Kira Haberleri

Aylık kira bedeli 78 bin TL olan Dubai'deki evi gösterdi! Lüks aracı durdurdu içinden Türk çıktı... Evi sosyal medyada gündem yarattı

Sosyal medyada “Muhammetalisarii” kullanıcı adıyla paylaşım yapan Muhammet Ali Sarı isimli bir fenomen rastgele yolda gördüğü insanların evlerini gezerek sosyal medyada gündem yarattı. Geniş bir takipçi kitlesine ulaşan Sarı bu kez soluğu Dubai'de aldı. Lüks bir aracı durduran Sarı içinden Türk çıkınca şaşırdı ve ikili birlikte ev gezmesine başladı.

Trend 29-11-23 07:35

Kiracılara ihbarname gönderildi: Vakıflar Genel Müdürlüğü 7 kat zam yaptı! Fahiş zamları Erdoğan da gündeme getirmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da son günlerde dile getirdiği fahiş kira fiyatları gündemden düşmüyor. Kira zamlarında yüzde 25 sınırı uygulaması hayata geçse de birçok kiracı fahiş fiyatlar ödemeye devam ediyor. Bu sırada Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğünün kiracılarına 7 kat zam yaptığı ortaya çıktı.

Finans 28-11-23 09:26

Kirası fahiş zamla katlandı! Ev sahibi kendisine 'ya bu fiyata oturursun ya da çıkarsın' dedi: Parkta çadır kurmayı düşünüyor

Pendik'te 2 engelli çocuğuyla yaşayan ve onların bakımı nedeniyle düzenli olarak çalışamayan Reyhan Karakurt, iddiaya göre bin 500 TL olan kirasının ev sahibi tarafından 5 bin TL'ye çıkarılması nedeniyle mağduriyet yaşadığını söyledi. Ev sahibinin kendisine 'ya bu fiyata oturursun ya da çıkarsın' dediğini ifade eden Karakurt, bu miktarın fazla olduğunu, yüzde 25'in üzerinde bir artış yaptıklarını ve bunu ödeyemeyeceğini belirtti. Karakurt, "Parkta çadır kurmayı düşünüyorum" dedi.

Haber 15-11-23 11:35

İstanbul'da kira sorunu katlandı! İlçe ilçe kira haritası çıkarıldı, o ilçelerin fiyatları dudak uçuklattı

İstanbul'da kira sorunu giderek artıyor. Kira artışlarının önüne bir türlü geçilemiyor. Son olarak İstanbul genelinde kira ortalaması 17 bin 100 TL'ye çıktı. Yapılan araştırma sonucunda Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy'deki kira fiyatları, diğer ilçeleri geride bıraktı.

Finans 13-11-23 07:32

Dikkat! Milyonları ilgilendiriyor: Kiraya yüzde 25'in üzerinde zam yapan ev sahibi için mahkemeden dikkat çeken karar

İzmir'de mahkeme, tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren bir karara imza attı. Kiraya yüzde 55 zam yapan ve kiracısının yasal olarak belirlenen yüzde 25 artış üzerinden kira yatırması üzerine tahliye talebiyle dava açan ev sahibi, mahkeme tarafından "kötü niyet tazminatı" ödemeye mahkum edildi. Mahkemenin bu kararının ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarında emsal teşkil etmesi bekleniyor. İşte detaylar...

Haber 30-10-23 12:30

İcra memurunu gören kiracı benzin bidonunu alıp kendini yakmak istedi! Kümes gibi eve 10 bin lira istiyor

Son dönemde artan ev sahibi kiracı kavgalarının sonuncusu Antalya'da yaşandı. Tahliye kararı alan ev sahibi, kiracısının çıkması için icra memurunu gönderdi. Duruma sinirlenen kiracı sinirlenerek benzin bidonuna sarıldı ve kendini yakmaya çalıştı. Ekiplerin müdahalesiyle sakinleşen ve evden çıkarılan kiracı, "Kümes gibi eve 10 bin lira istiyor. Bu adalet mi? 4 yıldır kirasını ödüyorum, kirasını ödediğim halde bankadan parasını çekmiyor." dedi.

Haber 26-10-23 17:34

20 binden 3 bine... Arabuluculuğun net etkisi! 'Yüzde 90 oranında bir azalma' Kiracı - ev sahibi anlaşmazlıklarında yeni döneme geçilmişti

1 Eylül itibarıyla ev sahibi kiracı uyuşmazlıklarında zorunlu hale getirilen arabuluculuk olumlu sonuçlar verdi. Yasanın yürürlüğe girmesinde bu yana 6 haftalık sürede Türkiye genelinde aylık kira davası sayısı 20 binden 3 bine gerilerken, yüzde 60’lık anlaşma oranına ulaşıldı. Arabuluculukta toplam anlaşma rakamı 7 bine yaklaştı.

Finans 18-10-23 10:12

İstanbul'da kiralar aldı başını gitti! 5 yılda yüzde 843 arttı: İşte kiraların en pahalı ve en ucuz olduğu ilçeler....

İstanbul'da en büyük dert ev kiraları...Yapılan son araştırmaya göre İstanbul'un birçok ilçesinde 10 bin TL'nin altında ev bulmak zorlaştı. Beşiktaş'ta kira ortalaması 24 bin TL, Şişli'de ise 85 metrekare bir ev 20 bin TL'den ilana çıkıyor. Esenyurt, Çatalca ve Arnavutköy buralardaki kira ortalaması ise 10 bin TL.

Finans 16-10-23 07:14

Devir değişiyor! Hem emlak hem de turizme standart getirecek adım: Kalem kalem cezası ortaya çıktı

“Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM’ye sunuldu. Teklifin yasalaşması durumunda birçok yeni düzenleme hayata geçirilecek. Yasaya uymayanlara ise adeta ceza yağacak. Uzmanlara göre bu hamlenin hem turizm hem de emlak sektörüne düzen ve standart getireceği ifade ediliyor.

Finans 12-10-23 11:25

Yer: İstanbul! Ev sahibi ve emlakçıdan akılalmaz oyun: 'Farklı bir tarihte imzalamışım gibi...'

Konutlarda kira zammı bu yılda yüzde 25'e sabitlendi ama bazı ev sahipleri fazlasını istemeye devam ediyor. 1+1 evinin kirasını 5 bin TL'den 20 bin TL'ye çıkarmak isteyen Nuray Akbulut'un ev sahipleri gibi... Akbulut o talebi kabul etmedi ama iddiasına göre tahliye taahhütnamesi imzalatıldı. Yaşadıklarına isyan eden kadın 'Oyuna geldim' dedi.

Haber 12-10-23 07:44

Kirada yeni dönem! 2024'te ilk adım atılıyor... Gelirinin yüzde 30’unu geçmeyecek

Fahiş kira artışlarına ‘dur’ demek için yeni bir sistem geliştiriliyor. ‘GYODER Yeni Konut Modeli’nin hayata geçirilmesi için geri sayım başlarken konutta yeni dönemin detayları da ortaya çıktı. Yeni modelde fiyatları önemli ölçüde etkileyen arsa değeri düşecek. Ev sahipleri ise kişiler değil şirketler olacak. İlk konutların ise 2024’te üretilmesi hedefleniyor.

Finans 11-10-23 07:25

Kira sorununa ‘devrim’ gibi sistem! Yeni model geliştirildi: 6 adımda tüm detayları anlattı

Fahiş kira bedelleri yüzünden ev sahibi ile kiracı kavgaları büyürken GYODER geliştirdiği yeni modelle soruna çözüm üretti. Bu yeni model için ‘devrim gibi sistem’ yorumunu yapan GYODER Başkanı Kalyoncu, 5 ilçe belediyesi ile görüştüklerini duyurarak, 6 adımda tüm merak edilen detayları anlattı.

Finans 09-10-23 08:16

Ev sahibi dehşeti! Kirayı 3 katına çıkarmak istedi, kabul etmeyince...

Esenyurt’ta ev sahibi, 7 yıllık kiracısı Aytaç E.'yi evden çıkarmak istedi. Aytaç E., ev sahibinin bu isteğini kabul etmeyince bu kez de kirayı 3 katına çıkarmayı teklif etti. Bu isteğine de olumsuz yanıt alan ev sahibi, kiracısına dehşeti yaşattı. Ev sahibi baba ve oğlu, Aytaç E.'yi takip edip sokak ortasında tekme tokat dövdü. Kiracıyı yerde tekmeleyen zanlılar, adamın cep telefonunu da alarak olay yerinden uzaklaştı. O anlar saniye saniye telefon kamerasına yansıdı. İşte detaylar...

Haber 01-10-23 15:59

Uyanık ev sahibinin yüzde 500’lük kira zammında akılalmaz oyun! IBAN değil senet: Annesinin imzasını bile taklit etti

Gaziantep'te bir ev sahibi, mühendis kiracısından yüzde 500 zam istedi. Ev sahibi, kiracının konuyu yargıya taşıyacağını bildirmesinin ardından ise akıl almaz bir oyuna başvurarak annesinin sahte imzasıyla kira sözleşmesi düzenledi. Olayın ortaya çıkması sonrası kiracı konuyu yargıya taşıdı.

Finans 23-09-23 11:25

Yok böyle bir artış: 8 bin TL'den 100 bin TL'ye çıkarmak istedi! Hayatı kabusa dönüştü

İstanbul'da butik işleten bir kadın, 8 bin 600 TL'lik kiranın 100 bin TL'ye çıkarılmasını kabul etmeyince kabusu da başlamış oldu. İddiaya göre silahlı adamlar gönderilip tehdit edildi. Dükkan sahibi elektrik ve su sayaçlarını bile sökünce artık isyan etti.

Haber 21-09-23 07:04

Bu kadar da olmaz! Resmen yaşadığı evi kiraladılar... Ülkesinden geri döndüğünde evinde hiç tanımadığı bir aile yaşıyordu

Esenyurt'ta yaşayan İranlı bir kadın ameliyat olmak için ülkesine gitti. Evinde geri döndüğünde ise hayatının en büyük şokunu yaşadı. Çünkü evinin kapısını hiç tanımadığı bir aile açtı. İranlı kadın yaşadığı evin bir başka aileye kiralandığını öğrenince şaşkınlığını gizleyemedi.

Trend 14-09-23 08:00

Akılalmaz olay! Kiracısı evi başkasına kiraladı

Antalya'da akılalmaz bir olay yaşandı. Antalya'da yaşayan Emine Sapmaz, dairesinin satış işlemi için tapu fotoğrafını gönderdiği kiracısı Oğuz A.'nın, evi bir başkasına kiraladığını öğrendi. İmzasının taklit edilip kendisinin yurt dışındaymış gibi gösterildiğini belirten Sapmaz, evde gizli bir bölmedeki altın ve paralarının da çalındığını iddia etti.

Haber 06-09-23 12:05

En çok öğrencinin olduğu illerde kiralar dudak uçuklatıyor! 17 bin 742 TL... Öğrenci şehir olarak bilinen Eskişehir'de de...

Türkiye'de en çok öğrencinin olduğu 10 ildeki kiralık konut fiyatlarına yönelik araştırmadan çarpıcı sonuçlar geldi. Endeksa verilerine göre; öğrencilerin en fazla olduğu 10 il arasında en yüksek ortalama kira değeri 17 bin 742 TL ile 13 devlet üniversitesinin yer aldığı İstanbul'da kaydedildi. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir'de ise ortalama kiralar 9 bin 113 TL oldu.

Finans 31-08-23 12:47

Ev sahibi ve kiracılar için yeni dönemin detayları netleşti! Kirada arabuluculuk 1 Eylül’de resmen başlıyor: 3+1 detayına dikkat!

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dönemi 1 Eylül itibarıyla resmen başlıyor. Bundan böyle uyuşmazlıklarda önce arabulucunun yolu tutulacak. Karar en geç 4 haftada çıkacak. Peki arabuluculuk ücretini kim ödeyecek? Kira anlaşmazlıklarında arabulucu dönemi nasıl işleyecek? İşte detaylar...

Finans 30-08-23 15:42

Arabadan gelinliğine, tarladan komşu hakkına hepsinde artık zorunlu! Kira anlaşmazlıklarında ara buluculuk dönemi başlıyor

Kira anlaşmazlıklarına çözüm sunması hedeflenen ara buluculuk dönemi önümüzdeki hafta başlıyor. Uygulama yalnızca ev ve iş yerlerindeki kira uyuşmazlıklarıyla sınırlı kalmayacak; arabadan tarlaya hatta kiralık gelinliğe dek taşınır ve taşınmaz birçok malda yaşanan anlaşmazlıklarda ara bulucuya başvurmak zorunlu olacak.

Finans 27-08-23 13:10

Kira tespit davası nedir? Kira tespit davası şartları nelerdir?

Taşınamayan mallar, gayrimenkuller hem sahipleri hem de bu mülkleri kiralayanları ilgilendiren bazı durumlar yaşanmasına neden olabilir. Kiracı ve mülk sahibi arasında yaşanan bazı sorunlar, hukuki yönden ve resmi kurallara göre yasalarla ve avukatlar ya da mahkemeler aracılığı ile giderilir. Mahkemelerin verdiği kararlar doğrultusunda uygulanması gereken sonuçlar hem kiracıları hem de mülk sahiplerini ilgilendirir.

Haber 21-08-23 21:02

Kira fiyatları aldı başını gitti! İstanbul'da 3+1 daire için aylık en az 100 bin TL istiyorlar

Fahiş kira fiyatları özellikle İstanbul'da aldı başını gitti. Lüks sitelerdeki ara kat dairelerin aylık kirası 3 haneli rakamlara çıktı. Lüks bir sitede en uygun 3+1 ilanı 100 bin TL'den başlayıp, 650 bin TL'ye kadar yükseliyor. Talebin olduğunu belirten Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıbaş Başaran "İstanbul'da kira fiyatları 100 metre karede 16 bin TL'ye ulaştı" diye konuştu.

Finans 21-08-23 08:30

Kiralık daire ilanında şoke eden talep! Görenler şaşkınlığını gizleyemedi

Kira bedeli olarak astronomik fiyatlar talep eden bazı ev sahipleri, verdikleri ilanlardaki talepleriyle de şaşırtmaya devam ediyor, kiralık daireleri için ilan veren bazı ev sahiplerinin talepleri adeta sınır tanımıyor! Ev sahiplerinin maaş bordrosu, kefil, depozito, yıllık peşin kira ve komşularla iyi geçinme gibi taleplerine, Denizli’de 3 oda bir salon olan 15 bin liralık kiralık daire ilanıyla birlikte bir yenisi daha eklendi. İlanı görenler, şaşkınlığını gizleyemedi.

Haber 16-08-23 12:22

Bakan Tunç canlı yayında açıkladı! Kira zammında yüzde 25 sınırı, süresiz nafaka...

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, canlı yayında kira zammı, kira davalarında arabuluculuk sistemi ve süresiz nafaka konusuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki, kira artışında yüzde 25 sınırlaması devam edecek mi? Süresiz nafaka kalkacak mı?

Finans 16-08-23 12:07

Kira fiyatlarındaki artış ile ilgili dikkat çeken yorum: Konut satışlarını tetikliyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2023’ün ilk altı ayında 565 bin 779 konut satışı gerçekleşirken, satışların önceki yıla göre %22,1 azaldığı kaydediliyor. Sektör profesyonelleri ise konut alırken vatandaşların artık kriterlerinin ilk sırasına güvenliği yazdığını bildiriyor. Bu sebeple kentsel dönüşüm kapsamındaki toplu konut projeleri yoğun bir taleple karşı karşıya kalıyor.

Finans 16-08-23 10:22

Günlerdir parkta yaşıyorlar! Ev sahibi kirayı 5 katına çıkarınca... 'Sokakta kaldık'

İzmir'de oturdukları evi satın alan kişinin 1500 lira olan kirayı 7 bin liraya çıkarmak istemesine direnen, 1 yıllık dava sürecinin ardından evi boşaltmak zorunda kalan iki çocuklu aile, parka serdikleri battaniyenin üzerinde günlerini geçiriyor.

Haber 14-08-23 14:33

Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiriyor! Yeni yönteme başvurdular: 'Sözleşme uyarlama davası' ile geriye dönük borçlu çıkabilirsiniz...

Yüzde 25 artış sınırı getirilse de ev sahibi ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar her geçen gün daha da artıyor. Mahkemelerde dava yoğunluğu yaşanırken, ev sahipleri son dönemde yeni bir yönteme başvurduğu belirtiliyor. Ev sahipleri 'sözleşme uyarlama davası' açarak kiracısından geriye dönük ödeme talep ediyor. İşte detaylar...

Finans 12-08-23 11:07

Yüzde 300 zam geldi! Trabzon’da yüksek kiralar düğünleri erteletti: ‘Körfez ülkelerinden gelenler…’

Yüzde 300’lük kira artış oranı ile Trabzon’da yüksek kiralar evlenmek isteyenleri beklemeye aldırdı. Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Taflan, “Gençlerimiz son dönemde kiralık ev bulamayınca düğün organizasyonları iptal etmek zorunda kalıyor” dedi. “Mülk sahiplerine tavsiyem, lütfen bu gençlerimize sahip çıkalım yabancı ülkelerden gelen, Körfez ülkelerinden gelen turistler, misafirler bugün burada, yarın yoklar” diyerek tavsiyede bulundu.

Finans 07-08-23 14:24

Yeni vergi sinyali! Bakan Ersoy duyurdu: Günübirlik kiralık evler için düzenleme geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, günübirlik kiralanan evlere yönelik bakanlık tarafından yeni bir çalışma yapıldığını bildirdi. Bu kapsamda elde edilecek gelirden vergi alınmasının ve bunun da mevzuatlara uygun şekilde yapılacağını kaydetti.

Finans 31-07-23 14:10

Kentsel dönüşümde yeni plan! Ücretsiz olacak, kira desteği yerine...

Kahramanmaraş depremleri sonrasında kentsel dönüşüm daha da ön plana çıktı. Özellikle İstanbul'da yaşlı yapı stoğuna dikkat çekilirken, hükümetin kentsel dönüşümü hızlandırmak için yeni bir planı ortaya çıktı. Buna göre vatandaşlara kira desteği yerine geçici evler tahsis edilecek. Vatandaşlar evlerine giresiye kadar bu evlerde ücretsiz bir şekilde kalacak. Öte yandan bu uygulamanın fahiş kira artışının da önüne geçmesi bekleniyor.

Haber 31-07-23 08:12

Yargıtay'dan mal sahibi ve kiracıları ilgilendiren karar! 62 bin lira olan kiranın 30 bin lira olmasını talep etmişti...

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracı ile mal sahiplerini ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, "Kiralanan kullanıma elverişli bir durumda bulunmasa bile kira bedelinin tam olarak ödeneceği yönünde sözleşmeye konulan hükümler geçersizdir" dedi.

Finans 30-07-23 10:22

Yer: İstanbul! 100 bin lira kira talebini reddetti, kanlar içinde kaldı: Beyzbol sopasıyla saldırdılar

Ev sahibi-kiracı anlaşmazlığına bir yenisi daha eklendi. İstanbul'da ev sahibinin 100 bin lira kira talebini kabul etmeyen kiracı saldırıya uğradı. İddiaya göre, ev sahibinin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından beyzbol sopasıyla darp edildi. Hasan Eğilmez, "Beyzbol sopasıyla 4-5 darbe vurdular arkamdan. Tabii ki darbelerin etkisiyle yere düştüm. Ben kanlar içinde yerde yatarken beyzbol sopasıyla tekrar başıma vurdular" dedi.

Haber 27-07-23 14:09

Evini kiraya verene teşvik! Bakan Tunç'tan boş evlerle ilgili dikkat çeken açıklama: Vergisel anlamda...

Yüksek kira fiyatları ve vatandaşların ev bulma konusunda yaşadığı sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'teşvik' mesajı verdi. Bakan Tunç yaptığı açıklamada "Buna bir çözüm bulmak gerekir. Tabii bu konuda cezai yaptırım en son düşünülecek şey olabilir. Burada öncelikle bu boş evlerin kiraya verilmesiyle ilgili gerek vergisel anlamda gerek diğer anlamlarda bir teşvik sistemi getirilebilir" diye konuştu.

Finans 27-07-23 13:02

Kiralardan sonra yeni kriz! Birçok yerde aidatlar kiraları geçti: 'Üsküdar'da 25 bin TL, Kadıköy'de bin dolar'

Artan kira fiyatları gündem olmuş ve yüzde 25 zam sınırı getirilmişti. Özellikle asgari ücrete gelen zam sonrasında birçok yerde aidat fiyatları, kira fiyatlarını geçti. Gayrimenkul uzmanı Nilüfer Kas, "Üsküdar'da bilinen bir rezidansta 4,5+1 dairenin aidatı 25 bin TL, Kadıköy'de yine bilinen bir sitede dairelerin aidatı bin dolar" dedi.

Finans 27-07-23 06:49

Kira anlaşmazlıklarında yeni dönem! 1 Eylül'de başlıyor, Bakan Tunç'tan açıklama

Adalet Bakanlığı'nın kira anlaşmazlıklarına ilişkin yeni çalışması 1 Eylül'den itibaren hayata geçiyor. Artık kira davalarında zorunlu arabuluculuk geçerli olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye intikal etmeden arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşması, tarafların daha az masrafla ve daha hızlı ve barışçıl bir yöntemle uzlaşmalarını sağlayacak, bu durumda mahkemelerin iş yükü de azalmış olacak" diye konuştu.

Finans 25-07-23 12:04

Rize'de kira tartışmasında kan aktı: 1 ölü, 2 yaralı!

Rize'de çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. İki grup arasındaki kavganın "ev kirası artışı" nedeniyle çıktığı öğrenildi. İşte kan donduran haberin detayları...

Haber 25-07-23 01:33

Odaları farklı kişilere kiraya verilmişti! Son hali... Evin içi savaş alanına döndü

Avcılar'da odaları farklı kişiler tarafından kiralanarak kullanılan evde yangın çıktı. Yangın itfaiyenin çalışmaları ile söndürüldü. Evdeki odaların yabancılar tarafından kiralandığı öğrenilirken yanan odanın da Mısır uyruklu bir kişi tarafından kullanıldığı kaydedildi.

Haber 24-07-23 09:34

Tabelanın aralığına yatak atıp orada uyuyorlar! Kirayı ödeyecek kadar geliri olmadığı için... 2 çocuğuyla aylardır sokakta

Antalya'da, Samet (25) ve Sümeyye Bozkaya (29) çifti, kira ödeyecek kadar gelirleri olmadığı için 2 ve 3 yaşındaki çocuklarıyla 4 aydır sokakta yaşıyor. Bozkaya, "Ev tutmaya çalıştım ama 7-8 bin lira isteniyor. Kirayı karşılayamadım" derken çalıştığı iş yerinin tabelasının aralığına yatak atıp geceleri burada geçirdiklerini aktardı.

Haber 14-07-23 15:07

Hem sıfır hem de 1500 TL! Fiyatlar uçunca... Yüksek kiralardan sonra o ilçeye yerleştiler! 15 bin TL vermek yerine farklı şehirlerden akın ettiler

Megakent İstanbul'da ev ve dükkan kira fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı bazı esnaf, üretim maliyetlerini düşürmek için rotasını Kırıkkale'nin Delice ilçesine çevirdi. İlçeye göç eden esnaflar, belediye tarafından faaliyete geçirilen sanayi sitesindeki sıfır doğal gazlı dükkanları aylık bin 500 ve 2 bin liradan kiralama fırsatı buluyor.

Finans 13-07-23 12:49

Ev sahiplerini üzecek haber! Kira krizine çözüm için İBB önerdi: Kademeli emlak vergisi alınsın!

İstanbul gibi büyükşehirlerin en büyük sorunlarından biri haline gelen kira fiyatlarıyla ilgili İBB'den dikkat çeken bir öneri geldi. Ev sayısına göre emlak vergisinin kademeli olarak artırılması gündeme getirilirken, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, "Sabit bir emlak vergisi yerine kademeli olarak artan bir emlak vergisi öneriyoruz." diye konuştu.

Finans 13-07-23 07:58

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Yargıtay'dan emsal kira zammı kararı

Yargıtay, ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren emsal nitelikte bir kira zammı kararına imza attı. Ev sahiplerinin hayat pahalılığını gerekçe göstererek kiracılardan afaki rakamlar istemesine yönelik tartışmalar sürerken, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'ndan önemli bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme, kira bedelinin tespiti davalarında fazlaya ilişkin hakların saklı tutulamayacağına ve saklı tutulan bu hakla ilgili olarak ıslah talebinde bulunulamayacağına hükmetti. İşte o kararın detayları...

Finans 09-07-23 15:30

Fahiş kiralara kalıcı çözüm: 'İspanya modeli' geliyor! Ev sahiplerini üzecek 'vergi' düzenlemesi

Yüksek kiralara karşı yüzde 25 zam sınırı uzatılırken, son günlerde sıkça dile getirilen 'İspanya modeli'nin, Türkiye'de de uygulanması gündeme geldi. Fahiş ev kiralarına karşı kalıcı çözüm olacağı düşünülen uygulama için AK Parti harekete geçti. Yeni düzenleme ile hayalet ev olarak tanımlanan boş evlerden daha fazla vergi alınması planlanıyor. İşte tüm detaylar...

Finans 05-07-23 06:39

Kira uyuşmazlıklarında yeni dönem! Bakan Tunç tarih verdi, zam sınırlamasıyla ilgili net konuştu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuğun 1 Eylül’de başlayacağını açıkladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tunç, "Zam konusunda yüzde 25 sınırı var. Sözleşme olduğu için yüzde 25’i geçemez" diye konuştu. Tunç, 'Site aidatıyla ilgili bir çalışma var mı?’ sorusuna da yanıt verdi.

Finans 04-07-23 12:22

Karşılıklı 2 daireyi aynı anda kiraladı! Akılalmaz plan... Yaptığıyla ev sahibini de komşuları da şaşkına çevirdi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir kişi, aynı anda karşılıklı iki apartmanı kiralayarak birinde kendisi oturduğu diğerinde ise uyuşturucu laboratuvarı kurarak odalarında uyuşturucu yetiştirdiği ortaya çıktı. Duruma isyan eden Mahalle Muhtarı ise, “Ne bina sahibinin ne de diğer kiracıların bundan haberi bile olmamış. Ev sahibi şaşkın, komşular şaşkın” dedi.

Haber 28-06-23 12:52

Antalya’da inanılmaz rakam! Sahildeki locanın aylık kirası bir yıllık ev kirasına bedel…

Fiyat pahalılığı her alanda kendisini gösterirken sahillerdeki locaların kira bedelleri de olay oldu. Kurban Bayramı tatilinde turizm hareketliliğinin yaşandığı Antalya'da sahildeki işletmelerde loca kiralayıp, deniz keyfi yaşamak isteyenler günlük 3 bin lira, aylık kiralamak isteyenler de 75 bin lira ödüyor. Sahilde 1 aylık loca kiralama ücretinin kentteki en ucuz evin yıllık kira bedeline denk olması dikkati çekiyor.

Haber 28-06-23 12:45

Ev sahibi - kiracı tartışmasında korkunç son! Silahla vurarak öldürdü 'Kirayı geciktirdiği için...'

Bir süredir devam eden ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarında son olarak dehşete düşüren bir olay meydana geldi. Esenyurt’ta babasının kiracısı Nijerya uyruklu Chima Paschal Anaekwu’yu tabancayla vurarak öldüren 25 yaşındaki A.E. polis tarafından yakalandı. A.E., Nijeryalı kiracıyı babasıyla kira meselesi yüzünden tartıştığı sırada öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

Haber 27-06-23 11:52

5 günde 5 bin TL zam! Ev sahiplerinden oyun üstüne oyun: Bu sefer de...

Türkiye'de kiralık ev problemi devam ediyor. Kiracıları korumak için uygulanan yüzde 25 zam sınırlaması geçtiğimiz günlerde 1 yıl daha uzatılmıştı. Bunun ardından ev sahiplerinin kiralık ev ilanlarını tekrar yayınlamak üzere geri çektiği ortaya çıktı. Ayrıca, asgari ücret zammı daha vatandaşların cebine girmeden zam yapanlar da var. 15 Haziran'da 12 bin TL olan bir ilan, asgari ücretin açıklandığı 20 Haziran'da 17 bin TL'ye çıkarıldı.

Finans 27-06-23 06:43

SON DAKİKA | Yüzde 25 kira artış sınırlaması devam edecek mi? 1 Temmuz sonrası için merak ediliyordu: Bakan Tunç, ‘üst sınır…’ diyerek duyurdu

Son dakika: Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, 2 Temmuz 2023'ten 2 Temmuz 2024 tarihine kadar bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırının yüzde 25 olarak uygulanacağını bildirdi.

Finans 22-06-23 12:29

Tatil sezonu başladı, fiyatlar yine cep yakıyor: 750 liraya da var 10 bin Euro'ya da...

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte Ege ve Akdeniz sahillerinde Kurban Bayramı yoğunluğu başladı. Turistik açıdan dünyaca ünlü Muğla'nın Bodrum ilçesinde ise kiralar cep yakıyor. Yerli halk, kamu görevlileri, memurlar ve turizm emekçileri ise durumdan şikayetçi. Peki bu sene ortalama fiyatlar hangi seviyelerde? İşte daire tipine göre kira fiyatları!

Haber 21-06-23 11:03