HABER

Aleksis Çipras kimdir?

Aleksis Çipras, 28 Temmuz 1974 tarihinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da doğdu.

Aleksis Çipras, 28 Temmuz 1974 tarihinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da doğdu.

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi'nde (NTUA) İnşaat Mühendisliği bölümünden 2000 yılında mezun olan Aleksis Çipras ardından, NTUA bir bölümler arası programında ölçme ve planlama arazi lisansüstü eğitimini takiben inşaat sektöründe inşaat mühendisi olarak çalıştı. Çeşitli projeler üstlendi ve Atina şehri ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptı.

1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisi'ne katılan Aleksis Çipras, 1990'ların başında ise Ampelokipoi Şubesi Lisesi öğrencisi olarak, devlet bakanı Vasilis Kontoyannopulos'un koyduğu tartışmalı yasaya karşı öğrenci ayaklanmasında aktif oldu. Gazeteci Anna Panayotarea tarafından yapılan programda konuk olarak yer alan Aleksis Çipras, öğrenci hareketinin bir temsilcisi olarak göze çarptı.

Aleksis Çipras, üniversite öğrencisi olarak yeniliğe açık sol öğrenci hareketinin saflarına katıldı ve NTUA İnşaat Mühendisliği okulu öğrenci sendikası yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda üniversite senatosu öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı. 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş bir temsilci olarak görev aldı. Atina belediye meclisi üyesi olarak görev yaptığı dönemde de hizmet etmeye devam etmek yerine 2007 yasama seçimlerinde Yunanistan Meclis üyeliği (Vouli) için çalışmadı.

Partinin bir önceki başkanı Alekos Alavanos, kişisel nedenler öne sürerek, kendisinin başkanlığa tekrar aday olmamaya karar vermesi sonrasında 10 Şubat 2008'de düzenlenen kongrede Aleksis Çipras beşinci parti kongresi sırasında Sinaspismos Partisi'nin genel başkanlığına seçildi. 2009 Yunan yasama seçimi yılında Yunan Parlamentosu üyesi seçildi ve SYRIZA sekreteryası tarafından oybirliğiyle meclis grup başkanlığı görevine getirildi.

Aleksis Çipras'ın 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan seçimde liderliğini yaptığı SYRIZA koalisyonu 2009'da %4,60 olan oy oranını %16,77'ye yükselterek ikinci sıraya yerleşti. Seçimden sonra hükûmet kurmak üzere görevlendirilen liderlerden biri de Aleksis Çipras oldu. Fakat AB yanlısı partilerin iş birliğini kabul etmemesi ile seçimlerin yenilenmesi zorunluluğu doğurdu. 17 Haziran 2012 tarihinde yapılan seçimde oy oranını %27'e yükselterek ikinci sıradaki yerini korudu. 25 Ocak 2015 Yunanistan genel seçimlerinde liderliğini yaptığı SYRIZA koalisyonu %36,29 ile seçimde en çok oyu alan parti oldu.

Aleksis Çipras, 26 Ocak-20 Ağustos 2015 tarihleri arasında Yunanistan Başbakanlığı görevinde bulundu.

Aleksis Çipras Haberleri

Güncel

ANALİZ - Yunanistan'daki iktidar değişimi ve Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği

Yunanistan’ın eski başbakanlarından Konstantinos Miçotakis’in oğlu olan Kiriakos Miçotakis 7 Temmuz 2019’da yapılan erken genel seçimde oyların yüzde 39’unu alarak Yeni Demokrasi Partisi’ni tek başına iktidara taşımayı başardı - Ekonomik krizin en sert şekilde yaşandığı yıllarda vaatleriyle Yunan halkının teveccühünü kazanan ve ülkenin en genç başbakanı olan Çipras’ın iktidar döneminde siyasi yıpranmayla yüz yüze kalması da seçim sonuçlarında etkili oldu - Yunanistan’daki iktidar değişiminin Türk-Yunan ilişkilerini nasıl etkileyeceği de merak konusuydu. Yunan başbakanın Güney Kıbrıs ziyareti sırasında ortaya koyduğu yaklaşım bu merakı da giderecek nitelikte oldu - Yunanistan’ın stratejik hedefinin buradaki Türk askerinin sözde işgalini sona erdirmek ve ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Miçotakis, yeni hükümetin dış politika konusunda ve özellikle Türkiye ile ilişkilerde geleneksel Yunan dış politika tutumunu sürdüreceğini ortaya koydu - Miçotakis KKTC ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalara dayalı olarak Doğu Akdeniz’de sürdürülen faaliyetleri “yasa dışı” olarak nitelendirdi. Daha da ileri giderek “Herhangi bir Türk faaliyeti cevabını alacak” diyen Miçotakis, “Modası geçmiş garantiler kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümünün manası yok” ifadesini kullandı - Yunanistan’da yaşanan iç politikadaki değişimler, her iki ülkenin rasyonel, soğukkanlı ve uzun soluklu iyi ilişkileri hedefleyen çabalarına engel olmamalıdır. Fakat Yunan başbakanın ilk yurt dışı ziyaretinin sembolik anlamı ve bu vesileyle yaptığı açıklamalar iki ülke ilişkilerinin geleceğine dair olumlu ipuçları vermiyor

Yayın Tarihi: 2019-07-30 11:07:17