Mynet Trend

Gizli cennet Malta’yı keşfetmeye hazır mısınız?

Akdeniz’ in ortasında doğu-batı yönündeki geçiş noktasını koruyan özel konumu, dünyanın en korunaklı doğal limanlarına sahip oluşu ve yıl boyunca ılıman iklimi ile tarih öncesi çağlardan beri çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Malta büyük bir tarihi zenginliğe sahip. Yaz tatili hazırlıklarına başlayanların mutlaka radarına alması gereken rotalardan biri.

Gizli cennet Malta’yı keşfetmeye hazır mısınız?

Avrupa’da en çok resmi tatil olan ülkelerden birisi olan Malta, Notte Bianca, Isle of MTV gibi yerel ve uluslararası boyutta da birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Gideceğiniz tarihi bu festivaller kapsamında da değerlendirebilirsiniz.

Geçmişten günümüze Malta Cumhuriyeti'nin tarihsel süreci

Yıl boyu güneşli havaların ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Malta’da sokakta hareketli bir yaşam var. Gündüz göreceğiniz eşsiz güzellikleri dışında gece hayatıyla da göz dolduran Malta’yı yaz planlarınızın önceliğine koymalısınız. Zengin bir tarihi mirasa da sahip olan Malta geçmişten günümüze pek çok değişim yaşamıştır. Akdeniz’de ticaretin ortaya çıkması sonucu konumunun ve limanlarının avantajı nedeniyle gündeme gelen Malta’da Fenike, Kartaca, Roma, Bizans, Arap ve İspanyol hakimiyetleri görülmüş, Antik Çağ ve Ortaçağ’da Akdeniz havzasında hakimiyeti olan tüm milletler Malta’ya sahip olmak istemiştir. Bu adaya sahip olmak isteyenler arasında Osmanlı İmparatorluğu da bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı İmparatorluğu kuvvetleri tarafından kuşatılan ada Hospitalier Şövalyeleri tarafından savunulmuştur. Tarih boyunca yaşanan en kanlı ve şiddetli savaşlardan biri olarak gösterilen kuşatma, Hospitalier Şövalyeleri’nin galibiyeti ve Osmanlı kuvvetlerinin kuşatmayı kaldırması ile sonuçlanmış ve bu olay 16. Yüzyıl Avrupa’sında büyük ses getirmiştir.

Malta Cumhuriyeti’nin üç incisi; Malta, Gozo ve Comino

Malta’nın gözdesi Gozo Adası

Malta’nın ikinci büyük adası Gozo’da bir gün mutlaka geçirmelisiniz. Malta’dan feribotla 45 dakikada ulaşacağınız Gozo Adası’na yerel tur rehberleriyle gidebilirsiniz. Hem gezilecek yerlerin fazlalığı hem de daha fazla bilgi edinmeniz için rehberle gitmeniz daha doğru olacaktır. Eğer bireysel gezmek isterseniz araba kiralayarak daha rahat gezebilirsiniz. Gozo’da göreceğiniz yerler arasında; adanın merkezi olan Victoria, Cittadella’daki müze ve katedraller Xlendi, Gantija Temples, Mgarr Harbour, Marsalforn, Tapinu Basilica’yı mutlaka görmelisiniz.

Masmavi cennet Blue Lagoon (Comino)

Akdeniz’in Maldivler’i olarak anılan Blue Lagoon’un bulunduğu Comino Island mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Bu küçücük adaya hiç dokunulmamış. Bu nedenle de hem doğal yapısı korunmuş hem de denizi tertemiz kalmış. Suyun berraklığı ve rengi karşısında nutkunuz tutulacak. Buraya Malta’dan feribotla veya özel teknelerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca hem Gozo’da hem de Comino’da pek çok dalış noktası bulunuyor. Eğer dalmaya meraklıysanız Malta’daki acentelerde bunu önceden ayarlayıp dalışa gidebilirsiniz.

Comino’da Blue Lagoon dışında da 2 adet daha koy var ancak buraya kadar gelip de bu eşsiz turkuaz denizde yüzmemek olmaz. İşte burada ise iki adet plaj var. Bunlardan ilki biraz daha büyük, diğeri ise çok daha sınırlı bir plaj. Plaja giriş ücretsiz ancak plajda şezlong kiralamanın bedeli ise 5 Euro. Kumsalda şezlong kiralamadan havlu atıp yatmanıza izin vermiyorlar ama plajın yukarısındaki tepede havlu atıp güneşlenen kişilere bir şey demiyorlar. Yani istediğiniz tercihi yapıp masmavi cennetin tadını çıkarabilirsiniz.

Malta’nın rengarenk gece hayatı

Sicilya’nın güneyinde kalan adalar ülkesi Malta, gündüz olduğu gibi gece hayatında da heyecan veren bir yer. Akşam yemeğine çıktıktan sonra sabaha kadar geçen sürede eğlenebileceğiniz Malta’da bazı gecelerinin unvanı Akdeniz’i aşmıştır. Dört mevsim gidilebilen bir ülke olan Malta’ya seyahat etmek başlı başına sıra dışı bir aktivite olacaktır. Akdeniz’in sıcak ülkesinde gidilecek en iyi gece mekanlarını sizler için sıralıyoruz. Başlıca gitmeniz gereken Malta gece hayatı ve kulüpleri şu şekilde: Shadow Lounge, Level 22, Bar Celona Lounge, Hugo’s Lounge, Sky Club, Havana – Cabanas – Flashback. Bu mekanların en az birisine gidip eğlenceyi doruklarda yaşayabilirsiniz.

Malta’nın zengin mutfağından mutlaka tatmanız gereken 10 lezzet

İtalyan, İngiliz ve Arap geleneklerinin bir harmanı olan Malta kültürü, birçok konuda olduğu gibi mutfağı konusunda da bu ülkelerle benzerlikler gösterir. Bununla birlikte, Akdeniz iklimine sahip ve çok uluslu bir ülke olması, Malta’ya çeşitli lezzetler kazandırmıştır. Bu lezzetlerin en çok tercih edilen 10 tanesini sizlerle paylaştık. Kinnie (hafif içecek), Pastizzi (boyoz), Gbejniet (peynir), Bread with oil (zeytinyağlı ekmek), Timpana (makarna böreği), Fenkata (tavşan yemeği), Twistees Cheesy (cips), Minestra (sebze çorbası), Ftira (bazlama), Maltese honey ring (tatlı kurabiye). Malta’nın mutfağının mihenk taşı bu lezzetlerin tadına bakmadan Malta’dan dönmeyin.

Şimdiden planlarınızı yapmaya başlayın!

Türkiye’ye çok yakın bir destinasyon olan Malta’ya THY günde 2 sefer düzenliyor. Aradığınız ve ihtiyacınız olan konforu Malta’da bulabileceğinize şüpheniz olmasın lüks otellerden sağlık ve SPA tesislerine kadar istediğiniz alternatifi tercih edebilirsiniz. Hem kültüre hem eğlenceye doymak için Malta planlarınızı
şimdiden yapmaya başlamanızda fayda var!

.YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler