Göç Haberleri

Huzur Operasyonunda 1441 düzensiz göçmen yakalandı

"Huzur Operasyonu"nda 1441 düzensiz göçmen yakalandı

Yurthaber 23-09-22 10:44

Irak'taki siyasi krizi işaret ederek uyardı! Türkiye yeni bir göç dalgası ile karşı karşıya kalabilir

Irak’taki siyasi kriz, Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin-Tayvan geriliminden sonra dünyanın odağındaki gelişmeler arasında yerini aldı. Her saat yeni gelişmeler yaşanırken Yeniden Refah Partisi’nden, bir iç çatışma halinde, Türkiye’nin bölgeden gelebilecek bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısı geldi. Genel Başkan Yardımcısı, ABD'nin Suriye'de olduğu gibi Irak'ta karışıklık çıkaracak adımlar attığına işaret etti. Peki, Irak’ta neler oluyor ve bunların Türkiye’ye yansıması olacak mı?

Haber 30-08-22 16:54

Güneye göçen leylekler Tekirdağ semalarında

Güneye göçen leylekler Tekirdağ semalarında

Yurthaber 25-08-22 12:52

İstanbul'dan büyük göç: Rakamlar ortaya çıktı! Son 3 yılda...

Türkiye'nin her yerinden en fazla göç alan illerin başında gelen İstanbul’da tersine göç başladı. İBB verilerinden derlenen bilgilere göre, son 3 yılda 10 bin hane kentten göç etti. İlçeler bazında son üç yılda; Esenyurt’ta 1035, Bağcılarda 984, Küçükçekmece’de 780, Bahçelievler’de 624 ve Esenler’de 565 haneden tersine göç için belediyeye başvuru yapıldı. İşte detaylar...

Haber 21-08-22 09:56

Kaş'ta Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi

Kaş'ta Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi

Yurthaber 15-08-22 14:34

ABD'deki Yağlıdereliler akaryakıt istasyonu ve restoran sektöründe etkin

Giresun'un Yağlıdere ilçesinden 1970'li yıllardan itibaren ABD'ye başlayan göç ile sayıları yaklaşık 30 bine ulaşan Yağlıdereliler, New York, New Jersey ve Massachusetts'te yoğunluk gösteriyor - Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş: - "Amerika'daki vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 70'i şu an işveren pozisyonunda. New York Long Island tarafında akaryakıt istasyonlarının çok büyük bir kısmı Yağlıdereliler tarafından işletilir"

Yurthaber 09-08-22 11:05

Mübadillerin torunları dedelerinin anılarıyla yaşıyor

Üçüncü kuşak mübadil torunu ve Lozan Mübadelesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ümit İşler: - "Birinci kuşak tutunmaya çalıştı. İkinci kuşak mücadele etti, yaşamı kurtardı. Üçüncü kuşak bizlere de bunun hikayesi kaldı" - Bursa Lozan Mübadeleleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Korkut: - "Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Antlaşması'nı yaparak kendi neslini, ırkını, Müslümanları oradan buraya getirmekle çok doğru bir karar verdi"

Yurthaber 23-07-22 12:04

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, Hatay'da konuştu:

"Ottowa Sözleşmesi'nden çekileceğiz. Bakın Ottowa Sözleşmesi'ni kabul eden birçok ülke var ama bu ülkelerin hiçbirisi Türkiye gibi bir geçiş ülkesi değil”

Yurthaber 28-06-22 00:46

Kilis'te 1. Göç Çalışmaları Sempozyumu başladı

Kilis'te 1. Göç Çalışmaları Sempozyumu başladı

Yurthaber 22-06-22 15:40

Iğdır'dan 103 Afgan düzensiz göçmen daha ülkelerine gönderildi

Bu yıl yurt genelinde ülkesine gönderilen düzensiz göçmen sayısı 38 bin 257'ye ulaştı - Yıl boyunca güney ve doğu sınırlarında yapılan denetimlerde 162 bin 874 yabancının yasa dışı yollarla ülkeye girişi engellendi

Yurthaber 15-06-22 09:47

Iğdır'da 9 günde 1237 Afganistanlı göçmen ülkelerine gönderildi

Bu yıl yurt genelinde ülkesine gönderilen düzensiz göçmen sayısı 37 bin 121'e ulaştı

Yurthaber 13-06-22 10:22

YPG/PKK baskısından kaçıp Hatay'a sığınan Münbiçliler vatanlarına dönmek istiyor

Hüseyin Alkoud: - "İki erkek kardeşim şu an Münbiç'te ve 8 yıldır haber alamıyoruz. İnşallah Münbiç'in terörden temizlenmesiyle topraklarımıza dönmek istiyoruz" - Ahmet Hüseyin: - "Ben ve ailem teröristler yüzünden Münbiç'ten ayrıldık, elbette orası huzur bulduğunda oraya dönmeyi çok istiyoruz"

Yurthaber 12-06-22 11:11

İçişleri Bakanı Soylu, ülkesine geri dönen Suriyeli sayısını açıkladı:

"503 bin 150 Suriyeli kardeşimiz, ülkesine gönüllü olarak geri döndü" - "Suriye'nin kuzeyinde belirlenen 259 noktada, toplam 59 bin 679 briket ev tamamlandı"

Yurthaber 01-06-22 14:08

Göçlerin tanığı eski Edirne Tren Garı'ndaki resim sergisinde göç anlatıldı

Göçlerin tanığı eski Edirne Tren Garı'ndaki resim sergisinde "göç" anlatıldı

Yurthaber 01-06-22 11:44

İçişleri Bakanı Soylu, valilerle göç ve metamfetamin konularını görüştü

İçişleri Bakanı Soylu, valilerle "göç ve metamfetamin" konularını görüştü

Yurthaber 19-05-22 21:26

Ümraniye Belediyesi göç yolundaki leylekleri aç bırakmadı

Ümraniye Belediyesi göç yolundaki leylekleri aç bırakmadı

Yurthaber 20-03-22 16:42

Ukraynalı anne, savaşı oyun sanan kızıyla Antalya'ya kardeşinin yanına sığındı

Kızıyla önce Romanya ve Avusturya'ya geçen ardından da Türkiye'ye gelen Ukraynalı anne, ülkesi için düzenlenen kampanyalara yardım ediyor - Antalya'da kız kardeşinin yanına yerleşen Galina Karavaieva: - "Kızım sığınağa koşmamızı ve sokaklardaki tankları önceleri oyun sanıyordu. Sonra bizim yüzümüzdeki korkuyu görünce o da korkmaya başladı ve durumu anlattık"

Yurthaber 16-03-22 11:13

14 yıllık yaşamında 2 kez göç etmek zorunda kaldı

Ukrayna'dan Edirne'ye gelen Kırım Türkü Evelina Kurtseitova: - "Ben 14 yaşındayım ve bu benim ikinci göçüm. 2014 yılında Kırım'dan Kiev'e göç etmek zorunda kalmıştık. Şimdi de Türkiye'ye geldik"

Yurthaber 12-03-22 11:05

Yetenekli Göçmenler/Yüksek Nitelikler ve Ekonomik Kalkınma Çalıştayı İstanbul'da yapıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: - "Etrafımızda oluşmuş, birileri tarafından bilerek teşvik edilmekte olan 'kalıcı istikrarsızlıklar' bizi hep göç dalgasıyla yüzleşmeye mecbur bıraktı" - IMRA Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Sare Aydın: - "Bugün 'mülteci sorunu' diye genelleştirdiğimiz meselenin arka planında büyük bir dram, acı bir hikaye var. Sahile vuran minik cesetler, bu sorunun artık daha fazla görmezden gelinmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir"

Yurthaber 21-02-22 15:41

Son dakika: İnsanlık tarihini değiştirdi... Tam 1,5 milyon yıllık!

Son dakika... İnsanlık tarihini derinden etkileyecek yeni bir bilimsel çalışma yapıldı. İsrail'de 1,5 milyon yıllık bir insan omuru bulundu. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya göre, insanların ilk atalarının Afrika'dan Avrasya'ya dalgalar halinde göç ettiği tespit edildi. Yeni keşifle insanlık tarihinin bilinmeyenleri ortaya çıktı. İşte haberin detayları...

Haber 04-02-22 09:42

Türkiye'nin en güneyindeki sulak alanda 291 kuş türü kayıt altına alındı

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu: - "Mileyha'da her gün değişen kuş popülasyonu ve türleri bize buranın ne kadar önemli bir konaklama sahası olduğunu gösteriyor" - "Burası gerçekten vazgeçilmez bir han ve bu kuşlar da kervansaraydaki yolcular"

Yurthaber 01-02-22 11:58

Kuşların 2 bin kilometrelik göç yolculuğu İzmir Kuş Cenneti'nde tamamlandı

Havaların soğumasıyla Avrupa'dan güneye kanat çırpan 35 su kuşu türü, kışlamak için Gediz Deltası Sulak Alanına geldi - İzmir Kuş Cenneti Saha Sorumlu Mühendisi Celal Murat Aslanapa: - "Türkiye, Avrupa'dan ve Asya'dan Afrika'ya göç eden kuşlar için köprü vazifesi görüyor"

Yurthaber 02-01-22 11:05

Erzurum'da 14 ilin valisi düzensiz göçle mücadeleyi görüştü

Erzurum Valisi Okay Memiş: - "Batı'nın, Yunanlıların botu silahla batırıp onların ölümüne göz yumması gibi bir perspektifle hareket etmemiz söz konusu değil. Ama tedbirli de olmak durumundayız. Dünyada Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadar milyonlarca insanı bir şekilde barındıran başka devlet yok. Bunu da görmek lazım"

Yurthaber 16-12-21 13:06

ANALİZ - Manş Denizi'nde göçmen krizi aşılamıyor

Calais’de 402 göçmen ile yapılan bir araştırmaya göre, göçmenlerin yüzde 12’si Fransa’da kalmak, yüzde 82’si İngiltere’ye gitmek istiyor - Düzensiz göçe karşı sert önlemleri içeren bir yasa taslağına göre, iltica başvurusunda bulunan kişiler İngiltere’ye gelirken Fransa gibi güvenli bir ülkeden geçtilerse başvuruları otomatik olarak reddedilecek, İngiltere’ye yasa dışı yollarla girdiği belirlenen kişilerin 4 yıla kadar hapsi söz konusu olacak ve göçmen kaçakçıları ise ömür boyu hapis ile cezalandırılabilecek -İngiltere, Fransa ile 63 milyon avroluk bir sözleşme yaparak, Fransa’nın sahil koruma ve güvenlik güçlerini desteklemeyi ve yardımda bulunmayı taahhüt etti - Fransız yetkililer geçişlerdeki artışı İngiltere’nin gevşek istihdam yasalarına bağlayarak bunların yenilenmesi çağrısında bulunuyor - İngiltere ve Fransa arasında yaşanan göçmen krizi, AB’nin göç politikasındaki yetersizlikleri ve ortak dayanışma ilkesi ekseninde yenilenmesinin önemini tekrar gündeme getirdi

Yurthaber 14-12-21 11:42

Türkiye'den Polonya'ya tepki: Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Polonya ve Belarus sınırında yaşanan düzensiz göç krizi ile ilgili "Türkiye'nin, tarafı olmadığı bir konuda sorunun parçasıymış gibi gösterilmeye çalışılmasını reddediyoruz" açıklamasını yaptı. Bakanlık ayrıca, "Bu konuda şeffaf şekilde bilgi paylaşılmasına rağmen Türk Hava Yolları gibi küresel çapta saygınlığa sahip bir şirketimizin hedef alınmasını kasıtlı buluyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber 11-11-21 17:35

30 yıl önce göç etmişlerdi, köylerine dönmek için yardım istiyorlar

Terör olayları nedeni ile yaklaşık 30 yıl önce göç eden ve bölgede sağlanan huzur ortamı nedeni ile Batman’ın Kozluk ilçesine 14 kilometre uzaklıktaki Beşkonak köyü Şeman mezrasına dönüş yapmak isteyen köylüler, yol engeline takıldı. Yolun tapulaştırıldığını ve ulaşımın olmadığını kaydeden vatandaşlar, sorunun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Haber 20-10-21 17:51

Türkiye için korkutan senaryo: 2 yıl içinde 20-30 milyon göç alabilir

Prof. Dr. Levent Kurnaz, ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı yeni çalışmayı değerlendirdi. Kurnaz, Türkiye için en kötü senaryonun kuraklık ve Pakistan, Mısır, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan sıcaklık artışları sonrası Türkiye'nin 2 yıl içinde 20-30 milyonu bulacak göç dalgasıyla karşı karşıya kalması olduğunu belirtti. Kurnaz, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda diğer tüm sorunların ikinci planda kalabileceğini de ekledi.

Haber 15-10-21 11:30

Yazar Kemal Yalçın'dan Mübadele Müzesi için arazi bağışı

Denizli'nin Honaz ilçesindeki babadan miras arazisini bağışlayan Yalçın: - "Bu, benim ülkeme olan bir vefa borcumdur"

Yurthaber 08-10-21 11:39

Düzce'de bitkin halde bulunan küçük orman kartalı korumaya alındı

Düzce'de bitkin halde bulunan küçük orman kartalı korumaya alındı

Yurthaber 26-08-21 14:17

'Türkiye'de iltica merkezi kurulacak' iddiasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'de iltica merkezi iddiasını net bir şekilde bir kez daha yalanladı.

Haber 24-08-21 12:33

Göç eden leylekler yüksek gerilim hattına çarparak öldü

Mersin'in merkez Akdeniz ilçesinde 5 leylek göç yolu sırasında yüksek gerilim hatlarına çarparak hayatını kaybetti.

Haber 19-08-21 22:36

İzmir'de yakalandılar! Sahil Güvenlik Komutanlığı botları devreye girdi

İzmir'in Dikili ilçesinde 19 düzensiz göçmen yakalandı. Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığı yapan göçmenler, bölgeden gelen ihbar üzerine yakalandı. Göçmenler, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

Haber 18-08-21 07:29

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir'de gazetecilerle bir araya geldi:

"Mağdur olan insanların başka coğrafyalardan ülkemize gelmelerini asla ve kata yadırgıyor değilim. Ama bunun bir plan çevresinde gerçekleştirilmesi lazım"

Yurthaber 12-08-21 12:48

CHP'li Çeviköz'den düzensiz göç açıklaması:

"Türkiye bu düzensiz göç tsunamisine daha fazla maruz bırakılmamalıdır. En kısa zamanda AB, BM ve İran yetkilileriyle Afganistan'dan kaynaklanan bu göç dalgası görüşülmelidir"

Yurthaber 11-08-21 16:39

Avusturya‘dan düzensiz göçmen akınına karşı önlem

Avusturya’da hükümet, düzensiz göçle mücadele kapsamında Macaristan, Slovakya ve Slovenya sınırlarına 400 asker daha gönderileceğini duyurdu.

Haber 25-07-21 08:45

Bakan Soylu: Türkiye’nin en güçlü olduğu alan kaçak göçle mücadelesidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye’nin en güçlü olduğu alan kaçak göçle mücadelesidir. Yine Türkiye’nin en güçlü olduğu alan, iç savaş ve terörizm nedeniyle topraklarında mağdur olan, tecavüze uğrayan, çocuk yaşta katledilen insanlığa sahip çıkmasıdır." ifadelerini kullandı.

Haber 19-07-21 19:04

Sivas'ta köy muhtarının girişimiyle tersine göç için parsel dağıtılacak

Şarkışla ilçesine bağlı Ortatopaç Köyü Muhtarı Rüstem Dağdeviren'in başlattığı "Köyler Yaşasın Projesi" ile mera arazisinin Hazineye devri sağlanarak köylülerin konut yapabileceği 20 parsel üretildi - Muhtar Rüstem Dağdeviren: - "Köyümüz göç veriyordu ancak çevre köylerde olduğu gibi şimdi halk köye dönmek istiyor fakat adamın evi yok, arsası yok veya çok hisseli arsası olanlar var. Bu nedenle burada böyle bir ihtiyaç hasıl oldu"

Yurthaber 02-07-21 12:08

Almanya'ya net göçteki düşüş 5'inci yıla taşındı

Geçen yıl 372 bin azalmayla 1 milyon 187 bin kişinin göç ettiği ülkeyi, terk edenlerin sayısı da 266 bin düşüşle 966 bin oldu.

Finans 29-06-21 12:28

Afgan genç hayallerini Türkiye'de gerçekleştirmek istiyor

Afganistan vatandaşı Ayed Muhammed Mousa: - "En büyük hayalim doktor olmaktı. Aldığım güzel eğitim ve öğretmenlerimin desteğiyle liseyi birinci olarak bitirdim. Üniversite sınavında hemşirelik bölümünü kazandım. Ama hayalimden vazgeçmedim" - "Kendimi Türkiye'ye borçlu hissediyorum, doktor olunca ben de hizmet ederek bu borcumu ödeyeceğim"

Yurthaber 25-06-21 11:43

Van'da inci kefali göçü devam ediyor

Van'da inci kefali göçü devam ediyor

Yurthaber 10-06-21 13:50

Çin'de göç eden firari fil sürüsü dinlenme molası verdi

Çin'de yaşam alanlarından kaçarak, 500 kilometreden fazla yol kateden fil sürüsü Kunming şehrinde dinlenme molası verdi.

Haber 09-06-21 17:30

Gönüllüler, üremek için Van Gölü'nden tatlı sulara göç eden inci kefalleri için nöbet tutuyor

Vangölü Aktivistleri Derneği'nin 35 üyesi, Erciş ilçesindeki Deli Çay ile Muradiye ilçesindeki Bendimahi Çayı'nın farklı noktalarını kontrol ederek balıkların kaçak avlanmasını engellemeye çalışıyor - Dernek başkanı Erdoğan Özel: - "Balığımızı bu yaşam sürecinde koruyan jandarmamıza, güvenlik güçlerimize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine yardımcı olmak amacıyla nöbetlerimizi 'kutsal göç' bitene kadar sürdüreceğiz"

Yurthaber 24-05-21 11:08

Türk vatandaşı olmak için gittiği Romanya Konsolosluğu'nda öldüğünü öğrendi

Romanya’dan İstanbul'a 20 yıl önce gelen ve burada evlenerek 2 çocuk sahibi olan Delia Simona (45), Türk vatandaşı olmak için gittiği konsoloslukta Romanya’daki teyzesinin miras nedeniyle kendisini 2003 yılında ölü olarak gösterdiğini öğrendi. "Çocuklarımın anneleriyim ama anneleri gözükmüyorum. Öyle tuhaf bir durumun içerisindeyiz. Ben Romanya'da gözükmüyorum, Türkiye vatandaşı da değilim" diyen Simona, HES kodu olmadığı için otobüslere de binemediğini belirterek yetkililerden yardım istedi.

Haber 14-05-21 16:10

İnci kefalinin tatlı sulara göçü başladı

İnci kefalinin tatlı sulara göçü başladı

Yurthaber 01-05-21 11:00

Gökyüzünde şaşırtan anlar! Onlarca leylek birlikte havalandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde baharın gelişi ile birlikte göç eden leyleklerin gökyüzünü kapladığı anlar görüntülendi. Büyük göç, ilçede hayran bırakan manzaraları da beraberinde getirdi.

Haber 25-04-21 16:06

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü 2020 yılı göç verilerini açıkladı! İki şehir arasında dikkat çeken detay

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılında Manisa’ya 37 bin 3 kişi göç etti. Göç edenlerin başında 8 bin 857 kişi ile İzmir ilk sırada yer alırken İzmir’i 3 bin 315 kişiyle İstanbul ve 1931 kişiyle Balıkesir izledi.

Haber 07-04-21 17:18

İçişleri Bakanı Soylu, İl Göç İdaresi Müdürleri ile Yıllık Değerlendirme Toplantısında konuştu: (2)

"(Yakalanan düzensiz göçmen sayısı) 2021'de 24 Mart itibarıyla 22 bin 115 olarak gerçekleşmiştir" - "(Düzensiz göç) 2019'da 103 bin 858 sınır dışı işlemi yapılmıştır ki sınır dışı işlemleriyle ilgili bu büyüklükte bir operasyon, başka bir ülkede mevcut değildir. Aynı şekilde 2020'de salgın sürecine rağmen 41 bin 379 sınır dışı işlemi yapılmıştır. Yılbaşından bugüne kadar da sayımız 9 bin 369'dur. Bu insanların ülkeye kaçak girişini önlemek, bizler için esastır" - "Avrupa'yı buradan tekrar uyarmak istiyoruz, bu Frontex teşkilatı, tarihinizdeki sömürü davranışının bir başkası olarak kara leke olarak tarihinize nakşedilmiştir. Eğer çok çabuk adım atmaz, bu teşkilatı kapatıp bu teşkilatın kusurlarını tarihin ve yargının önüne çıkarmazsanız hep birlikte o medeniyetinize yeni bir kara çalma başarısını elde etmiş olacaksınız"

Yurthaber 31-03-21 12:20

Sığırcık kuşlarının göçünü ölümsüzleştirmek için 5 gün bekledi! Mucize gibi

Sığırcık kuşlarının göç sırasında tehlikelerden korunmak için yaptığı toplu gösteriyi fotoğraflamayı başaran İrlandalı fotoğraf sanatçısı James Crombie, kareyi ölümsüzleştirebilmek için fotoğrafı çektiği yerde 5 gün kadar konakladığını, 50 kez de bölgeye ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Haber 28-03-21 16:15

Uzaktan çalışma tersine göç başlattı! Başı İstanbul çekti

Koronavirüs nedeniyle başlayan uzaktan çalışma dönemiyle birlikte büyükşehirlerden daha az nüfuslu şehirlere göç başladı. 2020 yılında en çok göç veren şehirlerin başında 381 bin 654 kişiyle İstanbul geldi. Göztepe Nakliyat ve Depolama A.Ş. CEO’su Ulaş Gümüşoğlu, “Şehirlerarası nakliyat taleplerinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 64 artış gözlemledik” dedi.

Haber 23-03-21 10:37