Rehber Haberleri

Aladağlar'da ölen rehberin cenazesi, bulunduğu yerden helikopterle alındı

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Aladağlar'da Alman turistlerle dağ kayağı yaptığı sırada üzerine kar kütlesi düşmesi sonucu ölen kadın Türk rehberin cenazesi, bulunduğu yerden helikopterle alındı.

Yurthaber

Bebek Sahili'nde kabus gibi tatil! İranlı turist kadını son anda kurtarıp kendisi boğuldu; cansız bedenini aylar sonra balıkçılar buldu

İran'dan Türkiye'ye tatile gelen kadın Bebek Sahili'ne gitmiş, fotoğraf çekmek isterken denize düşünce İranlı turist rehberi Jabar Sabokbar kadını son anda kurtarmıştı. Fakat rehber Sabokbar kadını kurtardıktan sonra suların derinliklerinde kayıplara karıştı ve uzun süre de bulunamadı. Ta ki bundan iki gün önce gelen ihbara dek...

Haber

Lisede skandal! Rehberlik danımanı ve 14 yaşındaki öğrencinin ilişkisi ifşa edildi... Ebeveynleri evde değilken ziyaret etmiş

35 yaşındaki Kelly Ann Schutte'nin çocukla uygunsuz bir ilişkisi olduğunu ve ebeveynleri uzaktayken ismi açıklanmayan çocuğu evinde ziyaret ettiğini itiraf etti. 14 yaşındaki öğrenciyle defalarca cinsel birliktelik yaşadığını söyleyen Schutte, ebeveynlerin durumu polise ihbar etmesiyle yakayı fena halde ele verdi.

Trend

'Telefonumdan 100 kişiyi sildim! Kimseye...' Yaşanan felaketi Dışarı çıktım kıyamet gibiydi sözleriyle anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde çok sayıda ilde yıkımlar ve can kayıpları yaşandı. Deprem felaketinin ardından bölgeden iç acıtan haberler gelmeye devam ediyor. Depremde akraba ve tanıdıklarını kaybettiğini söyleyen bir kişi 'Telefon rehberimden vefat eden 100 kişiyi sildim. Allah kimseye yaşatmasın" dedi. Deprem anını ise "Dışarı çıktım, kıyamet gibiydi" sözleriyle anlattı. O kişi şimdi depremzedelere yaptıkları sandviç ve çorbaları dağıtıyor. İşte tüm detaylar...

Haber

Rehber

Rehber Hakkındaki Haberler Mynet'te. Rehber Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Depreme Adıyaman'da yakalandılar! Otel enkazındaki 43 rehberden 10'u yaşamını yitirdi, 19'u kurtarıldı, 14'ü aranıyor

Turist Rehberleri Birliği'nin (TUREB) uygulama eğitimi kapsamında Güneydoğu eğitimine giden 43 kişilik ekip, depreme Adıyaman'da yakalandı. Otelin enkazında kalan rehberlerden 10'u hayatını kaybetti, 19'u sağ kurtarılırken, 14'üne ise ulaşılmaya çalışılıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 36'ncı Grup Oteller ve Konaklama Meslek Komitesi üyesi Funda Gökgöl, "Enkazdaki arkadaşlarımızdan bir kısmı çıkarıldı, bir kısmı hala enkaz altında. Maalesef kaybettiklerimiz var." diye konuştu.

Haber

Rehber adayları Türkiye'yi geziyor

Profesyonel eğitmen rehber Recep Ahmet: - Yaklaşık olarak bin 500 öğrenci 2 bin 500 ören yeri ve müzeleri geziyor. Yaklaşık 29 grup İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Marmara'ya gidecek"

Yurthaber

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Çerez Uygulamaları Hakkında Rehber hazırladı

Rehbere göre, internet sayfası işleten tüm veri sorumluları, çerezlerle ilgili aydınlatmayı açık, sade ve anlaşılır yapacak - Ürün ve hizmetin hitap edeceği kitle çocuklar ise çocukların algı düzeyine uygun bilgilendirici metinler hazırlanacak

Yurthaber

Antalya'da bir rehber Köprülü Kanyon'da boğuldu

Antalya'da bir rehber Köprülü Kanyon'da boğuldu

Yurthaber

Turizm elçisi rehberler sezondan umutlu

Salgının en fazla etkilediği sektörlerden turizmdeki durgunluk nedeniyle son iki yıldır alternatif işlere yönelen rehberler, rezervasyonlardaki hareketlilik dolayısıyla mesleklerine dönmeye başladı - Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçınkaya: - "Bu sezon için umutlarımız var. Şu anda rezervasyonlar iyi, rehberlerimiz için de güzel bir sezon olacak"

Yurthaber

Son dakika: Turistleri ağına düşürüp kandırmıştı... Sahte rehber yakalandı

Son dakika haberi: İstanbul'da turistleri uydurma bilgilerle kandıran sahte rehber polis ekiplerince yakalandı. Sahte rehberin, Dolmabahçe Sarayı'nı, "Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda özellikle süt banyosu yapıyormuş." ifadeleriyle turistlere tanıtması tepi çekmişti. Öte yandan Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camii'ni de 'Ayasofya Camii' olarak tanıtan sahte rehberin çok sayıda turisti dolandırdığı tespit edilmişti.

Haber

Suriyeli sahte rehber Arap turistleri böyle kandırdı! ''Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk süt banyosu yapıyormuş''

İstanbul'da düzenlenen kaçak turdaki rehberin söyledikleri İstanbul Rehberler Odası'nı harekete geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Mustafa G. isimli Suriyeli, kaçak olduğu öne sürülen bir tur düzenledi. Turda Mustafa G., Arap turistlere İstanbul'u anlattı. Belgesi olmadığı öğrenilen Mustafa G., Araplara rehber olduğunu da söyledi. Dolmabahçe Sarayı önünden geçerken Mustafa G., "Mustafa Kemal Atatürk tamamı altın olan hamamda özellikle süt banyosu yapıyormuş" dedi.

Haber

Anne ve babalar dikkat! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hazırladı: İşte “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi” hazırladı. Çocukların dijital dünyada sosyal, akademik, psikolojik yönden ve güvenlik açısından karşılaşabilecekleri sorunların anlatıldığı rehberde, ebeveynlerin çocuklarını dijital ortamlardaki tehlikelerden koruyabilmeleri için gerekli bilgiler de yer aldı.

Haber

Ebeveynini kaybetmiş çocukları desteklemek için özel rehber

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan "Ebeveyn Kaybı Yaşamış Çocukları Destekleme Rehberi"nde, ebeveynini kaybetmiş çocuklara bu durumun nasıl açıklanacağı ve yas sürecinde verilebilecek desteklerle ilgili öneriler, yaş gruplarına göre anlatıldı - Rehberde, çocukların, ebeveynlerinin cenaze törenine katılmasının engellenmemesi gerektiği belirtildi

Yurthaber

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, unutulma hakkına ilişkin rehber hazırladı

Rehberde, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından kişilerin ad ve soyadı ile arama motorları üzerinden yapılan aramalardaki sonuçların indeksten çıkarılmasına ilişkin değerlendirmede dikkate alınacak kriterler açıklandı - İndeksten çıkarılmaya ilişkin başvuruların öncelikli veri sorumlularına yapılacağı belirtilen rehberde, bu talebe cevap verilmemesi ya da istemin reddedilmesi halinde kuruma başvuru yapılabileceği aktarıldı

Yurthaber

İstanbullu rehberler Tekirdağ'da Rakoczi Müzesi ve üzüm bağlarını gezdi

İstanbullu rehberler Tekirdağ'da Rakoczi Müzesi ve üzüm bağlarını gezdi

Yurthaber

İstanbullu rehberlere Mimar Sinan ve Trakya Bağ rotaları tanıtılıyor

İstanbullu rehberlere "Mimar Sinan" ve "Trakya Bağ" rotaları tanıtılıyor

Yurthaber

Kim rehbere nasıl kaydetmiş, rehbere nasıl kaydedildim? GetContact nedir, GetContact nasıl kullanılır?

Beni kim rehbere nasıl kaydetmiş sorusu özellikle telefon kullanıcıları tarafından en çok araştırılan sorulardan biri. Rehbere nasıl kaydedildiğinizi öğrenebileceğiz bir uygulama olan GetContact Messenger uygulaması sosyal medyada gündem haline geldi. Önceki dönemlerde viral olan GetContact uygulamasının yeniden gündeme taşınmasıyla kullanıcılar GetContact nasıl kullanılır sorusunu merak ediyor. Peki rehbere nasıl kaydedildim? GetContact nedir, GetContact nasıl kullanılır? İşte yanıtı...

Haber

Tur operatörleri ve rehberler, Afrodisyas Antik Kenti'ni gezdi

Tur operatörleri ve rehberler, Afrodisyas Antik Kenti'ni gezdi

Yurthaber

Lise müdür yardımcısı öğrencisini taciz ettiği iddiasıyla tutuklandı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde lise öğrencisini taciz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan okul müdür yardımcısı B.S., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Haber

İhracatçılığı bırakıp köyüne dönen iş insanı turistlere gönüllü rehber oldu

İstanbul'da yıllarca çelik sektöründe ihracat yapan 67 yaşındaki Zeki Cengiz, şehir hayatından sıkılınca 16 sene önce Antalya'daki köyüne dönerek atalarından miras 350 yıllık yöresel "düğmeli eve" yerleşti - Yayla turizmi için köye gelen turistlere gönüllü rehberlik yapan Cengiz, kendi arsasına çektiği elektrik ve su tesisatından çadır ve karavan ile kamp yapmak için gelenleri yararlandırarak ücretsiz konaklama imkanı sağlıyor - Zeki Cengiz: - "Bunların hepsini gönüllü yapıyorum. Ücret almıyorum. Sevgi en güzel ücret. Parayı lügatimden çıkarttım. En güzel zenginlik dostluk"

Yurthaber

Instagram Guides Türkiye'de! İşte Instagram'ın yeni özelliği

Instagram Guides özelliğini Türkiye de dahil olmak üzere tüm kullanıcılarına sundu. Instagram Rehberler olarak da adlandırabileceğimiz Instagram Guides özelliği, Instagram kullanıcılarının takipçileri için çeşitli rehberler hazırlamasını mümkün kılıyor.

Haber

Instagram rehber içerik oluşturmasını sağlayacak

Instagram, yeni özelliği ile iOS ve Android kullanıcılarının karşısına çıktı. Instagram rehber özelliği ile kullanıcılara ilham veren içerikleri, önerileri ve içerik oluşturucuların halka açık gönderileri, kuruluşlarından ve yayıncılarından ipuçlarını keşfetmelerine yardımcı olacak.

Haber

Zeytinburnu'nu tanıtacak rehberlere sertifikaları dağıtıldı

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: - "Türkiye'nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen tarihi kültür varlığı var. Zeytinburnu'nu da her geçen gün daha farklı kesimlere tanıtmak istiyoruz"

Haber

MEB'den öğretmen ve aileler için otizm rehberi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: - "Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarımızın eğitiminde görev alan öğretmenler ve ailelerimizin 'otizm spektrum bozukluğu ve beslenme' konusuna ilişkin duyarlılık kazanmaları amacıyla rehber kitapçıklar hazırladık" - "Bu çalışmalarla otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarımızın gelişimlerine ve onlara sunulan eğitimin niteliğinin artırılmasına katkıda bulunmayı, hem ailelerimize hem de öğretmenlerimize rehberlik edecek bir yol haritası sunmayı amaçladık" - "Otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerimizin beslenmeleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla özel eğitim, rehberlik, sınıf ve okul öncesi öğretmenlerimize yönelik uzaktan eğitim mesleki gelişim sertifika programını hazırlıyoruz"

Haber

Kütüphanelerdeki etkinlikler kılavuzda toplanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca kütüphanelerde düzenlenecek etkinliklerin yer aldığı kılavuz hazırlanacak

Haber

Cepten Akbil Nasıl Doldurulur? Makine Aramaya Son!

Eski ismi Akbil olan ve ulaşım denilince İstanbulluların vazgeçilmezi haline gelen İstanbulkart'a NFC özelliği olan akıllı telefonlar ile nasıl bakiye yükleyebilirsiniz?

Trend

Ebola virüsü vaka yönetim rehberi yayınlandı

Sağlık Bakanlığınca, halk sağlığını olası risklere karşı korumak amacıyla "Ebola Virüs Hastalığı Bilgilendirme ve Vaka Yönetim Rehberi" hazırlandı - Yurt dışından ebola virüsü gelme riskine karşı hazırlanan rehberde, hastalık hakkında genel bilgiler, uygulanacak korunma, kontrol prosedürleri, hastalık bölgelerine yönelik seyahat önlemleri ve hastalık görülürse yapılması gerekenler anlatıldı

Yurthaber

Ebola virüsü vaka yönetim rehberi yayınlandı

Sağlık Bakanlığınca, halk sağlığını olası risklere karşı korumak amacıyla "Ebola Virüs Hastalığı Bilgilendirme ve Vaka Yönetim Rehberi" hazırlandı - Yurt dışından ebola virüsü gelme riskine karşı hazırlanan rehberde, hastalık hakkında genel bilgiler, uygulanacak korunma, kontrol prosedürleri, hastalık bölgelerine yönelik seyahat önlemleri ve hastalık görülürse yapılması gerekenler anlatıldı

Haber

EPDK'den Türkiye LPG Piyasası Yatırımcı Rehberi

EPDK'den "Türkiye LPG Piyasası Yatırımcı Rehberi"

Finans

Sağlık Bakanlığından hac ve umre için enfeksiyon rehberi

Bakanlık tarafından, hac ve umre ibadetlerini yerine getirecek vatandaşların kutsal mekanları ziyaretleri sırasında, hijyen başta olmak üzere dikkat etmesi gerekenler hakkında enfeksiyon rehberi yayımlandı

Haber

Kocaeli'de aileler için teknolojiyi bilinçli kullanma rehberi

Başiskele Belediyesi tarafından hazırlanan "Teknoloji Çağında Aile Bağlarını Güçlendirmek" rehberi, anne baba ve çocuklar için teknolojiyi doğru ve sağlıklı kullanma alışkanlıklarını teşvik ediyor - Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz: - "Bu çalışmayla Türk aile yapısını korumak ve daha iyi bireyler yetiştirme hedefine küçük bir katkı sunmak istiyoruz"

Haber

Okuma yazma bilmeyen göçmenlere Türkçe öğretme rehberi

YEE, ülkedeki göçmen ve sığınmacı yetişkinlere Türkçe öğretimi konusunda rehber bir kitap hazırladı - Rehber, özellikle göçmen ve sığınmacıların genel Türkçe kurslarına başlamadan önce ve günlük hayatlarını idame ettirebilmelerinde ihtiyaç duyacakları temel Türkçe bilgileri konusunda öğreticilere çerçeve oluşturuyor - YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş: - "Bu, kendi dilinde dahi okuma yazma bilmeyen kişiler için de kullanılabilecek bir rehber niteliğinde" - "Şu anda Türkiye'de tahminimize göre sayıları 400 bini geçen, okul imkanından yararlanamayan Suriyeli çocuk ve bir milyondan fazla yetişkin var. Yani bu rehber, yaklaşık 1,5 milyon insana ulaşmanın ve faydalı olmanın bir vasıtası"

Haber

Turizmde sahteciliğe dur diyecek platform devrede

TUREB ile TÜRSAB ortaklığında, sahte belgeli turist rehberleri ve kaçak acentelere "dur" diyecek, Dijital Platform dün itibarıyla uygulamaya konuldu - TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı: - "Hedefimiz sahte belgelerle rehberlik yapanların engellenmesi, 'kaçak acentecilik' dediğimiz sahte belgelerle tur planlayanların önüne geçilmesi" - "Platformun hem sahte rehberliğin hem sahte acenteciliğin yüzde 90 oranında ortadan kaldırılmasını sağlayacağını düşünüyorum" - "Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'la yaptığımız denetimlerde çok sayıda sahte rehberin çalıştığını belirledik. Yoğun sezonda çalışan sahte rehber sayısının 3 bin civarında olduğunu düşünüyoruz. Bir kısmını yakaladık, konuyu savcılıklara aksettirdik" - "(Platformun işleyişi) Acente, ilanında gerçekleştirilecek tura yönelik tüm temel bilgileri paylaşacak, uygun olan rehber de bildirimde bulunacak. Karşılıklı onay kodları gidecek ve otomatik sözleşme yapılarak sistemde kayıt altına alınacak"

Yurthaber

Turizmde sahteciliğe dur diyecek platform devrede

TUREB ile TÜRSAB ortaklığında, sahte belgeli turist rehberleri ve kaçak acentelere "dur" diyecek, Dijital Platform dün itibarıyla uygulamaya konuldu - TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı: - "Hedefimiz sahte belgelerle rehberlik yapanların engellenmesi, 'kaçak acentecilik' dediğimiz sahte belgelerle tur planlayanların önüne geçilmesi" - "Platformun hem sahte rehberliğin hem sahte acenteciliğin yüzde 90 oranında ortadan kaldırılmasını sağlayacağını düşünüyorum" - "Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'la yaptığımız denetimlerde çok sayıda sahte rehberin çalıştığını belirledik. Yoğun sezonda çalışan sahte rehber sayısının 3 bin civarında olduğunu düşünüyoruz. Bir kısmını yakaladık, konuyu savcılıklara aksettirdik" - "(Platformun işleyişi) Acente, ilanında gerçekleştirilecek tura yönelik tüm temel bilgileri paylaşacak, uygun olan rehber de bildirimde bulunacak. Karşılıklı onay kodları gidecek ve otomatik sözleşme yapılarak sistemde kayıt altına alınacak"

Haber

TÜRSAB ve TUREB’den iş birliği

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya: - "İş veya tur arayan rehberin kendi adını yazdıracağı, aynı zamanda acentenin de hangi konuda, nerede rehber arıyorsa onu oraya yazacağı, iki tarafı buluşturan bir platform hazırladık. Bunu yayına alıyoruz pazartesi günü. 7 bin 500 acente ile 7 bin 500 rehber bu platformda bir araya gelecek" - "Bunlar basit gibi görünüyor ama hoş değil. Okullar, belediyeler, hastaneler, postaneler, herkes tur yapıyor. Yani bunlar doğru işler değil. Çok masum görünen işler ama doğru işler değil" - "Yüzün üstünde acente belge iptaliyle bakanlığa dosya gönderdik. Önümüzdeki senenin başından itibaren bu işi çok daha sıkı tutacağız" - TUREB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Apalı: - "Ülkenin tanıtımının ve turizmdeki gelişiminin sürdürülebilir olması, daha ileriye taşınabilmesi adına biz gruplarında olumlu izlenim edinmiş misafirlerin kısa görüntülerini kendilerinden izin alarak rehberlerin almasını, iç ve dış tanıtım organizasyonlarında bunların kullanılmasını düşündük"

Finans

O model telefonu olanlar dikkat! Rehberdekilere rastgele fotoğraf gönderiyor!

Samsung'un Galaxy S8 ve S9 modeli cep telefonlarında bulunan kısa mesaj uygulamasının telefon rehberindeki kişilere rastgele fotoğraf gönderdiği belirtildi.

Haber

Tur rehberi baraj gölünde kayboldu

Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki Altınkaya Baraj Gölü'nde tekne ile geziye çıkan tur rehberi girdiği suda kayboldu

Haber

AK Parti, milletvekili adaylarına rehber hazırladı

AK Parti, 600 milletvekili adayına “tüyo”lar hazırladı. Adaylık süreci için hazırlanan rehberde, seçmenle iletişimde nelere dikkat edilmesi gerektiği madde madde yer aldı.

Haber

Türk rehberden Kazak meslektaşlarına eğitim

Antalya Rehberler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yalçınkaya: - "Kazak rehberlerin mesleki yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla Türkiye'de rehberlik ve turizmle ilgili edindiğimiz deneyimi burada aktarıyoruz"

Haber

'Arayanı göstereceğim' diye kişisel bilgilere erişiyorlar! BTK Başkanı'ndan uyarı

Telefonunuzda kayıtlı olmayan numaraların kime ait olduğunu gösteren uygulamalar, rehberinize ulaşmakla kalmıyor; Facebook fotoğraflarınız dahil, 14 farklı kalemde cihazınıza erişim sağlıyor.

Haber

Tanzanya'da turistin sözlerini yanlış çeviren rehberin başı dertte

Tanzanya'da bir turistin "Tanzanyalılar harika insanlar" sözünü "Açlıktan sızlanmayın, elbiselerini kaynatın yiyin" diye çeviren safari rehberi gözaltına alındı.

Haber

Kaçaklar Afgan, rehberleri Yunan

Çanakkale'de lastik botla Midilli üzerinden yurtdışına kaçmak isteyen 16 Afganlı kaçak ve kendilerine rehberlik eden biri Yunan, diğeri Tunus vatandaşı iki kişi yakalandı.

Haber

IŞİD’den dehşet verici seks kölesi rehberi

IŞİD, örgüt için savaşan militanların, seks kölesi olarak kullandıkları esir kadınlara nasıl davranmaları gerektiğini detaylı olarak anlatan bir rehber yayımladı.

Haber

Turist rehberine dayak davasında akıl almaz ifadeler

Sultanahmet’te turist rehberliği yapan Hayri Erdoğdu, halk arasında ’hanutçu’ diye tabir edilen 2 kişi tarafından saldırıya uğradığını iddia ederek şikayetçi oldu.

Haber

Velilere skandal mesaj

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ailelere uyarı mesajı: "Kız çocuklarınızı kontrol altına alın, erkeği rahat bırakın."

Haber

Hırsızlık için girdi,bir de tecavüze kalkıştı

Marmaris'te hırsızlık için girdiği apart otelde, odasında uyuyan 28 yaşındaki İngiliz rehber L.A.B.'ye tecavüz girişiminde bulunduktan sonra kaçmaya çalışırken polis tarafından yakalandı.

Haber

Öldüren içkiye 83 yıl hapis!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde beş Rus rehberin sahte içkiden ölümüyle ilgili olarak Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı.

Haber

Turist taşıyan midibüs devrildi!

Çinli turistleri, Antalya'dan Kapodakya'ya götüren midibüs, Konya'nın Seydişehir İlçesi yakınlarında kontrolden çıkarak devrildi.

Haber

Bodrum'da 5 Rus rehberin ölümü!

Bodrum'da 5 Rus rehberin ölümünün ardından açılan davada tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Haber