Üyap Haberleri Ve Son Dakika Üyap Haberleri

Üyap Haberleri Ve Son Dakika Üyap Haberleri

Adalet ile ilgili işlemlerin online olarak takibinin sağlandığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’dir. Avukatlar, adalet bakanlığı çalışanları, davalı, davacı ve dosyası işlemde olan tüm vatandaşlar e-devlet üzerinden tc kimlik numarası ve şifreleri ile UYAP sistemine erişim sağlayabilir. İş akışını hızlandırmak, güvenilirliği arttırmak ve online bilgi alışverişinin sağladığı avantajlardan yararlanmak üzere kurulmuştur. Avukatların vekaletnamelerine, dava dosyalarına ve evraklarına ulaşmasını kolaylaştıran UYAP Avukat Bilgi Sistemi’nin yanı sıra, sistemden yararlanan vatandaşlar da kendilerine açılan davaları, üzerlerinde icra takibi olup olmadığını anlık olarak görebilmektedir. 2000 yılında iki aşamalı olarak başlatılan UYAP 2005 yılında adalet birimlerinin tamamını kapsar hale gelmiş ve e-devlet üzerinden hizmet vermeye başlamıştır.

Uyap Haberleri

UYAP Vatandaş dosya açma programı nedir, nasıl kullanılır? UYAP dosyaları hangi programla açılır?

Adalet Bakanlığının bir hizmeti olan UYAP Vatandaş portalı aracılığı ile birçok resmî işlem hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Portal üzerinden telefon numarası, banka, SSK gibi çeşitli bilgilerin sorgulaması ve devam eden davaların takibi yapılabiliyor. UYAP üzerinden dosya gönderimi ya da alımı da gerçekleştirilebiliyor ancak dosyaların açılması için işlemin yapılacağı cihazda bazı programların kurulu olması gerekiyor. Peki, UYAP dosyaları hangi programla açılır?

Haber 22-05-2023 10:35

UYAP Vatandaş dilekçe gönderme nedir? UYAP ile mahkemeye dilekçe nasıl yollanır, UYAP Vatandaş e-imza nasıl alınır?

Teknolojik gelişmelerin ve internetin hayatın her yerinde kullanılır hale gelmesinin bir sonucu olarak uzun zamandır birçok resmî işlem de internet üzerinden yapılabiliyor. Devlete ait kurum ve kuruluşların resmi internet siteleri ya da mobil uygulamaları ile vatandaşlar hem daha kolay hem de daha hızlı şekilde işlem gerçekleştirebiliyor. Peki, UYAP Vatandaş üzerinden dilekçe gönderilir mi?

Haber 22-05-2023 10:34

UYAP Vatandaş evrak görüntüleme sorunu nasıl çözülür? UYAP üzerinden evrak takibi nasıl yapılır?

Günümüzde neredeyse her türlü işlem internet üzerinden, siteler ya da mobil uygulamalar aracılığı ile yapılabiliyor. Devlete ait kurum ve kuruluşlarda yapılması gereken resmî işlemler de uzun zamandır bu kurumların resmi siteleri ve uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu uygulamaların bir örneği olan UYAP vatandaş portalında vatandaşlar davalarını takip edebiliyor ya da evrak dâhil birçok bilgi sorgulaması yapabiliyor. Peki, UYAP evrak görüntüleme sorunu nasıl çözülür?

Haber 22-05-2023 10:33

UYAP Vatandaş icra takibi açma nedir? UYAP'tan icra takip dosyası nasıl açılır, UYAP'tan ilamlı icra takibi açılır mı?

Günümüzde Türkiye’de birçok resmî işlem internet üzerinden ya da mobil uygulamalar aracılığı ile yapılabiliyor. Teknolojik gelişmelerin devlet kurumlarına ve kuruluşlarına da yansıması vatandaşlara da kolaylık sağlıyor ve zaman kazandırıyor. Bu tür uygulamaların bir örneği olarak gösterilen UYAP portalı üzerinden birçok farklı alandaki evrak ve dosya takibi ya da sorgulaması gerçekleştirilebiliyor. Peki, icra takibi nasıl yapılır?

Haber 22-05-2023 10:32

Uyap

Üyap Hakkındaki Haberler Mynet'te. Üyap Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

UYAP Vatandaş evrak doğrulama nedir? UYAP evrak doğrulama nasıl yapılır?

Teknolojik gelişmeler sayesinde günümüzde devlete ait kurum ve kuruluşlarda da internet üzerinden işlem yapılabiliyor. Bu kurumların internet sayfaları ya da mobil uygulamaları üzerinden birçok işlemi gerçekleştirmek ya da resmi bilgilere ulaşabilmek mümkün olabiliyor. UYAP adı verilen portalda da vatandaşlar dava takibi ve dosya sorgulama işlemleri yapabiliyor. Peki, UYAP evrak doğrulama nasıl yapılır?

Haber 22-05-2023 10:31

UYAP Vatandaş nedir, nasıl kullanılır? UYAP Vatandaş portalında neler var, UYAP üzerinden hangi bilgilere ulaşılır?

Günümüzde teknoloji hem bireysel hem de kurumsal alanda kullanılıyor. Her geçen gün biraz daha gelişen ve çoğalan teknolojik gelişmeler uzun zamandan beri devlet kurumlarında ve kuruluşlarında da etkinleştirildi. Vatandaşlar neredeyse tüm işlemlerini internet üzerinden ya da devlete ait olan resmî mobil uygulamaları aracılığı ile yapabilir hale geldi. UYAP Vatandaş portalı da bu kullanıma örnek durumlardan biri oldu. Peki, UYAP nasıl kullanılır?

Haber 22-05-2023 10:29

56 bin liralık araca yanlışlıkla 1 milyon liralık teklif verdi

Adıyaman'daki "icradan araç satım ihalesi"ne UYAP üzerinden katılarak 100 bin liralık teklifine yanlışlıkla 1 "sıfır" fazla atan Ahmet T, sonradan hatasını anlayınca, kazandığı ihalenin iptali için mahkemeye başvurdu - Avukat Ümit Taş: - "Bu davada sizin ihaleyi 1 milyon lira yapamayacağınız ortaya çıkacağından dolayı İcra Hukuk Mahkemesi ihalenin feshine kararı verecektir. Bununla ilgili kararlar daha önce de mevcuttur"

Yurthaber 09-03-2022 12:05

Yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına 'UYAP Mobil' uygulaması da eklendi

Yargı Reformu Stratejisi kapsamında yargılamaların hızlandırılması ve adalete erişimin kolaylaştırılmasını sağlayan yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) mobil uygulaması da eklendi.

Haber 22-10-2021 02:25

Osmaniye'de aranan şüphelilere şafak operasyonu

Osmaniye'de aranan şüphelilere şafak operasyonu

Haber 26-11-2019 12:46

Raporunu zamanında teslim etmeyen bilirkişiler takipte

Adalet Bakanlığının bilirkişilerin rapor teslimlerinin anlık takibine yönelik 18 Ocak'ta başlattığı yeni uygulama kapsamında, bugüne kadar 8 bin 735 bilirkişinin raporunu zamanında teslim etmediği belirlendi - Bu durumda olanlara raporlarını teslim edene kadar yeni görev verilmemesi kararlaştırıldı

Haber 22-05-2019 11:25

Evrak taşımaya son veren uygulamayla 11 milyonluk tasarruf

Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının ortak çalışması sonrası, yargı ile emniyet arasında yapılan yazışma ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan, polislerin adliyelere evrak taşımasına son veren uygulama kapsamında, bugüne kadar 11 milyon 690 bin lira tasarruf sağlandı - Pilot uygulama kapsamında 101 bin 634, Türkiye genelindeki uygulamada ise 140 bin 731 olmak üzere toplam 242 bin 365 evrak alımı ve gönderimi, elektronik ortamdan gerçekleştirildi

Haber 22-05-2019 11:02

Bilirkişilerin rapor sürelerine takip

Adalet Bakanlığınca, bilirkişilerin raporlarını zamanında sunup sunmadıklarının UYAP bünyesinde oluşturulan takip sistemiyle kontrol edilmesine yönelik uygulama 18 Ocak'ta başlatılacak - Uygulama kapsamında, belirlenen sürelerde raporlarını mazeretsiz olarak sunmayan bilirkişilere, raporunu sunana kadar yeni görev verilmeyecek

Haber 16-01-2019 12:46

Abonelik sözleşmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de

Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklı para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak.

Finans 19-12-2018 09:30

Abonelik sözleşmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de

Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi - Abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklı para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak - Merkezi Takip Sistemi'ne yönelik düzenlemeler 1 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girecek - Konkordato raporunu verecek denetim kuruluşları daraltılacak - Ticari alacak ve tazminat davalarında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulacak

Haber 19-12-2018 03:36

TBMM'de bu hafta

TBMM Genel Kurulu, abonelik sözleşmesinden kaynaklanan alacaklara ilişkin takibin başlatılmasıyla ilgili teklif için mesai yapacak - Teklife göre, abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklanan para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri, UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak

Haber 02-12-2018 11:37

Abonelik sözleşmesinden kaynaklanan para alacaklarına ilişkin takip

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ve milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan, Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu - Abonelik sözleşmelerinden ve tüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklanan para alacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri, UYAP bünyesinde oluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak - Konkordato raporunu verecek denetim kuruluşları daraltılacak, kamu yararını ilgilendiren kuruluşların denetimi için yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşları rapor hazırlayacak - Ticari alacak ve tazminat davalarında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurma şartı getiriliyor

Haber 13-11-2018 15:50

Bilirkişilik başvuruları ilk kez e-Devlet üzerinden yapılacak

Bilirkişilik başvuru süreci bugün başlıyor. İlk kez e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek başvurular elektronik veya mobil imza ile yapılacak.

Haber 05-11-2018 11:08

Aydın Doğan hakkında zorla getirme kararı! Avukat Şehnaz Doğan Yüzer: Kararı UYAP'tan öğrendik

Avukat Şehnaz Doğan Yüzer, müvekkili iş adamı Aydın Doğan hakkında yargılandığı bir dava kapsamında zorla getirme kararı çıkarıldığını Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nden (UYAP) öğrendiklerini bildirdi.

Haber 13-06-2018 20:27

TÜBİS-UYAP entegrasyonu kullanıma açıldı

Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri arasındaki işlemlerin elektronik ortamda yapılması amacıyla oluşturulan Tüketici Bilgi Sistemi-Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi entegrasyonu hizmete açıldı - Entegrasyon sayesinde, tüketici hakem heyetlerinin ve mahkemelerinin postalama, kağıt ve kartuş gibi giderlerinde tasarruf sağlanacak

Haber 28-03-2018 11:47

18 yıllık hapis cezasını 18 aya düşürdü

Hakimin UYAP şifresini kullanarak rüşvet karşılığı ceza sürelerini değiştiren zabıt katibinin davasında akıl almaz detaylar ortaya çıktı.

Haber 12-04-2016 09:41

Zabıt katibi 18 yıl cezayı silmek için 30 bin lira almış

Antalya'da 18 yıllık hapis cezası kararını hakimin UYAP şifresini kullanarak rüşvet karşılığı sildiği iddia edilen zabıt katibi Tunç I., suçlamaları kabul etmedi.

Haber 25-12-2015 11:15

UYAP’a girip 5 yıllık infazı sildiler

UYAP'a giren kimliği belirsiz kişilerin, Kocaeli İnfaz Savcılığı’nda 5 yıllık hapis cezası bulunan Oktay D.’nin infazını sistemden sildikleri belirlendi.

Haber 28-11-2013 03:04