Kafein Haberleri

Kahve içen herkesin bilmesi gereken kritik nokta! Bu şekilde içmek faydalıymış

Kahve güne daha zinde başlamak için tercih edilen içeceklerden biri. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahveyi tüketmeden önce bilmeniz gereken kritik noktayı haberimizde derledik.

Kadin 23-01-2024 16:00

Tiryakiler dikkat: Sağlığınızdan olmayın! Çay içmeden önce mutlaka bilmelisiniz

Dünya genelinde en çok popüler içeceklerden biri olan siyah çay özellikle ülkemizde oldukça fazla tüketiliyor. Günün her saati sevilerek tüketilen çay sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. İşte çay içmeden önce mutlaka bilmeniz gereken madde

Haber 15-10-2023 13:03

Kafein nedir, zararları nelerdir? Türk kahvesinde ve çayda kafein var mı?

Kafein, günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız bir madde olup pek çok kişinin güne başlarken veya enerji ihtiyacını karşılamak için tercih ettiği bir uyarıcıdır. Kafein doğal olarak kahve çekirdeklerinde, çay yapraklarında, kola ve enerji içeceklerinde bulunurken aynı zamanda çikolata ve bazı ilaçlarda da yer alır. Kafeinin popülerliği ve yaygın kullanımı, onun etkileri, kaynakları ve potansiyel sağlık etkileri hakkında merak uyandırmıştır.

Haber 30-06-2023 22:37

Regl döneminde tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler

Regl dönemi birçok kadın için işkence olarak görülüyor. Regl süresi boyunca çeşitli semptomlar yaşayan kadınlar ağrılarını ve şişkinliklerini azaltacak çözümler arıyor. Uzmanlar regl semptomlarını artırabilecek yiyecek ve içeceklere karşı uyarıyor.

Kadin 08-06-2023 15:23

Uzmanlardan acil uyarı! Bu içecekler kalp krizine neden oluyor, böbrekleri bitiriyor

Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Uzmanlar sıklıkla tüketilen ve sağlık için büyük risk oluşturan zararlı yiyecekler hakkında acil uyarlarda bulundu. Bu içeceği tüketen çocukların büyük risk altında olduğunu söyleyerek kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi zararlarını sıraladılar.

Haber 31-05-2023 15:08

31 yaşındaki kadın yaşlanmayı durduran kolajen bombası tavsiyelerini paylaştı! Görenler gerçek yaşına inanamıyor

Yaşıtlarına göre çok daha genç görünen kadınların cilt bakımların hangi uygulamaları yaptığı ve hangi malzemeleri kullandığı merak ediliyor. Daha genç görünmek ve yaşlanmaya dur demek isteyen kadınlar bu konu hakkında uygun yollar arıyor. TikTok'ta 31 yaşındaki bir kadın genç gözükmesini sağlayan sırlarını açıkladı.

Kadin 31-05-2023 10:13

Prof. Dr. Ertuğrul: 'Kafeinli içecekler ramazanda reflü şikâyetlerini tetikleyebilir'

Ramazanda sık tüketilecek kafeinli içeceklerin reflü hastalarının şikâyetlerini artıracağını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ertuğrul, “Ramazanda kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein denilince aklımıza sadece kahve gelmemelidir" dedi.

Haber 27-03-2023 09:07

Her evde bulunuyor: Mutfağın kapısından içeri sokmayın! Ciğerleri mahvediyor, iltihabı artırıyor

Sağlığımızı korumak için yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekiyor. Zararlı olmadığını düşünerek kullandığımız birçok gıda sağlığımızı büyük oranda tehlikeye atabiliyor. Akciğerlerimizin sağlığını korumak için de oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Her evde bulunan o sevilen içecekler akciğerleri mahvederek vücuttaki iltihaplanmaları artırabiliyor.

Haber 27-12-2022 08:38

Sağlığınızı düşünüyorsanız asla yemezsiniz! Tansiyonu altüst eden en kötü yiyecek

Yüksek tansiyon toplumda sıklıkla görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon kalp krizi, felç ve böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yüksek tansiyondan korunmak için ve yüksek tansiyon hastalarının bu hastalığı kontrol altında tutması için kaçınmaları gereken yiyecekler vardır. İşte hipertansiyon hastalarının asla yememesi gereken yiyecekler...

Haber 13-12-2022 09:29

Selülitlere veda edin! Pürüzsüz bacaklara kavuşmanın yolu çok basit

Selülit vücudun birçok yerinde ortaya çıkarak can sıkıcı durumlara yol açıyor. Genellikle bacak ve kalça etrafında görülen selülitten kurtulmak için çeşitli yöntemler aranıyor. Herkes selülitten kurtulmanın ve pürüzsüz bacakların hayalini kuruyor. İşte selülitlerinizden kurtulmanızı sağlayacak çözüm önerileri...

Kadin 07-12-2022 11:54

Bakım hilesini TiKTok'ta paylaştı: Göz altı torbalarından kurtulmanın yolu mutfaktan geçiyor

Göz altı torbaları ve kırışıklıklar yaşımız ilerledikçe daha büyük problem haline geliyorlar. Giderek artan cilt sorunlarıyla mücadele etme yöntemlerini TikTok hesabı üzerinden paylaşan Vicky Derosa, sabahları uyandığında göz altı torbalarını gideren ve cildini sıkılaştıran basit cilt bakımı hilesini açıkladı.

Kadin 16-11-2022 14:41

TikTok'ta paylaştı: Neden sabahları asla kahve içmemeniz gerekiyor?

Kahve en sevilen içecekler arasında bulunuyor. Birçok insan sabahları kahve içmeden ayılamadığını belirtiyor. Uzmanlar kahvenin oldukça fazla yararı olduğunu belirtse de sabahları içilen kahvenin zararı şaşırtıyor. Bir beslenme terapisti TikTok hesabında sabahları kahve içmenin zararını açıkladı.

Haber 06-11-2022 10:38

Daha uzun yaşamanın sırrı buradan geçiyormuş! Her gün 2 fincan içmek yeterli

Kahve ve çay en sık tüketilen içecekler arasında bulunuyor. Bu sebeple bu konular üzerine oldukça fazla araştırmalar yapılıyor. Özellikle kahve üzerinde yapılan araştırmalar şaşırtıcı sonuçlara sebep oldu. Uzmanlar her gün bir fincan kahve içmenin daha uzun bir yaşam sağlayabileceğini tespit etti.

Haber 27-09-2022 15:32

Kalp sorunlarına neden olan 7 tehlikeli alışkanlık: Bunları bilerek önleminizi alın

Kalp krizi ve kalp hastalıkları çok büyük sağlık sorunlarına yol açıyor. Kalp hastalıklarına neden olan etkenler bulunuyor. Bazen fark etmeden yaptıklarımız bazen de yaşam biçimimiz kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Oldukça tehlikeli olan bu hastalıklardan korunmak için alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Haber 19-09-2022 09:42

Geçmeyen yorgunluklara dikkat! Yorgunluğunuz bu 6 nedenden kaynaklanıyor olabilir

Yorgunluk yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Yorgunluğun etkilerini azaltmak için çeşitli yöntemler deniyor olabilirsiniz. Ancak ilk olarak geçmeyen yorgunluğunuzun nedenini öğrenmeniz gerekiyor. Yorgunluğunuzun altında yatan neden oldukça tehlikeli olabilir.

Haber 13-09-2022 16:51

Severek içtiğiniz çay sağlığınıza zarar verebilir! İçmeden önce...

Çay tüm dünyada sevilerek tüketiliyor. Ancak ülkemizde çay içme oranı birçok ülkeye göre çok daha yüksek. Oldukça fazla tüketilen çayın faydaları olsa da kahvaltılarda veya yemekte içilen çay sağlığınızı olumsuz etkileyebiliyor. Çay içmeden önce yemek saatinizi ayarlamanız gerekiyor.

Haber 11-08-2022 10:01

Mutlaka uygulayın! Tamamen doğal yöntemlerle ter kokunuza son verebilirsiniz

Ter kokusu gün içerisinde oldukça rahatsız eden durumlar arasında yer alıyor. Ter kokusu hem kişiyi hem de çevresini olumsuz yönde etkiliyor. Sosyal ilişkilerde bozulmalara dahi yol açabilen ter kokusunu çözmenin zor olduğu düşünülse de oldukça basit! Evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile ter kokusundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kadin 15-06-2022 11:34

Yüksek tansiyonunuzu etkili şekilde düşürmek için

Yüksek tansiyon hastalığı toplumda en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Birçok belirtiyle ortaya çıkabilen yüksek tansiyon bazen hiçbir belirti vermeden ilerliyor. Oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen yüksek tansiyonu düşürmek adına alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor.

Haber 23-05-2022 10:01

Hiç geçmeyen yorgunluğunuzun nedeni bu gıdalar olabilir

Ne kadar uyursanız uyuyun hala yorgun mu hissediyorsunuz? Gün içerisinde çok kolay bir şekilde mi yoruluyorsunuz? Bu hiç geçmeyen yorgunluklar kronik hastalıklardan, uyku düzeninizin bozukluğundan, yaptığınız işlerinden olabildiği gibi yediğiniz yemeklerden de kaynaklanıyor olabilir. Yenilen yemeklerin yorgunluğa oldukça etkisi bulunuyor.

Haber 16-05-2022 15:40

Kolesterolü ve tansiyonu olanların kahve tercihi özel olmalı

Kahvenin birçok farklı çeşidi bulunuyor. Kahvenin faydaları olduğu gibi fazlasıyla zararı da bulunuyor. Kolesterol ve tansiyon hastaları kahve tüketirken vücutlarının olumsuz etkilenmemesi adına farklı kahveleri tercih etmeliler. Sağlık için kahve içerken yanında kullanılanlar ve içilen miktar da oldukça önem taşıyor.

Haber 09-03-2022 15:46

Yanlışlıkla içtiği kahve hayatından etti! Yaklaşık 200 bardak...

Antrenörlük görevi yapan Tom Mansfield, zehirlenerek hayatını kaybetti. İki çocuğu bulunan Mansfield, kullanılması gerekenden fazla doz kafein aldığı için hastaneye kaldırıldı. Yapılan hesaplama sonrası yaklaşık 200 bardak kahveye koyulacak miktarda kafeini içtiği öğrenilen Mansfield, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Spor 03-03-2022 08:36

Kahvesiz yapamayanlara kötü haber! Uyanır uyanmaz kahve içerseniz vücudunuzda neler olur?

Kimileri çaya kimileri kahveye düşkündür. Sabah ilk iş olarak kahve içmeden güne başlayamayanların sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Dünya genelinde yaygın olan bu alışkanlık genellikle “Kahve içmeden ayılamıyorum” sözüyle ifade edilir. Peki sabah ilk iş olarak kahve içmenin vücuda etkileri nelerdir?

Trend 15-10-2021 09:42

Baş ağrısına ne iyi gelir? Bu besinler baş ağrısını yok ediyor

Baş ağrısına ne iyi gelir denildiğinde ilk başvurulan besinlerdir. Baş ağrısı tedavisinde ilaç almadan bitki çayları, su tüketimi ve temiz havaya başvurmak yeterli olabilir. Peki bitki çaylarından hangilerini tüketmek gerekir? Magnezyum yetersizliği baş ağrısını tetikler mi? "İçeceğiniz suya ekleyeceğiniz zencefil baş ağrısına iyi gelir " diyen Uzman Diyetisyen Zülal Yalçın konu hakkında merak edilenleri anlattı.

Haber 29-09-2021 08:11

Kafein göğüs kanseri riskini arttırıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, günde 4 fincandan fazla kahve içen kadınların 3'te 2'sinin göğüs kanserine yakalandığı ortaya çıktı.

Haber 14-10-2008 15:54

Gen yapısı kahve bağlantılı kalp krizini belirliyor

Kahve üzerine yeni yayımlanan araştırmaya göre, insan vücudunda genler, çok fazla ya da az kahve içmenin kalbe nasıl etki ettiğini belirliyor.

Haber 08-03-2006 17:14

Enerji içeceklerine dikkat

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 4 Şubat 2005'te Resmi Gazete'de yayımladığı son tebliğle, enerji içeceklerinin kafein miktarına göre "Düşük kafeinli enerji içecekleri (en fazla 150 miligram/L)", ve "Yüksek kafeinli enerji içecekleri (150-320 miligram/L)" şeklinde iki grupta değerlendirilmesi, enerji içeceklerinin yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Haber 13-08-2005 13:34

Kafein yararlı mı zararlı mı? Sıra dışı araştırma

İtalya'da üniversite öğrencileri arasında yapılan yeni bir araştırma, kahvenin içerdiği kafeinin unutkanlığa sebep olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, denekler çok iyi bildikleri bazı kelimeleri hatırlamakta zorluk çekiyorlar. Yani kafein, "Dilimin ucunda ama..." durumunun daha sık yaşanmasına yol açıyor.

Haber 30-11-1999 00:00