Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde, SSCB döneminde adı Leningrad olan Sankt Peterburg kentinde doğdu.

Vladimir Putin Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun oldu, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı.

Mezuniyetinin ardından, 1975'ten itibaren KGB'de çalışmaya başlayan Putin, bir süre Almanya'da görev yaptı, Leningrad'a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde görev aldı.

Vladimir Putin 1990'da Leningrad Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı.

1991-1992 yıllarında da belediye başkan yardımcısı ve belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı idi.

Vladimir Putin, 1996 yılına kadar St. Petersburg yönetiminde çeşitli kademelerdeki görevlerinin ardından, 1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atandı ve bu görevini, 1997 yılına kadar sürdürdü.

Vladimir Putin 1997 ve 1998'de Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı ile Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Başkanı olarak yaptı.

Vladimir Putin, 1998-1999 yıllarında, Rusya İç İstihbarat Servisi FSB'nin başkanlığını yaparken, aynı zamanda, yeni Rusya'nın politbürosu olarak da adlandırılan Rusya Güvenlik Konseyi'nin sekreterliği görevini yürüttü.

Vladimir Putin, 9-16 Ağustos 1999 tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği, 16 Ağustos'tan itibaren de başbakan olarak görev yapmaya başladı.

Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 31 Aralık 1999'da istifa etmesinin ardından, Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu görevi vekaleten üstlendi. Vladimir Putin, Rusya'da yapılan başkanlık seçimlerinde %50'nin üzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi.

7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev'e bıraktı ve Rusya'nın başbakanı oldu.4 Mart 2012'de 3. kez % 63.6 oyla Rusya Federasyonu'na devlet başkanı seçilmiştir.

Güncel

"Ukrayna kilisesinin bağımsızlaşması, dini olmaktan çok siyasi"

FSMVÜ Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zekeriya Kurşun: - "Ukrayna kilisesinin bağımsızlaşması, dini olmaktan çok siyasi bir manevradır" - "Özellikle Kırım'ın Rusya'ya ilhakından sonra bu konu, Ukrayna için hayati bir mesele oldu. Kiliseleri ayırmakla Rusya'nın hegemonyasına son vermek istiyorlar. Artık Ortodoks aleminin bir Rusya-Ukrayna sorunu vardır" - "Kiliselerin ayrılması hem Rusya'nın Ukrayna üzerindeki emellerini zayıflatacak hem de Rus Kilisesinin Slavlar üzerindeki ekümenik iddialarına darbe vuracaktır. Bu yüzden iki tarafın ilişkilerine etki edeceğinde kuşku yoktur" - "Türkiye'nin bu konunun dışında düşünülmesi imkansız. Her ne kadar Türkiye, kiliseler arasındaki meselelerde doğrudan taraf olmasa da, Fener Rum Patrikhanesinin bir törenle Ukrayna Kilisesine, Rusya Kilisesinden ayrılma beratını vermesi, oldukça ciddi bir meseledir. Türkiye'nin meseleye, özerk yapısı olan Patrikhanenin bir sorunu olarak yaklaşacağından kuşku yoktur" - "Moskova ve Kiev arasında sürekli bir tartışma konusu olacağında kuşku yoktur. Meselenin Ukrayna seçimleri ile ilişkisi olmakla birlikte bundan sonra Ukrayna'nın bağımsızlığını savunan her siyasetçinin de gündeminde olacaktır. Dolaysıyla Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun, konuyu gündeminde tutması siyasi geleceği için önemli"