Akciğer‎ Haberleri

Canan Karatay duyurdu: Yanlış biliniyor, kolesterolü yükseltmiyor! Yediden yetmişe herkes tüketmeli

Prof. Dr. Canan Karatay beslenme üzerine verdiği bilgiler ile günlerce gündem yaratıyor. Daha sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarının sağlıklı gıdalardan geçtiğini belirten Karatay, kolesterol ve SMA hastalığı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alişan ile Hayata Gülümse programında yaptığı bu açıklamalarda kemik suyu hakkında bilinen en büyük yanlışı belirtti.

Haber 28-09-22 07:50

Her zaman yediklerimizden 10 kat daha faydalı! Öyle hastalıkları iyileştiriyor ki...

Patates her çeşidiyle sofralarda yer alıyor. En sevilen ve sık tüketilen sebzelerden olan patatesin farklı çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitleri arasında bulunan mor patates hastalıklara karşı öyle bir koruma sağlıyor ki duyanları şaşırtıyor. Mor patatesin faydalarını merak ediyorsanız bu haberi okuyabilirsiniz.

Haber 27-09-22 08:28

Solunum kapasitesi kritik seviyede düşen hasta nakille sağlığına kavuştu

Akciğer nakli olan Safiye Karabulut: -"Göğsünü doldura doldura nefes almak çok güzel bir duygu. O hissi yıllardır yaşamıyordum. Herkes organ bağışı yapsın ve benim gibi hastalara derman olsunlar" - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Akciğer Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Ali Özdil: - "Organlar bizimle birlikte toprak olmasın"

Yurthaber 06-09-22 11:57

İyileşmek için ameliyat oldu ama şiştikçe şişti!

KOAH hastası olan 75 yaşındaki ismi açıklanmayan bir adam, ameliyat sonrası nadir görülen bir durumla karşı karşıya kaldı. Ameliyat sonrası leğen kemiğinde başlayan şişme yüzüne kadar ilerledi. Yüzü o kadar şişti ki sonunda gözlerini açamaz hale geldi. İki hafta süren vücudunun şişmesi doktorların yoğun müdahalesi sonucu durduruldu.

Haber 02-09-22 14:27

Civan Canova kimdir? Kaç yaşında öldü? Hastalığı neydi? Nerelerde oynadı?

Ünlü oyuncu Civan Canova’nın ölümünün ardından Civan Canova’nın kaç yaşında öldüğü, ölümüne neden olan hastalığı ve yaşamında hangi dizi ve filmlerde yer aldığı merak edildi. Başarılı oyuncu Civan Canova hakkında tüm merak edilenler…

Magazin 21-08-22 13:46

Yeniden doğmuş gibi! Akciğerlerinizi temizliyor, kanseri önlüyor

Akciğer sağlığını korumak genel sağlığı da korumak için oldukça önemlidir. Yapılan yanlış alışkanlıklar ve çeşitli faktörler akciğerin kirlenmesine sebep olabilmektedir. Bu alandaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ise akciğer hastalıklarından korunmak ve sağlığınızı korumak adına keçiboynuzu kürünün önemini vurguluyor. Saraçoğlu, kür sayesinde akciğerlerin ciddi oranda temizlendiğini belirtiyor.

Haber 27-06-22 12:03

Kanseri önler, toksinlerden arındırır... Akciğeri pırıl pırıl yapan kür!

Akciğer, vücudumuzun temel organlarından biridir ve kesinlikle çok dikkat edilmesi gerekir. Sigara gibi tütün ürünleri kullanıyorsanız akciğerinizi çok yıpratmışsınız demektir. Akciğer sağlığı için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. İnsan sağlığı için hayati öneme sahip olan akciğer, dış etkenlerden de çok etkilenir. Akciğeri, korumak, toksinlerden arındırmak için mutlaka bu kürü deneyin.

Haber 25-06-22 10:06

Küçük Yusuf akciğerindeki fıstık nedeniyle ölüm tehlikesi atlattı

Aksaray'da, aniden başlayan morarma, nefes alamama ve öksürük şikayetiyle hastaneye götürülen 1,5 yaşındaki çocuğun, sağ akciğer girişindeki soluk borusunu tıkayan fıstık çıkarıldı - Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Tuşat: - "Küçük çocukları olan ailelerin evlerinde kuruyemiş, şeker gibi taneli şeyleri ortalık yerlerde bulundurmaması gerekiyor"

Yurthaber 24-06-22 12:30

Öğrencilerin ışkının akciğere faydalarıyla ilgili projesi TÜBİTAK'tan ödül getirdi

Erzurum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi öğrencilerinden Muhammet Haktan Kalaoğlu: - "Bu bitkiyi akciğere çok benzettik. Bu yüzden ışkının akciğer koruyucu potansiyelini araştırdık. Projemizde ışkının akciğer koruyucu potansiyelini gördük" - Projeye katılan öğrencilerden Ömer Faruk Korkmaz: - "Bu ödül bana gelecekte yapacağım çalışmalar için ümit verdi"

Yurthaber 16-06-22 13:13

Bu basit test ile kanser riskinizi öğrenebilirsiniz

Akciğer kanseri oldukça ciddi sonuçlara neden olabilen kanser türleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Her yıl binlerce insan akciğer kanserine yakalanıyor. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre evde yapacağınız çok kolay test ile akciğer kanserine yakalanma riskinizi öğrenebilirsiniz.

Haber 23-05-22 15:20

Mikroplastik, insan kanından sonra bu kez de akciğerde tespit edildi

İngiltere'de bilim insanları ilk kez, yaşayan insanlardan alınan akciğer dokularında küçük plastik parçacıkları bulunduğunu açıkladı.

Haber 18-05-22 18:39

Akciğerlere ne iyi gelir? Akciğere iyi gelen yiyecekler nelerdir, evde tedaviyi desteklemek için neler yapılabilir?

Akciğerler, yaşamsal fonksiyonların devamı için ağız veya burun yoluyla havadaki oksijeni alarak ve vücuttan karbondioksiti dışarı atarak çalışan solunum organımızdır. Akciğerlerin sağlıklı kalması yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi için olmazsa olmazdır. Ancak bazen diğer organlarda olduğu gibi akciğerlerde de sağlık sorunları yaşanabilir. Kişilerin eskisi gibi sağlıkla nefes almasını sağlamak için akciğerlere ne iyi gelir? Akciğere iyi gelen yiyeceklerle evde tedaviye katkı sağlanabilir.

Haber 13-05-22 17:34

Balgama ne iyi gelir? Balgam nedir, nasıl oluşur?

Balgam, akciğer ve alt solunum yollarında üretilen bir tür mukustur. Sağlıklı bir kişinin vücudunda ortalama olarak günde 1 ila 1,5 litre arasında balgam üretilir. Balgam, içeriğinde mikropların yok edilmesini sağlayan çeşitli antikorlar ile enzimleri barındırır, esas görevi akciğerleri korumaktır. Ancak balgam oluşumu bazen iltihap ve enfeksiyon nedeniyle olabilir. Bu durumla karşılaşanlar için balgama ne iyi gelir? Evde doğal yollarla balgam tedavisi mümkün müdür?

Haber 13-05-22 13:29

Öksürük şikayetiyle hastaneye gitti, akciğerinden çıkan herkesi şaşkına çevirdi!

Bolu’da öksürük ve şiddetli ağrı şikayetiyle gittiği hastanede 5 yıldır sol akciğerine saplanan lades kemiğiyle yaşadığını öğrenen Mehmet Salih Fer, kemiğin ameliyatla alınması sonucu sağlığına kavuştu.

Haber 24-04-22 09:19

Akciğerinde tespit edildi! Şaşkına çeviren olay, 5 yıl boyunca...

Bolu'da 5 yıl boyunca öksürük, şiddetli ağrı, sırtında yanma şikayetleri bulunan bir kişinin akciğerinde yediği tavuğun lades kemiği olduğu tespit edildi. Yapılan ameliyat sonucunda hastanın sağlığına kavuştuğu belirtildi.

Haber 23-04-22 17:46

Mikroplastik, insan kanından sonra bu kez de akciğerde tespit edildi

İngiltere'de bilim insanları ilk kez, yaşayan insanlardan alınan akciğer dokularında küçük plastik parçacıkları bulunduğunu açıkladı.

Haber 06-04-22 15:46

Küçük Osman'ı soluk borusuna kaçan fıstık parçaları öldürüyordu

Afyonkarahisar'da, aniden başlayan morarma ve öksürük şikayetiyle götürüldüğü hastanede, sol akciğer girişinde soluk borusunu tıkayan fıstık parçaları tespit edilen 3 yaşındaki çocuk, başarılı müdahaleyle hayata döndürüldü - Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer: - "Yabancı cisim erken dönemde çıkarılmazsa sonrasında zatürreye sebep olmakta. Erken tanı hayat kurtarıyor. Soluk borusuna yabancı cisim kaçarak boğulma vakalarını 4- 5 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görmekteyiz"

Yurthaber 24-03-22 11:35

Korkuttu: Akciğer kanserinin görülme yaşı 30’lara kadar indi!

Her birey kanser olma riskiyle yaşıyor. Sağlıksız alışkanlıklar kansere zemin oluşturuyor. Özellikle sigara ve hava kirliliği akciğer kanseri olma riskini arttırıyor. Çok küçük yaşlarda başlanan sigara kullanımı nedeni ile akciğer kanserinin olanların sayısı 30’lu yaşlara kadar indi.

Haber 22-02-22 16:36

Her yaştan insanı bekleyen tehdit! Akciğer hipertansiyonuna dikkat

Pek çok kardiyolojik muayenede önem taşıyan pulmoner hipertansiyon (PAH) ya da (PH), hayati risk oluşturabilen bir hastalık olarak biliniyor. Her yaştan insanı etkileyebilecek bir hastalık olan pulmoner hipertansiyon, hastaların günlük aktivitelerini yerine getirememesine yol açıyor. Sık sık nefes darlığı, çarpıntı ve yorgunluk gibi şikayetlere yol açan bu hastalık, dikkatli bir yaşam ve düzenli takipler ile kontrol altına alınabiliyor.

Haber 18-01-22 10:46

Ciğerlerinizi Covid'e hazırlayan nefes egzersizi! ''Donanımlı bir silah gibi''

Covid-19 virüsü dolayısıyla en çok yıpranan akciğerler için güçlendirici nefes egzersizlerini aktaran fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Doğru nefes egzersizleri sonrasında güçlenen ciğerlerimizle Covid virüsüne karşı daha hazırlıklı hale geliriz. Ayrıca güçlü ciğerler sizin muhtemel hastalık sürecinizi daha rahat atlatmanızı sağlar. Ciğerlerimizin fonksiyonel kapasitesini ne kadar kuvvetlendirirsek ona karşı elimizde donanımlı bir silah barındırmış oluruz” dedi.

Haber 06-01-22 09:17

Bu besini sofradan eksik etmeyin! En önemli organlarımızdan biri olan akciğeri yeniliyor

Beslenmede çeşitliliğin önemli olduğuna işaret eden İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Dyt. Betül Yurdakul, sağlıklı bir vücut için her besin grubundan yiyeceklere yer verilmesi gerektiğini söyledi. Akciğer ve karaciğer sağlığında doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Yurdakul, “Akciğerimizin kendini yenileyebilmesi için brokoli, Brüksel lahanası, kekik, keçiboynuzu, karaciğer sağlığı için ise sarımsak, yeşil çay, pancar, enginar tüketilmesini önerdi.

Haber 04-01-22 09:26

Son dakika... Koronavirüs geçirenler dikkat! Prof. Dr. Özlü: En büyük hasar akciğerlerde

Koronavirüs hastalığı geçirenlerin en büyük endişesi, ileriki zamanda kalıcı hasara yol açıp açmadığı konusu. Pandeminin başından beri bununla ilgili pek çok araştırma ve açıklama yapılırken, insanların aklındaki sorular hâlâ geçmiş değil. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Oksijene bağımlı yaşayan, akciğerde sorunu olan kişilerin sayısı, koronavirüsten sonra ciddi bir artış göstermiş durumda. En büyük hasar akciğerlerde oluşuyor." dedi.

Haber 23-12-21 10:22

Dünyada ilk! Türk mühendisler yaptı, kıtalar ötesinden talep alıyor

Ankara ODTÜ Teknokent’te Türk mühendislerin tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği ve tıpkı hastanedeki hassasiyetle, evde solunum fonksiyon testi yapmayı sağlayan dünyanın ilk ultrasonik ev tipi spirometre cihazı ile özellikle pandemiden sonra hastane ortamına girme riski nedeniyle kontrollerini aksatan milyonlarca kronik solunum yolu hastasının hayatı kolaylaşacak. Akciğerin tansiyon aleti gibi olduğu söylenen cihaz, şimdiden 55'e yakın ülkeden talep alıyor.

Haber 21-12-21 11:26

KOAH belirtileri nelerdir? Akciğer dokusunu bozarak nefes almayı engelliyor!

KOAH nedenleri arasında sigara içimi ve sigara dumanına maruz kalma başta görülür. Birçok etkene bağlı olarak gelişen bir hastalık olan KOAH, akciğer dokusunda bozulmalara neden olur. Hava yollarının tıkanmasıyla nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi şikayetlere yol açan KOAH kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Haber 16-11-21 12:19

Prof. Dr. Özkan'dan ibretlik açıklama: Akciğerlerinden gelen sıvıları görseniz çok korkarsınız, inanamazsınız

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, yeni tip koronavirüsten korunmanın tek yolunun aşı yaptırmak olduğunu belirterek, "Kovid-19 hastalarının akciğerlerinden gelen sıvıların rengini, kıvamını görseniz gerçekten çok korkarsınız, inanamazsınız. Başka hastalığa hiç benzemiyor. Aşı olmamanın sonuçları çok korkunç." dedi.

Haber 10-11-21 14:04

Dünyada ilk! 6 dakikada ulaştırıldı

İnsansız hava aracı kullanımında dünyada bir ilke imza atıldı. Hastaya nakledilecek akciğer, ilk kez bir hastaneden diğerine insansız hava aracı ile taşındı. Toronto kentinde gerçekleşen olayda, bir hastadan alınan akciğer, 6 dakikalık bir uçuş ile hastaneye ulaştırıldı.

Haber 13-10-21 07:53

Dünyada bir ilk! Hastaya nakledilecek akciğer, drone ile taşındı

Kanada'da hastaya nakledilecek akciğer dünyada ilk kez, bir hastaneden diğerine insansız hava aracı (drone) ile taşındı.

Haber 13-10-21 02:15

Geçmeyen nefes darlığı ve öksürük şikayeti yaşıyordu! Akciğerinden çıkan şoke etti

Karabük’te, geçmeyen nefes darlığı ve öksürük şikayeti ile hastaneye giden 57 yaşındaki Hatice U.’nun akciğerinde tespit edilen kabak çekirdeği yapılan operasyonla çıkarıldı.

Haber 30-09-21 19:43

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Koronavirüs akciğer kanserini taklit etti

Kahramanmaraş'ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.'nin koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi koronavirüs tedavisi gören N.T.'ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini ve bunun dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.

Haber 12-09-21 11:52

Aşı olmayan çocuklar için büyük tehlike! Akciğerler etkileniyor

Koronavirüste aşılama yaşı her geçen gün düşerken aşı olmayan çocuklarda da ciddi akciğer tutulumları görülmeye başladı. 12 yaş üzeri kronik rahatsızlığı olan hastalara artık aşılama yapılabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya ise aşı olmamış kronik rahatsızlığı olan 14 yaşındaki bir çocuğun akciğerlerinde oluşan ciddi tahribatı gözler önüne serdi.

Haber 02-09-21 09:47

En sık görülen belirtisi öksürük! Uzman isimden akciğer kanseri uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, öksürük, kanlı balgam, sırt-göğüs ağrısı, ses kısıklığı, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, nefes darlığı ve sık sık geçirilen zatürre gibi belirtilerin akciğer kanseri belirtileri olabileceğini söyledi.

Haber 26-08-21 09:53

Bu turşu 1 günde olgunlaşıyor! Soğan turşusu nasıl yapılır?

Bir turşu düşünün; hazırlık süresi 5 dakika, olgunlaşma süresi sadece 8 saat, tadı ise mükemmel... Yaz kış severek tüketeceğiniz soğan turşusunu sofralarınızdan eksik etmeyeceğinizden eminiz.

Yemek 17-08-21 13:27

Akciğer testi nasıl yapılır? Sosyal medyada gündem oldu

Sosyal medyada yer alan "Akciğer testi" araştırılıyor. Günlerdir konuşulan Akciğerleriniz ne kadar güçlü? adlı videoda nefesin 1 dakika 10 saniye boyunca tutularak sağlık testi yapılıyor. Peki, sosyal medyada yer alan akciğerleriniz ne kadar güçlü? testi doğru mu? İşte, ayrıntılar...

Trend 18-05-21 19:52

Sosyal medyada gündem oldu! Binlerce kişinin yaptığı akciğer testi aldatmaca mı?

Günlerdir sosyal medyada gündem olan "Akciğerleriniz ne kadar güçlü?" testini neredeyse denemeyen kalmadı. Testte nefesinizi 1 dakika 10 saniye tutabiliyorsanız "süper akciğerlere" sahipsiniz sonucu çıkarken, normal bir akciğer için bu süre 14 saniye olarak gösteriliyor. Güçlü akciğerlerde ise süre 35 saniyeyi buluyor. Peki bu test ne kadar doğru?

Haber 18-05-21 16:12

Nefes darlığı neden olur? Nefes darlığı belirtisi hangi hastalıklarının habercisi?

Nefes darlığı yaşandığında koronavirüs belirtisi olduğu düşünülse de bazı hastalıklar nefes darlığına neden olabiliyor. Bazı hastalıklarda hafif ve geçici olarak yaşanan nefes darlığı, bazı hastalıklarda ise şiddetli ve uzun süreli devam edebiliyor. Peki nefes darlığı hangi hastalıklarda ortaya çıkıyor? İşte konu ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Haber 18-05-21 11:37

Korona hastasına dünyanın ilk canlı akciğer nakli!

Akciğerleri Kovid-19 nedeniyle ciddi şekilde hasar gören bir Japon kadına, dünyanın ilk canlı donör akciğer nakli gerçekleştirildi. Yoğun bakımdaki kadının eşi ve oğlundan alınan canlı dokuların naklinin, 11 saat süren ameliyat sonucunda başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Haber 09-04-21 16:56

Covid-19'a yakalananlara akciğer temizliği önerisi: Hayati önem taşıyor!

Covid 19 hastalığında akciğerlerin kapasitesini artırmak ve akciğerleri temizlemek için günde 10 bin adım atmanın önemine vurgu yapan Doç. Dr. İrfan Eser, her gün gerçekleştirilmesi gereken bu yürüyüşü 'akciğerlerin tuvalet temizliği' olarak isimlendiriyor. Derin nefes çekme ve balon şişirmenin de akciğerlerin kapasitesini artırdığını söyleyen Eser, konu ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Haber 23-02-21 14:12

Astım teşhisi konulan hastanın akciğerinden tümör çıktı!

Geçtiğimiz yıl astım teşhisi konan 43 yaşındaki Taner Uğuzyerli, ilaç tedavisine rağmen şikayetleri geçmeyince tekrar hastaneye gitti. Tesadüfen akciğer atardamarında 7 santimlik tümör olduğu ortaya çıkan Uğuzyerli'nin yaşadığı hastalığın çok zor anlaşıldığını söyleyen Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, 'Hasta 6 ay sonra gelmiş olsaydı tedavi şansı kalmayacaktı' dedi.

Haber 15-02-21 10:15

Akciğer atardamarındaki tümörden şans eseri kurtuldu

Geçen yıl astım teşhisi alan ve yaklaşık bir yıl ilaç tedavisi görmesine rağmen şikayetleri geçmeyen 43 yaşındaki Taner Uğuzyerli’nin akciğer atardamarında 7 santimlik tümör olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, “Pulmoner anjiyosarkom dediğimiz bu hastalık çoğu zaman astım ve KOAH ile karışıyor, nadir görüldüğü için çok zor teşhis ediliyor ve hastalar maalesef kaybediliyor. 6 ay sonra gelmiş olsaydı, muhtemelen tümör akciğere yayılacaktı ve tedavi şansı kalmayacaktı" dedi.

Haber 15-02-21 09:35

Covid-19 uyarısı: Akciğerlerde kalıcı hasar bırakabilir

Gün geçtikte Covid-19 ile ilgili yeni bulgulara rastlanmaya devam ediyor. Bu noktada en dikkat çeken bulgular arasında akciğer hasarı da yer alıyor. Akciğerlerde kalıcı hasar bırakabilen Covid-19'un nasıl bir değişime yol açtığını anlatan Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Yurdanur Eryılmaz Şahin, hastaların taburcunun üzerinden 4-6 hafta geçtikten sonra mutlaka kontrolden geçmeleri gerektiğini söyledi. İşte detaylar...

Haber 10-02-21 17:34

Sigara akciğere kızgın bir iğnenin batması gibi zarar veriyor

Trakya Üniversitesi Rektörü Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: - "Bir toplu iğneyi ateşte kızdıralım, akciğere batırıp çıkaralım. Sigaranın insanda yaptığı etki bu. Bu her sigara içildiğinde aynı etkiyi yapıyor" - "Yıllar içinde yüzlerce, binlerce paket sigara içildikçe akciğeri tamamen kaybedilmiş bir hasta ortaya çıkıyor" - "Hayatımızda hep geleceğe yatırımdan bahsederiz. Geleceğe yapacağınız en büyük yatırım sigarayı bırakmaktır"

Yurthaber 08-02-21 14:08

Gebeliğe nasıl hazırlanmalıyım?

Son zamanlarda en çok 'Anneliğe nasıl hazırlanabilirim?' sorusu soruluyor. En son arayan hastalarımdan biri de 30 yaşında olduğunu, eşini evlenmeden uzun süre önce tanıdığını, 2 aylık evli olduğunu, meslek problemlerini hallettiklerini, maddi sorunları olmadığını ve artık bir bebek sahibi olmak istediklerini söylemekteydi. Benden 'ne tür bir hazırlık devresinden geçmesi ve gebelik boyunca ne tür önlemler alması' gerektiği yönünde bilgi almak istedi.

Haber 16-12-04 04:37

Zararlarını biliyor, yine de sigara içiyoruz

Üniversite öğrencilerinin sigara kullanımına olan bakış açıları araştırıldı. Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 48'inin sigara kullandığı saptanırken, kızların yüzde 45'inin, erkeklerin ise yüzde 51'inin sigara içtiği ortaya çıktı.

Haber 30-11-99 00:00

Zatürree hastalığına dikkat

Akciğer dokusunun iltihaplanması anlamına gelen zatürree (pnömoni), Türkiye'de çocukluk döneminin önemli bir hastalığı olmaya devam ediyor.

Haber 30-11-99 00:00

En büyük katil sigara

Sigaranın dünyada bu hızla içilmesi halinde, 2020 yılında birinci ölüm sebebi olacağı bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Toraks Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, "31 Mayıs Sigarasız Bir Dünya Günü" dolayısıyla açıklamada, Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara içtiğini, her yıl yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden öldüğünü söyledi.

Haber 30-11-99 00:00

En sık rastlanan akciğer hastalığı

Plörezi, akciğerleri çepeçevre saran zarların arasında sıvı toplanmasıyla sonuçlanan hastalıkların genel ismidir. Halk arasında zatülcenp adıyla bilinir. Her yaştan insanda görülebilir. Tüberkülozdan kansere, kalp yetersizliğinden romatizmal hastalıklara kadar 50'den fazla nedeni vardır.

Haber 30-11-99 00:00