Kdv Haberleri

KDV uygulama tebliğinde değişiklik

Kamu iktisadi kuruluşları ve iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi teşebbüslerinde olduğu gibi KDV tevkifatı yapabilecek kuruluşlar kapsamına alındı.

Finans 10-02-2024 15:48
KDV

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapanlar dikkat! KDV ile ilgili yeni karar! Kart, şifre ve kodlar da artık...

Sanal ortamda veya fiziki mağazalarda pazarlanan; aktivasyon, e-pin, oyun, dijital ürün, cüzdan kodları, hediye kartı/çeki ve benzeri mahiyetteki ürünlerin ithali ve satışı katma değer vergisine (KDV) tabi olacak. Karar 1 Şubat'tan itibaren geçerli olacak.

Finans 18-01-2024 13:11

Milyonları ilgilendiriyor! Vergilere düzenleme gelecek mi, KDV oranları artacak mı?

Milyonları ilgilendiren vergilere düzenleme mi gelecek, 2024 yılında katma değer vergisi oranlarında artış yaşanacak mı, bütçe gelir rakamları ne diyor?

Finans 16-01-2024 10:48

Veliler dikkat: Paranızı geri alabilirsiniz! Özel okullarda 'erken kayıt' oyunu deşifre oldu: KDV düzenlemesi sonrası yüzde 2'lik farka göz diktiler

KDV oranının yüzde 8'den yüzde 10'a yükselmesi sonrası özel okullar velilerden erken kayıt adı altında yüzde 2'lik farkı istemeye başladı. Ancak bu paranın ödenmesi için sözleşmede özel bir ibarenin yer alması şart. Bu ibare yoksa parayı ödeyen veliler geri istemeye hak kazanabiliyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu sözleşmede dikkat edilmesi gerekenleri sıralayıp velileri uyardı.

Egitim 19-12-2023 08:56

Demirtaş kalem kalem açıklayıp yetkilerden KDV indirimi istedi: Bunlar lüks değil ihtiyaç

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan ekonomist Özgür Demirtaş'ın KDV'lerle ilgili yaptığı son paylaşım yine dikkat çekti. Yetkililere seslenen Demirtaş bazı ürünleri sıralarayak bunlarda KDV'nin düşmesi gerektiğini belirtti. "Bu değişimi yapmak çok basit" ifadelerini kullanan Demirtaş'a çok sayıda kullanıcıdan destek geldi.

Finans 15-12-2023 19:36

Bu arsalarda KDV yok! Vergiden muaf tutuldular: Anadolu’da 500 bin, İstanbul’da 1,5 milyon lira... Bugün son gün

Gayrimenkul Uzmanı Şule Duman, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından satışa sunulan, Katma Değer Vergisi’nden (KDV) muaf olan arsalar hakkında bilgiler paylaştı. Açık arttırma yöntemi ile satışa sunulacak arsalar için bugün son gün. KDV’den muaf arsaların İstanbul’da ortalama 1,5 milyon lira, Anadolu’da 500 bin liradan satışa sunulduğu ifade ediliyor. Uzmanlar ise yatırım yapmak isteyenler için güzel bir fırsat olduğunu kaydetti.

Finans 23-11-2023 11:39

Onlar da KDV’ye dahil olacak: Gelir İdaresi Başkanlığı harekete geçti: Kamuoyu görüşüne açıldı

Kart, şifre ve kodların ne zaman KDV'ye tabi olacağı netleştiriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı konuyu kamuoyu görüşüne açarken devreye alınması planlanan uygulamanın detayları da ortaya çıktı. Buna göre belirli bir ürün veya hizmetin karşılığını temsil etmeyen kart, şifre ve kodlar aktive edilerek ürün veya hizmet temin edilmesi halinde KDV uygulanacak.

Finans 15-11-2023 14:11
KDV

KDV'den muaf arsa satışı başlayacak: Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ilk adımı attı! Arasında İstanbul da var

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı , 44 ilde 622 muhtelif arsayı satışa çıkardı. Arsalar, 21-23 Kasım tarihleri arasında açık artırma yoluyla KDV’den muaf olarak satışa çıkarılacak. Böylece yeni kurulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ilk hamlesini de yapmış oldu.

Finans 13-11-2023 14:41

Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu: O kişiler için KDV muafiyeti kararı Resmi Gazete'de...

Gelir İdaresi Başkanlığı, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının deprem bölgesinde inşa edeceği hibe konutlarda KDV istisnası uygulamasını detaylandırdı.

Finans 07-09-2023 10:53
KDV

Fiyatı 50 binden 25 bine düşüyor! Erdoğan'ın seçim vaadiydi: Telefon, tablet ve bilgisayar için vergi muafiyeti geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaatlerinden biri için yürütülen çalışmanın detayları gün yüzüne çıktı. Erdoğan, üniversite öğrencilerinin bir defaya özgü olmak üzere telefon, bilgisayar ve tablet alırken vergiden muaf tutulacağını duyurmuştu. Düzenlemeyle gençler ücretsiz internet kullanımına da sahip olacak. Öğrenciler de veliler de yasayı iple çekiyor ancak düzenleme tüm üniversite öğrencilerini kapsamayacak. ÖTV ve KDV muafiyetinin birlikte uygulanması durumunda fiyatlar yarı yarıya düşüyor.

Finans 18-08-2023 09:46

Bakan Mehmet Şimşek o paylaşıma sessiz kalmadı: KDV üzerinden vurgun yapan esnaf için dikkat çeken sözler: 'Bu ve benzeri hususlar...'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi artışlarını bahane ederek fiyatları yüksek tutmasına rağmen KDV'yi yüzde 1 olarak kesen bir işletmeyi şikayet eden vatandaşın paylaşımını alıntıladı. Bakan Şimşek alıntıladığı paylaşıma, "Hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bu ve benzeri hususları Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili birimleri takip edecektir" notunu düştü.

Finans 29-07-2023 13:21
KDV

KDV artışı ile gelen zamlar sonrası harekete geçtiler! Meclis yarın olağanüstü toplanıyor: O aşama geçilirse...

KDV ve ÖTV ile gelen fiyat artışları gündemde kalmaya devam ederken CHP’nin hamlesi ile tatile çıkan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, yarın olağanüstü toplanacak. Yaşanan fiyat artışlarına çözüm bulunması için öneriler yarın saat 15.00’te masaya gelecek.

Finans 24-07-2023 12:23
KDV

KDV yüzde 10’a yükseldi! 15 bine yakın ilaç için zam yolda…

Geçtiğimiz hafta KDV oranlarına yapılan düzenleme sonrası birçok kalemde ürünlere peş peşe zam yapıldı. KDV'deki artıştan ilaçlar da nasibini aldı. Yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltilen KDV oranının, 14 bin 900 çeşit ilacın fiyatlarına da zam olarak yansıyacağı belirtildi. Eczacılar ise bu duruma 'bizden kaynaklı değil' diyerek tepki gösterdi.

Finans 10-07-2023 11:42
KDV

Vergi zammıyla akaryakıt fiyatları da değişiyor! Benzin fiyatı ve motorin fiyatındaki artış...

Yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 20’ye çıkarılmasıyla akaryakıt fiyatlarında da değişiklik yaşanacak. Akaryakıt fiyatlarındaki değişim araç sürücüleri tarafından merak edilirken ne kadarlık bir zam olacağı da netleşti. Buna göre vergi zammıyla beraber benzinde 41, motorinde de 38 kuruşluk bir fiyat artışı olacak.

Finans 07-07-2023 14:46

KDV bir ürün grubunda yüzde 8'den yüzde 20'ye çıktı! İşte madde madde yeni oranlar

KDV oranlarında artışa gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10'a, yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı ise yüzde 20'ye yükseldi. Sabun, şampuan, deterjan, tuvalet kağıdı gibi ürünlerde ise KDV oranı yüzde 8'den yüzde 20'ye çıkarıldı. İşte madde madde yeni KDV oranları...

Finans 07-07-2023 12:58

ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ TELEFON ŞARTLARI 2023: Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar şartları neler?

Öğrencilere vergisiz telefon satışı ile ilgili son dakika gelişmesi olup olmadığı merak konusu oldu. AK Parti seçim beyannamesi ile ön lisans ve lisans eğitimi gören üniversite öğrencilerine ÖTV ve KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar müjdesi verilmişti. Yeni Kabine bugün ilk kez toplanacak. Kabine Toplantısı sebebiyle birçok kişi internette araştırma yapıyor. Peki, Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar çıktı mı, şartları neler?

Finans 06-06-2023 14:47

ÖTV ve KDV… Hazine Bakanlığı verisinde ortaya çıktı! Sıfır otomobilde dikkat çeken rakam: Yüzde 97,1 artış

Yılın ilk dört ayında tahsil edilen vergi oranları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre tahsil edilen vergilerde geçen yıla göre yüzde 46’lık artış yaşandı. Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) tahsilat yüzde 97,1 artışla 188,9 milyar lira olurken, bunun neredeyse yarısını sıfır motorlu taşıt satın alanlar ödedi. KDV tahsilatında da yüzde 104,7’lik artış söz konusu. Yargı, noter, tapu, pasaport, trafik ve diğer harçlardan ise dört ayda toplam 36,2 milyar liralık gelir elde edildi.

Finans 17-05-2023 09:45

KDV'de yeni değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı: Asgari tutar 2 bin TL oldu

Katma Değer Vergisi'nde (KDV), mükelleflerin 1 Şubat 2023'ten itibaren yapılan işlemlerinde uygulanmak üzere, iade hakkı doğuran işlemlerinde, iade talebinde bulunacakları asgari tutar 2 bin lira olarak belirlendi.

Finans 01-04-2023 12:02
KDV

KDV alacaklarında kolaylık: Resmi Gazete'de yayımlandı: Prefabrik yapı ile konteynerler...

İndirimli orana tabi prefabrik yapı ile konteynerlerin KDV alacağında kolaylık sağlandı. Resmi Gazete'den duyurulan karara göre prefabrik yapı ile konteynerlerin indirimli orana tabi teslimlerinden kaynaklanan KDV iade alacağı, yılı içinde nakden iade edilebilecek.

Finans 25-02-2023 09:42

Prefabrik yapılar için Resmi Gazete'den duyuruldu: Yüzde 1 KDV uygulaması genişledi

Cumhurbaşkanlığı'nın 14 Şubat'ta yayımlanan mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin kararı kapsamında konteyner ve prefabrik yapı teslimlerinde yüzde 1 KDV oranı uygulaması genişletildi.

Finans 23-02-2023 09:01

Son dakika | KDV oranı düşürüldü! Deprem bölgesi için yeni kararlar alındı: Prefabrik yapı ve konteynerler...

Son dakika haberi: Deprem bölgesindeki 10 ille ilgili yeni bir karar alındı. 10 ilde prefabrik ve konteynerlerin, afetzedeler ve ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranı düşürüldü. Öte yandan konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatı 3 aylığına yasaklandı.

Finans 14-02-2023 15:41
KDV

KDV iadelerinde flaş karar! Resmi Gazete'de yayımlandı

Temel gıda maddelerinde daha önce yılı içinde mahsuben, ertesi yıl nakden veya mahsuben alınabilen KDV iadesinin, ilgili yılında da 6 aylık dönem itibarıyla nakden alınabilmesi mümkün hale geldi. Konu ile ilgili Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans 25-10-2022 09:43

Vergi tahsilatı geriledi mi? Bakan Nebati'den tablolu yanıt: Tek tek açıkladı...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati vergi tahsilat oranının gerilediği haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Nebati ‘gerekli görülmüştür’ diyerek yaptığı açıklamasında vergi tahsilat oranlarının yüzde 2022 Ocak-Haziran döneminde yüzde 90,9'a yükseldiğini ve 3,3 puan artış olduğunu açıkladı.

Finans 10-08-2022 10:16

KDV ödemelerinde dikkat çeken düşüş! Tahsilat oranı yüzde 31’e geriledi

Vergi gelirlerine ilişkin yeni bir detay ortaya çıktı. Buna göre 2021 sonu, 2022 ilk yarısında, vergi ve genel gelirlerdeki tahakkuk tahsilat oranlarında düşüş dikkat çekti. Toplam vergi tahakkuklarında tahsilat oranı ilk altı ayda yüzde 69,2’ye gerilerken, bu oran, pandeminin etkili olduğu iki yılın rakamlarının altında kaldı.

Finans 09-08-2022 07:14

Yatırım teşvik belgesinde KDV muafiyeti: Detaylar belli oldu

İmalat sanayisi ve turizm alanlarında yatırım teşvik belgesine sahip mükelleflerin inşaat işleri ile Türkiye'deki Ar-Ge faaliyetleriyle elektrik motorlu taşıt araçları geliştirilmesine yönelik mühendislik hizmetlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) istisnalarının detayları belli oldu.

Finans 28-05-2022 13:40

Otomobillere 'KDV' zammı! Fiyatlar daha da artabilir

Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar için yeni gelişme yaşandı. Otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmıştı. Alınan bu karar otomobil fiyatlarına zam olarak yansıdı. Mart ayında en az yüzde 5 oranında zamlanan sıfır araçlara yeni zamların kademeli bir şekilde yansıtılması bekleniyor.

Finans 14-04-2022 15:58

KDV indirimi, emekli ikramiyeleri… Kabine yarın Erdoğan başkanlığında toplanıyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yarın toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda 3 madde öne çıkarken, temizlik ürünlerine gelen KDV indiriminin etiketlere yansıması, emekli ikramiyelerindeki artış ve enflasyonun düşürülmesi için izlenecek yollar masaya yatırılacak.

Finans 11-04-2022 12:20

AK Parti'den KDV açıklaması! 'Takip ediyoruz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı KDV indirimleriyle ilgili açıklamada bulundu. Çelik, indirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığının takipçisi olduklarını söyledi.

Haber 05-04-2022 17:38

Temel ihtiyaç ürünlerindeki KDV indirimi başladı

Temel ihtiyaç maddelerinde KDV oranı bugün itibarıyla yüzde 8.

Haber 01-04-2022 11:15
KDV

SON DAKİKA | Yüzde 10'luk indirim bugün etiketlere yansıyacak! Tuvalet kağıdı, deterjan, bebek bezi, diş macunu...

Son dakika haberi: İndirim için beklenen gün geldi. Temel ihtiyaç ürünlerinin ardından temizlik ürünlerinde de KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesinin ardından söz konusu indirimin bugünden itibaren etiketlere yansıması bekleniyor. İndirimden önce fiyatların arttığı iddiaları gündem olurken, KDV indirimini uygulamayan firmalara büyük cezalar kesileceği öğrenildi.

Finans 01-04-2022 08:02

Bakan Muş'tan KDV indirimi açıklaması: 'En ağır yaptırımları uygulayacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günkü Kabine toplantısının ardından başta temel ihtiyaç malzemeleri olmak üzere çeşitli ürün ve işlemlerde KDV indirimleri uygulama kararı alındığını duyurmuştu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş KDV indirimi ile ilgili açıklama yaptı.

Finans 30-03-2022 14:30
KDV

Fiyatlar düşecek diye beklerken... 'KDV fırsatçıları' yeniden sahnede! Yüzde 50 arttırdılar

Temizlik ve hijyen ürünlerinde KDV oranları yüzde 1'e indirildi. Gıdada yapılan KDV indirimi sonrasında ortaya çıkan fırsatçılar bu kararı da pas geçmedi. KDV indirimini duyan marketler fiyatları yüzde 10 ile yüzde 50 arasında arttırdı.

Finans 30-03-2022 08:32
KDV

KDV indirimi ne zaman başlayacak? KDV indirimi yapılan ürünler listesi 2022! İndirim hangi ürünlere gelecek?

KDV indirimi ne zaman başlayacak? sorusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından internette araştırılmaya başlandı. Erdoğan'ın açıklaması sonrası hangi ürünlerde fiyatların düşeceği merak konusu oldu. Peki KDV indirimi ne zaman başlayacak? İndirim hangi ürünlere gelecek? İşte KDV indirimi yapılan ürünler listesi ve detaylar...

Haber 29-03-2022 14:39

KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? Ev fiyatları ne kadar olacak?

KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? sorusunun yanıtı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Erdoğan'ın açıklaması sonrası KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? Ev fiyatları ne kadar olacak? soru ve konu başlıkları internette araştırılmaya başlandı. İşte KDV indiriminin konutlara nasıl yansıyacağı ile ilgili detaylar...

Haber 29-03-2022 14:32

İkinci el otoyu 'kayıt dışı' korkusu sardı! Hem fiyatlar yükselecek hem de...

İkinci el araba satışında KDV oranları yüzde 18’e çıkarılırken, “İkinci el araba fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?” diye merak eden vatandaşlar için sektör temsilcilerinden kötü bir haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kararın araba fiyatlarını daha da arttırması beklenirken, kayıt dışılığın çoğalacağı uyarısı yapıldı. İşte ikinci el araç fiyatlarına ilişkin KDV kararının ayrıntıları…

Finans 29-03-2022 13:28

Oto galericiye KDV şoku: İkinci el 'uçan' araba! Fiyatları daha da arttıracaklar

Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar için sektör temsilcilerinden üzen bir haber geldi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni düzenleme ile otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldı. Kararın ikinci el araba fiyatlarına artış şeklinde yansıyacağı ifade edildi.

Finans 29-03-2022 08:07

Konutta KDV indirimi geldi! 'Ev fiyatları düşecek mi?' diyenler için şok gelişme... 'İşe yaramayacak, haziranda yeniden...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğam dün akşam Kabine toplantısı sonrasında konut fiyatlarına ilişkin önemli bir adım atıldığını duyurdu. Buna göre 150 metrekarenin üzerindeki konutun satışında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Vatandaşlar karar sonrası, "KDV indirimi ile ev fiyatları düşecek mi?" diye merak ederken sektör temsilcilerinden üzecek bir açıklama yapıldı. İşte konut fiyatları ve KDV indirimine ilişkin son dakika haberinin detayları...

Finans 29-03-2022 07:27

ATO Başkanı Baran, yeme içme hizmetlerindeki KDV indiriminin sektörü ferahlatacağını bildirdi

ATO Başkanı Baran, yeme içme hizmetlerindeki "KDV indiriminin" sektörü ferahlatacağını bildirdi

Yurthaber 28-03-2022 22:58
KDV

TESK'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'KDV indirimi' teşekkürü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası açıkladığı KDV indirimleri ses getirdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KDV indirimi kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür açıklaması yaptı.

Finans 28-03-2022 22:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (4)

"Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e indirme kararı aldık" - "Yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranını yüzde 8 olarak belirliyoruz" - "Arsa ve arazilerin KDV oranını yüzde 8'e indirerek, inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünü azaltıyoruz" - "(Rusya-Ukrayna müzakereleri) Hayırlı bir neticeyle açılışını sabah yapacağız. Temennimiz odur ki sonu da hayır olsun. Liderleri de daha sonra bir araya getirmek suretiyle inşallah yola devam"

Yurthaber 28-03-2022 21:58

Konutta KDV'yi düşürecek adım! İkili sistem geliyor: Fahiş fiyat bitecek!

Konut fiyatlarında özellikle son 1 yıldır yaşanan artışlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Konut sektöründe KDV'nin sadeleştirilmesine yönelik çalışmanın tamamlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Hazırlanan çalışmada ikili sistem modeli kapsamında 150 metrekarenin üzerindeki evlerde yüzde 18'lik KDV yükünün azaltılması bekleniyor. Hesaplama konutun satılık değeri ile metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanacak.

Finans 21-03-2022 08:20

Şahan Gökbakar bebek bezinde KDV önergesinin reddedilmesine isyan etti

İYİ Parti'nin bebek bezinde KDV oranında düzenlemeye gidilmesine dair verdiği önergenin Genel Kurul'da yapılan oylamada AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi gündemdeydi. Şahan Gökbakar bu kararı sitem etti.

Magazin 11-03-2022 08:32

Yarın hayata geçiyor! Market rafları için yeni dönem: Artık bunları yapamayacaklar

Tüketicileri sahte indirimden korumak için alınan karar 1 Mart (yarın) itibariyle uygulamaya geçiyor. Buna göre indirimli ürünlerin etiketinde indirimden önceki fiyat ve indirimli fiyat birlikte gösterilecek. İndirimler son 30 günün en düşük fiyatı üzerinden yapılacak.

Finans 28-02-2022 07:50

KDV indiriminde herkes merak ediyor! Tek tek açıklandı: İşte 10 soruda KDV indirimi...

GİB gıdada KDV indirimine ilişkin merak edilenleri yanıtladı. Pastane, tatlıcı, simitçi, fırın gibi işletmeler tarafından imal edilen veya satışı yapılan börek, simit, pasta, tatlı gibi ürünlerin tesliminde yüzde 1 KDV uygulanacak. Paket servis ile catering, tabldot servis gibi adlarla verilen hizmetlerde yüzde 8 KDV alınacak. Çiğ balık yüzde 1, pişirilerek satılan/servis edilen balık yüzde 8 KDV'ye tabi olacak. ÖTV'ye tabi olan gıda ürünleri düzenleme kapsamında yer almıyor.

Finans 23-02-2022 13:34
KDV

Son dakika: KDV indiriminde dikkat çeken detay: Marketleri etkilemiyor! Ne kâr ne zarar…

Son dakika: Temel gıda ürünlerinde KDV oranlarının yüzde 7 indirilmesinin üzerinden 10 gün geçti. Vatandaşın gözü fiyatların ne kadara düşeceğine dönerken Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, KDV ile ilgili son dakika gelişmelerini paylaştı. Ağaoğlu KDV indiriminin marketlerin ne kâr ne de zararını etkilemeyeceğini ifade etti. Yumurta fiyatlarına ilişkinse kafa karıştıran bir yorumda bulundu.

Finans 22-02-2022 07:05

KDV indirimi genişleyecek mi? KDV düşerse özel okul ücretleri düşer mi?

KDV indirimi market fiyatlarında az da olsa bir rahatlama getirince vatandaş da eğitim hizmetlerinde de bu oranların düşmesini bekliyor. İşte KDV indirimi ile ilgili son dakika haberinin detayları…

Finans 21-02-2022 16:53

KDV indirimi sonrası akın ettiler! 5 litrelik yağ 92 lira...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel gıda ürünlerindeki yüzde 8’lik KDV’nin yüzde 1’e düşürüldüğünü açıklamasının ardından TMO ülke genelindeki tüm satış ofislerinde indirime gitti. İndirimin duyurulmasından sonra vatandaşlar TMO ürün satış noktalarına adeta akın etti.5 litrelik ayçiçek yağı 92,5 liradan, 5 kilogramlık pirinç 57,5 liradan, 2 kilogramlık nohut ve kuru fasulye de 15 liradan satışa sunuldu.

Finans 21-02-2022 14:40

KDV indiriminin ardından o ilde su faturaları yüzde 10 daha düşürülecek

Batman Belediyesi, su faturalarında KDV'yi yüzde 8'den 1'e düşürdükten sonra yüzde 10'luk indirim daha uygulayacak.

Finans 20-02-2022 14:59

Ticaret Bakanlığı, KDV indirimi öncesindeki yumurta zammına ilişkin müfettiş görevlendirdi

Ticaret Bakanlığı, KDV indirimi öncesindeki yumurta zammına ilişkin müfettiş görevlendirdi

Yurthaber 19-02-2022 10:42