Çukurca Haberleri Ve Son Dakika Çukurca Haberleri

Çukurca Haberleri Ve Son Dakika Çukurca Haberleri

Çukurca, Türkiye’nin en doğusundaki Hakkari ilinin 3 ilçesinden biridir. Hakkari’nin yönetim merkezi de Çukurca’dır. Urartuların ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Çukurca tarihte Abbasiler ve Selçukluların hakimiyeti altında olan bölge Osmanlı Döneminde Hakkari beyliğine bağlı idi. I. Dünya Savaş'ında Ruslar ve Nasturi'ler Çukurca'yı tahrip etmişlerdir. Musul sorunu ile önem kazanan Çukurca, 1926 yılında Ankara Antlaşması ile Türkiye toprakları içine alınmıştır. İlçe oluşu 1953 ılında çıkartılan kanun ile olmuştur. 2015 verilerine göre nüfusu 17 bindir.

Çukurca Haberleri

Huzur ortamı Çukurca'nın saklı güzelliklerini ortaya çıkardı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali" için ilçeye gelen doğaseverler, fotoğraf tutkunları ve sporcular, rafting ve bisiklet yarışmalarına katıldı, kaya tırmanışı yaptı, doğa yürüyüşü gerçekleştirdi, yöreye özgü müzikler dinleyerek eğlenceli zaman geçirdi - Festival koordinatörü Ömer Şahin: - "Çukurca son zamanlarda festivallerle anılan bir ilçe oldu. Dolayısıyla bölgeye de örnek teşkil ediyor"

Yurthaber 27-06-2022 12:38

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'da rafting yaptı:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bakanlık olarak, bu coğrafyada hiçbir ana ağlamasın, hiçbir gözyaşı dökülmesin, hayat ülkemizin her köşesinde olduğu gibi buralarda da olağan akış içinde devam etsin diye mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz"

Yurthaber 25-06-2022 13:14

Hakkari'deki bisiklet yarışı İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy'un komutuyla başladı:

"Bu etkinlikler bölgede hayatın ne kadar normalleştiğini, ne kadar güzelleştiğini ve ne kadar olağanlaştığının çok önemli bir göstergesi"

Yurthaber 25-06-2022 10:52

Çukurca'da festival kapsamında dengbej ve müzik dinletisi

Çukurca'da festival kapsamında dengbej ve müzik dinletisi

Yurthaber 24-06-2022 23:35

Çukurca

Çukurca Hakkındaki Haberler Mynet'te. Çukurca Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Çukurca'da 4. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Çukurca'da 4. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Yurthaber 23-06-2022 17:38

Çukurca, 4. kez "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali"ne ev sahipliği yapacak

Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçede 23-26 Haziran'da düzenlenecek festivalde, bisiklet yarışması, rafting, doğa yürüyüşü, futbol turnuvası ve kaya tırmanışı etkinlikleri yapılacak, fotoğrafçılar, çeltik ve susam tarlalarını, tarihi ve doğal güzellikleri ve günlük yaşamı fotoğraflayacak - Kaymakam Hasan Kurt: - "Birçok şehirden ve yurt dışından fotoğrafçıları ve sporcuları ağırlayan bir Çukurca var artık. Değişen, kabuğunu kıran, doğa sporlarıyla, festivallerle kendini öne çıkarabilen bir Çukurca var"

Yurthaber 16-06-2022 10:30

Hakkari'de annesi bulunamayan ayı yavrusu korumaya alındı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, 1,5 aylık olduğu değerlendirilen ayının annesinin bulunması 5 gün arazide izleme çalışması yürüttü

Yurthaber 18-04-2022 18:43

Irak sınırındaki Çukurca'nın kaderi tahinle değişti

Son yıllarda sağlanan desteklerle 150'yi aşkın ailenin geleneksel yöntemlerle ürettiği 26 ton susamdan elde edilen tahin ilçe ekonomisine yaklaşık 1 milyon liralık katkı sağladı - Kaymakam Hasan Kurt: - "Bizim susamımız ve tahinimiz ata tohumundan üretiliyor. Bölge insanının eskiden beri kullandığı usullerle tahini üretiyoruz"

Yurthaber 26-03-2022 11:55

Hakkari'de "özel güvenlik bölgesi" uygulaması

Hakkari'de "özel güvenlik bölgesi" uygulaması

Yurthaber 01-01-2022 22:00

Hakkari'de öğretmenler şehit meslektaşları için yürüdü

Hakkari'de öğretmenler şehit meslektaşları için yürüdü

Yurthaber 24-11-2021 11:52

Bakan Soylu'dan dikkat çeken sözler: Talimatlarınız elimizde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün öldürülen teröristlerle birlikte ele geçirilen silah ve mühimmatların bilgisini duyurarak "Ayrıca talimatlarınız elimizde... 112'yi ararsanız, getiririz veya Meclis'teki arkadaşlarınıza bırakırız" ifadelerini kullandı.

Haber 24-10-2021 11:33

Irak sınırındaki Çukurca'nın çehresi kamu yatırımlarıyla değişiyor

Son dönemde ulusal ve uluslararası önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Hakkari'nin Çukurca ilçesi, kamu kurumlarının altyapıdan spora, sosyal yaşamdan istihdama birçok alandaki yatırımlarıyla gelişiyor - Kaymakam Hasan Kurt: - "Çukurca'mız bundan sonra devletimizin yaptığı kamu hizmetleriyle adını duyuracak. Artık şehrimizde, bölgemizde huzursuzluk, güvenlik problemi yaşamıyoruz ve bundan sonra da yaşamayacağız" - Belediye Başkanı Ensar Dündar: - "Önümüzde 2,5 yıllık hizmet süremiz var. Düğün salonu, spor alanları, belediye hizmet binası ve buna benzer projelerimiz başlama aşamasında"

Yurthaber 29-09-2021 12:34

Çukurca'da geleneksel yöntemlerle hazırlanan tahin sofraları süslüyor

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çiftçiler, ürettikleri susamı makine kullanmadan meşakkatli bir sürecin ardından tahine dönüştürüyor - Üretici Mesut Yaşar: - "Çukurca tahininin güzel olmasının sebebi, tamamen doğal, organik olması ve hiçbir katkı maddesinin bulunmaması"

Yurthaber 10-09-2021 11:22

Festival için yurdun dört bir yanından gelenler Çukurca'ya hayran kaldı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde üçüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali", insanları buluşturdu, dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştirdi - Fotoğraf yarışması jüri üyesi Hamit Yalçın: - "Festivalle ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini tanıtma fırsatımız oldu. Çukurca'nın doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, yaşantısıyla anlatılması ve Türkiye'ye tanıtılması gerekiyor" - Bursa'dan gelen Gürsel Egemen Ergin: - "Hiçbir sıkıntı yaşamadık. İnsanlar gayet misafirperverlerdi. Fotoğraf çekme ve yeme içme konusunda da bize her türlü yardımcı oldular, sağ olsunlar"

Yurthaber 07-09-2021 11:09

Çukurca'da düzenlenen 3. Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali sona erdi

Çukurca'da düzenlenen 3. Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali sona erdi

Yurthaber 05-09-2021 22:58

Çukurca'da vatandaşlar festival için gelenleri evlerinde misafir ediyor

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde kent sakinleri, gerçekleştirilen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali" için kente gelen onlarca kişiyi evlerinde ağırlıyor - Kaymakam Hasan Kurt: - "Salgın nedeniyle ister istemez insanlarda tedirginlik var ama mevcut şartları değerlendirdiğimiz zaman iyi düzeyde bir katılım olduğunu gözlemliyoruz" - Adana'dan katılan Gamze Bozkaya: - "Çok tereddüt ederek geldim. Burada kaldıktan sonra insanların yardımseverliği ve ilgilerinden dolayı tereddüt etmemem gerektiğini anladım"

Yurthaber 03-09-2021 11:08

Çukurca'da 3. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Çukurca'da 3. Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali başladı

Yurthaber 02-09-2021 13:32

Çukurca'da sağlık ekipleri, köy köy gezerek vatandaşları Kovid-19'a karşı aşılıyor

Çukurca'da sağlık ekipleri, köy köy gezerek vatandaşları Kovid-19'a karşı aşılıyor

Yurthaber 09-07-2021 10:25

Teröristlerden Çukurca’ya havanlı saldırı

Kuzey Irak’taki PKK’lı teröristler tarafından Hakkari’nin Çukurca ilçesine havan saldırısı düzenlendi.

Haber 03-05-2021 18:46

Çukurca'da tarihi değirmende üretilen tahininin ünü sınırları aştı

Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, daha önce hiç ilaç kullanılmayan topraklarda üretilen susamların tarihi taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tahin, doğallığı ve lezzetiyle ilgi görüyor.

Finans 27-04-2021 08:24

Çukurca’nın 400 yıllık değirmenden üretilen susamın ünü sınırları aştı! Tahinin tadı damakları şenlendirdi

Çukurca'nın, 400 yıllık değirmende öğütülen susamdan elde edilen tahininin ünü sınırları aştı. Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, daha önce hiç ilaç kullanılmayan topraklarda üretilen susamların tarihi taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen tahin, doğallığı ve lezzetiyle ilgi görüyor.

Yemek 26-04-2021 11:12

Çukurca’da PKK’ya darbe: Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kazan Vadisi’nde gerçekleştirilen ‘Eren-9/Kazan-2 Operasyonu’nda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Haber 17-04-2021 19:24

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya ait mühimmat ve patlayıcılar ele geçirildi

Hakkari'de terör örgütü PKK'ya ait mühimmat ve patlayıcılar ele geçirildi

Yurthaber 17-04-2021 18:45

Hakkari'de tarımın gelişmesi için kurulan seralar çiftçilere esin kaynağı olacak

Verimli topraklarında nar, susam, incir ve Trabzon hurması gibi ürünlerin yetiştiği Hakkari'nin Çukurca ilçesinde belediyenin uyguladığı proje kapsamında kurulan seralarla sebze ve meyve yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor - Belediye Başkanı Ensar Dündar: - "Tahsis ettiğimiz 10 dönümlük alanımız var. Uzun vadede buraya meyve ağaçları da dikeceğiz. Bunun yanında mesire alanı yapacağız. Vatandaşlarımız sera ve bahçelerden ürünleri toplayıp tüketebilecek"

Yurthaber 11-04-2021 13:25

Mehmetçik, Çukurca'daki terörle mücadele harekatını "süper ayın" ışığında gerçekleştirdi

Mehmetçik, Çukurca'daki terörle mücadele harekatını "süper ayın" ışığında gerçekleştirdi

Yurthaber 29-03-2021 18:05

MSB’den 'Süper Ay'lı paylaşım

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sosyal medya hesabı üzerinden Türk komandolarının Hakkari Çukurca’da Süper Ay’ın ışığında teröristlere karşı gerçekleştirdikleri harekatın fotoğraflarını paylaştı.

Haber 29-03-2021 18:04

Hakkari'deki Üzümlü Sınır Kapısı yeniden açıldı

Çukurca Kaymakamı Hasan Kurt: - "Irak tarafından sınır kapısının açılmasıyla birlikte biz de sınır kapımızı bugün itibarıyla açmış bulunuyoruz. Üzümlü Sınır Kapısı hem ekonomik hem de sosyal yönde önemli bir kapı"

Yurthaber 27-02-2021 16:34

Son Dakika: Çukurca'daki askeri birliğe roketli taciz ateşi

Terör örgütü PKK tarafından, Irak'ın kuzeyinden Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki askeri birliğe roketli taciz ateşi gerçekleştirildi. Irak'ın kuzeyinden atılan roketler Hakkari Çukurca'daki bir köye düştü. Herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığı saldırının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları teröristlere ait sınır ötesindeki hedefleri ateş destek vasıtalarıyla vurdu.

Haber 19-02-2021 18:48

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz Çukurca'yı ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz Çukurca'yı ziyaret etti

Yurthaber 06-02-2021 14:56

Hakkari'de bazı bölgeler yıl sonuna kadar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Hakkari'de bazı bölgeler yıl sonuna kadar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Yurthaber 22-01-2021 15:55

Hakkari'de bazı alanlar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Hakkari'de bazı alanlar "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Yurthaber 05-01-2021 15:25

Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari'de PKK'ya yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildi

Yurthaber 05-12-2020 21:31

Hakkari'de ikmal faaliyeti sırasında meydana gelen araç kazasında yaralanan asker hayatını kaybetti

Hakkari'de ikmal faaliyeti sırasında meydana gelen araç kazasında yaralanan asker hayatını kaybetti

Yurthaber 01-12-2020 20:54

"Elmacı dede" 1700 kilometre yol kat ederek üs bölgelerindeki Mehmetçiğe elma götürdü

"Elmacı dede" 1700 kilometre yol kat ederek üs bölgelerindeki Mehmetçiğe elma götürdü

Yurthaber 01-12-2020 12:24

Silopi'de fedakar öğretmenler köy okulunu boyadı

Silopi'de fedakar öğretmenler köy okulunu boyadı

Yurthaber 27-09-2020 13:24

Irak sınırında çeltik hasadına başlandı

Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde çiftçiler, arazi şartları nedeniyle tarım araçlarının giremediği tarlalara ektikleri çeltiğin hasadını geleneksel yöntemleri kullanarak yapıyor - Ekim ve hasat dönemlerinde birbirlerine verdikleri destekle dayanışmanın en güzel örneğini sergileyen köylüler, ürettikleri pirinçle hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor

Yurthaber 07-09-2020 11:26

Hakkari'de şehit askerler memleketlerine uğurlandı

Hakkari'de şehit askerler memleketlerine uğurlandı

Yurthaber 21-07-2020 08:46

Çukurca'da komandoların dikkati, roketli saldırıyı önledi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), komandolar tarafından Çukurca'da düzenlenen operasyonda, üs bölgesine hedef alan 2 roket atar tespit edilerek, olası saldırının önlendiği belirtildi.

Haber 19-07-2020 14:57

Hakkari'nin terörden temizlenen mahallelerinde 25 yıl sonra tarım yapılıyor

Hakkari'nin terörden temizlenen mahallelerinde 25 yıl sonra tarım yapılıyor

Yurthaber 16-07-2020 15:12

Hakkari'de PKK'lı teröristlerin saldırısında 2 işçi yaralandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristlerin içme suyu çalışması yapan yapan işçilere saldırısında 2 işçi yaralandı.

Haber 25-06-2020 22:07

Kütahya'da bahçe teline takılan ayı kurtarıldı

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bahçe teline takılan ayı ekipleri harekete geçirdi. Uzun uğraşlar sonucu tellerden kurtarılan ayı, doğal ortamına yeniden bırakıldı.

Haber 22-06-2020 17:49

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora son yolculuğuna uğurlandı

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora son yolculuğuna uğurlandı

Yurthaber 31-05-2020 17:08

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora'nın ailesine şehadet haberi verildi

Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Uğur Bora'nın ailesine şehadet haberi verildi

Yurthaber 30-05-2020 21:07

Hakkari'de arıcılar, bölgeye gelen tilkiyi elleriyle besliyor

Hakkari'de arıcılar, bölgeye gelen tilkiyi elleriyle besliyor

Yurthaber 30-05-2020 12:52

Hakkari'de PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Hakkari'de PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Yurthaber 13-05-2020 15:50

Hakkari'de çocukları TRT EBA TV'den dersleri takip edemeyen 10 aileye televizyon desteği

Hakkari'de çocukları TRT EBA TV'den dersleri takip edemeyen 10 aileye televizyon desteği

Yurthaber 13-04-2020 11:12

Hakkari'den "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek

Hakkari'den "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek

Yurthaber 03-04-2020 14:57

Karla kaplı Domaniç Dağları'nda mobilya fabrikaları için kesim yapıyorlar

İşçilerden Seyfettin Özbey: - "30 santimetrelik kar üstünde çalışıyoruz. Havalar ısınmaya başladığı için kar yavaş yavaş kalkıyor. Zor da olsa çalışmayı seviyorum"

Yurthaber 25-03-2020 09:46

Hakkari-Çukurca karayoluna çığ düştü

Hakkari-Çukurca karayolunun 12’nci kilometresine çığ düştü.

Haber 20-02-2020 09:45