Kdv Haberleri

Vergi tahsilatı geriledi mi? Bakan Nebati'den tablolu yanıt: Tek tek açıkladı...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati vergi tahsilat oranının gerilediği haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Nebati ‘gerekli görülmüştür’ diyerek yaptığı açıklamasında vergi tahsilat oranlarının yüzde 2022 Ocak-Haziran döneminde yüzde 90,9'a yükseldiğini ve 3,3 puan artış olduğunu açıkladı.

Finans 10-08-22 10:16

KDV ödemelerinde dikkat çeken düşüş! Tahsilat oranı yüzde 31’e geriledi

Vergi gelirlerine ilişkin yeni bir detay ortaya çıktı. Buna göre 2021 sonu, 2022 ilk yarısında, vergi ve genel gelirlerdeki tahakkuk tahsilat oranlarında düşüş dikkat çekti. Toplam vergi tahakkuklarında tahsilat oranı ilk altı ayda yüzde 69,2’ye gerilerken, bu oran, pandeminin etkili olduğu iki yılın rakamlarının altında kaldı.

Finans 09-08-22 07:14

Yatırım teşvik belgesinde KDV muafiyeti: Detaylar belli oldu

İmalat sanayisi ve turizm alanlarında yatırım teşvik belgesine sahip mükelleflerin inşaat işleri ile Türkiye'deki Ar-Ge faaliyetleriyle elektrik motorlu taşıt araçları geliştirilmesine yönelik mühendislik hizmetlerine yönelik katma değer vergisi (KDV) istisnalarının detayları belli oldu.

Finans 28-05-22 13:40

Otomobillere 'KDV' zammı! Fiyatlar daha da artabilir

Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar için yeni gelişme yaşandı. Otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmıştı. Alınan bu karar otomobil fiyatlarına zam olarak yansıdı. Mart ayında en az yüzde 5 oranında zamlanan sıfır araçlara yeni zamların kademeli bir şekilde yansıtılması bekleniyor.

Finans 14-04-22 15:58

KDV indirimi, emekli ikramiyeleri… Kabine yarın Erdoğan başkanlığında toplanıyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yarın toplanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda 3 madde öne çıkarken, temizlik ürünlerine gelen KDV indiriminin etiketlere yansıması, emekli ikramiyelerindeki artış ve enflasyonun düşürülmesi için izlenecek yollar masaya yatırılacak.

Finans 11-04-22 12:20

AK Parti'den KDV açıklaması! 'Takip ediyoruz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı KDV indirimleriyle ilgili açıklamada bulundu. Çelik, indirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığının takipçisi olduklarını söyledi.

Haber 05-04-22 17:38

Temel ihtiyaç ürünlerindeki KDV indirimi başladı

Temel ihtiyaç maddelerinde KDV oranı bugün itibarıyla yüzde 8.

Haber 01-04-22 11:15
KDV

SON DAKİKA | Yüzde 10'luk indirim bugün etiketlere yansıyacak! Tuvalet kağıdı, deterjan, bebek bezi, diş macunu...

Son dakika haberi: İndirim için beklenen gün geldi. Temel ihtiyaç ürünlerinin ardından temizlik ürünlerinde de KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesinin ardından söz konusu indirimin bugünden itibaren etiketlere yansıması bekleniyor. İndirimden önce fiyatların arttığı iddiaları gündem olurken, KDV indirimini uygulamayan firmalara büyük cezalar kesileceği öğrenildi.

Finans 01-04-22 08:02

Bakan Muş'tan KDV indirimi açıklaması: 'En ağır yaptırımları uygulayacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günkü Kabine toplantısının ardından başta temel ihtiyaç malzemeleri olmak üzere çeşitli ürün ve işlemlerde KDV indirimleri uygulama kararı alındığını duyurmuştu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş KDV indirimi ile ilgili açıklama yaptı.

Finans 30-03-22 14:30
KDV

Fiyatlar düşecek diye beklerken... 'KDV fırsatçıları' yeniden sahnede! Yüzde 50 arttırdılar

Temizlik ve hijyen ürünlerinde KDV oranları yüzde 1'e indirildi. Gıdada yapılan KDV indirimi sonrasında ortaya çıkan fırsatçılar bu kararı da pas geçmedi. KDV indirimini duyan marketler fiyatları yüzde 10 ile yüzde 50 arasında arttırdı.

Finans 30-03-22 08:32
KDV

KDV indirimi ne zaman başlayacak? KDV indirimi yapılan ürünler listesi 2022! İndirim hangi ürünlere gelecek?

KDV indirimi ne zaman başlayacak? sorusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından internette araştırılmaya başlandı. Erdoğan'ın açıklaması sonrası hangi ürünlerde fiyatların düşeceği merak konusu oldu. Peki KDV indirimi ne zaman başlayacak? İndirim hangi ürünlere gelecek? İşte KDV indirimi yapılan ürünler listesi ve detaylar...

Haber 29-03-22 14:39

KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? Ev fiyatları ne kadar olacak?

KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? sorusunun yanıtı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamanın ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Erdoğan'ın açıklaması sonrası KDV indirimi sonrası ev fiyatları düşecek mi? Ev fiyatları ne kadar olacak? soru ve konu başlıkları internette araştırılmaya başlandı. İşte KDV indiriminin konutlara nasıl yansıyacağı ile ilgili detaylar...

Haber 29-03-22 14:32

İkinci el otoyu 'kayıt dışı' korkusu sardı! Hem fiyatlar yükselecek hem de...

İkinci el araba satışında KDV oranları yüzde 18’e çıkarılırken, “İkinci el araba fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?” diye merak eden vatandaşlar için sektör temsilcilerinden kötü bir haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kararın araba fiyatlarını daha da arttırması beklenirken, kayıt dışılığın çoğalacağı uyarısı yapıldı. İşte ikinci el araç fiyatlarına ilişkin KDV kararının ayrıntıları…

Finans 29-03-22 13:28

Oto galericiye KDV şoku: İkinci el 'uçan' araba! Fiyatları daha da arttıracaklar

Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar için sektör temsilcilerinden üzen bir haber geldi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni düzenleme ile otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldı. Kararın ikinci el araba fiyatlarına artış şeklinde yansıyacağı ifade edildi.

Finans 29-03-22 08:07

Konutta KDV indirimi geldi! 'Ev fiyatları düşecek mi?' diyenler için şok gelişme... 'İşe yaramayacak, haziranda yeniden...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğam dün akşam Kabine toplantısı sonrasında konut fiyatlarına ilişkin önemli bir adım atıldığını duyurdu. Buna göre 150 metrekarenin üzerindeki konutun satışında KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Vatandaşlar karar sonrası, "KDV indirimi ile ev fiyatları düşecek mi?" diye merak ederken sektör temsilcilerinden üzecek bir açıklama yapıldı. İşte konut fiyatları ve KDV indirimine ilişkin son dakika haberinin detayları...

Finans 29-03-22 07:27

ATO Başkanı Baran, yeme içme hizmetlerindeki KDV indiriminin sektörü ferahlatacağını bildirdi

ATO Başkanı Baran, yeme içme hizmetlerindeki "KDV indiriminin" sektörü ferahlatacağını bildirdi

Yurthaber 28-03-22 22:58
KDV

TESK'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'KDV indirimi' teşekkürü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası açıkladığı KDV indirimleri ses getirdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KDV indirimi kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür açıklaması yaptı.

Finans 28-03-22 22:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (4)

"Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e indirme kararı aldık" - "Yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranını yüzde 8 olarak belirliyoruz" - "Arsa ve arazilerin KDV oranını yüzde 8'e indirerek, inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünü azaltıyoruz" - "(Rusya-Ukrayna müzakereleri) Hayırlı bir neticeyle açılışını sabah yapacağız. Temennimiz odur ki sonu da hayır olsun. Liderleri de daha sonra bir araya getirmek suretiyle inşallah yola devam"

Yurthaber 28-03-22 21:58

Konutta KDV'yi düşürecek adım! İkili sistem geliyor: Fahiş fiyat bitecek!

Konut fiyatlarında özellikle son 1 yıldır yaşanan artışlar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Konut sektöründe KDV'nin sadeleştirilmesine yönelik çalışmanın tamamlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Hazırlanan çalışmada ikili sistem modeli kapsamında 150 metrekarenin üzerindeki evlerde yüzde 18'lik KDV yükünün azaltılması bekleniyor. Hesaplama konutun satılık değeri ile metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanacak.

Finans 21-03-22 08:20

Yarın hayata geçiyor! Market rafları için yeni dönem: Artık bunları yapamayacaklar

Tüketicileri sahte indirimden korumak için alınan karar 1 Mart (yarın) itibariyle uygulamaya geçiyor. Buna göre indirimli ürünlerin etiketinde indirimden önceki fiyat ve indirimli fiyat birlikte gösterilecek. İndirimler son 30 günün en düşük fiyatı üzerinden yapılacak.

Finans 28-02-22 07:50

KDV indiriminde herkes merak ediyor! Tek tek açıklandı: İşte 10 soruda KDV indirimi...

GİB gıdada KDV indirimine ilişkin merak edilenleri yanıtladı. Pastane, tatlıcı, simitçi, fırın gibi işletmeler tarafından imal edilen veya satışı yapılan börek, simit, pasta, tatlı gibi ürünlerin tesliminde yüzde 1 KDV uygulanacak. Paket servis ile catering, tabldot servis gibi adlarla verilen hizmetlerde yüzde 8 KDV alınacak. Çiğ balık yüzde 1, pişirilerek satılan/servis edilen balık yüzde 8 KDV'ye tabi olacak. ÖTV'ye tabi olan gıda ürünleri düzenleme kapsamında yer almıyor.

Finans 23-02-22 13:34
KDV

Son dakika: KDV indiriminde dikkat çeken detay: Marketleri etkilemiyor! Ne kâr ne zarar…

Son dakika: Temel gıda ürünlerinde KDV oranlarının yüzde 7 indirilmesinin üzerinden 10 gün geçti. Vatandaşın gözü fiyatların ne kadara düşeceğine dönerken Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, KDV ile ilgili son dakika gelişmelerini paylaştı. Ağaoğlu KDV indiriminin marketlerin ne kâr ne de zararını etkilemeyeceğini ifade etti. Yumurta fiyatlarına ilişkinse kafa karıştıran bir yorumda bulundu.

Finans 22-02-22 07:05

KDV indirimi genişleyecek mi? KDV düşerse özel okul ücretleri düşer mi?

KDV indirimi market fiyatlarında az da olsa bir rahatlama getirince vatandaş da eğitim hizmetlerinde de bu oranların düşmesini bekliyor. İşte KDV indirimi ile ilgili son dakika haberinin detayları…

Finans 21-02-22 16:53

KDV indirimi sonrası akın ettiler! 5 litrelik yağ 92 lira...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel gıda ürünlerindeki yüzde 8’lik KDV’nin yüzde 1’e düşürüldüğünü açıklamasının ardından TMO ülke genelindeki tüm satış ofislerinde indirime gitti. İndirimin duyurulmasından sonra vatandaşlar TMO ürün satış noktalarına adeta akın etti.5 litrelik ayçiçek yağı 92,5 liradan, 5 kilogramlık pirinç 57,5 liradan, 2 kilogramlık nohut ve kuru fasulye de 15 liradan satışa sunuldu.

Finans 21-02-22 14:40

KDV indiriminin ardından o ilde su faturaları yüzde 10 daha düşürülecek

Batman Belediyesi, su faturalarında KDV'yi yüzde 8'den 1'e düşürdükten sonra yüzde 10'luk indirim daha uygulayacak.

Finans 20-02-22 14:59

Ticaret Bakanlığı, KDV indirimi öncesindeki yumurta zammına ilişkin müfettiş görevlendirdi

Ticaret Bakanlığı, KDV indirimi öncesindeki yumurta zammına ilişkin müfettiş görevlendirdi

Yurthaber 19-02-22 10:42

Bakan Pakdemirli'den marketelere KDV'ye ek yüzde 7 indirim çağrısı

Zincir marketlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu açıkladığı KDV indirimine ek olarak Zincir marketlere indirim çağrısı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, zincir marketler yüzde 7’lik KDV indiriminin ardından kampanyaya 7 indirimle daha katkı sağlamaları yönünde çağrı yaptı.

Finans 18-02-22 15:04

Ordu Büyükşehir Belediyesi içme suyundaki KDV oranını yüzde 1'e indirdi

Ordu Büyükşehir Belediyesi içme suyundaki KDV oranını yüzde 1'e indirdi

Yurthaber 17-02-22 20:08

Son dakika! Bahçeli'den indirim talimatı: Yüzde 1'e indirin

Son dakika haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli MHP'li belediye başkanlarına su faturasında KDV'leri yüzde 1'e indirme talimatı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda aynı çağrıda bulunmuştu.

Haber 17-02-22 16:34

KDV indirimi pazar tezgahlarını etkiledi! İşte eski ve yeni fiyatlar...

Cumhurbaşkanlığı kararı ile temel gıdada uygulanan KDV indirimi, semt pazarlarına olumlu yansıdı. Geçen hafta cep yakan sebzelerin fiyatları düştü. İstanbul’daki semt pazarlarında 35 liraya kadar çıkan salatalık, 13 liradan, 40 liraya satılan patlıcan da 15 liradan satılıyor.

Finans 17-02-22 14:51
KDV

Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman'da su kullanımındaki KDV oranını yüzde 1'e düşürüldü

Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman'da su kullanımındaki KDV oranını yüzde 1'e düşürüldü

Yurthaber 17-02-22 12:53

KDV indirimi de etkisiz kaldı! Yumurta fiyatına 10 liralık maliyet zammı!

Yumurta fiyatlarına geçen cuma günü yapılan zam, KDV indiriminin etkisiz kalmasına neden oldu. 30'lu "L" boy yumurtanın kolisi cuma günü yapılan zammın ardından markette 36,5 TL'den 46 TL'ye yükseldi. Yüzde 7'lik KDV indirimine rağmen 42,90 TL ile raflarda satışa sunuldu.

Finans 17-02-22 08:16

Isparta’da su kullanım bedelinde KDV indirimi

Isparta’da su kullanım bedelinde KDV indirimi

Yurthaber 16-02-22 23:15

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, su kullanımındaki KDV oranını yüzde 1'e düşürdü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, su kullanımındaki KDV oranını yüzde 1'e düşürdü

Yurthaber 16-02-22 20:45

Isparta’da KDV indirimi denetimi yapıldı

Isparta’da KDV indirimi denetimi yapıldı

Yurthaber 16-02-22 17:19

Erzurum Büyükşehir Belediyesi içme suyundaki KDV oranını yüzde 1'e indirdi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi içme suyundaki KDV oranını yüzde 1'e indirdi

Yurthaber 16-02-22 16:34

Konutta KDV bilmecesi! 'Kesinlikle kabul edilemez'

Konutta KDV sisteminde yeni bir model devreye girecek. Karar ile 1 milyon liralık 151 metrekare evde kâr 100 bin lira olacak. Tüketiciler durumu olumlu karşılasa da inşaat malzemelerindeki yüksek maliyet nedeniyle müteahhitler bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etti. Türkiye’de dairelerin yüzde 95’inin 150 metrekare altında olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, müteahhitin üzerine yüzde 7’lik yük binmesinin söz konusu olduğunu, bunun da tüketiciye olumsuz yansıyacağını söyledi...

Finans 16-02-22 14:29

Elbeyli Belediyesi su tüketim bedelindeki KDV oranını yüzde 1'e düşürdü

Elbeyli Belediyesi su tüketim bedelindeki KDV oranını yüzde 1'e düşürdü

Yurthaber 16-02-22 09:35

Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2022 Şubat Kabine Toplantısı kararları neler olacak?

Kabine Toplantısı kararları ilgiyle takip edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamalar merak konusu oldu. Koronavirüs gündeminde son durumun ele alındığı kritik toplantıdan çıkacak olan kararlar bekleniyor. Peki Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Kabine Toplantısı kararları ne olacak? İşte toplantı ve alınacak kararlar hakkında merak edilenler...

Haber 16-02-22 01:26

Iğdır'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Iğdır'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Yurthaber 15-02-22 16:21

Düzce ve Kocaeli'de KDV indirimi denetimleri yapıldı

Düzce ve Kocaeli'de KDV indirimi denetimleri yapıldı

Yurthaber 15-02-22 14:08

Tunceli, Ardahan ve Ağrı'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Tunceli, Ardahan ve Ağrı'da KDV indirimi denetimi yapıldı

Yurthaber 15-02-22 12:09

Etikette KDV oyunu işte böyle ifşa oldu! Eskisinden bile zamlı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel gıda ürünlerinde yüzde 7'lik KDV indirimi yapılacağını duyurduğu uygulama dün başlatıldı. Ancak bazı marketlerin 5 gün önceki fiyatlarına fahiş zam yapıp ürünlerini eskisinden bile zamlı sattıkları ortaya çıktı.

Finans 15-02-22 09:48
KDV

Son dakika: KDV indiriminde hata düzeltildi! Artık o ürünlerde de geçerli...

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlanan gıdada KDV'yi yüzde 8'den yüzde 1'e düşüren kararla ilgili yapılan bir hata bugün düzeltildi. Karar sonrası birçok ürün için fiyatlar yeniden belirlendi.

Finans 15-02-22 08:50
KDV

Gıdada KDV indirimi tartışması: Lokantalar yüzde 1’e aldığını yüzde 8’den satacak!

Gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini değerlendiren E. Gelir İdaresi Başkanlığı Strateji Başkanı ve Yeni Ekonomi Danışmanlık A.Ş Kurucu Ortağı Nazmi Karyağdı, düzenlemenin enflasyonla mücadelede yeterli olmayacağını söyledi. Karyağdı, KDV'nin hizmet sektöründe de indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Finans 15-02-22 08:44
KDV

İYİ Partili isim ‘skandal üzerine skandal’ diyerek paylaştı! KDV indiriminde kırmızı et tartışması…

İYİ Parti milletvekili Erhan Usta KDV indirimi düzenlemesindeki detayı ‘skandal’ diyerek paylaşıp “Gıdaların KDV'si yüzde 1'e indirilirken kırmızı etinki yüzde 18'e çıkarıldı” dedi. İYİ Partili Usta’nın söz konusu iddiası üzerine KDV indirimi düzenleyen kararname ile ilgili bir ‘düzeltme’ yayınlandı. Ancak Erhan Usta söz konusu düzenlemeyi de bu kez ‘Skandal üzerine skandal’ diyerek paylaşıp yeni bir açıklama yaptı. İşte KDV indirimindeki kırmızı et tartışması…

Haber 15-02-22 07:38

KDV indirimi genişliyor! Sırada eğitim, sağlık ve konut var…

KDV indirimi market fiyatlarında az da olsa bir rahatlama getirince hükümet eğitim, sağlık ve konutta da KDV indirimi yapmak için harekete geçti. Şu anda eğitim ve sağlık hizmetlerinde yüzde 8 konutta ise yüzde 18 KDV uygulanıyor. Bu oranların indirilmesi planlanıyor. İşte KDV indirimi ile ilgili son dakika haberinin detayları…

Finans 15-02-22 07:01

Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te KDV indirimi denetimi yapıldı

Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis'te KDV indirimi denetimi yapıldı

Yurthaber 14-02-22 16:46

KDV indirimi zeytinyağı fiyatlarına da yansıdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yüzde 7'lik KDV indiriminin marketlere nasıl yansıyacağı merak ediliyordu. KDV indirimi sonrasında zeytinyağının litre başına perakende satışında etiketlere 4 lira indirim olarak yansıdı.

Finans 14-02-22 16:02