Kabe Haberleri Ve Son Dakika Kabe Haberleri

Kabe Haberleri Ve Son Dakika Kabe Haberleri

Kabe-i Şerif, Kabe-i Muazzama ve Beyt-i Atik gibi isimlerle anılan Kabe; Mekke’de yer alan kutsal bir mekandır. İslam dininde en kutsal ibadethane olarak görülen Kabe, Müslümanların namaz gibi ibadetlerinde kıble şeklinde kabul edilir. Ayrıca hac ve umre gibi dini vecibelerin yerine getirildiği mekan da Kabe’dir. Kuran’da yer alan bilgiye göre, ibadethanenin İbrahim peygamber ve oğlu tarafından inşa edildiği düşünülür. Yalnızca İslam’da değil, İslam öncesi dönemde de bölge halkı tarafından mekanın kutsal sayıldığı bilinir. Dönemin tapınılan putları, Kabe içerisinde toplanarak ibadetler bu mekanda yapılmaktadır.

Mekanın duvarlarının inşasında kullanılan taşlar, Mekke tepelerinde bulunan granit taşlardır.

Çok sayıda kişinin sığabileceği büyüklükte yapılan Kabe, Mekke’nin önemli noktalarından biri olur.

Kabe Haberleri

Bursa'da 'Hac' dolandırıcıları 70 kişiyi kandırdı: Kabe'ye gideceklerini düşünenler şu an Kabe videolarıyla yetiniyor...

Bursa'da bir turizm şirketi sahibi 70 hacı adayından para toplayarak hacca götüreceğini iddia etti. 70 hacı adayını da mağdur eden turizm şirketi sahibi adam olay ortaya çıkınca adaylara senet verdi fakat onları da ödemedi. Hacca gideceklerini düşünenler şu an Kabe'nin online görüntülere bakarak iç geçiriyorlar...

Haber 13-07-23 09:41

Dua ederken gözyaşlarına boğuldu! Kâbe imamı Türkiye'deki depremzedeler için böyle niyaz etti, Mekke'de binlerce Müslüman katıldı

Türkiye'deki depremler tüm dünyada anılmaya devam ediyor. Kâbe imamı Şeyh Salih bin Abdullah el-Humeyd de cuma hutbesinde Türkiye ve Suriye'de büyük yıkıma ve on binlerce can kaybına yol açan depremler sonrası depremzedeler ve hayatını kaybedenler için dua etti. İmam el-Humeyd'in dua ederken gözyaşlarını tutamadığı anlar kameraya da yansıdı.

Haber 19-02-23 09:09

Takip edilen arabadan çıktı! Akılalmaz: 18. yüzyıldan kalma Kabe örtüleri...

Aydın'ın Söke ilçesinde akıllara durgunluk veren bir operasyon gerçekleştirildi. Jandarma operasyonunda 18. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen 19 Kabe örtüsü ele geçirildi. Olayla alakalı 4 şüpheli gözaltına alınırken Kabe örtülerinin ise Arkeoloji Müzesi'ne teslim edileceği öğrenildi.

Haber 16-12-22 14:59

Umre mevsiminin başlamasıyla Kabe'nin etrafındaki bariyerler kaldırıldı

Umre mevsiminin başlamasıyla Kabe'nin etrafındaki bariyerler kaldırıldı

Yurthaber 03-08-22 00:43

Kabe üzerindeki Atatürk görseli olay yarattı! Tepkiler sonrası Savcılık harekete geçti

Mustafa Kemal Atatürk'ü Kabe üzerinde otururken gösteren görsel olay yarattı. Sosyal medyada hızla yayılan görseli, bir üniversite öğrencisinin montajla yaptığı belirlenirken, tepkiler peş peşe geldi. Gelen tepkiler sonrası harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelinin tespiti ve gözaltına alınması için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verdi.

Haber 03-06-22 15:50

Atatürk’ün, Kabe görüntüsüne montajlanmış fotoğrafı için soruşturma başlatıldı

Atatürk’ün, Kabe görüntüsüne montajlanmış fotoğrafı için soruşturma başlatıldı

Yurthaber 03-06-22 13:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti

İki günlük ziyaret için Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seyahati kapsamında Kabe'ye de giderek Umre ziyaretini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Kral Selman bin Abdulaziz tarafından Al-Salam Sarayı'nda resmî törenle karşılandıktan sonra bir dizi görüşmede bulundu.

Haber 29-04-22 09:10

Kabe’de sosyal mesafesiz ilk Cuma namazı kılındı

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan Mescid-i Haram’da koronavirüs salgının başından bu yana sosyal mesafesiz Cuma namazı kılındı.

Haber 11-03-22 22:28

Şaşırtan hamle! Metaverse'te Kâbe dönemi başladı: Hacerü'l-esved taşı sanal olarak görülebilecek

Suudi Arabistan, Müslümanların Kâbe'nin duvarında yer alan ve dini açıdan saygı duyduğu Hacerü'l-esved taşını sanal olarak görmelerini sağlayan yeni bir girişim başlattı. Ülke böylece, İslam'ın en kutsal mekanı olan Kâbe'yi metaverse evrenine getirdi.

Haber 27-01-22 10:11

Kabe'nin etrafındaki bariyerler kaldırıldı

Suudi Arabistan'da koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana ilk kez Kabe'nin etrafındaki bariyerler kaldırıldı.

Haber 17-10-21 07:51

Suudi Arabistan'da bu sene hacılara robotlar hizmet edecek

Suudi Arabistan, hac ibadetini yerine getiren hacıların güvenliğini sağlamak ve onlara rehberlik etmek üzere iki robotun kullanıma sokulduğunu açıkladı.

Haber 17-07-21 23:03

Kabe'de hutbe veren imama saldıran kişinin Mehdilik iddia ettiği belirtildi

Cuma günü, Mekke'deki Haremi Şerif'te hutbe sırasında imama hücum etmeye kalkan bıçaklı saldırgan kendisinin Mehdi Muntazar olduğunu iddia ettiği belirtildi.

Haber 23-05-21 01:15

Kabe imamına bıçaklı saldırı girişimi

Suudi Arabistan'da Kabe İmamlarından Şeyh Bandar Balila’ya cuma hutbesini okuduğu sırada bıçaklı saldırgan tarafından saldırı girişiminde bulunuldu.

Haber 21-05-21 20:57

Fransız astronottan uzaydan Kabeli Ramazan Bayramı tebriği

SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 23 Nisan'da Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Fransız astronot Thomas Pesquet, Kabe'nin bütün parlaklığıyla göründüğü ve Mekke'nin gece uzaydan çekilmiş fotoğrafını paylaşarak Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Haber 13-05-21 07:44

Kocaeli'de naht sanatkarı Kabe'nin altın kapısını tabloya nakşetti

Muzaffer Okur: - "1600 parça ve 8 bin işlem yaptım. 6 milimlik ceviz ağacı kullanarak 2,5 ayda bitirdim"

Yurthaber 08-04-21 10:37

Umre ne zaman? Bu yıl umre yapılacak mı? Suudi Arabistan şartları açıkladı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Kovid-19 salgını nedeniyle aldığı kararlara bir yenisi eklendi. Yapılan resmi açıklamada Ramazan'dan itibaren sadece aşılanmış ya da koronavirüs geçirip iyileşmiş kişilere umre izni verileceği bildirildi...

Haber 06-04-21 15:11

Kabe’de Ramazan ayı hazırlıkları: Tedbirlere devam kararı

Suudi Arabistan’da Kabe ve Mescid-i Nebevi’de Ramazan ayı hazırlıkları koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında tamamlandı.

Haber 29-03-21 17:29

Son Dakika: Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada tahliye kararı

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 7 sanığın, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada tutuklu 2 sanık tahliye edildi.

Haber 17-03-21 19:19

Kabe fotoğrafının yere serilmesi davası başladı: 7 öğrencinin 3'er yıla kadar hapsi isteniyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 2'si tutuklu 7 öğrencinin "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

Haber 17-03-21 18:23

Kabe'nin maketini yapıp tavaf etmişlerdi! Irak'taki skandal olayda yeni gelişme

Irak’ın güneyindeki Şii nüfusunun yoğun olduğu Kerbela kentinde kurulan Kabe maketi gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Haber 02-03-21 21:11

Son dakika: Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesiyle ilgili yeni gelişme

Son dakika haberine göre Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılıkça, 2'si tutuklu 7 öğrenci hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Haber 26-02-21 13:32

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Karacoşkun, Kabe fotoğrafının yere serilmesini eleştirdi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Karacoşkun, Kabe fotoğrafının yere serilmesini eleştirdi

Yurthaber 31-01-21 16:34

YÖK'ten Boğaziçi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin açıklama

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin, Bu necib milletin kendisini diğer milletlerden ayırt eden hususiyetlerden birisi olan 'edeb' ve 'hürmet' konusundaki azami titizliğini hayasızca ihlal eden bu eylemin, pervasızlığın ve saygısızlığın sahipleri için ömür boyu bir utanç vesilesi olacağı açıktır" denildi.

Haber 30-01-21 14:57

Adalet Bakanı Gül'den, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine tepki:

"Gönülleri nefretle paslanmış hadsizlerin kutsalımız Kabe'ye saygısızlığına hukuk göz yumamaz. Bu alçaklığa karşı İstanbul Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış olup failler hakkında gözaltı talimatı verilmiştir"

Yurthaber 30-01-21 13:18

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma: 4 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin resen soruşturma başlattı. Bakan Soylu, 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Haber 30-01-21 00:20

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin resen soruşturma başlattı.

Haber 29-01-21 19:52

Kabe’de 7 sonra ilk cemaatle namaz

Suudi Arabistan'da, Kabe'nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram'da koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen ibadetlerin ardından 7 ay sonra ilk kez cemaatle namaz kılındı.

Haber 19-10-20 11:33

Suudi Arabistan'dan flaş karar! Kabe yeniden ibadete açılabilir

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 5 Mart’ta ibadete kapatılan Kabe’nin, Perşembe günü tekrar 5 vakit ibadete açılabileceği ifade edildi.

Haber 30-08-20 15:15

Kabe'de sosyal mesafeli tavaf! Koronavirüs önlemleri tarihe geçti

Hac vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a giden Müslümanlar, Kabe'de bir ilkle karşılaştı. Koronavirüs önlemlerinin gölgesinde gerçekleştirilen tavaf, sosyal mesafeli olarak yapıldı.

Haber 29-07-20 14:59

Kabe'de koronaya karşı dezenfeksiyon kabini

Suudi Arabistan, Müslümanların dini mabedi Kabe'de Covid-19 salgını sırasında namaz kılınabilmesi için yeni önlemler aldı.

Haber 15-05-20 09:45

Kabe'de namaz kılmak yasaklandı

Suudi Arabistan, koronavirüs salgını nedeniyle Kabe'de artık namaz kılınamayacağını açıkladı.

Haber 20-03-20 10:30

Kabe tekrar ziyarete açıldı

Dünya genelinde hızla artan koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle Kabe’yi ziyarete kapatan Suudi Arabistan yetkilileri dezenfekte işlemi yaparak Kabe’yi tekrar ziyarete açtı.

Haber 07-03-20 14:26

Suudi Arabistan'dan flaş Kâbe kararı

Suudi Arabistan, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Kâbe’ye ziyaretleri durdurdu. Suudi yetkililer tedbir için dezenfekte işlemlerinin yapıldığını belirterek çalışmaların ardından Kabe’nin yeniden açılacağını belirtti.

Haber 05-03-20 21:37

Çocuklar Kabe'nin neşesi oldu

Hacı olmak için dünyanın dört bir yanından Kabe şehri Mekke'ye akın eden milyonlarca hacı adayı, Kurban Bayramı arifesindeki Arafat vakfesi öncesi tavaf yapmak için birbirleriyle yarışıyor - Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin günün her saati doldurduğu Kabe-i Muazzama'da bazı hacı adaylarına eşlik eden çocukları, tavaf yapanlara tebessüm ettiriyor - Babalarının göğsünde uyuyan, tavafı omuzlarda tamamlayan, tavaf alanlarında koşuşturan minikler, adeta Kabe'nin neşesi oluyor

Haber 09-08-19 11:07

Denizli'den ilk hac kafilesi uğurlandı

Hacı adayları gece 03.10'da uçakla kutsal topraklara doğru yola çıkacak

Haber 04-07-19 23:47

Brüksel'de Kabe maketi etrafında temsili tavaflı protesto

Suudi Arabistan'ın "hacı adaylarına yönelik engellemeleri" AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı'nda kurulan Kabe maketi ile protesto edildi

Haber 13-06-19 13:48

Mekke-i Mükerreme'de Kadir Gecesi 3 milyon litre zemzem tüketildi

Mekke-i Mükerreme'de Kadir Gecesi 3 milyon litre zemzem tüketildi

Haber 02-06-19 01:51

Şaşırtan çıkış: Kadınlar ve erkekler aynı yerde ibadet etmeli!

Emekli Kabe imamlarından Şeyh Adil el Kelbani, Suudi Arabistan'da cinsiyet ayrımcılığına karşı değişim çağrısında bulunarak mevcut yaklaşımın kadınlara karşı fobi halini aldığını söyledi. İmam Kelbani, kadın korkusunun bitmesi gerektiğini vurguladı.

Trend 29-05-19 09:50

Müslümanlar Tavaflarını Yağmur Altında Yaptı

Kutsal topraklarda bulunan Müslümanlar, Kabe'yi yağmur altında tavaf etti.

Trend 21-05-19 08:26

Cennetten parçalar 5 asırdır bu camide muhafaza ediliyor

Ana parçası Kabe-i Muazzama'da bulunan ve cennetten geldiğine inanılan Hacer-ül Esved"in 4 parçasını yaklaşık 5 asırdır muhafaza eden Şehit Sokullu Mehmed Paşa Camisi, ramazanda ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor - Sanat Tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu: - "Cami içerisinde kullanılan 16. yüzyıl çinilerinin kompozisyonu sizi çok etkileyecek. Müezzin mahfilindeki kalem işleri ve Edirnekari tezyinat sizi apayrı bir dünyaya götürecek. Onun şokunu atlattıktan sonra da Hacer'ül Esved taşlarını görebileceksiniz. Caminin harem denilen iç mekanına girildiğinde, kapının iç tarafında üstte birinci, mihrabın alnında üst tarafta ikinci, minber kapısının başlangıç noktasında ve külahın altında da üçüncü ve dördüncü parçalar yer alıyor" - "Hacer'ül Esved taşı öpülmez, sadece elle dokunulur ve ve selam verilir. Tavafta, Hacer'ül Esved taşı başlangıç alınır ve tekrar onunla sonlandırılır. İslam ibadeti içerisinde dinamizmin başlangıç noktası, bir nizamın göstergesidir. Hacer'ül Esved taşının Müslümanlar için büyük bir önemi vardır"

Haber 17-05-19 11:03

Suudi Arabistan'da ramazan umresi hazırlıkları tamamlandı

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kabe İmamı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeys: - "Vakit namazlarında Kabe'ye ulaşım noktasında 45 milyon kişi düşünülerek hazırlık yapıldı"

Haber 04-05-19 22:17

Veliaht Prens Kabe'nin çatısına çıktı!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Müslüman aleminin kutsal mekanı Kabe'deki son projeleri incelemek için Mekke'yi ziyaret etti. Veliaht Prens'in Kabe'nin üstüne çıkması sosyal medyada tartışmalara yol açtı

Trend 14-02-19 10:51

Suudi Veliaht Prens Selman Kabe’nin çatısına çıktı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 600 korumayla Kabe'yi ziyaret etti. Veliaht Prensi Muhammed bin Selman üst düzey ziyareti sırasında Kabe'nin en üstüne çıktı. Selman’ın Kabe’nin çatısına çıkması tepkilere neden oldu.

Trend 12-02-19 23:18

Mesut Özil'in Kabe örtüsüyle paylaşımı sosyal medyada gündem oldu

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla büyük ses getirdi. Arsenal forması giyen Mesut Özil, evinde bulunan Kabe örtüsüyle fotoğrafını paylaşarak takipçilerinin takdirini topladı.

Trend 03-01-19 18:23

Elazığ'ın vişne mermeri Orta Doğu'nun gözde ürünü oldu

60 ülkeye ihraç edilen Elazığ'ın "vişne mermeri" Orta Doğu ülkelerindeki bir çok rezidans, otel ve konutta kullanılıyor - Alacakaya Mermer AŞ İhracat Müdürü Salih Tufan: - "Kabe'nin yanında yer alan Jabal Omar'daki lüks mekanları ürettiğimiz mermer çeşitlerimiz süsleyecek" - "Dünyadaki seçkin mekanlar arasında yer alacak Mohammed Bin Rashid City'de yine vişne mermerimiz yer alacak"

Finans 01-11-18 11:07

İhram giyen avukatın ifade özgürlüğü başvurusuna AYM'den ret: Neyi protesto ettiğini anlayamadık!

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) ihram kıyafetiyle İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Kâbe maketini ziyaret etmek isteyen avukat Cihat Duman'ın ifade özgürlüğü ile ilgili başvurusuna 'Hangi durumu eleştirmek ve ifade etmek istediği açık değil' yanıtını verdiği ve bu gerekçe ile başvuruyu reddettiği ortaya çıktı.

Haber 22-10-18 11:35

Kabe'nin hac mevsiminde bir kısmı kaldırılan örtüsü yeniden indirildi

Kral Abdulaziz Kisve-i Şerif Kompleksi Genel Müdürü Ahmed bin Muhammed el-Mansuri: - "Tavaf sırasında çok sayıda hacı adayı Kabe'ye dokunmak istiyor ve örtüye tutunuyor. Bu da Kabe'nin örtüsüne zarar veriyor. Bu nedenle hac mevsimi bitimine kadar Kabe'nin örtüsü yukarıya toplu şekilde bırakılıyor, hac mevsiminin ardından doğal haline dönüyor"

Haber 23-09-18 21:47

Kabe'nin örtüsü değiştirildi

2 milyon hacı adayının vakfe için Arafat'a çıktığı arife gününde Kabe'nin örtüsü değiştirildi

Haber 20-08-18 14:55

Arafat'ta yağmur ve fırtına korkuttu! Kabe ilk kez böyle görüntülendi

Hac görevini yerine getirmek için Mekke'de bulunan 2 milyona yakın hacı adayı, hacı olabilmek için, bugün sabah saatlerinden itibaren Mina ve Arafat’a çıkmaya başladı. Akşam saatlerinde Arafat’a gelen hacı kafileleri fırtına ve yağmur karşılaştı. Yarın değiştirilmesi planlanan Kabe örtüsü meydana gelen fırtına sebebi ile açıldı. Kabe’nin büyük bir kısmını daha önce hiç açık görmeyen hacılar şaşkınlık yaşadı.

Haber 19-08-18 23:58