Idrar Yolu Enfeksiyonu Haberleri Ve Son Dakika Idrar Yolu Enfeksiyonu Haberleri

Idrar Yolu Enfeksiyonu Haberleri Ve Son Dakika Idrar Yolu Enfeksiyonu Haberleri

İdrar yolu enfeksiyonu, can sıkıcı belirtileriyle yaşam kalitesini oldukça düşüren, bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Boşaltım sisteminin başlıca üyeleri olan üretra, böbrekler ve mesaneyi etkilemektedir. Çeşitli yollarda insan vücuduna giren bakterilerin idrar yollarına ilerleyerek bu bölgelerde enfeksiyon oluşturması şeklinde tanımlanmaktadır. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her insanda oluşabilen, bulaşıcı özellik göstermeyen bir türdür. İdrara çıkamamak, bölgede yanma ve sızı, idrarda kötü koku, ateş, bulantı, kan rengine dönen idrar, pelvik bölgede ağrı, kaburga altında veya arkasında ağrı gibi belirtilerle kendisini gösterir. Çoğunlukla idrar tahliliyle tanı konabilir, ilaçlı tedaviyle ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında giysi ve tuvalet temizliği, bol su tüketimi, beslenme kontrolü, idrarı uzun süre tutmamak gibi önlemlerle enfeksiyon riski azaltılır.

Idrar Yolu Enfeksiyonu Haberleri

İdrar yolu enfeksiyonu ateş yapar mı? İdrar yolu enfeksiyonu ateşi kaç gün sürer?

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yollarını etkileyen yaygın ve rahatsız edici bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon bakterilerin mesane, böbrekler veya üretra gibi idrar yolunda çoğalması sonucu meydana gelir. İdrar yolu enfeksiyonu kadın ve erkeklerde farklı semptomlar gösterebilir ve genellikle idrar yapma sırasında yanma, sık idrara çıkma, idrarda kan görünümü ve alt karın bölgesinde ağrı gibi belirtilerle kendini belli eder. Ayrıca bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu ateşe de yol açabilir.

Haber 31-07-23 23:10

İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı mı? İdrar yolu enfeksiyonu başkasına bulaşır mı?

İdrar yolu enfeksiyonu toplumda sık görülen ve her yaştan insanı etkileyebilen yaygın bir sağlık sorunudur. Bakterilerin idrar yollarına yerleşmesiyle meydana gelen bu enfeksiyon genellikle kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür. Bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı ve başkasına bulaşıp bulaşmadığı enfekte olan kişinin uygun tedavi ve önlem almasıyla doğrudan ilişkilidir.

Haber 31-07-23 23:10

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen maydanoz kürü tarifi: Maydanoz kürü ile idrar yolu iltihabı tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu toplumda sık görülen rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyon idrar yolunu etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Bu şikayetler genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınırken bazı insanlar doğal ve bitkisel yöntemlere yönelmeyi tercih edebilirler. Maydanoz kürü geleneksel tıpta uzun süredir kullanılan bir yöntemdir ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı mücadelede doğal bir seçenek olarak kabul edilir.

Haber 31-07-23 23:09

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve bitkisel tedavisi

Hamilelik dönemi bir kadının hayatında oldukça özel ve hassas bir süreçtir. Ancak maalesef hamilelik süreci vücutta bazı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu sorunlardan biri de hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonları anne adaylarını tedirgin eden ve bebeğin sağlığını endişelendiren önemli bir konudur. Anne ve bebeğin sağlığını korumak adına bu hassas konuyu anlamak ve tedavi edilmesi gereken belirtileri bilmek son derece önemlidir.

Haber 31-07-23 23:09

Diğer Haber Etiketleri

Idrar Yolu Enfeksiyonu

Idrar Yolu Enfeksiyonu Hakkındaki Haberler Mynet'te. Idrar Yolu Enfeksiyonu Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Sirkeli su idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi? İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şeyler, bitkisel yöntemler nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları idrar yolundan yukarı doğru yükselen bakterilerin sebep olduğu yaygın enfeksiyonlardır. Antibiyotik tedavisi genellikle etkili bir yol olsa da bazı kişiler doğal ve bitkisel yöntemlerle de bu tür enfeksiyonlarla başa çıkmayı tercih ederler. Bu yöntemler arasında öne çıkan sirkeli su gibi bazı ev ilaçları idrar yolu enfeksiyonunun semptomlarını hafifletebilir.

Haber 31-07-23 23:08

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonları kadınların sıklıkla karşılaştığı rahatsız edici ve yaygın bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyonlar idrar yapma sırasında yanma hissi, sık sık idrara çıkma isteği, idrar renginde ve kokusunda değişiklikler gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi edilmediğinde ise ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini hafifletmek ve iyileştirmek için bir dizi etkili yöntem ve tedavi seçeneği bulunur.

Haber 31-07-23 23:08

İdrar yolu enfeksiyonu için hangi bölüme gidilir? İdrar yolu enfeksiyonuna hangi doktor bakar?

İdrar yolu enfeksiyonu hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyonu yaşayan bireyler genellikle hafif semptomlarla başa çıkmaya çalışabilirler. Ancak idrar yolu enfeksiyonunun ciddi sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu belirtileri fark edildiğinde bir doktora başvurmak büyük önem taşır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri gözlemlendiğinde, bir doktora başvurmak hayati önem taşır.

Haber 30-05-23 10:09

3 aylık bebekte idrar yolu enfeksiyonu neden olur? Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu yaygın bir sağlık sorunudur ve hızlı bir şekilde tanınması ve tedavi edilmesi gereken önemli bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar ve idrar yolunu etkiler. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri bazen belirsiz olabilir ve bebeklerin kendilerini ifade edememesi nedeniyle tanı koymak zor olabilir.

Haber 30-05-23 10:00

İdrar yolu enfeksiyonu adeti geciktirir mi? İdrar yollarındaki enfeksiyon adet düzensizliği yapar mı?

İdrar yolu enfeksiyonu kadınların sık karşılaştığı bir sağlık sorunudur ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Kadınların anatomik yapısı idrar yolunun kısa olması ve idrar yolunun anüse yakın olması nedeniyle enfeksiyon riskini artırır. Bakterilerin idrar yoluna ulaşması ve çoğalması sonucunda enfeksiyon gelişebilir. İdrar yolu enfeksiyonu genellikle idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Haber 30-05-23 09:52

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ne olur? İdrar yolu enfeksiyonu kendi kendine geçer mi?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunda yer alan bakterilerin üreme ve çoğalma sonucunda meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar kadınlar arasında daha sık görülse de erkeklerde de ortaya çıkabilir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtiler arasında sık idrara çıkma, idrarda yanma hissi, bulanık veya kanlı idrar, karın veya kasık ağrısı gibi rahatsızlık verici semptomlarla kendini gösterir. İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotik tedavisi ve uygun hijyen önlemleriyle başarıyla tedavi edilebilir.

Haber 30-05-23 09:15

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle kadınlara kıyasla daha az yaygın olsa da önemli bir sağlık sorunudur. İdrar yolu enfeksiyonu üretra, mesane veya böbreklerde oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle alt idrar yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya acı hissi, bulanık veya kanlı idrar, idrar kesesinde dolgunluk hissi olabilir.

Haber 29-05-23 15:57

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi nasıl yapılır? İdrar yolu enfeksiyonu doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde insanların sıkça karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyon, idrar yoluna giren bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi enfeksiyon türüne, hastalığın şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde temel olarak enfeksiyon kontrol altına alınarak ve semptomları hafifletilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğu antibiyotikler kullanılarak tedavi edilir.

Haber 29-05-23 13:48

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir? İdrar yolu enfeksiyonu nerede ağrı yapar?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar yolunda yer alan organların (mesane, üretra) bakteriyel enfeksiyonudur. Genellikle bakterilerin idrar yoluna girişiyle oluşur. Kadınlarda, üretranın kısa olması ve anüs bölgesine yakın olması nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları daha yaygındır. İYE'nin belirtileri arasında sık idrara çıkma, idrara çıkarken yanma hissi, idrarda kan veya pus, karın veya kasık bölgesinde ağrı, bulanık idrar ve genel halsizlik bulunur.

Haber 29-05-23 13:32

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, ilaçları ve evde bitkisel tedavisi: İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarını etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyon türüdür. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakterilerin idrar yoluna girmesiyle ortaya çıkar ve idrar kesesi, idrar kanalı veya böbrekleri etkileyebilir. Kadınlarda daha sık görülmesine rağmen erkeklerde de meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma veya acı hissi, idrarda bulanıklık veya kan görülmesi olabilir.

Haber 28-05-23 23:40

Sakın bu şekilde uyumayın! İdrar ve solunum yolları için büyük risk oluşturuyor

Uyku vücudumuzun en temel ihtiyaçları arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalarda az ve fazla uykunun kalp krizi, felç riskini artırdığı öğrenildi. Sağlık için uykunun süresinin düzenlenmesinin yanı sıra nasıl uyuduğumuzda önem taşıyor. Uzmanlar toplumda birçok kişinin uyku sırasında yaptığı bir hatayı paylaşarak bu hatanın meydana getirdiği hastalıkları sıraladı.

Haber 23-04-23 16:22

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu yaygın bir sağlık sorunudur ve ciddi sonuçlar doğurabilir. İdrar yolu enfeksiyonları idrar yollarının enfeksiyonla enfekte olması sonucu meydana gelir. Bebeklerde bu enfeksiyonlar genellikle bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonlarına yatkın olmalarının birçok nedeni vardır ancak bu durum önlenebilir ve tedavi edilebilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

Kadin 30-03-23 17:25

Bir tabu daha yıkıldı! Seviştikten sonra koşmanıza gerek yok

Cinsel ilişki sonrasında özellikle kadınların hemen tuvalete gidip idrarlarını yapmaları tavsiye ediliyordu. Ancak, uzmanlar yaptıkları son açıklamayla o kadar da gerekli olmadığını söyleyerek şaşırttı. Cinsel ilişki sonrasında yapılan idrarın hastalıklara karşı bir önlem olduğu söyleniyordu. Başta idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere birçok hastalığa karşı etkili olduğu belirtiliyordu. Şimdi ise idrar yolu enfeksiyonlarından bu şekilde kaçınılamayacağı söyleniyor.

Haber 23-11-22 07:42

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, evde doğal ve bitkisel yollardan nasıl geçer? İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şeyler

Genellikle idrar çıkışı sırasında ağrı ve yanma ile kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonu, son derece rahatsızlık verici bir sağlık problemi olarak tanımlanır. Farklı belirtiler ile ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelebilecek bazı uygulamalar bulunur. Bu rahatsızlık için evde yapabileceğiniz tedaviler, bilinmesi gereken detaylar ve daha fazlasını paylaştık. İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, doğal ve bitkisel tedavi ile nasıl geçer?

Haber 09-10-22 12:44

Doktora danışmadan ilaç kullandı: Her şey ters gitti, hayatı karardı!

İsmi açıklanmayan 62 yaşındaki adam, doktora danışmadan kullandığı ilaçlar yüzünden hayatı karardı. Aslında idrar yolu enfeksiyonu olan adam doktora gitmek yerine iyi geleceğini düşündüğü bir ilaç almaya başladı. Sadece üç gün kullandığı ilaçlar yüzünden cilt ülseri oldu.

Haber 06-10-22 19:03

Bu pozisyonlar sağlığınızı tehlikeye atıyor! İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan pozisyonlar

Cinsel birliktelik yaşarken daha fazla haz almak ve konfor sağlamak için farklı pozisyonlar deniyor olabilirsiniz. Ancak birçok pozisyon sağlığınızı tehdit ediyor. Özellikle kadınların cinsel organları enfeksiyona çok açık olduğu için seks pozisyonlarına karşı oldukça dikkat etmeleri gerekiyor.

Haber 12-09-22 17:25

Yaşadığınız yanmalara son verin! İdrar yolları enfeksiyonu için mucizevi tarif

İdrar yolu enfeksiyonları özellikle yaz aylarında oldukça can sıkıcı olabiliyor. Kadınların sıklıkla yaşadığı bu durum idrar yaparken yanmalara ve acıya sebep olabiliyor. Uzun süren idrar yolu enfeksiyonlarının mutlaka tedavi ettirilmesi gerekiyor.

Haber 06-09-22 16:47

Dikkat edin! Düşüklerin en büyük sebebi

Anne adayları gebelik sürecinde oldukça zorlu aşamalardan geçebiliyorlar. Bazı etkenler gebelikte düşük ihtimalini artırıyor. Düşüğe neden olan en büyük neden arasında enfeksiyonlar bulunuyor. Uzmanlar gebelikte oluşan enfeksiyonlara karşı uyarıyor.

Kadin 29-08-22 16:32

Yazın en sık görülen hastalık! İdrar yolu enfeksiyonunu geçirmek için yemeniz gerekenler

Yaz aylarında enfeksiyon hastalıklarında artış görülüyor. Özellikle havuz ve ortak kullanılan duşlar, tuvaletler idrar yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Oldukça ağrılı sonuçlara yol açabilen idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için hijyene dikkat etmek gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelecek tedaviler arasında bitkisel kürler bulunuyor.

Haber 26-08-22 10:29

İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi

İdrar yaparken ağrı ve sancı yapan ve genellikle kadınların şikâyet ettiği idrar yolları enfeksiyonu için doktora gitmeden önce doğal yöntemlere deneyebilirsiniz. Mesane enfeksiyonu olarak da bilinen idrar yolu enfeksiyonu Genellikle bakterilerin mesaneden çıkıp üretraya geçtikten sonra tekrar yukarı taşınması nedeniyle oluşur. İdrar yolu enfeksiyonu ağrını çekmemek için mükemmel üçlüyü deneyebilirsiniz.

Haber 29-07-22 11:49

Uzmanı uyardı! Yazın çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklar...

Yazın çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklar olabiliyor. Özellikle bunaltıcı sıcakların etkisini gösterdiği bu dönemde çocuklar serinlemek için havuza veya denize giriyor. Ancak dikkati elden bırakmamak şart. Çünkü bazı durumlarda çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları veya kulak iltihabı görülebiliyor. Ayrıca, ishal, sıcak çarpması ve döküntülere karşı da ailelerin dikkatli olması gerekiyor.

Haber 24-07-22 17:12

Yaz ayları işkenceye dönmesin! Sık görülen enfeksiyonlara karşı bu yöntemlerle korunun

Covid-19 pandemisi nedeniyle zorlu geçen kış döneminin ardından nihayet yaz mevsimi geldi. Ancak sıcakların artması, insanların daha çok havuzlar gibi ortak kullanım alanlarında bir arada bulunuyor olmaları, su ve besin hijyeninin daha zor sağlanması, kene ile sivrisinek gibi etkenlerle temas, akut bağırsak enfeksiyonundan legionella enfeksiyonuna kadar pek çok enfeksiyon riskini de beraberinde getiriyor.

Kadin 06-07-22 14:25

Enfeksiyona yol açıyor! Tatil alışkanlıklarınızı değiştirin

Yazın gelmesiyle birlikte tatile giden kişilerin sayısı artmaya başladı. Bunaltıcı sıcaklıklarla başa çıkmak için serinletici çözümler arayan insanlar havuza girmeyi sıklıkla tercih ediyor. Ancak havuzun temizliğinin tam olarak yapılmaması enfeksiyonlara yol açıyor. Uzmanlar yaz aylarının hastalıkları hakkında uyarıyor.

Haber 27-06-22 13:53

Mastürbasyon erkeklerin hayatını kurtarıyor! Kadınlarda ise...

Cinsel uyarılma ve zevk için kadınların ve erkeklerin genelde yalnız başına yaptığı mastürbasyonun sağlığa olan faydaları şaşırtıyor. Cinsel anlamda zevk vermenin yanı sıra ruh halini ve özgüveni artıran mastürbasyon aynı zamanda uyku düzenini iyileştirir. Mastürbasyonun erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı da ortaya çıktı.

Haber 22-06-22 12:11

İdrarınızın rengi sağlığınız hakkında önemli ipucu veriyor: Yardıma ihtiyacınız olabilir!

Tuvalete her çıktığınızda idrar rengi farklı olabilir. İdrar rengi dikkat etmeseniz de sağlığınız hakkında önemli ipuçları verebilir. En sağlıklı idrar rengi soluk saman renginde olanıdır. Eğer bir hastalığınız varsa veya vücudunuzu susuz bıraktıysanız idrar renginden durumu anlayarak müdahale edebilirsiniz.

Haber 22-06-22 10:39

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için doğal yöntemler

İdrar yolu enfeksiyonu kadınların hayatını deyim yerindeyse işkenceye çeviriyor. Doğal tedavi yöntemleri sayesinde idrar yolu enfeksiyonunu ve enfeksiyondan kaynaklı ağrıları dindirebilirsiniz. Üriner sistem enfeksiyonları olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonları, idrar yolunun herhangi bir bölümünde, böbrekler ve üreterlerden mesaneye ve idrar yoluna kadar olan enfeksiyonlardır. Sağlıklı bir insanın idrarında bakteri (mikrop) yoktur.

Kadin 18-06-22 15:18

Acı verici, korkunç gerçek! Fermuarı kapatmadan önce yapılan ölümcül hata

Erkekleri pisuvarda idrar yaptıktan sonra bekleyen birçok risk var. Özellikle kişisel hijyenine önem vermeyenler daha büyük tehlike altında. İdrar yaptıktan sonra pantolon fermuarını kapatmadan önce son idrar damlalarının penisinizden damlamasına izin vermek için birkaç saniye daha ayırmak sizi bazı çok kötü enfeksiyonlara yakalanmaktan kurtarabilir.

Haber 18-06-22 09:03

Bunu yapmayanlar: İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz yüksek!

İdrar yolu enfeksiyonuna hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanıyor. Eğer düzenli olarak su içmiyorsanız idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz çok daha yüksek. İdrar yolu enfeksiyonu sık idrara çıkma ihtiyacı ve alt karında ağrı belirtileriyle meydana geliyor. Düzenli su içerek idrar yolu enfeksiyonlarından korunabilirsiniz.

Haber 15-03-22 15:06

Fark ettiğiniz an harekete geçin! Kontrol altına almazsanız...

Sindirim sisteminin doğal akışından biri olan tuvalete çıkmak, sağlığınız hakkında birçok ipucu veriyor. Bu ipuçlarını kaçırmamak için tuvalet rutininizle ilgili her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Günlük hayatın bir parçası olan tuvalete gittiğinizde idrar kokusuyla ilgili farklılıklara özellikle dikkat etmelisiniz. Sağlığınızla ilgili risk altına olabileceğinizin ilk sinyalleri idrar kokusuyla ortaya çıkabilir.

Haber 09-03-22 09:25

İdrar rengi hastalıklar hakkında uyarıyor

İdrar, vücudun atık ürünlerini içeriyor. İdrarın rengine ve kokusuna dikkat edilerek pek çok hastalık teşhis edilebiliyor. Normalde açık sarı renkte olması gereken idrarın rengi vücuda alınan sıvı miktarına bağlı olarak değişebiliyor. Vücuda bol su alındığında bile değişik renklerde olan hangi idrarın hangi hastalığın habercisi olduğunu öğrenmek için bu haberi okuyabilirsiniz.

Haber 17-02-22 13:57

İdrarda yanma hissi sandığınız kadar masum olmayabilir!

İdrarda yanma hissi neden olur diye merak ediyorsanız çikolata kistinden şüphelenmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine varan sonuçlara yol açabilen bu durumla ilgili görülen belirtilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mert Göl konu hakkında bilgiler verdi.

Kadin 07-11-21 16:47

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

İdrar yolu enfeksiyonunda altta yatan pek çok neden bulunduğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Bülent Çelik, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için şikayetlerin göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

Haber 09-09-21 16:02

Yaz hastalıklarına karşı nasıl korunmalıyız? İşte alınması gereken önlemler

Yaz hastalıkları sıcak havalar nedeniyle geçmek bilmeyen günlerin art arda yaşanmasına neden olabilir. Kış aylarına göre daha dayanılmaz olarak görülen yaz hastalıkları, genelde yapılan tatiller ya da seyahatlerden kaynaklanır. Yaz hastalıkları deyince akla ilk olarak klima nedeniyle yaşanan ısı değişimlerinden dolayı soğuk algınlıkların gelse de düşünülenden farklı bir sıralamayla karşılaşmak mümkündür. Peki en sık görülen yaz hastalıkları nelerdir, nasıl önlem almak gerekir?

Haber 03-08-21 10:40

Yaz aylarında bu şikayetler hızla artıyor! Önlem almak mümkün

Sıcaklıkların yükselmesi ile birlikte artan havuz ve deniz kullanımı, bazı kadın hastalıklarını tetikliyor. Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, yaz aylarında yaşanan kadın hastalıklarından korunmak için neler yapılması, nasıl önlem alınması gerektiğini anlattı.

Kadin 26-07-21 14:40

Çocukları tehdit eden 7 yaz enfeksiyonuna dikkat edin! Belirtileri görmezden gelmeyin

Koronavirüs salgını nedeniyle aylardır tüm zamanlarını neredeyse evin içinde geçirmek zorunda kalan çocuklar, yaz mevsimiyle birlikte açık havada vakit geçirmeye başladı. Pandemiye yönelik tedbirlerin kademeli olarak kaldırılmasıyla çocuklar, havaların ısınmasını fırsat bilerek artık açık havada oynayabilmenin, denize ve havuza girmenin keyfini yaşayacaklar. Ancak bu mutlu tablonun bir de diğer yüzü var; sıcakların etkisiyle pek çok enfeksiyon hastalıklarının kapımızı çalması gibi!

Kadin 09-06-21 12:14

İdrar kaçırma neden olur? İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma neden olur diye merak edenlere bu sorunun şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın öncüsü olabileceğini söyleyebiliriz. Sosyal hayatı olumsuz etkileyen idrar kaçırma probleminin en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Opr. Dr. Sultan Şalk, idrar kaçırmaya iyi gelecek yöntemleri anlattı.

Haber 16-02-21 14:27

Menopozdan sonra idrar yolu enfeksiyonları daha sık yaşanıyor

18 Ekim Dünya Menopoz Günü’ne özel konuşan Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, menopozla idrar kaçırma arasında net bir ilişkinin henüz ispatlanmadığını ancak başka idrar yolu semptomlarıyla anlamlı bir bağlantısı olduğunu söyledi.

Haber 18-10-20 09:43

Islak mayo ile gelen tehlike!Dikkat, bu hastalık yaz aylarında artıyor

İdrar yolu enfeksiyonu, ülkemizde her 100 erkekten 14'ünde, her 2 kadından 1'inde rastlanan bir rahatsızlık. Özellikle yaz aylarında artış gösteren idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili bilgi veren uzmanlar, idrar yolu enfeksiyonu nedenlerinin başında ıslak mayo ile kalmanın geldiğini söyledi. Kimi zaman hafife alınan idrar yolu enfeksiyonu konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, tedavinin aksatılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Haber 04-08-20 13:52

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olan problemler

Çok tuvaletiniz olduğunu düşünüyorsunuz ancak tuvalete gittiğinizde birkaç damla idrarınız oluyor, aynı zamanda acı duyuyor ve idrarınız bulanık bir hal alıyorsa idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Bu can sıkıcı durumu bazı kadınlar nadiren bazıları da sıklıkla yaşayabilir. Bu listeye bir göz attığınızda enfeksiyona neyin neden olduğunu görebilirsiniz.

Kadin 20-11-19 09:29

İdrar yolu enfeksiyonu nedir, idrar yolu enfeksiyonu neden olur, belirtileri nelerdir?

Her birimizin ömründe bir kere de olsa yakalandığı bir hastalık olan idrar yolları enfeksiyonunun ne illet bir şey olduğunu yaşayanlar bilir. Özellikle umumi tuvaletleri çok sık kullanmak zorunda kalanların bu hastalığa yakalanma olasılığı artar. Peki, idrar yolu enfeksiyonu nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? İşte tüm merak edilenler...

Trend 01-10-19 12:01

Kadınlar yazın bu sorunlarla çok sık karşılaşıyor! Vajinal mantar enfeksiyonu bunlardan sadece biri

Yüzmek, yaz aylarının en keyifli aktivitelerinin başında geliyor. Yüzmek için deniz suyunu tercih etmek sağlık açısından çok daha uygun olsa da, yüzme havuzları da serinleme ihtiyacını karşılamak için iyi bir alternatif olabiliyor. Fakat bu keyifli aktivite için seçilen havuzun hijyeni oldukça önem taşıyor. Aksi takdirde birçok bakteri, virüs ya da mantar, çeşitli enfeksiyonlara yakalanmak mümkün olabiliyor.

Kadin 27-08-19 16:48

Havuz enfeksiyonlarına dikkat! Havuz öncesi ve sonrası duş alın

Yüzmek, yaz aylarının en keyifli aktivitelerinin başında geliyor. Yüzmek için deniz suyunu tercih etmek sağlık açısından çok daha uygun olsa da, yüzme havuzları da serinleme ihtiyacını karşılamak için iyi bir alternatif olabiliyor. Fakat bu keyifli aktivite için seçilen havuzun hijyeni oldukça önem taşıyor. Aksi takdirde birçok bakteri, virüs ya da mantar, çeşitli enfeksiyonlara yakalanmak mümkün olabiliyor.

Trend 27-08-19 14:46

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonuna karşı alınabilecek 5 önlem

İdrar yolu enfeksiyonları, gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olarak görülüyor. Ciddi hastalıklara yol açabilen bu önemli problem, belirti vermeden de ortaya çıkıp ilerleyebiliyor. Gebelik sürecindeki anne adayları için idrar yolları enfeksiyonlarından korunmada bol ve yeterli su tüketiminin yanı sıra düzenli doktor kontrollerinin de yaptırılması büyük önem taşıyor.

Kadin 16-07-19 13:41

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu akıllı bez ile anlaşılacak

Türk bilim insanlarınca, üniversite-özel sektör iş birliği ile geliştirilen "akıllı bez" ile bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları tespit edilebilecek - İstanbul Üniversitesi ile Pine firması tarafından yürütülen çalışma kapsamında geliştirilen bebek bezi, hijyen sağlamanın yanı sıra idrar yolu hastalıklarının ön tanısı için kullanılan ürün haline dönüştürüldü - İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör: - "Bakteriyel kaynaklı enfeksiyon varlığında bezin dış kısmından herkes tarafından rahatça görülebilecek pembe renkli bir değişim gözlemlenecek"

Haber 24-04-19 15:36

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur? İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin yolları nelerdir?

Gebelikle ortaya çıkan idrar yolu değişikliklerine bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonlarında artış görülebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Gebelikte 6 ve 24. aylar arasında enfeksiyon görülmesinde artış olduğunu belirten uzmanlar, enfeksiyondan korunma yollarını anlattı.

Trend 19-03-19 11:21