Macaristan Haberleri Ve Son Dakika Macaristan Haberleri

Macaristan Haberleri Ve Son Dakika Macaristan Haberleri

Macaristan, Orta Avrupa’da yer alan Karpatlarda bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan ülke batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan ile komşiudur. Başkenti ve en büyük kenti Budapeşte olan Macaristan’da resmi dil Macarcadır. 2020 itibari ile tahmini nüfusu olan 9 milyon 700 bindir. Ülkenin para birimi forint, telefon kodu +36, internet alan adı .hu ve .eu’dur.

Macaristan Haberleri

Sadakataşı Derneği, Macaristan'da mescit açtı

Sadakataşı Derneği, Macaristan'da mescit açtı

Yurthaber 23-06-2022 14:42

Macaristan'da 'savaş tehlikesi' nedeniyle ilan edilen OHAL uygulaması beş ay uzatıldı

Macar parlamentosu bugünkü oturumunda, iki hafta önce hükümet tarafından "savaş tehlikesi" nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını 1 Kasım 2022 tarihine kadar uzattı. OHAL uygulaması hükümete, kararnameler yoluyla ülkeyi yönetme imkânı tanıyor.

Haber 08-06-2022 17:30

BM Genel Kurul Başkanlığı'na Csaba Körösi Seçildi

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Başkanlığı görevine, Macaristan Cumhurbaşkanlığı Ofisi Çevresel Sürdürülebilirlik Direktörü olarak görev yapan Büyükelçi Csaba Körösi seçildi

Haber 08-06-2022 00:02

AB’nin Rusya’ya yeni yaptırım paketine Macaristan'dan yeni engel

Macaristan Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yeni yaptırım paketinde değişiklikler yapılmasını istedi.

Haber 02-06-2022 08:08

Macaristan'da ucuz benzin için araçların plakaları çalınıyor

Hükümetin geçen yıl akaryakıt fiyatlarını sabitlemesi komşu ülkelerle fiyat farkı oluşmasına neden olunca komşu ülkelerden binlerce araç sahibi Macaristan'daki benzin kuyruklarının önünde kuyruklar oluşturmaya başladı. Ancak şimdi ucuz benzin sadece Macaristan plakalı araçlara satılıyor.

Haber 31-05-2022 15:58

Macaristan'da uluslararası bir kara para aklama şebekesi çökertildi

Macaristan polisi, iki yıl süren gizli bir soruşturmanın ardından çok geniş ilişkiler ağına sahip uluslararası bir kara para aklama şebekesini çökertti.

Haber 30-05-2022 18:21

Macaristan'da Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle OHAL ilan edildi! Başbakan Orban Facebook'tan duyurdu

Macaristan'daki son seçimi kazanan Başbakan Viktor Orban, yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından radikal bir karar aldı. Orban, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Macaristan'a yönelik tehdit içerdiğini belirterek ülke genelinde gece yarısından itibaren OHAL ilan edildiğini duyurdu.

Haber 24-05-2022 21:38

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'dan Rusya kararı! AB'nin yaptırımını kabul etmeyecekler

Macaristan'da genel seçimleri yeniden kazanan Başbakanı Viktor Orban'ın kabinesi, Cumhurbaşkanı Katalin Novak tarafından onaylandı. Yeni kabinenin kurulmasının ardından ise Başbakan Orban, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Rusya'ya yönelik hazırladığı 6. yaptırım paketini gündeme almaması için AB Konseyi Başkanı Charles Michel'e mektup yazdı.

Haber 24-05-2022 20:59

Macaristan'dan Enerji Yatırımı Talebi

Macaristan, Avrupa Birliği'nin (AB) Rus petrolüne ambargo uygulamaya başlamasından önce enerji yatırımı yapması talebini yineledi. Macaristan'ın bu talebi, Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya uygulamayı planladığı yaptırımları hızla onaylamaya çalışan AB'yle zıtlaşması anlamına geliyor

Haber 23-05-2022 18:11

Ülkenin Başbakanından dikkat çeken 'Rusya' açıklaması! "Atom bombasına eş değer"

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımlar arasında olması konuşulan Rus petrolüne ambargo konusu dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol alınmasını yasaklayan yeni yaptırım teklifiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Orban, AB'nin Rus petrolüne ambargosunun Macaristan ekonomisine "atom bombası" atmaya eş değer olacağını ve bu nedenle kabul edilemeyeceğini söyledi.

Haber 06-05-2022 18:01

AB, üye bir ülkeye ilk kez cezai işlem başlattı: Macaristan'a mali yardımlar kesilebilir

Avrupa Birliği (AB) mali yardımların kesilmesine neden olabilecek cezai işlemlerin başlatıldığını Çarşamba günü Budapeşte'ye resmen bildirdi. Bu girişim AB tarihinde bir milat, çünkü daha önce hiçbir üye ülkeye karşı AB resmi kurumları tarafından böylesi bir cezai işlem başlatılmadı.

Haber 27-04-2022 21:26

Macar Bakan Szijjarto, Antalya Diplomasi Forumu'nun "ADF120Sec" uygulamasına katıldı:

Macar Bakan Szijjarto, Antalya Diplomasi Forumu'nun "ADF120Sec" uygulamasına katıldı:

Yurthaber 25-04-2022 16:30

Brüksel ve Budapeşte arasında ipler geriliyor

Avrupa Birliği Komisyon başkanı Ursula von der Leyen, "Eğer Macaristan Viktor Orban'ın açıkladığı gibi Rusya'dan aldığı doğal gaz karşılığında, ödemeyi Ruble üzerinden yaparsa, bu Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımların delinmesi anlamına gelir" dedi.

Haber 09-04-2022 15:23

Putin resti çekmişti! Macaristan ilk ülke oldu

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik yaptırımları sonrasında Rusya Devlet Başkanı Putin, "dost olmayan ülkelere" doğal gaz satışında ruble hamlesini yapmıştı. Putin'in hamlesine Avrupa'da olumlu karşılık veren ilk ülke Macaristan oldu.

Finans 07-04-2022 13:16

Avrupa Birliği'nden Macaristan açıklaması! 32 milyar euroluk destek tehlikede

Macaristan'da geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimde 12 yıldır iktidarda olan Başbakan Viktor Orban büyük bir zafer kazandı. Seçimin ardından ise Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Von der Leyen'den açıklama geldi. Macaristan'daki en büyük sorunun yolsuzluk olduğuna dikkati çeken Leyen, AB Komisyonunun, ülkeye AB fonlarının ödenmesinin "hukukun üstünlüğü" ilkesine bağlanmasıyla ilgili resmi bildirim gönderdiğini açıkladı. Macaristan süreç sonunda 32 milyar euroluk AB desteğini kaybedebilir.

Haber 05-04-2022 20:35

Macaristan'da birleşik muhalefet seçimlerde Orban'a karşı neden başarısız oldu?

Macaristan genel seçimlerinin en büyük sürprizi seçimler öncesi uzun çalışmalar sonucunda bir araya gelen ve ön seçim yoluyla ortak adaylar saptayan muhalefetin büyük bir yenilgiye uğramasıydı. Peki muhalefet bir araya gelmesine rağmen neden yenilgiye uğradı?

Haber 05-04-2022 05:35

Macaristan seçimleri: Viktor Orban'ın zaferi AB için neden kötü haber?

Macaristan'da dün yapılan genel seçimde 12 yıldır iktidarda olan Başbakan Viktor Orban, muhalefetin ortak adayı Peter Marki-Zay karşısında büyük bir zafer kazandı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konusunda Batı ülkeleri ile fikir ayrılıkları yaşayan Orban'ın zaferi, Avrupa Birliği için de kötü haber. BBC Avrupa Muhabiri Katya Adler'in analizi.

Haber 04-04-2022 13:43

Macaristan’da Orban’ın “Ezici Zaferi”

Macaristan Başbakanı Victor Orban ülkesinde dün yapılan genel seçimi dördüncü kez kazanarak, 12 yıldır kesintisiz sürdürdüğü iktidarını korudu. Fidesz Partisi- Hristiyan Demokratik Halk Partisi koalisyonu oyların yüzde 53,1’ini alarak, 199 sandalyeli parlamentoda 135 koltuk kazandı.

Haber 04-04-2022 10:14

Macaristan: Seçimi kazanan Orban'dan AB'ye mesaj

Macaristan'daki genel seçimi Başbakan Orban liderliğindeki koalisyon kazandı.

Haber 04-04-2022 08:33

Macaristan Başbakanı Viktor Orban kimdir? Viktor Orban nereli ve kaç yaşında?

Macaristan Başbakanı Viktor Orban kimdir? sorusunun yanıtı ülkede yapılan genel seçimi halihazırda hükümette yer alan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonunun kazanması sonrası merak konusu oldu. Macaristan Başbakanı Viktor Orban kimdir? Viktor Orban nereli ve kaç yaşında? soru ve konu başlıkları internette araştırılmaya başlandı. Konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Haber 04-04-2022 07:47

Macaristan'da genel seçimi, Başbakan Viktor Orban kazandı!

Macaristan'da yapılan genel seçimi halihazırda hükümette yer alan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı. Başbakan Viktor Orban, Budapeşte'de Tuna nehri yakınlarındaki Balna binasında Fidesz partisi üyeleriyle beraber kutlama yaptı. Muhalefetin uluslararası güçlerin desteğine rağmen başarısız olduğunu belirten Orban "Çok büyük başarı kazandık. Ay'dan bile görülebilecek bir zafer elde ettik, Brüksel'den görüldüğü kesin." dedi.

Haber 04-04-2022 01:44

Macaristan'daki seçimler Orban'ın kaderini belirleyecek

Macaristan'da yapılacak genel seçimler Başbakan Orban ile muhalefetteki altı partili ittifakın mücadelesine sahne olacak.

Haber 02-04-2022 18:50

Macaristan'da seçimler: Viktor Orban için tamam mı? devam mı?

Macaristan 3 Nisan Pazar günü son dönemin en kritik seçimlerine gidiyor. 12 yıldır kesintisiz iktidarda olan Viktor Orban için 2022 yılı seçimlerini "kritik seçim" haline getiren en önemli gelişme geçtiğimiz yıllarda Orban muhalefetinin en sağdan en sol partilere kadar bir seçim ittifakı kurarak bir araya gelmesi oldu.

Haber 02-04-2022 12:29

Çekya Savunma Bakanı'ndan Macaristan'a 'Ukrayna' tepkisi

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova, Macaristan'ın Ukrayna politikasına tepki gösterdi. Bakan Cernochova, "V4'ü her zaman destekledim ama Macar siyasetçileri için ucuz Rus petrolünün Ukraynalı kanından daha önemli olmasından dolayı çok üzgünüm." ifadelerini kullandı.

Haber 26-03-2022 01:47

Ülkede yeni karar! Ukraynalı mültecileri işe alan şirketlere destek

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle çok sayıda Ukrayna vatandaşı Avrupa'daki çeşitli ülkelere gitti. Gelen Ukraynalı mülteciler nedeniyle Avrupa ülkelerinde farklı kararlar alınmaya devam ediliyor. Ukraynalı mültecilerin gittiği ülkelerden bir tanesi de Macaristan. Ülkeye savaşın başladığı tarihten itibaren 241 bin 110 kişi giriş yaptı. Son olarak Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, hükümetin Ukraynalı mültecileri işe alan şirketlere maddi destek vereceğini açıkladı.

Haber 13-03-2022 22:57

Katalin Novak: İktidar partisinin eski aile bakanı Macaristan'ın yeni cumhurbaşkanı seçildi

Yaklaşan 3 Nisan genel seçimleri arifesinde Macaristan Parlamentosu'nda bugün cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleşti. Macaristan'ın yeni cumhurbaşkanı Katalin Novak oldu. Budapeşte'den Tarık Demirkan, Novak ve rakibi Peter Rona'nın politikalarını aktarıyor.

Haber 10-03-2022 18:57

Macaristan'dan Ukraynalı göçmen kararı! "Herkesi kabul edeceğiz"

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali devam ederken Ukraynalı vatandaşların çevre ülkelere geçişi de sürüyor. Son olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'dan Macaristan'a giriş yapmak isteyen herkesin pasaportları olmasa bile ülkeye alınacağını açıkladı.

Haber 26-02-2022 19:41

THY'den Ukrayna krizi nedeniyle Türkiye'ye dönmek isteyenlere özel ücretli bilet

Türk Hava Yolları (THY), Ukrayna'ya komşu ülkeler Moldova, Macaristan, Polonya, Bulgaristan ve Romanya'dan dönecek Türk vatandaşlarına özel ücretle bilet alma imkanı sunulacağını duyurdu.

Finans 26-02-2022 18:35

Ukrayna'dan dönen taşıtlarda Romanya'ya girişte "transit geçiş belgesi" aranmayacak

Ukrayna'dan dönen taşıtlarda Romanya'ya girişte "transit geçiş belgesi" aranmayacak

Yurthaber 26-02-2022 16:36

AB Polonya ve Macaristan’a finansmanı kesebilecek

Polonya ve Macaristan kararı kınadı.Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği'nin (AB), demokratik standartları ihlal eden üye devletlere finansman kesintisi uygulamasınına onay verdi.

Haber 16-02-2022 15:55

HEPA Türkiye, Macar ve Türk firmaları Growtech Fuarı'nda buluşturacak

HEPA Türkiye, Macar ve Türk firmaları Growtech Fuarı'nda buluşturacak

Yurthaber 23-11-2021 16:06

Short Track Dünya Kupası 3 yarışması Macaristan'da düzenlenecek

Short Track Dünya Kupası 3 yarışması Macaristan'da düzenlenecek

Yurthaber 16-11-2021 15:48

İki bacağını da kaybetmişti! Tazminat beklerken şoke eden ceza

Macaristan’da 2014 yılında tren kazasında bacaklarını kaybeden bir kişi, 1 milyar forint (yaklaşık 2,8 milyon euro) tazminat almak için başvurduğu mahkemeden tazminat yerine 2 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme, şahsın kazayı planladığına hükmetti.

Haber 11-11-2021 23:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mülteci yanıtı: Nankörlüktür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis’in açıklamalarıyla ilgili, "Mülteci krizinin Türkiye tarafından kaynaklandığını söylemek gerçekten nankörlüktür. Eğer biz kapıları açacak olursak Yunanistan ne yapar bilemem." dedi.

Haber 11-11-2021 19:01

Judo: 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası

Milli sporcular 3 bronz madalya elde etti

Yurthaber 06-11-2021 21:01

AB'de 'Polonya' depremi! Macaristan'dan destek geldi

Macaristan Hükümeti, Polonya Anayasa Mahkemesinin "ulusal yasaların bazı Avrupa Birliği (AB) kanunlarından üstün olduğuna" ilişkin kararına destek verdi.

Haber 10-10-2021 08:09

TR82 Bölgesi ile Macaristan arasında ticari iş birliği çalışması başlatıldı

TR82 Bölgesi ile Macaristan arasında ticari iş birliği çalışması başlatıldı

Yurthaber 28-09-2021 11:21

Macaristan'ın Pecs şehrindeki 92 yıllık 'tango yasağı' sona erdi

Macaristan'ın en büyük beşinci kenti olan Pecs şehrinde Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde 92 yıldır yürürlükte olan 'tango yasağını' kaldırma kararı aldı.

Haber 23-09-2021 05:41

Papa Francis'in Macaristan ziyaretinin 'güneşli' ve 'gölgede kalan' yüzü

Macaristan Katolik çevrelerinde bazı görüşleri kabul edilmeyen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco'nun Macaristan ziyaretinden neler yaşandı? Budapeşte'den Tarık Demirkan'ın haberi.

Haber 12-09-2021 15:03

Niğde'de patates tarlasına düşen paraşütçü hastaneye kaldırıldı

Niğde'de patates tarlasına düşen paraşütçü hastaneye kaldırıldı

Yurthaber 08-09-2021 19:16

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, üç uzvunu kaybetti: Canlı bir ölüyüm

Macaristan'ın Pecs kentinde yaşayan kadın, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittikten 11 gün sonra üç uzvunu kaybetti. Kendisine genetik bir rahatsızlık konulduğunu ve damarlarında ileri derecede tıkanıklık olduğunu söyleyen kadın, kaybettiği uzuvlarında ara sıra hayali bir acı çektiğini ve kendisini canlı bir ölü gibi hissettiğini dile getirdi.

Haber 08-09-2021 14:55

Anadolu'dan getirilen ihraç yükler Tekirdağ'da birleştirilip, trenle Macaristan'a gönderildi

Anadolu'dan getirilen ihraç yükler Tekirdağ'da birleştirilip, trenle Macaristan'a gönderildi

Yurthaber 19-08-2021 15:12

Vettel, F1 Macaristan Grand Prix'sinden diskalifiye edildi

F1 Macaristan Grand Prix'sini 2. bitiren Sebastian Vettel, yarış sonunda aracında yeterince yakıt olmadığı gerekçesiyle diskalifiye edildi ve derecesini kaybetti.

Spor 01-08-2021 23:45

Formula 1 Macaristan Grand Prix'sinde Esteban Ocon sürprizi

Formula 1 Macaristan Grand Prix'sinde Alpine pilotu Esteban Ocon yarışı ilk sırada bitirdi.

Spor 01-08-2021 20:48

Formula 1'de sıradaki durak Macaristan

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 11. yarışına, Macaristan ev sahipliği yapacak.

Spor 30-07-2021 13:54

Macaristan’da sağlık çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunlu oldu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sağlık çalışanlarına koronavirüs (Covid-19) aşısı olma zorunluluğu getirildiğini duyurarak, "Aşı olmayanlar, bu sektörde çalışamayacak" dedi.

Haber 23-07-2021 21:14

Beyoğlu'nda Macarların yaşadığı yerlere anı plaketi asıldı

Beyoğlu'nda Macarların yaşadığı yerlere anı plaketi asıldı

Yurthaber 29-06-2021 12:54

AB ile Macaristan arasında 'eşcinsel karşıtı yasa' krizi büyüyor, AB Komisyonu yaptırım için harekete geçiyor

Macaristan'da LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılık içeren düzenleme nedeniyle Budapeşte yönetimi ile Avrupa Birliği (AB) arasında yaşanan kriz derinleşiyor. AB Komisyonu, Macaristan'a karşı yaptırım için derhal harekete geçme sözü verdi. Macaristan'ın AB içinde oy hakkını kaybetmesi ve mali yardımlardan mahrum edilmesi olasılığı bulunuyor.

Haber 25-06-2021 14:04

Almanya Macaristan maçı ne zaman oynanacak? Almanya Macaristan maçı hangi kanalda ve saat kaçta?

EURO 2020'nin F grubunda Almanya ve Macaristan yer alıyor. Futbolseverler maçın tarihini, saatini ve hangi kanalda olacağını araştırmaya başladı. İki takımda bir üst tura çıkmak için savaşacak. Peki Almanya Macaristan maçı ne zaman oynanacak? Almanya Macaristan maçı hangi kanalda ve saat kaçta? İşte ayrıntılar...

Spor 23-06-2021 16:52