Filistin Devleti

Filistin Devleti

Filistin veya resmi adıyla Filistin Devleti Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde belirtilen bölgelerde fiili olarak yönetimde olan bir devlettir. Filistin Devleti’nin başkenti Kudüs’tür ancak İsrail işgali nedeniyle yönetim merkezi Batı Şeria’da bulunan Ramallah’tır. Filistin Devletinin kuruluşu 15 Kasım 1988’de o zamanlar Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı Yasser Arafat’ın devletin kurulduğunu ilan etmesiyle oldu ve Oslo Anlaşmaları sonrası Batı Şeria ile Gazze şeridindeki A ve B bölgelerinin yönetimi için Filistin Ulusal Otoritesi kuruldu. İsrail’in Gazze’den çekilmesini takiben 2007’de Hamas bu bölgelerin yönetimine geçti. Filistin Devleti 138 Birleşmiş Milletler üyesi ülke tarafından tanınmaktadır. Ayrıca Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, G77, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve diğer bazı uluslararası organların üyesidir.

Filistin Haberleri

Şirin Ebu Akile'nin cenazesinde arbede! Tabut yere düştü

Batı Şeria'nın Cenin kentindeki baskında İsrail askerlerince öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenaze töreninde arbede çıktı. İsrail polisi cenazeye katılanlara cop, ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti. O sırada Akile'nin naaşının bulunduğu tabut yere düştü.

Haber 13-05-2022 15:09

Yüzlerce kişinin gözü önünde dehşet! Bir anda kendini jiletle kesmeye başladı...

Muğla’nın Bodrum ilçesinde dehşete düşüren anlar yaşandı. Filistin uyruklu 27 yaşındaki genç, bunalıma girerek önce üst kıyafetlerini çıkardı, ardından bir anda kendini jiletle kesmeye başladı. Jiletle kendine zarar veren genç, ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Olayda akan kanlar nedeniyle kaldırım adeta kırmızı renge boyandı. Olay, yüzlerce kişinin gözü önünde gerçekleşirken vatandaşlar büyük bir şok yaşadı.

Haber 06-05-2022 16:39

İstanbul'da "Dünya Çocukları İftar Programı" düzenlendi

AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: - "Gönül arzu eder ki dünya bir barış gezegeni olsun. Gönlümüz, kalbimiz arzu eder ki dünyada hiçbir çocuğun herhangi bir nedenden dolayı gözyaşı akmasın"

Yurthaber 23-04-2022 21:25

Bella Hadid, Instagram'ı Filistin paylaşımlarını sansürlemekle suçladı

Filistin asıllı ABD'li ünlü model Bella Hadid, sosyal medya platformu Instagram'ı Filistin içerikli paylaşımlarını sansürlemekle suçladı.

Magazin 18-04-2022 00:42

İsrail Başbakanı Naftali Bennett'ten gerilimi arttıracak hamle! Polise 'tam yetki' verdi

Filistin’in başkenti Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa'ya İsrail güçlerinin yaptığı baskın büyük tepki çekmişti. Yaşanan olayların ardından İsrail Başbakanı Naftali Bennett'ten gerilimi tırmandıracak bir hamle daha geldi. Bennett işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki olaylarda İsrail vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için polise "tam yetki" verdiğini açıkladı.

Haber 17-04-2022 21:19

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda konuştu. Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le de telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs'te yaşanan olaylar ve Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Haber 17-04-2022 18:41

BBP Genel Başkanı Destici, partisinin Konya'daki iftar programında konuştu:

"Ne olursa olsun, her şart ve zeminde aynen Doğu Türkistan davasına sahip çıkacağımız, onu unutmayacağımız gibi Filistin davasına da Mescid-i Aksa'ya da Kudüs'e de sahip çıkmaya devam edeceğiz Allah'ın izniyle" - "(Gıda fiyatlarındaki artış) Bu fırsatçılığı, karaborsacılığı, soygunculuğu yapanlara öncelikle yüksek düzeyde para cezası verilmeli. Yine mi yapıyor, o zaman iş yerini kapatacaksınız"

Yurthaber 16-04-2022 21:41

Mescid-i Aksa'daki Olaylarda 150’den Fazla Filistinli Yaralandı

Filistin Kızılay’ı Filistinliler'in, plastik mermi ve ses bombası atılması sonucu yaralandığını, polisin bazı Filistinliler'i copla dövdüğünü bildirdi

Haber 15-04-2022 16:44

Harem-ü Şerif'te İsrail polisinin müdahalesi sonucu 150'den fazla Filistinli yaralandı

Filistin Kızılayı, Ramazan ayı ve Yahudiler'in Hamursuz Bayramı'nın aynı döneme gelmesi nedeniyle gerilimin arttığı Kudüs'teki Harem-ü Şerif'te İsrail polisiyle çatışmalar sırasında en az 152 sivilin yaralandığını açıkladı.

Haber 15-04-2022 12:41

Batı Şeria'da Yusuf Peygamber'in gömülü olduğu düşünülen mezar tahrip edildi

Kutsal kitaplarda yer alan Yusuf Peygamber'in gömülü olduğu söylenen mezar, İsrail ile artan gerilimler nedeniyle Filistinliler tarafından tahrip edildi. İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Nablus'taki siteye yapılan saldırı, İsrail başbakanı tarafından "yıkım cinneti" olarak adlandırıldı. İsrail bu olaya güçlü bir şekilde yanıt verileceğini söyledi

Haber 11-04-2022 18:42

İsrail'den üst üste saldırıların ardından 110 milyon dolarlık duvar hamlesi!

İsrail'de üst üste yaşanan dört saldırıda 14 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından hükümetten dikkat çeken bir hamle geldi. İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde 40 kilometre uzunluğunda duvar inşa edilmesi için yaklaşık 110 milyon dolarlık bütçeye onay verdi. İsrail yetkilileri, Tel Aviv'deki iki saldırıyı düzenleyen Filistinlilerin temas noktası olarak adlandırılan bölgeden geçtiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Haber 10-04-2022 23:11

İsrail Başbakanı Bennett, İsrailli sivilleri silah taşımaya çağırdı: Tetikte ve sorumlu olmanız bekleniyor

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Beni Barak kentinde 5 İsraillinin öldüğü saldırı da dahil son günlerde art arda yaşanan silahlı saldırılar üzerine hükümetin aldığı yeni güvenlik kararlarını açıkladı. Bennett ruhsatı olan İsrailli sivillere "silah taşıyın" çağrısında bulunarak "Sizden ne bekleniyor İsrail vatandaşları olarak? Tetikte ve sorumlu olmanız. Gözlerinizi açın" dedi. Öte yandan Filistinli saldırganın ailesinin evinin de caydırıcılık yaratmak için yıkılacağı da duyuruldu.

Haber 30-03-2022 22:30

ABD ve Arap Müttefiklerinden İsrail’e Filistin Çağrısı

Amerikalı üst düzey diplomatlar İsrail’de Arap müttefikleriyle biraraya geldi. İran’a karşı işbirliği mesajı veren yetkililerin gündeminde İsrail-Filistin müzakerelerinin yeniden başlatılması da vardı

Haber 28-03-2022 19:17

İrlandalı vekilden Ukrayna ve Filistin için 'çifte standart' eleştirisi! "Putin'e yaptırım uygulanması 5 gün sürdü, 70 yıldır eziyet edenlere..."

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken Rusya’ya yönelik yaptırımlarla yaratacağı etkiler de tüm dünyanın gündeminde. Rusya’ya yönelik çok sayıda ülkeden hızla gelen yaptırım kararlarının ardından İrlandalı milletvekili Richard Boyd Barrett tarafından Ukrayna ve Filistin'e "çifte standart" uygulandığı eleştirisi geldi. Barrett, Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayan İrlanda hükümetini, aynı yaptırımları İsrail'e uygulamadığı gerekçesiyle "çifte standart"la suçladı.

Haber 06-03-2022 19:05

Hak-İş'ten miracın gerçekleştiği Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma vurgusu:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilk kıblemiz olan Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya, mağdur ve mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz"

Yurthaber 27-02-2022 12:50

İsrail Başbakanı Naftali Bennett: Filistin devletinin kurulmasına karşıyım

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Filistin devletinin kurulmasına karşı olduğunu ifade ederek Filistin devleti için siyasi müzakerelere izin vermeyeceğini ileri sürdü. Ayrıca Bennett, "Başbakan olduğum sürece Oslo (Anlaşması'nın uygulanması) diye bir şey olmayacak" diye konuştu.

Haber 28-01-2022 07:53

Yeryüzü Doktorları, 2021'de de Filistinlilerin yanında oldu

Bölgedeki fizyoterapi ve rehabilitasyon merkeziyle kesintisiz hizmetler sunan dernek, özellikle krizlerden etkilenenlere evlerinde tıbbi bakım ve psikososyal destek verdi

Yurthaber 19-01-2022 11:45

Gazze'de sağ bacağını kaybeden Filistinliye İzmir'de protez takıldı

Sosyal medya üzerinden ulaştığı İzmir'deki firmanın hediye ettiği protezle 4 yıl sonra yeniden ayakları üzerinde durabilen Filistinli Muhammed Refik Salman, sevinç gözyaşları döktü - Muhammed Refik Salman: - "Yeniden adım atabildiğimden ailemin haberi yok. Filistin'e gidip arabanın kapısı açıldığından ailemin beni ayakta görmesini sabırsızlıkla bekliyorum" - "Türkiye Cumhuriyeti her zaman Filistin'in yanındaydı. Bunu zaten biliyordum ama tedavi sürecimde bu gerçeği yaşayarak şahit oldum" - Protez firması sahibi Mustafa Ünlü: - "Muhammed'in şu mutluluğu yaşamış olması beni de ayrıca mutlu etti"

Yurthaber 23-12-2021 11:13

Kocaeli'de Filistinli kızın ölümüne ilişkin baba ve ağabeyin yargılandığı davada karar

Baba müebbet, ağabey ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Yurthaber 17-11-2021 20:09

HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı başladı

Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever Agheyev: - "PCR testlerinin yanı sıra aşıların ülkemize ulaştırılması Türkiye'nin sayesinde olmuştur. Türkiye'nin yaptığı aşı çalışması çok önemli" - Namibya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kalumbi Shangula: - "Sağlık sistemlerinde, sağlık bilişim sisteminin rolü önemli hale geldi" - Filistin Sağlık Bakanı Mai Salem Akaila: - "1970'den bu yana Türkiye ile sağlık alanında iş birliği yapıyoruz, bize hep katkı sağladılar. Bugün de önemli bir konferansa katıldığım için mutluyum"

Yurthaber 17-11-2021 12:04

106 yıllık emanet! Osmanlı askeri "Dönebilirsek alırım" diye bırakmış, törenle teslim edildi

Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin'de görev yapan bir Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emanet, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer'e teslim edildi.

Haber 04-11-2021 16:53

Bağcılar ile Filistin'in El-Halil kenti "kardeş şehir" oldu

Bağcılar ile Filistin'in El-Halil kenti "kardeş şehir" oldu

Yurthaber 02-11-2021 14:47

Bella Hadid samanlıkta cüretkar pozlar verdi

Son yılların en popüler modellerinden biri olan Bella Hadid iş için samanlıkta poz verdi. Hadid'in cüretkar pozlarına hayranlarından beğeni yağdı.

Magazin 07-10-2021 11:52

ABD Başkanı Biden'dan BM 76. Genel Kurulu’nda açıklamalar

20 Ocak 2021'de ABD Başkanlığı koltuğuna oturan Biden, bu sıfat ile bugün ilk kez BM Genel Kurulu'na hitap etti. Biden, BM 76. Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, "Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz." dedi.

Haber 21-09-2021 17:40

İsrailli Bakan'dan yalan! Gerçek ortaya çıktı

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Omer Barlev'in Gilboa Hapishanesi'nden firar eden 2 Filistinlinin işgal altındaki Batı Şeria'da saklandığını bildiği halde birinin "İsrail'de olduğunu" iddia ederek yalan söylediği belirlendi.

Haber 19-09-2021 16:35

Sınır dışı edilebilmek için yaptıkları şoke etti

Antalya’nın Alanya ilçesinde, Filistin uyruklu göçmen, sınır dışı edilip ülkesine dönebilmek için bir dükkanda yangın çıkarttı. Filistin uyruklu göçmenin, 3 gün önce yine aynı dükkanı yakmak isterken polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Olay sonrası kimlik ve pasaportunu ibra etmesi için 10 gün süre verildi. İbra edemediği takdirde sınır dışı edileceği söylendi ve serbest bırakıldı.

Haber 19-09-2021 00:37

10 bin TL değerinde! Filistinli turistlerin unutkanlıkları pahalıya mal oldu

Antalya’ya tatile gelen 5 kişilik Filistinli aile, içinde yaklaşık 10 bin TL değerinde para ve ziynet eşyası bulunan çantayı parkta unutup, 2 dakika içinde geri dönüklerinde çantayı yerinde bulamadı. Şaşkınlık yaşayan aile, polislerle çeviri üzerinde iletişim kurmaya çalıştı.

Haber 17-09-2021 10:02

Dünya bu kaçışı konuşuyor! İsrail basını detayları açıkladı

İsrail basını, polisin Gilboa Hapishanesinden firar eden 6 Filistinli mahkumun yaya olarak kaçtığı kanısında olduğunu açıkladı.

Haber 11-09-2021 21:41

Cristiano Ronaldo hakkında az bilinen gerçek! 15 yaşında ölümden döndü...

Pek çok futbolcu adayının kendisine örnek aldığı dünya yıldızı Cristiano Ronaldo, hem muhteşem golleriyle hem de disiplinli çalışmasıyla kendisine hayran bırakıyor. Peki Ronaldo’nun 15 yaşında ölümden döndüğünü ve neredeyse futbolu bırakmak üzere olduğunu biliyor muydunuz? Duyunca şoke olacaksınız.

Spor 03-09-2021 15:10

Dükkanına Erdoğan’ın fotoğrafını astığı için Filistinliye para cezası kesildi

İsrail güçleri, Kudüs’ün Silsile kapısında bulunan dükkanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını astığı için Filistinli İmad Ebu Hatice’ye para cezası kesti.

Haber 11-08-2021 01:42

İsrail yine kan döktü! Filistinlilere gerçek mermiyle saldırı

İsrail'in yasa dışı yerleşim faaliyetlerine engel olmak isteyen Filistinli göstericilere gerçek mermiyle müdahale edildi. İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 79 Filistinli yaralandı.

Haber 30-07-2021 17:36

İsrail askeri gerçek mermiyle vurmuştu! 12 yaşındaki çocuktan acı haber

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da gerçek mermiyle göğsünden vurarak ağır şekilde yaraladığı Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Haber 28-07-2021 21:39

İsrail, Filistinli kadının naaşını 1 buçuk ay sonra teslim etti!

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs arasında yer alan Kalendiya askeri kontrol noktasında öldürülen Filistinli İbtisam Keabine'nin naaşını yaklaşık bir buçuk ay sonra ailesine teslim etti. Keabine'nin cansız bedeni 'organlarının çalınıp çalınmadığının incelenmesi' için Eriha'daki hastaneye nakledildi.

Haber 23-07-2021 20:54

Sakarya ve Bolu'daki sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki politikalarını kınadı

Sakarya ve Bolu'daki sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki politikalarını kınadı

Yurthaber 19-07-2021 15:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'in Filistin'deki zulümlerine sessiz kalmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Vahdettin Köşkünde bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşmesinde, İsrail'in Filistin'deki zulümlerine sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını vurguladı.

Haber 10-07-2021 18:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Vahdettin Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mahmud Abbas arasındaki görüşme kısa süre önce başladı.

Haber 10-07-2021 15:16

İsrail güçleri, Kudüs'te Filistinlilere gerçek mermiyle ateş açtı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın güneyindeki Silvan Mahallesi'ne baskın düzenleyen İsrail güçleri, Filistinlilere gerçek mermi ile ateş açtı.

Haber 09-07-2021 23:09

Medya-İş, Niğde'de AA'nın fotoğraflarından oluşan "Direnen Filistin" konulu sergi açtı

Medya-İş, Niğde'de AA'nın fotoğraflarından oluşan "Direnen Filistin" konulu sergi açtı

Yurthaber 07-07-2021 11:39

İsrail güçlerinden Batı Şeria’da Filistinli göstericilere müdahale: 294 yaralı

Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da yasadışı Yahudi yerleşimlerine yönelik düzenlenen gösterilere müdahalesinde 294 Filistinlinin yaralandığını açıkladı.

Haber 02-07-2021 23:51

Mescid-i Aksa'nın gönüllü kadın muhafızı Huveys: "Bana uygulanan yasaklar bitince bir yenisi daha başlıyor"

Mescid-i Aksa'nın gönüllü kadın muhafızı Huveys: "Bana uygulanan yasaklar bitince bir yenisi daha başlıyor"

Yurthaber 29-06-2021 14:25

Filistin parasal bağımsızlığını kazanmak için dijital para çıkarmaya çalışıyor

İsrail'den parasal olarak ayrılarak bağımsızlığını kazanmak isteyen Filistin, dijital para çıkarmak için çalışmalarına başladı.

Finans 25-06-2021 15:56

BM: Şeyh Cerrah'taki son gelişmeler ve şiddet olayları bizi endişelendiriyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarrec, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki son gelişmelerin farkında olduklarını ve buradaki şiddet olaylarının kendilerini çok endişelendirdiğini belirtti.

Haber 22-06-2021 22:04

Son dakika! İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava saldırısı

İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'ne hava saldırısı gerçekleştirdi. Hamas, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar sonrası karşılık verme tehdidinde bulundu.

Haber 17-06-2021 23:19

Tülin Şahin'den Filistinli çocuklara yardım eli

Manken Tülin Şahin, Filistinli çocukları unutmadı. Kendisi de bir çocuk annesi olan Şahin, Togem-Der tarafından düzenlenen ve geliri Kudüs'teki çocuklara bağışlanacak 'Artsın Eksilmesin Dönüşüm Pazarı'nı ziyaret etti.

Magazin 13-06-2021 15:29

Facebook, Filistin'i destekleyen paylaşımlarda yaşanan 'teknik arıza' için özür diledi

Sosyal medya devi Facebook, Kanadalı kullanıcılarının Filistin'i destekleyen paylaşımlarında yaşadıkları engellemelerin "teknik bir arızadan kaynaklandığını" açıklayarak özür diledi.

Haber 07-06-2021 09:17

İsrail polisinden Kudüs’te Filistinlilere saldırı: 10 yaralı

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinli aktivistler için düzenlenen destek gösterisine gerçekleştirdiği saldırıda 10 kişi yaralandı.

Haber 06-06-2021 18:43

Son Dakika: Türkiye'den İsrail'e normalleşme çağrısı: Yanlış politikalardan vazgeçin

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail'de hükümeti kimin kuracağının değil, kurulacak hükümetin hangi politikalar izleyeceğinin önemli olduğunu belirterek "İsrail'in hangi hükümet olursa olsun bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım." dedi.

Haber 02-06-2021 12:04

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Sinvar'ın işaret ettiği 1111 sayısı sosyal medyada gündem oldu

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar'ın, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in Gazze ziyareti sırasında yaptığı "Filistin direnişi, Hamas ve İzzeddin el-Kassam için 1111 sayısını iyi kaydedin, daha sonra bunu iyi hatırlayacaksınız." şeklindeki muğlak açıklaması sosyal medyada farklı yorumlara neden oldu.

Haber 01-06-2021 17:18