Madeni Para Haberleri

Darphane verilerine yansıdı! Kredi kartı da çare olmadı: 1 liralık madeni para üretimi yarı yarıya düştü...

Darphane’nin madeni para üretimi Ağustos ayında önemli ölçüde azaldı. Özellikle en çok ihtiyaç duyulan madeni 1 TL üretimi Temmuz ayında 44,2 milyon adetten, Ağustos ayında 24,3 milyon adede geriledi. Para üstü için çözümü kredi kartında bulan esnaf artan pos cihazı komisyonlarının ardından PTT’ye koştu. 1000 liralık madeni para için 2000 TL’yi bile gözden çıkaran var. İşte detaylar…

Finans 20-09-23 12:03

8 yaşındaki çocuk okulunun oyun havuzunda 1800 yıllık gümüş para buldu! Son derece nadir...

Almanya’da adı sadece Bjarne olarak açıklanan 8 yaşındaki bir erkek çocuk, okulundaki kum havuzunda oyun oynadığı sırada tam 1800 yıllık gümüş para buldu. 8 yaşındaki çocuğun bulduğu madeni paraların son derece nadir olduğu belirtildi.

Trend 30-08-23 10:15

“Yükte ağır, pahada hafif! Kurtulmaya çalışıyorum…” Madeni paralar için enteresan araştırma: 4 kişiden 3’ü o konuda hemfikir

Cebimizde cüzdanımızda çantamızda bolca bulunan madeni paralarla yapılan alışverişin, adeta kredi kartı gibi hissettirdiği yani satın alınan ürüne hiç para ödenmemiş hissi yaşattığı ortaya çıktı.

Finans 26-08-23 07:29

Kayınpederinin evini temizlerken çuvallar dolusu madeni para buldu! Tam 10 bin dolar değerinde...

Merhum kayınpederinin evini temizleyen Amerikalı John Reyes isimli bir adam tam 10 bin dolar (yaklaşık 236 bin 726 TL) değerinde bakır madeni para buldu. Kayınpederinin evinin bodrum katında bulduğu çuvallar dolu madeni parayı Reyes, 56 kilometre ilerideki evine tam 1 gün boyunca taşımak için uğraştığını dile getirdi.

Trend 16-06-23 14:38

Madeni Para

Madeni Para Hakkındaki Haberler Mynet'te. Madeni Para Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Darphane 1 TL için değişikliğe gitmişti! Kuyumcu esnafından dikkat çeken yorum: ‘Yeni madeni paralar daha…’

Geçtiğimiz aylarda Darphane, madeni paralarda değişikliğe giderek 1 liraları ağırlığını azaltmıştı. Yaklaşık 2 ay önce piyasaya sürülen yeni madeni 1 liralara ilişkin kuyumcu esnafından değerlendirme geldi. Kuyumcu Nejat Köprülü yeni 1 TL’lerin şık ve ergonomik olduğunu ifade ederek, vatandaşların cebinde daha hafif yer kaplayacağını ve kullanımın kolay olacağını dile getirdi.

Finans 13-05-23 11:02

Parayı kim buldu, kâğıt para ne zaman ortaya çıktı? Parayı ilk olarak hangi uygarlık, ne zaman icat etti?

Geçmişte madeni ve kâğıt paralar kullanılmadan önce mal ve hizmetlerin ödemesinin nasıl yapıldığı sıklıkla araştırılır. Bu kapsamda Antik Çağ medeniyetleri arasında takas yöntemi kullanılırken çeşitli nesnelerde ödeme gerçekleştirildiği söylenebilir. Ancak madeni paranın icadıyla birlikte ticaret kapsamındaki ödemelere yeni bir soluk getirilmiştir. Peki, madeni ve kâğıt para ne zaman ortaya çıktı?

Egitim 20-04-23 10:25

Madeni Türk Lirası’nda ağırlık değişti, otomatların ayarları şaştı! Sosyal medyada gündem olmuştu: Darphane’den açıklama geldi

Darphane, yaklaşık 14 yıl sonra Türk Lirası madeni paraları için ağırlık düzenlemesine gitme kararı almıştı. Metal paradaki değişiklik otomatları etkilerken, sosyal medyada yer alan görüntüler üzerine açıklama geldi. Darphane Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ise, “Bankaların bankamatiklerinde böyle bir sıkıntı yok” diyerek Merkez Bankası’nın gerekli düzenlemeler için bilgilendirmede bulunduğunu dile getirdi.

Finans 15-04-23 11:23

Darphane'den madeni para kararı! 14 yıl sonra ilk kez… Piyasaya sürüldü: 1 TL ve 50 kuruşlar artık…

Darphane, madeni Türk Lirası için 14 yıl sonra ilk kez değişiklik yaptı. Artan maliyetler sonrası madeni 1 lira ve 50 kuruşlarda ağırlık azaltıldı. Yeni değişiklik ile madeni Türk Lirası yarım milim incelirken, üretimde yüzde 30 tasarruf sağlandığı ifade edildi. Yeni paralar piyasaya sürüldü.

Finans 11-04-23 08:02

Marketteki ürünlerde görülüyordu... 2023 basımı 1 lirada da oldu! İkisi arasındaki farkı anlayanlar şaşırdı

Artan maliyetler nedeniyle son dönemde marketlerdeki peynir, tereyağı, çikolata ve meşrubat gibi çok sayıda üründe ambalajların görünümleri aynı kalsa da gramajlarının düştüğü dikkatlerden kaçmıyordu. Benzer bir durum, 2023 yılı basımı 1 liralarda da yaşandı. 2016 basımı 1 lira ile gramajı düşürülen 2023 basımı 1 lira ele alındığında ağırlık olarak farkını hissedenler şaşırdı. Buna göre yıllardır 8 gram olan 1 liralar, Mart ayından itibaren darphanede 6 grama düşürüldü.

Finans 07-04-23 10:19

Buzdolabına konulan bozuk para hayat kurtarıyor! Bu yöntemi hemen uygulayın

Hiç farkında olmadığımız ufak olaylar sağlığımızı büyük ölçüde tehlikeye atabiliyor. Ancak bizim bilincimiz dışında gerçekleşen bu olayların bazılarına önceden müdahale edebiliriz. Buzluğa konulan madeni paranın hayatımızı kurtarabileceğini biliyor muydunuz? İşte buzluğa konulan madeni paranın faydası...

Kadin 16-01-23 15:19

Hastaneye şişkinlik şikayetiyle gitmişti! Midesinden çıkanlar şoke etti: Tam 187 tane...

Hindistan'ın Lingsugur kentinde yaşayan bir adam, şişkinlik, mide ağrısı ve kusma şikayetleriyle hastanenin yolunu tuttu. Ancak adamı muayene eden Hangal Sri Kumareshwar Hastanesi sağlık görevlileri, adamın 1,5 kg'dan fazla madeni para yuttuğunu keşfettiklerinde şaşkına döndüler.

Trend 30-11-22 07:38

İngiltere Kraliyet Darphanesi duyurdu! Kral 3. Charles'ın portresini içeren yeni madeni paraların üretimine başlandı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ölümünün ardından Birleşik Krallık'taki madeni paralar yenilenmeye başladı. İngiltere Kraliyet Darphanesi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin yeni hükümdarı Kral 3. Charles'ın portesini içeren ilk madeni paraların üretimine başlandığı duyuruldu.

Haber 30-09-22 22:51

Bakan Nebati'den 5 liralık madeni para çıkışı! 'Yağdıralım'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Isparta'da esnaf ziyaretinde bulundu. Bakan Nebati'yi gören bir esnaf, bozuk para bulamadıkları konusunu dile getirdi. Bakan Nebati, esnafın '50 kuruş, 1 lira, 5 lira madeni para piyasaya salınsın' talebi üzerine "Biraz basalım mı?" diye sordu. Nebati, esnafın 'Yağdıralım, ne olacak?' sözlerine ise gülerek "Yağdıralım" karşılığını verdi. İşte Bakan Nebati'nin dikkat çeken o sözleri...

Finans 08-09-22 15:50

'10 TL madeni para olacak, 500 liralık banknot basılacak' iddiası olay yarattı! Bakan Nebati'den açıklama geldi

Yüksek enflasyon nedeniyle 10 TL'nin madeni para olacağı, 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacağı iddiaları gündem yarattı. Kâğıt ve madeni paraları basma maliyeti nedeniyle hükümetin böyle bir karar aldığı konulurken, söz konusu iddialarla ilgili açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamayla gündem yaratan konuya açıklık getirdi.

Finans 02-08-22 10:16

Arkadaşları fark etti! Okul müdüründen hayat kurtaran müdahale

Malatya’da Derme İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşanan panik anları okul müdürünün hayat kurtaran müdahalesiyle son buldu. Yaz kursunda öğrenim gören Kasım Alomori'nin (8) oynarken boğazına madeni para kaçıp takıldı. Çocuğun nefes alamadığını gören arkadaşları okul müdürüne haber verdi. Okul müdürü Aziz Şekerci madeni parayı Heimlich manevrasıyla çıkardı.

Haber 28-07-22 18:17

Malatya'da boğazına madeni para kaçan öğrenciyi okul müdürü kurtardı

Müdürün uyguladığı Heimlich manevrası, okulun güvenlik kamerasınca kaydedildi

Yurthaber 28-07-22 16:39

Resmi olarak açıklanmıştı! Madeni euro üretimine başlandı

Avrupa Birliği (AB) üyesi Hırvatistan'da, euro madeni para üretimine başlandı. Hırvatistan'da üretilecek madeni paralarda ülke haritası, HR harfleri ve bilim insanı Nikola Tesla gibi figürlerin yer alacağı bildirildi.

Finans 18-07-22 17:32

O ülkede kayıt dışı enflasyona karşı dikkat çeken karar! Piyasaya altın madeni para sürmeye hazırlanıyorlar

Zimbabve Merkez Bankası, temmuz ayından itibaren piyasaya altından madeni paralar sürmeye hazırlanıyor. Bu hamlenin ülkenin yerel para birimini önemli ölçüde zayıflatan kayıt dışı enflasyonu kontrol altına almak adına gerçekleştirileceği belirtildi.

Haber 05-07-22 22:38

Midesinden 233 parça yabancı cisim çıkarılan hasta sağlığına kavuştu

Van'da psikolojik sorunları bulunduğu öğrenilen 35 yaşındaki hastanın midesinde 1 liralık 83 metal paranın yanı sıra pil, cam parçaları, taş, vida gibi 233 parça çıkarıldı - Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Cerrahi Doktoru Serhat Binici: - "Midesini tamamen temizledik. Erişkin yaşlarda gördüğümüz bir durum değil, daha çok çocukluk çağında ve bilinçsizce yutulan yabancı cisimler oluyor"

Yurthaber 15-06-22 11:14

Çamaşır makinenize ekleyin! Bu etkilerini hiç duymamıştınız…

Kıyafetlerdeki lekeleri çıkarmak problemlere sebep olabiliyor. Lekelenen kıyafetler için alternatif çözüm önerileri aranıyor. Özellikle yağ ve kahve lekelerini oldukça zorlayıcı olabiliyor. Aşağıda vereceğimiz çözüm ile kıyafetlerinizdeki lekeleri çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi duyunca çok şaşıracaksınız.

Kadin 28-05-22 15:30

Bozuk paraları kiloyla hurdacıya sattı! Uyanık 'pes' dedirtti: Daha çok para ediyor

Madeni paraları kiloyla hurdacıya satan uyanık yakayı ele verdi. Türk Lirası'nda son günlerde yaşanan değer kaybını fırsata çevirmek isteyen şahıs, madeni paraları toplayıp kiloyla hurdacıya sattı. Topladığı bozuk paraları kilosu 70 TL'den satan şahıs gözaltına alındı.

Haber 16-05-22 12:12

500 TL’lik banknot ve 5 liralık madeni para iddiası! CHP’den ilk açıklama geldi…

Yüksek enflasyon rakamlarının ardından dikkat çeken bir iddia geldi. Dolaşımdaki paraların yetersiz kaldığı iddia edilerek 500 TL’lik yeni banknotlar ve 5 liralık madeni para basılacağı iddia edildi. İddiayı ilk olarak Ziraat Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu ortaya atarken konu ile ilgili bir açıklama da CHP’den geldi. İşte son dakika haberinin detayları…

Finans 25-04-22 07:41

Paraya zam gelmeye devam ediyor! 50 kuruşun maliyeti 83 kuruş oldu

Döviz kurundaki hızlı artış birçok ürünün maliyet fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 50 kuruş olan madeni paranın 66 kuruşa üretildiğini ve maliyetinin değerinin önüne geçtiğini açıklamıştık. Yeni gelen zamlarla birlikte artık 50 kuruş değerindeki madeni para 83 kuruşa üretiliyor.

Finans 19-11-21 16:00

Dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz eşsiz bir bilgi! Madeni paralar neden yuvarlaktır?

Günümüzde dünya düzeni adeta para ve çevresinde dönmeye başladı. Büyüklerinizden mutlaka “Parasız sokağa adım atılmıyor” sözünü duymuşsunuzdur. Para, bütün ihtiyaçların satın alınabildiği en önemli unsur haline geldi. Peki hepimizin cebinde bulunan madeni paraların neden yuvarlak olduğunu hiç düşündünüz mü?

Trend 28-04-21 13:37