Mango Haberleri

Tüm domatesleri söküp onu dikti! 300 yıllık yatırım yaptı 'Fazla bir masrafı yok, para kazandırıyor ama...'

Antalya’nın Kumluca ilçesinde serasındaki domatesleri söküp mango bahçesine dönüştüren üretici, 4 dönümlük alana 300 mango meyvesi dikti. Fidanlar 3 yaşına geldiğinde 1 ağaçta 15 kilo meyve vermeye başladı. Üretici, "Para kazandırıyor ama maliyet ve sabır gerektiriyor. Fidanı dikerken maliyeti çok" dedi. Mango meyvesinin 10 ile 150 yaş arasında en verimli zamanı olduğunu söyleyen üretici, ağacın 300 yıl ömrü olduğunu belirtti. Sebze gibi fazla bir masrafı olmadığını da ifade etti.

Finans 26-10-23 10:47

Mango nasıl tüketilir, olgun mango nasıl anlaşılır? Olgun mango bekletilir mi, nasıl saklanır?

Tropikal meyveler içinde ilgi çeken mango, lezzeti ile ve aromatik tadı ile oldukça fazla tüketilir. Ülkemizde de bazı bölgelerde yetiştirilen bu özel meyvenin insan sağlığını destekleyici birçok besin değeri bulunuyor. Oldukça popüler olan ve Türkiye’de sıklıkla tüketilen mangonun asıl anavatanı Hindistan’dır. Birçok faydası olan bu tropikal meyve tüketilirken nelere dikkat etmek gerekir, mango nasıl tüketilmeli ve saklanır?

Haber 06-12-22 17:12

Alanya'da mango üretim alanı 2 yılda 2 kat arttı

Alanya Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar: - "İklim koşulları ve sıcaklık nedeniyle ilçede 40'a yakın tropikal meyve yetiştiriliyor. Muz ve avokadodan sonra mango da ekonomik değer kazandı" - Mango fidanı üreten Mustafa Ezici: - "Türkiye dünyanın en güzel mangosunu üretiyor. Mangonun yetiştiği ülkelere göre biz de nem oranının daha düşük olması meyveyi daha kaliteli ve lezzetli kılıyor"

Yurthaber 24-08-22 14:02

15 yıllık aşçı mesleğini bırakıp devlet desteğiyle çiftçi oldu

Tarım ve Orman Bakanlığından hibe desteği alan girişimci, Adana'daki evinin bahçesinde papaya ve mango yetiştirmek için sera kurdu

Yurthaber 14-05-22 12:24

Mango

Mango Hakkındaki Haberler Mynet'te. Mango Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kıyasıya yarıştılar! Mangolar dudak uçuklatan fiyata satıldı

Japonya'da yetiştirilen özel kalite mangolar, açık artırmada satışa sunuldu. Özel meyveleri almak isteyen meraklılar kıyasıya yarışırken mangolardan ikisi, 500 bin yene (yaklaşık 58 bin 300 lira) alıcı buldu.

Haber 14-04-22 13:49

Tanesi 40 liradan satılıyor! Yıllık kazancı 300 bin lira

Türkiye'nin tropikal bahçesi olarak bilinen Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetişen 42 tür tropikal meyvenin üretim alanı son 2 yılda iki kat arttı. Üretici, 'Meyvelerin kralı' olarak tanınan mangonun tanesini 40 liradan satıyor. Mangonun perakende fiyatı ise 80 lirayı buluyor. Mango üreticisi Musa Ersoy, bu yıl mango üretiminden 300 bin lira gelir beklediğini ifade etti.

Finans 25-01-22 12:40

Tatlı mı, tuzlu mu? Kafaları karıştıran bir Tayland lezzeti: Mangolu yapışkan pirinç (Mango sticky rice)

Güney Asya sütlacı olarak da bilinen mango sticky rice, Tayland mutfağının en popüler lezzetlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hazırsanız bu lezzetin tarifini sizler için araştırdık.

Yemek 15-09-21 16:58

Kilosunu 35-40 TL'den satıyor! Üniversiteden mezun oldu, aile mesleğini yapmaya başladı

Antalya'da üniversitenin maliye bölümünden mezun olduktan sonra aile mesleği çiftçiliği devralan genç kadın mango meyvesi üretmeye başladı. Antalya’nın Aksu ilçesinde ilk defa mango yetiştiren ve hasada başlayan 23 yaşındaki Burçin Karabulut, "Mango meyvesini kilo olarak satıyoruz. Kilosu 35-40 TL arasında değişiyor” şeklinde konuştu.

Finans 29-08-21 11:00

Daha önce hiç duymadığınız birbirinden ilginç 10 egzotik meyve

Ananas, Hindistan cevizi ile mango artık yıl boyunca yaygın olan ve pek çok kişinin tükettiği egzotik meyveler arasında yer alır. Ancak dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen ve ülkemizde sık rastlanmayan pek çok egzotik meyve çeşidi var. İşte değişik lezzetlerinin yanında sayısız faydası olan egzotik meyveler...

Yemek 24-05-21 12:16

Çukurova çiftçisinin tropikal meyve üretimine ilgisi artıyor

Avokado, mango, pitayanın ekim alanlarının genişlediği Adana'da daha farklı türlerin yetiştirilmesi için denemeler yapılıyor - Adana Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin: - "Dünyada tropikal meyve ihracatı rakamlarında önemli bir yere sahip olmak istiyoruz" - Üretici Rıdvan Timurtaş: - "Şu an avokado ihracatta en fazla istenen meyvelerden biri"

Yurthaber 02-03-21 11:01

Mango: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Mango, anacardiacea familyasının tropik mangifera ağacının meyvesinin adıdır. Ana vatanı Hindistan olarak bilinir. Afrika ve Avrupa'ya buradan yayılmış ve dünyanın birçok yerinde yetiştirilmeye başlanmıştır ancak dünyanın en büyük mango üreticisi hala Hindistan'dır.

Haber 24-06-20 10:56

Bir ay boyunca her gün mango yemenin 5 muazzam faydası

Tropikal meyvelerin en şahanesi olan mango, tadının yanı sıra faydalarıyla da hepimizi şaşırtıyor.

Yemek 02-09-19 11:12

Bir ay boyunca her gün mango yerseniz vücudunuzda neler olur?

Mango; birtakım hastalıkları önleyen, sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak kabul edilen süper bir besindir. Küp küp doğranmış, kurutulmuş ya da bir smoothie'lerinize dahil ederek mangoyu tüketebilirsiniz. Şimdi bu besin kaynağını her gün tüketince vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri anlatacağız...

Yemek 11-12-18 17:39

Yeşil Limonlu Mango Suyu

Mangonun sadeliği ile yeşil limonun keskinliğinin birbirini tamamladığı mangolu içecek tarifi.

Yemek 03-04-16 17:38