Heykel Haberleri

Turist tırmandığı heykelin kolunu kırdı! Onarım maliyeti 19 bin dolar... Turistin ödemesini istiyorlar

Belçika’nın başkenti Brüksel’de alkollü bir turist, tırmandığı heykelin kolunu kırdı. Heykelin onarım maliyetinin 19 bin dolar olduğu belirtildi. Yetkililer, olayın ardından masrafın turist tarafından karşılanmasını talep etti.

Haber 15-09-23 18:01

Bartın'da bulundu! Tam bin 800 yıllık

Bartın'ın Amasra ilçesindeki Amastris Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, 1800 yıllık olduğu düşünülen su perisi heykeli bulundu.

Haber 08-09-23 12:59

Muğla'daki festivalde çalındı! Değeri 50 bin euro: Tek bir korkusu var

Muğla Milas'ta düzenlenen festivalde bir sanatçıya ait bronz heykelin başı çalındı. Bronz heykelin 50 bin Euro değerinde olduğunu belirten sanatçı "Heykele ait parçaların hurdacılara satılmasından korkuyorum" dedi. Jandarma ekipleri, hırsızlığı yapan kişi ya da kişileri yakalamak için çalışma başlattı.

Haber 21-08-23 18:32

Tarihi eser operasyonunda ele geçirildi: Boyu 1,5 metre!

Yozgat'ta Roma Dönemi'ne ait tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 150 santimetre boyunda kartal heykeli ele geçirildi.

Haber 03-08-23 17:12

Feshane'de 'satanist heykel' krizi: Güvenlik ekipleri devreye girdi, İBB suç duyurusunda bulundu! Sanatçılar saldırıyı protesto etti

Feshane restorasyon işlemlerinin ardından İBB tarafından "Artİstanbul Feshane" adıyla geçtiğimiz günlerde yeniden açıldı. Sergide yer alan, heykeltıraş Gönül Nuhoğlu'nun keçi heykeline iddiaya göre 'satanist' yakıştırmasıyla zarar verildi, güvenlik ekipleri müdahale etti. İBB heykele saldırıyı yapan kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Sanatçılar da basın açıklaması yaparak protesto etti.

Haber 05-07-23 16:57

2 bin yıllık kadın heykel başı bulaşık makinesinden çıktı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, polisin bir eve düzenlediği operasyonda, bulaşık makinesindeki bir tencerenin içinde Helenistik döneme ait 2 bin yıllık kadın heykel başı ele geçirildi.

Haber 17-06-23 12:07

Mektup yazıp izin istemişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tanju Özcan'a 'heykel' cevabı

Seçim öncesi Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesi halinde heykelini diktireceğini açıklayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, yaşayan bir kişinin heykelinin dikilmesi için kendi rızası olması gerektiğini belirtip, Cumhurbaşkanlığına mektup yazmıştı. Özcan'ın mektubuna Erdoğan'dan yanıt geldi. Erdoğan’a hitaben yazılan mektuba, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından verilen cevapta, heykel için harcanacak masraf tutarının ihtiyaç sahiplerine yardım yapılması istendi. İşte detaylar...

Haber 16-06-23 15:55

Tanju Özcan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup! 'Laf ağızdan bir kere çıkar' diyerek paylaştı, heykelini dikmek için muvafakat istedi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak, Bolu’ya dikmeyi planladığı heykel için muvafakat talep etti. Özcan, seçimlerden önce Erdoğan'ın tekrar seçimi kazanması halinde Bolu'ya heykelini dikeceğini söylemişti. Özcan'ın mektubunda "Sözümü yerine getirebilmem için, heykelinizin yapımı konusunda sizden muvafakat talep etmekteyim." ifadeleri yer aldı.

Haber 13-06-23 17:39

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a o sözü hatırlatıldı! Erdoğan'ın en yüksek oy aldığı yerde olmalı bu heykel

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçilirse heykelini dikeceğim' sözüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Özcan, "Biz bir söz verdiysek dönmeyiz. Erdoğan'ın en yüksek oy aldığı yerde olmalı bu heykel. Dörtdivan'da yüzde 90 oy almış. Dörtdivan Belediyesi bize bir yer göstersin." ifadelerini kullandı.

Haber 02-06-23 23:12

Üniversite öğrencileri inşaat atıklarını sanat eserine dönüştürdü

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) "Landscape and Art" dersi ve Türkiye'de faaliyet gösteren inşaat firması Benesta iş birliğiyle düzenlenen "İleri Dönüşüm Tasarım: İnşaat Atıklarından Heykel Tasarımına" Öğrenci Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

Yurthaber 24-05-23 10:02

Sosyal medya İstanbul'daki heykeli konuşuyor! Sanatçının itirafı vatandaşları şaşırttı

İstanbul'da bir heykel sosyal medyada gündem oldu. Çünkü bunu yapan kişi, bu heykeli beğenmediğini bunun sanat olmadığını söyledi. 20 yıldır Alibeyköy'de bulunan mısır heykelini yapan ressam Orhan Albaş, "Ben bunu beğenmiyorum. Sanatsal değil, akademik de değil. Ressam olarak asla beğenmem böyle bir şeyi" diye konuştu. Sanatçının itirafı vatandaşı da şaşırttı.

Haber 22-05-23 06:43

Taksim Meydanı'ndaki 'İsimsiz Heykel' tartışma yarattı! 'Bu rezalet anında durmalı'

Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi'nin yanına yapılan 'İsimsiz Heykel' tartışmalara neden oldu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "Taksim Meydanı'na yapılan bu rezalet anında durmalı" açıklamasında bulundu. Eserin tasarımcısı mimar Semih Eskicioğlu ise eserini savunarak, "Bence her şey zaten eleştirilmelidir ama eleştirinin bir bilgiye dayalı olması gerekir" dedi. Taksim'i gezmeye gelen vatandaşlar da heykelle ilgili farklı görüşler sundu. İşte detaylar...

Haber 16-05-23 11:05

Galatasaray Lisesi kapısındaki tarihi 'İkiz yılan heykellerinden biri kayıp' iddiası! 'Kimsenin haberi yok'

Galatasaray Lisesi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan ön kapısındaki sütunlarda bulunan tarihi yılan heykellerinden birinin ortadan kaybolması tartışmalara neden oldu. Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar, “Bir buçuk asır geçti. 150 yıldan fazla ömürlü bir heykel ama maalesef artık yok. 8 Mart'ta burada emniyet için bariyer koyan bir şirketin çalışanları bariyerleri koyarken kırdığını söylüyorlar. Daha sonra ise kırılan parçanın ne olduğuna dair kimsenin bir haberi yok maalesef" dedi.

Haber 10-04-23 17:22

İstanbul’un göbeğinden Polieuktos kazıları! Yeni heykelleri “Günün en heyecan verici haberi” diyerek duyurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasının hemen karşısında bulunan Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi Aziz Polieuktos Kilisesi'nin etrafındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmaları sırasında çıkartılan yeni heykeller İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat tarafından duyuruldu.

Trend 01-04-23 11:47

Heykel mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir? Heykel bölümü mezunları iş imkanları nelerdir, nerelerde çalışır?

Üniversitelerin en çok tercih edilen bölümlerinden biri olarak heykel bölümü öne çıkar. Güzel sanatlar fakültesinin en sevilen bölümleri arasında yer alır. El becerisi ve yatkınlığın önemli olduğu bu bölüm, heykelle uğraşan sanatçılar yetiştirir. Günümüzde pek çok üniversitede bulunan heykel bölümü, çeşitli alanlarda kullanılacak dekoratif eşyaları üretecek kişilerin okuduğu bir bölümdür. Peki, heykel mezunları ne iş yapar?

Egitim 30-03-23 17:02

Hurda metalden geyik heykeli yaptı, gören hayran kaldı! 3 metre boyunda 500 kilo ağırlığında

Eskişehir'de metal heykel sanatçısı Mustafa Tuğrul, otomobil parçalarından mutfak araç ve gereçlerine kadar hurdalıktan topladığı 3 bin metal parçadan "Haruva" adını verdiği geyik heykeli yaptı. Hurda metalleri kesip biçerek hareketli ve durağan heykellere dönüştüren Tuğrul, geri dönüştürdüğü 3 bin metalden yaptığı "Haruva" adlı eserini gelecek ay sanatseverle buluşturacak. Tuğrul, "İnsanların çöp ya da atık malzeme olarak gördüğü ömrünü bitirmiş parçalara adeta ikinci hayatlarını verdim" dedi.

Haber 14-03-23 12:35

Kafes ve kum torbalarıyla çevrelenmiş... Hatay'daki tarih eserlere artçı depremlere karşı önlem! Şuppiluliuma heykeli ve Arsuz stelleri...

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen yerlerden Antakya'daki Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki eserlerin olası artçı depremlerden korunması için ek tedbirler alındı. Tarihi eserlerin artçı depremde zarar görmemesi adına koruma altına alındığını duyuran Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, ilave tedbirlerin fotoğraflarını da paylaştı. Eserlerin kafes ve kum torbalarıyla çevrelendiği görüldü. O eserler arasında Şuppiluliuma heykeli ve Arsuz stelleri de var.

Haber 02-03-23 15:45

Belen'deki Türk bayraklı heykel depremden etkilenmedi

Hatay'ın Belen ilçesinde 2009 yılında heykeltıraş Rıfat Üstandağ tarafından yapılan Türk bayraklı heykel, depremde hasar görmedi.

Yurthaber 02-03-23 14:53

İstanbul Sarıyer'de arama kurtarma köpeği Proteo'nun heykeli dikilecek

Depremlerde hayatını kaybedenler ve 2011 Van depreminde yardım gönüllüsü olarak geldiği Van'da hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki için Sarıyer'de anma töreni düzenlendi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Meksikalı yardım ekibiyle geldiği Adıyaman'daki çalışmalar sırasında ölen arama-kurtarma köpeği 'Proteo'nun parka heykelinin dikileceğini açıkladı.

Haber 21-02-23 18:45

Deprem felaketinin ardından Brezilya'da duygulandıran görüntü! Dünyaca ünlü Kurtarıcı İsa heykeline Türk Bayrağı yansıtıldı

Büyük yıkımlara ve can kayıplarına yol açan deprem felaketinin ardından tüm dünyadan destek mesajları ve yardımlar gelmişti. Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye yardımlar yağarken pek çok ülke bu büyük acıdan dolayı Türkiye'nin yanında olduklarını göstermişti. Son olarak Brezilya'da duygulandıran bir görüntü kaydedildi. Kurtarıcı İsa heykeli Türkiye ve Suriye'deki depremlerde hayatını kaybedenler anısına aydınlatıldı. Heykele Türk bayrağı ve Suriye bayrağı yansıtıldığı görüldü.

Haber 17-02-23 13:57

Mısır'da heyecanlandıran keşif: Tam 4 bin 300 yıllık mumya bulundu! 'Tabut hiç açılmamış'

Mısır’da krallık mezarlarının yer aldığı tarihi Sakkara bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalarda heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Bölgede 5'inci ve 6'ncı Firavun Hanedanlığı dönemine ait bir mumya ile 9 heykel ve bazı değerli eşyalar bulundu. Bölgedeki arkeolojik çalışmaları yürüten ekibin sorumlusu olan Zahi Havas, "Bulunan mumya bir adama ait. Adı Heka Şibs. Bu tabut 4300 yıldır hiç açılmamış. Bu, bulunan kraliyet mumyaları dışında bugüne kadar bulduğumuz en eski mumya oldu" dedi.

Haber 26-01-23 17:17

Şanlıurfa'da tarihi eser operasyonunda 6 heykel, 2 bin 104 sikke ele geçirildi

Şanlıurfa'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 6 bronz heykel, 2 bin 104 sikke, 4 bilezik, 19 obje ve mumdanlık ele geçirildi.

Yurthaber 09-01-23 10:49

Fenerbahçe'nin eski yıldız Alex de Souza'nın 'Yuvama dönüyorum' paylaşımı sonrası 'heykelini yıkalım' önerisi gelmişti! Bu kez Fenerbahçe'yi etiketleyerek paylaştı

Uzun yıllar Fenerbahçe'de forma giymesinin ardından ülkesi Brezilya'ya dönen ve aktif futbolculuk kariyerini tamamlamasının ardından yoluna teknik direktör olarak devam eden Alex de Souza son günlerde yaptığı paylaşımlarla gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde 'Yuvama dönüyorum' paylaşımının reklam çıkmasının ardından büyük tepki çeken Brezilyalı yıldızdan Sarı-Lacivertliler ile alakalı olarak bir paylaşım daha geldi. İşte detaylar...

Spor 08-01-23 08:35

Vefat eden karısının silikondan heykelini yaptırdı! “Onun vasiyetini yerine getirdim”

Hindistan’ın Kaikhali bölgesinde yaşayan 65 yaşındaki Tapas Sandilya, merhum eşi İndrani’nin ölmeden önceki arzusunun yerine getirerek karısının birebir gerçek boyutlarda bir silikon heykelini yaptırdı. Evlerindeki salıncakta oturan heykel için 2.500 sterlin (yaklaşık 55 bin 957 TL) harcayan adam bu heykelin eşinin vasiyeti olduğunu söyledi.

Trend 06-01-23 08:08

Camia ayağa kalktı! 'Alex de Souza'nın heykeli yıkılsın'

Fenerbahçe'nin efsanelerinden Alex de Souza, son günlerde yaptığı illegal bahis sitesi reklamları ile gündeme gelmeye devam ederken, Fenerbahçe Kongre Üyesi Serkan Erg'in Brezilyalı yıldız için yaptığı çıkış camiada tepkilere neden oldu. İşte detaylar...

Spor 29-12-22 11:06

Milyonda bir görülüyor! Sendromu nedeniyle bir anda heykele dönüşerek yere düşüyor

Dünyada çok şaşırtıcı hastalıklar bulunuyor. Nadiren görülen bazı hastalıklar tüm yaşamı etkisi altına alarak oldukça olumsuz durumlara neden olabiliyor. Ünlü şarkıcı Celine Dion, hayranlarına yaptığı açıklamada Katı Kişi Sendromu yaşadığını belirtmişti. Milyonda bir görülen bu hastalığa sahip olan Karen Long yaşadığı zorlukları anlattı.

Haber 15-12-22 15:56

Ordu'da üç kız heykeli yine tahrip edildi

Ordu'da şehrin simgelerinden biri olan "üç kız heykeli", kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce tahrip edildi.

Yurthaber 07-11-22 12:31

Hurda metallerden yaptığı heykellerle Başkent Kültür Yolu Festivali'ne renk katacak

Eskişehir'de hurdalıklardan topladığı parçaları kesip biçerek hareketli ve durağan heykellere dönüştüren sanatçının caretta caretta, penguen, arı, fil, balık, tembel hayvanın da aralarında olduğu 15 eseri, Başkent Kültür Yolu Festivali'nde sanatseverlerle buluşacak - Metal heykel sanatçısı Mustafa Tuğrul: - "Benim için her türlü atık nesne bir sanat eserine dönüştürülebilir. Atıklarda böyle bir potansiyel görüyorum"

Yurthaber 25-09-22 11:04

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin simge heykeli Venüs 59 noktaya yerleştirildi

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin simge heykeli "Venüs" 59 noktaya yerleştirildi

Yurthaber 23-09-22 13:26

22. Uluslararası Prokonnesos Heykel Sempozyumu Balıkesir'de sona erdi

"22. Uluslararası Prokonnesos Heykel Sempozyumu" Balıkesir'de sona erdi

Yurthaber 22-09-22 00:30

Kraliçe 2. Elizabeth'in Eskişehir'deki bal mumu heykeline ziyaretçi ilgisi

Kraliçe 2. Elizabeth'in Eskişehir'deki bal mumu heykeline ziyaretçi ilgisi

Yurthaber 09-09-22 14:23

İzmir Arkeoloji Müzesinde Dionysos'a adanan eserler sergilenmeye başlandı

İzmir Arkeoloji Müzesinde Dionysos'a adanan eserler sergilenmeye başlandı

Yurthaber 06-09-22 16:25

Düzce'de asker heykelinin kaybolan mızrağının bulunması için çalışma başlatıldı

Düzce'de asker heykelinin kaybolan mızrağının bulunması için çalışma başlatıldı

Yurthaber 28-08-22 15:37

Antik Çağ'ın mitolojik dev tanrı heykelleri orijinal görüntüsüne kavuşuyor

İzmir'in Menderes ilçesindeki Klaros Kutsal Alanı'nda bulunan, milattan önce 1. yüzyıldan kalma mitolojik tanrılar Leto, Apollon ve Artemis'in 7 metrelik heykellerinden kopan büyük parçalar, konservasyon çalışması sonrasında ait oldukları bölümlere yerleştirilecek - Klaros Kazısı Bilimsel Danışmanı Dr. Onur Zunal: - "Restorasyon çalışmaları yaklaşık 3-4 yıl sürecek. 1990'lı yıllarda yapılmış ve şu anda da artık işlevlerini tamamladığını düşündüğümüz replikaları kaldıracağız. Yerlerine orijinal heykelleri koyup üstlerine de bir koruma inşa edeceğiz"

Yurthaber 20-08-22 12:07

AKM Heykel Yarışması'nın kazananları belli oldu

Semih Eskicioğlu'nun tasarladığı eser birinciliğe layık görülürken, "Zamanın İzinde" isimli eserle Sinan Günay, Nurhayat Öz ve Ayceren Karabıyık ikinci, "Uvertür" isimli eserle Ramazan Avcı ve Özlem Satı Kurtçu üçüncü oldu

Yurthaber 13-08-22 16:50

Kırşehir’de bulunan Neşet Ertaş’ın heykeline büyük saygısızlık! Kimliği belirsiz kişilerce parçalandı

Kırşehir’in Kaman ilçesinde bulunan merhum bozlak ustası Neşet Ertaş’ın heykeli kimliği belirsiz kişilerce parçalandı. Büstün saldırı sonucu bazı parçalarının döküldüğü görüldü. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Haber 11-08-22 22:46

İzmir'deki kazıda 7 bin 800 yıllık kadın heykelciği bulundu

İzmir'deki kazıda 7 bin 800 yıllık kadın heykelciği bulundu

Yurthaber 08-08-22 16:37

İzmir'de bulundu! 7 bin 800 yıllık: Birtakım ritüellerde kullanılıyor

İzmir'de bulunan Ulucak Höyüğü'nde 7 bin 800 yıllık kadın figürlü heykelcik bulundu. Heykelciğin birtakkım ritüellerde kullanıldığı belirtilirken Prof. Dr. Özlem Çevik, "Genellikle bu tür figürleri kırık buluyoruz. Bunu bütün halinde bulduk. Çok nadir bir eser." dedi.

Haber 08-08-22 10:18

İzmir'de polisin ele geçirdiği yaklaşık 11 bin 500 yıllık heykel uzmanları bekliyor

İzmir'de polisin ele geçirdiği yaklaşık 11 bin 500 yıllık heykel uzmanları bekliyor

Yurthaber 07-08-22 10:50

İzmir'de 11 bin 500 yıllık heykel ele geçirildi

İnsan tasvirli heykelin Göbeklitepe, Nevali Çori ve Karahantepe arkeolojik kazılarında çıkartılan eserlerle benzerlik gösterdiği belirtildi

Yurthaber 05-08-22 09:32

Ordu'da üç kız heykeli tahrip edildi

Ordu'da "üç kız heykeli" tahrip edildi

Yurthaber 03-08-22 14:04

Mersin sahilindeki kadın belediye başkanı heykelinin baş ve elleri kırıldı

Parçaların çalındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

Yurthaber 27-07-22 10:40

Bodrum'da Anadolu Medeniyetleri ve Göbeklitepe Heykel Sergisi açıldı

Bodrum'da Anadolu Medeniyetleri ve Göbeklitepe Heykel Sergisi açıldı

Yurthaber 22-07-22 23:47

Tanrıça Minerva ilk kez sergilendi! Tam 2 bin 600 yıllık

İzmir'in Bayraklı ilçesinde Smyrna Antik Kenti kazılarında 10 yıl önce bulunan ve restorasyonla birleştirilen Tanrıça Minerva'ya ait 2 bin 600 yıllık heykel parçaları, ilk kez İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergilendi. Minerva, Etrüsk mitolojisinde 'hikmet, akıl, savaş, sanat, okul ve ticaret tanrıçası' olarak biliniyor. Savaş ve barışın tanrıçası 'Minerva' figürünün pişmiş topraktan yapıldığı, ayrıca 28,5 santimetre boyunda olduğu belirtildi.

Haber 17-07-22 11:48

El Cezeri heykelli güneş saati üniversite kampüsünde zamanı gösteriyor

Fırat Üniversitesi öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci, El Cezeri'nin adını yaşatmak için hurda metal ve kumaş parçalarından tasarladığı heykelli güneş saatini üniversite kampüsüne yerleştirdi - Keçeci: - "Gençlerimizin böyle önemli Türk bilim adamlarını kendilerine örnek alıp bayrağı daha ileri taşımalarını istiyorum"

Yurthaber 12-07-22 11:25

Yer: Antalya! Önce tekmeledi ardından benzin döküp yaktı: Gelen geçen bunu görüp soruyor

Antalya'da bir kişi, kentin en işlek noktasındaki "Lidya Bank" isimli Romalı heykelini ilk önce tekmeledi, daha sonra da yanında getirdiği benzinle yaktı. Vatandaşlar yanan heykeli ve alev alan iş yerinin tavanını su ve yangın söndürme tüpleri ile söndürdü. Esnaf Hüseyin Öztaş, " Hiç hoş değil. Gelen geçen bunu görüp soruyor. Neden, niçin yapıldı diye soruyorlar" açıklamasını yaptı.

Haber 08-07-22 13:49

Konya'da Roma dönemine ait Eros heykeli ele geçirildi

Konya'da Roma dönemine ait Eros heykeli ele geçirildi

Yurthaber 06-07-22 12:01

Muğla'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 2 kişi yakalandı

Muğla'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 2 kişi yakalandı

Yurthaber 04-07-22 19:18

Ardahan'da çocuk melek figürlü heykel ele geçirildi

Ardahan'da çocuk melek figürlü heykel ele geçirildi

Yurthaber 29-06-22 10:39