Eser Haberleri

Mimarı ölünce gizemi 141 yıldır çözülemedi! Dünyanın en iyi mimarları bu eseri tamamlamak için çalışıyor

Dünyanın sayılı eserleri arasında gösterilen ve mimar Antoni Gaudi'nin şaheseri olarak görülen ‘La Sagrada Familia’da sona yaklaşılıyor. Dünyanın en iyi mimarlarının üzerinde çalıştığı bazilikanın 2026 yılında vinçsiz olarak görüleceği değerlendiriliyor.

Kadin

Elazığ'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda bir zanlı yakalandı

Elazığ'da Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen eserlerin ele geçirildiği operasyonda, bir zanlı gözaltına alındı.

Yurthaber

Hatay'da 6 Şubat'taki depremlerden bu yana 550 nitelikli eser enkazdan çıkarıldı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Hatay'da, Afet Bölgesi Kazı Başkanlığınca yürütülen anıtsal ve tescilli kültür varlıklarının kurtarılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Yurthaber

Depremin etkilediği Gaziantep'teki tarihi yapılar bilimin ışığında onarılacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği Gaziantep'te bulunan tarihi yapı ve mekanlardaki hasar kayıt altına alındı.

Yurthaber

Eser

Eser Hakkındaki Haberler Mynet'te. Eser Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Türkmen Gelini, Oy aman aman burası Adıyaman, Tavukları Pişirmişim... Ünlü bestekar enkazda eserlerini arıyor

Türkmen Gelini, Oy aman aman burası Adıyaman ve Tavukları Pişirmişim gibi popüler olan birçok türkünün söz yazarı ve bestekarı olan Adıyamanlı Aziz Çelik, Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketinin ardından enkaz altında kalan eserlerinin tamamının yer alacağı kitabın taslağını ve bilgisayarını arıyor.

Haber

Eser eş anlamlısı nedir? Eser kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Eş anlamlı sözcükler, yazılışları ve okunuşları farklı olan ama aynı anlama gelen sözcükleri ifade etmek için kullanılır. Bir kelimeye farklı alternatiflerin olması ifadeleri farklı şekillerde kurmamızı sağlar. Anlamdaşı bulunan sözcüklerden birisi de eserdir. Pek çok kelimede olduğu gibi eser kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük sayısı da birden fazladır. Anlamdaşlarından bazıları Türkçe kökenli olup bazıları da yabancı kökenlidir. Peki, eser eş anlamlısı nedir?

Egitim

Hatay'da evinde sikke, sütun ve heykel başı bulunan zanlı yakalandı

Hatay'da evinde sikke, sütun ve heykel başı bulunan zanlı yakalandı

Yurthaber

Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet sergisi yarın açılacak

"Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet" sergisi yarın açılacak

Yurthaber

Rodos'taki Osmanlı mirası eserler adadaki Türk medeniyetinin izlerini taşıyor

Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522'deki fethinin ardından yaklaşık 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Rodos Adası'na gelenleri, fethin simgesi olarak inşa edilen Süleymaniye ile halen ibadete açık tek cami Pargalı İbrahim Paşa camilerinin silueti karşılıyor - Adanın yerli Türklerinden 87 yaşındaki Şahap Kaşlıoğlu: - "Pargalı İbrahim Paşa Camisi'nin yapımına 1530'da başlanmış ve inşası 10 yıl kadar sürmüş. Caminin ibadete açıldığı 1540 yılında ise önüne çınar ağacı dikilmiş. Dikene Allah rahmet eylesin, ben de hala gölgesinde oturuyorum"

Yurthaber

Agnes Denes'in Yaşayan Piramiti Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Agnes Denes'in "Yaşayan Piramit"i Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Yurthaber

Anamorfoz Atatürk İzmir Enternasyonel Fuar'ında ziyaretçilerle buluştu

"Anamorfoz Atatürk" İzmir Enternasyonel Fuar'ında ziyaretçilerle buluştu

Yurthaber

Kralların ressamı Rahmi Pehlivanlı, yarım asrı aşan ömrüne binlerce eser sığdırdı

Özellikle kral, kraliçe ve devlet adamlarının portrelerini yapan Pehlivanlı, Şam'dan Bağdat'a, Berlin'den Londra'ya, Lahor'dan Lagos'a yurt dışında birçok şehirde açtığı sergilerle Türkiye'yi tanıttı - Kırıkkale Kültür ve Turizm Müdürü Onur Kızılkaya: - "En son çalıştığı portre Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a aittir. Sanatçı, Türkiye'de 5, dünyada 60'ın üzerinde kişisel sergi açmıştır"

Yurthaber

Roma'nın ilk imparatoru Augustus'un şehrinde kazılar yeniden başladı

Uşak'taki Sebaste Antik Kenti'ndeki çalışmalar iki kilisenin bulunduğu alanda yoğunlaşacak - İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan: - "Kazıyı tamamladığımızda burayı bir Efes şeklinde dönüştürmeyi, kiliseleri yeniden ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Aynı zamanda bu alanı arkeopark yapmak gibi bir düşüncemiz var"

Yurthaber

Üniversite öğrencisi atıkları da kullanarak üç boyutlu minyatürler yapıyor

Eskişehir'de animasyon çizgi filmi yapan arkadaşına yardım ederken üç boyutlu modelleme sanatıyla tanışan üniversite öğrencisi Didem Kalaycı, tekstil, cam, plastik gibi atık malzemeleri de kullanarak yaptığı eserleri sergilemeye hazırlanıyor

Yurthaber

Adana'da höyükte bulunan 3 bin 800 yıllık mühür kentin ticari hayatına ışık tutuyor

Müze Müdürü Nalan Çopuroğlu Yastı: - "Tepebağ'da bu mührün bulunmasından, milattan önce 1800'lü yıllarda Anadolu ve Suriye arasında çok önemli ticari bir ağının bulunduğunu ve bu ticaret yolunda Adana'nın çok önemli bir istasyon olduğunu anlıyoruz"

Yurthaber