Kazı Haberleri

Antik ve modern yaşamın iç içe olduğu Side'de gezi güzergahı oluşturuluyor

Antalya'nın Manavgat ilçesinde milattan önce 7. yüzyılda başlayan yaşantının devam ettiği Side Antik Kenti'nde yerleşim alanları arasındaki tarihi eserlerin ziyaretçiler tarafından gezilebilmesi için gezi güzergahı oluşturuluyor.

Yurthaber 24-03-23 14:41

Görüntüler İstanbul'daki 5 katlı bir binadan! Gizlice girip zeminden kaçak kat inmiş! Ekipler şaşkına döndü: Hem yaptığı hem ifadesi 'Pes' dedirtti

Deprem felaketinin ardından tüm Türkiye'de yapıların deprem riskine karşı güvenilirliği tartışma konusu olurken İstanbul Kağıthane'de ortaya çıkan olay hem herkesi şaşkına çevirdi hem de 'Pes' dedirtti. Bir şahıs, aylar önce gizlice bir binanın zemininde yaklaşık 1.5 metre kazı yaparak kaçak kat indi. Yakalanan şahıs adliyeye sevk edildi. Şahsın çeşitli suçlardan 24 kaydı olduğu öğrenildi. İfadesinde ise "Aldığımda zemini kazılmış haldeydi, kazıdan ben sorumlu" değilim dediği ortaya çıktı.

Haber 22-02-23 16:09

Arkeolojik sit alanında kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde arkeolojik sit alanında kaçak kazı yapan iki kişi suçüstü yakalandı.

Yurthaber 12-01-23 15:16

Rüyasında 'mezar' gördü, 120 bin lira harcayıp kazı çalışması başlattı! 'Burası boş değil'

Almanya'da yaşayan Nazmiye Karaman (45), memleketi Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki arazisinde lahit mezar olduğuna dair rüya görünce, gerekli izinleri alıp alanda kurban keserek kazı çalışması başlattı. Yaklaşık 120 bin lira masraf yapan Nazmiye Karaman, "Gördüğüm rüya acaba gerçek olur mu diye bunu yapıyorum. Hedefim bunu ortaya çıkarmak. Bir şey olduğuna inanıyorum, burası boş değil, yani uğraşacağım biraz" dedi. İşte ilginç olayın detayları...

Haber 12-01-23 09:56

Daha önce de yapmışlar! Aynı tümülüste ikinci kez kaçak kazı yaparken yakalandılar

Aydın'da, milattan önce 300 yılına ait tümülüs tipi oda mezarda ikinci kez kepçeyle kaçak kazı yapan 9 şüpheliden 8'i, Jandarma'nın yaptığı operasyon sonucunda yakalandı. Firari E.T.'nin de aralarında olduğu 3 şüphelinin, daha önce de aynı yerde kaçak kazı yaparken yakalandığı belirtildi.

Haber 06-01-23 17:36

Alanya Kalesi'ndeki gizli geçitte 60 metreye kadar ilerlendi

Bir insanın içinde rahatlıkla yürüyebileceği yüksekliğe sahip tünel şeklindeki gizli geçidin tamamının ortaya çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

Yurthaber 02-01-23 11:19

1300 yıldır gün ışığı dahi görmedi! İşçilerin kazması hazineye saplandı... Görenleri şaşkına çevirdi

İngiltere’de gerçekleştirilen bir inşaat sırasında muhtemelen 1.300 yıllık olduğu düşünülen altın kolye de dahil olmak üzere değerli eşya ve altınların olduğu bir hazineye rastlandı. Bir mezarda olduğu tahmin edilen değerli eşyaların çıkartılması için bir kazı çalışması başlatıldı. Hazinenin Orta Çağ’da yaşayan zengin ve dinar bir kadına ait olduğu belirtildi.

Trend 12-12-22 16:58

Denizli'deki Tripolis Antik Kenti kazılarında 10 yıl geride kaldı

Denizli'nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti'nde Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları 10. yılını tamamladı.

Yurthaber 12-12-22 11:37

Tokat'ta izinsiz kazı yapan 4 kişi yakalandı

Tokat'tın Yeşilyurt ilçesinde izinsiz kazı yapan 4 şüpheli gözaltına alındı.

Yurthaber 09-12-22 11:15

Muğla'nın su altı kültürel mirası gün yüzüne çıkarılıyor

Muğla'nın su altı kültürel mirasının ortaya çıkarılarak turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.

Yurthaber 30-11-22 15:45

Syedra Antik Kenti'ndeki 2 bin yıllık su sarnıçları turizme kazandırılacak

Antalya'nın Alanya ilçesindeki Syedra Antik Kenti'nde bulunan 2 bin yıllık devasa su sarnıçları, kazı ve onarım çalışmaları sonrasında gezi güzergahına dahil edilecek.

Yurthaber 28-11-22 11:03

Halıların altında ve salon duvarında bulundu! Defineci Yok artık dedirtti

Bursa’nın İznik ilçesinde bir definecinin yaptıkları, duyan herkese "Yok artık" dedirtti. Şahıs, kendi evinin içerisinde kaçak kazı yaparak tünel açtı. Akılalmaz olayda ekipler salonda serili halıların altında ve duvarda çukurla karşılaştı. Acemi defineci jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Haber 24-11-22 23:54

Kars'ta iş makinalarıyla define arayan 7 kişi yakalandı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde iş makinalarıyla izinsiz kazı yapan 7 kişi yakalandı.

Yurthaber 16-11-22 08:14

Efes'teki yangın tabakası altından 1400 yıllık beslenme alışkanlığı çıktı

Efes Antik Kenti kazılarında, bir yangın tabakasının altında bulunan, milattan sonra 7. yüzyıla ait dükkan ve bir mahalleden geriye kalanlar, dönemin mutfak kültürüne ışık tutuyor.

Yurthaber 14-11-22 11:09

Amasra'daki kurtarma kazılarında tılsımlı damga mühür bulundu

Bartın'ın Amasra ilçesinde yürütülen Amastris Antik Kenti'ndeki kurtarma kazılarında antik Mısırlılara ait olduğu değerlendirilen amulet (tılsımlı damga mühür) bulundu.

Yurthaber 09-11-22 09:51

Van'da Zernaki Tepe'de burç temeli gün yüzüne çıkarıldı

Van'ın Erciş ilçesinde bulunan ve toplu konut anlayışının bölgedeki ilk örneklerinden biri olduğu değerlendirilen ızgara planlı kent kalıntısındaki kalede eski dönemlere dair daha net bilgilerin elde edilmesine katkı sağlayacak burç temeli ile küp ortaya çıkarıldı.

Yurthaber 07-11-22 13:44

Altaylı Üç ceset bulunmuş dedi sosyal medyada olay oldu... Bir anda gözlerin çevrildiği kazıyla ilgili Emniyet'ten açıklama! Her şey Sırp çete liderinin evinde oldu

Türkiye, Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı Sırp çete lideri Zeljko Bojanic'i konuşuyor. Sarıyer'de kaldığı villada cinayet şüphesiyle yakalanan Sırp çete liderinin, bahçesinde yapılan kazı gündemde. Gazeteci Fatih Altaylı'nın "Kazıda üç kadın cesedi bulunmuş" sözlerinin ardından yaşananlar sosyal medyada olay olurken İstanbul Emniyet Müdürlüğünden açıklama geldi. Yapılan açıklamada ihbar üzerine Sarıyer'de yapılan kazı çalışmasında şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtildi.

Haber 06-11-22 23:20

Aksaray'daki Aşıklı Höyük'te 5 tahıl ambarı bulundu

Aksaray'da Aşıklı Höyük'teki kazılarda yaklaşık 9 bin 500 yıllık olduğu belirtilen ambarlar gün yüzüne çıkarıldı.

Haber 02-11-22 11:38

Tatarlı Höyük'te Helenistik Dönem dokuma tezgahlarına ait buluntulara ulaşıldı

Adana'da Neolitik Çağ'dan Erken Roma Dönemi'ne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan Tatarlı Höyük'te yürütülen kazılarda, Helenistik Dönem'de kullanılan kumaş dokuma tezgahlarına ait buluntular gün yüzüne çıkarıldı.

Haber 01-11-22 14:29

Adana'da, Misis Antik Kenti'nde güz dönemi kazıları başladı

Adana'da, tarihi İpek Yolu güzergahında, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine şahitlik eden Misis Antik Kenti'nde güz dönemi arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı.

Haber 31-10-22 11:32

Kars'ta kaçak kazı yapan 6 kişi suçüstü yakalandı

Kars'ta kaçak kazı yapan 6 kişi suçüstü yakalandı

Yurthaber 20-10-22 17:03

Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda 108 yeni mezar gün yüzüne çıkarıldı

Van YYÜ Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz: - "2022 kazı çalışmalarında 310 mezar taşını restorasyona tabi tuttuk. Bunun 108'i yeni bulunan mezarlardır. Restore ettiğimiz bu mezar taşlarını daha uzun ömürlü hale getirmeye çalıştık"

Yurthaber 20-10-22 11:31

Bursa'daki antik kentin tapınağı gün yüzüne çıkarılıyor

Gölyazı Mahallesi'nde bulunan Apollonia ad Rhyndacum Antik Kenti'ndeki tapınağın toprağa gömülü sütunları, kazı çalışmasıyla görünür hale gelmeye başladı - Kazı başkanı Prof. Dr. Derya Şahin: - "Burada artık tapınağa dair daha fazla veri elde etmeye başladık. Amacımız, alanda gerçekten 19'uncu yüzyılda yapılan çizimlere dair buluntuların olup olmadığını görmek, adada buluntular ve yapıların tarihiyle ilgili verileri elde edip yayınlanmasını ve halkımızla paylaşılmasını sağlamak"

Yurthaber 20-10-22 11:11

Assos kazısında bulunan bir amforada 1600 yıllık kılçık kalıntılarına ulaşıldı

Assos kazısında bulunan bir amforada 1600 yıllık kılçık kalıntılarına ulaşıldı

Yurthaber 17-10-22 19:51

Zeus Tapınağı toprak altından çıkarılan yaklaşık 600 blokla ayağa kaldırılacak

Magnesia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Görkem Kökdemir: - "Şu anda 600'e yakın yapıya ait mimari bloğu envantere aldık. Bunların yüzde 90'ı sağlam şekilde. Zaten yapının aşağı yukarı 800 mimari elemanı var. Dolayısıyla ortaya çıkardığımız çok büyük bir oran"

Yurthaber 17-10-22 13:34

Sakarya'da kaçak kazı yapan 9 şüpheli suçüstü yakalandı

Sakarya'da kaçak kazı yapan 9 şüpheli suçüstü yakalandı

Yurthaber 12-10-22 13:57

Ahlat'ta Türk büyüklerinin mezarlarının tespitine yönelik çalışma başlatıldı

Ahlat'ta Türk büyüklerinin mezarlarının tespitine yönelik çalışma başlatıldı

Yurthaber 07-10-22 16:00

Adramytteion kazısında Roma hamamına ait yer altı ısıtma sistemi bulundu

Hamam, Burhaniye Ören sahili yakınındaki antik kentte Roma Dönemi'ne dair karasal alanda açığa çıkarılan ilk yapı olarak kayıtlara geçti

Yurthaber 05-10-22 10:30

Antakya Antik Hipodrom'da eğlence ve oyun mekanları bulundu

Kazı Başkanı Prof. Dr. Hatice Pamir: - "Yaptığımız kazılarda üzerlerinde işaretler bulunan oyun zarları, oyun taşları, kemikten yapılmış üflemeli bir çalgının ağız kısmı ve üzerlerinde isim yazılmış kırık çömlekler bulduk" - "Kazdığımız bu mekanlar da bir konut planı vermediği için biz onu bir eğlence mekanı, sporcuların belki boş vakitlerini geçirdikleri ya da gelen kişilerin eğlenecekleri bir mekan olduğu şeklinde yorumladık"

Yurthaber 29-09-22 12:29

Perinthos Antik Kenti'ndeki tiyatro, arkeolojik kazıyla gün yüzüne çıkacak

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesindeki kazının başkanı Prof. Dr. Zeynep Koçel Erdem: - "Kazı sonucu sahne binasının ve belki oturma sıralarından bir kısmının, gömülü şekilde kalan bir kısmının çıkartılacağını umuyoruz" - "Tiyatro, Yunan tiyatrosu tipinde olup yamaca dayanmış bir plan gösterse de Roma devri seramikleri çıktı. Roma devri sonuna kadar tiyatronun kullanılmış olduğunu söyleyebiliriz"

Yurthaber 28-09-22 11:43

Muğla'da yürütülen arkeolojik çalışmalarda tarihi değerler gün yüzüne çıkarılıyor

Muğla'da yürütülen arkeolojik çalışmalarda tarihi değerler gün yüzüne çıkarılıyor

Yurthaber 28-09-22 11:17

Boncuklu Tarlada 12 bin yıllık kamu binasının kalıntılarına ulaşıldı

Mardin'deki Boncuklu Tarla'da yürütülen kazının başkanı Doç. Dr. Ergül Kodaş: - "M.Ö 10 bin yılına ait 3 defa üst üste inşa edilmiş binanın önemli bir bölümü açığa çıkarıldı. Bir binanın tamamı gün yüzüne çıkarıldı"

Yurthaber 27-09-22 11:57

Sezar'ın Kalesindeki antik tiyatronun seyirci basamakları gün yüzüne çıkarılıyor

"Sezar'ın Kalesi"ndeki antik tiyatronun seyirci basamakları gün yüzüne çıkarılıyor

Yurthaber 26-09-22 21:07

Hadrianaupolis'te üzerinde çeşitli figürlerin bulunduğu yeni mozaikler ortaya çıkarıldı

Hadrianaupolis'te üzerinde çeşitli figürlerin bulunduğu yeni mozaikler ortaya çıkarıldı

Yurthaber 26-09-22 14:49

Sirkeli Höyüğü'nde Tunç ve Demir çağlarına ait kalıntılar gün yüzüne çıkarılıyor

Kazı Başkanı Prof. Dr. Mirko Novak: - "Bölgenin en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Sirkeli Höyüğü'nün tarihi resmini çizmek istiyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında ise antik şehrin kapılarını meraklılarına açmayı hedefliyoruz"

Yurthaber 18-09-22 12:41

Aizanoi Antik Kenti kazısında mermer güneş saati bulundu

Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun: - "Bu sezon çay yatağında yaptığımız kazılarda bizi en çok heyecanlandıran, gün yüzüne çıkardığımız mermer güneş saati oldu. Bu güneş saati Roma dönemine ait ve Aizanoi'da bugüne kadar bulunan ilk güneş saati"

Yurthaber 18-09-22 11:03

Muğla'da kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Muğla'da kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Yurthaber 14-09-22 14:02

Depremlerle hasar gören Düzce'deki antik kent tarihe ışık tutuyor

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanan Konuralp'teki antik kentte çalışan arkeolog Koray Erdoğan: - "Hristiyanlığa geçişle beraber tiyatroların işlevini yitirmesi, yasaklanması ve depremin etkileriyle burası büyük yıkıma uğramış"

Yurthaber 13-09-22 12:05

Eskişehir'deki Şarhöyük kazılarında geç Frig dönemine ait tabakalara ulaşıldı

Kazı Başkanı Doç Dr. Mahmut Bilge Baştürk: - "Şu anda mimari tabakalara ulaştık ve bu mimari tabakalara ilişkin de geç Frig, geç Akhamenid diyebileceğimiz seramiğe ulaşmış durumdayız"

Yurthaber 13-09-22 11:32

Phoenix Antik Kenti arkeopark olarak turizme kazandırılacak

Marmaris'teki antik kentte tespit edilen kültür varlıkları, bulundukları alanda sergilenerek geçmiş uygarlıkların yaşantısı bugüne taşınacak - Kazı Başkanı Dr. Asil Yaman: - "Kent yakın gelecekte kültür turizmine açılacak. Yalnızca bir antik kent değil, Türkiye'nin en büyük arkeoparkını hayal ediyoruz"

Yurthaber 12-09-22 13:45

Sezar'ın Kalesinde kazı çalışmaları başladı

Roma İmparatoru Jül Sezar'ın dünyaca ünlü "Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)" sözünü söylediği belirtilen Zile'de bulunan tarihi kalede kazı, temizlik ve belgeleme çalışması yapılacak - Tokat Valisi Numan Hatipoğlu: - "İnşallah kazılar sonucunda bölge turizmimiz, bölge kültürümüz ve bölge tarihimiz, yeni yeni keşiflerle gün yüzüne çıkarılacaktır"

Yurthaber 09-09-22 14:28

Tokat'ta antik kent Sepastapolis'i gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar sürüyor

OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Temür: - "Buranın taşkın bölgesinde kalması, korunmasında büyük katkı sağlamış ama işçilik maliyetini artırıyor. Çünkü çok hafriyat var"

Yurthaber 09-09-22 11:03

Sivas'ta izinsiz kazı yapan 7 şüpheli yakalandı

Sivas'ta izinsiz kazı yapan 7 şüpheli yakalandı

Yurthaber 08-09-22 18:24

Van'da Urartulara ait mimari kaplama levhası bütün halde bulundu

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı: - "Oldukça ünik bir eser. Şimdiye kadar Urartularda parçalar halinde bulunsa da tüm olarak kayıtlara geçmiş tek örnek olması açısından heyecan verici. Üzeri bezemeli bu eser, büyük olasılıkla bir mimari süsleme öğesi olarak kullanılmış"

Yurthaber 08-09-22 11:03

Troya'da Anadolu geleneğinden izler taşıyan kubbeli fırın kalıntısı bulundu

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan: - "Buradaki kazı sonuçları Troya'nın bir Anadolu kültürü olduğunu açıkça ispatlıyor. Yaklaşık 3 bin 700 yıllık kubbeli fırın geleneğinden bahsediyoruz. Buradaki diğer buluntularla beraber bizim son Tunç Çağı ya da Orta Tunç Çağı olarak tanımladığımız arkeolojik dönemin başlarına tarihleyebiliyoruz"

Yurthaber 07-09-22 11:17

Ani Örenyeri'nde suda doğumun ilk örneğinin yaşandığı değerlendirilen taş küvet bulundu

Ani Örenyeri Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan: - "Literatürde dünyadaki ilk suda doğumun 1803 yılında Fransa'da gerçekleştiği bilinir. Halbuki hem Anili Kadı Burhaneddin'in doğumuna ilişkin bilgiler hem kazılarımızda ortaya çıkardığımız taş küvet, dünyadaki ilk suda doğum örneklerinden birinin 12. yüzyılda Anadolu'da uygulandığını ortaya koymaktadır"

Yurthaber 06-09-22 12:27

Çatalhöyük'te 8 bin 200 yıllık inanç yapısı bulundu

Konya'nın Çumra ilçesindeki 9 bin yıllık Neolitik kentte yükseltilmiş ocak, boğa başlı sekilerle süslenmiş sunak, duvar resimleri ve kabartmalarıyla dikkati çeken yapı gün yüzüne çıkarıldı - Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan: - "Bu alanı şimdi özel tekniklerle koruma altına alıyoruz. Önümüzdeki sene bunu daha detaylı inceleyeceğiz"

Yurthaber 06-09-22 11:08

Hatay'da antik hipodromdaki kazı çalışmaları sürüyor

Hatay'da antik hipodromdaki kazı çalışmaları sürüyor

Yurthaber 28-08-22 16:38

Kampüs yakınındaki kazı alanı arkeoloji öğrencilerine pratik yapma imkanı sağlıyor

OMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Türker: - "Üniversitemiz çok yakın, yürüyerek höyüğe gelebiliyorsun. Verdiğimiz dersler teorik, uygulama dersimiz de var ama bunu arazide yapacak olanağımız yoktu" - "Dombalaktepe, öğrencilerimize derslerde aldıkları teorik bilginin uygulamasını görme, bunu tecrübe etme imkanı sağlıyor. Bu da bizim için büyük kazanç oldu"

Yurthaber 25-08-22 14:21