Yanardağ Haberleri

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 2 yeni patlamanın meydana gelmesi ile bu ay yanardağda meydana gelen patlama sayısı 21’e yükseldi.

Haber 28-09-22 15:07

Nemrut Jeoparkı'ndaki lav kalıntıları dronla görüntülendi

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş: - "Kantaşı bölgesinde Güzelsu ve Taşharman tarafındaki iki lav akıntısı günümüzde tazeliğini koruyor. Akıntının olduğu her bir alan bir jeosit oluşturuyor"

Yurthaber 27-09-22 13:11

Yeni keşif! Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik ifadesinin kullanıldığı Tonga yanardağ patlaması, okyanusta iç dalgalar üretmiş

Çinli araştırmacılar Pasifik Okyanusu'nda bulunan Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın ürettiği okyanus iç dalgalarını keşfetti. Yanardağ, 15 Ocak'ta aktif hale gelerek kül, buhar ve gaz püskürtmeye başlamıştı. NASA'nın Güney California'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda atmosfer bilimcisi olan ve Tonga yanardağının stratosfere gönderdiği su buharı miktarının incelendiği araştırmaya öncülük eden Luis Millan, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik" ifadesini kullanmıştı.

Haber 12-09-22 16:12

Çarpıcı açıklama geldi! NASA: Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik

NASA’dan yapılan açıklamada, Ocak’ta Tonga’da meydana gelen yanardağ patlamasıyla 58 binden fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar büyük bir su buharı bulutunun Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere püskürtüldüğü belirtildi. Bu büyük miktarda su buharının, Dünya’nın küresel ortalama sıcaklığını geçici olarak etkileyebileceği ifade edilirken, NASA’nın laboratuvarında atmosfer bilimcisi olan Luis Millan, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik” diye konuştu.

Haber 04-08-22 17:16

Yanardağ

Yanardağ Hakkındaki Haberler Mynet'te. Yanardağ Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

İzlanda'da yanardağ patladı, lavlar büyük bir alanı kapladı! Tüyler ürperten görüntüler...

Kuzey Avrupa ülkesi İzlanda'da dün patlayan yanardağın etkileri sürüyor. Ülkenin batısında yer alan Reykjanes yarım adasındaki Fagradalsfjall dağları civarında yaşanan volkanik patlamadan fotoğraflar gelirken, başkente 32 kilometre uzaklıktaki patlamada dev lavların açığa çıktığı görüldü.

Haber 04-08-22 13:34

NASA'dan Tonga'daki yanardağ patlaması açıklaması: Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik

NASA, Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da yaşanan yanardağ patlamasıyla ilgili açıklama yaptı. Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu belirtildi. NASA, patlamanın okyanus yüzeyinin 150 metre derinliğinde gerçekleştiğini belirtirken, yapılan araştırmanın ekip lideri Luis Millan, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik" dedi.

Haber 03-08-22 23:32

Japonya'da ilginç olay! Maç oynanırken yanardağ patladı fakat maçın hakemi skandal bir olaya imza attı

Japonya'da ilginç bir olay yaşandı. Kagoshima United'ın evinde oynadığı maç sırasında Sakurajima yanardağı patladı. Asıl ilginç olan olay ise maçın hakeminin verdiği karar oldu. Yanardağ patlamasının ardından yetkililer bölgeden uzaklaşmaları için çevreye uyarılarda bulunurken, karşılaşmanın hakemi maçın oynanmasında bir engel görmediğini söylerek maçı 90 dakika oynattı.

Spor 27-07-22 13:19

Yanardağ patlaması nedir, ne zaman ve nasıl oluşur? Yanardağ patlaması en çok hangi bölgede görülür?

Doğal afetler arasında doğanın tahrip olmasına yol açma etkisi en fazla afetlerden bir tanesi de yanardağ patlamasıdır. Geçmiş yıllarda can ve mal kaybına yol açan büyük yanardağ patlamaları yaşanmıştır. Ülkemizde 18 adat yanardağ oluşumu bulunmaktadır. Yanardağ patlaması nedir, ne zaman ve nasıl oluşur?

Egitim 09-06-22 19:29

Kavachi'nin patladığı anı görüntüleyen NASA: Sharknado'yu duydunuz, şimdi Sharkcano için hazırlanın

Bir NASA uydusu, köpek balıklarını misafir eden Pasifik Okyanusu'nun derinliklerindeki Kavachi Volkanı'nın patladığı anı yakalamayı başardı. NASA, herkesi şaşırtan görüntüleri "Sharknado'yu duydunuz, şimdi Sharkcano için hazırlanın" diyerek paylaştı.

Haber 27-05-22 16:51

Etna yanardağında hareketlilik! Avrupa'nın en büyüğü yine lav püskürttü

Avrupa'nın en büyük yanardağı olan Etna yanardağında bir kez daha hareketlilik yaşandı. Gün batımına doğru metrelerce yükseğe çıkan lav ve kül çarpıcı bir manzara oluşturdu.

Haber 22-05-22 09:53

Uzak durun Meksika'da yanardağ patlaması ve 27 dakika süren şiddetli deprem

Meksika’daki Popocatepetl yanardağında dün gece saatlerinde patlama meydana geldi. Patlamaya ek olarak yanardağda 27 dakika süren düşük şiddetli deprem kaydedildiği aktarıldı. Yetkililer vatandaşlara yanardağdan uzak durmaları uyarısında bulundu.

Haber 30-03-22 23:58

Tüm dünyayı alarma geçirmişti! Adanın büyük kısmı haritadan silindi

Tonga’da geçtiğimiz hafta meydana gelen yanardağ patlamasının ardından pek çok ülkede peş peşe tsunami uyarıları yapılmıştı. Dünyanın alarma geçtiği patlamanın yankıları sürüyor. Son olarak patlama sonrası duman bulutunun uzaya giden yolu yarıladığının İngiltere'de açıklanmasının ardından bir açıklama da Rusya'dan geldi. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), patlamanın meydana geldiği Hunga Ha’apai Adası’nı uzaydan fotoğraflayarak adanın büyük kısmının haritadan silindiğini ortaya çıkardı.

Haber 23-01-22 01:13

Tonga’da yanardağ patlaması: Dumanlar uzay yolunun yarısına kadar ulaştı! Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü

Tonga’da geçtiğimiz hafta meydana gelen yanardağ patlaması tüm dünyanın gündemindeydi. Patlamayı araştıran İngiliz bilim adamları, patlamada ortaya çıkan duman bulutunun yeryüzünden 55 kilometre yüksekliğe çıktığını ve duman bulutunun uzaya giden yolu yarıladığını açıkladı. Volkanik bir bulut için "daha önce duyulmamış yükseklikler" olduğu ifade edilirken NASA bilim adamları ise patlamanın kuvvetinin Hiroşima'ya atılan nükleer bombadan 500 kat daha güçlü olduğunu aktardı.

Haber 22-01-22 00:35

Son dakika... Tonga'da yanardağ patlaması: Uçaklar gönderildi, 80 bin kişi olabilir...

Tongo'daki yanardağ patlamasından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Yeni Zelanda, büyük bir volkanik patlama ve ardından yaşanan tsunaminin yol açtığı hasarı tespit etmek için Tonga'ya uçak gönderdi. Patlamanın ardından, Büyük Okyanus'taki adalar ülkesi külle kaplandı, elektrikler ve iletişim kesildi.

Haber 17-01-22 13:21

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor! Tsunami böyle geldi

Tonga'da meydana gelen yanardağ patlaması sonrasında birçok ülke için tsunami uyarısı verilmişti. Sosyal medyaya yansıyan ve henüz nerede çekildiği belli olmayan görüntülerde gelen tsunami saniye saniye görüntülendi.

Haber 16-01-22 13:30

Tonga'da yanardağ patladı, uyarılar peş peşe geldi! Japonya'da tsunami alarmı

Tonga'nın Hunga Ha'pai Adası'nda yer alan yanardağda patlama yaşandı. Patlama sonrası Tsunami meydana geldi. Tsunami sebebiyle yerleşim yerleri su altında kaldı. Pek çok ülke için tsunami uyarıları peş peşe geldi. Yanardağ patlamasının uydu görüntüsü de yayınlandı. Öte yandan yanardağ patlaması Japonya'da tsunamiye neden oldu.

Haber 15-01-22 21:15

Nyiragongo Yanardağı harekete geçti! Dumanlar gökyüzünden görüntülendi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Nyiragongo Yanardağı yeniden harekete geçti. Kül ve duman püskürten yanardağ, geçtiğimiz mayıs ayında 32 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Haber 06-01-22 12:06

Kahreden kare! Endonezya'daki yanardağ tekrar patladı, ölü sayısı 22'ye yükseldi

Endonezya'nın en aktif yanardağlarından biri olan Semeru, Cumartesi günü patladı ve Doğu Java'nın Lumajang bölgesindeki köylerin üzerinde gökyüzünü karartacak şekilde yanan sıcak kül ve volkanik gaz fırlattı. Korkunç patlamada Acil Müdahale Komutanlığı'na göre, en az 22 kişi öldü ve 27 kişi hala kayıp. Sıcak çamur yağması sonucu bölge tanınmaz hale gelirken kurtarma ekipleri 14 yaşındaki bir çocuğun cesedini çıkartırken görüntülendi.

Haber 07-12-21 08:07

Endonezya'da yanardağda patlama! Ölü sayısı yükseldi

Endonezya'nın Doğu Cava eyaletinde bulunan Semeru Yanardağı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısı 13'e yükseldi.

Haber 05-12-21 09:54

Meksika'daki Popocatepetl Yanardağı’nda patlama! Merak uyandıran ışık kümesi

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda günün erken saatlerinde yeni bir patlama gerçekleşti. Patlama sonucu, yanardağdan kül ve duman çıkışı gerçekleşirken bölgede 3 deprem yaşandı.

Haber 02-12-21 22:09

Sokağa çıkmak yasak! Cumbre Vieja Yanardağı'nın lavları 4. koldan denize ulaştı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar 4. koldan denize akmaya başladı.

Haber 23-11-21 07:48

Bilanço ağırlaşıyor! La Palma’daki yanardağ faciası için yardımlar hızlandırılacak

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Palma’da yer alan Cumbre Vieja Yanardağı’nın kül ve lav püskürtmeye devam etmesi nedeniyle adaya yönelik yardımların hızlandırılacağını duyurdu. Öte yandan yetkililer, yanardağın faaliyetinin önümüzdeki 3 ay boyunca daha devam etmesi ve kullanılamaz hale gelen ev sayısının artmasından endişe ediyor.

Haber 23-10-21 23:53

La Palma’daki yanardağ felaketi uzaydan böyle görüntülendi

Avrupa Komisyonu’nun bir bölümü olan Savunma Sanayii ve Uzay Genel Müdürlüğü (DG DEFIS) sosyal medya hesabından, Kanarya Adaları grubundan La Palma’daki Cumbre Vieja Yanardağı’nın fotoğrafları paylaşıldı.

Haber 21-10-21 11:09

Kilise, mezarlık ve binlerce evi küle çevirdi! La Palma Adası'ndaki yanardağ yakın zamanda sönmeyecek

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı bu zamana kadar 85 milyon metreküp lav püskürttü. Öte yandan binlerce evi küle çeviren, kilise, mezarlık ve futbol tesisinin de yanmasına neden olan yanardağın resmi adı hala konulmadı. Halk ve basın, bölgenin adından dolayı burayı Cumbre Vieja Yanardağı olarak tanımlıyor.

Haber 20-10-21 15:26

La Palma Adası’nda külden tepeler oluştu! Hayrete düşüren görüntüler

İspanya’ya bağlı La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nın püskürttüğü küller nedeniyle adada külden tepeler oluştu.

Haber 14-10-21 08:29

La Palma Adası'nda yanardağ felaketi! Yüzlerce kişi için tahliye kararı

İspanya’ya bağlı La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’ndan akan lavlar yerleşim yerlerine doğru ilerlerken 700'den fazla kişi daha evlerinden tahliye edildi.

Haber 12-10-21 17:43

Lavlar harekete geçti! La Palma Yanardağı onlarca evi yuttu

İspanya’nın La Palma adasındaki Cumbre Vieja Yanardağı’nda korkutan görüntüler meydana geldi. Lav çıkışının hızlandığı yanardağda, onlarca bina lavlar tarafından yutuldu. Cumbre Vieja Yanardağı’nın 19 Eylül'den bu yana faaliyette olduğu biliniyor.

Haber 11-10-21 07:50

İspanya’daki yanardağ felaketinde kâbus sürüyor! Artık çok daha şiddetli

İspanya’nın güneyinde yer alan La Palma Adası’ndaki Cumbre Veca Yanardağından püsküren lav ve külün hava kirliliğine yol açması nedeniyle yaklaşık 3 bin 500 kişinin bulunduğu yerleşim yerlerine sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Haber 03-10-21 21:50

50 yıl öncesinin neredeyse iki katı! Cumbre Vieja Yanardağı'nda lav yoğunluğu artıyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı şimdiye kadar 80 milyon metreküp lav püskürttü.

Haber 01-10-21 22:38

İspanya'da yanardağdan çıkan lavlar 500 metreden geniş bir kayalık oluşturdu

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Pala’daki Cumbre Veca Yanardağı’ndan çıkan lavlar, Atlantik Okyanusu'na ulaşmasının ardından suyla teması sonucu adanın kıyı şeridini batı yönüne doğru genişleten, 500 metreden daha geniş bir kayalık çıkıntısı oluşturdu.

Haber 30-09-21 17:27

'Mucize ev' de lavlara yenik düştü

İspanya'nın La Palma adasında meydana gelen yanardağ patlamasına rağmen ayakta kalmayı başaran ve "mucize ev" olarak nitelenen konut da, lav akıntısına teslim oldu.

Haber 29-09-21 20:46

Kanarya Adaları'nda yanardağ felaketi! Cumbre Vieja'nın lavları okyanusa ulaştı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma'da 19 Eylül'den bu yana aktif durumda olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar, 10 gün sonra Atlas Okyanusu'na dökülmeye başladı. Öte yandan yetkililer, lavların denize döküldüğü plajın tamamen yok olduğunu belirtirken, 3,5 km'den fazla yaklaşılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Haber 29-09-21 09:09

Cumbre Vieja yanardağı hakkında korkutan uyarı: Büyük patlama için hazırlanıyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubunda yer alan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja yanardağının püskürttüğü lavların okyanusa yaklaştığı, bölge sakinlerinden ise zehirli gaz bulutunun yayılabileceği üzerine camlarını kapatmaları istendi. Felaketin boyutunun uydu ve drone görüntülerine de yansıdığı görülürken, uzmanlar yanardağın büyük bir patlama için hazırlandığını kaydetti.

Haber 28-09-21 09:35

Felaket yeniden başladı! Sarhoşluk benzeri etkilere yol açabilir

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Palma’daki Cumbre Vieja Yanardağı saatler süren durgunluğun ardından yeniden lav ve kül püskürtmeye başladı. Lavların denize çok yaklaştığı belirtilirken tuzlu deniz suyuna ulaştığında bazı zehirli maddelerin ortaya çıkarak buharlaşan su ile havaya karışmasının beklendiği ifade edildi. Aynı zamanda bu maddelerin çevrede bulunan vatandaşlarda sarhoşluk benzeri etkilere yol açacağı bildirildi.

Haber 27-09-21 20:39

Meksika'da yanardağ patlaması! Vatandaşlar uyarıldı

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı günün erken saatlerinde faaliyete geçti. Yanardağda iki ayrı patlama meydana geldiği belirtilirken, uzmanlar çevrede yaşayan vatandaşları duman ve kül yağışına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Haber 26-09-21 23:26

Kanarya Adaları'ndaki yanardağ felaketi devam ediyor! Patlamalar şiddetlendi

Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası La Palma’daki Cumbre Vieja Yanardağı'nda patlamaların şiddetini artırmasının ardından lav çıkışı yoğunlaşırken, çarpıcı görüntüler de ortaya çıktı. Ayrıca yetkililer, yeni bir patlama aşamasına girildiğini belirtti.

Haber 25-09-21 14:27

Kanarya Adaları'nda yanardağ felaketi! 400 ev yok oldu

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası La Palma’da yer alan Cumbre Viejaya Yanardağı'ndan 5 gündür devam eden lav akışı, 220 hektar alanı etkilerken, 400 evi ise yok etti.

Haber 24-09-21 08:11

Guatemala’daki Fuego Yanardağı faaliyete geçti! Şimdiden 6 kilometre yol kat etti

Guatemala Ulusal Volkanoloji Enstitüsü (Insivumeh), 3 bin 763 metre yüksekliğindeki Fuego Yanardağının faaliyete geçtiğini açıklarken, yanardağdan akan lavların şimdiden 6 kilometre yol kat ettiğini aktardı.

Haber 24-09-21 07:28

Cumbre Vieja yanardağından ürperten kareler! Lavlar evleri yuttu: Cehennem sahnesi gibi

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyeti devam etti. Aktif hale gelen yanardağ etrafındaki yerleşim birimlerinde 5 bin kişi tahliye edildi. 100 evin yıkılmasına neden olan lavların evin bahçesine kadar girmesi, başka bir evin ise kapısının önüne kadar gelmesi ürkütücü görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kareler kullanıcılar tarafından filmlerdeki cehennem sahnelerine benzetildi.

Haber 21-09-21 13:38

İspanya'da La Palma Adası'nda alarmın rengi kırmızıya döndü! 5 bin kişi tahliye ediliyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyete geçmesinden dolayı yaklaşık 5 bin kişi bölgeden çıkarılıyor.

Haber 20-09-21 15:28

İspanya'nın Kanarya Adaları'ndaki La Palma yanardağı faaliyete geçti

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma'daki yanardağ aktif duruma geçti.

Haber 19-09-21 20:26

Rusya'da ilginç olay! Tilki, yanardağı görüntüleyen kamerayı böyle çaldı

Rusya’nın Kamçatka Adası’ndaki, Shiveluch Yanardağı'nı görüntüleyen bir kamera dağlarda gezen tilki tarafından çalındı.

Haber 08-09-21 10:15

İtalya’daki Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçerek lav ve kül püskürttü.

Haber 30-08-21 17:58

Pompeii'de bulunan insan kalıntısı şaşırttı! Yarı mumyalanmış halde bırakılmış

İtalya’nın antik Roma kenti Pompeii’de çok önemli bir keşfe imza atıldı. Pompeii Arkeoloji Parkı tarafından yapılan açıklama göre, dünyada en çok yankı uyandıran doğal felaketler arasında yer alan Vezüv Yanardağı'nın patlamasından 10 yıl öncesine ait olduğu düşünülen insan kalıntısı bulundu. Pompeii'de şimdiye kadar keşfedilen en iyi korunmuş insan kalıntısı olarak lanse edilen keşfin, iki bin yıldır sır gibi saklı kaldığı açıklandı.

Haber 19-08-21 12:09

Merapi Yanardağı yine hareketlendi! Bu sabah dev lavları püskürttü...

Endonezya'da bulunan Merapi Yanardağı yine hareketlendi. Bir hafta aradan sonra Merapi'nin bu sabah 2 defa lav püskürttüğü ve çıkan dumanların 3 kilometre yüksekliğe vardığı bildirildi.

Haber 10-08-21 08:43

Japonya’daki Otake Yanardağı'nda patlama

Japonya’daki Suwanose Adası'nda bulunan Otake Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), halkı kratere yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Haber 23-06-21 09:49

Kongo'da yanardağ patlaması! Çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusundaki Nyiragongo yanardağının patlaması nedeniyle ilk belirlemelere göre 15 kişi hayatını kaybetti.

Haber 24-05-21 01:34

Nyiragongo Yanardağı patladı! En az 3 bin 500 kişi baş ülkeye kaçtı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Nyiragongo Yanardağı’nda patlama meydana gelmesinin ardından, en az 3 bin 500 kişinin Goma şehrinden Ruanda’ya kaçtığı belirtildi.

Haber 23-05-21 13:53

'Kutsal' yanardağda erotik video çektiler! Endonezya polisi her yerde onları arıyor

Endonezya'nın, Bali adasındaki Mount Batur yanardağında erotik video çektikleri söylenen Veronika Troshina ve eşi Mikhail Morozov her yerde aranıyor. Kutsal kabul edilen bu bölgede, bu şekilde çekim yapan kişiler bulundukları takdirde hapse atılacaklar.

Haber 29-04-21 14:07