Siber saldırı nedir?

Siber saldırı nedir?

Alanında uzmanlaşmış, genellikle hacker olarak adlandırılan kişilerin veya bu kişilerden oluşan grupların; zarar vermek, çıkar sağlamak veya bazı verilere ulaşmak amacıyla sitelere, hesaplara, bilgisayarlara veya sunuculara izinsiz erişim sağlaması olayı siber saldırı olarak adlandırılmaktadır. Siber saldırılar, kişilere ve ülkelere karşı yapılabildiği gibi, devlet kurumlarına ve özel kuruluşlara da yapılabilir. Bunun sonucunda siber saldırıya uğrayan taraf önemli sorunlarla ve ciddi zararlarla karşılaşabilir. Saldırıyı düzenleyen kişi veya kişilerin siber saldırı sonrası fidye adı altında maddi taleplerde bulunduğu, hatta bazı siber saldırı vakalarında maddi taleplerin kripto para birimleriyle karşılanmasının istendiği görülmüştür. İnternet kullanımındaki artış ile birlikte siber saldırıların sayısı da artmıştır. Uzmanlar siber saldırılara karşılık dikkatli olunması konusunda kişi ve kurumları sürekli uyarmaktadır.

siber saldırı Haberleri

Rusya Amerika’ya siber saldırı düzenler mi?

Amerika, çoğu Rusya kaynaklı olmak üzere her gün siber saldırıların hedefinde. Uzmanlar, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Washington ve Moskova arasındaki gerilim daha da yükselirse, Rusya’nın Amerika'nın kritik altyapısına zarar verecek şekilde siber saldırı düzenleyeceğinden endişe ediyor.

Haber 19-06-2022 14:50

İsrail'e yönelik, Lübnan kaynaklı! Microsoft'tan açıklama geldi

Siber saldırılar gün geçtikçe artıyor. ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, Lübnan merkezli "Polonium" bilgisayar korsanı grubu hakkında açıklama yaptı. Şirket, bu grubun İsrail'deki savunma sanayi ve finans sektöründen firmaların da yer aldığı bazı şirketlere yönelik siber saldırı girişimlerini önlediğini duyurdu.

Haber 03-06-2022 16:18

Şimdiye kadarki en büyük DDoS saldırılarından biri püskürtüldü! Gelen detaylar şoke etti

Şimdiye kadar denenmiş en büyük DDoS saldırılarından birinin tespit edildiği açıklandı. Saldırı, neyse ki kısa bir sürede engellendi. Eylemin arkasındaki kişilerin ağı 15 milyondan fazla istekle doldurduğu gerçeği ise şoke etti.

Haber 02-05-2022 10:16

Savaşın siber boyutu! Microsoft, Rus saldırılarını raporladı

ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik siber saldırılarını ortaya çıkardı. Microsoft, Rus siber aktörlerin askeri harekatla uyum içinde Ukrayna'ya yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Haber 28-04-2022 09:31

Kötü niyetli kişiler, Togg'un Twitter hesabını ele geçirdi! Resmi açıklama geldi

Togg, Twitter hesabının bir süreliğine kötü niyetli kişilerce ele geçirildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada duruma anında müdahale edilerek hesap yönetiminin geri alındığı aktarıldı.

Haber 25-04-2022 09:51

ABD'den Rusya'ya rest! Kapıları kapadılar

ABD ile Rusya arasında siber saldırıların önlenmesi amacıyla devam eden siber güvenlik görüşmelerinden ABD ayrıldı. ABD iletişim kanallarının kapatıldığını da Rusya'ya bildirdi.

Haber 07-04-2022 18:03

Lapsus$ grubu geri döndü! Tutuklamalar onları durdurmamış: Bu kez Globant'ı hedef aldıklarını söylüyorlar

İngiliz polisinin geçtiğimiz günlerde üyeleri olduğundan şüphelendiği 7 kişiyi tutuklayarak harekete geçtiği ünlü Lapsus$ hack grubu, geri döndü. Nvidia, Samsung ve Microsoft gibi şirketlere kabus yaşatıp veri çaldığını iddia eden grup, şimdi de dünyanın en büyük şirketlerinin müşterisi olduğu bir yazılım geliştirme firması olan Globant'tan 70 GB veri çaldığını iddia etti.

Haber 31-03-2022 09:55

Şimdiye kadarki en büyük hacklerden biri! Ronin Network'ten yaklaşık 625 milyon dolar değerinde kripto para çalındı

Popüler kripto oyunu Axie Infinity'nin altyapısındaki Ronin Network'ten yaklaşık 625 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Bilgisayar korsanlarının 625 milyon dolarlık soygunu, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki şimdiye kadarki en büyük saldırılardan biri olarak gösteriliyor.

Haber 30-03-2022 10:41

Ukrayna'nın en büyük telekomunikasyon şirketlerinden birine siber saldırı

Ukrayna'nın ulusal çapta hizmet veren en büyük telekomunikasyon şirketlerinden Ukrtelecom büyük bir siber saldırıya hedef olduğunu açıkladı. Şirket, askeri kullanıcıları ve altyapıyı korumak için kullanıcı erişimini kısıtladığını ve hizmetlerini tekrar eski haline getirmeye çalıştığını duyurdu.

Haber 29-03-2022 12:00

Kişisel Verileri Koruma Kurulu duyurdu: 500 bin kişilik veri ihlali yaşandı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), Yonca Sağlık Hizmetleri adlı şirketin, sistemine yetkisiz kişilerce erişilerek, yaklaşık 500 bin kişinin verilerine yönelik ihlal gerçekleştiğine dair bildirimde bulunduğunu duyurdu. KVKK'nın duyurusunda ihlalden etkilenen özel nitelikli kişisel verilerin sağlık, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirlerine ilişkin bilgiler ile genetik veri olduğu kaydedildi.

Haber 25-03-2022 11:00

"16 yaşındaki genç, beyni olabilir" denilmişti! Kabus yaşatan Lapsus$ grubu için tutuklama

Nvidia, Samsung ve Microsoft gibi dünya devi şirketlere kabus yaşattığı ve 16 yaşındaki bir gencin arkasında olduğu iddia edilen son zamanların en ünlü hack grubu Lapsus$ için yeni bir adım atıldı. Lapsus$ grubu olduğuna inanılan bir bilgisayar korsanlığı grubuyla bağlantılı olduğundan şüphelenilen yedi genç İngiltere'de tutuklandı.

Haber 25-03-2022 10:16

Dünya devlerine kabusu yaşattı! Lapsus$ grubunun beyni 16 yaşında olabilir

Nvidia, Samsung, Ubisoft, Okta ve hatta Microsoft'un verilerine eriştiğini iddia edip dünya devlerine kabus yaşatan ve son dönemin en çok konuşulan siber saldırı iddialarına imza atan Lapsus$ hack grubunun beyni 16 yaşındaki bir çocuk olabilir.

Haber 24-03-2022 10:38

Microsoft'tan Lapsus$ açıklaması! Nvidia ve Samsung sonrası bir büyük şok daha

Nvidia ve Samsung gibi şirketlere siber saldırı düzenlediğini iddia eden Lapsus$ hacker grubu son olarak yazılım devi Microsoft'a siber saldırı düzenlediğini iddia etmişti. Microsoft ise yaklaşık 37 GB'lık bir dosya paylaştığı öne sürülen grubun tek bir hesabın güvenliğini ihlal ettiğini doğruladı.

Haber 23-03-2022 12:08

FBI'dan çarpıcı uyarı: Saldırabilirler!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'dan flaş bir uyarı yapıldı. FBI, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Rus bilgisayar korsanlarının ABD’deki enerji şirketlerine saldırı riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

Haber 23-03-2022 11:32

Rusya'dan flaş hamle! "Siber ordu" kurulması teklif edildi

Rusya’da yazılımcıların yabancı şirketlere gitmelerini önlemek ve istihdam yaratmak amacıyla “siber ordu” kurulması teklif edildi. ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın yaptırımlara karşı kapsamlı bir siber saldırı hazırlığında olduğunu iddia etmişti.

Haber 22-03-2022 17:55

ABD'den Rusya'ya 'siber saldırı' resti! Biden: Gerekirse cevap vereceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, uygulanan ekonomik yaptırımlara misilleme olarak Rusya'nın ABD'nin kritik altyapılarına siber saldırı düzenleyebileceği uyarısında bulundu. Biden, "Yönetimim, kritik altyapılara yönelik siber saldırıları püskürtmek, engellemek ve gerekirse bunlara karşılık vermek için elindeki her aracı kullanacaktır" ifadesini kullandı. İşte Biden'ın dikkat çeken o açıklamaları!

Haber 21-03-2022 21:58

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali: Siber savaş değil ‘siber kaos’

BBC Siber Güvenlik Muhabiri, Ukrayna ve Rusya’nın son günlerde hedef olduğu çok sayıda siber saldırıyı aktarıyor.

Haber 21-03-2022 18:10

Oyun devi Ubisoft'a siber şok! Kişisel bilgiler güvende mi?

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Ubisoft, bir "siber güvenlik olayı" yaşadı. Siber saldırı olduğu düşünülen bu olay, geçen hafta bazı oyunları, sistemleri ve hizmetleri geçici olarak kesintiye uğrattı. Peki oyuncuların bilgileri güvende mi? İşte yanıtı...

Haber 13-03-2022 09:32

Rusya'ya karşı siber savaş başlatan 'teknoloji ordusu' nedir, kimden oluşuyor?

Ukrayna kökenli veya Ukraynalı göçmenlerden oluşan gönüllü 'teknoloji ordusu' Rusya'ya karşı siber savaş başlattı. Aktivistler büyük şirketlerin Ukrayna işgaline karşı hareketlenmesini talep ediyor.

Haber 03-03-2022 06:05

Uzmanlardan "hack" uyarısı! Rusya'nın Ukrayna'yı işgali tetikleyebilir

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile birlikte siber güvenlik uzmanlarından önemli bir uyarı geldi. Önümüzdeki günlerde siber saldırıların artabileceğini düşünen uzmanlar, insanları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Haber 02-03-2022 15:12

Nvidia'ya siber saldırı şoku! Bilgiler sızdırıldı

Ekran kartı üreticisi Nvidia, bir süre önce gündeme gelen iddiaları doğrulayarak siber saldırıya uğradığını açıkladı. İhlalin arkasındaki bilgisayar korsanları, çalınan dosyaların bir kısmını internette yayınlamaya başladı.

Haber 02-03-2022 12:03

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın diğer ayağı... Saldırılar birbiri ardına geliyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken sanal dünyadan da birbiri ardına saldırı haberleri geliyor. Son olarak Rus hacker grubu Killnet, Rusya Devlet Başkanlığı sitesi başta olmak üzere tüm kurumlara siber saldırılar yapan Anonymous’un resmi internet sitesini hackledi.

Haber 01-03-2022 21:47

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı siber savaşı

Siber saldırılar modern savaş teknolojisinin bir parçası.

Haber 01-03-2022 08:25

Rusya devlet haber ajansı TASS'a siber saldırı şoku!

Rusya'nın devlet haber ajansı TASS'ın internet sitesi siber saldırıya uğradığı açıklandı. Siteyi ziyaret etmek isteyenler savaş karşıtı bir mesaj ile karşılaştı. Söz konusu mesajda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna işgalini durdurmasına yönelik ifadeler yer aldı.

Haber 28-02-2022 14:52

Bakan Adil Karaismailoğlu açıkladı: Türkiye'ye yönelik siber saldırılar 2021'de 84 bin 113'e geriledi

Kurum ve kuruluşları zor durumda bırakabilen siber saldırıların sayısının azaltılması büyük önem arz ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Bakan Karaismailoğlu, yerli ve milli uygulamalarla Türkiye'nin "siber kalkanını" güçlendirdiklerini belirterek, "2020 yılında 118 bin 470 siber saldırı gerçekleşirken bu sayı 2021'de 84 bin 113'e geriledi." dedi.

Haber 28-02-2022 11:54

Rusya'dan siber saldırı iddialarına yalanlama

Rusya Savunma Bakanlığı, siber saldırı sonucu internet sitesinin devre dışı bırakıldığı iddiasını yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Rusya Savunma Bakanlığının internet sitesinin tüm donanım ve yazılımları, verilen parametrelerle normal modda çalışıyor." ifadesine yer verildi.

Haber 26-02-2022 03:43

Ukrayna'daki siber saldırılarla ilgili ABD'den açıklama! "Rusya, gölgede hareket etmeyi seviyor"

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanırken Ukrayna'daki siber saldırılar da dünya gündemini meşgul etti. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD yönetimi, Ukrayna'da hafta başında Savunma Bakanlığının internet sitesi ve bazı bankalara yönelik düzenlenen siber saldırıların sorumlusunun Rusya olduğunu ileri sürdü.

Haber 19-02-2022 02:41

Hırsızlar güvenlik açığını affetmedi! 320 milyon dolarlık kripto para çalındı

Hackerlar Wormhole ağındaki bir açığı kullanarak 320 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Korsanların en az 251 milyon dolar tutarında ethereum, 47 milyon dolar tutarında Solana ve 4 milyon dolar tutarında USDC aldıkları ifade edildi.

Finans 03-02-2022 11:22

Siber saldırılarda kullanıcıların duygusal yönlerinden faydalanılıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Bilgisayar Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Gönen: - "Sosyal medya ortamlarında gerçekleştirilen saldırıların büyük çoğunluğu, kullanıcıların duygusal yönlerinden faydalanılan sosyal mühendislikler üzerinden yapılıyor"

Yurthaber 01-02-2022 13:50

Siber saldırıya uğradığı iddia edilmişti! Domino's Pizza'dan açıklama geldi

Domino's Pizza, siber saldırı iddiaları ile ilgili kamuoyuna yansıyan sürece ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "kurumumuz, finansal bilgileri içeren herhangi bir kredi kartı verisi tutmamaktadır ve finansal verilere erişim söz konusu değildir." denildi.

Haber 28-01-2022 09:07

Aniden ekranda belirdiler! İran'da devlet televizyonuna siber saldırı şoku

İran devlet televizyonu siber saldırıya uğradı. İran Radyo ve Televizyon Kurumuna (IRIB) bağlı Kanal 1 televizyonuna yönelik siber saldırı sonucu aniden ekranda ülkede terör örgütü kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) liderlerinin görüntüleri belirdi.

Haber 27-01-2022 18:14

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne siber saldırı: 515 binden fazla savaş mağdurunun hassas bilgileri çalındı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) geniş çaplı ve sofistike bir siber saldırıya maruz kaldığını, 515 binden fazla kişinin özel verilerinin çalındığını duyurdu. Özel verileri çalınanların çoğu savaş mağduru veya savaşlar sırasında rehin alınan kişiler.

Haber 20-01-2022 13:12

Büyük şok! "En kötüsünü bekleyin ve korkun" mesajıyla Ukrayna'ya saldırdılar: Sorumlusu Rusya mı?

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sürerken, bilgisayar korsanları, Ukrayna'da birçok devlet kurumunun internet sitelerine büyük bir siber saldırı düzenledi. Siteleri geçici olarak devre dışı bırakan hacker'lar, ziyaretçilere " en kötüsünü bekleyin ve korkun" mesajı bıraktı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Bunun arkasında kimin olduğunu tahmin edebiliyoruz” dedi.

Haber 14-01-2022 15:47

Son hamleleri dünyayı karıştırdı! Çin'in uygulamaya koyduğu siber planı deşifre oldu

Çin'in Facebook ve Twitter verilerini otomatik olarak toplayarak, yerel Çin sunucularında gerçek zamanlı olarak depolayan bir yazılım ürettiği iddia edildi. Çin'in bu sayede Batı dünyasını izlediği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter sözcüsü Katie Rosborough, "Geliştirici politikamız ve koşullarımız uyarınca gözetim amacıyla API'mizin kullanımını yasaklıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber 01-01-2022 16:52

Ülkenin sağlık sistemi çöktü! Önlemleri bir hafta ertelediler

Brezilya’da Sağlık Bakanlığı sistemine düzenlenen siber saldırı nedeniyle Ulusal Bağışıklama Programının bildirim sisteminin yanı sıra Covid-19’a karşı Ulusal Aşı Sertifikası verilmesini sağlayan sistem çöktü. Saldırı sonrası milyonlarca bilgi ele geçirilirken yurt dışından gelen yolcular için uygulanacak olan yeni sağlık önlemleri 1 hafta ertelendi.

Haber 11-12-2021 00:49

GoDaddy, saldırıya uğradığını açıkladı

Son zamanlarda gelen siber saldırı haberlerine GoDaddy ile birlikte bir yenisi daha eklendi. Söz konusu yetkisiz erişimden 1,2 milyon hesabın etkilendiği aktarıldı.

Haber 25-11-2021 12:10

Oyuncuları kuyruğa sokan siber saldırı!

Blizzard'ın oyun istemcisi DDoS saldırılarının hedefi oldu. Neredeyse bir saat süren saldırı sırasında Overwatch, Call of Duty: Warzone, Hearthstone ve Diablo gibi oyunlarda sorun yaşandı. Oturum açmayı başaranlar ise uzun süreli kuyruklara girdi.

Haber 25-11-2021 10:41

Telefon sahiplerine hacklenme uyarısı: 3 yaygın hatayı yapmayın!

Akıllı telefonlar, en az bilgisayarlar kadar siber saldırganların hedefinde. Mobil cihazlar sahiplerinin ise siber suçluların akıllı telefonlara erişmesini sağlayan 3 yaygın hataya dikkat etmesi gerekiyor.

Haber 18-11-2021 12:25

Yemeksepeti yeniden hacklendi iddiası! Şirketten açıklama geldi

Türkiye’nin en büyük yemek sipariş platformlarından biri olan Yemeksepeti'nin tekrar hacklendiği iddia edildi. İddialara yönelik Yemeksepeti'nden açıklama yapıldı.

Haber 16-11-2021 09:16

Robinhood'a herkesi şaşırtan siber saldırı!

Robinhood, 3 Kasım’da 7 milyon kadar kullanıcının veya kullanıcı tabanının yaklaşık üçte birinin verilerini açığa çıkaran bir güvenlik ihlali olayı yaşadığını açıkladı.

Haber 10-11-2021 12:02

ABD Dışişleri Bakanlığı duyurdu! Siber korsanları bulana 10 milyon dolar ödül

ABD Dışişleri Bakanlığı, mayıs ayında ABD'nin doğu yakasına yakıt tedariki yapan petrol boru hattı şirketi Colonial Pipeline'a siber saldırı düzenleyen korsanların bulunması için 10 milyon dolar ödül koydu.

Haber 05-11-2021 08:03

Conti'den mücevher mağazası Graff'a siber saldırı! Zengin ve ünlü kişilerin bilgileri tehlikede

İngiltere merkezli mücevher mağazası Graff'ın Conti olarak bilinen bir Rus hacker çetesi tarafından siber saldırıya uğradığı açıklandı. Yaklaşık 11 bin müşteriyle ilgili bilgiler içeren 69 bin dosya yayınlayan çetenin büyük bir fidye talep ettiği öne sürülürken; Donald Trump, Oprah Winfrey, David Beckham, Sir Philip Green ve Alec Baldwin gibi pek çok ünlü kişinin kurbanlar arasında yer aldığı bildiriliyor.

Haber 01-11-2021 16:44

İran'da siber saldırı benzin dağıtım sistemini etkiledi! Uzun kuyruklar oluştu

İran genelinde benzin dağıtım sistemine yönelik siber saldırı nedeniyle birçok yerde akaryakıt satışı yapılamıyor ve araçlar benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Haber 27-10-2021 12:11

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 502 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla 1 Ekim itibarıyla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirterek, "2017-1 Ekim 2021 döneminde engellenen siber saldırı ise 502 bin 386'ya ulaştı." ifadesini kullandı.

Haber 18-10-2021 10:07

Microsoft, tarihin en büyük DDoS saldırısını püskürttü

Yazılım devi Microsoft, Azure sistemine yapılan, şimdiye kadar kaydedilmiş en büyük DDoS saldırısını duyurdu. Şirket, ağustos ayında gerçekleştirilen 2.4 Tbps'lik DDoS saldırısını püskürttüğünü söyledi ve şaşırtan rakamlar paylaştı.

Haber 12-10-2021 16:56

Bakan Karaismailoğlu: Ulusal siber güvenliğimizin sağlanması, hepimizin öncelikli gündemidir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) düzenlediği “Uluslararası Siber Kalkan 2021” tatbikatına katıldı. Tatbikatta açılış konuşması yapan Bakan Karaismailoğlu, “Uluslararası araştırmalara göre, siber saldırılardan kaynaklanan kayıpların maliyetinin 2021 yılında dünya genelinde 6 trilyon doları bulacağı öngörülüyor. Ulusal siber güvenliğimizin sağlanması, hepimizin öncelikli gündemidir” dedi.

Haber 12-10-2021 11:50

Anonymous Facebook hakkında her şeyi ortaya döktü

Anonymous Facebook hakkında sessizliğini bozdu. Neredeyse tüm dünya Facebook platformuna yönelirken bu hacker grubu açıkçası sessiz kalmıştı. Ancak sessizliğini bozan grup önemli açıklamalara yer verdi.

Haber 09-10-2021 10:12

Microsoft açıkladı: Devlet destekli "hackleme" vakalarının yüzde 58'inin arkasında Rusya var

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, son bir yılda devlet destekli olduğu tespit edilen "hackleme vakalarının" yüzde 58'inin ardında Rusya'nın olduğunu ve çoğunlukla ABD'deki hükûmet kurumlarıyla düşünce kuruluşlarının hedef alındığını açıkladı.

Haber 08-10-2021 09:22

Siber saldırılar nedir? 4 Ekim sosyal medya siber saldırı mı var?

Popüler sosyal medya uygulamaları Facebook, Whatsapp ve Instagram'a 4 Ekim 18.30 itibarıyla erişim sağlanamıyor. Sosyal medya kullanıcıları siber saldırının olup olmadığını merak etmeye başladı. Bu sorunun üzerine Whatsapp, Facebook ve Instagram tarafından peş peşe açıklama geldi.

Haber 05-10-2021 01:31