Mozaik Haberleri

Adıyaman'da bulunan mozaikler kent tarihine ışık tutuyor

Adıyaman'da Perre Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaikler kentin tarihine ışık tutuyor.

Yurthaber 31-01-23 11:28

Hatay'da 500 bin doğal taşla 3 boyutlu zeytin ağacı mozaiği yapıldı

Sanatçı Menel Hüzmeli’nin 9 ayda ortaya çıkardığı 1 metre 65 santimetrelik, buğday tarlasındaki zeytin ağacı mozaiğinin ağırlığı 1 tonu buldu.

Yurthaber 17-01-23 11:36

Tablo gibi görünüyor ama gerçek çok başka! Yakından bakınca... Neyden yapıldığına inanamayacaksınız

Meksika’da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren bir çalışma görenleri şaşkına çevirdi. İlk etapta bakıldığında bir tabloyu andıran bu çalışma, yakından bakıldığında ve içinde kullanılan malzemeler fark edilince önce şaşkınlık sonra hayranlık yaratıyor. Adeta görsel bir şölen sunan bu çalışma 20 bin 689 parça renkli ekmek kullanılarak yapılan bir mozaik resim. İşte detaylar...

Haber 03-11-22 23:37

Manisa'da kaçak kazı yapan 2 kişi, buldukları mozaiği çıkarırken yakalandı

Manisa'da kaçak kazı yapan 2 kişi, buldukları mozaiği çıkarırken yakalandı

Yurthaber 14-10-22 17:29

Mozaik

Mozaik Hakkındaki Haberler Mynet'te. Mozaik Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Suriye'de heyecanlandıran keşif! 4. yüzyıldan kaldığı düşünülüyor... Yüzde 90'ından fazlası sağlam...

Suriye’nin Humus kentinde arkeologlar heyecan verici bir keşfe imza attı. 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Roma dönemine ait mozaik bulundu. Mozaiğin yüzde 90'ından fazlasının sağlam olduğu belirtildi. 120 metrekarelik büyüklüğe sahip olan mozaiğin muhtemelen bir kaleye ait olduğu düşünülüyor.

Haber 13-10-22 00:33

Hadrianopolis'te üzerinde meyve sepeti ve hayvan figürleri bulunan mozaikler ortaya çıkarıldı

Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş: - "Kazılar ilerledikçe hem yapının fonksiyonunu tespit edeceğiz hem de bir kısmı ortaya çıkarılan mozaiklerin tamamını açmış olacağız"

Yurthaber 02-10-22 10:27

Hadrianaupolis'te üzerinde çeşitli figürlerin bulunduğu yeni mozaikler ortaya çıkarıldı

Hadrianaupolis'te üzerinde çeşitli figürlerin bulunduğu yeni mozaikler ortaya çıkarıldı

Yurthaber 26-09-22 14:49

Balatlar Yapı Topluluğu'nda Helenistik Döneme ait yeni mozaiklere ulaşıldı

Balatlar Yapı Topluluğu'nda Helenistik Döneme ait yeni mozaiklere ulaşıldı

Yurthaber 18-09-22 11:15

Metropolis'te 1800 yıllık kamusal yapı bulundu

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek: - "Henüz çok erken olmakla birlikte arazinin topografyasından da yola çıkarak belki bir agora olabileceği şu anki öngörülerimiz arasında" - "Metropolis, Batı Anadolu'da çok geniş alanlarda mozaik döşemeye sahip kentlerden bir tanesi. Daha önceki yapıda yaklaşık 800 metrekarelik bir alanda mozaikler tespit etmiştik. Bu yapıda da aynı özellikleri gösteren mozaikler var"

Yurthaber 29-08-22 11:47

Myrleia Antik Kenti ve mozaikleri geçmişe ışık tutacak

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin mozaikleri için başlatılan restorasyon ve konservasyon çalışması devam ederken, kentin tamamının gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırması hedefleniyor - Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin: - "2015 yılında Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarla açığa çıkarılan villa ve villaların içerisindeki mozaikler, bu görkemli günleri işaret eden çok önemli veriler. Bu villalardan çok sayıda olması lazım o terasta. Mudanya Belediyesi de bu villaların devamını çıkararak Bursa ve özellikle kültür turizmine dahil etmeye çalışıyor"

Yurthaber 01-08-22 12:06

Alanya'da 164 metrekarelik Herakles mozaiği bulundu

Syedra Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer: - "Bu mitolojik sahnenin işlendiği böyle bir mozaiği daha önce görmedik. Parçalar halinde mitolojik sahnelerin yer aldığı mozaikler var ancak buradaki mozaikte Herakles'in tüm işlerini (12 görev) görüyoruz" - "Figürlerin insan boyutlarında yapılması da onu tek örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda da eşsiz bir mozaikle karşı karşıyayız. Mozaikteki mitolojik sahnelerin iyi şekilde korunmuş olması ise esere ayrıca önem katıyor"

Yurthaber 25-07-22 12:43

Guinness Rekorlar Kitabı'na giren taban mozaiği Hatay'a değer katacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: - "Mozaikte bizim hem soyut hem somut tarihi gerçeklerimiz bulunuyor. Kentin önemli olaylarını, mitolojik değerlerini ve medeniyet birikimini bir mozaikte buluşturmak istedik"

Yurthaber 25-07-22 11:03

Hatay'daki inşaat kazısında Roma dönemi villa kalıntısı ve taban mozaiği bulundu

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy: - "Roma dönemine ait bir villanın taban mozaikleri ve duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kalıntılardan ve küçük buluntulardan yola çıkarak buranın 2. ve 5. yüzyıla kadar yerleşim gördüğünü saptadık"

Yurthaber 04-07-22 11:10

Daha önce benzeri görülmedi! Tam 700 yıllık ‘Tanrıçalı mozaik’ müzeye taşınacak

Amasya’da 9 yıl önce kazıda bulunan bereketi temsil eden tanrıça figürünün olduğu Roma dönemine ait bin 700 yıllık mozaik müzeye taşınarak sergilenecek.

Trend 10-06-22 11:57

Bergama'da yaklaşık 1800 yıllık geometrik desenli mozaik bulundu

Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura: - "Dinsel içerikli, dini karakteri olan bir yapı kompleksi olduğunu tahmin ediyoruz. Geometrik desenli mozaikler korunmuş, günümüze kadar tam gelmiş"

Yurthaber 29-05-22 11:08

Sinop Arkeoloji Müzesi binlerce yıllık eserleriyle tarihi gözler önüne seriyor

Farklı zaman dilimlerinde yapılan kazılardan elde edilen verilere göre tarihi milattan önce 5 binli yıllara kadar dayanan kentte ortaya çıkarılan 13 bin civarındaki eserin bir bölümü, Sinop Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor - İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren: - "Önemli mozaik eserlerimiz, mezar stellerimiz, lahitlerimiz, amforalarımız gibi binlerce yıllık tarihi belgeleyen önemli arkeolojik eserlere ev sahipliği yapıyoruz"

Yurthaber 27-04-22 13:37

Sivas'ta ahır tabanında bulunan mozaik, müzenin duvarını süslüyor

Arkeolog Özge Derin Çavuşoğlu: - "Bu mozaik dediğimiz yapıların, antik dönemde saraylarda önemli kişilerin, soyluların evlerinde bulunduğunu biliyoruz" - Ziyaretçilerden Gürkan Sönmez: - "Motiflerin 2 bin yıl önce mozaiğin üzerine işlenmesi inanılmaz bir şey"

Yurthaber 18-03-22 16:13

Germanicia Antik Kenti'nde heyecanlandıran keşif! Açık hava şölenini anlatan 1500 yıllık mozaik bulundu

Kahramanmaraş'taki Germanicia Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, 1500 yıl öncesine ait 3 kadının müzik eşliğinde dans ettiği bir açık hava şölenini anlatan 50 metrekarelik mozaik bulundu. Görenlerin hayran kaldığı mozaiğin, muhtemelen av öncesi bir açık hava ziyafet şölenini anlattığı düşünülüyor. Kazı yapılan alanın yıl sonunda ziyarete açılması planlanıyor. İşte heyecanlandıran keşifle ilgili detaylar!

Haber 31-01-22 10:36

Mitolojide tanrıların aşkını simgeleyen 2 bin yıllık mozaik koruma altına alındı

İzmir'in Konak ilçesindeki kaçak kazıya yönelik operasyonda bulunan mozaikteki figürlerin, Yunan mitolojisinde tanrılar arasındaki aşkı anlattığı, aşk tanrısı Eros'un da elindeki horozlarla tasvir edildiği değerlendiriliyor

Yurthaber 18-12-21 11:13

İzmir'de Romalı bir zengine ait 2700 yıllık iki mozaik bulundu

Konak ilçesi Agora Ören Yeri yakınında yerin yaklaşık 10 metre altında bulunan mozaiklerin, milattan önce 753-509 yıllarını kapsayan erken Roma dönemi yerleşkesine ait olduğu belirlendi - Ellerinde horoz olan iki insan figürünün yer aldığı mozaiklerin, ihtişamı simgelediği belirtildi

Yurthaber 16-11-21 15:03

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu

Yaklaşık 300 metrekare sağlam mozaik taban döşemelerinin yer aldığı yapıda, Latince ve Grekçe yazılmış iki yazıt da yer alıyor

Yurthaber 27-10-21 14:57

Kazlıçeşme Arkeolojik Kazı Alanı'nda lahit ve sandık tipi mezar bulundu

Zeytinburnu Kazlıçeşme'de askeri hastane olarak inşa edilen, Zeytinburnu Belediyesi Başkanlık Binası olarak da kullanılan tarihi binanın bahçesindeki kazı alanında mozaik, yapı kalıntısı, lahit ve sandık tipi mezarın da arasında yer aldığı tarihi buluntular ortaya çıktı - Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: - "Muhtemelen çok katmanlı bir sergi alanı ortaya çıkacak. Hem mozaik hem de burada gördüğünüz buluntuların bazılarının açıkta olduğu bir sergi ortaya çıkacak" - "Zeytinburnumuz, İstanbulumuz yeni bir tanık, yeni bir bulgu, yeni bir kalıntıyla karşı karşıya. Zeytinburnumuza büyük bir değer katacak. Birçok yönden Zeytinburnu'nun bir kültür turizmi destinasyonu olabilecek bütün unsurlara sahip olduğunu söylüyorduk. Çok bereketli bir toprağımız var, kazdıkça çok kıymetli unsurlar çıkıyor" - İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal: - "İki birey, biri kadın, biri erkek. Kadın 20-30 yaşları aralığında, erkek 40-50 yaşları aralığında. İkisinin de dişlerinde sağlık sorunu var. Erkek bireyde bir iskelette kaburga kemiğinde kırık ve sonra da yaşadığı süreç içinde iyileşme var ve romatizmal hastalığı eklemlerinden anlaşılmakta"

Yurthaber 06-10-21 18:18

Kazlıçeşme'deki kazılarda ilk! Yeni arkeolojik kalıntılar keşfedildi

İstanbul'da Kazlıçeşme'de yapılan mozaik kazılarında sandık mezar, lahit ve değerli eşyalar ve yapı temelleri ortaya çıkarıldı. Bir yıldır devam eden çalışmalar sonucunda ilk defa değerli kalıntılara ulaşıldı.

Haber 06-10-21 14:30

Zeugma Mozaik Müzesi'nin gönüllü gençlerine tarihi ortamda müzecilik deneyimi

Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının yürüttüğü proje kapsamında 20 üniversiteli genç, Zeugma Antik Kenti'ndeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan çok sayıda eşsiz esere ev sahipliği yapan müzedeki çalışmalara katılma imkanı buluyor - Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: - "Gönüllüler, kazı çalışmalarına da katılıyor. Müzeciliği, kültür, sanat ve turizmi sevmelerini amaçlıyoruz"

Yurthaber 19-09-21 11:11

Dünyanın en eski mozaiği Yozgat'ta bulundu! 3 bin 500 yıllık

Yozgat’ın Sorgun ilçesi Büyüktaşlık köyü sınırları içerisinde yer alan Uşaklıhöyük’te yapılan kazı çalışmalarında dünyanın en eski mozaiği bulundu. Düzensiz şekillere sahip 3 bin 147 adet taştan oluşan mozaik, 3 bin 500 yıllık tarihi ile dünyanın bilinen en eski mozaiği olarak literatüre girdi.

Haber 14-09-21 09:33

Emekli öğretmen evinin bodrumunda oluşturduğu atölyede mermerden mozaik tablolar yapıyor

Afyonkarahisar'da eşiyle yaptığı, üzerinde figürler bulunan tabloları ebatlarına göre 500 ile 10 bin lira arasında alıcı bulan Mehmet Balaban: - "Ben çalışırken eşim yanıma gelerek bana yardımcı olmaya çalıştı. Bana bakarak işi öğrendi. Detayları ben yapıyorum, dolgu işlerini de eşim Mahire Hanım yapıyor. Birlikte çalıyoruz" - Mahire Balaban: - "Bu işle uğraşırken kendimi mutlu hissediyorum. Kafam dağılıyor, stresten sıkıntıdan uzaklaşıyorum. Bayan arkadaşlara bu işi yapmalarını tavsiye ediyorum. Eşlerine, ev bütçelerine katkı sağlayabilirler"

Yurthaber 08-09-21 11:04

Amik Ovası'nda yetişen üzümün tarihe kazınmış izleri ziyaretçiyle buluşacak

Üzüm yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip Hatay'ın Hassa ilçesindeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan Geç Roma Dönemine ait "üzüm hasadı" temalı mozaik, kentte hasadın başlayacağı 6 Eylül'de Hatay Arkeoloji Müzesi'nde ziyarete açılacak - Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy: - "Binlerce yıldır Amik Ovası'nın verimli topraklarında üzüm, çok önemli bir geçim kaynağı, ticaret malzemesi olmuş ve o yıllarda bile ihracatı yapılıyor. Hassa'nın önemli bir üzüm merkezi olduğu konusu bu eserde ortaya çıkıyor"

Yurthaber 25-07-21 11:10

Gaziantep'de bulundu! 7/24 nöbet tutuluyor

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, kaçak kazı yapılan eve operasyon düzenleyen jandarma, zeminde orta çıkarılmış mozaiklerle karşılaştı. Jandarma, kurtarma kazılarının sürdüğü evde 24 saat nöbet tutarken, mozaikler çıkarıldıktan sonra Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek.

Haber 17-06-21 09:31

Cami avlusundan Roma dönemine ait mozaik ortaya çıktı!

Antalya'da Osmanlı döneminde yapılan Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde 2018 yılında başlanan restorasyon çalışmaları kapsamında yürütülen kazılar esnasında Roma dönemine ait geometrik motiflerin bulunduğu mozaik ortaya çıktı. Cami avlusunda yürütülen çalışmalarda 2 sarnıç, 2 tandır, 3 mezar bulundu.

Haber 20-05-21 09:43

Beydağ'da baraj suyu çekilince Roma İmparatorluğu kalıntılarının ortaya çıkması heyecana neden oldu

İzmir'de Beydağ Barajı havzasında suların çekilmesi sonucu Roma İmparatorluğu döneminden kalma mozaik, taş duvar gibi kalıntıların ortaya çıkması bölgede heyecan yarattı.

Haber 06-05-21 22:35

Zeugma Antik Kenti'nden etkilenerek başladığı mozaik sanatı vazgeçilmezi oldu

Gaziantep'te, tarih öğretmenliğini bırakarak mozaik sanatına yoğunlaşan 63 yaşındaki Mehmet Yılmaz, kurucusu ve başkanı olduğu Uluslararası Mozaik Sanatçıları Derneği bünyesinde mozaiğin daha geniş alanlarda yer alması için çalışmalar yapıyor - Yılmaz: - "Zeugma'daki kazılarda mozaiklere dokununca iki bin yıl önce bu eserleri yapan insanlarla iletişim kurduğumu hissettim. Dokunduğun zaman insanda geçmişle ilgili elektriklenme oluyor. Hala bu işin içerisinde aynı heyecanla çalışıyorum"

Yurthaber 13-04-21 11:05

Arabayla girilemiyor, toprağın 2 metre altında! Kaçak kazı sırasında 1500 yıllık mozaik bulundu

İzmir'in Aliağa ilçesindeki kaçak kazı operasyonunda yaklaşık 1500 yıllık mozaik ile birlikte Roma döneminde inşa edilmiş bir manastır bulundu. Sarmaşık motifleriyle süslenmiş eserin üstündeki, mozaiği 'kilisenin ihtiyar heyetinden bir erkeğin ailesinin esenliği için yaptırdığına' ilişkin yazı dikkati çekti.

Haber 03-04-21 13:33

Evde yapılan kaçak kazıda Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Şanlıurfa'da yapılan kaçak kazı esnasında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait mozaikler koruma altına alındı. Viranşehir ilçesinde kaçak kazı yapılan eve düzenlenen baskın ile ulaşılan mozaiklerin çeşitli renk ve desenler barındırdığı gözlendi.

Haber 02-03-21 11:09