Gebze Teknik Üniversitesi Haberleri

Üniversiteliler geliştirdikleri topraksız tarım cihazı ile evde üretim imkanı sunacak

Gebze Teknik Üniversitesi doktora öğrencisi Kübra Tutkun: - "Cihazımız Türkiye'de ilk olarak, topraksız tarımın evlerde yapılmasına imkan sağlayacak şekilde dizayn edildi. Cihazımız led ışıklarla desteklenerek, fotosentezin optimal koşullarda gerçekleşmesini sağlıyor"

Yurthaber 02-09-2022 11:12

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Hacı Ali Mantar kimdir? Hacı Ali Mantar ne mezunu, hangi görevlerde bulundu?

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Hacı Ali Mantar, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı sonrası vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. 4 Ağustos 2022 Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 3 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Peki Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Hacı Ali Mantar kimdir? Hacı Ali Mantar ne mezunu? Hangi görevlerde bulundu? İşte Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü ile ilgili merak edilenler...

Haber 04-08-2022 08:40

Yurt dışında üretilen özel alaşımlar Türkiye'ye kazandırılacak

TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil: - "TÜBİTAK MAM olarak sanayi ve üniversitelerimizle kol kola ülkemizin ihtiyaç duyduğu milli teknolojileri geliştirmek istiyoruz" - SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş: - "Adım adım bu tip somut projelerle teknolojimizi ilerilere, yukarılara taşımaya gayret ediyoruz"

Yurthaber 22-02-2022 13:19

Mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein ürettiler

Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge İşleten Hoşoğlu: - "Başta gıda olmak üzere medikal, kozmetik, yem sanayisine yönelik pek çok ürünün formülasyonuna girecek bir ürün" - "Dünya nüfusu arttıkça artan protein ihtiyacı söz konusu, mikroalgler, bu ihtiyacı karşılama açısından son derece umut vadeden kaynaklar"

Yurthaber 05-01-2022 12:28

Gebze Teknik Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Gebze Teknik Üniversitesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Akıllı maske tasarladılar! Alınan ve verilen hava birbirine karışmıyor

Gebze Teknik Üniversitesinde tasarlanan "akıllı maske", sahip olduğu iki ayrı kanal sayesinde kullanıcının aldığı ve verdiği havanın birbirine karışmasını engelliyor. Akıllı teknolojilerle geliştirilen maskeyi başta sağlık personeli, itfaiyeciler, kolluk kuvvetleri ve sanayi çalışanlarının kullanması amaçlanıyor.

Haber 18-10-2021 13:40

Kocaeli'de üniversite öğrencileri insansız uzay keşif aracı üretti

Gebze Teknik Üniversitesi öğrencilerince 6 ay içerisinde tasarlanıp prototipi üretilen uzay keşif aracı, engebeli arazide otonom şekilde ilerleyip nesnelerden aldığı örnekleri analiz edebiliyor - GTÜ Rover Takımı'nın kaptanı Yunus Emre Eyüboğlu: - "Öncelikli olarak gelecek yıl ABD'de düzenlenecek University Rover Challenge'a katılmak istiyoruz"

Yurthaber 12-10-2021 11:06

Manavgat'taki yangının etkilediği alan Gebze Teknik Üniversitesi tarafından haritalandırıldı:

"30 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat bölgesinde toplam 30 bin 632 hektarlık alanda yangının etkili olduğu tespit edilmiştir"

Yurthaber 02-08-2021 11:24

Türk bilim insanlarınca geliştirilen nanomoleküllü diş macunu ile diş fırçası seri üretime hazırlanıyor

Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark bünyesinde geliştirilen macun ile fırça birlikte kullanıldığında, zararlı bakteri ve mikropları 3 dakika fırçalama ile yüzde 99 oranında temizleyebiliyor - GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Durmuş: - "Günümüzde iç piyasada kullanılan diş macunlarının hemen hemen tamamının yurt dışından ithal edilen ürünler olduğu göz önüne alındığında, önerilen bu proje kapsamında yerli ve milli bir diş macunu ve fırçanın geliştirilmiş olması bu konudaki ithalatın azalmasını sağlayacak" - "Bu diş macununun Kovid-19 üzerine öldürücü etkisiyle ilgili testler devam ediyor"

Yurthaber 13-07-2021 11:07

Türkiye'de ilk kez yapıldı! Marmara Denizi'ndeki müsilajın yoğunluk haritası çıkarıldı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Harita Mühendisliği Bölümü tarafından, Marmara Denizi'nde görülen müsilajın (deniz salyası) optik ve termal uydu görüntüleri kullanılarak yoğunluk ve zamansal değişim haritaları çıkarıldı.

Haber 12-06-2021 11:51

TEI'den Gebze Teknik Üniversitesine yüksek başarımlı hesaplama alanında donanım ve yazılım desteği

TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit: - "Her biri normal bir iş istasyonunun 10 kat daha hızlı 240 çekirdeği olan yüksek başarımlı hesaplama sistemini GTÜ'ye getirdik ve kurduk. Akademik yazılımlarını da aldık, kurduk" - GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan: - "Türk hava savunma sanayi için TEI'nin yürütmekte olduğu projeler hem milletimiz hem de üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz için büyük fırsatlar yaratmaktadır"

Yurthaber 12-04-2021 13:26

Geçici işçi olarak adım attığı üniversiteye 27 yıl sonra genel sekreter oldu

Kocaeli'nde eski adıyla Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde geçici işçi statüsünde çalışırken memur olan ve şube müdürlüğü ile daire başkanlığı görevlerine yükselmeyi başaran Nadir Yıldırım, çok çalışıp kendisini geliştirerek 27 yıl sonra kurumuna genel sekreter olarak atandı - Nadir Yıldırım: - "Üniversite içinden bu atamanın yapılması, beni ve çevremi memnun etti. Çalışan insanlar için de itici güç görevi gördü" - "Lisans eğitimim sürecinde hem işlerimi sürdürmek hem ders çalışmam hem de bazı şeyleri ihmal etmemem gerekiyordu. Sağ olsun eşim o süreçte bana gereken desteği sağladı. Mağduriyetler yaşandı ama gelinen noktada aile fertlerimin de çalıştığım arkadaşlarımın da emeği var"

Yurthaber 11-01-2021 11:02

Sakarya'da Seracılık Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce: - "Dünya standartlarının üzerinde bir proje. Bilimin, tekniğin ve gelişen teknolojinin son sınırlarına kadar uygulandığı bir proje"

Yurthaber 29-10-2020 19:25

Kocaeli'de Akıllı Tarım Uygulamaları İşbirliği Protokolü imzalandı

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz: - "Pandemiyle bir kez daha yüzleştik ki aslında gıda arzı konusu oldukça önemli. Ne kadar zengin olursanız olun yeterli gıdaya ulaşamıyorsanız problemler devam ediyor demektir" - GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan: - "Akıllı tarım uygulamaları üniversitemiz bünyesinde disiplinler arası bir şekilde gerçekleştirilmektedir"

Yurthaber 05-10-2020 15:26

GTÜ'lü profesör Kovid-19 tedavisine umut olacak karışım geliştirdi

Gebze Teknik Üniversitesi akademisyeni, tüm dünyayı etkisi Kovid-19 virüsün yol açtığı vücut tahribatı ile ölümcül sonuçlarını önlemek ve tedavi etmek için bir karışım geliştirdi.

Haber 15-04-2020 16:13

Türk bilim insanı acil durumlarda denizaltının konumunu belirten cihaz üretti

GTÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Alkoy ve ekibi, savunma sanayi alanında yaptığı çalışmalar kapsamında yeni tip denizaltının acil durumlarda konumunu belirten akustik sinyal cihazı geliştirdi - Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin ilk denizaltısı olan Pirireis'te kullanılan sistem, özgün tasarımla hayata geçirildi - Prof. Dr. Sedat Alkoy: - "Yaptığımız prototipler hem derinlik hem basınç hem şok hem de çevre koşulları anlamında bütün testlerden geçtikten sonra ürün haline geldi. Seri olarak üretimine başlandı. Üretimini de biz yapıyoruz"

Yurthaber 10-03-2020 11:08

Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı

TÜBİTAK Başkanı Mandal: - "Araştırma üniversitelerinin hem üniversite içinde hem üniversiteler arasında hem de üniversite sanayi arasında daha fazla birlikte iş yapma modeline geçmesi lazım" - "Veri yönetimine dayalı Ar-Ge yönetiminin ortak geleceğimiz için kilit öneme sahip olduğunu düşünüyoruz"

Haber 10-01-2020 14:22

Üniversitenin müzisyen güvenlikçileri

Gebze Teknik Üniversitesinin (GTÜ) güvenlik personeli "Grup Security" adıyla kurdukları müzik grubuyla öğrencilerin moral bulmasını sağlıyor - GTÜ Genel Sekreteri Ömer Nadir Soylu: - "Yeni nesil üniversite için en önemli anahtar birlikte ve etkileşim içinde yönetim, yani yönetişim" - "Üniversitemizde, öğrenciden akademisyene ve güvenlikçiye kadar herkesi bir araya getiriyoruz. Birbirlerini tanımaları, aynı takımın parçaları olmaları bazen solo yapmaları bazen de uyumlu bir koro olarak bütünleşmelerini sağlıyoruz"

Haber 08-01-2020 11:53

Tehlikeli maddeler yerli cihazla tespit edilecek

GTÜ Fizik Bölümünde TÜBİTAK, NATO, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve MARKA desteğiyle yürütülen proje kapsamında havalimanları ve üst düzey güvenli bölgelerde kullanılması hedeflenen, patlayıcı ve tehlikeli maddeleri uzaktan tespit edebilen yerli cihazın prototipi geliştirildi - Patlayıcı ve tehlikeli madde tespitine ucuz, hızlı ve etkin şekilde imkan sağlayacak cihazın, bir yıl içinde üretime hazır hale getirilmesi planlanıyor - GTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bulat Rami: - "Kontrol noktalarında insanların el çantasında taşıdığı sıvıları, bu cihazın içine koyarak birkaç saniye içinde 'güvenilir' veya 'tehlikeli' teşhisi koyabileceğiz. Trende, gümrük kapılarında, üst güvenliğe sahip kuruma girerken de bu cihaz kullanılabilir" - "Cihazımızda hem NMR hem mikrodalga tekniğini birlikte kullanıyoruz. Dolayısıyla bizim sıvı kontrol cihazımız daha güvenilir olacak"

Yurthaber 26-02-2019 11:05

GTÜ'de Üniversite Sanayi İş Birliği Laboratuvarı açıldı

Sponsor firmaların ihtiyaç duyduğu teknolojileri üniversitenin lisans ve yüksek lisans öğrencileriyle geliştirebilecekleri laboratuvarın açılışı yapıldı - Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır: - "Amacımız mümkün olduğunca yerli ve milli ürünleri artırmak, fikri mülkiyet haklarının Türk şirketlerine ait olmasını sağlamaktır. Böylelikle hep arzu ettiğimiz yüksek katma değerli teknolojilerin ülkemizde oluşturulmasıdır"

Haber 22-11-2018 15:33

2. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi

GTÜ'de düzenlenen zirvede, hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesini mümkün kılan biyofabrikasyon ile biyoekonomi konuları ele alınıyor

Haber 20-11-2018 13:01

2. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi

GTÜ'de düzenlenen zirvede, hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesini mümkün kılan biyofabrikasyon ile biyoekonomi konuları ele alınıyor

Yurthaber 20-11-2018 13:01

Hollanda'da kahraman ilan edilen Türk'e cesaret ödülü

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, geçen yıl Hollandalı komşularını yangından kurtararak kahraman ilan edilen Türk kökenli Hollanda subayı Ekrem Karadeniz, "2018 Yılı GTÜ Cesaret Ödülü"ne layık görüldü - GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan: - "Ekrem Karadeniz, 2017'de Amsterdam'da çıkan bir yangında komşularını, kendi canını hiçe sayıp alevlerin içinden kurtararak, Türk milletinin yüksek karakterli ve cesaret timsali olduğunu bir kez daha tüm dünyaya hatırlattı" - Hollanda ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan Ekrem Karadeniz: - "İnancımızda komşu hakkının çok önemli bir yeri var. Bu anlayışla olay anında hiç düşünmeden yanan eve girip komşularıma yardım ettim"

Haber 12-11-2018 23:00

Hollanda'da kahraman ilan edilen Türk'e cesaret ödülü

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, geçen yıl Hollandalı komşularını yangından kurtararak kahraman ilan edilen Türk kökenli Hollanda subayı Ekrem Karadeniz, "2018 Yılı GTÜ Cesaret Ödülü"ne layık görüldü - GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan: - "Ekrem Karadeniz, 2017'de Amsterdam'da çıkan bir yangında komşularını, kendi canını hiçe sayıp alevlerin içinden kurtararak, Türk milletinin yüksek karakterli ve cesaret timsali olduğunu bir kez daha tüm dünyaya hatırlattı" - Hollanda ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan Ekrem Karadeniz: - "İnancımızda komşu hakkının çok önemli bir yeri var. Bu anlayışla olay anında hiç düşünmeden yanan eve girip komşularıma yardım ettim"

Yurthaber 12-11-2018 23:00

İslam ve Bilim çalıştayı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği: - "Yaptığım bütün çalışmalarda ekonomik sıkıntıların çaresi İslam kültüründe yatıyor. 'Faizsiz banka olmaz. Bu bir ana kuraldır çünkü bankalar parayı çalıştırıp ondan gelir sağlamak istiyor.' deniliyor. Bu geleneksel bankacılığın maddiyata bakışıdır" - "Kutsal dinimizin bir ölçütü, kuralı vardır. İslamiyet'te para amaç değil, araçtır. Allah'ın buyruklarını yerine getirebilme, toplumun ihtiyaçlarını giderebilmek için muhakkak İslami ekonomiye dönmemiz gerekiyor"

Haber 15-10-2018 15:41

İslam ve Bilim çalıştayı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği: - "Yaptığım bütün çalışmalarda ekonomik sıkıntıların çaresi İslam kültüründe yatıyor. 'Faizsiz banka olmaz. Bu bir ana kuraldır çünkü bankalar parayı çalıştırıp ondan gelir sağlamak istiyor.' deniliyor. Bu geleneksel bankacılığın maddiyata bakışıdır" - "Kutsal dinimizin bir ölçütü, kuralı vardır. İslamiyet'te para amaç değil, araçtır. Allah'ın buyruklarını yerine getirebilme, toplumun ihtiyaçlarını giderebilmek için muhakkak İslami ekonomiye dönmemiz gerekiyor"

Yurthaber 15-10-2018 15:41

Gebze Teknik Üniversitesi Sanayi ve Teknoloji Zirvesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde GTÜ tarafından 100'e yakın firmanın katılımıyla düzenlenen zirve sona erdi - SAÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Torkul: - "Sosyal medyanın toplumları özellikle dünyanın yeni ticari ve sanayi ortamına hazırlayan bir algı operasyonu olduğunu görüyorum. Bu sosyal medyalar toplumları yeni ticari ve sanayi ortamlara hazırlıyor"

Haber 14-04-2018 18:35

Gebze Teknik Üniversitesi Sanayi ve Teknoloji Zirvesi

Başbakan Yıldırım: (3) - "Güzel şeyler olunca bundan rahatsız olanlar da oluyor. 'Ne oluyor bu adamlara? Petrolleri yok, doğal gazları yok. Bu kadar büyüyorlar, terörle de bu kadar içeride, dışarıda mücadele ediyorlar. Biz her bir koldan bunları diz çöktürmek için uğraşıyoruz, hala ayaktalar'. Canlarını sıkıyorlar... Canlarını sıkmaya devam edeceğiz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine güven içinde, istikrar içinde taşımaya devam edeceğiz" - "Amerika 5 dakikada karar verir, 5 yılda işin içinden çıkamaz. Bugünlerde de görüyoruz. Her gün bir karar değiştiriyorlar" - "Türkiye edilgen ülke grubundan çıkmıştır. Ne demek edilgen ülke? Herkes bilir. Birisi bir şey söyler, 'Şöyle hizaya geç' der, sen de hizaya geçersin. Şimdi Türkiye diyor ki 'O sırayı yanlış yaptın, şu tarafta duracaksın'. Yani sürece tabi olan değil, sonucu belirleyen ülke"

Haber 11-04-2018 14:30

Sanayi tesislerinin deprem riskleri GTÜ'de değerlendirildi

GTÜ, İTÜ, Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesi ortaklığında yürütülecek proje kapsamında "Sanayi Tesislerinin Deprem Tehlike ve Risk Değerlendirmesi" konulu çalıştay düzenlendi

Haber 04-04-2018 19:27

Sanayi kentinde deprem riskleri çalıştayı

İMO Gebze Temsilciliği ve GTO'nun desteğiyle GTÜ, İTÜ, Sheffield Üniversitesi ve Sheffield Hallam Üniversitesi ortaklığında yürütülecek proje kapsamında çalıştay düzenlenecek

Haber 03-04-2018 17:26

Bakanlar Kurulu kararları

Trabzon'un Çaykara ve Kayseri'nin Kocasinan ilçelerinde bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak belirlendi - İstanbul'un Pendik ilçesinde bazı alanlar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bazı alanlar ise Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edildi

Haber 23-03-2018 01:31