Balon Balığı Haberleri Ve Son Dakika Balon Balığı Haberleri

Balon Balığı Haberleri Ve Son Dakika Balon Balığı Haberleri

Tetraodontidae takımından verilen balıklara verilen ad. Japonya mutfağının meşhur Fugu balığı da bu takımdandır. En bilenen zehirli balon balığı türlerinden biri olan Fugu, japon mutfağının önemli bir parçasıdır. Indo-Pasifik kökenli Fugu çok zehirlidir ve bu yüzden fugu sunan lokantalar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki yasalar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Fugu ancak üç veya daha fazla yıl eğitim almış çok usta şefler tarafından hazırlanabilmektedir çünkü yanlış kesilidiği taktirde zehri öldürücüdür. Kızıldeniz’den Akdeniz’e Süveyş Kanalı’ndan geçerek gelip Türkiye sularında da görülmeye başlanmıştır. Özellikle Marmaris ve Gökova’da bol görülmektedir.

balon balığı Haberleri

En küçük işgalci balığa 'şirinler' adını taktılar! Sıcaklık artınca çoğalmaya başladılar... 'Balıkçılar için kötü haber'

Temmuz ayıyla birlikte hava sıcaklığının 40 dereceye yaklaştığı Antalya’da balon balığı türü olan Sarı Balon sürüleri artmaya başladı. Sarı balon balığının Kızıldeniz’den Akdeniz’e geçen en küçük balon balığı türü olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Öğrencilerimiz onlara ‘şirinler’ ismini taktı. Biz de artık şirinler diyoruz. Büyük balon balıkları olsa, parmaklarımıza zarar verebilir. Ama bunların çeneleri çok güçlü değil. Zararları yok. Ancak balıkçılar için iyi bir haber değil'' dedi.

Haber 05-07-2022 09:30

Mersin'de sahilde balon balığı tehlikesi! Kediler zehirlendi, salyası bile öldürüyor

Mersin'de farklı zamanlarda sahile vuran ölü balon balıklarını yiyen 11 kedi zehirlendi. Kedilerden bazıları öldü, bazıları ise veteriner hekimlerin yaptığı müdahaleyle hayatta kaldı. Balon balıklarını yiyerek zehirlenen kedileri tedavi eden Veteriner Hekim Lokman Eren, ''Balıkçılarımız bunları yakaladıklarında sahile atıyor. Bu yıl sık sık kedi zehirlenmesi geliyor. yedikten birkaç dakika içerisinde öldürebiliyor. Sadece yemesi değil, salyası bile kediyi öldürebilecek zehre sahiptir'' dedi.

Haber 31-05-2022 17:06

Denizkestanesine dikkat! Kayaların arasında dikenleri kopmuş durumda bulunuyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, küresel ısınma ve Süveyş Kanalı’nın derinleşmesi nedeniyle Akdeniz’i istila eden balık türlerinin kıyıları terk ederek daha derinlere çekildiğini bildirdi. Canlı denizkestanelerinin kıyılarda bulunduğunu belirten Gökoğlu, ''Kayaların arasında dikenleri kopmuş durumda bulunuyor. Yani insanlarımız için daha az bir risk oluşturuyor'' açıklamasında bulundu.

Haber 01-02-2022 09:20

Tanesi 1 kiloya yakın 7 balon balığından yapıldı: Timsah derisi kadar sağlam

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan girişimci Mehmet Özata, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen Balon ve Aslan Balıklarının Yayılım Alanlarının ve Olası Mücadele Yöntemlerinin Araştırılması (BAYOMA) Projesi kapsamında balon balıklarından ayakkabı, cüzdan, çanta ve anahtarlık yapabilmek için çalışmalara başladı. 1’er kilogramlık 7 balon balığının derisinden oluşan eşyaların bir ilk olduğuna dikkat çekildi.

Finans 22-01-2022 12:05

balon balığı

Balon Balığı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Balon Balığı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Antalya'da balon balığı avlama yarışması düzenlendi

Antalya'da balon balığı avlama yarışması düzenlendi

Yurthaber 26-12-2021 18:39

Balon balığı tebliği değişiyor! Kuyruk alımı geri geliyor

Akdeniz'de en tehlikeli istilacı tür balon balığının ücret karşılığı avlanması uygulamasında şu ana kadar teslimatı yapılan balık sayısı 5 bin 66 oldu. Vücut olarak teslimatı balıkçılara zahmetli geldiği ve beklenen düzeyde av oluşmadığı için, kuyruk alımı da yapılabilecek şekilde yeniden tebliğ değişikliğine gidiliyor.

Haber 29-10-2021 10:29

Hatay ve Mersin'de 935 balon balığı alımı yapıldı

Mersin Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı: - "Popülasyonun kontrollü azaltılması kıyılarımızı daha da güvenli hale getirdi. Bu yıl eylül ayına kadar sadece Mersin'de 181 balon balığı teslim edilmesi projenin etkisini gösteriyor"

Yurthaber 22-09-2021 12:11

Balıkçıların korkulu rüyasıydı artık işi zor! Kilosu 45 lira...

Ege ve Akdeniz'de balıkçıların korkulu rüyası olan balon balığı artık ağlara zarar veremeyecek. Balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için kuyruk başına teşvik verilmeye başlanmıştı, bu teşvik hala devam ediyor. Öte yandan balon balığının keskin dişlerinin zarar veremeyeceği güçte dayanıklı naylon ipliklerden ağ örüldü. Ağı üreten Aydın İnce, "Her türlü balığın avında kullanılabilecek ağ, küçük tekne sahibi balıkçılar için de kilosu 45 liradan satılıyor." dedi.

Finans 19-08-2021 11:55

Endişelendiren açıklama! Akdeniz'i istila eden balık türü sayısı 65 oldu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, küresel ısınma ve Süveyş Kanalı'nın derinleşmesi nedeniyle Kızıldeniz'den gelip Akdeniz'i istila eden balık türü sayısının, 2 türün daha katılımıyla 65'e yükseldiğini söyledi.

Haber 21-07-2021 14:36

Balon balığının derisi ve zehri sanayide kullanılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay: - "Balon balığı, balon gibi şiştiği için derisi çok esnek ve sağlam bir yapıda. Dolayısıyla hem tekstil ve giyim sanayisinde hem de diğer sektörlerde rahatlıkla kullanılacak bir yapıya sahip" - "Balon balığının hem kimya sanayinde zehrini değerlendirmek üzere hem de derisini değerlendirmek için bize müracaat eden firmalar var"

Yurthaber 10-07-2021 11:05

Balon balığı destek ödemeleri ne zaman verilecek? Balon balığı destek ödemesi ne kadar?

Balon Balığı avcılığını desteklemek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tebliğ hazırlandı ve Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre istilacı balon balığını avlayan balıkçılara, balon balığının türüne göre belirli miktarlarda ödemeler yapılacak. Peki Balon balığı destek ödemeleri ne zaman verilecek? Balon balığı destek ödemesi ne kadar? İşte ayrıntılar...

Finans 28-06-2021 13:37

Resmi Gazete'de yayımlandı! Balon balığı avcısı balıkçılara verilecek desteklere ilişkin esaslar belirlendi

Balon balığı avcısı balıkçılara yapılacak destekleme ödemesi ile destekleme kapsamında avlanan söz konusu balıkların ekonomiye kazandırılmasına ilişkin usul ve esaslar belli oldu.

Finans 27-06-2021 10:01

Antalya sahilinde görülen balon balığı paniğe neden oldu: Çok tehlikeli, yaklaşmayın

Kızıldeniz'den gemilerin balans suyuyla Akdeniz'e geçen zehirli balon balığı, bu kez Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi sahilinde görüntülendi. Balon balığı, Alanya, Kemer, Lara Plajı'nın ardından yaklaşık 100 kilometrelik alan içinde sığ sularda cep telefonuyla görüntülendi.

Haber 29-05-2021 15:18

Balon balığı zehrinden ağrı kesici! Denemelere başlandı

Balon balıklarında bulunan zehirden ağrı kesici yapılması için çalışmalara başlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, ağrı kesici yapılması için Kanada'ya balon balıklarını gönderdi. İlaç haline gelen balon balığı zehrinin denemeleri yapılıyor.

Finans 21-05-2021 16:05

Su altında balon balıklarını elleriyle besledi: Bir öcü gibi gösterilmeye çalışılıyor ama değil

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, siyanürden bin 200 kat daha güçlü zehri olduğu belirtilen balon balıklarının, denizde yüzen vatandaşlara zarar vermeyeceğini göstermek için su altına dalıp balıkları elleriyle besledi. Gökoğlu, “Sosyal medyada balon balıkları bir öcü gibi gösterilmeye çalışılıyor ama değil. Vatandaşımız ve turistler rahatlıkla denize girebilir” dedi.

Haber 20-05-2021 15:36

Tropikal balıkların kıyılara yanaşması geçici bir durum

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu: - "Balon gibi Kızıldeniz göçmeni tropikal balıklar ortalama 25 derece üstü deniz sıcaklığını seviyorlar. Deniz suyu sıcaklığı 22-23 derecede olunca balıklar daha sıcak olan kıyılara yanaştı" - "Havalar ısındıkça deniz suyu sıcaklığı da artacak, balon balıkları yeniden derin sulara çekilecektir. Yenmediği sürece insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmuyor"

Yurthaber 15-05-2021 11:13

Balon balığı alımları, Ramazan Bayramı sonrasında başlıyor

Siyanürden 1200 kat daha yüksek olduğu bilinen balon balığının ücret karşılığında avlanmasına yönelik Resmi Gazete'de yayımlanan karar sonrası, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ramazan Bayramı sonrasında alımları başlatacak. Geçen yıl kuyrukları kesilerek teslim edilen balıklar, bu yıl kuyruk kesimi yapılmadan tümüyle teslim edilecek. Alımlar Akdeniz ve Ege'de görülen 8 türün tamamını da kapsayacak.

Finans 09-05-2021 10:54

Bakanlıktan Balon balığı av teşviği | Balon balığının kuyruğu ne işe yarıyor? Balon balığının kuyruğu ne kadar? Balon balığı nerelerde var?

İstilacı balık türlerinden biri olan Balon balığının Türkiye sularında yayılım göstermesinin ardından, avlanma ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Balon balığının yanlış kullanımının ölüme yol açması sebebiyle önlemler alınırken Akdeniz ve Ege kıyılarında görülen Balon balığının avlanmasını teşvik amaçlı olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ödeme yapılması kararlaştırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Balon balığının tanesine 5 TL ödenmesi kararı alındı.

Finans 04-05-2021 11:54

Kıyıya kadar ulaştı! Akdeniz'de tedirgin eden görüntü: Varlığına alışmalıyız

Akdeniz'de istilacı türler arasında yer alan balon balığı, denize giren insanlar için tehdit oluşturuyor. Kıyılarda, sahillerde sık sık görülmeye başlanan balon balığının varlığına alışılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Denizde, kıyıda balon balığı görmeye alışmalıyız" dedi. Son olarak geçen hafta Alanya ve Kemer sahillerinde balon balığı görülmüştü.

Haber 04-05-2021 11:12

İstilacı balon balığı avcılığına destek! Resmi Gazete'de yayınlandı, işte destek miktarı

Türkiye sularında yayılım gösteren istilacı balon balığı avcılığına, türlerine göre 500,000 adete kadar 5 TL, 5 milyon adete kadar 0.50 TL destekleme verilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balon balığı avcılığının desteklenmesi kapsamında, yılda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Finans 04-05-2021 08:46

Alanya'da dev balon balıkları sahile vurdu

Antalya’nın Alanya ilçesinde kıyıya vuran canlı balon balıkları görenleri şaşkına çevirdi. O anlar ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

Haber 02-05-2021 13:19

Antalya’da balon balığı bolluğu! Sayıları her geçen gün artıyor

Antalya’da amatör balıkçıların oltaları balon balıklarıyla doldu. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, son dönemde Antalya kıyılarında fazlaca görülen ve vatandaşları tedirgin eden balon balıklarıyla ilgili, “Popülasyon artmaya devam ediyor. Şu ana kadar bize bir şey yapmadığına göre kimse korkmasın. Endişeye gerek yok, herkes rahatlıkla denize girebilir" dedi.

Haber 19-04-2021 15:39

Antalya'da onlarca balon balığı görüntülendi: Nasıl denize gireceğiz?

Antalya'nın Lara bölgesinde avlanan balıkçılar, Örnekköy Plajı'na 100 metre mesafede, istilacı ve siyanürden 1200 kat daha zehirli bir tür olan onlarca balon balığı görüntüledi. Bir balıkçının "Yazın burada nasıl denize gireceğiz bakalım?" sözleri de cep telefonu görüntülerine yansıdı.

Haber 17-04-2021 15:06

Zehriyle öldüren balon balığıyla ilgili korkutan tespitler: 1 gramda 22 bin yumurta

Akdeniz ve Ege denizlerinde hızla yayılmaya ve ekosistemde büyük tehlike oluşturmaya devam balon balıklarına yönelik Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nce yapılan araştırmada, dişi bir balığın gonatında (üreme organı) 1 gramda 10 bin- 22 bin adet yumurta tespit edildi. Bazı balıklarda 300-400 gramlık gonatlar çıktığını belirten Enstitü Müdürü Serkan Erkan, hem balığın çok hızlı ürediğini, hem de üreme periyodunun bahar ayları dışına çıktığını söyledi.

Haber 30-03-2021 11:02

Zehri siyanürden 1200 kat daha güçlü! Kanada balon balığının peşine düştü

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Balıkçılık Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, balon balıklarının siyanürden 1200 kat daha güçlü zehriyle ilgili Kanada'da bir ilaç firmasının Türkiye'den bir miktar balon balığı alımı yaptığını ve çok ciddi bir ağrı kesici ilaç üzerinde çalışıldığını söyledi.

Haber 27-03-2021 10:56

Balon balığı kuyrukları ne işe yarıyor? Balon balığı kuyruğu ne yapılıyor?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Balon Balığı kuyruğu gündemde en çok araştırılan konulardan biri oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Balon Balığı avcılığı karşılığında balıkçılara ödül veriliyor. Peki, balon balığı kuyruğu ne işe yarıyor? İşte, ayrıntılar...

Haber 25-03-2021 00:14

Siyanürden bile tehlikeli: Balon balığı kuyrukları 2021'de de alınacak!

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, zehri siyanürden 1200 kat daha güçlü balon balığının, kıyılarımızda sekiz türü bulunduğunu söyledi.

Finans 24-03-2021 15:42

Siyanürden 1200 kat zehirli balon balığı, tezgaha da zarar verdi

Akdeniz'de yerleşen balon balığı balıkçı tezgahına da zarar vermeye başladı. Balıkçılar balon balığının yerli balık türlerini avlayarak popülasyona zarar verdiğini, bu durumun balık fiyatlarını artırdığı için olumsuz etkilendiklerini söyledi.

Haber 22-02-2021 15:39

ÇÜ Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe'den, "balon balığı yemeyin" uyarısı:

"Balık, 'tetrodotoksin' dediğimiz bir zehir içeriyor. İç organlarına dokunulması, solutulması bile çok zehirli, ölümcül olabiliyor"

Yurthaber 12-02-2021 13:01

Amatör balıkçılara balon balığı uyarısı: Öldürmese bile felç bırakıyor

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, amatör balıkçıları zehirli balon balığı konusunda uyararak, "Balon balığı yiyen bir kişinin sinirsel iletişimi kesiliyor. Felç oluyor, solunumu duruyor." dedi.

Haber 12-02-2021 11:42

Balon balığı uyarısı: Siyanürden daha zehirli!

ir balon balığında 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar zehir bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval, balon balığının bilinen herhangi bir panzehrinin bulunmadığını söyleyerek balon balığı yenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Haber 11-02-2021 15:01

Balon balığı yemek ölüme sebep olabiliyor

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval: - "Bir balon balığında 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar zehir bulunuyor ve bilinen bir panzehri de yoktur"

Yurthaber 11-02-2021 14:44

Balon balığı yiyen geminin ikinci kaptanı öldü, 4 denizci hastanelik oldu

Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen kuru yük gemisinin mürettebatı, Finike açıklarında yakalanan balon balığını yedi. Geminin ikinci kaptanı Muhammer Alak zehirlenerek öldü, 4 denizci ise hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Haber 11-02-2021 08:44