Çukurca Haberleri Ve Son Dakika Çukurca Haberleri

Çukurca Haberleri Ve Son Dakika Çukurca Haberleri

Çukurca, Türkiye’nin en doğusundaki Hakkari ilinin 3 ilçesinden biridir. Hakkari’nin yönetim merkezi de Çukurca’dır. Urartuların ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Çukurca tarihte Abbasiler ve Selçukluların hakimiyeti altında olan bölge Osmanlı Döneminde Hakkari beyliğine bağlı idi. I. Dünya Savaş'ında Ruslar ve Nasturi'ler Çukurca'yı tahrip etmişlerdir. Musul sorunu ile önem kazanan Çukurca, 1926 yılında Ankara Antlaşması ile Türkiye toprakları içine alınmıştır. İlçe oluşu 1953 ılında çıkartılan kanun ile olmuştur. 2015 verilerine göre nüfusu 17 bindir.

Çukurca Haberleri

Çukurca'da ata tohumundan yılda 180 ton pirinç üretiliyor

Ilıman iklimi sayesinde birçok ürünün yetiştiği Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde çiftçiler, çamurdan oluşturdukları havuzlarda birbirleriyle yardımlaşarak çeltik ekimi yapıyor.

Yurthaber 18-05-23 11:41

Hakkari'de heyelanlar ulaşımı olumsuz etkiledi

Hakkari'de kara yollarında farklı noktalarda yaşanan heyelanlar ulaşımda aksamalara neden oldu.

Yurthaber 13-04-23 08:51

Çukurca'da öğretmenler, şehit meslektaşları için yürüdü

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde görev yapan öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla şehit olan meslektaşları için yürüyüş yaptı.

Yurthaber 24-11-22 12:40

Hakkari'de gümrük kaçağı sigara ve çay ele geçirildi

Hakkari'de gümrük kaçağı sigara ve çay ele geçirildi

Yurthaber 07-09-22 10:24

Çukurca

Çukurca Hakkındaki Haberler Mynet'te. Çukurca Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar kimdir? Ensar Dündar evli mi, kaç çocuğu var?

2019'daki yerel seçimlerde belediye başkanı seçilen Ensar Dündar kimdir? Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yaşayan Ensar Dündar'ın adı sosyal medyada gündem oldu. Kullanıcılar Enes Dündar kimdir, Enes Dündar kaç yaşında evli mi? sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı.

Haber 29-08-22 16:54

Çukurca'da çiftçiler ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti tutuyor

Irak sınırındaki ilçede çeltik ve susam eken çiftçiler, yerden metrelerce yükseklikte tahtadan yaptıkları gözetleme alanlarında yaklaşık 4 ay nöbet tutarak, tarlalarını korumaya çalışıyor - Çiftçilerden Abdurrahman Özer: - "Tarlayı ekip bu hale getirinceye kadar çok emek harcadık. Nöbet tutmazsak hasat alamayız ve çabamız boşa gider"

Yurthaber 02-08-22 11:09

Huzur ortamı Çukurca'nın saklı güzelliklerini ortaya çıkardı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali" için ilçeye gelen doğaseverler, fotoğraf tutkunları ve sporcular, rafting ve bisiklet yarışmalarına katıldı, kaya tırmanışı yaptı, doğa yürüyüşü gerçekleştirdi, yöreye özgü müzikler dinleyerek eğlenceli zaman geçirdi - Festival koordinatörü Ömer Şahin: - "Çukurca son zamanlarda festivallerle anılan bir ilçe oldu. Dolayısıyla bölgeye de örnek teşkil ediyor"

Yurthaber 27-06-22 12:38

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'da rafting yaptı:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bakanlık olarak, bu coğrafyada hiçbir ana ağlamasın, hiçbir gözyaşı dökülmesin, hayat ülkemizin her köşesinde olduğu gibi buralarda da olağan akış içinde devam etsin diye mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz"

Yurthaber 25-06-22 13:14

Hakkari'deki bisiklet yarışı İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy'un komutuyla başladı:

"Bu etkinlikler bölgede hayatın ne kadar normalleştiğini, ne kadar güzelleştiğini ve ne kadar olağanlaştığının çok önemli bir göstergesi"

Yurthaber 25-06-22 10:52

Çukurca'da festival kapsamında dengbej ve müzik dinletisi

Çukurca'da festival kapsamında dengbej ve müzik dinletisi

Yurthaber 24-06-22 23:35

Çukurca'da 4. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Çukurca'da 4. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Yurthaber 23-06-22 17:38

Çukurca, 4. kez Foto Safari ve Doğa Sporları Festivaline ev sahipliği yapacak

Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçede 23-26 Haziran'da düzenlenecek festivalde, bisiklet yarışması, rafting, doğa yürüyüşü, futbol turnuvası ve kaya tırmanışı etkinlikleri yapılacak, fotoğrafçılar, çeltik ve susam tarlalarını, tarihi ve doğal güzellikleri ve günlük yaşamı fotoğraflayacak - Kaymakam Hasan Kurt: - "Birçok şehirden ve yurt dışından fotoğrafçıları ve sporcuları ağırlayan bir Çukurca var artık. Değişen, kabuğunu kıran, doğa sporlarıyla, festivallerle kendini öne çıkarabilen bir Çukurca var"

Yurthaber 16-06-22 10:30

Hakkari'de annesi bulunamayan ayı yavrusu korumaya alındı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, 1,5 aylık olduğu değerlendirilen ayının annesinin bulunması 5 gün arazide izleme çalışması yürüttü

Yurthaber 18-04-22 18:43

Irak sınırındaki Çukurca'nın kaderi tahinle değişti

Son yıllarda sağlanan desteklerle 150'yi aşkın ailenin geleneksel yöntemlerle ürettiği 26 ton susamdan elde edilen tahin ilçe ekonomisine yaklaşık 1 milyon liralık katkı sağladı - Kaymakam Hasan Kurt: - "Bizim susamımız ve tahinimiz ata tohumundan üretiliyor. Bölge insanının eskiden beri kullandığı usullerle tahini üretiyoruz"

Yurthaber 26-03-22 11:55

Hakkari'de özel güvenlik bölgesi uygulaması

Hakkari'de "özel güvenlik bölgesi" uygulaması

Yurthaber 01-01-22 22:00

Hakkari'de öğretmenler şehit meslektaşları için yürüdü

Hakkari'de öğretmenler şehit meslektaşları için yürüdü

Yurthaber 24-11-21 11:52

Bakan Soylu'dan dikkat çeken sözler: Talimatlarınız elimizde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün öldürülen teröristlerle birlikte ele geçirilen silah ve mühimmatların bilgisini duyurarak "Ayrıca talimatlarınız elimizde... 112'yi ararsanız, getiririz veya Meclis'teki arkadaşlarınıza bırakırız" ifadelerini kullandı.

Haber 24-10-21 11:33

Irak sınırındaki Çukurca'nın çehresi kamu yatırımlarıyla değişiyor

Son dönemde ulusal ve uluslararası önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Hakkari'nin Çukurca ilçesi, kamu kurumlarının altyapıdan spora, sosyal yaşamdan istihdama birçok alandaki yatırımlarıyla gelişiyor - Kaymakam Hasan Kurt: - "Çukurca'mız bundan sonra devletimizin yaptığı kamu hizmetleriyle adını duyuracak. Artık şehrimizde, bölgemizde huzursuzluk, güvenlik problemi yaşamıyoruz ve bundan sonra da yaşamayacağız" - Belediye Başkanı Ensar Dündar: - "Önümüzde 2,5 yıllık hizmet süremiz var. Düğün salonu, spor alanları, belediye hizmet binası ve buna benzer projelerimiz başlama aşamasında"

Yurthaber 29-09-21 12:34

Çukurca'da geleneksel yöntemlerle hazırlanan tahin sofraları süslüyor

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çiftçiler, ürettikleri susamı makine kullanmadan meşakkatli bir sürecin ardından tahine dönüştürüyor - Üretici Mesut Yaşar: - "Çukurca tahininin güzel olmasının sebebi, tamamen doğal, organik olması ve hiçbir katkı maddesinin bulunmaması"

Yurthaber 10-09-21 11:22

Festival için yurdun dört bir yanından gelenler Çukurca'ya hayran kaldı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde üçüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali", insanları buluşturdu, dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştirdi - Fotoğraf yarışması jüri üyesi Hamit Yalçın: - "Festivalle ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini tanıtma fırsatımız oldu. Çukurca'nın doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, yaşantısıyla anlatılması ve Türkiye'ye tanıtılması gerekiyor" - Bursa'dan gelen Gürsel Egemen Ergin: - "Hiçbir sıkıntı yaşamadık. İnsanlar gayet misafirperverlerdi. Fotoğraf çekme ve yeme içme konusunda da bize her türlü yardımcı oldular, sağ olsunlar"

Yurthaber 07-09-21 11:09

Çukurca'da düzenlenen 3. Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali sona erdi

Çukurca'da düzenlenen 3. Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali sona erdi

Yurthaber 05-09-21 22:58

Çukurca'da vatandaşlar festival için gelenleri evlerinde misafir ediyor

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde kent sakinleri, gerçekleştirilen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali" için kente gelen onlarca kişiyi evlerinde ağırlıyor - Kaymakam Hasan Kurt: - "Salgın nedeniyle ister istemez insanlarda tedirginlik var ama mevcut şartları değerlendirdiğimiz zaman iyi düzeyde bir katılım olduğunu gözlemliyoruz" - Adana'dan katılan Gamze Bozkaya: - "Çok tereddüt ederek geldim. Burada kaldıktan sonra insanların yardımseverliği ve ilgilerinden dolayı tereddüt etmemem gerektiğini anladım"

Yurthaber 03-09-21 11:08

Çukurca'da 3. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Çukurca'da 3. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Yurthaber 02-09-21 13:32

Çukurca'da sağlık ekipleri, köy köy gezerek vatandaşları Kovid-19'a karşı aşılıyor

Çukurca'da sağlık ekipleri, köy köy gezerek vatandaşları Kovid-19'a karşı aşılıyor

Yurthaber 09-07-21 10:25

Teröristlerden Çukurca’ya havanlı saldırı

Kuzey Irak’taki PKK’lı teröristler tarafından Hakkari’nin Çukurca ilçesine havan saldırısı düzenlendi.

Haber 03-05-21 18:46

Çukurca'da tarihi değirmende üretilen tahininin ünü sınırları aştı

Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, daha önce hiç ilaç kullanılmayan topraklarda üretilen susamların tarihi taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tahin, doğallığı ve lezzetiyle ilgi görüyor.

Finans 27-04-21 08:24

Çukurca’nın 400 yıllık değirmenden üretilen susamın ünü sınırları aştı! Tahinin tadı damakları şenlendirdi

Çukurca'nın, 400 yıllık değirmende öğütülen susamdan elde edilen tahininin ünü sınırları aştı. Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, daha önce hiç ilaç kullanılmayan topraklarda üretilen susamların tarihi taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tahin, doğallığı ve lezzetiyle ilgi görüyor.

Yemek 26-04-21 11:12

Çukurca’da PKK’ya darbe: Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kazan Vadisi’nde gerçekleştirilen ‘Eren-9/Kazan-2 Operasyonu’nda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Haber 17-04-21 19:24

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya ait mühimmat ve patlayıcılar ele geçirildi

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya ait mühimmat ve patlayıcılar ele geçirildi

Yurthaber 17-04-21 18:45

Hakkari'de tarımın gelişmesi için kurulan seralar çiftçilere esin kaynağı olacak

Verimli topraklarında nar, susam, incir ve Trabzon hurması gibi ürünlerin yetiştiği Hakkari'nin Çukurca ilçesinde belediyenin uyguladığı proje kapsamında kurulan seralarla sebze ve meyve yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor - Belediye Başkanı Ensar Dündar: - "Tahsis ettiğimiz 10 dönümlük alanımız var. Uzun vadede buraya meyve ağaçları da dikeceğiz. Bunun yanında mesire alanı yapacağız. Vatandaşlarımız sera ve bahçelerden ürünleri toplayıp tüketebilecek"

Yurthaber 11-04-21 13:25

Mehmetçik, Çukurca'daki terörle mücadele harekatını süper ayın ışığında gerçekleştirdi

Mehmetçik, Çukurca'daki terörle mücadele harekatını "süper ayın" ışığında gerçekleştirdi

Yurthaber 29-03-21 18:05

MSB’den 'Süper Ay'lı paylaşım

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sosyal medya hesabı üzerinden Türk komandolarının Hakkari Çukurca’da Süper Ay’ın ışığında teröristlere karşı gerçekleştirdikleri harekatın fotoğraflarını paylaştı.

Haber 29-03-21 18:04

Hakkari'deki Üzümlü Sınır Kapısı yeniden açıldı

Çukurca Kaymakamı Hasan Kurt: - "Irak tarafından sınır kapısının açılmasıyla birlikte biz de sınır kapımızı bugün itibarıyla açmış bulunuyoruz. Üzümlü Sınır Kapısı hem ekonomik hem de sosyal yönde önemli bir kapı"

Yurthaber 27-02-21 16:34

Son Dakika: Çukurca'daki askeri birliğe roketli taciz ateşi

Terör örgütü PKK tarafından, Irak'ın kuzeyinden Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki askeri birliğe roketli taciz ateşi gerçekleştirildi. Irak'ın kuzeyinden atılan roketler Hakkari Çukurca'daki bir köye düştü. Herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığı saldırının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları teröristlere ait sınır ötesindeki hedefleri ateş destek vasıtalarıyla vurdu.

Haber 19-02-21 18:48

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz Çukurca'yı ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz Çukurca'yı ziyaret etti

Yurthaber 06-02-21 14:56

Hakkari'de bazı bölgeler yıl sonuna kadar özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Hakkari'de bazı bölgeler yıl sonuna kadar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Yurthaber 22-01-21 15:55

Hakkari'de bazı alanlar özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Hakkari'de bazı alanlar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Yurthaber 05-01-21 15:25

Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yurthaber 05-12-20 21:31

Hakkari'de ikmal faaliyeti sırasında meydana gelen araç kazasında yaralanan asker hayatını kaybetti

Hakkari'de ikmal faaliyeti sırasında meydana gelen araç kazasında yaralanan asker hayatını kaybetti

Yurthaber 01-12-20 20:54

Elmacı dede 1700 kilometre yol kat ederek üs bölgelerindeki Mehmetçiğe elma götürdü

"Elmacı dede" 1700 kilometre yol kat ederek üs bölgelerindeki Mehmetçiğe elma götürdü

Yurthaber 01-12-20 12:24

Silopi'de fedakar öğretmenler köy okulunu boyadı

Silopi'de fedakar öğretmenler köy okulunu boyadı

Yurthaber 27-09-20 13:24

Irak sınırında çeltik hasadına başlandı

Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde çiftçiler, arazi şartları nedeniyle tarım araçlarının giremediği tarlalara ektikleri çeltiğin hasadını geleneksel yöntemleri kullanarak yapıyor - Ekim ve hasat dönemlerinde birbirlerine verdikleri destekle dayanışmanın en güzel örneğini sergileyen köylüler, ürettikleri pirinçle hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor

Yurthaber 07-09-20 11:26

Hakkari'de şehit askerler memleketlerine uğurlandı

Hakkari'de şehit askerler memleketlerine uğurlandı

Yurthaber 21-07-20 08:46

Çukurca'da komandoların dikkati, roketli saldırıyı önledi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), komandolar tarafından Çukurca'da düzenlenen operasyonda, üs bölgesine hedef alan 2 roket atar tespit edilerek, olası saldırının önlendiği belirtildi.

Haber 19-07-20 14:57

Hakkari'nin terörden temizlenen mahallelerinde 25 yıl sonra tarım yapılıyor

Hakkari'nin terörden temizlenen mahallelerinde 25 yıl sonra tarım yapılıyor

Yurthaber 16-07-20 15:12

Hakkari'de PKK'lı teröristlerin saldırısında 2 işçi yaralandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristlerin içme suyu çalışması yapan yapan işçilere saldırısında 2 işçi yaralandı.

Haber 25-06-20 22:07

Kütahya'da bahçe teline takılan ayı kurtarıldı

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bahçe teline takılan ayı ekipleri harekete geçirdi. Uzun uğraşlar sonucu tellerden kurtarılan ayı, doğal ortamına yeniden bırakıldı.

Haber 22-06-20 17:49

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora son yolculuğuna uğurlandı

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora son yolculuğuna uğurlandı

Yurthaber 31-05-20 17:08

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora'nın ailesine şehadet haberi verildi

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora'nın ailesine şehadet haberi verildi

Yurthaber 30-05-20 21:07