Deney Haberleri

Uzaydaki Tuz Gölü bitkisi deneyinin sonuçları paylaşıldı

Ege Üniversitesi (EÜ), Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonundan başarıyla dönen astronot Alper Gezeravcı'nın Tuz Gölü'nde endemik olarak yetişen "Schrenkiella parvula" bitkisine ilişkin uzayda yaptığı deneyin sonuçlarını paylaştı.

Yurthaber 12-02-2024 14:07

Astronot Gezeravcı, mikro yerçekiminde kurşunsuz lehimleme yaptı

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay ve savunma sanayine kurşunsuz lehimleme konusunda kritik bilgiler sağlayacak "MİYOKA" deneyini hayata geçirdi.

Yurthaber 02-02-2024 07:11

Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 6'ncı deneyini gerçekleştirdi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bugün 6'ncı deneyini gerçekleştirdi. Deneyin 'Oksijen Satürasyonu' olduğu ifade edildi.

Haber 26-01-2024 12:02

NASA 'İlk kez gerçekleşti' dedi! Defalarca denenmişti sonunda başarılı oldu... Ay'daki nesneler artık izlenebilecek

NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter (Ay Keşif Aracı), gelecekteli ay inişlerinin hassasiyetini büyük ölçüde arttırabilecek deneyde lazer ışınlarının başarılı bir şekilde geri yansıtılması sağlandı. Işığın geri yansıtılmasına dayanan prensip Ay'ın yüzeyindeki nesnelerin daha kolay bir şekilde takip edilmesini sağlayacak.

Trend 23-01-2024 10:31

Tuz Gölü'nde yetişen bitki, Alper Gezeravcı tarafından uzayda test edilecek

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın uzayda gerçekleştirileceği "Extremophyte" adlı deneyde, Tuz Gölü'nde endemik olarak yetişen Schrenkiella Parvula bitkisinin uzay ortamında tuz ve diğer stres etkenlerine verdiği tepkiler araştırılacak.

Yurthaber 03-01-2024 10:31

Okulda deney faciası... Görüntüleri ortaya çıktı! İşte o anlar

Küçükçekmece'de 30 Mayıs günü özel bir okulda yaşanan olayda, edinilen bilgilere göre, okulun bahçesindeki etkinlik sırasında deney tüpü içerisinde bulunan etil alkol patlamış, yaşanan olayda 1'i kız 5 öğrencinin cildinde yanıklar oluşmuştu. Deney faciasının yaşandığı anların güvenlik kamerası ortaya çıktı. Patlamada öğrencileri deney yaptığı ve bir anda alevlerin yükseldiği görülüyor.

Haber 07-06-2023 13:41

Atlantik Okyanusu’nun dibinde tam 93 gün geçirdi! Şimdi 10 yaş daha genç görünüyor... 100 metrekarelik alanda yaşadı

Emekli deniz subayı Joseph Dituri, basınçlı ortamların insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak için Atlantik Okyanusu'nun derinliklerinde 100 metrekarelik bir bölmede üç aydan fazla yaşadı. 93 gün boyunca Atlantik’te hayatını sürdüren Dr. Dutiri, deneyinin ardından10 yaş daha genç olduğunu iddia etti.

Trend 03-06-2023 11:22

En basit haliyle gösterildi! Deprem sırasında farklı yükseklikteki binaların sallanma şiddeti nasıl oluyor?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremler tüm Türkiye’yi yasa boğmuştu. Depremlerin sonrasında sosyal medyada büyük bir bilgi alışveriş ağı oluştu. Özellikle depremlerle alakalı olan deneyler kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı. Sosyal medyada paylaşılan bir deneyde farklı yükseklikteki binaların aynı büyüklükteki bir depremde sallanma şiddetleri gösterildi.

Trend 25-02-2023 07:59

Deprem anını çocuklarına böyle anlattı! “Depremde Japonların evi, depremde Türklerin evi....”

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketlerinden sonra uzmanlar çocukların ruh sağlığını korumak için depremin onlara somut bir şekilde anlatılması gerektiğini söylemişti. Bir anne iki çocuğuna depremi anlatabilmek için evindeki malzemelerle bir deney hazırladı. Bu deneyi sosyal medyadan paylaşan kadın kısa sürede dikkatleri üzerine çekti.

Trend 17-02-2023 10:37

Celal Şengör kartlar üzerinde anlamıştı! İspanyol mühendis deprem sırasında binaların hareketini gösterdi... “En iyi çözüm...”

Celal Şengör’ün televizyonlarda kartlar üzerinde anlattığı Kahramanmaraş depreminin ardından İspanyol mühendis Francisco Garcia Jarque, basit bir deneyle binaların deprem sırasındaki hareketlerini gösterdi. İspanyol mühendis Jarque, “En iyi çözüm binaların zemin gibi hareket etmemesi olacaktır” dedi.

Trend 17-02-2023 07:49

Yaptığı cinsel deney penisinin kesilmesine neden oldu! Sıkışan halkayı çıkartamayınca...

Dünyada cinsellik üzerine yapılan ve kötü sonuçlanan birçok cinsel deney vakası bulunuyor. Bu deneylerin sonucunda hasar gören cinsel organların kesilmesi gerekebiliyor. Çin'de yaşayan bir adamın cinsel organına taktığı halkayla başına gelenler duyanları şok ediyor.

Haber 23-01-2023 09:45

SON DAKİKA | Ege Üniversitesi'nde deney sırasında patlama! 1'i ağır 2 yaralı

Son dakika haberi: Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezinin bahçesinde, iddiaya göre yapılan deney sırasında patlama meydana geldi. Patlama sonrası bölgeye ambulans, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olayda biri ağır olmak üzere 2 kişi yaralandı.

Haber 07-11-2022 16:33

Sadece bir gece yapmak bile büyük hasara yol açabiliyor! Beyni mahvediyor, ölümcül sonuçlar doğuruyor

Sağlığımızı korumak adına beslenme, uyku ve hareket düzenimize dikkat etmenin ne kadar önemli olduğu her fırsatta vurgulanıyor. Uyku alışkanlıkları kişiden kişiye göre değişiyor. Yapılan araştırmalar uykunun ideal seviyede uzaklaşmasının beyinde iltihaplanmaya yol açtığını belirtiyor.

Haber 13-10-2022 10:31

Arkadaşlarının yaptığı deney yüzünden başına gelenler korkuttu: Ağrıyla hastaneye koştu

Dünyada oldukça ilginç ameliyatlar meydana geliyor. Bu ameliyatlar arasında en ilgi çekici ve korkutucu olanlar arasında cinsel organa sıkışan yabancı maddeler yer alıyor. 38 yaşındaki bir adam cinsel organına sıkışan metal yüzük yüzünden korku dolu anlar yaşadı.

Haber 18-09-2022 13:43

Kanıtlandı! Otomobillerdeki fiziksel tuşlar, dokunmatik ekranları yendi

İsveç merkezli bir dergi, arabalardaki fiziksel tuşların dokunmatik ekranlardan daha iyi olup olmadığını öğrenmek istedi. Yapılan deney sonucunda, fiziksel tuşları olan bir arabanın testteki diğer tüm modern arabaları geride bıraktığı ortaya çıktı. Böylece herkesin düşündüğü ancak ispat edemediği şey bilimle desteklendi.

Haber 19-08-2022 09:42

İnternette görüp evde uyguladığı tehlikeli deneme hastanelik etti

Erzurum'da internette izlediği videodan etkilenip bacağına döktüğü kolonyanın yanıp yanmadığını çakmakla kontrol eden 6 yaşındaki çocuk yaralandı

Yurthaber 13-08-2022 14:42