CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'tan IMF açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP ve İYİ Partili isimlerin Ankara'da IMF yetkilileriyle yaptığı toplantıya ilişkin "Gizli saklı bir görüşme yapmadık. Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Sanki Uluslararası Para Fonu'nu bu ülkeye biz davet etmişiz gibi konuşuyorlar." ifadelerini kullandı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı bitiminde, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı düzenledi.

'ÜLKE BORCA BATMIŞ, BORÇ GIRTLAĞI AŞMIŞ'

Türkiye’nin kısa vadeli dış borcunun bu yılın başından itibaren 9 milyar dolar artarak Temmuz ayında 126 milyar dolara ulaştığını belirten Öztrak, AK Parti iktidara geldiğinde her 100 dolarlık kısa vadeli dış borca karşılık kasada 163 dolar döviz olduğunu, yani kasada her 100 dolarlık borca karşılık 163 doların bulunduğunu söyledi. Öztrak bu yılın temmuz ayında her 100 dolarlık kısa vadeli dış borca karşılık kasada kalan paranın 60 dolar olduğunu buna altın rezervinin eklenmesi sonucunda 78 dolar ettiğini söyledi. Öztrak, "Önümüzdeki 1 yılda bu borçları geri ödeyecek parayı bulamazsak Türkiye'nin kasası bu borçları karşılamaya yetmeyecek. Türkiye’nin toplam dış borcunun milli gelire oranı da 2019 yılının ilk 3 ayı itibarıyla ilk kez yüzde 60’ın üzerine çıktı. Bu daha önceki kriz dönemleri ve 1989 yılında başlayan mevcut seride görülmemiş bir seri, kötü bir rekor. Ülke borca batmış, borç gırtlağı aşmış" dedi.

'KATİL MİLLETVEKİLİ SEÇİLEMEZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD’ye hareketinden önce "Bu ülkede eğer katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok. Bunlar parlamentoya kadar sızmış olanlar" sözlerine değerlendiren Öztrak, şöyle konuştu:

"Bu son derece vahim bir ifade. Gazi Meclis ile katil sözcüğünü bir araya getirmek. Bu eğer ciddi bir iletişim kazası değilse bu ucube sistemde yürütmenin başında oturan zat yasamayı itibarsızlaştırmaya çalışıyor demektir. Katil milletvekili seçilemez. Seçildikten sonra adam öldüren de milletvekili sıfatını yitirir. Bu dille ülkemizde demokrasi ve hukuk devletinin sonunun nereye gideceği de bilinmez. Meclis Başkanı da Gazi Meclisimizin itibarına kast eden bu söyleme karşı gerekli tavrı almalı ve bununla ilgili gerekli uyarıyı ilgili makama yapmalıdır. Erdoğan bu sözleri söylerken, 23 Haziran'da tekrarlanan belediye başkanlığı seçimi öncesinde terör örgütünün başına ait mektubu okuyarak gündeme gelen akademisyen, bu hafta sonu vermiş olduğu bir röportajda 'Ben bu mektubu devletsiz nasıl açıklardım? Beni İmralı'ya götüren irade bu açıklamayı yapmamı istedi, ben de buna uydum, bir ahlaksızlık yapmadım' diyor. Bu son derece önemlidir ve ülkemizi yönetenlerin seçim kazanmak için neler yapabileceğini ortaya koymaktadır. Tarafsız savcılar bunu ihbar kabul edip, gerekli işlemleri başlatmalıdır."

IMF AÇIKLAMASI

Millet İttifakı’nı oluşturan partilerden CHP ve İYİ Partili isimlerin Ankara'da otelde IMF yetkilileriyle yaptığı toplantının detayları sorulması üzerine Öztrak, şunları söyledi:

"Gizli saklı bir görüşme yapmadık. Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Sanki Uluslararası Para Fonu'nu bu ülkeye biz davet etmişiz gibi konuşuyorlar. Uluslararası Para Fonu'nu, 4'üncü madde kapsamında inceleme yapmak üzere ülkeye davet eden Hazine ve Maliye Müsteşarlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı. 4'üncü madde konsültasyonlarının öncelikli muhatabı ekonomi yönetimi ve ekonomi bürokrasisidir. Bu 4’üncü madde konsültasyonlarında aynı zamanda Uluslararası Para Fonu yetkilileri bunların yanında iş dünyasıyla, akademisyenlerle, muhalefet partileri ile de görüşür. Dünyanın birçok ülkesinde de bunu yapmıştır. Ekonomik gelişmeler hakkında ekonomi, akademi ve siyaset dünyasının fikirlerini almak isterler. Bizimle yapılan görüşme de bu kapsamdadır. Kimse bu görüşmenin altında buzağı aramasın."

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
bun ülkede cehape gitmeden bizim ülkemiz hiçbir zaman ileri gitmez
Ne sıfatla IMF ile görüştünüz. Hükümet ortağımı, ekonomiden sorumlu partimi ne sıfatla. Yeter artık devletimizin arkasından iş çevirmeyi bırakın piyonluğu bırakın artık.
@kurt_ahmet_1971 @kurt_ahmet_1971 imf ile görüşmek suç mu. Tamam işte sıfatı veya yetkisi yok görüşmesinden niye korkuyorsunuz. Sadece görüşmüş ülkeyi mi borçlandırmış. Allah akıl fikir versin
@yunusg88 bencede ALLAH sizlerin fesatlıgınızı ve hainliğinizi başınıza geçirsin inşaALLAH..
Ülkeyi İMF den kurtardık diyen zihniyet ingiltereden kat kat yüksek faizle borç alıyor kafanız almaz tabi nato kafa nato mermer
Ülke yeterince borç batağı içinde satılacak yerlerde kalmadı bir imf görüşmesi niye bu kadar rahatsız etti birilerini diye sormak lazım..
@kurt_ahmet_1971 İMF yi ülkeye davet eden kim ? İktidar yani Hazine değil mi.. İMF sadece muhalefet ile mi görüşecek, HAYIR.. En önemli görüşmeyi iktidar ile yapacaklar..
@asiye_imparator_1958 Kim hainse inşallah
@kurt_ahmet_1971 imf ile görüşmek için sıfatmı lazım.adamlar ülkenin muhalefet partisiyle görüşmek istemiş,görüşmüşler.apoyla,osmanla görüşmemişlerya.
@kurt_ahmet_1971 sen soruya cvb ver. Neden chp. En kolay onlar mı satar acaba
@kurt_ahmet_1971 aldıklarını nereden biliyorsun delilin nedir
@kurt_ahmet_1971 devletin bekasını sarsacak hertürlü hareket suçtur şimdiyeceksin devletin bekasıyla ne alaka burda sana anlatmak isterdim ama harciyacağımız vakte yazık
ülkenin batması için eline ovuşturanlar var.bu ülkeyi imfyi kim davet etti.kemaldervisi kim getirdi.el ele verip bu ülke için çalışma yapılacağına gizli kapılar arkasında bankaları ile görüşme yapılmamalı
Bu ülkeyi IMF' ye muhtaç hale kim getirdi ?
Chp yöneticileri madem saklı gizli değilse Genel Merkezde yaparsın toplantı bitimide başına kısa bir açıklama yaparsın,bilmem ne otelinin,bilmem ne odasında ne işiniz var,bu basına düşmeden neden açıklamadınız o zaman
Devletin Milletin arkasından dolap çevirmek Bunların Genlerinde Var
@muspol43 etkar arkadaş bu sözleri elinde ıphone x ile yazdı o kadar muhtaçki !! o kadar dürüstseniz bu ülkede asgari ücretlinin tarlada üretenin hakkını savunun ... pazar mafyasına ne kadar sesiniz çıkıyor ??
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler