Iznik Haberleri Ve Son Dakika Iznik Haberleri

Iznik Haberleri Ve Son Dakika Iznik Haberleri

İznik Bursa iline bağlı, 2020 nüfus istatistiklerine göre 43531 kişiye ev sahipliği yapan küçük bir ilçedir. Bursa’nın kuzeydoğu ucunda, ismini verdiği İznik Gölü çevresinde kuruludur. Adını sur içindeki Nikea anlamına gelen “İsnikea”dan aldığı söylenen İznik’teki ilk yerleşimler M.Ö. 2500 yıllarına kadar uzanır.

Tarihi boyunca dört büyük imparatorluğun başkenti olan İznik yüzlerce yıldan beri önemli bir çinicilik zanaat merkezi olarak ön plana çıkmıştır. Birçok medeniyeti ağırlayan ve uğurlayan İznik “Berber Kaya, Beştaş, Hypoge, Dörttepeler Tümülüsü, Senatüs, Surlar, Antik Tiyatro, Böcek Ayazma, Koimesis Kilisesi, Hagios Tryphonos Kilisesi, Ayatrifon Kilisesi, Ayasofya Camii, Hacı Özbek Camii, Yeşil Cami” gibi önemli tarihsel binalara ve kalıntılara sahiptir.

Bunların yanında kentte döneminin mimarisini yansıtan onlarca türbe, han ve hamam da bulunmaktadır.

İznik Haberleri

Bursa'da kaçak kazı yaparken suçüstü yakalanan 3 şüpheli tutuklandı

Bursa'nın İznik ilçesinde kaçak kazı yaparken suçüstü yakalanan 3 şüpheli tutuklandı.

Yurthaber 19-02-2024 07:27

Bursa'da jandarma operasyonunda 7 düzensiz göçmen yakalandı

Bursa'nın İznik ilçesinde yakalanan 7 düzensiz göçmen hakkında yasal işlem başlatıldı.

Yurthaber 04-01-2024 14:26

İsrail protestosunun dozu taştı: Bursa'daki 2 bin yıllık tarihi surları görenler tepkili! Bunun yeri burası değil, çok kişi de görmez

Gazze'de eşi benzeri görülmemiş bir katliama imza atan İsrail'e tepkiler dinmek bilmedi. Ancak protestoların dozu bazen tartışmalara yol açacak boyutlara varıyor. Bunun son örneği Bursa'da 2 bin yıllık geçmişi üzerinde taşıyan surlarda yaşandı. Vatandaşlar İsrail nefretini kadim surların üzerine kazıdı. Haliyle bu protesto tepki topladı.

Haber 19-12-2023 09:41

Ağrı kesici bağımlısı olduğu iddia edilen doktor açığa alındı! İlaçları hastaları üzerinden reçete edip...

Ağrı kesici ilaç bağımlısı olduğu iddia edilen, İznik Devlet Hastanesi’nde görevli genel cerrahi uzmanı açığa alındı. Doktorun, ilaçları hastaları üzerinden reçete edip kullandığı ileri sürüldü.

Haber 02-11-2023 11:28

Diğer Haber Etiketleri

İznik

Iznik Hakkındaki Haberler Mynet'te. Iznik Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Bursa’daki trafik kazasında 5 kişi yaralandı

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yurthaber 10-10-2023 08:07

Bursa'da yangından etkilenerek hastaneye kaldırılan üç çocuktan biri öldü

Bursa'nın İznik ilçesinde dün bir evde çıkan yangında dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılan üç çocuktan biri yaşamını yitirdi.

Yurthaber 19-07-2023 07:58

Bursa'da yangından etkilenen üç çocuk hastaneye kaldırıldı

İznik ilçesindeki yangın nedeniyle durumu ağır olan 2 çocuk Bursa'daki hastanelere sevk edildi.

Yurthaber 17-07-2023 15:39

Yer: Bursa! Çok sayıda iskelet ortaya çıktı: Elde ettiğimiz bulgulara göre bunlar...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünce İznik'teki tarihi surların Yenişehir Kapı bölümünde sürdürülen arkeolojik kazılarda insan iskeletlerine rastlandı. Tarihi İznik surları kazısında mezarlar ve çok sayıda insan iskeleti bulundu. Sur duvarları arasında çok sayıda definle karşılaştıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Elde ettiğimiz bulgulara göre bunlar, saldırılar esnasında ölen Bizanslı ya da şehit düşen İslam askerlerine ait değil" dedi.

Haber 18-06-2023 12:27

İznik Derbent dokuması coğrafi işaretle tescillendi

Bursa'nın İznik ilçesine özgü kültürel değerlerden olan "İznik Derbent dokuması"nın, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillendiği bildirildi.

Yurthaber 16-06-2023 15:02

Prefabrik ev mahalleyi elektriksiz bıraktı! Yüksekliği hesap edemeyince...

Bursa’nın İznik ilçesinde prefabrik ev taşıyan kamyon, yüksekliği hesap edemeyince elektrik tellerine takıldı. Olay nedeniyle mahallede kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı.

Haber 09-06-2023 17:13

Kamyonet ünlü sanatçının yeni yaptırdığı evin bahçesine daldı! Otomobille çarpıştı, otobüs durağını parçaladı, 50 metre sürüklenip...

Bursa’nın İznik ilçesinde kontrolden çıkan kamyonet otomobille çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle savrulan kamyonet önce kafenin köşesine ardından otobüs durağını parçalayarak ünlü sanatçı Halil Ergün’ün yeni yaptırdığı evin bahçesine daldı. Kaza anları kameraya saniye saniye yansıdı.

Haber 02-06-2023 17:54

Bursa'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

Bursa'nın İznik ilçesindeki bir hobi bahçesinde 25 metre tünel kazarak kaçak kazı yapan 2 şüpheli yakalandı.

Yurthaber 01-06-2023 07:38

Sahilde yürüyüş yaparken fark ettiler, 'parlayan 2 cisim' tarihi miras çıktı! O nesneleri eline alınca müzenin yolunu tuttular

Bursa'nın dünyaca ünlü tarihi kenti İznik sahilinde dolaşan aile suyun içinde parlayan cisimleri fark etti. O cisimleri eline alan aile ne olduklarını ve üzerlerindeki detayları fark edince doğruca müzenin yolunu tuttu. Daha önce Zeytin ve üzüm bağlarında keşfedilen o tarihi nesnelerin, İznik gölünde yaşanan su çekilmesi nedeniyle göl tabanından da çıkması dikkat çekti.

Haber 02-05-2023 12:01

Tarihi kentte heyecanlandıran keşif! Vatandaşlar buldu, gören telefona sarıldı

Bursa’nın 4 medeniyete başkentlik yapmış tarihi kenti İznik’te heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Kentteki surların dibinde bir mezar ve insan kemikleri bulundu. Yapılan incelemede mezarın Bizans dönemine ait ve 1500 yıllık olduğu belirlendi. İşte detaylar...

Haber 24-04-2023 09:55

Bursa'da kahvehaneden para ve meşrubat hırsızlığı güvenlik kamerasında

Bursa'nın İznik ilçesinde bir kahvehanenin camı kırılarak kasadaki paralar ve birkaç şişe meşrubat çalındı.

Yurthaber 29-03-2023 13:53

Telefonuna gelen mesajla şaşkınlığa uğradı! Başta şaka sandı, e-devletten kontrol etti... Ne yapacağını bilemiyor

Bursa'nın İznik ilçesinde çiftçilik yapan Ali Kılınç, evinin önünde duran 47 yıllık traktörü için telefonuna gelen mesajla hayatının şokunu yaşadı. İddiaya göre Kılınç, hiç gitmediği İstanbul-İzmir otobanından 'ihlalli geçiş' yaptığı uyarısı mesajı aldı. Atılan mesajın öncelikle şaka olduğunu düşünen Kılınç, e-devlet uygulamasından durumu kontrol etti. 1976 model 47 yıllık traktörünün en fazla 10 kilometre gidebileceğini belirten Kılınç, konuyla ilgili ne yapacağını bilemediğini söyledi.

Haber 22-03-2023 11:30

'İlçemize İstanbul'dan yoğun talep var' 150 bin TL iken 750 bin oldu! Oraya akın ediyorlar en ucuz yerinde bile fiyatlar uçtu 'Kiralar çok arttı satılık kalmadı'

Deprem felaketinin ardından vatandaşlar arasında beklenen İstanbul depremine ilişkin endişeler arttı. Deprem tedirginliği sonrası yatay mimariye yönelen çok sayıda kişinin masmavi göl ve yemyeşil zeytin ağaçları arasındaki doğa harikası İznik'e akın ettiği öğrenildi. İlçeye İstanbul'dan yoğun talep olduğu belirtilirken dönümü 150 bin TL olan yerlerin fiyatının 750 bin TL yükseldiği kaydedildi. En ucuz yerlerde bile fiyatlar uçarken kiraların arttığı, satılık kalmadığı belirtildi.

Finans 16-03-2023 13:16

İznik’te yarım asırdır traktörlere hayat veriyor

İznik Belediyesi hayata geçirdiği “Yaşayan İznik Hazineleri” projesi çerçevesinde 26.belgeselinde İznik’te yarım asırdır traktör ustalığı yapan 65 yaşındaki Mehmet Eren’in hayatını ve mesleğini ele aldı.

Yurthaber 13-03-2023 10:46

Şeftali bahçesinden 1500 yıllık tarih çıktı! 'Parlayan bir cisim gördüm...'

Dünyaca ünlü tarihi şehir İznik’te şeftali tarlasında çalışma yapan çiftçi Özkan Yılmaz, sikke ve üzerinde işaret bulunan tarihi eserler buldu. 1500 yıllık Bizans dönemi hazinesine ait olduğu iddia edilen eserler Yılmaz tarafından müzeye bırakıldı. Yılmaz, "Burada şeftali diplerini kazıyordum. Parlayan bir cisim gördüm. Bir de yanında ufak ufak paralar var. Parayı yemiş gibi olmayalım dedim" ifadelerini kullandı.

Haber 26-01-2023 10:30

Bacağı kırılan koyun için yaptılar! Profilciydim, protezci oldum

Bursa’nın İznik ilçesinde bacağı kırılan koyun veteriner tarafından sanayide bulunan profilci dükkanına getirildi. Profil ustası; koyun için özel bir aparat tasarladı. Profil Ustası Mesut Acar, “Profilciydim, protezci oldum” dedi.

Haber 19-01-2023 10:43

Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajını arkeologlar çözdü! 'Beni tutsak etti'

Büyük İskender'in Yunan Generali Antigonos'un lahdi üzerindeki 2 bin 500 yıllık mesaj arkeologlar tarafından tercüme edildi. Yeni yapılan İznik Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen lahitte şu ifadelere yer alıyor; “Ben üzgün Arete, bütün benliğimle Antigonos’un mezarı başından sesleniyorum. Üzüntüden saçlarımı yoluyor ve duygularımı ağlayarak gösteriyorum. Bu kötü talih, bu ölüm bu seçkin adamı özgür bırakmak yerine beni tutsak etti.” İşte Lahitteki 2 bin 500 yıllık aşk mesajının detayları...

Haber 15-01-2023 09:45

Sakarya'da kamyona çarpan otomobildeki kadın öldü

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde, taziye ziyaretinden dönerken bulundukları otomobille kamyona çarpan bir kadın öldü, 1 kişi de yaralandı.

Yurthaber 11-01-2023 07:13

Halıların altında ve salon duvarında bulundu! Defineci Yok artık dedirtti

Bursa’nın İznik ilçesinde bir definecinin yaptıkları, duyan herkese "Yok artık" dedirtti. Şahıs, kendi evinin içerisinde kaçak kazı yaparak tünel açtı. Akılalmaz olayda ekipler salonda serili halıların altında ve duvarda çukurla karşılaştı. Acemi defineci jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Haber 24-11-2022 23:54

Göz göre göre eriyor! İznik Gölü'ndeki çekilme korkutucu boyuta ulaştı... Tamamen gün yüzüne çıktı

Türkiye'nin en büyük 5. gölü olan İznik Gölü'nde son yıllarda başta kuraklık olmak üzere çeşitli sebepler nedeniyle yaşanan çekilme giderek artıyor. Daha önce sular altında kalan Hristiyanlar için kutsal sayılan bazilika da çekilmeyle birlikte bariz şekilde gün yüzüne çıktı. Göl kenarında işletmeci olan Emre Demir, ''Bu göl biz gençlerin geleceği. Maalesef göz göre göre eriyor. Yetkililerden bu konuya bir el atmalarını bekliyoruz" dedi.

Haber 04-11-2022 17:49

Dünya Göçebe Oyunlarını üç günde 300 binden fazla kişi ziyaret etti

Dünya Göçebe Oyunlarını üç günde 300 binden fazla kişi ziyaret etti

Yurthaber 01-10-2022 21:04

4. Dünya Göçebe Oyunları'nda Rafadan Tayfa çocuklarla buluştu

4. Dünya Göçebe Oyunları'nda "Rafadan Tayfa" çocuklarla buluştu

Yurthaber 01-10-2022 15:51

4. Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyonda şalvar güreşi müsabakaları yapılıyor

Yurthaber 01-10-2022 15:43

4. Dünya Göçebe Oyunları

İznik Gölü kıyısında el sanatları atölyeleri ile yöresel tanıtım çadırlarının bulunduğu alanda bıçakçılık, çinicilik, tespih, geleneksel ok ve yay yapımı gibi hem kültürel hem de sanatsal faaliyetler yapılıyor

Yurthaber 01-10-2022 13:00

4. Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyonda alış güreşi müsabakaları yapılıyor

Yurthaber 01-10-2022 12:37

4. Dünya Göçebe Oyunları'nda 3. gün başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyon, yarın sona erecek

Yurthaber 01-10-2022 10:41

TBMM Başkanı Şentop 4. Dünya Göçebe Oyunları etkinlik alanını ziyaret etti

TBMM Başkanı Şentop 4. Dünya Göçebe Oyunları etkinlik alanını ziyaret etti

Yurthaber 30-09-2022 20:00

4. Dünya Göçebe Oyunları

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: - "Oyunlar güzel bir şekilde devam ediyor. 103 ülkeden 3 binden fazla sporcuyla geleneksel sporlarda en güçlü ve büyük organizasyonu gerçekleştiriyoruz" - "Türkiye; spordaki iddiası, başarısı ve hedefleriyle bir spor ülkesi. Bu yıl aldığımız madalyaların sayısına yetişemiyoruz. Branşlar çok büyük çeşitlilik gösteriyor"

Yurthaber 30-09-2022 15:49

4. Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyonda aşırtmalı aba güreşi müsabakaları yapılıyor

Yurthaber 30-09-2022 13:01

4. Dünya Göçebe Oyunları

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyonda mas güreşi müsabakaları yapılıyor

Yurthaber 30-09-2022 12:17

4. Dünya Göçebe Oyunları'nda 2. gün başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyon, 2 Ekim'e kadar sürecek - 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun mücadele ettiği organizasyonda 13 branşta müsabakalar yapılıyor

Yurthaber 30-09-2022 10:16

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan göçebe kültürü ile ilgili açıklama! 'Yitip gitmesine rıza gösteremeyiz'

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Etnospor Konfederasyonunca İznik’te düzenlenen “4. Dünya Göçebe Oyunları”nın açılış töreninde konuştu. Göçebe kültürüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "İnsanlığın binlerce yılına damga vuran bu kültürün yitip gitmesine rıza gösteremeyiz." ifadelerini kullandı.

Haber 29-09-2022 19:44

4. Dünya Göçebe Oyunları ilgi görüyor

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu: - "Bugün katılan bütün ülkelerden olumlu mesajlar, olumlu görüşler alıyoruz. Bu da bizi ayrıca mutlu ediyor. Gerçekten çok büyük bir organizasyon içerisindeyiz"

Yurthaber 29-09-2022 15:49

4. Dünya Göçebe Oyunları, İznik'te başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik Gölü kıyısındaki alanda düzenlenen organizasyon, 2 Ekim'e kadar sürecek - 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun katılacağı organizasyonda 13 branşta müsabakalar yapılacak

Yurthaber 29-09-2022 13:42

Bursa'daki ölümlü trafik kazasına karışan 2 sürücü tutuklandı

Bursa'daki ölümlü trafik kazasına karışan 2 sürücü tutuklandı

Yurthaber 28-09-2022 20:48

Medeniyetlerin beşiği İznik'te Dünya Göçebe Oyunları heyecanı başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve konuk ülkelerden üst düzey yöneticilerin katılması beklenen dünyanın en büyük geleneksel spor oyunlarının açılışı ile sportif, sanatsal, kültürel etkinlikler için 473 bin metrekare alan hazırlandı - 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Hakan Kazancı: - "Türkiye'nin, Bursa'nın ve İznik'in misafirperverliğini ve bütün değerlerini en güzel şekilde sunmaya çalışacağız. Bunları da çok iyi bir şekilde yapacağımıza inanıyorum"

Yurthaber 28-09-2022 11:30

4. Dünya Göçebe Oyunları, yarın İznik'te başlayacak

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik'te düzenlenecek organizasyon, 2 Ekim'e kadar sürecek - 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun katılacağı organizasyonda 13 branşta müsabakalar yapılacak - İznik spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak

Yurthaber 28-09-2022 09:13

Bursa'da kamyonla kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Bursa'da kamyonla kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Yurthaber 27-09-2022 22:39

Osmanlı payitahtı 4. Dünya Göçebe Oyunları'nda binlerce misafiri ağırlayacak

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker: - "Turizmciler olarak tüm misafirlerimizi Bursa'ya bekliyoruz" - TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu: - "Otellerimiz dolmuş vaziyette. Çok yüksek katılımcı bekliyoruz"

Yurthaber 25-09-2022 11:05
Yurthaber 19-09-2022 18:19

Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'nın 5. ayağı Bursa'da başladı

Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'nın 5. ayağı Bursa'da başladı

Yurthaber 17-09-2022 14:42

Bursa'da refüje çarpan otomobilin sürücüsü yaşamını yitirdi

Bursa'da refüje çarpan otomobilin sürücüsü yaşamını yitirdi

Yurthaber 08-09-2022 02:04

Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Kazancı, tanıtım toplantısında konuştu:

"Dünya Göçebe Oyunları, etnik milliyetçilik ve bölgesel çatışmaların giderek arttığı günümüzde dünya barışına katkı sunmayı, toplumlar arasında iş birliğini güçlendirmeyi, sivil diplomasiyi geliştirmeyi, hoşgörü ve yardımlaşmayı teşvik etmek için dünya kültürlerinin çeşitliliğini ve öz gönüllülüğünü yeniden canlandırmayı amaçlıyor"

Yurthaber 06-09-2022 15:35

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları tanıtım toplantısında konuştu:

"Geleneksel sporların ihyasının, geleneksel sporların popülerleştirilmesinin, dünyada kaybolmaya yüz tutan kültürlerin korunması ve milletlerin kendi kültürlerini yaşamayla ilgili öz güven duygusuna sahip olmaları noktasında önemli olduğunu düşünüyoruz"

Yurthaber 06-09-2022 15:07

Bursa'da uçuruma devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı

Bursa'da uçuruma devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı

Yurthaber 02-09-2022 14:45