HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Balbay: Kılıçdaroğlu'nun yerinde olsam istifa ederdim

CHP İzmir Milletvekili Balbay, partisinin 1 Kasım seçimlerinde aldığı sonucu değerlendirdi.

Balbay: Kılıçdaroğlu'nun yerinde olsam istifa ederdim

Balbay, "Eğer CHP'nin başında siz olsaydınız, o koltukta oturmaya devam eder miydiniz?" sorusuna, "Ben etmezdim" yanıtını verdi. Balbay, "Genel Başkanlığa aday olacak mısınız?" sorusunu ise "Niçin olmasın" şeklinde yanıtladı.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay, RS FM'den Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu "Bidebunudinle' programında soruları yanıtladı. 1 Kasım seçimleri konusunda değerlendirme yapan Balbay, "Siz eğer CHP'nin genel başkanı olsaydınız şu anda bu başarısızlık karşısında o koltukta oturmaya devam eder miydiniz" sorusuna "Etmezdim. Ben etmezdim" yanıtını verdi. Balbay "Örneğin önceki gün ölüm yıldönümünde andık; Erdal İnönü'yü büyük kılan çekilmesini bilmesiydi" diyerek İnönü'den örnek verdi.

Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesi gerektiğini bu sözlerle dile getiren Mustafa Balbay'a göre, CHP'nin 1 Kasım seçimlerinden elde ettiği sonucun nedeni sadece tepki oylarına talip olması, umut oylarını alamaması.

Balbay şunları söyledi:

"Karşıda Ak Parti varken oyumuzu CHP'ye vermeliyiz diyen bir kemik yapı var. Ama bunun yanında ülkeyi CHP yönetmeli diyen büyük bir seçmen kitlesi yok. İyi kadrolar var ama takım oyunu yaratmak lazım. Biz halka ‘evet Türkiye'yi CHP yönetir diyemedik. Tepki oylarını aldık umut oylarını alamadık. Bunu umuda çevirmek gerekiyor."

'CHP'NİN OLAĞAN KURULTAYI PARTİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞANS'

İktidar için umut verecek bir programın kurultaydan çıkabileceğini söyleyen Balbay, şöyle konuştu:

"Ben şimdiden kurultayın 4 gün olmasını öneriyorum. İnsan emeği olduğu şeyi ayrıca benimser.Avrupa'daki sosyal demokrat partiler böyle yapar kurultayları. Geldikleri noktaya bakarlar, siyasetçilerini gözden geçirirler. Türkiye gerçekten yeni bir dönüşümün eşiğinde. Buna biz aday olabiliriz. Ben CHP'nin en şanslı partilerden biri olduğunu görüyorum. Bu kurultayla biz iyi bir hazırlanma dönemi geçirebiliriz. Devamında da Cumhuriyet'in 100 yılında da biz iktidar seçeneği olarak çıkabiliriz. Bunu önce hayal etmek gerekiyor. Bunu hayal etmeden ulaşamazsınız."

BALBAY'DAN CHP GENEL BAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK

CHP'nin olağan kurultayını önemli bir şans olarak gören Mustafa Balbay birileri sorarsa fikrin var mı diye söylemeye hazırım dedi. Balbay, "Genel Başkanlığa aday olacak mısınız?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Bu tür yerlere aday olunmaz. İzlenen süreç böyle sürükler. Öyle bir hırsın altında, aklımı o hırsın önüne geçirmek istemiyorum. Genel süreç bakarsınız bizi taşır. Niçin olmasın… Ve o kongrelerde adım adım bir şey pişer. Ya da derler ki ‘Balbay 4-5 kişilik yeni bir ekip oluşturalım. AK Parti'yi başarıya götüren bir kadro hareketidir bence."

Mustafa Balbay 2 Kasım Sabah 08.00'de çalışmaya başladığını, içinde bir umutsuzluk olmadığını da söyledi. "Ben elimi, başımı, göğsümü, gövdemi neyim varsa taşın altına koyacağım" diyen Balbay, "içimde bir ‘Allah kahretsin duygusu yok, kesinlikle bir kahır ve umutsuzluk yok" dedi.

Kaynak: Sputnik

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler