Aşure Haberleri

Lezzetine kanıp aşırıya kaçmayın: Aşure yemeden önce bir kez daha düşünün

Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure; içeriğindeki kurubaklagiller, kuruyemişler ve kuru meyveler sayesinde tam anlamıyla sağlık deposu. Ancak lezzetine dayanamayıp bir kase ile yetinmekte zorlanıyorsanız bir daha düşünmenizde fayda var!

Haber 23-08-22 10:07

Aşçı Yahya Babanın mutfağında pişirilen aşure vatandaşlara ikram edildi

"Aşçı Yahya Baba"nın mutfağında pişirilen aşure vatandaşlara ikram edildi

Yurthaber 19-08-22 16:56

Kastamonu'da çocuklar yaptıkları aşureyi komşularıyla paylaştı

Kastamonu'da çocuklar yaptıkları aşureyi komşularıyla paylaştı

Yurthaber 16-08-22 16:19

Tokat Belediyesinden 10 bin kişiye aşure ikramı

Tokat Belediyesinden 10 bin kişiye aşure ikramı

Yurthaber 12-08-22 15:53

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Konya'da Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri etkinliğine katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Konya'da "Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri" etkinliğine katıldı

Yurthaber 12-08-22 15:41

MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın, Erzurum'da vatandaşlara aşure dağıttı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın, Erzurum'da vatandaşlara aşure dağıttı

Yurthaber 12-08-22 14:10

Tunceli ve Erzincan'da vatandaşlara aşure dağıtıldı

Erzincan Valisi Mehmet Makas: - "Bugün Kartal Cemevinde dedemize kim saldırıyorsa, Ankara'da cemevlerimize kim provokatif harekette bulunuyorsa bilin ki Madımak'taki, Başbağlar'daki el odur. Dolaysıyla uyanık olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birbirimizi seveceğiz"

Yurthaber 11-08-22 14:30

Ünlü şef, Osmanlı'da aşure kültürünü anlattı

Şef Yunus Emre Akkor, şeker yerine bal kullanarak yaptığı aşureyi, dev kazanda odun ateşinde pişirdi - Akkor: - "Haneye bereket getirsinler diye eski dönemlerde ilk pişen aşureyi mutlaka eve ayırırlar. Bir diğer önemli nokta da aşurenin başında servisten önce Mülk ve Yasin sureleri okunur. Bunun da bereketi artırdığına inanılır"

Yurthaber 10-08-22 11:03

Diyarbakır Valisi Su aşure dağıttı

Diyarbakır Valisi Su aşure dağıttı

Yurthaber 09-08-22 18:29

Erzurum'da koruma altındaki çocuklar ziyaretçilerine aşure ikram etti

Erzurum'da koruma altındaki çocuklar ziyaretçilerine aşure ikram etti

Yurthaber 09-08-22 15:33

MasterChef aşure nasıl yapılır? En pratik ve en lezzetli aşure tarifi ve malzemeleri nelerdir?

MasterChef yemek yarışmasının yeni bölümünde şefler, yarışmacılardan aşure yapmalarını istedi. 8 Ağustos Pazartesi günü Muharrem ayının aşure günü olarak idrak edilmişti. MasterChefin 9 Ağustos Salı günü yayınlanan bölümünde ise yarışmacılar en iyi aşure tarifini yaparak ana kadroya girebilmek için kıyasıya mücadele edecekler. Peki aşure tarifi nedir, nasıl yapılır? Aşure tarifi malzeme listesi ve yapılışı...

Yemek 09-08-22 11:12

Ardahan Valisi Öner eşi ile vatandaşa aşure dağıttı

Ardahan Valisi Öner eşi ile vatandaşa aşure dağıttı

Yurthaber 08-08-22 18:59

Aşure tarifi, nasıl yapılır? Bolluk ve bereket zamanı: Tam kıvamında aşure tarifi

Aşure zamanı her sene heyecanla bekleniyor. Bolluk ve bereketin simgesi olarak görülen aşure sevilerek tüketiliyor. Bu sene 8 Ağustos Pazartesi gününe denk gelen aşureyi yapmak oldukça zorlu olarak görülebiliyor. Ancak aşağıda yer alan tarifi tam olarak uyguladığınızda aşurenizin tadı tam istediğiniz lezzette olacak.

Yemek 08-08-22 10:15

Aşure: Dünyanın en eski tatlısı

Bugün Aşure Günü. Aşure, Arapçada "10" anlamına geliyor ve İslami takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü için kullanılıyor. Aşure de bu hafta evlerde pişirilip arkadaşlara, akrabalara ve komşulara dağıtılıyor. Gazeteci Paul Benjamin Osterlund, Türkiye'de aşurenin tarihi, kültürü ve sembolize ettiği şeyleri inceledi.

Haber 08-08-22 07:00

Sümbül Efendi Tekkesi'nde aşure kaynatıldı

Sümbül Efendi Tekkesi'nde aşure kaynatıldı

Yurthaber 07-08-22 15:32

2022 Aşure Günü ne zaman, Muharrem ayının kaçıncı günü idrak edilecek? Aşure malzemeleri ve yapılışı!

Muharrem ayı 2022'nin başlamasıyla beraber Aşure Günü ile ilgili ayrıntılar da merak konusu oldu. 30 Temmuz Cumartesi günü idrak edilmeye başlanan Muharrem ayında ibadetlerini erine getiren binlerce Müslüman konuya ilişkin araştırma yapmayı sürdürüyor. Peki 2022 Aşure Günü ne zaman, Muharrem ayının kaçıncı günü idrak edilecek? Detaylar haberimizde...

Haber 05-08-22 15:27

Muharrem ayı 10. günü ne zaman 2022? Muharrem ayı 10. günü neler yapılır? 2022 Aşure günü ne zaman?

Muharrem ayının gelmesiyle beraber, Muharrem ayı ile ilgili merak edilen sorular sık sık araştırılıyor. Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayında, Müslüman vatandaşlar ibadetlerini gerçekleştirmeye başladı. Peki Muharrem ayı 10. günü ne zaman 2022? Muharrem ayı 10. günü neler yapılır? 2022 Aşure günü ne zaman? İşte Muharrem ayı ve aşure günü ile ilgili merak edilen soruların yanıtları...

Haber 05-08-22 14:04

AŞURE GÜNÜ 2022! Aşure günü ne zaman? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır?

Muharrem ayı 2022'nin başlamasıyla beraber aşure günü hakkındaki detaylar gündeme geldi. Muharrem ayında ibadetlerini yerine getiren binlerce Müslüman vatandaş, aşure gününün ne zaman olacağını merak ediyor. 30 Temmuz Cumartesi günü idrak edilmeye başlanan Muharrem ayı yine ibadetler eşliğinde geçiyor. Peki aşure günü ne zaman? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır? İşte tüm detaylar...

Haber 04-08-22 16:40

Aşure günü ne zaman başlar ve biter? 2022 Aşure günü, Muharrem ayı ne zaman?

Muharrem ayının başlamasıyla beraber aşure günü hakkındaki detaylar gündeme geldi. Muharrem ayında ibadetlerini yerine getiren binlerce Müslüman vatandaş aşure gününe gün sayıyor. Bu yıl 30 Temmuz Cumartesi günü idrak edilmeye başlanan Muharrem ayı yine ibadetlerle geçecek. Peki aşure günü ne zaman başlar ve biter? İşte 2022 Aşure günü...

Haber 03-08-22 22:46

Muharrem ayı orucu ne zaman bitiyor? Muharrem ayı orucu kaç gün, nasıl oruç tutulur?

Muharrem ayı orucu ile ilgili detaylar, son günlerde sık sık sorgulanmaya başladı. İslam aleminin önemsediği aylardan biri olan Muharrem ayının başlamasıyla beraber, Müslüman vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Muharrem ayında oruç tutan vatandaşlar Muharrem orucu hakkındaki detayları araştırmaya başladı. Peki Muharrem ayında kaç gün, nasıl oruç tutulur? Muharrem ayı orucu ne zaman bitiyor? İşte tüm detaylar...

Haber 01-08-22 17:59

Aşure tarifi nasıl yapılır, ne zaman yapılır? Damaklarda efsane bir tat bırakan aşure tarifi yapımı

Müslüman alemi için önemli aylardan biri olan Muharrem ayı yaklaşıyor. Bu ayda yapılan ibadetler ve aşure dağıtımının çok büyük bir önemi var. Aşure tarifi birçok bakliyat, kuru meyve ve kuruyemişin bir araya gelmesiyle yapılan bir tariftir. Geçmişten günümüze kadar aşure her Muharrem ayının 10. günü yapılıp komşulara dağıtılır. Sizde bu mübarek ayda aşure yapmak istiyorsanız, en pratik ve lezzetli aşure tarifini haberimizde bulabilirsiniz.

Yemek 23-07-22 16:05

Aşure nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Muharrem ayında yapabileceğiniz mükemmel lezzetli aşure tarifi!

Aşure tarifi, muharrem ayının yaklaşmasıyla sıkça sorgulanıyor. Birçok kurubaklagil ve kuruyemişle yapılan bu tarif damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakıyor. Muharrem ayının onuncu günü Aşura olarak adlandırılır ve o gün birçok kişi aşure dağıtımında bulunur. En pratik ve güzel aşure tarifini yapmak isteyenler araştırmalarına devam ediyor. Peki, Aşure nasıl yapılır? İşte mükemmel lezzette aşure tarifi!

Yemek 16-07-22 16:31

Aşure tarifi nasıl yapılır? Tam kıvamında tutan, en pratik, en lezzetli aşure tarifi!

Aşure tarifi, muharrem ayının yaklaşmasıyla çok sık sorgulanıyor. Muharrem ayının onuncu günü Aşura olarak adlandırılır ve o gün birçok kişi aşure dağıtımında bulunur. En pratik ve güzel aşure tarifini yapmak isteyenler araştırmalarına devam ediyor. İşte damaklarınızda nefis bir tat bırakan, en lezzetli aşure tarifi...

Yemek 13-07-22 10:45

2022 Muharrem ayı ne zaman başlayacak? Aşure günü ne zaman hangi güne denk geliyor?

Muharrem ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, Hicri Şevval ayına girilmesiyle birlikte birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. gününde ise aşure yapılmaya başlanır. Bolluk ve bereketi simgeleyen aşure gününün ise ne zaman hangi tarihte idrak edileceği merak ediliyor. Peki, 2022 Muharrem ayı ne zaman başlayacak? 2022 aşure günü ne zaman hangi güne denk geliyor?

Haber 05-05-22 09:41

Aşure: Dünyanın en eski tatlısı

Gazeteci Paul Benjamin Osterlund, Türkiye'de aşurenin tarihi, kültürü ve sembolize ettiği şeyleri inceledi.

Haber 13-04-22 05:59

Bağışıklığı güçlendiren her şey içinde var! İşte aşurenin 6 faydası

Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan aşure, içerisindeki malzemelerin çeşitliliği ve sağlığa yararları ile besleyici lezzetlerin başında geliyor. İşte haftada iki kaseden fazla tüketmemek şartıyla, bağışıklığın güçlenmesi için gereken hemen hemen tüm kriterleri karşılayan aşurenin 6 faydası.

Haber 31-08-21 11:35

Kanserin düşmanı: Aşure

Asırların geleneği olan aşure hem kansere karşı hem de içeriğindeki maddeler sayesinde birçok hastalığa karşı şifa kaynağı. Diyarbakır Akdemir Baharat herbalisti Cahit Gürkaş, "Asırların geleneği olan aşure hem kansere karşı hem de içeriğindeki maddeler sayesinde birçok hastalığa karşı şifa olmaktadır" dedi.

Haber 13-02-11 12:37

Tam bir vitamin deposu: Aşure

Türk mutfağının geleneksel tatlısı aşure, kuru meyve katıldığı için vitamin; baklagil ve tahıllar bir arada kullanıldığı için de protein deposu haline geliyor. İçine en az 7 farklı madde konulan aşurenin en az 7 kişiye dağıtılması gerektiğine inanılır. İçinde sadece bitkisel yağlar olduğu için kolesterol oranı sıfırdır. Enerji deposudur. B2, B1, C, A vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir.

Haber 20-02-05 10:28