Down Sendromu Haberleri Ve Son Dakika Down Sendromu Haberleri

Down Sendromu Haberleri Ve Son Dakika Down Sendromu Haberleri

Down sendromu her 800 doğumdan birinde görülebilen yaygın bir genetik bir anomalidir. Down sendromu tedavi edilebilecek ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Genetik bir farklılık olarak karşımıza çıkan bu sendrom, kromozomların bölünmesi esnasında oluşur. Normal bir insanda 46 kromozom bulunurken Down sendromlu bireylerde 47 kromozom bulunur. Down sendromu Trisomy 21, Translokayson ve mozik olmak üzere üç farklı tipte görülebilir. Ancak yaygın olan Trisomy 21’dir. Down sendromlu kişilerde hafif ya da orta zihinsel ve fiziksel gelişim geriliği görülebilir. Bu sendroma sahip bireyler genellikle; çekik gözlü, basık burunlu, kalın enseli, kısa parmaklı ve daha kısa boylu olabilirler. Sendroma sahip bireyde bu özelliklerin tamamı olabileceği gibi yalnızca bazıları da görülebilir.

Down Sendromu Haberleri

Servis şoförü yüzünden okuldan mahrum kaldı! Down sendromlu Nisa'nın annesinden Bakan Tekin'e çağrı

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde 12 yaşındaki down sendromlu Nisa P., servis şoförü nedeniyle okula gidemiyor. Ödemesini devletin yaptığı servis şoförünün "Fabrikadaki işçilerin çıkış saatine yetişemiyorum" gerekçesi yüzünden kızının okula gidememesine isyan eden anne Derya P.'nin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e çağrısı var.

Egitim 15-03-2024 16:05

Kalbinde delik olan 2,5 aylık Muhammet bebek, ambulans uçakla Konya'ya gönderildi

Tokat'ta 2,5 ay önce down sendromlu olarak doğan Muhammet Emir Atala, kalbindeki deliğin tedavisi amacıyla ambulans uçakla Konya'ya sevk edildi.

Yurthaber 05-10-2023 08:30

Down Sendromlu Özel Futsal Milli Takımı'ndan Murat Kurum'a ziyaret! Şampiyonluğu pasta kesip kutladılar

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Down Sendromlu Özel Futsal Milli Takımı’nı ağırladı.

Haber 13-09-2023 10:54

Samsun'da Engelsiz Acil Servis hizmeti başladı

Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen "Engelsiz Acil Servis" uygulaması, pilot il Samsun'da başladı.

Yurthaber 04-01-2023 14:39

Engelli kızını evde tek başına bırakarak gece kulübündeki partiye gitti! Cani annenin cezası belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yaşayan bir anne tepkileri çeken bir olaya imza atarak adeta kan dondurdu. Down sendromlu ve serebral palsili kızı Jordynn Barrera’yı evde tek başına bırakarak gece kulübünde bir partiye giden anne Lauren Kay Dean, kızının ölümü üzerine müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Trend 11-10-2022 13:23

İzmir'de down sendromlu gencin damatlık giyme hayali gerçek oldu

İzmir'de down sendromlu gencin damatlık giyme hayali gerçek oldu

Yurthaber 03-09-2022 17:14

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan down sendromlu bağlama sanatçısı Çağatay Aras'a ziyaret

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan down sendromlu bağlama sanatçısı Çağatay Aras'a ziyaret

Yurthaber 16-08-2022 10:11

Engelli oğluyla 40 yıldır çobanlık yapıyor

Engelli oğluyla 40 yıldır çobanlık yapıyor

Yurthaber 16-07-2022 12:26

Bilecik'te down sendromlu genç için temsili asker eğlencesi düzenlendi

Bilecik'te down sendromlu genç için temsili asker eğlencesi düzenlendi

Yurthaber 20-06-2022 23:07

Down sendromlu minik doktor Melek, şifa niyetine neşe dağıtıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medyadan paylaştığı görüntülerle Türkiye'nin tanıdığı 6 yaşındaki down sendromlu "doktor" Melek, sık sık ziyaret ettiği sağlık merkezindeki sempatik tavırlarıyla hem hastalara hem de çalışanlara yaşam enerjisi aşılıyor - Melek'in annesi Rukiye Özgür: - "Melek, doğduğundan beri doktorlarla iç içe. Evde de bizi sürekli muayene eder. Oyuncak doktor çantalarından belki 10 tane eskittik bugüne kadar"

Yurthaber 24-03-2022 11:09

Down sendromlu çocukları ‘ranta çevirdiler’ iddiası şoke etti!

Down sendromlu çocukların bazı hukuk büroları tarafından kazanç kapısına çevrilmesi şaşkına uğrattı. İddiaya göre avukatlar gebelik takibinde bebeğin özel durumunun ‘yazılı’ olarak bildirilmemesini gerekçe göstererek ailelerin doktorlara tazminat davası açması için teşvikte bulunuyor. Bu işlemler için sosyal medyadaki ilanlar ise pes dedirtti.

Haber 23-03-2022 07:41

21 Mart nedir? 21 Mart ne günü? 21 Mart günü ne kutlanır?

21 Mart günü en çok araştırılan konuların başında geliyor. 21 Mart ne günü olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. 21 Mart gününe denk gelen birden fazla özel gün var. 21 Mart ekinoksu aynı zamanda gündüz ile gecenin eşit olduğu bir gündür. Araştırmak isteyenler için, hem 21 Mart gece - gündüz eşitliğini hem de diğer özel günlerini ele aldık. İşte 21 Mart gününe dair detaylar!

Haber 21-03-2022 13:25

21 Mart farkındalığınızı arttırın! 21 Mart Down sendromu günü mesajları ve sözleri...

Down sendromu günü mesajları ve sözleri bugün binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Down sendromu günü Birleşmiş Millet tarafından ilan edilen özel bir gündür. Down sendromu günü her yıl 21 Mart tarihinde kutlanıyor. Dünya Down sendromuna karşı yavaş yavaş bilinçlenmeye doğru gidiyor. Vatandaşlar, aile içlerinde Down sendromu olan yakınlarına veya arkadaşlarına yollamak için Down sendromu günü mesajları ve sözlerini araştırmaya başladı.

Haber 21-03-2022 11:15

Down sendromuna eşlik eden faktörler arasında…

Down sendromu en sık görülen sendromlar arasında yer alıyor. Down sendromu tanısı doğumda veya küçük yaşlarda konuluyor. Down sendromuna neden olan etken daha bilinmiyor. Yapılan araştırmalara göre down sendromuna psikiyatrik bozukluklar da eşlik edebiliyor. Down sendromlu bireylere belirli aralıklarla psikiyatrik takip yapılması önem taşıyor.

Haber 21-03-2022 11:03

Down sendromlular Gülen Yüzler Kafe'de iş hayatına adım attı

Malatya Büyükşehir Belediyesinin açtığı kafede servis elemanı olarak çalışan 8 down sendromlu, hem sosyalleşiyor hem de özgüven kazanıyor - Sosyal Tesisler Genel Müdürü Zerrin Palancı: - "Gelen misafirlerden de çok ciddi, olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ailelerden ise evin düzene girmesi, çocukların kendi işlerini kendileri yapıyor olması, anne babaya yapılan yardımların, desteklerin artması gibi konularda da çok güzel geri dönüşler alıyoruz"

Yurthaber 24-02-2022 11:03

Victoria’s Secret’ın ilk Down sendromlu modeli olmayı başardı! Sofia Jirau, moda kalıplarına meydan okudu

Geçtiğimiz yıllarda New York Moda Haftası’nda podyuma çıkarak moda dünyasının dikkatini çekmeyi başaran Down sendromlu model Sofia Jirau, ünlü iç çamaşırı markası için objektiflere poz verdi. Dünyaca ünlü iç çamaşırı markası Victoria’s Secret için ilk Down sendromlu modeli olmayı başardı.

Trend 18-02-2022 16:34

40 yaşında bekar bir anne olmayı seçen Michele Elizaga, hikayesiyle sosyal medyada ilham oldu

Doktorlar, 40 yaşından sonra anne olmanın yüksek risk taşıdığını iddia ediyor. Bu risklerin başında ise bebeğin down sendromuna sahip olmasının artması geliyor. Sosyal medya hesabından annelik serüvenini başlayan Michele Elizaga, birçok kadına ilham olacak bir hikayeye sahip. 40 yaşında bekar bir anne olan Elizaga, oğlu Matthew’un kendisine bir hediye olduğunu düşünüyor.

Trend 08-09-2021 14:21

Para tekvandocu Hatice Sudem Yıldırım, milli forma hayaliyle ter döküyor

Türkiye üçüncülüğü bulunan 16 yaşındaki sporcu, Türkiye'yi uluslararası organizasyonlarda temsil edebilme hayaliyle çalışmalarını sürdürüyor - Anne Rabia Yıldırım: "En büyük hayalimiz, kızımızın down sendromlu bir birey olarak önce Türkiye'de şampiyon olması, dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil etmesi" - "Spor, bize umut ve ışık oldu. Bundan sonra kızım evde oturmayacak, yaşı ilerlediği zaman sporla hayatına devam edecek. Bu, onu her zaman hayatta tutacak" - Tekvando antrenörü İlker Karadeniz: "Biz mutlaka özel sporcuları aramızda görmek istiyoruz. Bu sporcularımızın iyi ve doğru eğitimi aldıkları takdirde şampiyonalarda Türk bayrağını en yükseğe çıkaracaklarına eminiz"

Yurthaber 19-06-2021 13:00

Down sendromlu aşıkları aşı buluşturdu

Down sendromlu Ece ve Serdal, aşı için gittikleri hastanede 15 ay sonra birbirlerine kavuştu.

Haber 21-05-2021 17:01

Şarkıcı Özgün enflasyonu 'özürlü çocuğa' benzeten rektöre tepki gösterdi

Down sendromlu bir oğlu olan şarkıcı Özgün Uğurlu, enflasyonu 'özürlü çocuğa' benzeterek "Herkesin ortak bir anlayışla bildiği ve idare ettiği özürlü çocuk gibi enflasyon. Ondan şikayet ediyoruz, ancak onun sayesinde ayrıcalıklarımız var" diyen Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman'a "Dinlerken tüylerim diken diken oldu, ayıp" diyerek sitem etti.

Magazin 07-05-2021 10:48

Mesut Özil'den down sendromlu çocuğa 23 Nisan sürprizi

Fenerbahçe'nin yıldız oyuncusu Mesut Özil, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Down sendromlu Efe Şahin'e imzalı forma gönderdi.

Spor 23-04-2021 19:09

Down sendromlu kızını anlattığı Downsendrella kitabıyla farkındalık oluşturuyor

Matematik öğretmeni ve yazar Süreyya Ülkü Güler: - "Kızım İnci yapamadığı becerileri, yapabilir hale geliyor kitabın sonunda. Çocuklar kitabı okuyunca bu durumu bilinç altlarına yerleştirmiş olacak"

Yurthaber 14-04-2021 12:43

Dünya Down Sendromu Günü mesajları ve sözleri | Down Sendromu Günü için mesajlar

Down Sendromu Farkındalık Günü, her sene 21 Mart gününde bütün dünya üzerinde kutlanıyor. Down Sendromu Farkındalık Günü'nğn önemi ise "hayatın tam içerisinde olabilmek için hiçbir engel yoktur" mesajını herkese aşılayabilmek. İşte Down Sendromu Farkındalık Günü ile ilgili mesajlar ve sözler...

Haber 21-03-2021 15:13

Ambulansın çarptığı engelli şahıs metrelerce sürüklendi

Manisa’da seyir halindeki ambulansın çarptığı down sendromlu şahıs metrelerce sürüklenerek yaralandı. Kaza anı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Haber 19-03-2021 22:23

Herkes onun peşinde! Down sendromlu İspanyol modelin sosyal medyada ilham veren hikayesi konuşuluyor

Down sendromlu İspanyol model Marian Avila’nın ilham veren hikayesi sosyal medyanın gündemine oturdu. Hayallerinin peşinden giderek farkındalık oluşturan bu modelin öyküsü çoğu kişiye ilham oldu.

Trend 18-03-2021 16:45

Adana'da polisler down sendromlu çocuklarla buluştu

Adana'da polisler down sendromlu çocuklarla buluştu

Yurthaber 17-03-2021 10:08

Down sendromlu Ahmet'in hayali evinin bahçesine yapılan parkla gerçek oldu

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşayan 7 yaşındaki Ahmet Kan'ın parkta oynamaya hayali, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekiplerince gerçekleştirildi - Kocaeli'de yaşayan anne Emine Kan: - "Down sendromlu olduğu için evden çok uzaklaşamıyor. Burada yaşıtı arkadaşı da yok. Mahallemizde park da yok. Ahmet'in en büyük isteği bir parktı" - "Belediye ekipleri çocuk oyun aletlerini getirince Ahmet havalara uçtu. Sağ olsunlar getirilen aletlerin hepsi Ahmet için özel seçilmiş"

Yurthaber 05-02-2021 11:48

Down sendromlu Ali Miraç'ın jandarma üniforması giyme hayali gerçek oldu

Down sendromlu Ali Miraç'ın jandarma üniforması giyme hayali gerçek oldu

Yurthaber 29-01-2021 20:23

Alanya'da yaşayan down sendromlu sporcu, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Alanya'da yaşayan down sendromlu sporcu, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Yurthaber 22-01-2021 00:48

Down sendromu bir hastalık mıdır? Nasıl anlaşılır?

Dünyada sıklıkla görülen down sendromu, trizomi 21 ya da mongolizm olarak bilinir. Peki down sendromu nedir, neden olur? Down sendromu genetik bir rahatsızlık mıdır? Bu yazımızda merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Haber 31-12-2020 11:38

Mutasyon nedir? Mutasyon sonucu oluşan hastalıklar nelerdir?

Mutasyon canlı genomunda bulunan DNA ve RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişimlerdir. Canlının genetik yapılarında bozulmalara neden olur. Peki mutasyon nedir? Mutasyon sonucunda ne gibi hastalıklar görülür?

Haber 23-12-2020 14:08

Kovid-19'u yenen hasta, down sendromlu torununa kavuşacağı günü bekliyor

GÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakım koşullarında bir ay süren tedavinin ardından Kovid-19'u yenen ve birkaç gün içinde taburcu edilmesi planlanan Tatar Duran, 4 yaşındaki down sendromlu torununu tekrar görebilecek olmanın mutluluğu yaşıyor - Erzurumlu 64 yaşındaki Tatar Duran: - "Ben daha Muhammed Yusuf'a doyamadım. O daha 4 yaşında" - "Gerçekten ne olursunuz mesafeli olun, maskenizi takın. Allah yaşatmasın, çok acı bir şey bu, çok çok zor bir hastalık" - Dr. Öğretim Üyesi Ümmügülsüm Gaygısız: - "Hastalarımız Kovid Yoğun Bakım servislerinde izole olduklarından bir yerde onların kızı, oğlu oluyoruz çünkü refakatçileri de olmuyor ve onların en yakını biz oluyoruz"

Yurthaber 11-09-2020 11:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan, down sendromlu kişiyle görüntülü konuştu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, down sendromlu bir kişiyle yaptığı görüntülü konuşmayı Twitter hesabından paylaştı.

Haber 16-08-2020 19:54

Gebelikte hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

Hamilelikte doktor kontrolleri ilk 28 hafta boyunca dört haftada bir olarak ayarlanır.

Kadin 23-06-2020 14:16

Kastamonu'da kaybolan down sendromlu çocuğu jandarma buldu

Kastamonu'da kaybolan down sendromlu çocuğu jandarma buldu

Yurthaber 16-06-2020 10:19

Kastamonu'da kaybolan down sendromlu çocuğu jandarma buldu

Kastamonu'da kaybolan down sendromlu çocuğu jandarma buldu

Yurthaber 16-06-2020 10:19

Malatya'da jandarmadan down sendromlu gence sürpriz doğum günü

Malatya'da jandarmadan down sendromlu gence sürpriz doğum günü

Yurthaber 19-05-2020 14:11

Down sendromlu model, güzelliğinizi yalnızca sizin tanımlayacağınızı kanıtladı

Chelsea Werner, büyük hayaller kurmanın ve o hayale ulaşmanın ne demek olduğunu biliyor. Chelsea, kimsenin sizi görünümünüzle yargılayamayacağının canlı bir kanıtı. O hayallerini takip eden biri. Chelsea, Down sendromu hakkındaki genel düşüncelere meydan okuyarak uluslararası bir üne sahip olmanın yanında, 4 Olimpiyat şampiyonluğuna sahip.

Trend 28-04-2020 12:11

Virüs yüzünden 24 saat yaşar denilen down sendromlu adam, hastalığı yendikten sonra annesine kavuştu

İngiltere’de yaşayan 34 yaşındaki Ben McCafferty için koronavirüse yakalandıktan sonra 24 saat yaşayabileceği söylenmişti. McCafferty, ölümcül hastalığı atlattı ve ailesine tekrar kavuştu. Haftalar sonra genç adamın ailesine kavuştuğu o anlar kameralara böyle yansıdı.

Trend 20-04-2020 15:19

Polis ekiplerinden down sendromlu gence doğum günü süprizi

Polis ekiplerinden down sendromlu gence doğum günü süprizi

Yurthaber 10-04-2020 23:43

Hasta evlatlarına duyduğu sevgiyle zorlukları aşıyor

Adana'da down sendromlu kız ve mikrosefali rahatsızlığı bulunan erkek çocuğu bulunan anne, özel çocuklarının eğitimlerinden sağlıklarına kadar her ihtiyaçlarıyla yaşadıkları zorluklara rağmen fedakarca ilgileniyor - Beyin gelişimini tam olarak tamamlayamayan ve sürekli bebek gibi bakıma muhtaç olan oğlunu bir an olsun yanından ayrılamayan anne, down sendromlu kızının eğitimi için de çaba harcıyor - Anne Sevda Yılmaz: - "Günüm hep ev ve hastanede geçiyor. Mutlu olsunlar, hasta olmasınlar ben bir şey istemiyorum"

Yurthaber 22-03-2020 11:07

Siirt'te down sendromlu Elif'in trafik polisliği hayali gerçek oldu

Siirt'te down sendromlu Elif'in trafik polisliği hayali gerçek oldu

Yurthaber 03-03-2020 16:32

Hülya Avşar'dan maç teklifi alan down sendromlu tenisçi Berfin, büyük heyecan yaşıyor

Berfin'in annesi Serpil Aşık: "Berfin duyunca çığlık attı. Sevincinden ne yapacağını bilemedi"

Yurthaber 23-02-2020 13:25

Kırıkkale’nin tek down sendromlu oto lastik ustası

Kırıkkale’de down sendromlu Osman Kabucu’yu gören müşteriler şaşkınlıklarını gizleyemiyor down sendromlu 30 yaşındaki Kabucu, 10 yıl önce aile şirketinde çırak olarak lastik satış ve tamir işlerine bakmaya başladı. Şimdi ise dükkanda ustalık yapıyor.

Haber 27-01-2020 10:43

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kafe Downun engel tanımayan çalışanlarıyla buluştu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Kafe Down"un "engel" tanımayan çalışanlarıyla buluştu

Haber 21-01-2020 15:30

Sahnelerin özel dansçısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eskişehir ziyareti sırasında iş bulmasında yardımcı olduğu down sendromlu Ulaş Açar, işteki başarısının yanı sıra tutkuyla bağlandığı danstaki yeteneğiyle de ilgi çekiyor - Dans eğitmeni Ceren Seda: - "Konserler ve farklı etkinliklerde Ulaş ile sahne alıyoruz. İzleyiciler çok beğeniyor" - Baba Mustafa Açar: - "Dans etmeyi çok seviyor. Müzik duysa hemen oynamaya başlar. Ulaş gibi bir çocuğu bize verdiği için Allah'a şükrediyorum"

Magazin 18-01-2020 12:04

Down sendromlu Ümmühan sevgi ile ayağa kalktı

Burdur'da yatalak olduğundan bakılamadığı gerekçesiyle 6 yaşında bakım ve rehabilitasyon merkezine emanet edilen Ümmühan, gösterilen sevgi ve şefkatin yanı sıra aldığı fizik tedaviyle yürümeye başladı - İsmail Şerife Sarı Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Sebahat Gökmen: - "Ümmühan'ın diğer çocukların yürüdüğünü gördükçe gözlerinin içine baktığını fark ettik. Biz onun bu halinden çok etkilendik, mutlaka onun da bir gün yürüyebileceğine inanıyorduk" - "Ölmeden önce babası buraya geldiğinde kızının yürüdüğünü görünce çok duygulandı, şaşırdı. Ümmühan, artık devletimize emanet, devletimizin şefkatli kucağında sevgiyle yaşayacak" - Fizyoterapist Rüstem Sağlık: - "Çok güzel bir sonuç aldık. Onun ilk kez bağımsız adım attığını görmek, çok güzel bir duyguydu"

Haber 12-01-2020 11:07

Down sendromlu Berat'ın hayatı oklava ile değişti

Rize'de yaşayan 12 yaşındaki down sendromlu Berat Sarı, annesinden görerek ilgi duyduğu oklavayla hamur açıp börek ve tatlı yapmaya başladı - Berat'ın annesi Fikriye Sarı: - "Hayali küçüklüğünden itibaren aşçı olmak. Sürekli aşçı olacağını söylüyor. Ben de kendisini yönlendiriyorum"

Magazin 02-01-2020 11:18

Down sendromlu bireyler çalışma hayatına iş koçlarıyla hazırlanıyor

Down sendromlu bireylerin çalışma hayatına katılımını kolaylaştıracak iş koçları yetiştiren Down Sendromu Derneği bu kapsamda İŞKUR ile protokole imza attı - Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin: - "İŞKUR'un belirlediği çalışanlar, toplam 4 haftalık bir eğitim sürecinden geçerek sertifika alacaklar. Eğitim sonunda bizim süpervizörlüğümüzde onlarla beraber işe yerleştirme yapılacak" - "Bu, devlet nezdinde destekli istihdamın kabul edildiğini ve bunun bir politika olarak uygulanmaya başlandığını gösteriyor. Çalışma sadece down sendromlu bireyleri kapsamayacak. İŞKUR bünyesinde bütün engellilerin faydasına uygulamaya alınacak bir program"

Haber 31-12-2019 11:10