Arkeolog Haberleri

Samsun'da inşaat kazısından Helenistik ve Roma dönemlerine ait yerleşke çıktı

Samsun'un İlkadım ilçesinde inşaat için yapılan kazı sırasında Helenistik, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait olduğu değerlendirilen yerleşke bulundu.

Yurthaber 03-11-23 11:49

Japon arkeolog başkanlığında çarpıcı keşif: O ilimizde bulundu!

Kırıkkale'de Japon arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında binlerce yıllık tarih gün yüzüne çıkartılıyor. Çalışmalarda çizgi roman kahramanı "Barbar Conan" sayesinde ismi pek çok alanda bilinen Kimmerlerin Anadolu'daki ilk yerleşim yerinin Büklükale olduğunu işaret eden yeni kalıntılar ortaya çıktı. Çalışmalar sırasında savaşta kullanılan ok uçlarının bulunduğunu ifade eden Matsumura, dikkat çeken bir detayı ise "Ama ilginç olan..." diyerek anlattı.

Haber 18-06-23 11:38

Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajını arkeologlar çözdü! 'Beni tutsak etti'

Büyük İskender'in Yunan Generali Antigonos'un lahdi üzerindeki 2 bin 500 yıllık mesaj arkeologlar tarafından tercüme edildi. Yeni yapılan İznik Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen lahitte şu ifadelere yer alıyor; “Ben üzgün Arete, bütün benliğimle Antigonos’un mezarı başından sesleniyorum. Üzüntüden saçlarımı yoluyor ve duygularımı ağlayarak gösteriyorum. Bu kötü talih, bu ölüm bu seçkin adamı özgür bırakmak yerine beni tutsak etti.” İşte Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajının detayları...

Haber 15-01-23 09:45

Antik Çağ'ın Kuş Kahini Markosun mezarı Bergama'da bulundu

Bergama Antik Kenti'ndeki Asklepion bölgesinde yüzey araştırmalarında keşfedilen ve milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen mezarın, Antik Çağ'da kuşların uçuş düzenini izleyerek gelecekten haber verdiğine inanılan Kahin Markos'a ait olduğu tespit edildi - Arkeolog Prof. Ulrich Mania: - "Markos bir rahipti ve kuş uçuşundan, gelecek zaman için kehanette bulunuyordu"

Yurthaber 30-08-22 11:27

Metropolis'te tarihi keşif! 1800 yıllık: İlk kez bulundu... Dünyanın gözü İzmir'de

Dört köşesi birçok eski medeniyetin miraslarına ev sahipliği yapan Türkiye'den tarihi keşifler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Son olarak, İzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Metropolis Antik Kenti'nde yapılan keşif arkeologları dahi heyecanlandırdı. Antik kentte kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Serdar Aybek, keşfe ilişkin görüşünü "Bizi çok sevindiren bir şey oldu" sözleriyle anlattı. 1800 yıllık keşif bir ilk olma niteliğini taşıyor.

Haber 29-08-22 12:10

Van'daki gizemli keşif tüm dünyada ses getirdi! Herkes ‘S’ harfine benzeyen o sembolü konuşuyor…

Van’ın Çaldıran ilçesinde arkeologların keşfettiği İlhanlı mimarisi kalıntıları Cengiz Han'ın torunu Hülagü Han'ın sarayı olabilir mi? Tüm dünyada ses getiren keşif için bir çok varsayım olsa da içlerinden en çok dikkat çekeni bu sorunun cevabı oldu. İşte Van’daki keşifle ilgili her şeyi aydınlatacak ‘S’ harfine benzer o sembolün detayları…

Haber 25-07-22 08:07

Erzurum'da kenenin ısırdığı arkeolog Murat Kurt hayatını kaybetti

Erzurum'da kenenin ısırdığı arkeolog Murat Kurt hayatını kaybetti

Yurthaber 07-06-22 17:20

Van'da 10 aydır polisin nöbet tuttuğu bölgede Pers İmparatorluğu'na ait mezar ortaya çıktı

Define avcılarının hedefi haline gelen Van'ın Edremit ilçesindeki Şabaniye Mahallesi'nde ilk kez Pers İmparatorluğu'na ait mezar bulundu. Yaklaşık 10 ay önce talan edilen bölgedeki kazı ihbarı sonrası başlatılan sondaj çalışması ile incelemeye alınan bölge birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillendi.

Haber 19-12-21 15:21

Trabzon’da heyecanlandıran arkeolojik kazı: Kiremit mezarlar ortaya çıktı

Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Zağnos Vadisi içerisinde yer alan İçkale ve Yukarıhisar bölgesinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmasında 80 adet farklı dönemlere ait sikke ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen basit kiremit mezar bulundu. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ''Bu çalışma Trabzon tarihinde bir ilki ifade ediyor. Helenistik, Roma, Bizans, Komones ve Osmanlı döneminden kalma çok önemli bulgulara rastladık. Ama daha yeni başladık'' şeklinde konuştu.

Haber 05-11-21 10:52

500 bin yıl önce yaşayan insan! Adı açıklandı

Yayımlanan yeni bir raporda bilim insanları, yaklaşık yarım milyon yıl önce Afrika’da yaşayan yeni bir insan türünün adını açıkladı. Homo bodoensis olarak açıklanan türün Orta Pleistosen döneminde var olduğu ve modern insanın doğrudan atası olduğu belirtildi.

Haber 30-10-21 07:49

Yer: İngiltere! İnsan ve hayvanların arenaya çıkmadan önce tutulduğu ‘hücre’ ortaya çıktı

İngiltere’nin Kent bölgesindeki Richborough yerleşim alanında, English Heritage kurumu arkeologları tarafından yapılan çalışmada, ilk olarak 1849’da Viktorya dönemi kazılarında ortaya çıkarılan amfitiyatronun duvarındaki bir boşluğun insan ve vahşi hayvanları tutmak için kullanılan bir nezarethane (carcer) ya da hücre olduğu ortaya çıktı.

Haber 29-10-21 14:58

Tam 32 parça! Rus arkeologlar hazine buldu

Rusya Bilimler Akademisi ve Ryazan Tarih ve Mimari Müze-Rezervi'nden arkeologlar, Eski Ryazan yakınlarında bir hazine keşfetti. 32 parçalık hazinenin Moğollar saldırmadan 100 yıldan fazla bir süre önce saklandığı belirtiliyor.

Haber 03-09-21 15:50

Arkeologlar Afrika kıtasının en eski insan mezarını keşfetti

Arkeologlar, Afrika’da yürüttükleri alan araştırması sırasında kıtadaki en eski insan mezarını keşfetti. Tamamlanan analiz sonucunda kemiklerin, dizleri karnına çekilmiş olarak sağına yatar bir şekilde bulunan ve yaklaşık 80 bin yıl önce kefenlenerek defnedildiği tahmin edilen bir çocuğa ait olduğu sonucuna varıldı.

Haber 05-05-21 21:41

Fransız arkeologlar binlerce yıl öncesine ait 40 tabut keşfetti

Fransız Ulusal Arkeolojik Araştırma Enstitüsü’ne (INRAP) bağlı arkeologlar, Korsika bölgesinde 300-600 yılları arasında olduğuna inanılan 40 tabutun bulunduğu Antik döneme ait mezarlık keşfetti.

Haber 15-04-21 11:33

Yatış pozisyonu ortaya çıkardı! İSKİ kazısını durduran olay

Düzce'de alt yapı çalışmaları sürdürülen Melen Havzası Koruma Projesi'ni durduran tarihi eserin 1500 yıllık Bizans İmparatorluğu'na ait mezar olduğu ortaya çıktı. Mezarın tespiti arkeologların incelemeleri sonucu ortaya çıktı.

Haber 03-03-21 17:02

Dünyanın en eski hayvan mezarlığı bulundu

Mısır'daki arkeologlar, dünyanın bilinen en eski evcil hayvan mezarlığını keşfetti. Yaklaşık 600 kedi, köpek ve maymuna ait kalıntılar, Kızıldeniz'in batı kıyısındaki Berenike kentinde bulundu. Yaklaşık 2 bin yıl önce öldüğü düşülen hayvanların bazılarının tasma ve çeşitli süslerle gömüldüğü görüldü.

Haber 02-03-21 17:18

Mısır’da arkeologlar, 5 bin yıllık bira fabrikası keşfetti

Amerikalı ve Mısırlı arkeologlar, Mısır'da Nil Nehri’nin batısında bira fabrikası keşfetti.

Haber 15-02-21 10:59

Euromos'taki kazı çalışmaları heyecanlandırıyor

Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'nın da bulunduğu Euromos Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında bulunan parçalar, büyük bir titizlikle birleştiriliyor - Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Abuzer Kızıl: - "Kentin tarihsel süreciyle doğru orantılı her türlü eser, restore edilerek değerlendirilmeye, arkeoloji bilimine kazandırılmaya çalışılıyor"

Yurthaber 22-09-20 11:05

Meksika: Arkeologlar ilk Maya köle gemisini buldu

Arkeologlar ilk kez Mayaları taşıdığı düşünülen bir köle gemisine ait kalıntılara ulaştıklarını açıkladı. Gemi, iç savaş sırasında yakalanan Mayaları Küba’daki şeker kamışı tarlalarına taşıyordu.

Haber 16-09-20 14:32

Denizli'deki 2 bin yıllık umumi tuvalet, turizme kazandırılacak

Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti'nde tespit edilen yaklaşık 2 bin yıllık kanalizasyon sistemi, umumi tuvalet ve temiz su boruları, bu yıl tamamen gün yüzüne çıkarıldı - Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman: - "Kare planlı ve ortasında havuz bulunan tuvalet 40 kişilik kapasiteye sahip. 2 bin yıl önce salgın hastalıklardan kurtulmak amacıyla toplu tuvaletlerin yapıldığını söyleyebiliriz"

Yurthaber 04-08-20 11:24

Stonehenge'in yakınında yeni keşif

Arkeologlar, dünyaca ünlü tarihi anıtlardan biri olarak gösterilen İngiltere’deki Stonehenge'in yakınında Taş Devri'nden kalma, dev bir anıt keşfetti. Anıtın neolitik dönemin yaşam ve inançlarına dair yeni kanıtlar sunduğu açıklandı.

Haber 23-06-20 11:50

Antalya'da arkeoloğu öldüren sanığın 18 yıla kadar hapsi istendi

Savcı mütalaasında, sanık hakkında "haksız tahrik" indirimi uygulanmasını talep etti

Haber 09-01-20 11:53

Otoyolla kesişen 2 bin 600 yıllık yol çelik köprüyle korundu

Neonteikhos Antik Kenti'ne giden ve Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile kesişen tarihi yolun korunması amacıyla 90 metrelik çelik köprü yapıldı - İzmir Müze Müdürü Hünkar Keser: - "Otoyol gibi önemli bir yatırım yapılırken tarihi değer de korunmuş oldu"

Yurthaber 17-12-19 11:31

Antalya'da arkeoloğun öldürülmesine ilişkin dava

Antalya Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alanı sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayarak öldüren sanığın yargılanmasına devam edildi - Tanık Mert A: - "Sinan, Sadık Poyraz'ın annesinin hasta olduğunu öğrenince şikayetçi olmaktan vazgeçti"

Yurthaber 16-12-19 17:24

Arkeolog Çınaroğlu için Ankara Üniversitesi'nde tören düzenlendi

Arkeolog Çınaroğlu için Ankara Üniversitesi'nde tören düzenlendi

Haber 06-11-19 12:16

Antalya'da arkeoloğun öldürülmesine ilişkin dava

Antalya Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayarak öldüren sanık "kasten öldürme "suçundan hakim karşısına çıktı - Öldürülen arkeolog Sinan Sertel'in ablası müşteki Nurcan Doğan: - "Annem hala kardeşimin bıçaklanarak öldürüldüğünü bilmiyor, kalp krizinden öldüğünü sanıyor. Sanığı vicdanıyla baş başa bırakıyorum"

Yurthaber 16-10-19 16:51

Antalya'da arkeoloğun öldürülmesine ilişkin dava

Antalya Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayarak öldüren sanık "kasten öldürme "suçundan hakim karşısına çıktı - Öldürülen arkeolog Sinan Sertel'in ablası müşteki Nurcan Doğan: - "Annem hala kardeşimin bıçaklanarak öldürüldüğünü bilmiyor, kalp krizinden öldüğünü sanıyor. Sanığı vicdanıyla baş başa bırakıyorum"

Haber 16-10-19 16:50

Arkeoloğu öldüren sanık şikayetçi olmasın mesajı atmış

Antalya Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayarak öldüren sanık hakkında "kasten öldürme "suçundan müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi - Sanık Sadık Poyraz'ın iddianamedeki ifadesinden: - "Sinan'ı hastaneye götüren Zafer'e attığım mesajda, Sinan'ın benden şikayetçi olmamasını ve aracı olmasını istedim" - Tanık Zafer B: - "Poyraz bana, 'Sen ona söyle isim vermesin, beni şikayet etmesin, bu olay burada kapansın, daha fazla uzamasın' mesajı attı. Ben de adam ölüyor sen neyin derdindesin dedim"

Haber 14-10-19 11:11

Arkeologlardan önemli buluş! Yarım metrelik penis heykeli

Arkeologlar İsveç'teki bir kazıda yaklaşık 4 bin yıllık yarım metreden uzun bir penis heykeli buldu. Heykelin kurban ayinlerinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Trend 30-09-19 16:31

Alexandria Troas'ın mimari detaylarını gün ışığına çıkarıyorlar

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde denize yakın bir bölgede yer alan Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazılarında görevli mimar, restoratör, arkeolog ve antropologlar ile su altı araştırmacılarından oluşan yaklaşık 30 kişilik ekip çalışmalarını sürdürüyor - Antik kentte önceki yıllarda bulunan ve "pithos" olarak bilinen bin 500 yıllık toprak kapta yeşeren "asma" görenlerin dikkatini çekiyor - Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe: - "Bugüne kadar pek çok alan açıldı fakat bu yıla özgü olarak söylemek gerekirse, bu ölçeğiyle oldukça büyük olan antik kentin merkezinde 'forum' dediğimiz alanda çeşitli yapıların mimari detaylarının ortaya çıkarılması çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz"

Haber 16-09-19 13:26

Alexandria Troas'ın mimari detaylarını gün ışığına çıkarıyorlar

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde denize yakın bir bölgede yer alan Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazılarında görevli mimar, restoratör, arkeolog ve antropologlar ile su altı araştırmacılarından oluşan yaklaşık 30 kişilik ekip çalışmalarını sürdürüyor - Antik kentte önceki yıllarda bulunan ve "pithos" olarak bilinen bin 500 yıllık toprak kapta yeşeren "asma" görenlerin dikkatini çekiyor - Kazı Başkanı Doç. Dr. Erhan Öztepe: - "Bugüne kadar pek çok alan açıldı fakat bu yıla özgü olarak söylemek gerekirse, bu ölçeğiyle oldukça büyük olan antik kentin merkezinde 'forum' dediğimiz alanda çeşitli yapıların mimari detaylarının ortaya çıkarılması çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz"

Yurthaber 16-09-19 13:26

Bilecik'te tarihi yol kalıntıları bulundu

Osmaneli ilçesinde 6 bilim adamının yürüttüğü yüzey araştırmalarında, tarihi milattan sonra 69-79 yıllarına dayandığı değerlendirilen yolun kalıntılarına rastlandı - Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk: - "Haçlılar, Anadolu'ya geçerken bu yoldan geçtiler. Türkler ve Osmanlı da bu yolu kullandı. Aslında çok önemli bir yol ama belli bir bölümü günümüze ulaşmış, birçoğu yok" - "77 metrelik bölümünü keşfettik. Farklı farklı noktalardaki tespit ettiğimiz kısa yolların nasıl birleştiğini bulmaya çalışıyoruz"

Yurthaber 02-09-19 11:45

Bilecik'te tarihi yol kalıntıları bulundu

Osmaneli ilçesinde 6 bilim adamının yürüttüğü yüzey araştırmalarında, tarihi milattan sonra 69-79 yıllarına dayandığı değerlendirilen yolun kalıntılarına rastlandı - Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk: - "Haçlılar, Anadolu'ya geçerken bu yoldan geçtiler. Türkler ve Osmanlı da bu yolu kullandı. Aslında çok önemli bir yol ama belli bir bölümü günümüze ulaşmış, birçoğu yok" - "77 metrelik bölümünü keşfettik. Farklı farklı noktalardaki tespit ettiğimiz kısa yolların nasıl birleştiğini bulmaya çalışıyoruz"

Haber 02-09-19 11:45

4 bin yıllık bakış!

Kazakistan’da 4 bin yıllık Kyzylta Mezarlığı’nda yapılan kazılarda birbirlerinin gözlerinin içine bakan bir çiftin iskeleti bulundu.

Trend 31-07-19 11:18

Arkeolog Hayat Erkanal son yolculuğuna uğurlandı

Dalış yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Limantepe Su Altı Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal toprağa verildi - Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş: - "79 yıllık yaşamına çok şey sığdırdı. Hasankeyf'ten Limantepe'ye Türkiye'nin her noktasına dokundu"

Yurthaber 30-07-19 15:06

Arkeolog Hayat Erkanal son yolculuğuna uğurlandı

Dalış yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Limantepe Su Altı Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal toprağa verildi - Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş: - "79 yıllık yaşamına çok şey sığdırdı. Hasankeyf'ten Limantepe'ye Türkiye'nin her noktasına dokundu"

Haber 30-07-19 15:05

Binlerce yıllık mağarada geçmişin izleri aranıyor

Bilecik'te 15 kişiden oluşan arkeoloji ekibi, Orta Sakarya Vadisi'nde köy köy gezerek yüzey araştırmalarında buldukları 150 metre uzunluğundaki mağarada kazı çalışmalarına başladı - BŞEÜ Dr. Öğr. Üyesi Deniz Sarı: "Buradaki en erken izler milattan önce 5000'li yıllara dayanıyor. Şimdilik kesin konuşmak istemiyorum ama daha erkene gittiğine dair bulgulara da rastladık. Kazılar devam ettikçe sonuca tam ulaşacağız"

Haber 19-06-19 11:04

Binlerce yıllık mağarada geçmişin izleri aranıyor

Bilecik'te 15 kişiden oluşan arkeoloji ekibi, Orta Sakarya Vadisi'nde köy köy gezerek yüzey araştırmalarında buldukları 150 metre uzunluğundaki mağarada kazı çalışmalarına başladı - BŞEÜ Dr. Öğr. Üyesi Deniz Sarı: "Buradaki en erken izler milattan önce 5000'li yıllara dayanıyor. Şimdilik kesin konuşmak istemiyorum ama daha erkene gittiğine dair bulgulara da rastladık. Kazılar devam ettikçe sonuca tam ulaşacağız"

Yurthaber 19-06-19 11:03

Antalya'da öldürülen arkeolog ile katili aynı karede

Antalya'nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçaklanan Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'in katiliyle aynı karede görüldüğü öldürülmeden önceki son anlarının görüntüsü, güvenlik kamerasına yansıdı - Sertel'i bıçakladığı suç aletini denize attığını öne süren katil zanlısı Sadık P, jandarmanın titiz çalışması sonucu bıçağı çalılıklara sakladığını itiraf etti

Yurthaber 22-05-19 13:01

Antalya'da öldürülen arkeolog ile katili aynı karede

Antalya'nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçaklanan Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'in katiliyle aynı karede görüldüğü öldürülmeden önceki son anlarının görüntüsü, güvenlik kamerasına yansıdı - Sertel'i bıçakladığı suç aletini denize attığını öne süren katil zanlısı Sadık P, jandarmanın titiz çalışması sonucu bıçağı çalılıklara sakladığını itiraf etti

Haber 22-05-19 13:00

Antalya'da öldürülen arkeolog Karabük'te toprağa verildi

Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçaklanarak öldürülen, Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde toprağa verildi

Yurthaber 21-05-19 14:56

Antalya'da öldürülen arkeolog Karabük'te toprağa verildi

Kemer ilçesi Çıralı sahilinde bıçaklanarak öldürülen, Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel, Karabük'ün Safranbolu ilçesinde toprağa verildi

Haber 21-05-19 14:54

Arkeologu öldüren zanlı tutuklandı

Kemer ilçesi Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayan öldüren zanlı tutuklandı

Yurthaber 20-05-19 23:11

Arkeologu öldüren zanlı tutuklandı

Kemer ilçesi Çıralı sahilinde Olimpos Antik Kenti kazı alan sorumlularından arkeolog Sinan Sertel'i bıçaklayan öldüren zanlı tutuklandı

Haber 20-05-19 23:10

Minik arkeologlar kazıda

Çankırı Müzesi bahçesindeki "Minik Arkeologlarla Kaz Keşfet" etkinliğinde, kendileri için oluşturulan alanda kazı yapan çocuklar eğlenceli vakit geçirdi

Haber 20-05-19 15:36

Japon arkeologlar Kalehöyük kazılarıyla yetişiyor

Kırşehir'in Kaman ilçesinde Anadolu'nun 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı Kalehöyük bölgesinde kazı yapan ekibin başkanı Dr. Sachihiro Omura, Japonya'dan gelen genç arkeologlara burada eğitim veriyor - Sachihiro Omura: - "Japonya'dan gelen öğrencilere 1986 yılından beri ders veriyor, yapılan çalışmaları anlatıyoruz"

Haber 15-04-19 16:17

Rezan Has Müzesi'nden çocuklar için arkeologluk atölyeleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında "Küçük Arkeologlar Müzede" ve "Çamurdan Antik Köyüm" atölyeleri 20 Nisan'da başlayacak

Haber 15-04-19 11:27

2500 yıllık mezarda kırılmamış yumurtalar bulundu!

Arkeologlar, Çin’in Changzhou kentinde, 2500 yıl öncesine ait bir mezarda bir kap dolusu kırılmamış yumurta buldu.

Trend 29-03-19 14:55

Büyük keşif! Ölümsüzlük iksiri bulundu

Arkeologların yeni keşfi yıllardır üzerine çeşitli efsaneler üretilen 'ölümsüzlük iksiri'nin varlığına dair somut bir kanıt ortaya çıkardı.

Haber 06-03-19 12:58