Soykırım Haberleri

Soykırım davasında karar bugün! İsrail'i ne bekliyor?

Dünya gündemi Uluslararası Adalet Divanı'ndaki (ICJ) davaya kilitlenmiş durumda. Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından açılan davada İsrail soykırım suçlamasıyla yargılanıyor. Davada ara kararın bugün 15.00'te çıkması bekleniyor. Netanyahu hükümeti endişeli!

Haber

Yüzyılın davası başladı! Lahey'deki davanın ilk gününde İsrail 'soykırım' suçlamasıyla yargılanıyor: Toplu mezarlar gösterildi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı açtığı "Gazze'deki Filistin halkına soykırım yaptığı" yönündeki dava bugün Lahey'de başladı. Davayı temsil eden avukat Adila Hassim, İsrail'in işlediği toplu katliamları fotoğraflarıyla kanıtladı. Toplu mezarların fotoğraflarını da gösteren Hassim, İsrail'i Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal etmekle suçladı. Batı Şeria'daki Ramallah şehrinde toplanan Filistinliler, "Teşekkürler Güney Afrika" yazılı pankartlarla davaya destek verdi.

Haber

İsrail’e destek veren Biden’a bir şok daha! Filistinlilere yönelik soykırımı önleyemediği için dava açıldı

ABD merkezli insan hakları örgütü "Anayasal Haklar Merkezi (CCR)", Gazze halkına yönelik "soykırımı" önleyemedikleri gerekçesiyle ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimine dava açtığını bildirdi. CCR, aralarında "Al-Haq" ve "Defense for Children International" gibi sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu çok sayıda Filistinli grup adına şikayette bulundu.

Trend

Dünyaca ünlü yıldız Mel Gibson'dan Türkiye ve Azerbaycan'a skandal sözler! Ermeniler etnik temizliğe maruz kalıyor

ABD'li Hollywood yıldızı Mel Gibson sosyal medyadan yaptığı paylaşımla bir kez daha gündeme gelmeyi başardı. Dünyaca ünlü yıldız Azerbaycan'ın Karabağ'daki antiterör operasyonunu bir soykırım olarak tanımlayarak dünyaya acil yardım çağrısında bulundu. Ünlü aktör paylaşımında, "Ermeni halkı bir kez daha etnik temizliğe maruz kalıyor. Pek çok Ermeni, Azerbaycan ve Türkiye'nin elinde tarif edilemez dehşetler yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Trend

Srebrenitsa soykırımının kurbanları Sakarya'da anıldı

Srebrenitsa soykırımının kurbanları Sakarya'da anıldı

Yurthaber

Ruanda'da soykırım mağduru kadın, kocasının katilini affetti

Tutsi aileye mensup kadın, oğlunu da kocasını öldürmesine rağmen affettiği Hutu mensubu adamın kızıyla evlendirdi

Yurthaber

Soykırım Tartışması Liderleri Böldü

ABD Başkanı Biden'ın Ukrayna'da Rus güçleri tarafından uygulanan vahşeti "soykırım" olarak tanımlaması, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski arasında "soykırım" tartışmasına neden oldu

Haber

“Ukrayna’da Yaşananlar Bana Soykırım Gibi Geliyor”

Başkan Joe Biden Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda ilk kez “soykırım” ifadesini kullandı. Biden yaptığı açıklamada yaşananların kendisine soykırım gibi göründüğünü söyledi

Haber

Çok fazla savaş filmi izledim ama... Zelenskiy'den Rusya'ya çok sert sözler! Bu bir soykırım

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun Kiev yakınlarındaki yerleşim yerlerinde çok sayıda sivili işkenceyle öldürdüğünü ve bunun "soykırım" olduğunu kaydetti. Çok fazla savaş filmi izlediğini belirten Zelenskiy, "Ancak buna benzer bir şey hayal edememiştik. Bir ülkenin tamamını yıkma kararı manyakça bir karar." dedi.

Haber

Dünya endişeliydi! Kritik karar geldi: 'Soykırım olarak tanıyoruz'

ABD'den Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu tarafından maruz bırakıldığı suçlara ilişkin kritik bir açıklama geldi. ABD suçları 'soykırım' olarak nitelediğini duyurdu.

Haber

Son dakika: Harekete geçtiler! Rusya'ya soykırım davası

Son dakika haberi: Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna'nın, Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali gerekçesiyle Rusya aleyhine dava açtığını açıkladı. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rus ordusunun saldırılarında, 14'ü çocuk 352 sivilin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Haber

Ermeni çetelerin Doğu Anadolu'daki katliamları Avrupa'ya belgeselle anlatılacak

Azerbaycan Türk Kültür ve İşadamları Derneği, katliamlara ilişkin izler ile yakınlarını kaybeden ailelerin görüşlerinin yer aldığı belgesel film için çalışma başlattı - Dernek Başkanı Yardım Güneş: - "Ermeni çetelerin buralarda yaptığı gerçekleri onların ve Avrupalıların kör vicdanına haykırmak için mücadele veriyoruz" - Hakmehmet köyü sakinlerinden Mikail Ud: - "Ermeni çeteler benim köyümün bir neslini tarihten sildi"

Yurthaber

Hollanda, Ruanda soykırımı şüphelisini iade etti

Hollanda, Ruanda soykırımı şüphelisini iade etti

Yurthaber

Srebrenitsa katliamı nedir? Srebrenitsa soykırımı ile ilgili mesajlar ve sözler!

Avrupa'da gerçekleştirilen en büyük katliamlar arasında yer alan Srebrenitsa katliamı 11 Temmuz günü yıl dönümünde katledilen halk anılıyor. 1955 yılında Sırplar tarafından katledilen sivil Boşnak halkı soykırımın üzerinden geçen 26 yıl sonra aynı günde yad ediliyor. Peki Srebrenitsa katliamı nedir? Srebrenitsa soykırımı ile ilgili mesajlar ve sözler!

Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa soykırımı açıklaması: Geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımına ilişkin, "Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Haber

Sırplara karşı savaşan eski futbolcu Senad İbriç Yüksel yaşadığı acıları anlattı:

"Normal şartlarda bir savaşta asker, askerle savaşır. Maalesef tecavüzler ve küçük çocuklara yapılan katliam, bize en acı gelen o, çocuklarını götüren annelere yapılan katliamlar bizi yıprattı. Biz dağdayken bunları düşünüyorduk" - "Bazen olgunlaşıp olgunlaşmadığına bakmadan meyve yedik. Bazen araba gelirdi, yemek suyu kalmış ona ekmek banarak gıda ihtiyacımızı karşılardık. Zaten bir süre sonra yemeği unutuyorsun. Sürekli etrafı gözlüyorduk"

Yurthaber

751 çocuğun ceset kalıntıları bulunmuştu! Kanada Katolik Piskoposlar Konseyi, Papa ile görüşecek

Kanada Katolik Piskoposlar Konseyinin, yatılı kilise okullarında hayatını kaybeden yerli ailelerin çocukları konusunu görüşmek üzere Vatikan'da Papa Francis ile bir araya geleceği bildirildi.

Haber

Son dakika! Bosna Kasabı lakaplı Mladic'in müebbet hapis cezası onandı

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet hapis cezasını onadı.

Haber

Son Dakika: Macron'dan Ruanda soykırımı açıklaması: Affınızı diliyoruz

Son dakika haberine göre 800 binden fazla Tutsi'nin hayatını kaybettiği Ruanda soykırımında Fransa'nın Hutu hükümetine bölgeden kaçması için emir verdiği "diplomatik telgraf" ortaya çıkmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sorumluluğu kabul ederek özür diledi.

Haber

Son Dakika: Dışişleri'nden Letonya'ya 'soykırım' tepkisi: Kararı reddediyoruz

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı, Letonya'nın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasına sert tepki göstererek "Bu talihsiz ve hukuk dışı kararı reddediyor ve şiddetle kınıyoruz." açıklamasını yaptı.

Haber

Van'daki Zeve Şehitliği, Ermeni çetelerinin gerçekleştirdiği katliamın en büyük kanıtı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bekir Koçlar: - "Zeve yakınlarındaki kazıda ortaya çıkarılan toplu mezardaki insanlar kurşunla değil, eziyet ve işkenceyle öldürülmüşlerdi. Bu katliam fotoğraflanarak kayıt altına alındı" - Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulaziz Kardaş: - "Biden, aynı zamanda ABD belgelerini de yalanlamaktadır. 1918'de işgalden kurtarılan Van'a iki Amerikalı at sırtında gelerek incelemelerde bulunuyor. Yaptıkları çalışmalarda Ermeni çetelerin, Müslümanların evlerinin yüzde 95'ini yok ettiğini ve Van nüfusunun yüzde 62'sini katlettiğini raporluyor"

Yurthaber

AK Partili Sorgun, öksüz ve yetimlere kol kanat germe çağrısında bulundu

AK Partili Sorgun, öksüz ve yetimlere kol kanat germe çağrısında bulundu

Haber

Düzce ve Karabük'te ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki

Düzce ve Karabük'te ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Yurthaber

HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam'dan ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki

HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam'dan ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Yurthaber

ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepkiler

ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepkiler

Yurthaber

Van'daki STK'ler ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki gösterdi

Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Ali Uca: - "Soykırım, ABD açısından kuruluşundan bugüne kendi ülkesinde ve dünyanın birçok bölgesinde icra etmekten imtina etmediği uzmanlık alanıdır"

Yurthaber

Van ve Hakkari'de ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki

Van ve Hakkari'de ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Yurthaber

Bursa'daki üniversitelerden ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki

Bursa'daki üniversitelerden ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Yurthaber

Tarihçi Dr. Hakan Yıldız: Soykırım yapılsaydı Anadolu’da etnik kimlik kalmazdı

Türklerin kültüründe soykırım olmadığını söyleyen Tarihçi Dr. Hakan Yıldız, Osmanlı Devleti’nin ve Türklerin hiçbir zaman asimilasyon ya da soykırım yapmadıklarını söyleyerek, "Eğer soykırım yapılsaydı, bugün Balkanlar, Ortadoğu ve Anadolu coğrafyasında ne Hristiyan ne de etnik kimlik kalırdı" dedi.

Haber

Ege iş dünyasından Biden'in 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepki

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: - "Siyasi çıkar peşinde olan devletler öncelikle kendi tarihleriyle yüzleşmelidirler. Camdan evi olanlar, komşusunun camına taş atarken bir değil iki kez düşünmeliler" - Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı: - "ABD Başkanını bu vahim hatasını düzeltmeye, tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bazı çevrelere hizmet etmek yerine, dostluk içinde yaşayan Türk ve Ermeni halkları arasında diyalog ortamının geliştirilmesine ve bölgedeki barış vizyonuna katkıda bulunulmasına yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz"

Yurthaber

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine tepkiler

Karabük Valisi Fuat Gürel: - "Tarihsel dayanağı olmayan bu suçlama, yok hükmündedir" - Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: - "Yok hükmünde olan bu açıklamayı yapanlar, önce kendi kirli, karanlık, kanlı tarihlerine baksınlar! Yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz"

Yurthaber

Ticaret Bakanı Muş: Soykırım iddiası, aziz milletimize atılmış büyük bir iftiradır

"ABD Başkanı'nın, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bu açıklamaları Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermeye yönelik bir girişimdir"

Yurthaber

Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı'dan 1915 olaylarına ilişkin açıklama

Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı'dan 1915 olaylarına ilişkin açıklama

Yurthaber

İngiliz Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskılarını 'soykırım' olarak tanıdı

İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve uygulamalarını soykırım olarak tanıyarak, hükümeti Pekin'e yönelik baskıyı artırmaya çağırdı.

Haber

Wall Street Journal'ın iddiası doğruysa yer yerinden oynar!

Wall Street Journal'a konuşan ABD'li yetkililer ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını resmen "soykırım" olarak tanımaya hazırlandığını söyledi.

Haber

ABD'li firma 600 sayfalık raporu yayımladı: Fransa 800 bin kişilik soykırımın işbirlikçisi

Ruanda hükümetinin girişimiyle ABD merkezli "Levy Firestone Muse" hukuk firmasının hazırladığı raporda, Fransa'nın Ruanda soykırımında ciddi sorumluluğu bulunduğu ve Fransız hükümetinin öngörülebilir bir soykırıma imkan tanıdığı vurgulandı.

Haber

Azerbaycanlıların Soykırım Günü nedir? İşte Azerbaycanlıların Soykırım Günü mesajları

31 Mart, Azerbaycan Soykırım günü olarak kabul edilmektedir. Azerbaycan Soykırımı, Azerbaycanlıların 200 yıl boyunca başta Ermeniler olmak üzere diğer halkların Azerbaycanlılara karşı uyguladıkları katliamları ifade eder. Bu tarih, 26 Mart 1998 yılından beri her yıl 31 Mart “Azerbaycanlılar Soykırımı Günü” olarak anılır.

Haber

Akşener: TBMM'den Uygur Türklerinin uğradığı mezalim için 'soykırım' talebinde bulunacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Hollanda ve Kanada parlamentoları, Uygur Türklerine Çin tarafından yapılan mezalimi soykırım olarak tanımıştır. Grup Başkanvekili arkadaşlarımdan talebimdir, Meclis Başkanı'ndan randevu alacaksınız, TBMM'den Uygur Türklerinin uğradığı mezalimin soykırım olarak tanınması gerektiğine dair talepte bulunacaksınız" dedi.

Haber

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den, 28 Şubat açıklaması:

"İstanbul'un seküler sermayesi, meslek odalarının başkanları, güvenlik bürokrasisi darbe yapmak yerine, baskıyla bir iktidarın düşürülmesini hedeflediler ve başardılar. İlk defa denenen bu yöntemi de 'postmodern darbe' olarak tanımladılar"

Yurthaber

Hollanda Parlamentosu'ndan bu kez küstah soykırım kararı

Hollanda Parlamentosu, Hristiyan Birlik Partisi (CU) Milletvekili Joel Voordewind'in önerisiyle 1915 olayları ile ilgili "Ermeni soykırımı" iddialarını kabul etti.

Haber

Hollanda Parlamentosu'dan soykırım kararı

Hollanda Parlamentosu Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarını 'soykırım' olarak tanıdı.

Haber

Hollanda, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını 'soykırım' olarak tanımladı

Hollanda Temsilciler Meclisi'nde, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan karar kabul edildi.

Haber