Spacex Haberleri

Tarihi uzay yolculuğu öncesi SpaceX'ten açıklama! 'Yüzde 80 elverişli'

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu 00.49'da gerçekleşecek. Tarihi yolculuk dün ertelenmişti. Uçuş öncesi SpaceX'ten açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Ax-3 misyonunun gerçekleşmesi için hava yüzde 80 elverişli" denildi.

Haber 18-01-2024 18:05

SpaceX'e, Elon Musk'ı eleştiren çalışanlarını kovdu suçlaması

ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), roket ve uydu üreticisi SpaceX'i, şirketin üst yöneticisi (CEO) Elon Musk'ı eleştiren bazı çalışanları işten çıkarmakla suçladı.

Finans 04-01-2024 10:01

SpaceX'in Starship roketi, kalkıştan 2,5 dakika sonra patladı! O anlar kamerada

ABD'li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX şirketine ait Starship roketi, dün yapılan fırlatmadan yaklaşık 2,5 dakika sonra patladı.

Haber 19-11-2023 10:10

WSJ yazdı: SpaceX, önemli Avrupa uydularını fırlatmak için anlaşma imzaladı

The Wall Street Journal, ABD'li milyarder Elon Musk'un sahibi olduğu SpaceX şirketinin, Avrupa'nın en önemli navigasyon ve güvenli iletişim uydularından dördünü yörüngeye fırlatmak üzere bir anlaşma imzaladığını bildirdi.

Haber 23-10-2023 17:47

Starlink uydu enkazlarının potansiyel risk oluşturduğu ileri sürülmüştü! SpaceX'ten o rapora itiraz

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ABD Federal Havacılık İdaresince (FAA) Kongreye sunulan ve şirketin Starlink uydu sisteminin "potansiyel risk oluşturduğu" ileri sürülen rapora itiraz etti. SpaceX, raporun düzeltilmesi çağrısında da bulundu.

Haber 12-10-2023 11:34

NASA ve SpaceX'in Crew-6 görevi tamamlandı: 4 astronot, Dünya'ya döndü!

NASA ve Elon Musk'ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından ortaklaşa yürütülen "Crew-6" görevinde yer alan 4 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) 6 aylık görevlerinin ardından Dünya'ya döndü.

Haber 04-09-2023 17:58

Starlink uydularının geçişi Isparta semalarında göründü

Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in uzaya gönderdiği Starlink uydularının geçişi Isparta'dan gözlendi.

Haber 17-07-2023 09:07

Elon Musk'ın şirketi SpaceX bir kez daha başardı! Tam 56 adet...

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, 56 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderdi. Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'e ait 56 adet Starlink internet uydusunu yörüngeye taşıyan Falcon-9 roketi, ABD'nin Florida eyaletinden başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Haber 04-05-2023 11:01

Şoke eden anlar! Elon Musk'ın 'göz bebeği' Starship fırlatıldı ancak kısa bir süre sonra...

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX bugün dünyanın en güçlü roketi unvanına yakıştırılan Starship roketini uzaya fırlatmayı denedi. Starship'in fırlatma denemesi Teksas'taki Boca Chica'dan Türkiye saatiyle 16:34 civarında yapıldı. Ancak fırlatma başarılı olsa da, fırlatmadan kısa bir süre sonra şoke eden anlar yaşandı.

Haber 20-04-2023 15:47

İşte Elon Musk'ın şimdiye kadarki en tuhaf icadı: Görenleri şaşkına uğrattı! Fiyatı ise...

3 milyar dolarlık Starship roketini fırlatamayan Elon Musk'ın şirketi SpaceX, bu hayal kırıklığını şaşırtıcı bir yeni ürünle telafi etti. Ön satışı duyurulan yeni ürün, roket şeklinde bir tür ışın kılıcıvari pürmüz oldu. Ürün, peynir eritmek ve mum yakmak gibi çok sayıda amaç için tasarlandı. Ürünün fiyatı da ortaya çıktı.

Haber 19-04-2023 17:08

Gökyüzünde alışılmadık manzara! Görenleri şaşkına çevirdi... Sanırım uzaylılar geldi

Geçtiğimiz hafta sonu Alaska'da gece gökyüzünde alışılmadık bir manzara olan ürkütücü, soluk mavi bir spiral ile karşılaşıldı. Kuzey Işıkları sırasında ortaya çıkan bu manzara, görenleri şaşkına çevirdi. Bir Twitter kullanıcısı, konuyla ilgili 'Sanırım uzaylılar geldi' yorumunu yaparken, bir başkası bunun 'şimdiye kadar gördüğü en çılgınca şey' olduğunu yazdı. Ancak UFO ya da portal benzeri görünümüne rağmen, gizemli spiralin çok daha sıradan bir açıklaması vardı. İşte detaylar...

Trend 19-04-2023 12:42

Elon Musk'ın 'göz bebeği' Starship’in fırlatma denemesi ertelendi! Herkesin gözü oradaydı...

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX bugün dünyanın en güçlü roketi unvanına yakıştırılan Starship roketini uzaya fırlatmayı denemeyi planlamıştı. Ancak Starship'in Teksas'taki Boca Chica'dan yapılması planlanan fırlatma denemesi son anlarda iptal oldu.

Haber 17-04-2023 15:51

Görevimiz uzay... Başarılı bir şekilde fırlatıldı! Mürettebatta Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir astronot da var

NASA'nın Crew-6 görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden 4 astronotu taşıyan SpaceX'e ait Falcon-9 roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı. Ekip ise NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren Hoburg'un yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) astronotu Sultan Alneyadi ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) kozmonotu Andrey Fedyaev’den oluşuyor.

Haber 02-03-2023 10:58

SpaceX hissesi nasıl alınır, SpaceX hisse senedine yatırım yapmak için ne yapılır? SpaceX hisse senedine nasıl yatırım yapılır?

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation), 2002 yılında PayPal’ın kurucularından ve Tesla Motors’un CEO’su olan Elon Musk tarafından kurulmuştur. Uzay taşımacılığı şirketi olmasının yanında yatırımcılar tarafından rağbet gören bir kuruluştur. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan SpaceX, uzay taşımacılığı üzerine kurulmuş bir şirkettir. Bünyesinde bulundurduğu araçlara Falcon9, Falcon Heavy, Dragon Kargo, Crew Dragon ve Starship örnek verilebilir. Peki, SpaceX'e nasıl yatırım yapılır?

Finans 20-01-2023 17:13

Elon Musk'ın SpaceX'i yine görevde! Bu seferki müşterisi ABD Uzay Kuvvetleri...

Elon Musk'ın şirketi SpaceX uzay görevlerini sürdürüyor. SpaceX'in bu kez müşterisi ise ABD Uzay Kuvvetleri oldu. ABD Uzay Kuvvetleri'ne ait bir askeri iletişim uydusunu yörüngeye taşıyan SpaceX'e ait Falcon Heavy roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı. Göreve USSF-67 adı verildi.

Haber 16-01-2023 10:51

SpaceX, OneWeb internet uydularını başarılı bir şekilde fırlattı

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Londra merkezli iletişim firması OneWeb'e ait 40 internet uydusunu daha Falcon-9 roketi ile yörüngeye gönderdi.

Haber 10-01-2023 11:27

Ve SpaceX'in kapısı çalındı! Uzaydaki sızıntı krizinde çok konuşulacak gelişme...

Elon Musk'ın şirketi SpaceX bu kez uzaydaki sızıntı nedeniyle gündemde. Bildiğiniz gibi Rus Soyuz kapsülünde meydana gelen soğutma sıvısı sızıntısı nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir kriz yaşanıyor. Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos, mürettebatını planlanandan önce Dünya'ya getirmek için İstasyon'a boş bir araç göndermeyi düşündüğünü söylemişti. Fakat çıkan bir haber, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) SpaceX'in kapısını çaldığını gösterdi.

Haber 30-12-2022 15:38

Başarılı bir şekilde fırlatıldı! 54 Starlink uydusu daha yörüngeye gönderildi

Twitter'ın sahibi Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, 54 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderdi. 54 Starlink uydusunu taşıyan Falcon-9 roketi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Aktarılanlara göre, aldığı yeni lisansla farklı yörüngelere uydu gönderme iznine erişen SpaceX, son fırlatılan uydular sayesinde abone yoğunluğu yaşanan bölgelere daha hızlı internet erişimi sağlayacak.

Haber 28-12-2022 17:17

Japonya'nın Ay macerası: M1 iniş aracı SpaceX roketi ile fırlatıldı

Japonya şirketi iSpace'in HAKUTO-R görevi çerçevesinde Ay'a göndermeyi hedeflediği M1 uzay aracı, SpaceX'e ait Falcon-9 roketi ile fırlatıldı.

Haber 11-12-2022 12:33

Şimdi Ay düşünsün! Japon milyarder Maezawa, 2023'teki Ay seyahatinin yolcularını duyurdu: Aralarında K-Pop sanatçısı da var

Japon milyarder Maezawa Yusaku, SpaceX roketiyle 2023'te çıkacağı özel Ay seyahatine hazırlanıyor. 47 yaşındaki milyarder Maezawa, Ay seyahatine katılacak 8 kişiyi ise duyurdu. Duyuruya göre, yaklaşık 1 milyon başvurunun geldiği tura katılacaklar arasında K-Pop sanatçısı Choi Seung Hyun da bulunuyor. Geçen yıl "Ay'a giden ilk Japon sivil" unvanını elde eden Japon Maezawa, Ay seyahatinin masraflarını üstlenecek.

Haber 09-12-2022 11:42

Bu işte bir gariplik var: Elon Musk'ın şirketi SpaceX'ten yine Elon Musk'ın şirketi olan Twitter'a şaşırtan sipariş!

Elon Musk, SpaceX, Starlink ve Twitter... Bu dört isim garip bir reklam siparişiyle gündeme geldi. Elon Musk'un şirketi olan SpaceX, yine Elon Musk'ın 44 milyar dolara satın aldığı sosyal medya şirketi olan Twitter'dan büyük bir reklam kampanyası satın aldı. Söz konusu sipariş "Bu işte bir gariplik var" dedirtti. SpaceX, en büyük reklam paketlerinden birini sipariş etti. Üstelik reklamın nedeni yine Elon Musk'ı gündeme gündemine taşıyan uydu internet hizmeti Starlink'ten başka bir şey değil.

Haber 14-11-2022 11:05

Twitter'ı satın alan Elon Musk'tan yasalara aykırı davranış! Twitter çalışanları işten çıkarılıyor: Ortalık ayağa kalktı

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk Twitter'ı satın almasından hemen sonra flaş bir hamlede bulundu. İş gücünde yüzde 50’lik bir kesintiye gitmeyi düşünen Elon Musk 950'den fazla çalışanını işten çıkardı. Elon Musk'ın yasalara aykırı davranışı nedeniyle işten atılan Twitter çalışanları San Francisco’daki federal mahkemede grup davası açtı. İşten çıkarılan personeller Twitter’ı dava etti.

Haber 05-11-2022 09:36

'Ömür uzatacak' karar! NASA ve SpaceX, Hubble için el sıkıştı

30 yılı aşkın süredir veri sağlayan Hubble Uzay Teleskobu'nun ömrü dolmak üzere. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Hubble'ın ömrünü uzatmak için çalışma yürütme kararı aldı. Hatta bunun için uzaya bir ekip bile gönderilmesi söz konusu.

Haber 30-09-2022 16:12

Elon Musk'ın annesi Maye Musk'tan çarpıcı sözler! Oğlumu ziyaret ettiğimde garajda uyuyorum

Elon Musk'ın bir evi bile yok. Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, verdiği bir röportajda, evi olmadığını ve arkadaşlarının evinde kaldığını söylemişti. Musk, "Şu anda bir evim bile yok, arkadaşlarımın evinde kalıyorum" demişti. Ünlü milyarderin annesi Maye Musk ise oğluyla ilgili çarpıcı sözler sarf etti. Anne Maye Musk ise yaptığı açıklamada oğlunu ziyarete gittiğinde garajda kaldığını söyledi.

Haber 29-08-2022 13:59

SpaceX logosundaki 'X' neden yamuk? Elon Musk nedenini açıkladı: Çok ilginç!

SpaceX logosundaki yamuk X'nin sırrı açıklığa kavuştu. Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, SpaceX logosundaki X'nin arkasındaki ilginç anlamı açıkladı. Elon Musk, Tesla ve SpaceX'in yazı tipi tasarımı için biraz acı çekip kafa patlattığını söyledi.

Haber 29-08-2022 11:39

Telefonum çekmiyor derdine son! Elon Musk ile iş birliği yaptılar: Telefonlara uydu bağlantısı geliyor

Akıllı telefonlar artık uydulara bağlanıyor! Bir GSM operatörü olan T-Mobile ve Elon Musk'ın üst yöneticisi olduğu uzay şirketi SpaceX telefonları uydulara bağlamak için iş birliğine gitti. İki şirket, ABD'nin neredeyse her yerinde akıllı telefonlara bağlantı sunacak. Bunun için SpaceX'in yörüngedeki ikinci nesil Starlink uydularından ve operatörün ülke çapındaki orta-bant 5G spektrumundan yararlanılacak. Böylece telefonların çekmediği bölgeler ortadan kaldırılacak.

Haber 26-08-2022 09:47

Genç yetenekler İstanbul-Ankara arasını 17 dakikaya indirecek hyperloop çağına hazırlanıyor

Teknoloji meraklısı üniversite öğrencileri TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü bünyesinde yüksek hızlı ulaşım sistemlerinde dünya çapındaki teknolojik gelişime yönelik çözümler üretiyor - TÜBİTAK RUTE Müdürü Mehmet Ali Çimen: - "(Hyperloop) Teknolojinin mühendislik problemlerini çözebilirsek ulaştırma sektörünü köklü şekilde değiştirebilecek teknolojide söz sahibi olacağız. İlk ve öncü oyunculardan biri olacağız"

Yurthaber 19-08-2022 12:37

Günlük rutinini anlatan Elon Musk: Kötü bir alışkanlığım var

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, "Kötü bir alışkanlığım var" diyerek dikkat çekici bir itirafta bulundu. Günlük rutinini anlattığı yakın tarihli bir röportajda Musk, "korkunç" sabah alışkanlığının sağlığına zararlı olabileceğini düşündüğünü söyledi. Musk, hemen hemen herkeste olan bu alışkanlığını ise bırakmak istiyor.

Haber 15-08-2022 10:21

Uğruna 180 milyon dolar harcanan KPLO’yu uzaya fırlattılar! Güney Kore'nin ay misyonuna yönelik ilk adımı

Güney Kore, ilk ay keşif aracı KPLO’yu uzaya fırlattı. KPLO, SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adımı olan Ay Yörüngesi Keşif Aracı’na (KPLO) 180 milyon dolar harcandığı biliniyor.

Haber 05-08-2022 16:19

Elon Musk'ın oğlu Xavier Alexander Musk cinsiyet mi değiştiriyor? Xavier Alexander Musk kimdir? Elon Musk ile bağlarını neden koparmak istiyor?

Elon Musk'ın oğlu Xavier Alexander Musk basında yer alan haberlerin ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. SpaceX, Tesla gibi dev şirketlerin CEO'su Elon Musk'ın oğlu babası ile bağlarını koparmak istediğini belirtti. Peki Elon Musk'ın oğlu Xavier Alexander Musk cinsiyet mi değiştiriyor? İşte Elon Musk'ın oğlu Xavier Alexander Musk hakkında merak edilenler...

Magazin 21-06-2022 12:30

SpaceX yine görevde! Falcon 9 roketini bu kez Alman keşif uydusu için havalandırdı

Elon Musk'ın üst yöneticisi olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Falcon 9 roketini bu kez Alman uydusu için uzaya gönderdi. Şirket, Kaliforniya'dan Alman ordusunun ihtiyaçları için bir keşif uydusu fırlattı. Alman ordusu için Airbus tarafından geliştirilen SARah-1 uydusunun fırlatılışı SpaceX'in internet sitesinden yayınlandı.

Haber 19-06-2022 09:54

Türkiye’nin ilk ticari uydusu Plan-S, SpaceX tarafından uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin ilk ticari uydusu Plan-S, Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan SpaceX firmasının Transporter 5 görevi kapsamında Falcon-9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Haber 25-05-2022 22:09

Cinsel taciz iddiası Elon Musk'ı bitirdi! Tek günde serveti eridi

Tesla CEO'su Elon Musk, cinsel taciz iddialarının ortaya çıkmasıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Elde edilen verilere göre Musk, iddiaların ortaya çıkmasıyla sadece bir günde 10 milyar dolar kaybettiğini gördü. Yılın başından beri Musk'ın servetinde düşüş yaşanırken, uzmanlara göre olumsuz haberler devam ettikçe Musk servetinin daha da küçüldüğünü görecek.

Haber 23-05-2022 18:24

Skandal patlak verdi! Elon Musk'a cinsel taciz suçlaması

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın adı bu kez bir cinsel taciz suçlaması ile gündemde. İddialara göre Musk, 2018'de kendisine masaj yapan bir uçuş görevlisini taciz etti. SpaceX'in ise uçuş görevlisine sesini çıkarmaması veya şirkete dava açmaması için 250.000 dolar ödediği iddia edildi.

Haber 20-05-2022 09:43

Ne yaptın Elon Musk! Fotoğraftaki detay sosyal medyayı ayağa kaldırdı

SpaceX CEO'su Elon Musk ile Endonezya başkanı Joko Widodo'nun sohbet ettiği bir fotoğraf Twitter kullanıcılarını şaşkınlığa uğrattı. Fotoğrafta yer alan şaşırtıcı bir detay bazılarına "Ne yaptın Elon Musk" dedirtti.

Haber 18-05-2022 16:47

Evinize hoş geldiniz: SpaceX Crew-3 ekibi Dünya'ya döndü

4 astronottan oluşan Crew-3 ekibi, Elon Musk'ın sahibi olduğu ABD merkezli uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX şirketinin Endurance kapsülü ile Dünya'ya döndü. Ekip, 11 Kasım'da uzaya gönderilmişti.

Haber 06-05-2022 09:23

“Freedom” Uluslararası Uzay İstasyonu’nuna ulaştı! Uzay tarihinde bir ilk

Elon Musk'ın sahibi olduğu ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in, "Crew-4" görevi çerçevesinde 4 astronotu taşıyan “Freedom” adlı kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) rekor bir hızla ulaştı. 4 astronottan biri olan Jessica Watkins ise ISS'e ilk uzun süreli uçuş yapan siyahi kadın olarak tarihe geçti.

Haber 28-04-2022 11:25

Elon Musk'ın SpaceX'i uzaya gönderdi: 4 kişilik ekip, 6 aylık görev...

Elon Musk'ın üst yöneticisi olduğu ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, "Crew-4" görevi çerçevesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na 4 astronot gönderdi. Astronotları taşıyan "Freedom" adlı kapsül Falcon 9 roketi ile başarılı bir şekilde fırlatıldı. Astronotların 6 aylık görevi tamamlaması bekleniyor.

Haber 27-04-2022 14:54

Elon Musk'ın SpaceX'i yine göreve çıktı! 53 tanesi daha gitti

Elon Musk'ın üst yöneticisi olduğu Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, bir Starlink görevine daha çıktı. SpaceX, internet ağı projesi Starlink kapsamında 53 uyduyu daha uzaya yolladı. Musk ise uyduların gönderilmesinden sonra Twitter'dan paylaşım yaptı.

Haber 22-04-2022 16:57

Elon Musk, Twitter'ı almayı kafaya koymuş: Yeterli parayı buldu!

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'i satın almak için yeterli parayı buldu. Musk, 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını bildirdi.

Haber 22-04-2022 09:20

SpaceX, 3 kişiyi uzaya gönderdi! Kişi başı 55 milyon dolar ödediler

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 3 ziyaretçiyi Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderdi. UUİ'nin turistik ziyaretçilerinin, roket yolculuğu, konaklama ve tüm yemekler için kişi başı 55 milyon dolar ödeyeceği, uzay istasyonunda Rusya'ya ait bölümün dışında her alanı gezebileceği belirtildi.

Haber 08-04-2022 23:30

Sivil Mürettebatlı Uzay Gemisi Yola Çıktı

Sadece sivil astronotlardan oluşan ilk ekip, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmek üzere SpaceX şirketine ait roketle uzaya fırlatıldı. Sivil ekibin yolculuğu, uzay ve havacılık sektörü yöneticileri ve NASA tarafından uzay uçuşlarının ticari hale gelmesi açısından bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Haber 08-04-2022 22:11

Uzaya ilk ticari misyon başladı

Sadece sivillerden oluşan 4 kişilik ekip SpaceX roketiyle Florida'dan uzaya fırlatıldı. Bu seyahat için milyonlarca dolar ödeyen uzay turistleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bilimsel çalışmalara katılacak.

Haber 08-04-2022 20:42

Elon Musk'ın paylaşımındaki Satoshi Nakamoto kimdir? Satoshi Nakamoto Bitcoin'in mucidi mi? Ne iş yapıyor?

Elon Musk'ın paylaşımındaki Satoshi Nakamoto, vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Attığı tweet'te Bitcoin'in mucidine değinen Elon Musk'a çok sayıda yorum geldi. Bu kapsamda Elon Musk'ın paylaşımındaki Satoshi Nakamoto kimdir? Satoshi Nakamoto Bitcoin'in mucidi mi? Ne iş yapıyor? sorularının yanıtı merak konusu oldu. Konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Haber 09-03-2022 11:20

SpaceX'ten Ukrayna'ya Starlink! Sosyal medyayı salladı

SpaceX şirketi, Rusya'nın saldırısı altındaki Ukrayna'ya kullanıcıların uydu üzerinden internete bağlanmasını sağlayan Starlink terminalleri gönderdi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mikhailo Fedorov, Elon Musk'a Twitter üzerinden teşekkür etti. Elon Musk da Fedorov’un teşekkür mesajına Twitter’dan yanıt verdi. Ukraynalı bakanın paylaştığı fotoğraf ve teşekkür mesajı, Twitter'da çok sayıda beğeni aldı.

Haber 01-03-2022 11:05

Elon Musk'tan Starlink desteği! Ukrayna'nın talebini cevapsız bırakmadı, aktive edildi

Tesla'nın CEO'su ve Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihaylo Fedorov'un attığı Starlink tweet'ini yanıtsız bırakmadı. Musk, uydu interneti sistemi projesi Starlink'i Ukrayna'da kullanıma açtığını duyurdu.

Haber 27-02-2022 09:15

SpaceX'e şok! Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) mektup sunan NASA: Endişe duyuyoruz

Elon Musk’ın sahip olduğu ve uzay uçuşları düzenleyen SpaceX, bu kez ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) mektubuyla gündemde. NASA, SpaceX'in 30 bin uydu içeren uydu sistemi Starlink Gen2 ile ilgili endişelerini içeren mektubu, Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) sundu. NASA, Starlink Gen2 ile internet hızını yükseltmeyi planlayan şirkete ait 30 bin uydunun olası çarpışma yaratmasından endişe duyuyor.

Haber 10-02-2022 17:37

Elon Musk'tan alkışlanacak hareket! Şirketi SpaceX, Tonga'yı yeniden dünyaya bağlayacak

Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Tonga'da geçtiğimiz ay yanardağ patlaması yaşanmıştı. Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX'in Starlink uydu tabanlı internet hizmeti volkanın vurduğu Tonga'ya internet erişimi sağlamak için çalışmalarına başladı. Elon Musk daha önce internet erişiminin kesildiği Tonga'ya Starlink uyduları ile yardımcı olabileceğinden bahsetmişti.

Haber 10-02-2022 16:57

SpaceX'in 40 uydusu güneş fırtınası nedeniyle düştü

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in Starlink projesi kapsamında uzaya gönderdiği uydulardan 40'ının güneş kaynaklı jeomanyetik fırtına nedeniyle düştüğü belirtildi.

Haber 10-02-2022 00:17