Arkeolojik Kazı Haberleri

Hasankeyf'teki kazılarda şifa tası ve iki okçu yüzüğü bulundu

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında, ilk kez sağlık alanında kullanılan şifa tası ile iki zihgir (okçu yüzüğü) bulundu.

Yurthaber 01-12-2023 11:42

Van'daki Urartu kalelerindeki kazılarla 2 bin 700 yıllık geçmişin izleri sürülüyor

Van'da, Urartular tarafından inşa edilen Ayanis ve Çavuştepe kalelerinde yıllardır yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık 2 bin 700 yıllık geçmişin izleri sürülüyor.

Yurthaber 19-10-2023 11:04

Muğla'da Kalinda Antik Kenti'ndeki kazılar sürüyor

Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Kalinda Antik Kenti'nde, bölgenin tarihine ışık tutacak kazı çalışmalarına devam ediliyor.

Yurthaber 26-09-2023 11:25

Mersin'deki Olba Antik Kenti'nde kadın heykeli ve 2 friz parçası bulundu

Helenistik dönemin önemli yerleşim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesindeki Olba Antik Kenti'nde, yürütülen kazı çalışmalarında milattan sonra 2. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen kadın heykeli ve üzerinde mitolojik sahnelerin yer aldığı 2 friz parçasına ulaşıldı.

Yurthaber 14-08-2023 12:15

Arkeolojik Kazı

Arkeolojik Kazı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Arkeolojik Kazı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Günün en heyecan verici haberi diyerek duyurdu! İstanbul'daki arkeolojik kazılarda bulundu: 1700 yıllık Pan heykeli, kayıp Roma Sarayı...

İstanbul'da devam eden arkeolojik kazılarda önemli bir gelişme yaşandı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "Günün en heyecan verici haberi" diyerek yaptığı paylaşımda, İstanbul'da bu sabah çok önemli bir arkeolojik buluntunun açığa çıkarıldığını duyurdu. Polat, açıklamasının devamında "İstanbul’un kayıp Roma Sarayı bölümüne ulaştığımızı görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Haber 01-06-2023 14:53

Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki ilk lejyoner mezarlığı Satala’da ortaya çıktı! 2 bin yıllık 'Diplomata' parçası da bulundu

Gümüşhane'deki Satala Antik Kenti'nde sürdürülen arkeolojik kazılarda heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’da kazı yapılabilen tek kalesi olan Satala'da Anadolu’daki ilk Leyjoner mezarlığı bulundu. Çok katmanlı ve ana kayaya oyulmuş mezarlıkta, 25 yıllık görev süresini dolduran Roma askerlerine verilen yaklaşık 2 bin yıllık 'Diplomata' denilen bronz belgenin de parçası çıktı. Mezarlıkta ayrıca, demirden mızraklara ait parçalar ve çeşitli silahlar da bulundu.

Haber 17-11-2022 09:50

Mısır’da büyük keşif: Kleopatra’nın kayıp mezarına giden tünel bulundu! '21. yüzyılın en önemli keşfi olacak'

Mısır’ın İskenderiye şehrindeki Taposiris Magna Tapınağı’nda yapılan arkeolojik kazılarda büyük bir keşfe imza atıldı. Arkeologlar, Antik Mısır'ın efsanevi kraliçesi Kleopatra’nın kayıp mezarına ulaştığı tahmin edilen bir yer altı tüneli keşfetti. 2 bin yıldan daha eski olan bin 300 metre uzunluğundaki tünelin, yerin 13 metre altında bulunduğu belirtildi. Kazı çalışmalarının başındaki isim olan Arkeolog Kathleen Martinez, "Mezarı ortaya çıkarırsak 21. yüzyılın en önemli keşfi olacak” dedi.

Haber 08-11-2022 15:51

Yassıtepe kazılarında heyecanlandıran keşif! Miken Uygarlığı'na ait mezar alanı bulundu

İzmir'in Bornova ilçesinde şehrin ilk insanlarının yaşadığı Yassıtepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarında heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Bölgede, Yunan Miken Uygarlığı'na ait mezar alanıyla birlikte çok sayıda buluntu gün yüzüne çıkartıldı. İzmir kent merkezinde ilk kez bu mezarlık alanının bulunmasının önemli olduğuna dikkat çeken Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "Bu eserler günümüzden 3 bin 400 yıl öncesine ait" dedi. İşte detaylar...

Haber 30-10-2022 10:10

Bitlis Kalesi'ndeki kazılarda konut kalıntıları ortaya çıkarıldı

Kazılar sırasında Geç Osmanlı Dönemi'ne tarihlendirilen seramik, sikke, metal, cam ve kemik buluntuları da tespit edildi - Bitlis Eren Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yunus Emre Karasu: - "2004'ten bu yana yürütülen kazılarla kalenin yaklaşık yüzde 50'lik kısmı gün yüzüne çıkarıldı. kalan kısımlarda çalışmalar devam ediyor"

Yurthaber 04-10-2022 11:04

Benzeri yok... İzmir'de 2 bin 500 yıllık lavabo bulundu! Üzerindeki motifler şaşkına çevirdi

İzmir'in Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazılarda, araştırmacıları şaşkına çeviren bir keşfe imza atıldı. Kazılar sırasında, 2 bin 500 yıllık olduğu belirlenen perirrhanterion (lavabo) bulundu. Lavabonun üzerinde fantastik mitolojik yaratıklar ve araba yarışları bezeli olduğu görüldü. Araştırmacılar, M.Ö. 6'ncı yüzyıla ait bu eser için, aynı şekilde bir örneğinin daha önce görülmediğini ifade etti. İşte heyecanlarından keşfin detayları...

Haber 27-09-2022 11:05

Mersin'de heyecanlandıran keşif! Araştırmacıları şaşkına çevirdi

Mersin’de antik liman kenti "Anemurium"da devam eden kazı çalışmalarında heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Sütunlu cadde olabileceği düşünülen alanda yapılan kazılarda biri bebek 4 iskelet bulundu. Kentin nekropol alanı dışında kalan bölgede çıkan iskeletlerden bebek olanın bir amfora içerisinde defnedilmiş olması ise tüm ekibi heyecanlandırdı. İşte heyecanlandıran keşfin detayları...

Haber 25-09-2022 09:29

Mersin'de 9 bin yıllık Yumuktepe Höyüğü'nün her katmanı inceleniyor

Mersin'de 9 bin yıllık Yumuktepe Höyüğü'nün her katmanı inceleniyor

Yurthaber 20-09-2022 11:42

Bathonea'da heyecanlandıran keşif! İçinde çıngırak ve bilezik olan çocuk mezarı bulundu

Avcılar'daki Bathonea antik liman kenti kazılarında araştırmacıları heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Kazı çalışmalarında bin 500 yıllık bir çocuk mezarı bulundu. Küçük mezarda bir kıza ait olduğu değerlendirilen bilezik ve çıngırak da gün yüzüne çıktı. Bulunan mezarla birlikte o döneme ait defin kültürüyle ilgili yeni bilgiler elde edilmesi bekleniyor. İşte heyecanlandıran keşfin detayları...

Haber 19-09-2022 10:56

Van'daki ızgara planlı antik kenttin sırrı yeni bulunan kitabelerle çözülecek

Zernaki Tepe'de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu'daki ilk örneği olduğu değerlendirilen 270 hektar alandaki kent kalıntısında ortaya çıkarılan Aramice yazılmış 4 yeni kitabe uzmanlarca inceleniyor - Van Müze Müdürü Erol Uslu: - "İlk veriler bu yapının Part İmparatorluğu dönemine ait olduğu yönünde. Urartu sonrası Pers ve Partların bu bölgede hakimiyet kurduğuna ilişkin ciddi bir veri, bulgu olduğunu söylemek gerekir"

Yurthaber 17-09-2022 11:03

Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında heyecanlandıran keşif! Bir benzeri 1960'lı yıllarda bulunmuştu

Avcılar'daki Bathonea Antik Liman Kenti kazılarında, heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö. 5. yüzyıla ait sepet formunda sütun başlığı bulundu. Sütun başlığının bir benzeri, 1960'lı yıllarda Saraçhane kazıları sırasında bulunmuştu. İki eserin de aynı usta tarafından yapılmış olabileceği değerlendiriliyor. İşte detaylar...

Haber 15-09-2022 15:25

Bathonea kazılarında 1600 yıllık hokka ve divit bulundu

Geç Roma dönemine ait hokka ve divit takımının bir arada bulunmasının, dünyada ilk olma özelliği taşıdığı belirtildi

Yurthaber 15-09-2022 11:37

Kef Kalesi'nde 2 bin 700 yıllık mutfak ve hizmet odaları tespit edildi

Urartular döneminde Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, Van Gölü'ne hakim 2 bin 300 rakımdaki tepeye inşa edilen kaledeki faaliyetlerin büyük bir yangın nedeniyle sona erdiği belirlendi - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun: - "Kalenin batı bölümünde, kale ile ilişkili olacak hizmet binalarının da varlığını görmekteyiz. Mutfak ve kaleye hizmet sağlayacak çeşitli odaların varlığını tespit ettik"

Yurthaber 07-09-2022 11:41

Dülük Antik Kenti'nde başlayan yeni sezon kazıları dönemin inanç yapısına ışık tutacak

Gaziantep'teki insanlık tarihinin en eski yerleşimlerinden biri olan ve farklı dinlere ev sahipliği yapan antik kentte başlayan kazı çalışmaları 30 Eylül'e kadar sürecek - Kazı başkanı Prof. Dr. Michael Blömer: - "O dönemin birçok tanrısı var ancak henüz hangi tanrı için yapıldığını keşfetmedik, onu ortaya çıkarmayı hedefliyoruz"

Yurthaber 31-08-2022 12:57

Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde anıtsal yapı kalıntıları bulundu

Kazı başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı: - "Helenistik döneme ait bir kutsal alan veya başka bir mezar kalıntısı da olabilir. Bu açıdan çok heyecan verici bir çalışma" - "Aratos'un anıtsal mezarının mimarisini de açığa çıkardık. Burası, restorasyona hazır hale geldi"

Yurthaber 26-08-2022 11:23

Kampüs yakınındaki kazı alanı arkeoloji öğrencilerine pratik yapma imkanı sağlıyor

OMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Türker: - "Üniversitemiz çok yakın, yürüyerek höyüğe gelebiliyorsun. Verdiğimiz dersler teorik, uygulama dersimiz de var ama bunu arazide yapacak olanağımız yoktu" - "Dombalaktepe, öğrencilerimize derslerde aldıkları teorik bilginin uygulamasını görme, bunu tecrübe etme imkanı sağlıyor. Bu da bizim için büyük kazanç oldu"

Yurthaber 25-08-2022 14:21

Tozkoparan Höyüğü kazısında mimari kalıntılar ve çömlek parçaları bulundu

Tunceli'nin Tozkoparan köyünde geçen yıl başlatılan kurtarma kazısına, Düzce, Erzurum, Diyarbakır ve Çorum illerindeki çeşitli üniversitelerden akademisyenler danışmanlık yapıyor - Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Yılmaz: - "Kazıda bizi şaşırtan mimari kalıntılar açığa çıktı ve çok geniş duvarlarla karşı karşıyayız. Kalın duvarlar olması bunun bize anıtsal yapı olduğunu düşündürüyor"

Yurthaber 19-08-2022 12:30

Hititler'in kutsal şehri Nerikin üzerinin kapatılması için sponsor aranıyor

Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal: - "Kazılarımızın daha verimli, daha etkin ve sonuç alıcı şekilde devam edebilmesi için kamu kaynaklarının yanı sıra sponsor desteklerine de ihtiyaç duyulmaktadır" - Oymaağaç Kazı Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon: - "Bölgede karşımıza çıkan tüm bulgular bizlere Hitit ve takip eden dönemlerin yaşayış biçimleri konusunda bilgi verirken devam eden köklü gelenekleri de göstermesi açısından önemlidir"

Yurthaber 17-08-2022 15:44

Kahramanmaraş'taki Yassı Höyük'te kazı çalışmaları başladı

Kahramanmaraş'taki Yassı Höyük'te kazı çalışmaları başladı

Yurthaber 17-08-2022 15:01

Artvin'de Gevhernik Kalesi'ndeki kazı bölgenin tarihine ışık tutacak

Hristiyan ve Türk-İslam medeniyetinin izlerini taşıyan yapıları bünyesinde barındıran Gevhernik Kalesi ve çevresindeki arkeolojik kazı, 18 kişilik ekip tarafından titizlikle sürdürülüyor - Kazı başkanı Osman Aytekin: - "Bu yıl ki kazılara yeni başlanmasına rağmen kiliselerin ne tür süslemelere sahip olduğu, ne tür kap kaçak kullanıldığı yönünde veriler elde ettik"

Yurthaber 17-08-2022 12:43