YURTHABER

Ruanda'da soykırım mağduru kadın, kocasının katilini affetti

Tutsi aileye mensup kadın, oğlunu da kocasını öldürmesine rağmen affettiği Hutu mensubu adamın kızıyla evlendirdi

KAMPALA (AA) - Ruanda'da 1994'teki soykırım sırasında kocasını öldüren adamı affeden Bernadette Mukakabera, oğlunun bu kişinin kızıyla evlenmesine izin verdi.

BBC'nin haberine göre, Ruanda’nın batısında yaşayan Mukakabera ailesiyle komşu olan Gratien Nyaminani, binlerce Hutu gibi komşuları olan Tutsi aileye saldırdı ve bu ailenin babasını öldürdü.

Daha sonra 2004 yılında çıkartıldığı mahkemede suçunu itiraf eden Nyaminani, Bernadette Mukakabera’dan özür diledi. Bernadette Mukakabera, kocasını öldüren soykırım zanlısını affederek Nyaminani'nin 19 yıl hapis cezasından kurtulmasını sağladı. Nyaminani, sadece 2 yıl toplum hizmeti cezasına çarptırıldı.

Soykırım sırasında 9 yaşlarında olan Gratien'in kızı Yankurije Donata, Bernadette'in evine giderek ev işlerine yardım etmeye başladı. Bu sırada evin oğluyla tanıştı ve evlenmeye karar verdi.

Babasının davranışlarından dolayı gelinine karşı herhangi bir kırgınlık duymadığını aktaran Mukakabera, oğlu ile evlenmesi için teşvik ettiğini belirtti. Çift, soykırımdan 14 yıl sonra evlendi.

Bernadette, "Çocuklarımızın olanlarla hiçbir ilgisi yoktu. Sadece aşık oldular. Hiçbir şey insanların birbirini sevmesini engellememeli." dedi.

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı.

Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler