Laodikya'da imparator Traian'ın zırhlı heykeli bulundu

Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma'yı en geniş topraklara ulaştıran ve Su Yasası'nı onaylayan İmparator Traian'in 3 metre boyundaki zırhlı heykeli bulundu. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, depremde yıkılan ve 356 parça halinde bulunarak birleştirilen heykelin özellikleri açısından dünyada eşi ve benzeri bulunmadığını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nce Laodikya Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. Stadyum Caddesi'nde sürdürülen kazı çalışmalarında M.S. 98 ve 117 yılları arasında Roma'nın imparatoru olan Traian'ın heykel parçaları bulundu.

Arkeologları çok heyecanlandıran buluş sırasında 356 parça halindeki heykel titiz bir çalışmayla birleştirildi. Tamamlandıktan sonra 3 metre boyunda olan imparator Traian heykelinin, dünyada şimdiye kadar bulunan imparator heykelleri arasında özellikleri açısından en önemlilerinden biri olduğu kaydedildi.

Su yasasını onaylayan imparator

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Roma medeniyeti üzerine Osmanlı Anadolu çok kıymetli.
@sokrates35 Hey gidi hey, BÜYÜK ROMA İMPARATORLUĞU. Senin gibisi gelmedi, en büyük sensin...
600 yıllık Osmanlı ne bırakmış ki !
@jashua111 tarafgirlik yapma boşuna dostum Roma'dan büyük Osmanlı var! sütunları görüyor musun henüz ion düzeninin başlangıcı daha korinth mimarisine geçilmesine var. aynı tarihte hint medeniyetine bak, ne sanat eserleri çıkarmış herifler. bu arada doğudan beslenen helenizm olmasaydı o Büyük Roma circus lardan başka bir halt imar edemezdi haberin olsun.
@r.etkar han, hamam, köprü, han, hamam, köprü, han, hamam, köprü, han, ham...
@ilbertay osmanlının sadece harf sayısı Roma'dan büyük dostum. Ben Roma için medeniyetin başlangıcı demedim, büyük dedim. Hint'ten önce de Hatti, Zapotek, Vinka, Hurri, Nok, Punt, Norte Chico, Elam, Dilmun medeniyetleri var, adlarını duymuşmuydun daha önce ilbeeeerrr...
AMCADA HEYLEK BÜYÜK BÜYÜK DEDESİYMİŞ GİBİ POZ VERMİŞ :)))
fotodaki adamı da esir etmiş
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler