Buzul Haberleri

Grönland'ın sıcak eylülü buzullarda rekor erimeye neden oldu! İklim değişikliği uyarısı geldi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezinin (NSIDC) verilerine göre, bu yıl eylül ayının ilk günlerinde, Grönland'daki buzullarda dah önce görülmemiş boyutta bir erime gerçekleşti. Grönland'ın sıcak eylülü buzullarda rekor erimeye neden oldu ve uzmanlar buzullardaki bu erimenin ciddi bir iklim değişikliği uyarısı olduğuna dikkat çekti.

Trend 24-09-22 10:01

Ağrı Dağı'ndaki buzullar kurak iklime sahip milli parka hayat veriyor

Ağrı Dağı Milli Parkı bölgesindeki sulak alanlar, 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı zirvesinden eriyen buzullarla besleniyor - Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi Müdürü Emrah Çelik: - "Zirveden gelen soğuk sular, kavurucu sıcakların içinde ılıman bir yapıyı, bu yapı da yaban hayvanlarının yaşam alanını oluşturuyor"

Yurthaber 29-08-22 11:06

İtalya'da Alpler'de buzul parçası koptu: 6 ölü, 30'a yakın kayıp

İtalya'nın kuzeyinde, Alpler'de yer alan Marmolada Dağı'nda bir buzul parçasının çökmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Kar, buz ve kaya parçalarının oluşturduğu çığda kaybolduğu tahmin edilen 30'a yakın kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Haber 04-07-22 13:22

Kuzey Kutbu'nda sıcaklıklar normalin 40 derece üstüne çıktı! Rekor erime sonrası teyakkuza geçtiler

Bilim insanları son günlerde kutuplarda gerçekleşen aşırı ısınmaya dikkat çekiyor. Doğu Antakrtika’da sıcaklıkların normalin 40 derece üzerine çıktığını belirten bilim insanları Kuzey Kutbu'ndaki bazı hava istasyonlarının da normalin 30 derece üzerinde sıcaklık verileri kaydettiğini bildirdi.

Haber 23-03-22 12:14

Hakkarili öğrenciler dağ danteli projesiyle buzullardaki erimeye dikkati çekiyor

Hakkari Fen Lisesinde görevli fizik öğretmeni Sibel Özdemir ile iki öğrencisi, "alüminize cam elyaf kumaş ile buzullardaki erime hızının düşürülmesi" projesiyle TÜBİTAK Bölge Yarışması'na katılmaya hak kazandı - Öğrenci Botan Özdil: - "Kısa vadede katılacağımız yarışmadan iyi bir derece elde etmek istiyoruz. Uzun vadede de buzullardaki hızlı erimenin önüne geçmeyi amaçlıyoruz"

Yurthaber 13-03-22 11:12

Avrupa'da buzul tehlikesi! Korkutan açıklama: Denge bozuldu, 2080 yılına kadar etkileri görülecek

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, buzullardaki erimenin Atlas Okyanusu'ndaki sıcak su akıntılarının kesilmesine neden olmaya başladığını ve Avrupa'nın gelecek yıllarda "buzul dönemi" tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Çamlıtepe, 2080 yılına kadar çok ciddi etkilerinin görüleceği tahmin ediliyor. Çocuklarımıza çok ciddi sorunlar ve kötü bir dünya bırakıyoruz."

Haber 12-03-22 10:32

Cilo Dağları'ndaki buzulların yüzde 48'i küresel ısınma nedeniyle eridi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Şatır: - "Çok net bir kayıp var. Bu kayıp buzulun bütünlüğünü de bozmuş" - Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur: - "Yaptığımız son gözlemler sonucunda buzullardaki erime sürecinin hızlandığını görüyoruz. Bunun da bölgesel olarak mikro iklim, ekosistem, bitki örtüsü ile tarım ve hayvancılık açısından büyük etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz"

Yurthaber 28-02-22 11:16

Dünyanın çatısı alarm veriyor... 25 yılda tamamen yok oldu!

Dünyanın deniz seviyesi üzerindeki en yüksek dağı olan ve "dünyanın çatısı" olarak isimlendirilen Everest Dağı alarm vermeye başladı. 8 bin 848 metre yükseklikteki dağda 2 bin yılda oluşan devasa bir buzul kütlesi sadece 25 yıl gibi bir sürede eridi. Bilim insanları, iklim değişikliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığını ve Everest'teki erimenin 80 kat hızlandığının altını çizdi.

Haber 04-02-22 13:06

Bir şehir yukarı bakarak yürüyor! Çatılardaki buz sarkıtları 4 metreyi buldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dondurucu soğukların etkisiyle çatılarda buz sarkıtlarının boyları 4 metreyi buldu. Vatandaşlar için tehlike oluşturan sarkıtlar için dikkatli olunması çağrısı yapıldı.

Haber 09-01-22 16:53

Bilim insanları uyardı! Felakat buzulu hızla eriyor, 3 şehri tehdit ediyor

Küresel ısınma nedeniyle Batı Antartika’da bulunan dev Thwaites Buzulu’nun her geçen gün erimesinin hızlandığı açıkladı. Dev buzulun doğudaki buz sahanlığının yüzeyindeki çatlakları araştıran bilim insanları on yıl içinde buzulun çökebileceğini dile getirdi. Bu olasılığı sonun başlangıcı olarak isimlendiren bilim insanları söz konusu buzulun tamamen erimesi ile küresel deniz seviyelerinde büyük yükselmelerin yaşanacağına işaret etti.

Trend 07-01-22 09:46

İnsanlık için büyük tehdit! Bilim insanları: Himalayalar'daki buzullar olağanüstü bir oranda eriyor

Bilim insanları Himalayalar'daki buzulların 'olağanüstü' bir oranda eridiğine dikkat çekerek yüz milyonlarca insanın su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacaklarını belirttiler. Himalayalar, Antarktika ve Kuzey Kutbu'ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü buzul buzuna ev sahipliği yapıyor ve genellikle dünyanın “Üçüncü Kutbu” olarak anılıyor.

Haber 21-12-21 09:31

Uzaydan 6 yıl boyunca görüntülendi! Antarktika'da buzul böyle eridi

Antarktika’nın en hızlı eriyen Pine Island Buzulunun (PIG) uzaydan çekilmiş 6 yıllık görselleri, hızlandırılarak video haline getirildi. Buzulun hızlı erime süreci, videoda net şekilde tespit edildi.

Haber 15-11-21 13:23

Endişelendiren görüntü! 'Türkiye'nin çatısı' eriyor

'Türkiye'nin çatısı' olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eriyor. Dağın eteklerindeki bazı köyler, özellikle aşırı sıcaklarda buzulların erimesi ile sele maruz kalıyor. Ağrı Dağı'na 12 Eylül'de 162'nci tırmanışını gerçekleştiren Erzurum Alpin Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mustafa Tekin (42), "'Türkiye'nin çatısı' küresel ısınma nedeniyle her geçen gün eriyor. Buzulların yerini artık kara parçaları aldı" dedi.

Haber 17-09-21 11:21

Uydu verileri ortaya çıkardı! Buzulların erimesi dünyanın kabuğunda bükülmeye neden oldu

Bilim insanları, dünya genelindeki buz tabakaları ve buzulların erimesiyle dünyanın kabuğunun üzerindeki ağırlıktan kurtularak yükseldiğini söylüyor. Dünya kabuğunun kütlesindeki değişiklikler sonucu nasıl şekil değiştirdiğini tahmin edebilmek için araştırmada 21. yüzyılın başlarında Grönland, Antarktika, dağ buzları ve buzullarda meydana gelen buz kaybının uydu verilerini kullanıldı.

Haber 27-08-21 08:11

Bilim insanları uyardı: Felaket buzulu tahminlerden daha hızlı eriyor!

Küresel ısınma nedeniyle Antantika'daki Kıyamet Buzulu'nun büyük bir kısmının 30 yılda eridiği açıklandı. Son yapılan araştırmalara göre, buzulun iklim değişikliğinin yanı sıra Dünya'nın çekirdeğindeki sıcaklıktan dolayı da eridiği ortaya çıktı. İlk kez ortaya çıkarılan bu detayın felaketleri peş peşe getireceği düşünülüyor. Yapılan çalışmalar, söz konusu buzulun tamamen erimesi ile küresel deniz seviyelerinde büyük yükselmelerin yaşanacağı işaret ediyor.

Haber 22-08-21 16:16

Hakkari'deki Türkiye'nin en büyük vadi buzulu küresel ısınma nedeniyle eriyor

Türk Coğrafya Kurumu üyeleri, bir aylık sürede bölgede iki kez inceleme yaparak buzuldaki değişimi gözlemledi - Coğrafya öğretmeni Engin Ulus: - "Böyle bir buzul Türkiye'nin hiçbir bölgesinde yok. Türkiye'nin en büyük vadi buzulu. İnsanlar buzulları görmek için Antarktika'ya, İzlanda'ya, Patagonya'ya gidiyor. Ülkemizde uçakla iki saatte gelip buzulları görmek mümkün" - Gazi Kotan: - "Çok büyük çatlaklar oluşmuş. Buzullarda gözle görülebilen çok hızlı bir erime var. İklim değişikliğinin etkilerini burada bariz şekilde görebiliyorsunuz"

Yurthaber 20-08-21 12:43

Bilim insanları 15 bin yıllık buzda 28 yeni virüs keşfetti

Buzullar üzerinde araştırma yapan bir grup bilim insanı yaklaşık 15 bin yıllık iki buz kütlesinde 28 yeni virüs keşfetti.

Haber 24-07-21 17:58

Presena buzulu erimesin diye seferber oldular! Muşamba sererek yüzde 70'i korundu

Dünya insan faaliyetleri ve küresel ısınma nedeniyle zor günler geçirirken, araştırmacılar iklim kriziyle mücadele etmenin yollarını arıyor. Bu kapsamda, İtalya'daki uzmanlar ilginç, ancak etkili bir yöntem geliştirdi. Presena buzulunu her yaz, dev bir muşambayla kaplayan bilim insanları, 1993'ten bu yana hacminin üçte birinden fazlasını kaybeden buz dağının yüzde 70'ini kurtarmaya başardı.

Haber 16-07-21 09:13

İnanılmaz görüntüler! Kırmızı kar, bilim insanlarını harekete geçirdi

Yaz ayları yaklaşırken, Alp dağlarının yüksek kesimlerinde, 'kırmızı kar' görüldü. Bilim insanları, mikroalglerin çoğalmasının karın renk değiştirmesine neden olduğunu açıkladı.

Haber 18-06-21 08:22

Himalaya Dağları’ndaki buzul felaketinde, 15 atom bombasına eş değer enerji serbest kaldı

Uluslararası bilim insanlarından oluşan 50 kişilik bir ekip, Hindistan’ın Himalaya Dağları'nda 7 Şubat’ta meydana gelen buzul felaketinin sebeplerini araştırarak sonuç raporunu paylaştı. 200’den fazla kişinin öldüğü ya da kayıp olduğu felakette, 27 milyon metreküp buz ve kayalardan oluşan çığın serbest düşüşle vadiye çarptığı ve 15 atom bombasına eş değer enerjinin serbest kaldığı belirtildi.

Haber 13-06-21 16:38

Hakkari'deki Cilo Dağları, doğa ve fotoğraf tutkunlarının yeni rotası oldu

"Milli park" ilan edilen bölge, buzulları, rengarenk açan çiçekleri, doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla ilgi çekiyor - Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman: - "Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından birçok doğasever ve fotoğrafçı ilimize gelmeye başladı. Giderek daha çok turisti ağırlayacağımıza inanıyorum" - Muğla'dan gelen Ahu Akbaş: - "Türkiye'nin en güzel dağlarından birindeyiz. İnanılmaz güzel bir coğrafya. Bunu kelimelerle anlatmak mümkün değil" - Adana'dan gelen Selman Vefa Yıldırım: - "Şiir, öykü, roman yazmayı seven, doğaya tutkusu olan, sanata ve sinemayla ilgili olan herkes buraları görmeli"

Yurthaber 09-06-21 11:04

Kuzey Kutbu’nda kaybolan köpeği, Rus buzkıran gemisi buldu

Kuzey Kutbu’nda görevli bir Rus buzkıran gemisi, buzullarda mahsur kalan kayıp köpeği kurtardı.

Haber 04-06-21 02:04

Antarktika'da dünyanın en büyük buzdağı koptu

Avrupa Uzay Ajansı, Antarktika'nın kuzeybatısında bulunan Ronne Buz Sahanlığı'ndan New York City'nin dört katı büyüklüğünde bir buz kütlesinin koparak Weddell Denizi'ne doğru sürüklendiğini bildirdi.

Haber 20-05-21 07:21

Küresel ısınma nedeniyle dağ buzullarının yaklaşık yüzde 10'u 2050'de yok olacak

Bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki 30 yılda yükseklerdeki buzulların yüzde 10'unun yok olacağı uyarısında bulundu.

Haber 30-04-21 07:42

Alarm zilleri çalıyor! Buzulların erimesi dünyanın eksenini 'kaydırdı'

Buzulların erimesi, 90’lı yıllardan bu yana dünya ekseninde belirgin kaymalara yol açtı. Eksen kayması insanların gündelik hayatta hissedebileceği düzeyde değil ancak kaynakların sürdürülemez bir biçimde kullanıldığının da kanıtı.

Haber 27-04-21 08:38

Nehirdeki buz kütlesi, buz tsunamisine yol açtı

Rusya’nın Habarovsk bölgesinde Amur Nehri üzerinde bulunan büyük buz kütleleri, nehir akıntısı sebebiyle kıyaya taşarak tsunami etkisi yarattı. Nehir kenarındaki parmaklıklıları kıran buz kütleleri, sahilde gezinenleri korkuttu.

Haber 24-04-21 17:41

Balinalar eriyen buzullar nedeniyle evine dönemiyor!

Araştırmacılar, ilkbaharda katı deniz buzundan uzaklaşan Grönland balinalarının küresel ısınma nedeniyle 6 bin kilometre ötedeki evlerine dönemediğini keşfetti.

Haber 22-04-21 10:21

Dünyanın en büyük buz dağı A68 'artık yok'

Bir zamanlar dünyanın en büyük buz dağı olan A68'in eriyerek birçok ufak parçaya ayrıldığı açıklandı.

Haber 19-04-21 04:40

Dünyanın en büyük buzul dağıydı! A68 eriyerek yok oldu

Dünyanın en büyük buzul dağı olarak ismini duyuran A68, eriyerek yok oldu. ABD Ulusal Buz Merkezi, A68'in parçalara ayrılarak yok olduğunu duyurdu.

Haber 18-04-21 17:08

Bilim insanlarından uyarı: Antarktika buz sahanlığının üçte birinden fazlası çökebilir

Bilim insanları, küresel ısınmanın Antarktika kıtasının buz sahanlığının üçte birinin çökmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Haber 12-04-21 13:50

İsveç'te donmuş gölde buzun kırılması sonucu suya düşen 4 kişi boğuldu

İsveç'te donmuş Vallsjön gölünde buzun kırılması sonucu suya düşen 4 kişi boğuldu.

Haber 26-02-21 10:16

Buzullar 35 yıl sonra yok olabilecek

Kuzey Kutbu'ndaki buzulların küresel ısınma yüzünden 35 yıl sonra tamamen yok olabileceği bildirildi. Amerika Milli Atmosfer Araştırması Merkezi, Washington ve McGill üniversiteleri tarafından yapılan yeni bir araştırmada, buzulların 2040 yılının yaz aylarında neredeyse tamamen ermiş olabileceği belirtildi.

Haber 12-12-06 12:01

Kuzey Buz Denizi 2080'e dek tamamıyla eriyebilir

Küresel ısınma yüzünden Kuzey Buz Denizi'ndeki (Arktik Okyanusu) buzulların bu yazdan itibaren 2080 yılına dek tamamıyla eriyebileceği bildirildi.

Haber 06-12-06 14:41