Ürdün Haberleri Ve Son Dakika Ürdün Haberleri

Ürdün Haberleri Ve Son Dakika Ürdün Haberleri

Ürdün resmî adıyla Ürdün Haşimi Krallığı bir Orta Doğu ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria yer alan Ürdün’ün başkenti Amman’dır. Ülkenin resmi dili Arapça ve resmi dini İslam’dır. Tarihte önce Memluk ardından Osmanlı egemenliğine giren Ürdün toprakları Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz mandası haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonraı bağımsız bir kralllık haline gelen Ürdün’ün en önemli geçim kaynağı turizmdir. Turistlerin en çok rağbet ettiği yer ise dünyaca ünlü Petra’dır. Petra UNESCO 1985 yılında yayınladığı raporda dünyanın 7 harikasından bir tanesi olarak gösterilmiştir.

Ürdün Haberleri

O ülkede korkunç olay! Havaya zehirli gaz yayıldı: 10 ölü, yüzlerce yaralı

Ürdün’ün liman kenti Akabe’de dehşete düşüren bir olay yaşandı. Bölgede zehirli gaz dolu tank patladı. Tankerin patlaması sonucu sızan zehirli gazdan 10 kişi öldü, 250’den fazla kişi yaralandı. Bölgeden gelen görüntülerde sarı tonlarındaki gazın etrafa yayıldığı görüldü. Şehirde sirenlerin çaldığı öğrenilirken vatandaşlara hoparlörlerle dışarı çıkılmaması ve evlerin pencereleriyle kapılarını kapatmaları uyarısı yapıldı.

Haber 27-06-2022 19:30

Ürdünlü adam 33 yıldır yılanlarla aynı evde yaşıyor: Aşığım

Ürdünlü Yasin es-Sukur, artık hayatının bir parçası haline gelen "aşığım" dediği yılanlarla 33 yıldır aynı evde kalıyor. Sukur, "Yılanlarla başa çıkmak için her türlü tecrübem olduğu gibi yılan sokmalarına da panzehirle müdahale edebiliyorum." Ürdün'de 37 yılan türü var. Bunlardan 7'si öldürücü zehre sahip, geri kalanlar ise zehirli değil, aksine hem çevre hem de insanlar için faydalı" şeklinde konuşuyor.

Haber 27-04-2022 17:17

Dünyada Mars deneyimi yaşamak isteyenler Rum Vadisi’ne akın ediyor! Dünyaca ünlü filme ev sahipliği yaptı

Ürdün'de kızıl kumlarla örtülü Rum Vadisi, dünya üzerinde Mars deneyimi yaşatması, doğal manzarası, tarihi ve kültürel öneminden dolayı her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Matt Damon'ın başrolünde oynadığı "Marslı" filmindeki bazı sahnelerin çekimlerinin Rum Vadisi'nde yapılmasından sonra "Dünyadaki Mars" olarak ünlenen ve "Ay Vadisi" olarak da geçen vadide, çölün vahşi doğasını teneffüs etmek, yıldızları seyretmek ve Bedevilerin yaşantısına şahitlik etmek isteyenler akın ediyor.

Trend 26-04-2022 17:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ürdün Kralı 2. Abdullah ile telefon görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haber 18-04-2022 23:57

Ürdün'de "ramazanın aydınlığı" caddeleri süslüyor

Ramazan dolayısıyla bir gelenek haline dönüşen ışıklı süslemeler, Amman'ın cadde ve sokaklarında renk cümbüşü oluşturuyor

Yurthaber 18-04-2022 11:03

Captagon: Ürdün'ün Suriye'deki uyuşturucu kaçakçılarına karşı ilan edilmemiş savaşı

Ürdün ordusuna, Suriye sınırındaki uyuşturucu trafiğini engellemek için vur emri verildi.

Haber 18-04-2022 06:00

Yabancı öğrenciler davet edildikleri evlerde iftar sofrasında aile sıcaklığını yaşıyor

Kayseri'de bazı aileler, Mali, Singapur, Pakistan, Bosna Hersek, Filistin, Sri Lanka, Togo, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden gelerek kentteki üniversitelerde eğitim gören öğrencilere iftar sofralarını açıyor - Faslı öğrenci Zainab Alloussi: - "Bizim için Türk ailelerle iftar yapmak büyük bir fırsat. Kendimizi yalnız hissetmiyoruz"

Yurthaber 17-04-2022 11:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün ziyaretini iptal etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 Nisan'da Ürdün'e yapacağı ziyaret Ürdün Haşimi Kralı II’nci Abdullah’ın acil ameliyatı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Haber 09-04-2022 19:18

Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Suriyelilerin dönmesi için...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Ürdünlüler Bakanı Ayman Safadi ile yaptığı görüşmenin ardından, "Suriyelilerin Suriye'ye gönüllü ve güvenli bir şekilde dönmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Bu konuda bakanlar düzeyindeki bir konferansa da Türkiye'de ev sahipliği yapmak istiyoruz" dedi.

Haber 02-03-2022 13:30

Ürdün’ün eski tarihi bölgesi Kara Vaha’ya UNESCO talebi! Dünya Kültür Listesi’ne alınması isteniyor

Ürdün, tarihi dokusuyla her yıl binlerce turist çeken Mefrak kentine bağlı "Kara Vaha" olarak da bilinen Ummul Cemal ilçesinin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için çalışmalar başlaldı. Bölgede Bizans, Roma ve Nebati dönemlerine ait eserler turistlerin ilgisini çekiyor.

Trend 08-01-2022 17:08

İran kalecisi Zohreh Koudaei: Tek suçum güzel olmamak

Ürdün Futbol Federasyonu tarafından erkek olduğu iddia edilen İran Kadın Milli Takımı kalecisi Zohreh Koudaei, iddialara cevap verdi. Koudaei, "Ben bir kadınım. Bu yaptıkları zorbalık" ifadelerini kullandı. İran gazetesine röportaj veren Koudaei, "Tek suçum güzel olmamak. Bu yüzden haberlerim her yerde dolaştı. Gerçekten çok üzgünüm" dedi.

Spor 17-11-2021 20:35

İran kalecisi, Ürdün Futbol Federasyonu'na dava açacağını söyledi

Ürdün Futbol Federasyonu'nun şikayet ettiği İran'ın kalecisi, kadın olduğunu söyleyerek, dava açacağını bildirdi.

Spor 16-11-2021 10:30

Kadınlar Asya Kupası, Ürdün - İran maçında erkek kaleci iddiası

AFC Kadınlar Asya Kupası’nda oynanan Ürdün-İran maçının ardından İran kalecisinin kadın değil erkek olduğu öne sürüldü. Ürdün Futbol Fedarasyonu konuyla ilgili FIFA'ya şikayette bulundu.

Spor 15-11-2021 18:26

Kadın mı erkek mi? İranlı kalecinin cinsiyeti tartışma konusu oldu

İran ile Ürdün arasında oynanan kadınlar futbol maçının ardından yapılan ilginç itiraz büyük ses getirdi. Ürdün Futbol Federasyonu, İran'ın kalecisinin erkek olduğunu iddia ederek FIFA'ya şikayette bulundu.

Spor 14-11-2021 23:09

Amman Büyükşehir Belediyesi'nin dev otobüs ihalesini Otokar kazandı

Otokar, ihracatta hız kesmiyor. Modern otobüsleri ile 50'den fazla ülkede milyonlarca yolcuya toplu taşımada üst düzey konfor sunan Otokar, Ürdün'deki dev otobüs ihalesini kazandı. Otokar, Ürdün'ün başkenti Amman Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşımacılık ihtiyaçları için açılan 136 adetlik otobüs ihalesi kapsamında 100 adet Doruk ve 36 adet Kent üretecek ve ihraç edecek.

Finans 05-10-2021 11:23

Otokar, Ürdün'de 136 adetlik otobüs ihalesi kazandı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen ve vergiler dahil yaklaşık 32 milyon dolar tutarındaki ihale kapsamında Otokar, araçların yanı sıra 2 yıllık araç bakımı ve sürücü eğitimleri de sunacak

Yurthaber 05-10-2021 10:00

Pandora Papers nedir? İşte Pandora Papers belgeleri...

Son günlerde sıkça gündeme gelen 'Pandora Belgeleri' anlamına gelen 'Pandora Papers' hakkındaki ayrıntılar merak ediliyor. Dünya liderlerinin, politikacıların ve milyarderlerin gizli servetlerini ve işlerini ortaya çıkaran bu sızıntıda 12 milyon civarı belge ve dosya yer alıyor. Peki Pandora Papers nedir? İşte Pandora Papers belgeleri...

Haber 04-10-2021 12:34

Pandora Belgeleri: Ürdün Kralı Abdullah’ın 70 milyon sterlinlik gizli gayrimenkul imparatorluğu

Sızdırılan finansal belgeler, Kral Abdullah’ın 1999’da göreve başlamasının ardından 15 ev almak için kurduğu gizli şirketler ağını gözler önüne serdi.

Haber 04-10-2021 07:48

İsrail basını: İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Ürdün Kralı Abdullah ile gizlice görüştü

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın gizlice görüştüğü iddia edildi.

Haber 26-09-2021 08:14

Türk hekimler, dört farklı ülkeden meslektaşlarına kardiyovasküler hastalıkların tedavisine ilişkin eğitim verdi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyeleri, Ürdün, İran, Gürcistan ve Mısır'dan gelen hekimlere, tıkayıcı toplardamar hastalığı ve akciğer pıhtısı tedavisinde kullanılan güncel gelişmeleri aktardı - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şırlak: - "Hibrit ameliyathanede, girişimsel işlemler için üretilen 'kateter' tabanlı tıbbi cihazlarla bu hastalıkların hızlı şekilde tedavisini gerçekleştirebiliyoruz. Tabii eğitim verdiğimiz hekimler de kendi ülkelerinde bizim sistemimizi, kurduğumuz düzeni örnek alacaklar. Bu da ülkemiz ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi adına gurur verici" - Eğitime Ürdün'den katılan Dr. Firas Neshwati: - "Türkiye, iyi bir sağlık sistemine sahip. Hastaneleri, güncel ekipmanlarla donatılmış. Dolayısıyla insanlara, sadece turizm için değil sağlık hizmeti için de Türkiye'ye gelmelerini şiddetle tavsiye ediyorum"

Yurthaber 11-09-2021 11:19

Malezya ve Ürdün çıkışlı suni deri ithalatına dampinge yönelik önlem uygulanacak

Malezya ve Ürdün çıkışlı suni deri ithalatına dampinge yönelik önlem uygulanacak

Yurthaber 04-09-2021 09:16

İsrail gazetesi: İsrail Başbakanı Bennett, Ürdün Kralı Abdullah ile gizlice görüştü

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Ürdün'ün başkenti Amman'da gizlice görüştüğü iddia edildi.

Haber 08-07-2021 20:52

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün Kralı ve Kuveyt Emiri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile telefonda İsrail'in saldırılarını konuştu.

Haber 10-05-2021 23:14

Ürdün'ün İsrailli siber istihbarat firmasıyla görüştüğü iddia edildi

İsrail'in "NSO" adlı siber istihbarat firmasından hizmet almak isteyen Ürdün yönetiminin firmayla çeşitli görüşmeler yaptığı ve anlaşmanın yakın olduğu ileri sürüldü.

Haber 21-04-2021 23:35

Ürdün'de 'darbe girişimiyle' suçlanan Prens Hamza ilk kez Kral Abdullah'la görüntülendi

Ürdün'de son günlerde "dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karışmak" suçlamasıyla gündemde olan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, ilk kez Kral 2. Abdullah ile kameralar önünde yan yana geldi.

Haber 11-04-2021 16:29

Ürdün Kralı 2. Abdullah: Müsterih olun, ülkedeki fitne sona ermiştir

Ürdün Kralı 2. Abdullah, "dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığı" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in ailesi ile birlikte sarayında bulunduğunu ve son günlerde yaşanan "fitnenin son bulduğunu" söyledi.

Haber 07-04-2021 20:44

Ürdün'deki darbe iddiasında flaş gelişme!

Ürdün’de darbe girişimi iddiasıyla gözaltına alınan Avadallah'ın Suudi Arabistan vatandaşlığı da bulunuyor

Haber 06-04-2021 13:35

Ürdün'ün eski Veliaht Prensi Hamza, Kral'a bağlılığını vurgulayan bir mektup imzaladı

Ürdün'ün eski Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin'in Kral 2. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza attığı bildirildi. Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, Prensler Haşim bin Hüseyin, Tallal bin Muhammed, Gazi bin Muhammed ve Raşid bin Hasan, Kral 2. Abdullah'ın amcası Hasan Bin Tallal'ın evinde Prens Hamza bin Hüseyin ile bir araya geldi.

Haber 05-04-2021 22:28

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ürdün Kralı 2. Abdullah arasında kritik görüşme

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü.

Haber 05-04-2021 13:47

Ev hapsindeki veliaht prens: Emirlere uymayacağım!

Ürdün'deki darbe girişimi iddiasıyla evinde gözetim altında tutulan Kral 2. Abdullah'ın üvey kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza'nın yeni ses kaydı paylaşıldı.

Haber 05-04-2021 11:51

Dün ev hapsine alınan Veliaht Prens'le ilgili ilk açıklama: Dış güçler!

Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, dün ev hapsine alınan Kral II. Abdullah'ın kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'le ilgili açıklama yaptı. Eymen Safadi, Prens Hamza bin Hüseyin'in, başka bazı kişilerle birlikte, "ülkeyi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan dış güçlerle bağlantılı bir komploya karıştığını" söyledi.

Haber 05-04-2021 00:13

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ürdün açıklaması: Endişeyle izliyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Ürdün’de ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle bazı kişilerin gözaltına alınmasıyla baş gösteren olayları endişeyle izlediğini bildirdi.

Haber 04-04-2021 11:47

Dünya gündemini sarsan iddia: Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın kardeşi gözaltında

Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin'in gözaltına alındığı ve başkent Amman'daki Sarayı'nda gözetim altında tutulduğu öne sürüldü.

Haber 04-04-2021 00:02

Ürdün'de hastanede oksijen kesintisine bağlı ölümler nedeniyle hükümetin istifası istendi

Ürdünlü bazı milletvekilleri, Salt kentindeki devlet hastanesinde, merkezi oksijen sistemindeki kesinti nedeniyle 7 hastanın hayatını kaybetmesinin ardından, hükümetin istifasını istedi.

Haber 14-03-2021 19:05

Mutasyona uğrayan Covid-19, Ürdün’e de sıçradı

Ürdün Sağlık Bakanı Nazir Obeidat, ülkede 2 kişide İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış türünün tespit edildiğini duyurdu.

Haber 27-12-2020 18:38

Ürdün’de hükümet istifa etti

Ürdün’de Ömer er-Rezzaz’ın başkanlığındaki hükümet istifa etti. Rezzaz hükümetinin yeni bir hükümet kurulana kadar görevine devam edeceği belirtildi.

Haber 03-10-2020 23:20

Ürdünlü Enerji Uzmanı: Türkiye'nin artık kimseye ihtiyacı yok

Ürdünlü Enerji Uzmanı Mübarek et-Tahravi, Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği doğal gaz keşfinden sonra artık kimseye ihtiyacı olmadığını söyledi.

Haber 22-08-2020 20:37

Ürdün'de sendikalarının kapatılmasını protesto eden 1000 öğretmene gözaltı

Ürdün'de Öğretmenler Sendikası'nın kapatılmasını protesto için düzenlenen gösterilere katılan bin kadar öğretmen gözaltına alındı.

Haber 19-08-2020 11:07

Karantina süresi dolan 358 kişi evlerine uğurlandı

Samsun'da, Almanya ve Ürdün'den getirilerek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurda yerleştirilenlerin karantina süresi tamamlandı - Almanya'dan getirilen vatandaşlardan Mustafa Kaya: - "Karantina sürecinde bize bu kadar değer verilmesi Sayın Cumhurbaşkanımızdan kaynaklanıyor. Avrupa'dan bizim buraya tahliye edilmemiz, buradaki hizmet gerçekten müthiş bir olay. Kıymetli olduğumuzu anladık, gururlandık ve duygulandık" - Ürdün'den getirilenlerden öğrenci Ayşegül Süzer: - "Ürdün'de yaşadığımız tüm sıkıntıları burada bize unutturdular. Gerçekten bu vatanın evladı olduğum için gurur duyuyorum"

Yurthaber 07-05-2020 12:40

Aydın'da karantina yurdunda kalan Ürdünlü öğrenciden teşekkür videosu

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yousef Alheiasat: - "Bu olayla Türkler, 6 asır boyunca sağladıkları adaletle farklı din, fikir, dil ve ırkları içeren 3 kıtaya nasıl hükmettiklerini açıklamıştır"

Yurthaber 04-05-2020 21:35

Karantinadaki kadın mühendis, yurt çalışanlarına 30 tepsi baklava ile teşekkür etti

Yurtta kalan Meryem Başaran: - "Mutluluğumuz için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Kişisel bakımdan hijyen malzemelerine, çay ve kahveye. Bunları görünce 'bravo' dedim. Resmen 5 yıldızlı otel konforundayız"

Yurthaber 02-05-2020 21:12

Karantina altındaki Türk vatandaşlarına ramazan nostaljisi

Karantina altındaki Türk vatandaşlarına ramazan nostaljisi

Yurthaber 25-04-2020 03:15

Ürdün'deki Türk vatandaşları THY uçağıyla Samsun'a getirildi

Ürdün'deki Türk vatandaşları THY uçağıyla Samsun'a getirildi

Yurthaber 23-04-2020 03:38

Azerbaycan'da eğitime koronavirüs engeli! Ürdün'e de sıçradı

Azerbaycan'da koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde eğitime 7 gün ara verildi. Öte yandan koronavirüs Ürdün'de de görüldü.

Haber 02-03-2020 16:23

AB Temsilcisi: "İsrailliler ile Filistinlilerin uzlaşmadığı hiçbir anlaşma başarılı olmayacak"

AB Temsilcisi: "İsrailliler ile Filistinlilerin uzlaşmadığı hiçbir anlaşma başarılı olmayacak"

Haber 02-02-2020 22:54

Ürdün'deki Islah Koalisyonu'ndan, ABD'nin sözde barış planına karşı "Arap-İslam koalisyonu" çağrısı

Ürdün'deki Islah Koalisyonu'ndan, ABD'nin sözde barış planına karşı "Arap-İslam koalisyonu" çağrısı

Haber 02-02-2020 20:24

Ürdün, Çin'de koronavirüs salgınının görüldüğü bölgedeki 71 öğrenciyi tahliye etti

Ürdün, Çin'de koronavirüs salgınının görüldüğü bölgedeki 71 öğrenciyi tahliye etti

Haber 01-02-2020 17:25

Ürdün'de ABD'nin sözde barış planı protesto edildi

Ürdün'de ABD'nin sözde barış planı protesto edildi

Haber 31-01-2020 16:42

Ürdün Kralı Abdullah'tan Filistin Devlet Başkanı Abbas'a destek mesajı

Ürdün Kralı Abdullah'tan Filistin Devlet Başkanı Abbas'a destek mesajı

Haber 31-01-2020 14:56