HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu başarılı olamadı

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Bazı il başkanları ve milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Milletvekili Muharrem İnce, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

ANKARA (ANKA)-Olağanüstü kurultayın toplanması için yarından itibaren imza toplamaya başlayacaklarını belirten CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir, gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur, delege arkadaşlarım bunu takdir ederse ben iddia sahibi bir adamım, iddiamdan vazgeçmiş değilim" dedi.

Artık bu haberi reklamsız okumak mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İnce, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında olağanüstü kurultayın toplanması için çağrıda bulundu. Basın toplantısına bazı milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları ve eski milletvekilleri de katıldı.

-TOPLANTIYA KİMLER KATILDI-

Temsili bir grupla bir açıklama yapma ihtiyacı hissettiklerini belirten İnce, basın toplantısına katılanlara dikkat çekerek şöyle dedi:

"Şu anda burada olmayan 3 sayın milletvekilimizin sağlık sorunları ve başka gerekçelerle gelemedikleri için, 'kalbimiz orada, bizim de adımızı anons ederseniz, seviniriz' diye bana yetki verdiler, Manisa Milletvekilimiz Sayın Mazlum Nurlu, İstanbul Milletvekilimiz Sayın Mahmut Tanal, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü'nün de selamlarını iletmiş olayım. Önümüzdeki süreçte olağanüstü kurultayı destekleyeceklerini bizzat bana ilettiler.

Bizler burada Yalova Belediye Başkanımız, Edirne Belediye Başkanımız, Kırklareli Belediye Başkanımız, Çınarcık Kaytazdere Koru belediye başkanlarımız. Yalova İl Başkanımız, Tekirdağ İl Başkanımız, Edirne İl Başkanımız, Isparta Karabük Düzce Kırklareli il başkanlarımız, Bursa'dan İstanbul'dan pek çok vilayetten gelen... Sakarya İl Başkanımız, Ankara İl Başkanımız da karşıda. Milletvekillerimiz Bolu Milletvekilimiz Sayın Tanju Özcan, Trabzon Milletvekilimiz Sayın Haluk Pekşen."

-"CHP'DE TIPKI TÜRKİYE GİBİ ORTA OY TUZAĞINA TAKILMIŞTIR"-

İnce basın toplantısında özetle şunları söyledi:

"Bu güven vermeyen, umut olamayan, ışık olamayan, gönüllere giremeyen CHP'nin bir çıkış olması için buradayız. Ekonomide bir orta gelir tuzağı vardır. Türkiye bunu aşamıyor. CHP'de tıpkı Türkiye gibi orta oy tuzağına takılmıştır. Bu yüzde 25 oy tuzağıdır, CHP bunu aşamıyor.

Yeni bir çıkışa yeni kadrolara ihtiyaç vardır.

/

-&autoplay=1" İNANDIRICILIKLA İLGİLİ BİR SIKINTISI VAR CHP'NİN"-

İnandırıcılıkla ilgili bir sıkıntısı var CHP'nin. CHP'nin yeni yönetimi ikna gücü yüksek bir yönetim olmalıdır, risk almasını bilen bir yönetim olmalıdır, bir büyük uzlaşmayı sağlamalıdır.

-"6 SEÇİMDE BAŞARILI OLAMAMIŞ CHP VAR"-

Türkiye'nin vicdanına sesleniyoruz. 6 seçimde başarılı olamamış CHP var. 7. seçimde bunun başarılı olacağını söyleyen bir Allah'ın kulu var mı?

-"RECEP TAYYİP ERDOĞAN 6 KEZ YENDİĞİ BU YÖNETİMİ YENİDEN YENECEKTİR"-

Hatta önümüze bir referandum gelirse, başkanlık sistemi gelirse, Recep Tayyip Erdoğan 6 kez yendiği bu yönetimi yeniden yenecektir, ben bunu görüyorum. Vicdanınıza sesleniyorum, bir otobüse biniyorsunuz, o otobüs, o firma 6 kez yolda kaza yapmış yedinciye aynı firmadan bilet alır mısınız? 6 kez ameliyat olduğunuz doktor hep yanlış ameliyat yapmış, yedinciye aynı ameliyatı aynı doktora olur musunuz? Davalarınız var, 6 davanızı verdiğiniz avukata altısını da kaybetti, yedinci davayı o avukata verir misiniz?

Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı var. CHP'nin de büyük bir değişime ihtiyacı var. Bir yenilenmeye, bir iddia ortaya koymaya ihtiyaç var.

Önce muhalefeti değiştireceğiz. Bu değişen muhalefet iktidarı değiştirecek.

Önümüzde büyük belalar var. Bu yönetim bu belaları atlatamaz. Bu belalardan Türkiye'yi kurtaramaz.

-"MASANIN BAŞINA OTURUYORLAR, MASANIN BAŞINDA DELEGE YAZIYORLAR"-

'Neden iki ay daha beklemiyorsun olağan kurultayı da, olağanüstü kurultay istiyorsunuz' yani 42 il başkanımızın bu olağanüstü kurultay talebine neden ben ve arkadaşlarım da olumlu bakıyoruz. Bunu açıklamak istiyorum. 1 Kasım'da seçim var, seçimden 15 gün önce Hakkari'de il kongresi yapılıyor. Hangi telaş, seçimden 15 gün önce sandıktaki oyu artırmak varken il kongresine taşıyorsunuz partiyi? Seçime 21 gün kala Karaman'da il kongresini yapıyorsunuz neden, bu telaş niye? Bugün bazı belediye başkanlarına bazı il başkanlarına talimat veriyorsunuz, delege seçimi falan yapılmıyor partide, anahtar teslimi paket delege seçimi, masanın başına oturuyorlar, masanın başında delege yazıyorlar.

Amasız bir CHP istiyoruz. 'PKK terör örgütüdür ama' yok ama. Amasız bir CHP. Tavır koyacak CHP. PKK terör örgütüdür nokta aması falan yok.

CHP'nin üyelerine kurultay delegelerine sesleniyorum. Yunanistan'da PASOK'a bakın, geleceğimizi görün.

-"BU PARTİNİN BİR SİLKİNMESİ LAZIM"-

Bu partinin bir silkinmesi lazım.

Bir an önce CHP'nin olağanüstü kurultayının toplanmasının doğru olacağını düşünüyorum. Olağanüstü kurultayı toplayalım, orada sorumlular hesabı versinler, sonra yapacağımız olağan kurultayımızı da bir haftaya yayalım. Tam bir hafta CHP'nin olağan kurultayını yapalım.

-"CHP KURULTAYLARINDA ADAY OLUNMAZ, ADAY GÖSTERİLİR"-

"Kurultayda aday mısınız?" sorusuna da İnce, "CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir, gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur, delege arkadaşlarım bunu takdir ederse ben iddia sahibi bir adamım, iddiamdan vazgeçmiş değilim, ben adayım diye bir şey yoktur CHP'nin Tüzüğünde, o delege arkadaşlarımın elindedir, onlar bana bu şansı verirlerse o, o zamanki iş, önce kurultayın toplanması, çünkü benden başka da adı geçen arkadaşlarımız var, onlara da haksızlık etmek istemem" yanıtını verdi.

-"BİZ YARINDAN İTİBAREN İMZA TOPLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ"-

"Genel Merkez olağanüstü kurultayı toplamazsa imza toplayacak mısınız?" sorusuna İnce, "Biz yarından itibaren imza toplamaya başlayacağız. En genç Çarşamba'dan itibaren, 15 günlük süresi var bunun. Ben de yarından itibaren imzamı vereceğim. Sayın Genel Başkan bugün çıkıp 'madem böyle talebiniz var topluyorum kurultayı' derse, biz imza toplamaktan vazgeçeriz" yanıtını verdi.

-"BEN MİSAFİR DEĞİLİM Kİ BU PARTİDE GİDEYİM"-

"Kurultaydan istemediğiniz sonuç çıkarsa partiden ayrılmaya kadar gider mi?" sorusuna da İnce, "Gençlik kollarında görev yapmışım, 4 yıl il başkanlığı yapmışım, 13 yıldır milletvekilliğini yapmışım, sizce ben bu partiden gider miyim, benim yaşamımın bir parçası ben misafir değilim ki bu partide gideyim" dedi.

İnce, "Masa başında delege yazıyorlar. Neden korkalım bu delegelerden?" diye de ekledi.

Bir soru üzerine İnce, "Sayın Genel Başkan ne zaman isterlerse davet ettiklerinde giderim, ben Sayın Genel Başkanla görüşmesi olmayan birisi değilim. Sayın Deniz Baykal'a ilk muhalefeti birlikte başlattık. Ne zaman emrederse yanına giderim, hala Genel Başkanımızdır, saygıda kusur etmem ama benim görüşmemi gerektirecek bir şey yok şu anda" diye konuştu.

"Diğer adaylarla temasınız oldu mu?" sorusuna da İnce, "Hayır olmadı, ben şu anda kurultay toplansın, adaylık sonraki iş, adaylık diye bir şey yok şimdi, o imza sayısını bulacaksınız ki aday olasınız. Belki ben bulamayacağım, belki başkası bulamayacak, o sonraki iş" yanıtını verdi.

"O zaman aday adayı mısınız?" sorusuna İnce, "Benim gözlerimde hiç vaçgeçmişlik duygusu hissediyor musunuz" dedi.

"AK Parti, yüzde 49 oy alsın bırakırım siyaseti. Gider tavuk beslerim dediğiniz ifade ediliyor" sözüne de İnce, "O sözü 2014'te 30 Mart öncesinde söylemiştim. Sonra ben köylü çocuğuyum tavuk beslemekten gocunmam yani. O daha önce söylediğim bir sözdü" yanıtını verdi.

En Çok Aranan Haberler