YEMEK

Aşure tarifi, nasıl yapılır? Bolluk ve bereket zamanı: Tam kıvamında aşure tarifi

Aşure zamanı her sene heyecanla bekleniyor. Bolluk ve bereketin simgesi olarak görülen aşure sevilerek tüketiliyor. Bu sene 8 Ağustos Pazartesi gününe denk gelen aşureyi yapmak oldukça zorlu olarak görülebiliyor. Ancak aşağıda yer alan tarifi tam olarak uyguladığınızda aşurenizin tadı tam istediğiniz lezzette olacak.

Aşure tarifi, nasıl yapılır? Bolluk ve bereket zamanı: Tam kıvamında aşure tarifi

Aşure günü Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam dininde oldukça önem taşıyan aşure gününde her sene aşure yapılarak komşulara dağıtılır. Bu da birlik ve beraberliği arttırır. İstenilen aşure kıvamını bulmak zorlu olabilir. Ancak aşurenin lezzetini arttıracak tarif bulunduğunda tam kıvamında aşurenizi hazırlayabilirsiniz.

AŞURE TARİFİ

Malzemeler

2 su bardağı aşurelik buğday
2 yemek kaşığı pirinç
2 su bardağı haşlanmış nohut
2 su bardağı haşlanmış fasulye
150 gram kuru kayısı
150 gram kuru incir
150 gram kuru üzüm
1 su bardağından biraz az fındık
2 litre su (buğdayları pişirmek için)
4 litre sıcak su (su azaldıkça eklemek için)
1 tatlı kaşığı karanfil
1 çay bardağı su (karanfili kaynatmak için)
1,5 su bardağı sıcak süt
3 su bardağı toz şeker
1 fiske tuz
1 fiske karabiber

aşure tarifi

Yapılışı

İlk olarak nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayalım.

Buğdayı yıkayıp, tencereye alalım, üzerine kaynar su ekleyip 10 dk kaynatalım. Çıkan sarı suyu süzelim. Aynı işlemi bir kez daha yapalım ve suyunu süzelim.

Daha sonra üzerine 2 litre kadar su ekleyip, 50 dk kadar buğdayı kaynatalım. (Dilerseniz akşamdan iki kez kaynatıp, suyunu süzerek daha sonra sıcak suda sabaha kadar bekletebilirsiniz. Akşamdan ıslatırsanız, 15 dk kaynatmak yeterli olacaktır.).

Kuru kayısı ve kuru inciri küçük küçük doğrayalım. Ardından doğradığımız bu meyveleri ve kuru üzümü geniş bir kaseye alarak üzerine sıcak su ekleyelim ve bekletelim.

Arada gerektikçe sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin. Suyu azalan buğdaylarımıza biraz daha sıcak su ekleyelim.

Yaklaşık 50 dakika kadar kaynattığımız ve yumuşayan buğdaya yıkanmış pirinç, pişmiş nohut, haşlanmış fasulye, küçük doğranmış kayısı, incir ve kuru üzümünde suyunu süzerek ekleyelim ve 15 dk kadar kaynatalım.

Küçük bir cezve içerisine karanfil alalım ve suyu da ekleyerek 10 dakika kadar kaynamaya bırakalım. Bu sırada suyu azalan buğdaylarımızın üzerine tekrar sıcak su ilave edelim.

Son olarak süzgeçten geçirdiğimiz karanfil suyu, fındık, sıcak süt, şeker, isteğe bağlı tuz, karabiber ekleyerek karıştıralım ve yaklaşık 15-20 dk daha kaynatalım.

Hazırladığımız aşuremizi tek tek cam kaselere bölüştürelim.

Aşure kaselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.

AFİYET OLSUN!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler