Olası İstanbul depremi hakkında bilgiler

Olası İstanbul depremi hakkında bilgiler

Deprem, ne zaman ve hangi büyüklükte gerçekleşeceği bilinmeyen doğal afettir. Her ne kadar kesin bilgilere ulaşmak mümkün olmasa da depremlerin son yüzyıllar içerisindeki gerçekleşme sıklıklarını ve fay hatlarındaki değişiklikleri gözlemleyerek gelecek depremler hakkında tahminlerde bulunulabilir.

Alanında uzman olan jeolaglar, jeofizikçiler bu işle meşguldür.

İstanbul, Bingöl’den başlayıp Ege Denizi’ne kadar devam eden Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerindedir. Bu fay üzerinde gerçekleşen depremlerle ilgili yapılan incelemeler sonucunda büyük bir İstanbul depremi beklenmektedir. Son 80 yıl içerisinde büyüklüğü 7.9’u bulan birçok büyük deprem yaşanması ve fay hatlarındaki hareketin birbirini takip eden biçimde gerçekleşmesi bu fikri destekler niteliktedir.

Depremden korunmak için depreme dayanıklı binalar yapılmalı, hasarlı yapılar onarılmalı, deprem sonrası için kurtarma ekipleri oluşturulmalı ve halk bilinçlendirilmelidir.

istanbul depremi Haberleri

Sekiz aydır korku içinde yaşıyorlar! "Kafamda sürekli kaçış planımı yapıyorum"

İstanbul Avcılar'da iki binanın kolonlarından beton parçalar döküldü. kopan parçaların ardından ortaya çıkan kirişlerin içindeki demirlerin ise çürüdüğü gözlendi. Binada oturanlar büyük tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

Haber 13-12-2021 14:49

Prof. Dr. Naci Görür'den olası Marmara depremi uyarısı: İnsan ayakta duramaz

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür 17 Ağustos 1999 depremini değerlendirerek, "Beklenen deprem minimum 7.2. Minimum 7.2 ile 7.6 arasında bir deprem bekliyoruz. Bu büyüklükte bir deprem olduğu zaman binaların yıkılmasını bir kenara bırak, bu büyüklükte bir depremde insan ayakta duramaz." dedi. "Üzülerek söylüyorum; İstanbul depremi bize pahalıya patlayacak" diyen Görür, "Fazla zamanımız yok, yapılacak şeylerin hızla yapılması gerekiyor." diye ekledi.

Haber 17-08-2021 10:47

Olası Marmara depremiyle ilgili korkutan açıklama: 28 milyon kişi etkilenecek

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun Aykan, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde ciddi uyarıda bulundu. Olası Marmara depreminin 28 milyon kişiyi etkileyeceğini açıklayan Aykan, Balıkesir için de ayrı bir vurgu yaptı.

Haber 17-08-2021 10:07

Kandilli Müdürü Özener'den olası Marmara depremiyle ilgili açıklama: 7 üzerinde olması bekleniyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Olası Marmara Depremi'nin 7'nin üzerinde olması bekleniyor. Burada önemli olan depreme ne kadar hazır olduğumuz " dedi.

Haber 17-08-2021 09:24

17 Ağustos depremi ile ilgili mesajlar ve sözler... 17 Ağustos depremi mesajları neler?

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde gerçekleşen ve tüm Marmara bölgesinde hissedilen Türkiye'nin en büyük ikinci deprem olarak bilinen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin bugün 22. yıldönümü gerçekleşiyor. Acı olayın yıldönümünde 17 Ağustos depremi ile ilgili mesajlar ve sözler araştırılıyor. İşte 17 Ağustos depremi ile ilgili mesajlar ve sözler...

Haber 16-08-2021 23:27

17 Ağustos depreminde kaç kişi öldü, kaç kişi enkazda kaldı? 17 Ağustos depremi kaç şiddetinde oldu?

Türkiye'de bugüne dek gerçekleşen en büyük ikinci deprem olarak bilinen 17 Ağustos Marmara Depremi'nin bugün 22'inci yıldönümü. Marmara Bölgesi'nin tüm bölgelerinde hissedilen depremde kaç kişinin hayatını kaybettiği ve depremin kaç şiddetinde olduğu merak ediliyor. Peki 17 Ağustos depreminde kaç kişi öldü, kaç kişi enkazda kaldı? 17 Ağustos depremi kaç şiddetinde oldu? İşte ayrıntılar...

Haber 16-08-2021 23:02

Bingöl'de deprem mi oldu? Nerede ve ne zaman deprem oldu? AFAD ve Kandilli son depremler

Bir deprem ülkesi olarak bilinen Türkiye, pek çok fay hattının yer aldığı coğrafi bir yapıya sahip. Deprem riskinin bu denli yüksek olması nedeniyle vatandaşlar deprem mi oldu, en son nerede deprem oldu gibi soruların cevaplarını da sürekli olarak merak ediyor ve araştırıyor. Peki 9 Mart'ta Bingöl'de deprem mi oldu? En son ne zaman ve nerede deprem oldu? İşte 9 Mart Bingöl depremi ve AFAD son depremler listesi...

Haber 09-03-2021 11:57

AFAD son depremler! Deprem mi oldu? Ne zaman nerede deprem oldu?

Ükemiz bilindiğin üzere Batı Anadolu, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatlarının bulunduğu deprem riski oldukça yüksek bir ülke. Dolayısıyla her an her dakika deprem olup olmadığı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Deprem mi oldu, bugün nerede deprem oldu soruları merak ediliyor. İşte AFAD son depremler listesi...

Haber 07-03-2021 10:10

Prof. Dr. Naci Görür: İki fay birden kırılırsa İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacak

Prof. Dr. Naci Görür, "Kumburgaz kolunun yani Silivri açıkları ile Yeşilköy açıklarına uzanan 65 kilometrelik fayın kırılmasıyla en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem olacağını ama Adalar'ın güneyinden geçen fay hattı kırılırsa en fazla 7 büyüklüğünde deprem olacağını düşünüyoruz. Ancak her ikisinin birden kırılma olasılığı var. İkisi birden kırılırsa İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacak" dedi.

Haber 03-12-2020 10:48

Ev arayanlar dikkat! Akılalmaz dolandırıcılık: Eski binaları yeni gibi gösteriyorlar

Ev almak ya da kiralamak isteyen kişilerin birçoğu, beklenen İstanbul depremi nedeniyle yeni evleri tercih ediyor. Bazı emlakçılar ve mülk sahipleri ise bu tercihi fırsata çevirerek vatandaşları aldatıyor. İnternet üzerinden verilen ilanlarda ve DASK raporunda 2000 yılından önce yapılan binalar, 2000 yılından sonra yapılmış gibi gösteriliyor. İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Koçak, ev arayanlar için uyarılarda bulundu.

Haber 23-11-2020 11:43

İstanbul için 'zemin sıvılaşması' uyarısı! İşte riskli bölgeler

Olası İstanbul depreminde en büyük risklerden birinin zemin sıvılaşması olduğunu belirten uzmanlar, dolgu alanlara ve sahil yollarına dikkat çekti. Uzmanlar, 'Dolgu alanlarını doğa tekrar geriye alır' uyarısında bulunuyor. İstanbul'un zemin sıvılaşması konusunda en riskli bölgeleri ise Avcılar, Ataköy ve sahil yolları olarak belirtildi.

Haber 11-11-2020 11:19

Uzmanından beklenen İstanbul depremi için kritik uyarılar

İstanbul’da beklenen deprem için Prof. Dr. İlhan Osmanşahin uyarılarda bulundu. Osmanşahin, “Bulunduğumuz bölgenin depremselliğini biliyor olmamız önemlidir. Deprem sonrası ilk 72 saat çok önemlidir. Can ve mal kayıplarını en aza indirgeyebilmenin yolu, toplum olarak bilinçli bir şekilde depreme hazır olmaktan geçer” dedi.

Haber 09-11-2020 09:58

İzmir depremi İstanbul depremini tetikler mi? İzmir’de yeni deprem bekleniyor mu? Uzman isimden önemli açıklamalar!

30 Ekim’de gerçekleşen İzmir depremi tüm yurtta deprem konusunda endişe yaşanmasına neden oldu. Özellikle uzun süredir beklenen ve uzmanların çeşitli uyarılar yaptığı Büyük İstanbul Depremi ile ilgili olarak vatandaşlar arasında İzmir depremi İstanbul depremini tetikler mi sorusu sorulmaya başlandı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, DHA’ya İzmir depremi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Haber 31-10-2020 16:34

Prof. Dr. Naci Görür açıkladı! İşte İstanbul'da en riskli deprem yerleri!

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında olası İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Görür, "Bir sefer jeolojik ve zemin olarak en tehlikeli olan yerler Avrupa yakası ve Avrupa yakasında Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar giden sahil ve sahilden ilk 10 km'lik kuşak en riskli yerler" dedi. Görür ayrıca, "İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’dür" ifadelerini kullandı.

Haber 20-10-2020 22:22

Uzman isimden Marmara Denizi’ndeki fayla ilgili önemli açıklama! Silivri depremi öncü mü?

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar Büyük İstanbul depremi konusunda endişe yaşamaya başladı. Akıllara geçtiğimiz sene yaşanan Silivri Depremi geldi. Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Silivri’de geçen sene 26 Eylül tarihinde gerçekleşen Silivri Depremi’ni değerlendirdi. Şimdi, İstanbul depremi ne zaman olacak sorularına yanıt aranıyor. İşte Dr. Oğuz Gündoğdu’nun geçen seneki Silivri Depremi ile ilgili değerlendirmeleri…

Haber 25-09-2020 14:56

Korkutan açıklama! 'Büyük İstanbul depremine yaklaşıyoruz'

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, İstanbul depremi üzerinde yapılan istatistiki çalışmaların olduğunu, 1999 depreminden sonraki 30 yıl içinde büyük depremin olma olasılığının yüzde 60- 65 olarak belirlendiğini ifade etti. Pampal, "1999'dan sonra 21 yıl geçti. Bu yüzde 65 olan ihtimal 70'e çıktı, 75'e çıktı 80'e çıkıyor. Yani yaklaşıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde olması tabii ki mümkün, 10 yıla kalmayabilir, 10 yılı geçebilir de" dedi.

Haber 20-09-2020 10:11

Uzmanlardan kritik 'İstanbul depremi' uyarısı! 'Eli kulağında'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Gölcük Depremi’nden bu yana geçen 21 yılda olası İstanbul Depremi için risk oranının büyüdüğünü söylediler. İki bilim insanı Silivri’de geçen yıl meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ciddi bir uyarı olduğu konusunda birleşti.

Haber 17-08-2020 09:50

İstanbul deprem risk haritası! İstanbul deprem fay hattı sorgulama nasıl yapılır?

Prof. Dr. Naci Görür tarafından büyük Marmara depremine ilişkin minimum 7.3 şiddetinde bir sarsıntı yaşanacağına dair beklentisi olduğunun ifade edilmesinin ardından milyonlarca kişi tarafından İstanbul deprem fay hattı sorgulama sistemi sıklıkla aranmaya başlandı. AFAD tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde vatandaşlar risk haritası ile yaşadıkları bölgeye ilişkin detayları öğrenebilecek. İşte AFAD deprem risk haritası ile İstanbul deprem fay hattı sorgulama ekranı.

Haber 30-06-2020 01:20

İstanbul deprem için endişeli! Prof. Dr. Naci Görür Büyük İstanbul Depremi için uyardı!

Ege’de 5 ve üzeri büyüklükteki depremler devam ederken Elazığ depremi öncesinde de uyarılar yapan ve depremin gerçekleşeceği noktayı net bir şekilde bilen Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi için de uyarılarda bulundu. Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili öngörülerini dile getiren Görür, tedbir çağrısı yaptı. Peki, Görür’ün İstanbul deprem tahmini nedir? Büyük İstanbul Depremi ne zaman olur?

Haber 29-06-2020 14:15

Bakan Soylu İstanbul depremiyle ilgili iki korkusunu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olması tahmin edilen büyük İstanbul depremiyle ilgili iki korkusunun bulunduğunu belirterek, "Biri iletişim, diğeri de trafiktir." dedi.

Haber 09-03-2020 14:29

AFAD’dan İstabul'da nefes kesen deprem tatbikatı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) olası bir İstanbul depremine karşı Bayrampaşa’da yıkılan bir binanın içerisinde gerçekleştirdiği tatbikatta nefes kesen anlar yaşandı. Yıkılan binanın molozlarının arasında sıkışan bir vatandaşın çıkarılması, gerçeğini aratmadı. AFAD’ın K-9 arama kurtarma köpeklerinin de kullanıldığı tatbikat anında yaşanılanlar havadan drone ile görüntülendi.

Haber 14-02-2020 14:28

İstanbul depremi için korkutan açıklama: Düşündüğümüzün üzerinde olabilir

İstanbul depremi hakkında konuşan Büyükçekmece Belediyesi Başkanı Dr. Hasan Akgün, beklenen depremin düşünülenin üzerinde olabileceğinin uyarısını yaparak, “İstanbul, Kocaeli, Adapazarı, Tekirdağ ve Yalova’yı derinden etkileyecek olan bu depremin gerekliliklerini herkes el ele yerine getirmediği sürece hiç kimsenin söyleyecek lafı olmaz” diye konuştu.

Haber 03-02-2020 14:57

1462 yıllık İstanbul depreminin izleri ortaya çıktı

Avcılar'da sürdürülen Bathonea Antik Liman yerleşimi kazılarında 7 Mayıs 558 tarihinde meydana gelen İstanbul depreminin izleri bulundu.

Haber 30-01-2020 11:07

İstanbul depreminde en fazla hangi ilçeler etkilenecek? İşte ilçe ilçe risk haritası!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Elazığ depreminin ardından akıllara bir kez daha İstanbul'da beklenen deprem geldi. Katıldığı programda açıklamalarda bulunan Bakan Süleyman Soylu, "İstanbul'da 7,5'lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz" dedi. Peki İstanbul'da meydana gelecek bir depremde en fazla hangi ilçeler etkilenecek? Fay hattına en çok hangi ilçeler yakın? İşte olası İstanbul depremiyle ilgili tüm merak edilenler.

Haber 28-01-2020 20:22

Ahmet Ercan 'İstanbul'da iki deprem bekliyorum' dedi, tarih verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul depremi ile ilgili canlı yayında çok önemli açıklamalar yaptı. Ercan yaptığı açıklamada ‘İstanbul'da iki deprem bekliyorum. Bir yerde büyük bir deprem olmuşsa orada en az o kadar bir deprem bekliyoruz. Bir tanesi Küçükçekmece tarafında diğer bir deprem de Mudanya'dan gelen ve Çorlu üzerinden Edirne'ye giden hat üzerinde meydana gelecek’ dedi.

Haber 02-12-2019 11:23

Deprem uzmanı: İstanbul’daki 5.8 deprem bize son şansımız der gibi oldu

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, 1999 yılındaki acıları yaşamamak için son şansı değerlendirmek gerektiğini belirterek, "İstanbul’daki 5.8 büyüklüğündeki deprem bize son şansımızı hatırlattı" dedi. Kutoğlu, İstanbul'da toplanma alanlarıyla ilgili bir öneride bulunarak AVM’lerin sıkıntılı günlerde otoparklarıyla birlikte barınma alanı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Haber 08-11-2019 09:50

İstanbul için korkutan deprem açıklaması

İstanbul’da olası büyük bir deprem sırasında elektrik ve doğalgaz kaynaklı yangınların, maddi ve manevi büyük zararlara sebep olabileceği öngörülüyor.

Trend 06-11-2019 07:33

İstanbul'un depremlerle batan adası görüntülendi

Maltepe açıklarında yer alan ve İstanbul’un onuncu adası olarak bilinen, yaklaşık bin yıl önce yaşanan deprem sonrası sular altında kalan İstanbul'un pek bilinmeyen adası Vordonisi havadan fotoğraflandı. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy adanın 6,5 büyüklüğündeki birkaç depremle batmış olabileceğini söyledi.

Trend 05-11-2019 10:40

Flaş deprem açıklaması: Nerede, ne büyüklükte olacağını biliyoruz

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, Türkiye'nin deprem riski haritasının 2019'da yenilendiğini ve en güncel bilgiye dayalı olarak hazırlanmış bir deprem haritasının olduğunu belirterek, "Dolayısıyla nerede, ne büyüklükte bir deprem olacağını bilmiyor değiliz, biliyoruz. Dolayısıyla şu anda 'Bu fay orada mı olacak, burada mı olacak?' bunu tartışmanın zamanı ve yeri değil." dedi.

Trend 25-10-2019 11:35

İBB Başkanı İmamoğlu, deprem sunumu yaptı: 7,5 büyüklüğündeki depremde binaların yüzde 22,6’sı yıkılacak, yolların yüzde 30’u kapanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri’de yaşana 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından gündeme oturan ‘deprem’ konusunda bir sunum yaptı. İmamoğlu, “7,5 büyüklüğündeki bir depremde binaların yüzde 22,6’sı yıkılacak, 25 milyon ton enkaz oluşacak, yolların yüzde 30’u kapanacak, 463 içme suyu noktası, bin 45 atık su noktası ve 355 doğal gaz noktası hasar görecek” bilgisini paylaştı.

Haber 14-10-2019 17:47

Deprem uzmanından ezber bozan 'İstanbul' açıklaması

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ’İstanbul Deprem Sakıncası, Depremden Nasıl Kurtulunur?’ isimli seminerde depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan İstanbul’da daha küçük iki deprem beklediklerini belirterek, "Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok" dedi.

Trend 08-10-2019 09:42

Evinizin altından fay geçip geçmediğini internetten öğrenin

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların MTA’nın sitesine girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini görebileceğini ifade etti.

Trend 07-10-2019 09:24

Uzmandan korkutan İstanbul depremi açıklaması! Bir uyarı da İzmir'e

Japonya Okinawa eyaleti Ryukyus Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Aydan, 30 yıl içerisinde Marmara Denizi’nde büyük bir deprem beklendiğine işaret ederek, “İstanbul’da dediğimiz şu 7.2 ile 7.5 arası bir deprem. 30 sene içerisinde olacağı söyleniyor" dedi.

Haber 03-10-2019 20:08

Şimdiye kadar Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelen depremler!

Geçtiğimiz hafta Silivri açıklarında meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından, beklenen büyük İstanbul depreminin yaklaştığı görüşü kuvvetlenmiş durumda. Peki, Kuzey Fay Hattı neden bu kadar önemli ve bu fayda büyük deprem bekleniyor? Bu önemli bilgilerle birlikte şimdiye kadar Kuzey Fay Hattı'nda meydana gelen depremleri sizler için derledik.

Trend 03-10-2019 10:56

HDP TBMM Grup Toplantısı

Eş Genel Başkan Sezai Temelli: - "Yargı reformu paketi tam bir fiyasko. Pakette siyasetçilere özgürlük, evrensel hukuk ve ifade özgürülüğüne dair bir düzenleme yok. Yargı reformu paketi değil, bir göz boyama paketi. Gerçek anlamda bir yargı reformuna ihtiyacımız var" - "(İstanbul depremi) Bu depremle beraber anladık ki İstanbul büyük depreme hazır değil. Deprem toplanma alanları bile kalmamış. Oralara bile inşaat yapmışlar"

Haber 02-10-2019 14:48

Uzmandan korkutan açıklama: İzmir'de kuşkuyla bakılması gereken en az 200 bin konut var

İstanbul'daki 5.8'lik depremin ardından Türkiye'deki mevcut binaların durumu yeniden tartışılırken Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özgür Eğilmez, mevcut yapı stokumuzun iyi olmadığını belirtti. Eğilmez,"1997 yılı ve öncesi yapılan çok katlı binaların büyük bir çoğunluğunun riski çok yüksek. İzmir'de bu durumda bulunan yaklaşık 200 bin konut var" dedi.

Trend 01-10-2019 15:33

Muş'un Varto ilçesi için korkutan deprem açıklaması

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğretim Üyesi ve Afet Yönetim, Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. İskender Dölek, 1966 yılında Varto’da meydana gelen depremde fayın kırılmadığıyla ilgili bulgular olduğunu söyleyerek, “Fay kırılmamışsa Muş’ta özellikle Varto’da sürenin dolduğu, buna bağlı olarak da burada riskin arttığı şeklinde bir yorum yapılabilir” dedi.

Haber 01-10-2019 11:59

THY görevlisi, deprem sırasında yolcuyu böyle korudu

İstanbul'da yaşanan deprem sırasında Türk Hava Yolları (THY) görevlisi, uçuş işlemleri için bekleyen kadın yolcuyu yanına alarak bankonun altına girdi. Güvenlik kamera görüntülerini twitter hesabında yayınlayan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yolcuyu koruma altına alan THY görevlisini tebrik etti.

Trend 30-09-2019 15:38

Bakanlıktan mühürlü binalara inceleme! Korkutan tespit

Silivri açıklarında Perşembe günü meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yerel yönetimlerin inceleme yaparak hasarlı olarak değerlendirdiği ve mühürlenen binaların durumunu tespit amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 34 ilden uzmanları İstanbul'a gönderdi. Ekipler, belirlenen binalara tek tek giderek tespitlerini sürdürüyor.

Haber 29-09-2019 14:02

Depremin ardından İstanbul'da ilk araştırma! Korkutan rakamlar

İstanbul'da yapılan deprem araştırması, insanların yüzde 83’ünün yaşanan 5.8’lik depremin ardından daha büyük ve yıkıcı bir deprem olacağını beklediğini ortaya çıkardı. Rakamlar, deprem korkusunu ve alınan önlemlerin yetersizliğini de gözler önüne serdi.

Haber 29-09-2019 09:52

İstanbul depremiyle ilgili bir açıklama da ODTÜ'den

Orta Doğu Teknik Üniversitesince (ODTÜ), 2 gün önce meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Son deprem sonrası geometrisi daha net hale gelen bu fay bölümünün, boyutları göz önüne alındığında, 7'den büyük bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

Haber 28-09-2019 15:01

Depremin ardından Avcılar'da 3 bloktan oluşan bina için tahliye kararı

Silivri açıklarında meydana gelen deprem ardından Avcılar'da yapılan incelemelerde bir bina için daha tahliye kararı verildi. 3 bloktan oluşan, zeminde iş yerleri ve dershane bulunan büyük binada bulunanlara ev ve iş yerlerini tahliye etmeleri için yarın akşama kadar süre tanındı.

Haber 28-09-2019 14:37

İstanbul'daki depreme neden olan fay hattıyla ilgili flaş açıklama

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Yürür, İstanbul'da 5.8 büyüklüğündeki depreme neden olan Kuzey Anadolu Fayı'nın 1500 kilometre uzunluğunda, Yunanistan'a kadar uzandığını söyledi. Yürür, "Bu fayın yaşı jeolojik olarak genç; ama insanlık tarihi açısından eski sayılabilir, 4 milyon yıl yaşında. Çalışan, aktif bir fay, devam deprem üretecek bir fay" dedi.

Haber 28-09-2019 13:12

Uzmanından deprem uyarısı: Telefonla aramayın, mesaj atın

İstanbul'daki depremden sonra telefon hatlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle birçok kişi yakınlarına ulaşamadı. Bunun bir kapasite aşımı olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Bayat, “Böyle acil durumlarda evdeki kablolu hatları, WhatApp’ı, SMS’i veya WIFI’yı kullanabiliriz. Bunları uygularsak zaten baz istasyonlarına yüklenmeler olmaz” dedi.

Trend 28-09-2019 11:20

İstanbul'da bazı vatandaşlar geceyi dışarıda geçirmeye devam etti

İstanbul'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, perşembe gününe göre azalsa da cuma gecesi de Güngören ve Silivri'de bazı vatandaşlar çadır kurarak parklarda yatanlar bulunuyor.

Haber 28-09-2019 02:36

TÜBİTAK’dan İstanbul depremine ilişkin açıklama

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) yapılan açıklamada "Deprem alanındaki projelerin TÜBİTAK tarafından keyfi şekilde reddedildiği yönündeki iddialar, 2002'den bu yana 217 projeyi onaylayan, her biri birbirinden değerli bilim insanlarımızın oluşturduğu bağımsız kurullarımıza da büyük haksızlıktır" denildi.

Haber 27-09-2019 18:58

Özhaseki'den İstanbul'daki deprem sonrası flaş açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, İstanbul'daki deprem ilişkin, "Bizzat İstanbul’a giderek ilçe belediye başkanlarımızı defalarca toplayıp uyarmaya da çalıştık. Kimi arkadaşlarımız bunu doğru anladılar, hareket ettiler ama üzülerek söylüyorum kimi arkadaşlarımız benim anlattıklarım karşısında çok lakayıt bir tavır takınarak ‘sen konuş da git’ gibi bir hava içinde oldular" dedi.

Haber 27-09-2019 14:39

Kandilli'den İstanbul depremi açıklaması

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da meydana gelen depremle ilgili yaptığı basın açıklamasında beklenen büyük deprem için, 'Ne zaman olacağını maalesef bilmiyoruz ama olacağını ve gitgide sona yaklaştığımızı söyleyebilirim' dedi. Canlı yayındaki açıklama sırasında bir deprem daha meydana geldi ve Kandilli'de deprem sireni çalmaya başladı. O anlar da kameralara yansıdı.

Haber 27-09-2019 14:08

5.8'lik deprem sonrası rekor kırdı! Herkes onu indiriyor

5.8 büyüklüğündeki depremde telefon iletişiminde büyük aksaklıklar yaşandı. Yakınlarına ulaşmak isteyen İstanbullular iletişim kurmakta zorlandı. 12 saate varan bu kesinti nedeniyle vatandaşlar benzer durumda yakınlarına ulaşmanın yollarını aradı. Bu alanda öne çıkan ise Bridgefy adlı uygulama oldu. Afet durumunda internetsiz haberleşmeyi sağlayacak uygulama indirilme rekoru kırdı.

Trend 27-09-2019 13:59