Oruç Haberleri Ve Son Dakika Oruç Haberleri

Oruç Haberleri Ve Son Dakika Oruç Haberleri

Oruç, genel anlamda belirli bir süre boyunca yiyecek, içecek veya sadece sadece içecek ya da sadece yiyecek tüketmekten kaçınmak anlamına gelir. Oruç İslam’ın 5 şartından biridir ve Ramazan ayında oruç tutmak farz kılınmıştır. İslamiyet’te oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Oruç tutmak ifadesi oruca niyet etmek ve niyet edilen süre boyunca orucun kurallarına riayet etmektir. Vakit geldiğinde orucun açılmasına da iftar adı verilir.

Oruç Haberleri

Arefe günü oruç tutulur mu, farz mı? Diyanet'e göre Ramazan Bayramı arefesinde oruç tutmanın fazileti nedir? Ramazan Bayramı için geri sayım

Arefe günü tutuln orucun fazileti ve önemiyle beraber arefe günü oruca nasıl niyet edileceği de Müslümanların gündeminde yer aldı. Bu yıl Ramazan Bayramı 21- 22-23 Nisan Cuma, Cumartesi, Pazar günlerine denk geliyor. Bayramdan bir gün öncesi olan arefe günü tutulacak oruca dair detaylar sorgulanmaya başladı. Bayramın müjdecisi olan arefe günü oruç tutmak da gerekliliklerden biri olarak tarif edilmekte. Peki arefede oruç tutulur mu?

Haber 19-04-2023 21:55

Kadir Gecesi ne oldu? Kadir Gecesi kandil mi? İşte bin aydan daha hayırlı gecenin anlam ve önemi

Kadir Gecesi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Bu gece, Kur'an'ı Kerim'in İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Bugün eller semaya kalkacak, dualar edilecek. Peki, Kadir Gecesi ne oldu? Kadir Gecesi kandil mi? İşte bin aydan daha hayırlı gecenin anlam ve önemi...

Finans 17-04-2023 22:27

Yumurtayı sakın bu şekilde yemeyin! Tüm proteini sıfırlıyor

Yumurta en değerli protein kaynakları arasında yer alıyor. Uzmanlar yumurta tüketiminin sağlık için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta belirtiyor. Özellikle Ramazan ayında oruç tutan kişilerin sahurda yumurta yemesi öneriliyor. Ancak yumurtanın yanlış tüketimi faydalarından yararlanmamızı engelleyebiliyor. İşte yenilmemesi gereken yumurta pişimi...

Haber 17-04-2023 16:28

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi namazına nasıl niyet edilir? Diyanet açıkladı

Ramazan ayının sonuna yaklaşılmasıyla Kadir gecesi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. İbadetlerini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar Kadir gecesi namazı nasıl kılınır merak ediyorlar. Ramazan ayının 27. gecesine denk gelen Kadir Gecesi bu yıl 17 Nisan Pazartesi gecesi idrak edilecek. Peki, Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, niyet nasıl edilir? Kadir gecesi yapılacak ibadetler neler?

Haber 17-04-2023 06:54

Oruç

Oruç Hakkındaki Haberler Mynet'te. Oruç Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Gizemli tarikat üyelerini açlık orucuna zorlandı! Günlerce hiçbir şey yiyip içmeden ormanda kaldılar... Ülkede gündem yarattı

Kenya’nın Nairobi kentinde yaşayan bir olay ülke basınında geniş yankı uyandırdı. Gizemli bir dini tarikatın üyelerinin günlerce ormanda yaşamaya zorlanmasından sonra açlık orucu tuttukları ortaya çıktı. Tarikat üyelerinden dördünün açlıktan hayatını kaybettiği ifade edildi.

Trend 14-04-2023 13:17

2023 FİTRE NE KADAR DİYANET: Ramazan fitresi kimlere verilir? Fitre ne zaman verilir, kaç lira?

2023 ramazan fitresi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Ramazan ayının sonuna yaklaşılmasıyla fitrelerini vermek isteyen Müslümanlar, 'Fitre kime verilir ve fitre ne kadar' sorularının yanıtını merak ediyor. İslam dininde kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Peki, 2023 fitre ne kadar diyanet? Ramazan fitresi kimlere verilir? Fitre ne zaman verilir, kaç lira? Ayrıntılar haberimizde...

Finans 11-04-2023 17:30

Sporcular ramazanda nasıl beslenmeli? Ramazanda spor ve beslenme nasıl olmalı, vücut geliştirme beslenme önerileri

Sporcuların ramazan ayında beslenmesi konusu oldukça önemlidir. Ramazan ayı boyunca oruç tutan sporcuların vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri alarak sağlıklı kalmaları ve performanslarını korumaları gerekir. Bu nedenle uygun bir beslenme planı hazırlamak ve doğru besinleri tüketmek çok önemlidir. Peki, spor yapanlar ve vücut geliştirenler Ramazanda nelere dikkat etmelidir?

Haber 07-04-2023 15:42

Gebeler oruç tutabilir mi? Hamileler ramazanda nasıl beslenmeli, emziren anneler nelere dikkat etmeli?

Ramazan ayı Müslümanlar için ibadet ve oruç tutma ayıdır. Hamile kadınlar da bu ayda oruç tutabilirler ancak sağlıklı bir gebelik süreci için doğru beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek çok önemlidir. Gebelik sürecinde vücut daha fazla besin ve enerji ihtiyacı duyar bu nedenle hamile kadınlar oruç tutarken yeterli miktarda besin alımını sağlamak için özen göstermelidirler.

Haber 07-04-2023 15:42

Şeker hastaları oruç tutabilir mi? Şeker hastaları ramazanda nasıl beslenmeli, insülin direnci olanlar nelere dikkat etmeli?

Şeker hastaları gibi bazı insanlar için Ramazan ayı boyunca oruç tutmak sağlık açısından zorlayıcı olabilir. Şeker hastalığı kan şekerinin kontrol edilemediği bir durumdur ve bu hastaların düzenli olarak yemek yemeleri ve ilaçlarını almaları gerekir. Bu nedenle şeker hastalarının oruç tutmadan önce doktorlarıyla konuşmaları ve oruç tutmanın sağlık durumlarına olumsuz etkisi olup olmayacağını belirlemeleri önemlidir.

Haber 07-04-2023 15:42

Tansiyon hastaları oruç tutabilir mi, tansiyon hastaları için doğru beslenme düzeni nasıl olmalı? Tansiyon hastaları ramazanda nasıl beslenmeli?

Ramazan İslam dininin en önemli ibadetlerinden biridir ve tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kutlanır. Ancak oruç tutmak birçok insan için zorlu bir deneyim olabilir özellikle tansiyon hastaları için. Tansiyon hastalığı kan basıncının normalden yüksek olması durumudur ve birçok insanın hayatını etkileyen bir sağlık sorunudur.

Haber 07-04-2023 15:42

Mide hastalığı olan kişiler ramazanda nasıl beslenmeli? Mide rahatsızlığı olanlar için ramazanda beslenme önerileri

Ramazan ayı tüm İslam dünyasında büyük bir öneme sahip olan bir aydır. Bu ay boyunca Müslümanlar oruç tutarak kendilerini bedensel ve ruhsal olarak arındırmaya çalışırlar. Ancak midesi hassas olan kişiler için oruç tutmak zor olabilir ve bu durum onların sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir.

Haber 07-04-2023 15:42

Ramazanda fitness yapılır mı, nasıl yapılmalı? Ramazanda spor ne zaman yapılmalı, hangi saatlerde spor yapmalı?

Ramazan ayı müslümanlar tarafından oruç tutulan kutsal bir aydır. Bu ay boyunca gün içinde yemek yemek ve su içmek yasaktır. Ramazan ayı boyunca birçok insan fiziksel aktivitelerini sınırlıyor ve bazıları da tamamen bırakıyorlar. Ancak Ramazan ayında da fitness yapmak mümkündür. Fitness yapmak oruç tutan insanların sağlıklı kalmalarına ve bedenlerini güçlendirmelerine yardımcı olabilir.

Haber 07-04-2023 15:41

Diyet yapanlar ramazanda nasıl beslenmeli, Kilo almamak için nelere dikkat etmek gerekir? Ramazanda sağlıklı beslenme tüyoları

Ramazan, Müslümanlar için önemli bir aydır ve bu ay boyunca oruç tutulur. Oruç tutarken sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir çünkü uzun saatler boyunca yemek yememek vücudun besin ihtiyacını karşılamasını zorlaştırabilir. Diyet yapanlar için ise bu durum daha da önem kazanır. Çünkü uygun beslenme alışkanlıkları ile birlikte oruç tutmak sağlıklı kilo kaybını destekleyebilirken yanlış beslenme alışkanlıkları ise kilo alma ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Haber 07-04-2023 15:41

Ramazanda beslenme nasıl olmalıdır, sahurda nasıl beslenmek gerekir? Ramazanda beslenme ipuçları ve oruç tutanlar için beslenme önerileri

Ramazan ayı İslam dininin önemli ayalarından biridir ve dünya genelinde Müslümanlar tarafından oruç tutulur. Oruç tutmak, sabah ezanı ile iftar saatleri arasında yeme içme, cinsel ilişki ve bazı diğer aktivitelerden uzak durmayı içerir. Bu süreçte beslenme sağlıklı bir şekilde oruç tutmanın önemli bir parçasıdır. Ramazan ayında doğru beslenme ile sağlık ve enerji düzeylerinin korunması mümkündür. Peki, Ramazanda ve sahurda nasıl beslenmek gerekir?

Haber 07-04-2023 15:40

BM Genel Sekreteri Guterres'ten dikkat çeken 'oruç' yorumu: İslam'ın gerçek yüzünü gördüm

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, her yıl ramazan ayında mülteci topluluklarını ziyaret ettiğini belirterek, "Oruç, bana İslam'ın gerçek yüzünü gösterdi." ifadelerini kullandı. Guterres ayrıca, "Mültecileri korumak için düzenlenen 1951 Mülteci Sözleşmesi, kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'de bulunan manevi değerlerle bire bir örtüşmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Haber 06-04-2023 21:08

Oruç tutan oyuncusu için skandal karar! Kadro dışı bıraktı

Nantes Teknik Direktörü Antoine Kombouare, futbolcusu Jaouen Hadjam'ı oruç tuttuğu için kadro dışı bıraktı. Maç günü oyuncusunun oruç tutmasını istemeyen Kombouare, bu sözünü yerine getirmeyen Hadjam'ı kadro dışı bıraktı.

Spor 05-04-2023 10:35

Ezanı iftardan 5 dakika önce okudu, durumu fark edince bakın ne yaptı! Sosyal medya bu olayı konuşuyor

Ordu’nun Fatsa ilçesinde cami imamının yokluğunda ışıkları yakması için görevlendirilen bir kişi, merkezi sistemin arızalandığını ve iftar saatinin geçtiğini düşünerek ezanı 5 dakika erken okudu. Bir süre sonra durumu fark eden kişi ezanı yarıda keserek, cami hoparlöründen mahalle halkına ezanın erken okunduğunu ve oruçlarını açmamaları yönünde çağrıda bulundu. İlçede ezanı duyan bazı kişiler orucunu açarken, bazıları da saat erken olduğu için bekledi. Yaşanan olay sosyal medyada gündem oldu.

Haber 02-04-2023 15:50

Canan Karatay'dan Ramazan'da beslenme uyarıları! Gün boyu tok tutan süper besini açıkladı

Ramazan ayında gün boyunca dinç ve sağlıklı kalabilmek adına iftarda ve sahurda tüketilen yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı beslenme ile ilgili faydalı açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayında uzak durmanız gereken hataları ve yapmanız gereken beslenme düzenini açıkladı.

Haber 02-04-2023 09:16

Fransa'da oruç tutan futbolcular için flaş karar! Maçlara ara verilmesi artık yasak...

Fransa Futbol Federasyonu, Müslüman futbolcuların oruçlarını açması için maçlara ara verilmesini yasakladı.

Spor 01-04-2023 09:27

Tok tutan sahur yemekleri neler? Oruca niyet etmeden önce neler yemeliyiz? İşte tok tutacak sahur için tarifler

Tok tutan sahur yemekleri oruç tutan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İslam aleminin heyecanla beklediği Ramazan ayında 9. günü geride bıraktık. Uzmanlar, sahura kalkmanın sağlık açısından daha doğru olduğunu, sağlığın korunması için sahura gerekli özenin gösterilmesi önerisinde bulundu. Peki tok tutan sahur yemekleri neler? Oruca niyet etmeden önce neler yemeliyiz? İşte sizi tok tutacak sahur için tarifler

Yemek 01-04-2023 00:08

Fransa Futbol Federasyonu'ndan skandal karar! Oruç molasını yasakladılar, Müslüman futbolcular ayaklandı

Birçok Müslüman futbolcunun top koşturduğu Fransa'da, federasyondan Ramazan ayı nedeniyle oruç tutan oyunculara yönelik skandal bir karar alındı. Alınan bu karar, birçok çevreden tepkiyle karşılandı. İşte detaylar...

Spor 31-03-2023 22:30

İbn-i Sina binlerce yıl önce önerdi! Gün boyu tok tutuyor ve susatmıyor

İbn-i Sina'nın doğal reçeteleri aradan binlerce yıl geçmesine rağmen birçok kişi tarafından uygulanıyor. Sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda çeşitli önerilerde bulunan İbn-i Sina'nın kitaplarından alınan bilgiler günümüze ışık tutuyor. İbn-i Sina, oruç tutan kişilerin gün boyu tok kalmasını ve susamamasını sağlayacak binbir derde deva o gıdayı açıkladı.

Haber 31-03-2023 09:17

Hazırlaması kolay tadı efsane Cafe de Paris soslu tavuk tarifi! Zuhal Topal'la Yemekteyiz Cafe de Paris soslu tavuk nasıl yapılır?

Dışarıda yediğimiz Cafe de Paris sosunu evde yapmak da mümkün ister tavukla isterseniz başka bir etle mükemmel bir yemek sizi bekliyor. Dünyaca ünlü Cafe de Paris sosuyla hazırlanan tarifte tavuk eşsiz bir lezzete dönüşüyor. Peki, Paris soslu tavuk nasıl yapılır? İşte, Zuhal Topal'la Yemekteyiz Cafe de Paris soslu tavuk tarifi ve malzemeleri...

Yemek 29-03-2023 17:27

Uzmanı uyardı: Sakın bu hatayı yapmayın! İftarda uygulamanız gereken beslenme düzeni

Ramazan ayında doğru beslenme düzeni oldukça önem taşıyor. İftarda ve sahurda yanlış besinler tüketmek çeşitli hastalıkların tetiklenmesine ve gün boyunca rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Beslenme uzmanı Ramazan ayında kaçınılması gereken hatayı söyleyerek doğru beslenme şeklini açıkladı.

Haber 29-03-2023 11:47

Tövbe duası nasıl okunur, fazileti nedir? Tövbe duası Türkçe Arapça okunuşu

Tövbe duası ramazan ayının 7. gününde internette en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. İstiğfar duası olarak da bilinen tövbe duası Allah'tan işlenen günahlar, zina ve hatalardan dolayı af dilemek için okunur. Dua, namazlardan sonra, kandillerde veya dini günlerde okunabilir. Peki tövbe duası Türkçe Arapça okunuşu nasıldır? İşte detaylar...

Finans 29-03-2023 07:57

İftar saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir için iftar saati nedir? İl il 2023 ramazan imsakiyesi

Oruç ibadetinin gerçekleştirildiği ramazan ayında iftar saatleri araştırılıyor. Oruçlarını eksiksiz tutan Müslümanlar, ezan saatlerini öğrenmek istiyorlar. Ramazan ayının ilk haftası tamamlanıyor. Her gün farklı saatlerde olan sahur saati ve iftar saati vakitleri kullanıcılar tarafından sorgulanıyor. Peki İftar saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir için iftar saati nedir? İl il 2023 ramazan imsakiyesi

Haber 28-03-2023 12:09

Fidye kimlere verilir? 30 gün oruç tutmayan ne kadar fidye öder? Bir gün oruç tutmamanın kefareti nedir?

Oruç kefareti oldu vatandaşların araştırma konusu oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu, yaklaşan Ramazan ayı öncesi oruç tutamayanlar için bir günlük oruç kefaretinin miktarını belirledi. Oruç ibadeti İslam’ın 5 şartından biri ve belirli şartları taşıyan her Müslüman’ın Ramazan ayında oruç tutması farz kılınmıştır. Bununla birlikte pek çok kişi de sağlığı el vermediği için veya başka nedenlerle oruç tutamıyor. Peki oruç tutamayanlar için fidye kimlere verilir? 30 gün oruç tutmayan ne kadar fidye öder?

Finans 28-03-2023 09:45

İftar sofralarını süsleyen kadayıf tarifi! Cevizli tepsi kadayıfı nasıl yapılır?

Ramazan ayının başlamasıyla iftar sofraları şenlendi. İftara ne tatlı yapacağını bilemeyenler için sofraları süsleyen kadayıf tarifini sizler için hazırladık. Peki cevizli tepsi kadayıfı nasıl yapılır? İşte iftar sofralarının aranan tatlısı cevizli tepsi kadayıfının malzemeleri ve tarifi...

Yemek 27-03-2023 22:28

Ramazan ayında kimler oruç tutmayabilir? Hangi durumlarda oruç tutulmaz? Diyanet açıkladı!

Hangi durumlarda oruç tutulamayacağı merak ediliyor. Ramazan ayının gelmesiyle beraber oruç ibadeti hakkında birçok soru gündeme geldi. Bunlardan biri de kimlerin oruç tutmakla yükümlü olmayıp bunun yerine fidye verebileceğiydi. Diyanet, ramazan ayında kimlerin oruç tutmayabileceğini madde madde açıkladı. Peki, hangi durumlarda oruç tutulmaz? Ramazan ayında kimler oruç tutmayıp fidye verebilir?

Haber 27-03-2023 09:50

İFTAR SAATLERİ 2023: İstanbul, Ankara, İzmir iftar saati, imsak vakti kaçta? Diyanet ramazan imsakiyesi ile il il iftar ve sahur saatleri

İftar saatleri ve sahur vakitleri merak ediliyor. Bu sene 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayan ramazan ayı, 20 Nisan 2023 Perşembe günü sona erecek. Ramazan ayında ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar 2023 imsakiyesine göre sahur ve iftar vakitlerini araştırıyorlar. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakti, imsak saati kaçta? Akşam ezanı saat kaçta okunuyor?

Haber 26-03-2023 19:05

Stefan Kuntz'tan açıklama geldi! A Milli Takım'da 'oruç krizi!' Oyuncular isyanda...

Ermenistan'ı mağlup etmeyi başaran A Milli Takım için oldukça ilginç bir iddia ortaya atıldı. Çok sayıda oruç tutan futbolcunun Teknik Direktör Stefan Kuntz'un kendilerine karşı tutumlarından rahatsız olduğu, teravih namazı saatinde ekstra idman koyması sebebiyle şikayetçi olduğu öne sürüldü. İşte detaylar...

Spor 26-03-2023 17:13

Orucu bozan durumlar nelerdir? Haram olan bir fiilin işlenmesi, oruca zarar verir mi?

Ramazan ayı 23 Mart'ta başladı. Müslümanların ibadetle geçireceği bu hayırlı ayda orucu bozan şeylerin neler olduğu araştırılıyor. Din İşleri Kurulu sayfasında konuya ilişkin açıklayıcı ifadeler yer aldı. Peki orucu bozan durumlar nelerdir? Haram olan bir fiilin işlenmesi, oruca zarar verir mi? İşte orucu bozan durumlar...

Haber 24-03-2023 23:54

Oruçluyken baş ağrısı çekenler dikkat! İşte ramazanda ağrıdan kurtulmanın en etkili yöntemleri...

Ramazanda oruç tutan kişilerde beslenmek alışkanlıklarının değişmesi sebebiyle baş ağrısı görülebiliyor. Uzun süreli açlık ve sıvı tüketiminin yetersizliği kronik baş ağrısı sorunu yaşayanları etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Oruçluyken ilaç içmek de mümkün olmadığı için bu ağrılardan nasıl kurtulacaklarını merak edenler konuya dair araştırma yapıyor. Peki, oruçluyken artan baş ağrılarını geçirmek için ne yapmalı, hangi davranışlardan kaçınılmalı? İşte ayrıntılar...

Haber 24-03-2023 14:11

Öpüşmek orucu bozar mı? Ramazanda oruçluyken öpüşülür mü? Diyanet açıkladı!

Öpüşmenin orucu bozup bozmayacağı merak konusu oldu. İbadetlerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek isteyen kişiler Ramazan ayının ilk gününde konuya dair araştırma yapıyor. Peki, öpüşmek orucu bozar mı? Ramazanda oruçluyken öpüşülür mü? İşte Diyanet'in yayımladığı bilgiler doğrultusunda konuya ilişkin detaylar...

Haber 23-03-2023 10:44

Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Oruçluyken sakız çiğnenir mi? Diyanet'ten merak edilen soruya yanıt!

Sakız çiğnemenin orucu bozup bozmayacağı merak konusu oldu. İbadetlerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek isteyen kişiler Ramazan ayının ilk gününde konuya dair araştırma yapıyor. Konuya dair ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki, sakız çiğnemek orucu bozar mı? Oruçluyken sakız çiğnenir mi? İşte detaylar...

Haber 23-03-2023 10:29

Oruçluyken banyo yapılır mı? Banyo yapmak orucu bozar mı? Diyanet'ten merak edilen soruya yanıt!

Banyo yapmanın orucu bozup bozmayacağı merak konusu oldu. İbadetlerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek isteyen kişiler Ramazan ayının ilk gününde konuya dair araştırma yapıyor. Konuya dair ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki, Peki, banyo yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken banyo yapılır mı? İşte ayrıntılar...

Haber 23-03-2023 10:28

Oruçluyken iğne yaptırılır mı? İğne yaptırmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı

Ramazan ayında iğne yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı merak konusu oldu. İbadetlerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek isteyen kişiler Ramazan ayının ilk gününde konuya dair araştırma yapıyor. Konuya dair ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki, Oruçluyken iğne yaptırılır mı? İğne yaptırmak orucu bozar mı? İşte konuya dair ayrıntılar...

Haber 23-03-2023 10:26

ORUÇ AÇMA DUASI: Oruç nasıl açılır, oruç açılırken nasıl niyet edilir? İftarda okunacak dua Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı

Ramazan ayında yapılan oruç ibadetiyle beraber iftarda okunacak dualar gündeme geldi. Bu sene 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayan ramazan ayı, 21 Nisan 2023 Cuma günü son bulacak. Ramazan ayında milyonlarca Müslüman vatandaş dualar eşliğinde oruç, teravih namazı gibi ibadetlerini yerine getirecek. İftar açılırken okunacak duaların Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı merak ediliyor. Peki, Oruç nasıl açılır, oruç açılırken nasıl niyet edilir? İftarda okunacak dualar nedir?

Haber 23-03-2023 05:24

Hamileyken oruç tutulur mu, kabul olur mu? Ramazan ayında gebeler (hamile) oruç tutabilir mi? Diyanet açıkladı!

Hamileyken oruç tutmanın kabul olup olmadığı merak konusu oldu. Bu yıl ramazan ayı 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayıp, 21 Nisan 2023 Cuma günü sona erecek. Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirmek isteyen hamile (gebe) kadınlar konuya ilişkin sorgulamalarına hız kazandırdı. Peki, hamileyken oruç tutulur mu, kabul olur mu? Ramazan ayında gebeler (hamile) oruç tutabilir mi?

Haber 23-03-2023 05:22

Sahurda fırınlar açık mı, kapalı mı olacak? 2023 ramazan ayı fırın çalışma saatleri belli oldu mu?

Sahurda fırınların çalışıp çalışmayacağı merak konusu oldu. Bu yıl ramazan ayı 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayıp, 21 Nisan 2023 Cuma günü sona erecek. Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirecek vatandaşlar sıcak ramazan pidesi ya da ekmek almak için fırın çalışma saatlerini sorgulamaya başladılar. Peki, sahurda fırınlar açık mı, kapalı mı olacak? 2023 Ramazan ayı fırın çalışma saatleri belli oldu mu?

Haber 23-03-2023 05:22

Premier Lig'de dikkat çeken Ramazan ayı düzenlemesi! İftar vakti geldiğinde...

Dünya futbolunda heyecan devam ederken, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte liglerde düzenlemeler yapılıyor. İngiltere Premier Lig'de de oruç tutan futbolcular için yeni bir karar verildi. Lig yönetimi, Ramazan ayı boyunca oynanacak akşam maçları için oluşturduğu düzenlemeyi yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor.

Spor 21-03-2023 17:04

Ramazan'ın ilk günü iftar menüsü! Bugün ne pişirsem? Orucun ilk günü iftar yemekleri

Milyonlarca Müslümanın sabırsızlıkla beklediği Ramazan ayı geldi çattı. Ramazan'ın ilk iftarı için 'Bugün ne pişirsem?' diye düşünenlere, oruç tutan ve oruca devam edenlere nefis yemek menüsü hazırladık. Sağlığınız için uzun süren açlıktan sonra iftarda daha yavaş tüketmeye dikkat etmelisiniz. Peki Ramazan'ın ilk günü iftar menüsü nasıl olmalı? İşte ilk gün menüsü...

Yemek 21-03-2023 12:47

Oruç tutmaya ne zaman başlayacağız? 1 günlük oruç kefareti ne kadar? Ramazan için geri sayım başladı

Ramazan ayı için geri sayım başladı. İslam alemi bu mübarek ayı yardımlaşma, ibadet, dua ile geçirecek. Bilindiği üzere oruçlu bir kişi orucu bilinçli olarak bozarsa telafi için kefaret orucu tutmak zorunda kalıyor. Peki oruç tutmaya ne zaman başlayacağız? 1 günlük oruç kefareti ne kadar? İşte detaylar...

Haber 11-03-2023 17:11

Oruçluyken böbrek taşı kırdırılır mı? Damardan alınan radyoaktif maddeler orucu bozar mı?

Milyonlarca Müslüman oruç ibadetini yapmak için Ramazan ayının gelmesini bekliyor. Çeşitli hastalılara sahip olup yine de orucunu aksatmak istemeyen vatandaşlar 'Oruçluyken böbrek taşı kırdırılır mı?, Damardan alınan radyoaktif maddeler orucu bozar mı?' gibi soruların cevaplarını araştırıyor. Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Peki Oruçluyken böbrek taşı kırdırılır mı? Damardan alınan radyoaktif maddeler orucu bozar mı? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 23:46

Şeker hastalarının insülin iğnesi orucu bozar mı? Oruçluyken nikotin bandı yapıştırılır mı?

Ramazan ayına sayılı günler kala hangi hallerde orucun bozulacağı araştırılıyor. Milyonlarca Müslüman oruç ibadetini sakatlamamak için gerekli şartları öğrenmek istiyor. En çok merak edilen konulardan biri de şeker hastalarının yaptırdığı insülin iğnesi oldu. Peki Şeker hastalarının insülin iğnesi orucu bozar mı? Oruçluyken nikotin bandı yapıştırılır mı? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 23:33

Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Oruçluyken lazer epilasyon ve ağda yaptırılır mı?

Oruçluyken sakız çiğnemenin orucu bozup bozmadığı her Ramazan vakti araştırılan konuların başında geliyor. Ramazan ayı bu sene 23 Mart'a denk geliyor. 22 Mart'ı 23 Mart'a bağlayan gecede sahur için sofralar hazırlanacak. Peki sakız çiğnemek orucu bozar mı? Oruçluyken lazer epilasyon ve ağda yaptırılır mı? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 17:33

Oruçluyken adet olunca ne yapılır? Oruçluyken regl olmak orucu bozar mı?

Adet, regl olmanın orucu bozup bozmayacağı, Ramazan ayına kısa bir süre kala araştırılmaya başlandı. Bilindiği üzere sakız çiğnemek, yemek yemek, su içmek gibi durumlar orucu bozuyor. Oruçlu kişi orucunu bilerek bozarsa kaza orucu tutarak telafi edebiliyor. Peki oruçluyken adet olunca ne yapılır? Oruçluyken regl olmak orucu bozar mı? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 17:02

Oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken cünüp olarak uyanmanın hükmü nedir?

Oruçluyken cinsellik konusu, Ramazan'ın gelmesine sayılı günler kala araştırılmaya başlandı. İlaç kullanmak, yemek yemek, bir şeyler içmek orucu bozan durumlar arasında yer alıyor. Peki oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken cünüp olarak uyanmanın hükmü nedir? İşte merak edilenler...

Haber 09-03-2023 16:55

Oruçluyken cinsel ilişkiye girilir mi? Cünüp iken tutulan oruç tutulur mu?

Ramazan için geri sayım başladı. 23 Mart'ta idrak edecek Ramazan ayı için araştırmalar hız kazandı. Eşlerin oruçluyken cinsel ilişkiye girip giremeyeceği sorgulanıyor. Detaylar Din İşleri Yüksek Kurulu'nun internet sitesinde yer aldı. Peki eşlerin oruçluyken cinsel ilişkiye girilir mi? Cünüp iken tutulan oruç tutulur mu? İşte detaylar...

Haber 09-03-2023 16:38