Medipol Mega Üniversite Hastanesi Haberleri

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden bakım yağlarına ilişkin uyarı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Ali Balevi: - "Sağlıklı ve genç bir cilt için portakal, limon, greyfurt, bergamot, argan gibi uçucu yağlardan faydalanıyorsanız alırken saf olmasına ve raf ömrüne dikkat edin"

Yurthaber 14-10-22 10:11

Dünyada 450 milyon çocuk görme sorunu yaşıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Sevil Karaman: - "Çocukların yüzde 40'ının, eğer vaktinde tespit edilebilse önlenebilecek veya daha kötüye gitmekten korunabilecek göz rahatsızlıkları nedeniyle kör olduğu tahmin ediliyor. Doğumdan sonra ilk 3 ay içinde ve daha sonra da göz hekimin takibinde uygun aralıklarla kontrol edilmesi en akılcı çözümdür"

Yurthaber 13-10-22 10:29

Bebeklerde görülebilen göz kanserine yönelik uyarılar

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Sevil Karaman: - "Göz bebeğinde beyazlık (lökokori), kızarıklık, gözde kayma, göz bebeğinde genişleme ve gözde ileri doğru çıkma gibi belirtiler göz kanserini işaret edebilir" - "Göz kanseri, sinir hücrelerinden kaynaklanan bir tümör olduğu için beyne doğru ilerleme yapabilir. Erken tanıda tedavisi mümkün olabildiği için çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz bir an önce göz doktorunuza başvurun"

Yurthaber 10-10-22 10:04

Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Sevil Karaman: - "Göz sağlığı problemi yaşayan çocuklar sıklıkla baş ağrısı, gözlerde yanma, kaşıntı ve yaşarma gibi şikayetler bildirirler"

Yurthaber 23-09-22 11:03

Medipol Mega Üniversite Hastanesi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

176 kiloluk Yonko, organ nakliyle Türkiye’de hayata döndü

Yonko Georgiev Nikolov: - "Bulgaristan’da bu ameliyatın gerçekleştirilmesi imkânsızdı. Daha öncesinde Türkiye’nin hastaneleri ile ilgili çok olumlu şeyler duyuyordum. Ameliyattan bu kadar kısa süre sonra kendimi bu kadar iyi hissedebileceğimi sanmıyordum. Kilo vermeye devam edip yeni bir hayata başlayacağım"

Yurthaber 22-09-22 11:12

Uzmanından deli balı dikkatli tüketmek gerekiyor uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Homeopati Hekimi Serhat Koran: - "Karadeniz bölgesinde yılda sadece 20 gün çiçek açan orman gülünden arıların nektar almasıyla elde edilen deli balın aşırı tüketimi ölümcül tehlike barındırıyor"

Yurthaber 13-09-22 11:29

Salgın, çocuklarda konuşma bozukluğunu artırdı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bölümü’nden Doç. Dr. Yasemin Topçu: - "Pandemi ile birlikte ailelerin ve çocukların yaşam rutinleri değişti"

Yurthaber 06-09-22 10:00

Geçmeyen boğaz ağrısı bel soğukluğu belirtisi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Duygu Işıl Gencer: - "25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve partnerleri bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan bel soğukluğuna yakalanma riski altında. Bakteri pek çoğunda hiçbir belirti göstermeyen bakteri vücuda alındıktan sonra yaklaşık 2 ila 14 gün arasında da belirti gösterebilir"

Yurthaber 25-08-22 10:13

Kafası karışık hastalar rinoplastiye uygun değil

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Erkan Soylu: - "Ameliyat öncesi yüz analizinin yapılması ve oluşturulmak istenen buruna hastayla beraber karar verilmesi, bu hastaların endişesini gidermek için önemlidir"

Yurthaber 16-08-22 09:49

Uzmanından ses dalgalarıyla ağrısız burun estetiği açıklaması

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Hasan Demirhan: - "Ultrasonik rinoplasti, geleneksel yöntemlerin aksine çevre dokulara hasar vermediğinden morluk ve ödem daha az oluşturuyor, revizyon ameliyatı ihtiyacını büyük oranda azaltıyor"

Yurthaber 28-07-22 10:31

Genç ve sağlıklı kalmak için ozon tedavisi formülü

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Sena Tolu: - "Ozon tedavisi ile yaşlanma etkilerini ortadan kaldırarak uzun yıllar genç ve sağlıklı kalmak mümkün"

Yurthaber 27-07-22 09:59

Alerji aşısı çocuklarda astım riskini azaltıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu: -"Alerji aşı tedavisi, alerjik rinit, çocuklarda astım gelişme riskini azaltıyor. Tedavide başarı doğru alerjen tanısı ile başlar"

Yurthaber 15-07-22 10:25

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden bayramda kırmızı et tüketimine ilişkin bilgilendirme:

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral: - "Kurban Bayramı'nda kırmızı et tüketimi miktarı ve sıklığı artıyor. Etin fazla tüketilmesi, mide, karaciğer ve pankreası yorar. Bol tuzlu, yağlı kavurmalar olan bayram kahvaltıları ve özellikle akşamları toplu sofralardaki ağır yemeklerden kaçının"

Yurthaber 09-07-22 10:07

Maskeler çıktı, diş estetiği talepleri arttı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Bölümü'nden Dt. Özer Giray: - "Özellikle ön bölgede dişlerde bulunan düzensizlikleri gidermek ve yeni bir gülüş meydana getirmek amacıyla kullanılan porselen lamina uygulaması tercih ediliyor"

Yurthaber 06-07-22 11:53

Ağız yarası oluşumunu azaltmak için vitamin takviyesi önemli

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Vedat Göral: - "Stres, vücut direncinin düşmesi, C vitamini eksikliği, Herpes virüsü, bazı bağırsak hastalıkları aftlara neden olabilir. Demir, fosfat, çinko, B1, B2, B6, B12 vitamin eksikliği, diş macunları ve bazı ilaçlar da ağızda afta neden olabilir"

Yurthaber 28-06-22 11:21

Etnik rinoplasti bilinen yöntemlerden oldukça farklı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Erkan Soylu: - "Etnik rinoplasti birçok yönüyle diğer burun ameliyatlarından farklıdır. Etnik burunların çoğunda vücudun başka yerlerinden kıkırdak alınması gerekmektedir. Yumuşak doku ve kalın cilde şekil vermenin en iyi yolu kıkırdak kullanmaktır"

Yurthaber 23-06-22 10:42

Ramsay Hunt sendromu erken tedavi edilmediğinde beyin damarlarına yayılabilir

Medipol Üniversitesi Sefaköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nicer Korkut Bıçak: - "İyileşme sürecinin hastalığın şiddeti ve kişinin bağışıklık sistemi ile yakın alakası var"

Yurthaber 14-06-22 10:11

Emziren anneler meme iltihabını griple karıştırabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Pelin Basım: - "Meme iltihabı, emzirirken memede bir kızarıklık ve şişkinliğe neden olabilir. Bununla birlikte eşlik eden eklem ağrısı, ateş, baş ağrısı gibi grip belirtilerini de gösterebilir. Grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu ile karıştırılarak grip özelinde yanlış bir tedavi yolu izlenir ise meme apsesine kadar gidebilecek komplikasyona yol açabilir"

Yurthaber 09-06-22 09:34

Meyve asitleri dişlerinizi beyazlatmanın aksine sarartabilir uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ceyda Gündoğdu: - "Profesyonel tedavi almak ve beyazlatma hedefleri için bir diş hekimi ile mutlaka konuşulmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemeli"

Yurthaber 07-06-22 10:17

Uzmanından yenidoğan bakımı hakkında uyarılar

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Neonatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gamze Demirel: - "Yenidoğan bakımı bebeğin ilk 28 gününü kapsıyor. Bu dönemde emzirme, alt temizliği, gaz çıkarma, göbek, cilt bakımı, banyo ve uyku düzeninde daha hassas olunması gerekiyor"

Yurthaber 03-06-22 12:16

Medipol'den Hemşirelik Haftası etkinlikleri

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Meryem Kapancı: - "Teknolojiden çok faydalanıyoruz ama hiçbir teknoloji biz hemşirelerin yerini asla tutamaz. Hemşirelere her zaman ihtiyaç duyulacağı için gelecek planlaması yapan öğrenciler bu mesleğe yoğun ilgi gösteriyor"

Yurthaber 15-05-22 10:05

Diş hekimi Alagöz'den anne adaylarının ağız ve diş sağlığı için tavsiyeler

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden diş hekimi Sevgi Alagöz: - "Günde 2 defa dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılarak etkili bir diş bakımı yapılmalı. Ağız gargarası yapılması için doktora danışılmalıdır. Sabahları gebe kadınların daha hassas olması nedeniyle, gargara kullanılacak ise ağzın su ya da florid içerikli tavsiye edilir"

Yurthaber 05-05-22 09:48

Uzmanından her çocukta farklı belirtilerle ortaya çıkan anemi uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Işık Odaman Al: - "Ülkemizde ve tüm dünyada demir eksikliği anemisi en sık görülen kansızlık türüdür. Okul öncesi dönemde çocukların yaklaşık yarısında, okul çağındaki çocukların ise 3'te 1'inde görülmektedir" - "Küçük çocuklarda iştahsızlık, büyüme gelişme geriliği, tartı alamama, nöromotor gelişme geriliği, ağlarken morarma şeklinde olan katılma nöbetleri görülebilirken daha büyük çocuklarda halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, solukluk, okul başarısında azalma, dikkat dağınıklığı, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma gibi belirtilerle karşımıza çıkabilir"

Yurthaber 28-04-22 09:52

Sahurda protein, lif, kalsiyum ve vitaminden zengin gıdalar tüketilmeli

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Esin Korkut: - "Basit veya rafine karbonhidratlardan, tuzlu yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekiyor"

Yurthaber 20-04-22 09:48

İlkbaharda çocuklara rinovirüs uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Çakır: - "Rinovirüsler tüm yıl boyunca enfeksiyon özellikleri gösterse de sıklığı en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında artıyor. Bebek, okul çağı çocukları ve risk grubundakilerin dikkat etmesi gerekiyor" - "Hastalarda başlıca burun akıntısı, boğaz ağrısı ve tahriş hissi, baş ağrısı, yüzde ve kulaklarda basınç hissi, öksürük, bazen tat ve koku kayıpları gibi semptomlar görülebilmektedir. Bebekler ve küçük çocuklarda diğer belirtilerin yanında ateşle de kendini gösterebilir"

Yurthaber 19-04-22 09:41

Gözdeki her kızarıklık alerji belirtisi olmayabiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman: - “Gözdeki her kızarıklık alerji belirtisi değildir. Viral konjonktivitin neden olduğu kırmızı göz, genellikle bir gözde başlar ve diğerine yayılırken, göz alerjileri ise genellikle her iki gözü birden etkiler. Viral konjonktivit, bulaşıcı olmayan alerjik konjonktivitten farklı olarak oldukça kısa sürede ailenin diğer üyelerine bulaşabilir. Doktorunuz bir göz muayenesi ile bu iki durumu ayırt edebilecektir.”

Yurthaber 30-03-22 10:10

Kök hücre yöntemi saç dökülmesini durduruyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir: - "Kök hücre yöntemi, tek seans uygulanır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Uygulama ile ilgili sonuçların görülmesi 3-6 ay kadar sürer. Bu işlemle zayıf saç folikülleri uyarılarak güçlendirilir, ince ve hasarlı saçlar iyileştirilir, doğal saç uzaması desteklenir ve saç dökülmesi kontrol altına alınır"

Yurthaber 07-03-22 09:47

Uzmanından diş çürüklerini önlemek için tavsiyeler

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Ceyda Gündoğdu: - "Ağız hijyeni, diyet alışkanlıkları, ağız kuruluğu, koruyucu ajanların kullanımı ve çapraşık dişler, diş çürümesinin 5 ana nedenidir. Dişlerinizde şikayet olmasa bile 6 ayda bir kez mutlaka diş hekiminize muayene olmalısınız"

Yurthaber 01-03-22 11:18

Aşk ve sevgi beyinde oluşuyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Nöroloji Bölümünden Doç. Dr. Özge Arıcı Düz: - "Aşk tanımlanması zor sübjektif bir duygu. Herkesin aşkı kendine özeldir. Bu nedenle aşkı ve aslında özünde olan sevgiyi tek bir şekilde tanımlamak güçtür. Ancak bilinen gerçek, sevginin, beyinde başladığıdır"

Yurthaber 12-02-22 11:02

Uzmanından kanser hastalığının belirtilerine dikkat edilmesi tavsiyesi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Onkoloji Cerrahisi'nden Prof. Dr. Mustafa Öncel: - "Deri ve meme kanserleri ciltte veya memede kitle, yeni gelişen bir kızarıklık, şişlik, yara, akciğer kanserleri öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, mide kanseri yeme güçlüğü, kusma, jinekolojik kanserler vajinal kanama gibi şikayetlerle ortaya çıkar" - "Muhtemelen gelecekte kanserleri daha yakından tanıyarak kişilerdeki hastalığı çok daha ayrıntılı analiz edebileceğiz. Böylece daha etkin tedaviler yapabileceğiz"

Yurthaber 07-02-22 11:35

Soğuk hava kadınların adet döngüsünü etkiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Duygu Işıl Gencer: - "Soğuğa doğrudan maruz kalmak bağışıklık sisteminin de düşmesiyle kadın hastalıklarına yol açabiliyor. Anormal adet kanaması, ağrı, akıntı gibi belirtiler rahim ve yumurtalık iltihabı yani pelvik enfeksiyonun işareti olabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden hekime başvurmalısınız"

Yurthaber 27-01-22 12:35

Kanserde kilo kaybını önleyen tedavi hayata bağlıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Songül Sabır: - "Kanser hastalarının yaklaşık yüzde 30 ila 50'sinin ölüm nedeni olarak kanser kaşeksisi gösteriliyor. Güncel klinik çalışmalara paralel olarak hazırlanan tetkikler, iştahsızlık, kilo kaybı gibi beslenmeyi etkileyen semptomların fark edilmesi ve önlenmesinde büyük rol oynuyor" - "Kişiye özel beslenme destekleri, hastaların vücut ağırlıklarının ve yaşam kalitelerinin korunmasının yanı sıra kanser tedavilerine toleranslarının artmasını da sağlıyor"

Yurthaber 25-01-22 10:02

Kalp hastası Bosnalı çocuk Türkiye'de şifa buldu

Kalp kasının kalınlaşması sonucu aritmi sorunu yaşayan 12 yaşındaki Nejra Musinovic, Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Celal Akdeniz liderliğinde yapılan başarılı operasyon sonucu sağlığına kavuştu - Musinovic'in, ICD cihazı sayesinde de aritmiye bağlı ani ölüm riski önemli oranda ortadan kalktı - Hasta Nejra Musinoviç: - "Herhangi bir risk oluşmaması için kalp pili takıldı. Pil takıldıktan sonra kendimi daha da iyi hissediyorum. Tüm sıkıntılarımdan kurtuldum"

Yurthaber 27-12-21 10:42

Bebekler doğduktan en az 3 ay sonra göz teması kurabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman: - "Bebeğiniz doğduktan en az 3 ay sonra sizinle göz teması kurabilir. İlk 5’inci ayda el-göz koordinasyonu için kitaplardan faydalanabilirsiniz. Bebeğinizle konuşmayı ve gördüğünüz şeyleri işaret etmeyi alışkanlık haline getirin. Yeni yerler ve nesneler keşfetmek görme duyusunun gelişimine katkıda bulunur" - "Bebeğinizle konuşurken kelime çağrışımını teşvik etmek için nesnelere isim vermeye devam edin. Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde mesafeleri iyi değerlendirebilecektir"

Yurthaber 16-12-21 10:58

Bebeklerde göz rengi oluşumu anne karnında 4. haftada başlıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Doktoru Doç.Dr. Sevil Karaman: - "Bebeklerde göz rengi oluşumu anne karnında 4. haftada gelişme göstermeye başlıyor. Doğduktan 1 ay sonra da yavaş yavaş değişmeye başlar" - "Genellikle 6 ile 9 ay arasında göz rengi değişimi durur. Ancak göz bebeği rengi kesinleşme süresi ise 12 ay hatta ileriki yaşlara kadar sürebilir. Bu kesinleşme süresi her bebeğin gelişimine bağlı olarak değişir"

Yurthaber 26-11-21 10:53

Uzmanından anne sütünü artıracak öneriler

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Nalan Karabayır: - "Koruyucu ve güçlendirici eşsiz özelliklere sahip anne sütünün nasıl arttırılacağı endişesini anneler çok sık yaşıyor. En iyi süt arttırıcı yöntem bebeğin istedikçe emzirilmesi, saat tutulmadan emzirilmesi ve en az 10 ile 15 dakika memede tutulmasıdır" - "Anneler bu dönemde bir takım zorluklar yaşasa bile kendilerine olan güvenlerini kaybetmemeli. Unutulmamalıdır ki her annenin ikiz bebeği büyütebilecek süt yapma kapasitesi mevcuttur"

Yurthaber 18-11-21 11:00

Yurt dışında ayak parmakları kesilecekken şifayı Türkiye'de buldu

Romatoid artrit hastalığından 5 yıldır muztarip olan, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da tek tedavinin ayak parmaklarının kesilmesi olduğu söylenen Fikreta Krupiç, Medipol Mega Üniversite Hastanesi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla, hem ayak parmaklarının kesilmesinden kurtuldu hem de sağlığına kavuştu - Fikreta Krupiç: - "Özellikle ellerimde ve kollarımda problemlere yol açan bu hastalık yaşam kalitemi düşürüyordu. Yaklaşık 44 gündür Türkiye’deyim ve her şey çok güzel geçti. Tekrardan ayaklarımın üzerinde durmaktan, yürümekten çok mutluyum"

Yurthaber 27-10-21 10:01

Gebelikte diş sağlığı bebeğin gelişimini etkiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Diş Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Ceyda Gündoğdu: - “Anne adaylarının ağız hijyenindeki yetersizlikler sonucu bebeklerde düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riski olabileceğini öne süren çalışmalar var"

Yurthaber 08-10-21 11:39

Dişlerinize limon ve karbonat uygulamayın uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden Diş Hekimi Dr. Öğr Üyesi Özge Gürbüz: - "Evde dişleri beyazlatmak için karbonat ve limon gibi dişleri aşındırıcı yöntemler uygulanmamalı. Çünkü aşınmış dişlerin zamanla beyaz rengi geri dönülmez bir şekilde kaybedilir" - "Elma, havuç, armut gibi tükürük salgılanmasını artıran ve diş minelerinde temizlik etkisi yaratan yiyecekler dişleri temiz tutmaya, dolayısıyla da beyazlıklarının korunmasına yardım ediyor"

Yurthaber 23-09-21 09:40

Almanya'da konuşamayabilir denilen minik Tuğra, Türkiye'de şifa buldu

Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Nöroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Yasemin Topçu: - "Tuğra, kelimeleri tam çıkartamıyordu, sosyal ve davranış problemleri içeren otizm benzeri bulguları vardı. İlacın yanında sosyal ve bireysel eğitimle de hastamızı destekleyerek tedavi sürecinde çok olumlu ilerlemeler kaydettik" - Hastanın annesi Çiğdem Ateş: - "Tedavisi başladıktan sonra emeklemeye, kahkaha atmaya, konuşmaya, anne ve babayı tanımaya başladı"

Yurthaber 14-09-21 12:12

Medipol, Kovid-19 enfeksiyonunu evde tedavi hizmetlerine ekledi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Evde Bakım Hizmetleri Sorumlusu Nadire Karahan: - "Medipol ailesi olarak 18 farklı branşta uzman hekim kadromuz ve tüm sağlık çalışanlarımız ile hastaneye gelemeyen evde bakılması gereken hastalarımızı yerinde tedavi ediyoruz" - "Sağlık çalışanları ve hastayı evde buluşturan bu sistem, sağlık hizmetine ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında verilmesini sağlıyor. Bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetleri bir bütün olarak birlikte veriliyor"

Yurthaber 07-09-21 10:07

Gece öksürükleri boğaz reflüsü belirtisi olabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral: - "Mide asidi, ses telleri ve boğaz ile temas ettiğinde öksürme, ses kısıklığı, boğaz temizleme hissi, boğazda takılma ve yutamama hissi olabilir. Geceleri veya yemekten sonra öksürüyorsanız boğaz reflüsü olabilirsiniz" - "Reflüye bağlı öksürük, sabah ve akşam alınan mide koruyucuları ile en geç 2 haftada düzelir. Sigara ve alkolün tüketilmemesinin yanı sıra reflüye neden olan gıdalardan uzak durulması gerekir"

Yurthaber 17-08-21 10:25

Gülüş tasarımına ilişkin bilgilendirme

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Bölümü'nden Uzm. Dr. Halenur Bilir: - "Gülüşünden memnun olmayanlar için en ideal gülüş artık kişiye özel olarak tasarlanıyor. Gülüş estetiğinde hastanın yaşı, mesleği, cinsiyeti, yüz ve çene yapısı da göz önünde bulunduruluyor" - "Estetik işleminde simetri çok önemli. Diş etlerinde asimetri mevcut olan hastalarda diş eti seviyeleme işlemi yapılıyor. Estetik bir gülüşün yapımında lamina veneerler, tam seramik estetik restorasyonlar ve zirkonyum restorasyonlar kullanılıyor"

Yurthaber 11-08-21 10:23

Yaban mersini göz altı morluklarını yok ediyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü'nden Uzm. Dr. Yegane Özcan: - "Ayı üzümü ve blueberry adıyla bilinen yaban mersini cilt dostu bir meyve. Yaban mersiniyle evde kendiniz hazırlayacağınız maskeyle hem ışıl ışıl sağlıklı bir cilde kavuşabilir hem de göz altı morluklarına zahmetsizce veda edebilirsiniz"

Yurthaber 30-07-21 10:44

Lipödem sadece estetik değil fiziksel bir sorun

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan: - "Hafif ödem, yumuşak dokuda küçük travmalar sonrası bile kolaylıkla oluşan morartı, sıkılık, ağırlık ve rahatsızlık hissi lipödem belirtilerinden" - "Hastalığın ileri evrelerinde ciltte yaralar, kalınlaşma, renk değişikliği, selülit de gelişebilir. Lenf dolaşımının da bozulmasına bağlı olarak lenfödemle birliktelik görülebilir"

Yurthaber 28-07-21 12:32

Kansızlık kadar kan fazlalığı da ciddi sorunlara yol açıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici: - "Halsizlik, baş dönmesi, çok uyuma eğilimi, kulak çınlaması gibi anemi ile benzer belirtilerle baş gösteren kan fazlalığının tedavisinde geç kalınmamalı. Tıpta polisitemi olarak geçen hastalık tedavi edilmezse kan kanseri, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açıyor"

Yurthaber 02-07-21 10:05

Yutkunma bozukluğu kanserin habercisi olabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan: - "Yutkunma ve ses değişikliği ile ilgili şikayetler varsa mutlaka boğaz bölgesinin endoskopiyle incelenmesi gerekir. Bu tür şikayetler, kanserin habercisi olabilir" - "Kanser, gırtlağa kadar inmişse ses bozukluğu, bir sonraki evrede de kilo kaybı başlangıcı olarak gözlemlenir. Eğer ileri seviyede bir vakaysa boyunda ele gelen bir kitle olarak karşımıza gelebilir"

Yurthaber 30-06-21 10:08

Çok yumuşak yatak ve yastık boyun düzleşmesine neden olabiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Doç. Dr. Sena Tolu: - “Yatak omurgayı düz bir hat üzerinde hizalayarak desteklemeli. Yastık ise hem yan hem de sırt üstü yatma halinde boynu düz bir hatta ve baş yüksekte kalmayacak şekilde, baş ve boyun kıvrımını desteklemelidir bu nedenle aşırı yüksek ya da alçak yastık kullanmayın" - “Başınızın gövdenize göre önde durduğunu ya da boyun kıvrımınızın kaybolduğunu düşünüyorsanız tedaviniz için vakit kaybetmeden bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurmalısınız” - “Salgında günlük egzersizlerini yapmayan, hareketsiz bir yaşam tarzını sürdürenlerde boyun düzleşmesi riski artmıştır. Bilgisayar başında geçirilen uzun saatler nedeniyle, boyunda ağrı şikayetiyle gelen hasta sayısında artış olduğunu gözlemliyoruz”

Yurthaber 24-05-21 09:50

Anne sütü bebeği enfeksiyondan koruyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'ndan Prof. Dr. Nalan Karabayır: - "Yapılan araştırmalar anne sütüyle bir yıl boyunca beslenen bebeklerin diğerlerine göre enfeksiyon geçirme riskinin yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koyuyor" - "Kovid-19 enfeksiyonu geçiren annede ortaya çıkan SARS-CoV-2’a karşı antikorlarının anne sütüne de geçerek, bebeği de enfeksiyondan koruduğu biliniyor" - "Annenin Kovid-19 aşısı olması hem anneyi hem de bebeği Kovid-19 enfeksiyonundan koruyacaktır"

Yurthaber 21-05-21 09:31