Malta Haberleri Ve Son Dakika Malta Haberleri

Malta Haberleri Ve Son Dakika Malta Haberleri

Malta ya da resmi adıyla Malta Cumhuriyeti, Akdeniz’de yer alan bir adalar ülkesidir. Ülkenin yer aldığı Malta takım adaları 3 büyük 2 küçük adadan oluşmaktadır. Sicilya’nın güneyinde yer alan adaların en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüz ölçümüne sahiptir. Ülkenin başkenti Valletta en büyük şehri Birbirkara’dır. Resmi dilleri Maltaca ve İngilizce olan ülkenin 2019 tahmini nüfusu 514 bindir. Bu nüfusun %95’ten çocuğunu Maltalılar, yüzde 2’ye yakınını İngilizler, kalanını diğer milletlerden etnik gruplar oluşturmaktadır. Malta’nın para birimi euro, telefon kodu +356,0 internet alan adı .mt’dir.

Malta Haberleri

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye 2 milyon 447 bin lira ceza kesildi

İzmit Körfezi'ni kirleten gemiye 2 milyon 447 bin lira ceza kesildi

Yurthaber 11-05-22 12:37

Dünyada bir ilk! Marija'nın büyüleyici özellikleriyle tanışın

Sanal dünyada yeni bir çağ açan metaverse teknolojisi dünyanın ilgi odağı olmaya devam ediyor. Her geçen gün kullanıcı sayısını artıran metaverse aleminde yaşanan bir gelişme dünyada ilk olma niteliği taşıyor. Dünyanın ilk sanal vatandaşı Marija oldukça dikkat çekici özelliklere sahip.

Haber 15-03-22 12:44

Rusya ve Belarus’a Malta Pasaportu Yasağı

Malta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle, Rusya ve Belarus’tan Malta vatandaşlığı ve pasaportu için yapılan başvuruların işlemlerini durdurdu.

Haber 02-03-22 21:11
Yurthaber 06-10-21 17:35

Malta nerede, nasıl bir ülke? Nüfusu kaç; parası, dini, dili, başkenti nedir?

Güney Avrupa’da yer alan Malta Cumhuriyeti, üç büyük adadan oluşur. Malta nüfusunun büyük çoğunluğu adaların en büyüğü olan Malta’da yaşar. Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalan Malta kültürünü daha yakından tanımak için yazımızı inceleyebilirsiniz. Malta nerede, nereye bağlı? Malta Şövalyeleri’ni bu kadar ünlü yapan nedir? İşte detaylar…

Trend 16-12-20 11:48

Karmod, Malta'da iki ayrı mesleki öğretim lisesi teslim etti

Karmod, Malta'da iki ayrı mesleki öğretim lisesi teslim etti

Yurthaber 12-03-20 10:52

İspanyol STK gemisi, Avrupa ülkelerine acil güvenli liman çağrısını yineledi

Akdeniz'de 363 göçmeni kurtaran Open Arms'ın çağrısını Malta 3 kez reddetti, İtalya ise henüz cevap vermedi

Haber 01-02-20 17:50

Malta'nın yeni başbakanı Abela oldu

Joseph Muscat'ın parti liderliği ve başbakanlıktan ayrılması sonrası yerine seçilen Robert Abela, yemin ederek görevine başladı

Haber 13-01-20 20:01

Malta'da iktidardaki İşçi Partisi'nin liderlik yarışını Robert Abela kazandı

Abela, pazartesi günü hem parti liderliğini hem de başbakanlık koltuğunu Joseph Muscat'tan devralacak

Haber 12-01-20 04:51

Malta'da Muscat döneminin sonuna doğru

Başbakan Joseph Muscat: - "Nefretin üstesinden gelmek için istifa kararı aldım. Kendi yaptığım ve başkalarının yaptığı hatalar için özür dileyen ilk kişi benim" - "Caruana Galizia cinayeti, benim görev süremin en büyük pişmanlığı olarak kalmaya devam edecek"

Haber 11-01-20 01:43

AB, Malta'yı gazeteci Galizia suikasti soruşturması konusunda uyardı

AB, Malta'yı gazeteci Galizia suikasti soruşturması konusunda uyardı

Haber 03-12-19 17:06

Malta'da Başbakan Muscat'ın istifası için gösteri düzenlendi

Ocakta görevden ayrılacağını açıklayan Başbakan Joseph Muscat'ın hemen istifası için binlerce kişi gösteri düzenledi - Öldürülen gazetecinin ailesi, Başbakan Muscat'ın da soruşturulmasını istedi

Haber 03-12-19 00:13

Gazeteci cinayetinin ardından başbakan istifa etti!

Malta Başbakanı Joseph Muscat, gazeteci Daphne Caruana Galizia suikasti soruşturmasının kendi hükümeti üzerinde yarattığı siyasi kriz ve artan baskılar sonrasında ocak ayında parti liderliği ve başbakanlıktan ayrılacağını açıkladı.

Haber 01-12-19 23:38

Malta'da istifa baskısı gören başbakana partisinden destek

İktidardaki İşçi Partisi, liderleri Başbakan Joseph Muscat'ın atacağı her adımı destekleme kararı aldı - Gazeteci Daphne Caruana Galizia suikasti soruşturmasının kabinesi ve yakın çevresindeki isimlerle ilişkilendirilmesi sonrasında Muscat üzerindeki istifa baskısı ise sürüyor

Haber 01-12-19 21:49

Malta'da Başbakan Muscat'ın istifa edeceği iddiaları yalanlandı

Malta'da Başbakan Muscat'ın istifa edeceği iddiaları yalanlandı

Haber 30-11-19 02:56

Malta'da gazeteci suikasti şüphelisi iş adamının af talebine veto

Malta Başbakanı Joseph Muscat: - "(İş adamı Yorgen Fenech'in af talebi) Kararı kabinedeki arkadaşlarıma bıraktım. Kabine olarak af çıkarmak için geçerli bir sebep görmüyoruz"

Haber 29-11-19 16:35

Malta'da başbakanın eski özel kalemi serbest bırakıldı

Gazeteci Daphne Caruana Galizia suikasti soruşturması kapsamında gözaltına alınan Keith Schembri serbest kaldı

Haber 29-11-19 03:51

Malta'da gazeteci suikastı soruşturmasının hükümet üzerinde yarattığı baskı sürüyor

Malta Başbakanı Joseph Muscat: - "Soruşturmalar umut ediyorum ki önümüzdeki birkaç saat içinde sona erdiğinde yorum yapabilirim" - Gözaltında tutulan ünlü iş adamı Yorgen Fenech, eski Başbakanlık Özel Kalemi Müdürü Keith Schembri’yi suikastın planlayıcısı olarak işaret etti

Haber 28-11-19 15:24

Malta'da hükümet gazeteci cinayeti soruşturması nedeniyle zorda

Araştırmacı gazeteci Galizia'ya yönelik suikaste ilişkin soruşturmadaki ifadelerde isimleri geçen Başbakan Joseph Muscat'ın özel kalem müdürü Keith Schembri ile Turizm Bakanı Konrad Mizzi istifa etti - Ekonomi Bakanı Chris Cardona da görevini askıya aldığını açıkladı

Haber 26-11-19 23:51

Malta'da Daphne Caruana Galizia suikasti aracısına cumhurbaşkanı affı!

Malta'da gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastinde aracı olduğundan şüphelenilen kişinin Cumhurbaşkanı tarafından affedildiği bildirildi.

Haber 25-11-19 22:42

Maltalı ünlü iş adamı, gazeteci suikasti soruşturmasında tutuklandı

Adanın önde gelen iş adamlarından Yorgen Fenech, gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastine yönelik soruşturmada tutuklandı

Haber 20-11-19 15:27

Malta'dan gazeteci cinayetini aydınlatacak aracıya af teklifi

Malta Başbakanı Joseph Muscat: - "Eğer bu kişi iş birliği yaparsa ve sağladığı bilgiler, bu suçun planlayıcısını kovuşturmaya yeterliyse, Cumhurbaşkanlığı affından yararlanacak"

Haber 19-11-19 22:24

Malta'daki Türk şehitliği yakınına yapılması planlanan hafif sanayi tesisi projesinden vazgeçildi

Adadaki tarihi Türk Şehitliği'nin yanına yapılmak istenen ve şehitliğe zarar vereceği belirtilen hafif sanayi tesisi için yapılan teklif, başvuru sahibi tarafından geri çekildi

Haber 13-11-19 20:31

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet'in 96. kuruluş yıl dönümü Türkiye'nin Roma ve Valetta büyükelçiliklerinde düzenlenen resepsiyonlarla kutlandı

Haber 30-10-19 02:33

Malta'daki göçmen merkezinde protestolar

Adanın güneydoğusundaki Hal Far bölgesinde göçmen merkezindeki protestolarda 5 araç ve bazı binalar kundaklandı

Haber 21-10-19 15:53

AB ülkeleri düzensiz göçe çözüm arıyor

AB ülkelerinin ilgili bakanları, düzensiz göçle mücadeleyi görüşmek için Lüksemburg'da buluştu - AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Dimitris Avramopoulos: - "Akdeniz'de mevcut durumu sürdüremeyiz. Geçici değil, kalıcı mekanizmalara ihtiyacımız var"

Haber 08-10-19 11:14

Maltalılar ve Türkler, şehitliği korumak için birleşti

Malta'da Türk Büyükelçiliği, adada yaşayan Türkler ve kültürel mirasın korunmasını isteyen bölge halkı, tarihi Türk Şehitliği'nin yanına yapılmak istenen hafif sanayi tesisine karşı birleşti - Malta Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Conrad Thake: - "Yapılması teklif edilen bu üç katlı tesis, Osmanlı mezarlığının manzarasını bozacak ve farklı biçimlerde kendine özgü silüetini tamamen yok edecek" - "Bunu, bu kadar önemli bir tarihi mezarlığa saygısızlık addederim"

Haber 27-09-19 11:35

Malta'da Türk firmasının yaptığı kara yolu projesinin ilk etabı açıldı

Yıldırım Holding’in yükleniciliğini üstlendiği Malta Marsa Kavşağı projesinin ilk etabı bugün açıldı -Malta Başbakanı Joseph Muscat: -"Bu projenin Türkiye ile Malta arasında ileriki dönemde bu alanda daha fazla iş birliği için önemli bir temel oluşturacağını umuyorum"

Haber 21-09-19 00:59

İtalya 90 düzensiz göçmeni denizden kurtardı

Sahil Güvenlik ekipleri, Akdeniz'de Malta'nın arama-kurtarma bölgesinde 90 göçmeni kurtardı - Malta, 90 göçmeni almayı reddetti

Haber 17-09-19 21:06

Ocean Viking gemisindeki göçmenler için çözüm bulundu

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve SOS Akdeniz tarafından idare edilen Ocean Viking gemisindeki göçmenler Malta'dan Avrupa'ya dağıtılacak - Malta Başbakanı Joseph Muscat: - "Bütün göçmenler, diğer üye ülkeler Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Portekiz ve Romanya arasında dağıtılacak. Hiçbiri Malta’da kalmayacak"

Haber 23-08-19 14:50

Malta'dan Akdeniz'de kurtarma operasyonu

Malta güvenlik güçleri, içinde 1'i ölü 1'i durumu ağır göçmen bulunan bota kurtarma operasyonu düzenledi - Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Michael Farrugia: - "Biz bunu yalnız yapamayız"

Haber 13-08-19 17:01

Malta'nın göçmenleri taşıyan gemiye giriş izni vermesi

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer: - "(Göçmenleri taşıyan) Alan Kurdi'deki göçmenlere karaya çıkma imkanı verilmesi konusunda hızlı bir uzlaşmaya varılmasının başarıldığı için memnunum. Malta bu şekilde önemli dayanışma sinyali verdi ve burada doğru yönde adım atıyoruz"

Haber 04-08-19 16:46

Avrupa'yı karıştıran gemi Alan Kurdi! Malta'dan yeni açıklama geldi!

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Akdeniz’de 40 göçmeni kurtaran Alman sivil toplum kuruluşu Sea Eye'a ait "Alan Kurdi" gemisine Malta'ya giriş izni verdiklerini açıkladı. Malta Başbakanı Joseph Muscat, 'Almanya'nın talebi doğrultusunda Malta, Alman gemisi 'Alan Kurdi'deki 40 göçmenin limana girmesine izin verecek' dedi.

Haber 04-08-19 00:45

Malta, göçmenleri taşıyan gemiye giriş izni verdi

Malta Başbakanı Joseph Muscat: - "Almanya'nın talebi doğrultusunda Malta, Alman gemisi 'Alan Kurdi'deki 40 göçmenin limana girmesine izin verecek"

Haber 04-08-19 00:07

Malta, Akdeniz’i geçmeye çalışan 76 düzensiz göçmeni kurtardı

Malta, Akdeniz’i geçmeye çalışan 76 düzensiz göçmeni kurtardı

Haber 26-07-19 17:21

Karmod, Malta'da okul projesini tamamladı

Karmod Dış Ticaret Müdürü Taner Öztürk: - "Konteyner yapılarımızın Avrupa ülkelerinden talep görmesi tesadüf değil. Gerek yapı kalitesi, gerek izolasyonu ve gerekse kısa sürede kurulum gibi çok sayıda avantajı konteyner yapılarımızı tercihte öne çıkardı"

Yurthaber 24-07-19 13:41

Karmod, Malta'da okul projesini tamamladı

Karmod Dış Ticaret Müdürü Taner Öztürk: - "Konteyner yapılarımızın Avrupa ülkelerinden talep görmesi tesadüf değil. Gerek yapı kalitesi, gerek izolasyonu ve gerekse kısa sürede kurulum gibi çok sayıda avantajı konteyner yapılarımızı tercihte öne çıkardı"

Finans 24-07-19 13:39

AB'de göçmenleri paylaşma tartışması

Akdeniz'de kurtarılan göçmenlerin üye devletlere paylaşılmasını öngören plan Avrupa Birliği ülkelerini böldü - 14 üye ülkenin destek verdiği plana, İtalya ve Malta, göçmenlerin ilk geldikleri ülkede kalacağı endişesiyle karşı çıkıyor

Haber 24-07-19 12:30

Göçmen krizinde 'şartlı' onay!

Alman sivil toplum kuruluşu Sea-Eye'ın Akdeniz'deki kurtardığı göçmenleri "hemen başka ülkelere dağıtmak" şartıyla Malta kabul etti.

Haber 08-07-19 04:18

Malta, Akdeniz'de kurtarılan düzensiz göçmenleri şartlı aldı

Alman sivil toplum kuruluşu Sea-Eye'ın Akdeniz'deki kurtardığı göçmenleri "hemen başka ülkelere dağıtmak" şartıyla Malta kabul etti

Haber 07-07-19 22:53

Düzensiz göçmenleri kurtaran STK'lere İtalya ve Malta engeli

Sivil toplum kuruluşlarının Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenlere karşı İtalya ve Malta hükümetlerinin engellemeleri sürerken AB kurumları ve ülkeleri sessiz kalıyor - İtalyan STK Mediterranea Saving Humans'ın Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenler, Lampedusa Adası'nda karaya çıkarken İtalyan makamlarınca gemiye el konuldu, kaptan ve armatöre para cezası kesildi - İtalya ve Malta'nın kabul etmediği, Akdeniz'de bulunan Alman STK Sea-Eye'ın gemisindeki 65 düzensiz göçmenin geleceği belirsizliğini koruyor - İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, düzensiz göçmenleri kurtarıp İtalya'ya getiren STK'lere verilen para cezasını bir milyon avroya çıkaracaklarını açıkladı - Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Perulu yazar Mario Vargas Llosa, Akdeniz'deki düzensiz göçmenleri kurtaran ve İtalyan hükümetinin kararlarına karşı gelen Alman gemi kaptanı Carola Rackete'ye Nobel Barış Ödülü verilmesi çağrısı yaptı - İtalyan STK Mediterranea Saving Humans: - "Deniz bisikletiyle bile göçmenleri kurtarmaya devam edeceğiz"

Haber 07-07-19 14:59

AB üyesi Güney Avrupa ülkelerinin liderleri Malta'da toplandı

AB Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi için 7 ülkenin devlet veya hükümet başkanları Malta'da toplandı - Zirvede, AP seçimleri sonrasında AB kurumlarının başkanlarının belirlenmesi, Avro Bölgesi bütçesi ve düzensiz göçmen sorunuyla mücadele konuları müzakere edildi

Haber 14-06-19 21:45

Game of Thrones çekimlerinin yapıldığı muhteşem manzaralı yerler

8. sezonuyla ekranlara gelen Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin çekimleri dünyanın dört bir yanında gerçekleştiriliyor. Milyonlarca izleyiciyi ekranlara kilitleyen dizinin çekimleri, ABD, İskoçya, Kuzey İrlanda, İzlanda, Hırvatistan, Fas, İspanya ve Malta olmak üzere 8 farklı ülkede yapılıyor.

Trend 26-04-19 15:36

Türkiye'den hareket eden Palau bayraklı tankerin kaçırılması

Malta'nın La Valeta Limanı'na getirilen gemideki düzensiz göçmenler Malta polisine teslim edildi - Gemiden indirilen 3 düzensiz göçmen elleri plastik kelepçeli olarak polis aracına bindirildi

Haber 28-03-19 12:54

Gizli cennet Malta’yı keşfetmeye hazır mısınız?

Akdeniz’ in ortasında doğu-batı yönündeki geçiş noktasını koruyan özel konumu, dünyanın en korunaklı doğal limanlarına sahip oluşu ve yıl boyunca ılıman iklimi ile tarih öncesi çağlardan beri çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Malta büyük bir tarihi zenginliğe sahip. Yaz tatili hazırlıklarına başlayanların mutlaka radarına alması gereken rotalardan biri.

Trend 22-03-19 15:32

Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: - "AB ülkelerinin iki ülke için de kilit önemde ekonomik ortak olduğu bir gerçektir. AB'yle Gümrük Birliği'nin güncellenmesi bu nedenle Türkiye kadar Malta için de önemlidir. Bu sayede Maltalı şirketler Türk piyasasından daha fazla ürüne daha uygun fiyatlarla erişebilecektir" - "Türkiye, savunma sanayi alanında kamu imkanları ile özel sektörün tecrübe ve dinamizminin birleşmesiyle çok ciddi atılımlar gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda özellikle savunma ve güvenlik sektörü, Türkiye ile Malta arasında iş birliği geliştirebileceğimiz stratejik alanlar olabilir"

Haber 23-01-19 13:08

Akdeniz'deki 49 düzensiz göçmenin durumu çözüme kavuştu

Malta Başbakanı Joseph Muscat, 49 düzensiz göçmenin Malta'da karaya çıkartılarak 8 AB ülkesine dağıtılacağını açıkladı

Haber 09-01-19 15:36

Eşsiz güzelliklerle bezeli Malta ve keşfedilmeye değer yerleri

Malta düşünülünce herkesin beklentileri ve arzuları doğrultusunda güzellikler canlanır. Malta, hemen hemen herkesin beklentilerini karşılayacak kadar uçsuz bucaksız güzelliklere sahip küçük ama popüler bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Trend 02-01-19 17:31

Avrupa'da yeni bir düzensiz göçmen krizi

Malta ve İtalya, İspanyol sivil yardım kuruluşu Open Arms'a ait bir geminin Akdeniz'de kurtardığı 313 düzensiz göçmeni ülkelerine almak istemiyor - İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini: "Benim cevabım net, İtalyan limanları kapalı" - Open Arms'ın kurucularından Oscar Camps: "Salvini, bu yaptıklarından ve söylediklerinden çocukların utanacaktır" - İtalya Bayındırlık Bakanı Danilo Toninelli: "Open Arms olayında, Libya sularındaki yardımı İtalya koordine etmedi. Tıpkı Fransa, İspanya veya diğerlerinin de yapmadığı gibi. O zaman AB ne istiyor? Düzensiz göçmen krizine Avrupa'nın genelinden ortak bir cevap gerekiyor"

Haber 22-12-18 19:45