Son Dakika Yeni Musul Haberleri

IŞİD, dergisi Dabiq'a göre 28 Haziran'da ilan ettiği ve 29 Haziran'da duyurduğu 'hilafetin' üçüncü yıl dönümünde Musul'u kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya. Hilafet'in ilan edildiği Musul'un kaybı örgütün sonunu getirir mi? "IŞİD tamamen yok olur mu" sorusu "Nasıl doğdu ve büyüdü" sorusundan bağımsız yanıt bulamaz. İki soru için de bakılması gereken yer, bu örgütün İslam dünyasında neye karşılık geldiğidir. Örgüt dağılır mı? Gazeteci Fehim Taştekin'in analizi.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

Reuters haber ajansı, Irak ordusunun terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü harekâtta Eski Kent bölgesindeki kritik öneme sahip El Faruk bölgesini ele geçirdiğini duyurdu. Dar sokakları ve yoğun nüfusuyla bilinen Eski Kent bölgesine sıkışan IŞİD Irak ordusunun hücumlarına intihar saldırganları ile direnmeye çalışıyor. Irak yetkilileri, saldırılara hızla karşılık verildiğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 26.06.2017

Irak'ın Musul kentinde bulunan terör örgütü IŞİD'in tarihi Büyük Nuri Camisi ile birlikte minaresini havaya uçurduğu bildirildi. IŞİD'in eylemini "Büyük suç" olarak nitelendiren Yarullah, güvenlik güçlerinin camiye doğru ilerlemesinin sürdüğünü aktardı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Irak'ın Musul kentinde IŞİD'e karşı mücadelede sona yaklaşılmış olabilir. Suriye'de Rakka'da ise mücadele daha yeni başladı. BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, bölgedeki hakimiyet yarışını ve Suriye'nin doğusunun geleceğini yorumladı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Irak ordusu, terör örgütü IŞİD'e karşı başlatılan Musul harekâtının en kritik safhasına başladı. Irak ordusu Musul'da yoğun sivil nüfusun yaşadığı ve dar sokaklarıyla bilinen 'Eski Şehir' bölgesine yönelik operasyonun bu sabah şafak vaktiyle başlatıldığını açıkladı. Eski Şehir bölgesine giren Irak ordusuna karşı 10 adet bomba yüklü araçla intihar saldırıları düzenlendiği belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Musul'da iki mahalleye sıkışıp kalan IŞİD, kuşatmayı kırmak için saldırıya geçti. Saatlerce süren çatışma sonucunda teröristler püskürtüldü, canlı bombaların tümü öldürüldü. Şehrin sokaklarında birçok IŞİD'linin cesedi var. Ateş hattından kaçmayı başaran siviller arasındaki susuz çocuklar gazeteci ve askerler tarafından kurtarıldı.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Irak'ın Musul şehri yakınındaki bir kampta iftar yemeğinin ardından yüzlerce kişi gıda zehirlenmesinden rahatsızlanırken, bir çocuk hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), yaptığı açıklamada Erbil ve Musul arasında olan ve 6 bin 235 kişinin kaldığı Hasansham U2 kampında 800 kişinin ciddi bir şekilde rahatsızlandığını kaydetti. 200 kişinin hastaneye götürüldüğü, en az bir çocuğun hayatını kaybettiği aktarıldı.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Irak'ın Musul kentine terör örgütü IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı. Irak ordusu ise, IŞİD'in saldırılarını geri püskürttü. Ordunun, çok sayıda IŞİD'li teröristi de öldürdüğü gelen bilgiler arasında. Irak ordusu, Musul'u IŞİD'ten temizlemek için geçen yıl büyük bir taarruz başlatmış, operasyonda sona gelindiği açıklanmıştı.


Yayın Tarihi: 11.06.2017

Terör örgütü IŞİD'e karşı amansız bir savaş verilen Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'dan, dehşete düşüren fotoğraflar geldi. Kentin güneyinde yol kenarındaki bir tarlaya atılan cesetlerin, elleri ve gözlerinin bağlandığı dikkat çekiyor. Reuters haber ajansı, tarlaya rastgele bırakılan 15 erkeğe ait cesetlerin çürümeye başladığını bildiriyor. Birçok mermi kovanının bulunduğu söz konusu nokta, araçların seyrek geçtiği bir bölgede bulunuyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Kentin güneyindeki bir tarlaya atılan erkek cesetlerinin gözleri ve elleri bağlanmış. Reuters'a konuşan insan hakları uzmanları, terör örgütü IŞİD şüphelilerinin Irak güçleri tarafından infaz edilmiş olabileceğini belirtiyor.


Yayın Tarihi: 08.06.2017

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Fonu (UNICEF), IŞİD'in Irak'ın Musul kentinde 100 bin çocuğu canlı kalkan olarak kullandığı uyarısı yaptı. UNICEF'ten yapılan açıklamada, Musul'un Irak ordusunun kuşattığı IŞİD'in kontrolündeki bölgesinde 100 bin dolayında çocuğun "son derece tehlikeli" koşullar altında kaldığına dikkat çekilirken, UNICEF Erbil Bürosu'nun açıklamasında IŞİD'in bu çocukları canlı kalkan olarak kullanıldığı uyarısı yapıldı.


Yayın Tarihi: 06.06.2017

Irak'ın Musul kentini DEAŞ'tan kurtarma operasyonu sürerken Rudaw kanalının canlı yayınladığı görüntülerde şehrin kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölümün yandığı görülüyor. DEAŞ sözde halifeliğini bu camide ilan etmiş ve terör örgütünün lideri Ebubekir Bağdadi de bilinen son video kaydını bu camide çekmişti. Koalisyon güçlerinin yoğun hava desteği verdiği operasyonda, DEAŞ bomba yüklü araçlar ve mayınlı tuzaklar kullanıyor.


Yayın Tarihi: 03.06.2017

Irak'ın Musul kentini IŞİD'den kurtarma operasyonu sürerken, Rudaw kanalının canlı yayınladığı görüntülerde şehrin kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölümün yandığı görülüyor. IŞİD sözde halifeliğini bu camide ilan etmiş ve terör örgütünün lideri Ebubekir Bağdadi de bilinen son video kaydını bu camide çekmişti.


Yayın Tarihi: 03.06.2017

Irak'ın Musul kentinin batı yakasında terör örgütü IŞİD'in, son iki günde çatışmalardan kaçan yaklaşık 120 sivili öldürdüğü bildirildi. Hızlı Müdahale Güçleri'nde görevli yüzbaşı Haydari, "Son iki gün içerisinde hayatını kaybeden sivillerin bir kısmı bölgedeki çatışmalardan kaçarken öldürüldü, bazıları örgüt tarafından idam edildi, kimi de örgüt militanlarının düzenlediği bombalı saldırılarda yaşamını yitirdi." dedi.


Yayın Tarihi: 02.06.2017

Musul'dan ayrılan sivillere saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 sivil öldü, 23 kişi de yaralandı. Öte yandan, Irak güvenlik güçleri, operasyonların devam ettiği ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'da, IŞİD'in öldürdüğü onlarca sivilin gömüldüğü bir toplu mezar bulunduğunu açıkladı. 8 ay önce başlayan Musul harekâtında ise son aşamaya gelindiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Düşünce kuruluşu Middle East Media Research Institute,IŞİD militanlarının çöpçatan sitelerini aktif olarak kullandığını öne sürdü. Merkezi ABD'nin başkenti Washington DC'de bulunan düşünce kuruluşu Middle East Media Research Institute, hazırladığı raporda, IŞİD militanlarının İngilizce hizmet veren çöpçatan sitelerinden eş bulduğunu iddia etti. Kuruluş hazırladığı araştırmada IŞİD militanlarının İslami evlilik sitelerine üye olduğu ve buradan eş aradıkları belirtildi.


Yayın Tarihi: 01.06.2017

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Eski Musul'un içinde sıkışan, aynı zamanda kendisiyle mücadele eden güçleri dar sokaklara sıkıştıran ve eski Musul'daki bu dar alanda 400 bin insanın içine saklanan IŞİD'in, Havice ve Fırat Havzası operasyonlar öncesi varlığını ve iddiasını terör üzerinden alana ve zamana yaymaya çalıştığını açıkladı.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

ABD'nin İncirlik'e alternatif bir üs ihtiyacı olduğunu söyleyenlerin sayısı hızla artıyor. Bipartisanpolicy.org adlı web sayfası, bu konuyu yeniden gündeme getirirken, alternatif üslerin yerlerini gösteren bir de harita yayınlandı. Haritada bulunan üç üssün Musul, Kerkük ve Erbil'de bulunmaları ayrıca dikkat çekici. Yayınladıkları bir harita ile İncirlik'in olası alternatiflerinin konumlarını paylaşılırken, alternatiflerin İncirlik kadar rahat ve düşük maliyetli olmadığını ifade ettiler.


Yayın Tarihi: 18.05.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD ile mücadele için kurulan koalisyondaki özel temsilcisi Brett McGurk başkanlığındaki heyetin, Musul ve Erbil ziyaretinden sonra Suriye'nin Kobani kentini ziyaret etti. Trump'ın özel temsilcisi, 4 milyon lira ödül konulan teröristle görüştü. McGurk'ın yanında, Türkiye'nin başına 4 milyon lira ödül koyduğu PKK'lı 'Şahin Cilo' kod adlı Abdi Ferhad Şahin de yer aldı.


Yayın Tarihi: 17.05.2017

ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre terör örgütü IŞİD, Musul'da tamamen kuşatma altına alındı. Reuters'ın haberine göre ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsü "IŞİD Musul'da tamamen kuşatma altına alındı, tamamen yenilmesi an meselesi" ifadeleriyle açıklama yaptı. Irak ordu sözcüsü ise yaptığı açıklamada, IŞİD'in kontrolü altındaki bölgenin şu anda 12 kilometrekareye düştüğünü söyledi.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Irak'ta Musul'un Sincar ilçesinde terör örgütü PKK saflarında yaklaşık iki buçuk yıl kalan Ezidi militan, örgütün IŞİD militanlarıyla gizli görüşmeler gerçekleştirip ortak hareket ettiklerini belirtti. Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen ve Sincar ilçesinde tanınan bir aileden gelen Ezidi militan, AA muhabirine PKK saflarında kaldığında örgüt içerisinde gördüklerini ve karşılaştıklarını anlattı.


Yayın Tarihi: 16.05.2017

Irak ordusu, yedinci ayına girmek üzere olan operasyonda sona gelindiğini resmen ilan etti. Ülkenin ikinci büyük kenti, terör örgütü IŞİD'den birkaç günde tamamen temizleniyor. Kuzeybatıdaki iki mahallede çok şiddetli çatışmalar var, ordu birlikleri onlarca teröristi saatler içinde öldürdü. Artık elinde birkaç mahalle kalan terör örgütü, Eski Şehir bölgesinde 450 bin kadar sivili rehin tutuyor.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Irak ordusu, yedinci ayına girmek üzere olan operasyonda sona gelindiğini resmen ilan etti. Ülkenin ikinci büyük kenti, terör örgütü IŞİD'den birkaç günde tamamen temizleniyor.Kuzeybatıdaki iki mahallede çok şiddetli çatışmalar var, ordu birlikleri onlarca teröristi saatler içinde öldürdü. Artık elinde birkaç mahalle kalan terör örgütü, Eski Şehir bölgesinde 450 bin kadar sivili rehin tutuyor.


Yayın Tarihi: 11.05.2017

Musul'da okula füze saldırısı yapıldı. İlk gelen bilgilere göre 81 kişi hayatını kaybetti. Kentin batı yakasında bir okula düzenlenen füze saldırısı sonucu okula sığınan 81 kişi öldü. Irak'ın Musul kentinin batı yakasında bir okula düzenlenen füze saldırısı sonucu 81 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, saldırının terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde bulunan bölgede gerçekleştiği ifade edildi.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Musul'u IŞİD'den geri almaya çalışan Irak ordusu ve müttefikleri, ülkenin en büyük ikinci kentinin kuzeybatısında yeni bir cephe açtı. Taburların kentin tarihi bçlümüne güneyden ilerleyen askerlere katılacakları belirtiliyor.


Yayın Tarihi: 04.05.2017

Suriye'de, IŞİD'in (DEAŞ) başkent olarak kullandığı Rakka'nın stratejik anlamda çok önemli ilçesi olan Tabka'nın, YPG'nin de aralarında bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), tarafından, koalisyon güçlerinin de hava desteği ile bugün sabah itibariyle geri alındığı belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump'ın özel temsilcisi Brett McGurk dün gece paylaştığı mesajda, "Rakka'da IŞİD'in boynuna geçirdiğimiz ilmiği iyice sıkıyoruz" dedi.


Yayın Tarihi: 02.05.2017

Irak'ın Musul vilayetinde yer alan Arap aşiretler, terör örgütü PKK'nın bölge halkının güvenliğini tehlikeye soktuğunu belirterek, örgüte Sincar ilçesinden derhal çekilme çağrısı yaptı. Musul Arap Aşiretleri Temsilcisi Şeyh Sabah Abid, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "PKK'nın en kısa sürede askeri kamplarını kapatarak Sincar'ı boşaltması çağrısında bulunuyoruz" dedi


Yayın Tarihi: 26.04.2017

Irak'ın Musul kentinde birkaç semte sıkışan terör örgütü IŞİD'e karşı birkaç gün içinde yoğun saldırı başlayacak. Yeni planı ABD duyurdu.Bölgeden gelen son fotoğraflarda, Irak birliklerinin bir IŞİD'li komutanı yakalama anları görüntülendi. Çıplak olan komutanın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunda artık sona yaklaşılıyor.


Yayın Tarihi: 25.04.2017

Irak'ta Musul'un Sincar ilçesindeki Peşmerge Komutanı Kasım Dırbo, terör örgütü PKK'nın ilçede bulunan yaklaşık 50 üst düzey siyasi ve askeri sorumlusunun silah bırakıp evlerine döndüğünü belirtti. Daha önce PKK'dan ayrılan 500 Ezidi'nin Peşmerge güçlerine katıldığını hatırlatan Dırbo, "İlk 500 Ezidi grubu için askeri eğitim verilip, maaş ödenmeye başlandı. Kısa bir süre önce de 100 Ezidi Peşmerge saflarına katılmak için isim yazdırdı" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 18.04.2017

Musul'un Eski Şehir bölgesinde yavaşlayan operasyonda sıcak gelişmeler var, IŞİD teröristleri insansız hava araçlarıyla bombalanıyor. Sahada ise Irak ordu birlikleri teröristlerle kapı kapı çarpışıyor. Kentten az önce gelen fotoğraflarda terör örgütü lideri El Bağdadi’nin halifelik ilan ettiği El Nuri camii ve çevresinin yoğun bir siyah dumanla kaplandığı görülüyor.


Yayın Tarihi: 17.04.2017

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi, Musul'un IŞİD'den kurtarılması operasyonlarında büyük katkı sağlayan Ninova Muhafızları'nın ilerleyen tarihlerde kentte güvenliği sağlama görevini üstleneceğini söyledi. Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi de, Musul'un doğusunda 30 mahallenin denetiminin komutasındaki güce verildiğini söylemişti.


Yayın Tarihi: 12.04.2017

On binlerce sivilin IŞİD zulmü altında sıkıştığı, Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un batısındaki yerleşimleri IŞİD'den (DEAŞ) kurtarmak amacıyla başlatılan operasyonda radikal bir değişikliğe gidiliyor. Eski Şehir bölgesinde operasyonun yavaşlaması üzerine stratejiler değişikliğine gidildi, yeni saldırılar her an başlayabilir. Öte yandan IŞİD'in elinde yeni silahlar bulunuyor. Örgütün son videosunda görülen tanksavar roketlerin ise, hangi ülke tarafından üretildiği henüz bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

On binlerce sivilin kapana kısıldığı Eski Şehir bölgesinde operasyonun yavaşlaması üzerine stratejiler değişikliğine gidildi, yeni saldırılar her an başlayabilir. Terör örgütünün yayınladığı videoda görülen tanksavar roketlerin ise, hangi ülke tarafından üretildiği henüz bilinmiyor.


Yayın Tarihi: 11.04.2017

Irak'ın kuzeyinde, Musul'a bağlı Sincar (Şengal) ilçesinde 31 toplu mezar ve 1646 Ezidi'ye ait ceset kalıntılarının bulunduğu açıklandı. Sincar Kaymakamı Mehma Halil yaptığı açıklamada, IŞİD'in ilçeden çıkarıldığı Kasım 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında 31 adet toplu mezar tespit edildiğini belirterek, "Ezidilere ait olduğu tahmin edilen 1646 kişiye ait ceset kalıntıları bulundu" dedi.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

IŞİD zulmü Musul'da etkisini göstermeye devam ediyor. Bölgeden son haberlere göre, geçtiğimiz günlerde, örgüt 140 sivili katlederek cesetlerini elektrik direklerine astı. Katledilen sivillerin, Muusl'dan kaçmaya çalıştıkları belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Musul'un batı yakasındaki eski yerleşim merkezinde yaklaşık 600 bin sivil mahsur kalmış durumda. Bu siviller, IŞİD'in öldürme tehdidinden dolayı evlerini terk edip güvenli bölgelere geçemiyor.


Yayın Tarihi: 08.04.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star Tv ortak canlı yayınında Fırat Kalkanı operasyonunun bittiğini belirterek "Fırat Kalkanı harekâtı’yla alakalı bu işin aslında isim olarak birinci etap diye nitelendirdiğim kısım bitti. Bu yol haritasının adı konmayan 2. 3. etapları olacak" diye konuştu. Erdoğan'ın, daha önce yaptığı başka bir açıklamasında “Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekâtların planlarını yapıyoruz” diyerek Sincar'ı işaret ettiği konuşuluyor.


Yayın Tarihi: 05.04.2017

ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend'in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. Basın toplantısında bulunan AA muhabirinin sorusuna “Sanırım senin politik bir ajandan var" diye cevap veren Townsend, Amerikan basınına da "IŞİD'in öldürdüğü siviller yerine ABD saldırılarında ölen sivillerle bu kadar ilgileniyor olmasından dolayı" tepki gösterdi.


Yayın Tarihi: 29.03.2017

Rus basını, Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın, terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki Rakka kentinin kuzey ve güney kesimleri arasındaki köprünün yıkılmasıyla ulaşımın tamamen durduğunu yazdı. Rus Genelkurmayı, köprünün ABD koalisyonu tarafından IŞİD'e yönelik saldırılarda yıkıldığını, daha önce de koalisyonun Suriye'de 4 köprü yıktığını ve Rakka'da ulaşımı sekteye uğrattığını ifade etti. Öte yandan Musul'da da IŞİD'in sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı, insanları evlere kilitlediği belirtildi.


Yayın Tarihi: 28.03.2017

Musul'da en az 200 sivilin hayatını kaybetmesine yol açtığı iddia edilen bombardımanı koalisyon güçlerinin düzenlediğini doğruladı.


Yayın Tarihi: 27.03.2017

ABD Ordusu Irak'ın Musul kentinde yüzden fazla sivilin hayatını kaybettiği belirtilen binaları koalisyon uçaklarının vurduğunu ilk kez kabul etti.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

ABD Ordusu Irak'ın Musul kentinde yüzden fazla sivilin hayatını kaybettiği belirtilen binaları koalisyon uçaklarının vurduğunu ilk kez kabul etti.


Yayın Tarihi: 26.03.2017

Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde düzenlenen hava saldırılarında, aralarında sivillerin de bulunduğu 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Irak'ın Musul kentinin batısında son 24 saatte düzenlenen hava saldırılarında 43 sivilin yanlışlıkla öldürüldüğü bildirildi.


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Irak'ın Musul kentinde köşeye sıkışan terör örgütü DEAŞ'in, canlı bomba olarak kullandığı küçücük çocuklar üzerinde uyguladığı korkunç taktik ortaya çıktı.


Yayın Tarihi: 22.03.2017

Irak Ordusu'nun El Nuri Camii'ne 800 metre uzaklıkta olduğu belirtildi. IŞİD lideri Bağdadi'nin Temmuz 2014'te halifelik ilan ettiği caminin geri alınmasının sembolik anlamı bulunuyor.


Yayın Tarihi: 19.03.2017

Irak’ın Musul kentinden insanın içine işleyen bir görüntü geldi. Musul'da IŞİD'den kurtarılan bölge kazıldı, topraktan iki düzine ceset çıkarıldı.


Yayın Tarihi: 16.03.2017

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin bazı yabancı savaşçılara daha fazla yetki verdiğini, bunun da örgütte gerilime yol açtığını söyledi.


Yayın Tarihi: 16.03.2017

Musul'da ilerleyen ordu birlikleri, ilk kez terör örgütü IŞİD'in lideri Bağdadi’nin 2014 yılında 'halifelik' ilan ettiği El Nuri camisine kadar sokuldu.


Yayın Tarihi: 15.03.2017

ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, "ABD'nin Sincar'da IKBY ve Irak'ın resmi silahlı güçlerinin dışında başka güçlerin varlık göstermesini istemediğini söyledi.


Yayın Tarihi: 14.03.2017

Irak'ın en büyük ikinci şehri Musul'un kent merkezinde tamamen etrafı sarılan terör örgütü IŞİD için yolun sonu göründü.


Yayın Tarihi: 13.03.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir