İşletme Haberleri

Samsun'da bu yıl gıda üretimi ve satışı yapan 6 bin 128 işletme denetlendi

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, 2023 yılının 8 ayında gıda üretimi ve satışı yapan 6 bin 128 işletmenin denetlendiği bildirildi.

Yurthaber 15-09-23 14:14

Kurnaz işletme mühürlenince hem Arapça hem de Türkçe yazılı tabela astı! Trabzon'da restoran, kafe, lokantalara ceza yağdı

Türkiye'de gıda ve yemek hizmeti veren işletmelere yönelik denetimler sıklaşıyor. Trabzon'da hijyen kurallarını ihlal eden, fiyat etiketi bulundurmayan birçok işletmeye para cezası kesildi, bazıları ise mühürlendi. Mühürlenen işletmelerden biri, dükkanın önüne Arapça ve Türkçe yazarak astığı tabelayla dikkat çekti.

Haber 22-08-23 11:58

İstanbul'dan memleketine dönen girişimci gıda üretim tesisi kurdu

İstanbul'dan memleketi Tokat'ın Yeşilyurt ilçesine dönen işletmeci Muhlis Yıldız kurduğu gıda üretim tesisi ile 15 kişiye iş imkanı sundu.

Yurthaber 07-04-23 15:26

Hatay'da iş yeri yıkılan kebapçı tezgahından Şehrimizi terk etmeyelim mesajı veriyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da iş yerleri yıkılan kebap ustası Ufuk Daşçı, kentin meydanında açtığı kebap tezgahında satış yaparak ekmeğine sahip çıkıyor.

Yurthaber 08-03-23 12:00

İstanbul’da yılbaşı öncesi alkollü ürün satışı yapılan yerler denetlendi

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile güvenlik güçleri, yılbaşı öncesinde alkollü ürün satışı yapılan işletmeleri denetledi.

Yurthaber 29-12-22 07:16

Kısmi istihdam nedir? Kısmi istihdam şartları nelerdir?

Kısmi zamanlı istihdam veya diğer adıyla part-time çalışma, özellikle bazı iş sektörlerinde yaygındır. Kısmi zamanlı çalışmanın maaşının nasıl hesaplandığı ve puantaj kayıtları farkı merak edilmektedir. Kısmi zamanlı çalışma ücreti nasıl hesaplanır? Kısmi istihdam puantaj kayıtları farkı nedir?

Finans 16-10-22 14:34

Faaliyet kaldıracı nedir? Faaliyet kaldıraç derecesi hesaplama nasıl yapılır?

Faaliyet kaldıracı işletmelerin ne kadar çok maliyetlerinin olduğunu ve bu maliyeti karşılamak için ne kadar satış yapmaları gerektiğini gösteren bir tür finansal ölçümdür. Faaliyet kaldıracı, faaliyet kaldıraç derecesi olan DOL ile ölçülür. İşletmeler için belirli bir seviyede kalması önemli olan faaliyet kaldıraç derecesi formülü nedir?

Finans 15-10-22 15:36

KOBİ nedir? KOBİ hangi işletmelere denir?

KOBİ terimi işletmelerin büyük ölçekli bir şirket olup olmadığını ifade etmektedir. Belirli şartların yerine getirilmesiyle işletmeler KOBİ özelliği gösterirler ve KOBİ fırsatlarından yararlanırlar. İşletmelerin KOBİ olup olmadıklarını anlamaları için birkaç veriye bakmaları yeterlidir. Vergilendirmede ve diğer yasal sorumluluklarda ayrıcalıklı olan KOBİ nedir? KOBİ'lere örnek işletmeler nelerdir?

Finans 10-10-22 17:58

KOBİ belgesi nasıl ve nereden alınır? KOBİ belgesi kimlere verilir?

KOBİ'ler KOBİ desteği gibi ayrıcalıklardan faydalanırlar ve KOBİ sınıflandırmasına göre mali sorumluluğa tabi tutulurlar. Bir işletmenin KOBİ olup olmadığını gösteren belge ise KOBİ belgesidir. İşletmeler resmi işlemlerde KOBİ belgesi gösterdikleri için bu belgenin alınması avantajlıdır. KOBİ belgesi kimlere verilir, nasıl alınır?

Finans 10-10-22 15:06

Antep baklavası farklı çeşitleriyle hem göze hem damağa hitap ediyor

AB tescilli Antep baklavası, klasik, kare, midye, havuç dilimi, fıstık dolma, şöbiyet, tahinli, mor ve soğuk çeşitleriyle beğeniye sunuluyor - Baklava üretimi yapan Levent Aktaş: - "(Mor baklava) İçerisinde yaban mersini, böğürtlen, vişne, ahududu ve mor patlıcana kadar ürünler var. Hiçbir koku ve koruyucu içermiyor"

Yurthaber 16-09-22 12:07

Bursa'nın 155 yıllık döner kebabı tescille geleceğe taşınıyor

BTSO 46. Komite Üyesi İskender İskenderoğlu: - "Artık tüm müesseseler coğrafi işaretin gerektirdiği kurallara uymak zorunda. Bu da tabii ki haklı bir rekabet ortaya koyacak. Diğer müesseseler de coğrafi işaret almak isteyecek. Aynı kalite ve reçeteye uygun ürünler üreterek toplu standart seviyemizi yükseltmiş olacağız" - GASTRODER Başkanı Ramazan Başan: - "Umudumuz bundan sonra Bursa döner kebabının Avrupa Birliği tarafından da tescillenmesi"

Yurthaber 13-09-22 11:22

Kocaeli'de çıkan silahlı kavgada kahvehane işletmecisi iki kardeş yaralandı

Kocaeli'de çıkan silahlı kavgada kahvehane işletmecisi iki kardeş yaralandı

Yurthaber 05-09-22 16:33

Beşiktaş Meydanı'nda işletmeleri kaldırılan esnaf çözüm bekliyor

Beşiktaş Meydanı'nda işletmeleri kaldırılan esnaf çözüm bekliyor

Yurthaber 29-08-22 12:31

Şanlıurfa'da son kullanma tarihi geçmiş 3 kamyon gıda ürünü imha edildi

Şanlıurfa'da son kullanma tarihi geçmiş 3 kamyon gıda ürünü imha edildi

Yurthaber 21-08-22 14:36

İşletme Enformatiği mezunları ne iş yapar? İşletme Enformatiği bölümü mezunları iş imkanları nelerdir, nerelerde çalışır?

Türkçeye "İşletme Enformatiği" olarak yerleşen terim Almanca "Wirtschaftsinformatik" kelimesinin tercümesidir. Üniversitelerin dört yıllık lisans bölümlerine adını veren İşletme Enformatiğinden, mezun olanlar "işletme enformatiği uzmanı" unvanını kazanırlar. Peki işletme Enformatiği mezunlarının ne iş yapar, istihdam alanları nelerdir?

Egitim 23-07-22 22:37

Bakan Varank: Yılın ilk 6 ayında 10 bine yakın işletme sanayi sicil belgesi aldı

Bakan Varank: "Yılın ilk 6 ayında 10 bine yakın işletme sanayi sicil belgesi aldı"

Yurthaber 23-07-22 17:50

Düzce'de selin etkilediği İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Düzce'de selin etkilediği İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yurthaber 02-07-22 15:55

Bodrum'da hanutçuluk yapılan işletmeler mühürlendi

Bodrum'da hanutçuluk yapılan işletmeler mühürlendi

Yurthaber 15-06-22 16:06

Bolu'da çobanların bulduğu kızıl geyik yavrusu korumaya alındı

Bolu'da çobanların bulduğu kızıl geyik yavrusu korumaya alındı

Yurthaber 04-06-22 10:06

Proforma bilanço nedir? Proforma bilanço nasıl hazırlanır?

Proforma, belli bir tarihte bir şirketin mevcut durumunu gösterir. Proforma bilanço ise aynı şirketin gelecek dönem faaliyetlerinin planlanması sonucu ortaya çıkan rapordur. Şirketin geleciğini gösteren proforma bilanço, yetkililerin gelecek kararları almaları için önemlidir.

Finans 29-04-22 09:25

Bilanço özellikleri nelerdir? Bilanço statik mi dinamik mi özelliğe sahiptir?

Bilanço, bir şirketin belli bir tarihteki finansal durumu net olarak gösteren tablodur. Özellikle yatırımcılar için şirketin borç ve varlıklarını görmek uzun vadeli kararlar almakta yardımcı olur. Finansal tabloları çözebilmek için bilinmesi gereken noktalar arasında bilanço özellikleri de yer alır. Bilanço özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, tabloları okuyabilmeyi ve şirketin finansal durumunu anlamayı kolaylaştırır.

Finans 29-04-22 09:17

Brüt kar ve brüt kar marjı nedir? Brüt kar marjı nasıl hesaplanır?

Brüt kar, işletmeler için büyük öneme sahiptir. İşletmenin sattığı malın ya da hizmetin satılma sürecine kadar katlanılan tüm maliyetlerine eklenen kârı kapsar. Katlanılan maliyetler ise; işçilik, hammadde, kira, elektrik, su gibi giderlerdir. Şirketler için satış kârı da önem arz eder. Satış kar hesaplamasında nelerin kâra dahil olup olmadığını bilmek gerekir.

Finans 20-04-22 11:37

KOBİ danışmanlığı nedir? KOBİ danışmanı nasıl olunur, ne iş yapar?

Ülkemizde 125 milyon TL’nin altında yıllık net satış hasılatına sahip olan işletmeler KOBİ sınıfına girmektedir. KOBİ’ler hem sayılarıyla hem de oluşturdukları istihdam ile ülke ekonomisinin lokomotifi durumundaki işletmelerdir. Bu işletmelerin sorunlarını tespit eden ve bunlara çözüm önerileri getiren, mali ve finansal konularda ihtiyaç duydukları yönlendirmeyi yapan hizmete KOBİ danışmanlığı denir. KOBİ danışmanı olabilmek için bazı eğitimler almak gerekir.

Finans 04-04-22 01:59

KOBİ bankacılığı nedir? KOBİ bankacılığı ürünleri nelerdir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in (KOBİ), her türlü finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bankacılık faaliyetlerine KOBİ bankacılığı denir. KOBİ bankacılığında yalnızca KOBİ’lerin faydalanabileceği bankacılık ürünleri sunulur. Amaç daha fazla büyümelerini ve gelişmelerini sağlamaktır.

Finans 03-04-22 19:19

Faizsiz 100 bin TL verilecek! Son tarih 31 Mart

Pandemi döneminde zarar gören işletmelerin istihdamlarını korumak ve istihdam sayısını arttırmak için sunulan 100 bin TL faizsiz kredi destek başvuruları 31 Mart’ta sona erecek. İşte projeye başvuru şartları...

Finans 25-03-22 11:42

Samsung işletmelerini yeniden düzenliyor

Artık Güney Koreli şirketin iki bölümü denetleyen iki yeni CEO’su olacak: yarı iletken işlerine odaklanan cihaz çözümleri ve mobil bölümü ile TV’leri ve tüketici elektroniğini kapsayan yeni bir SET Bölümü.

Haber 09-12-21 11:52

Apple Business Essentials, işletmelerin dikkatini çekecek

Özellikle son zamanlarda Apple Business Essentials servisi hakkında bazı söylentiler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise servis Apple tarafından duyuruldu. Apple Business Essentials'ın Türkiye gibi birçok ülkeye geleceği tahmin ediliyor.

Haber 12-11-21 11:19

Otomotiv devi kâr tahminini güncelledi

Toyota Motor, 2021 mali yılı net kâr tahminini 2,49 trilyon yene (22 milyar dolara) yükseltti.

Finans 05-11-21 09:26

Bursa'da üretilen sütün 4'te biri hastalıktan ari işletmelerden elde ediliyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül: - "Hastalıklardan ari işletme konusunda Bursa olarak Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Yaptığımız yoğun çalışmalarla 3 yıl içinde hastalıktan ari işletme sayısını 3 katın üzerine çıkardık. 2019'un başında işletme sayımız 14'tü, şimdi 50'ye yükseldi"

Yurthaber 28-10-21 11:50

Erzurum'daki gıda denetimlerinde 79 işletmeye 822 bin lira ceza uygulandı

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar: - "Denetimlerde bugüne kadar 79 işletmeye 822 bin Türk lirası idari yaptırım uyguladık. Şimdiye kadar aldığımız 342 numuneden 258'i olumlu, 18'i olumsuz sonuçlandı, diğerleriyle ilgili çalışmalar sürüyor"

Yurthaber 26-10-21 16:30

Aile şirketlerinin salgın sonrası ilk hedefi dijitalleşme

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Urhan: - "Salgın sonrası aile şirketlerinin önceliklerinde dijitalleşme öne çıkan ilk madde. Kovid-19 bize dijitalleşmeyi öğretti. İkinci konu da yeni ürün ve hizmetlerin piyasaya sunulması"

Yurthaber 30-09-21 09:56

Fethiye'de eğlence mekanlarına polis denetimi

Fethiye'de eğlence mekanlarına polis denetimi

Yurthaber 20-09-21 00:53

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde çıkan yangında iki işletme kullanılamaz hale geldi

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde çıkan yangında iki işletme kullanılamaz hale geldi

Yurthaber 26-08-21 23:01

Muğla'da Kovid-19 tedbirlerine uymayan 529 kişi ile 12 işletmeye ceza kesildi

Muğla'da Kovid-19 tedbirlerine uymayan 529 kişi ile 12 işletmeye ceza kesildi

Yurthaber 29-06-21 13:14

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak?

Tam kapanma sonrasında birçok kafe işletme sahibi tedbirlerin genişletileceği ve 17 Mayıs tarihinden sonra açılacaklarını düşünüyordu. Ancak, 16 Mayıs Pazar akşamı İçişleri Bakanlığı’nı açıkladığı genelgenin, tam kapanma öncesi tedbirlere çok benzediği görüldü. Birçok kafe ve restoran işletme sahibi ise bu duruma tepki gösterdi.

Haber 27-05-21 12:58

Kahvehaneler ve kıraathaneler kapanacak mı? Bakanlıktan genelge

Kahvehane ve kıraathane gibi işletmelerin durumu düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından belli oldu. Yayınlanan genelge ile birlikte kahvehaneler kapatılacak mı, kahvehaneler açık mı gibi sorular da yanıt buldu. Peki vatandaşların ve esnafın merak ettiği kahvehaneler ve kıraathaneler kapanacak mı? İşte bakanlıktan yayınlanan genelge...

Haber 14-04-21 17:16

Tarım ve Orman Bakanlığı uygunsuz görüntüler nedeniyle turşu işletmesini faaliyetten menetti

Bakan Bekir Pakdemirli: - "Basın ve yayın organları ile sosyal medyada infial yaratan, turşu işletmesindeki uygunsuz görüntülere sebep olan A.G. isimli şahıs, ikametgahı olan Şanlıurfa Viranşehir'de gözaltına alınmıştır"

Yurthaber 01-04-21 17:36

Marketlerin açılış kapanış saati kaç oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 Mart'ta yaptığı normalleşme dönemi açıklaması sonrası vatandaşlar marketlerin açılış kapanış saatlerini de merak etmeye başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında aldıkları önlemler ile faaliyetlerine devam eden marketler için açılış ve kapanış saatleri yeni genelge ile değişti. Peki hafta içi ve hafta sonu marketler kaçta açılıyor? İşte marketlerin açılış kapanış saatleri...

Haber 03-03-21 12:31

Van, Hakkari ve Muş'ta kontrollü normalleşme sürecinde işletmeler hizmete açıldı

Van, Hakkari ve Muş'ta kontrollü normalleşme sürecinde işletmeler hizmete açıldı

Yurthaber 02-03-21 14:29

Van, Hakkari ve Muş'ta kontrollü normalleşme sürecinde işletmeler hizmete açıldı

Van, Hakkari ve Muş'ta kontrollü normalleşme sürecinde işletmeler hizmete açıldı

Yurthaber 02-03-21 14:29

Kontrollü normalleşme kararı Tekirdağlı köftecileri memnun etti

Köfteci Şenol Akyüz: - "Normalleşme süreci vatandaşlar için, esnaf için çok güzel oldu. Yeniden müşteri kabul edecek olmak bizi çok sevindirdi"

Yurthaber 02-03-21 14:07

Restoran ve kafeler kaça kadar açık?

1 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Kabine Toplantısında sokağa çıkma kısıtlaması ve yüz yüze eğitim gibi vatandaşı ilgilendiren pek çok konu konuşulmuştu. Toplantı sonrası restoran ve kafeler açık mı, restoran ve kafeler kaça kadar açık gibi sorular vatandaş tarafından merak edilir oldu. İşte restoran ve kafeler ile ilgili tüm detaylar...

Haber 02-03-21 11:16

Kafe ve restoranlarda 1 Mart hazırlıkları başladı: Dört gözle bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart itibariyle kademeli normalleşme süreciyle birlikte esnafı rahatlatacak adımların atılacağını duyurmasının ardından hazırlıklarına başlayan restoran ve kafe işletmecileri, açıklanan tarihi dört gözle beklediklerini söylediler.

Haber 24-02-21 09:56

Son Dakika: Bakan Pekcan duyurdu! Esnafa ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru süreci başladı

Son dakika haberine göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, işletmelerin ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart'a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerini duyurdu.

Finans 19-02-21 16:12

Erzincanlı kadın sedir imalatçısı atölyesindeki tüm işleri tek başına yapıyor

Erzincanlı 46 yaşındaki sedir imalatçısı Sare Kaya İrgali, çalıştıracak eleman bulamadığı için ahşaptan şark köşesi, sedir, sandalye, sehpa, tabure ve köy odası takımı gibi ürünleri kendi elleriyle imal ediyor - Kadın girişimci İrgali: - "Bu işi severek yapıyorum, benim işletmemin çocuğumdan bir farkı yok çünkü sıfırdan geldim ve severek yapıyorum"

Yurthaber 15-02-21 11:14

Erzincanlı kadın sedir imalatçısı atölyesindeki tüm işleri tek başına yapıyor

Erzincanlı 46 yaşındaki sedir imalatçısı Sare Kaya İrgali, çalıştıracak eleman bulamadığı için ahşaptan şark köşesi, sedir, sandalye, sehpa, tabure ve köy odası takımı gibi ürünleri kendi elleriyle imal ediyor - Kadın girişimci İrgali: - "Bu işi severek yapıyorum, benim işletmemin çocuğumdan bir farkı yok çünkü sıfırdan geldim ve severek yapıyorum"

Yurthaber 15-02-21 11:14

Ordu'da yumurta üretimi artıyor

Ordu'da yumurta üretimi artıyor

Yurthaber 08-02-21 12:43

Bursa'da dere yatağına beton döken işletmeye para cezası

Bursa'da dere yatağına beton döken işletmeye para cezası

Yurthaber 16-12-20 12:22

Satın aldığı tarhanaları beğenmedi, kendine ait işletme kurdu

Kütahya’da satın aldığı ev tarhanası ve makarnaların çoğunun tadından memnun kalmayan Nihal Kehribar (45), iş hayatına atılarak, kendi işletmesini kurdu. Yanında çalıştırdığı 4 kadınla birlikte tarhananın yanı sıra erişte de üreten Kehribar, "Ortalama yıllık 18-20 ton civarında bir üretim kapasitemiz var. Eşimle birlikte yola çıktık. Şu anda 4 tane çalışanımız ve bir tane pazarlamacımız var" dedi.

Finans 12-10-20 09:58