Madenci Haberleri

Bartın'da maden ocağında vagonların arasına sıkışan işçi hayatını kaybetti

Bartın'ın Amasra ilçesinde özel bir maden ocağında vagonların arasına sıkışarak yaralanan işçi, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Yurthaber 02-01-2024 11:52

Somalı madenciler arama kurtarma görevleri için hazır

Yer altında ekmek mücadelesi veren Somalı madenciler, kendilerini maden kazalarının yanı sıra deprem ve benzeri afetlere karşı da hazır tutuyor. - Maden teknik müdürü Mustafa Çalık: - "Rabb'im bir daha ülkemize böyle afetler yaşatmasın. Maalesef deprem de doğanın bir gerçeği. Olduğu takdirde biz her zaman görev için hazır ve nazırız"

Yurthaber 04-12-2023 11:07

TTK ustaları, atıl haldeki iş makinesini tamir ederek üretime kazandırdı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi görevlileri, kurumdaki arızalı elektrikli iş makinesini tamirini yaparak ocakta kullanmaya başladı.

Yurthaber 17-11-2023 13:47

Amasra'daki patlamada hayatını kaybeden 43 madenci anıldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında geçen yıl 14 Ekim'deki patlamada yaşamını yitiren 43 madenci anıldı.

Yurthaber 13-10-2023 09:39

Zonguldak'ta emekli olan madenci kendi başlattığı gelenekle uğurlandı

Son iş gününde ocak içerisinde arkadaşları tarafından üzerine talaş, çamur ve yağ atılıp iş kıyafetleri yırtılan Erol Toprak, ocaktan çıktıktan sonra hortumla su tutularak fırçayla temizlendi.

Yurthaber 04-08-2023 11:41

Başlattığı geleneğin kurbanı oldu! Şaşkına çeviren görüntüler: Kıyafetlerini parçalayıp çamur ve yağa buladılar

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında 20 yıl çalışan Erol Toprak (44) 14 yıl önce başlattığı gelenekle uğurlanıp emekli oldu. Arkadaşları tarafından iş kıyafetleri parçalanıp, çamur ile yağa bulanan Toprak, “Bu geleneği ben başlatmıştım. 14 senedir devam ediyoruz. Sıra bana geldi. Arkadaşlarım ‘sen başlattın sıra sana geldi’ diyerek yırtmaya başladı” dedi. İşte o ilginç görüntüler...

Haber 04-08-2023 11:30

Kütahya'da yerin 300 metre altında madenciler ilk iftarını yaptı

Türkiye'nin en önemli linyit kömürü üretim merkezlerinden Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki maden işçileri, ramazanın ilk iftarını yerin yüzlerce metre altında yaptı.

Yurthaber 24-03-2023 08:18

Madenci baba enkazda can kurtardı, kızı çadır kentte çocuklara moral verdi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından Zonguldak'tan bölgeye gelerek arama kurtarma çalışmalarına katılan madenci babasından etkilenen Elif Yaşar Birol, çadır kentte çocuklara moral aşılıyor.

Yurthaber 02-03-2023 15:37

Deprem bölgesinde çalışmak için gelen madenciden duygulandıran sözler! Sosyal medya bunu konuşuyor... 'Bizim için vazgeçmek yok'

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Son olarak isminin Ömer Tok olduğu öğrenilen ve bölgeye arama kurtarma çalışmaları için gelen madencinin verdiği röportaj sosyal medyada gündem oldu. Duygu dolu konuşması gündem olan Ömer Tok, "Bizim için vazgeçmek yok. Mücadelemize devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber 16-02-2023 16:25

Zonguldaklı madenciler yaptıkları 512 sobayı deprem bölgesine gönderdi

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) çalışan maden işçileri, depremzedeler için yaptıkları 512 sobanın yanı sıra odun ve kömürü deprem bölgesine gönderdi.

Yurthaber 16-02-2023 09:37

Kazma ve küreklerle deprem bölgesine koşmuşlardı! Zonguldaklı madenciler havalimanında böyle karşılandı: Kahramanlar hoş geldiniz

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan 116 kişilik madenci ekibi Türk Hava Kuvvetleri’ne ait kargo uçağıyla Zonguldak'a döndü. "Kahramanlar hoş geldiniz" diyerek karşılanan madenciler yaşadıklarını anlattı. Madenci Alper Sarıoğlu, "Biz yer altında öğrendiğimiz tahkimatları, teknikleri bu sefer depremde kullandık" ifadelerini kullandı. Maden işçisi Tayfun Ayhan ise "En ufak taşın bile altına bakmaya çalıştık" dedi.

Haber 15-02-2023 00:08

‘Hiç canınızı düşünmüyor musunuz?’ sorusuna madenciden duygu dolu cevap!

Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından Kahramanmaraş’taki kurtarma çalışmalarında görev yapan bir madencinin canlı yayındaki sözleri duygulandırdı. Muhabirin sorduğu "Hiç canınızı düşünmüyor musunuz?" sorusuna yanıt veren bir madencinin ‘Bizim canımız şu an Türkiye’ demesi ile birlikte duygu dolu anlar yaşandı.

Haber 13-02-2023 07:12

Adıyaman'da maden işçileri 7 yaşındaki çocuğu enkazdan kurtardı

Zonguldak'tan deprem bölgesine giden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden işçileri, Adıyaman'da 7 yaşındaki kız çocuğunu enkaz altından sağ çıkardı.

Yurthaber 08-02-2023 14:10

SON DAKİKA | Bartın'daki maden faciasından günler sonra bir acı haber daha! Bakan Koca duyurdu

Son dakika haberi: Bartın'da 14 Ekim'de meydana gelen ve 41 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasından günler sonra yeni bir acı haber geldi.

Haber 04-11-2022 15:30

Son dakika: Destek paketi, torba teklife eklendi: Madenci yakınları için nakdi destek ve iş imkanı getiren düzenleme

Son dakika haberine göre, iş kazası sonucu ölen maden işçisinin genel sağlık sigortası primi dahil, primlere ilişkin her türlü borçları silinecek. Kazada hayatını kaybeden maden işçisinin anne babasına aylık bağlanacak. Bağlanan aylıklara ilişkin primlerin eksik kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Haber 24-10-2022 23:38

Zonguldak'ta madenciler patlamada hayatını kaybeden işçiler için dua etti

Zonguldak'ta madenciler patlamada hayatını kaybeden işçiler için dua etti

Yurthaber 20-10-2022 11:15

Dedesi ve amcaları gibi madencilik yaptı, patlamada hayatını kaybetti

Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağı patlamasında yaşamını yitiren Ercan Saraç'ın babası Hayrullah Saraç: - "Bizim aileye ikinci acı bu. 70 yıl önce amcam 18 yaşında Zonguldak'ta maden ocağında çalışırken hastalanıp vefat etmiş. Babam madenci, 30 yıl çalıştı madende. Oğlumun da madenci olması nasipmiş. Rahmetli dedem kesinlikle madene girmemizi istemedi ama bu iş nasip" - Anne Melek Saraç: - "Uşağıma doyamadım. 4 yaşındaki oğlu 'Babam uyuyor.' diyordu, dün başladı 'Babam öldü.' demeye. Ne yapacaksın, oğlumun acısına nasıl dayanacağım?"

Yurthaber 20-10-2022 11:04

Patlamada hayatını kaybeden madencinin yarım kalan hayalini eşi gerçekleştirecek

Amasra'da maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren Soner Ak'ın dayısı Hasan Yamaner: - "Daha önce mezarlıklara dökülecek suyu, çeşme olmadığı için evlerden taşıyorlardı. 'Buraya çeşme yaptıracağım' dedi. Onun mezarına suyu, yaptırdığı çeşmeden götürüyoruz" - Soner Ak'ın eşi Özge Ak: - "Çeşme daha bitmeden 'Ölürsem, beni çeşmenin olduğu yere gömün' demişti. Bir çeşme daha kaldı, onu da ben yaptıracağım"

Yurthaber 19-10-2022 10:07

Patlamada hayatını kaybeden madenci, ismini 5 yıl önce doğan oğluna vermiş

Amasra'da maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren Deniz Baykal'ın babası Halil İbrahim Baykal: - "Çocuğuna kendi adını koydu. Kalbinde böyle bir şey varmış demek ki Allah'ın takdiri"

Yurthaber 18-10-2022 13:56

Soma'daki faciadan kurtulan madenciler, Amasra'daki ailelerin acısını paylaşıyor

301 işçinin şehit olduğu faciadan kurtulan İbrahim Genç: - "Bire bir aynısını yaşadığım için hallerini anladım. Nasıl çaba sarf ettiklerinin, yaşadıkları sıkıntının farkındaydım. İmkanım ve gücüm olsaydı gidip yardımcı olmak isterdim ancak öyle bir gücümüz yoktu" - Soma'da duman dolan madenden sürünerek çıkan Ahmet Mutluer: - "Bazı hisler anlatılmaz, yer altına girdiğiniz zaman çıkamamak, ailene kavuşamamak da var"

Yurthaber 17-10-2022 14:07

Bartın’daki faciadan yürek yakan fotoğraf! 9 arkadaştan ‘bir ben kaldım’ diyerek paylaştı…

Türkiye Bartın’da gelen maden faciasını konuşmaya devam ederken bölgeden gelen haberler de yürek yakmaya devam ediyor. Yıllık izinde olması nedeniyle faciadan kurtulan Gürkan Yıldırım, madenci 8 arkadaşıyla çektirdikleri fotoğrafı paylaşıp, 'Geriye bir ben kaldım' yazdı. İşte yürekleri yakan o fotoğraf…

Haber 17-10-2022 12:32

Maden faciasında yarım kalan hayaliyle ağlattı! Son paylaşımı yürek dağladı: Her şey fotoğraflarda kalacak

Bartın'daki maden kazasında şehit olan 27 yaşındaki Ercan Akdeniz geride bıraktıkları ve yarım kalan hayalleriyle yürekleri yaktı. Doğaşı Köyü'nde ailesiyle birlikte yaşayan ve bekar olan Akdeniz'in madene girmek için çekilen kurada isminin çıkması için dua edip, hayal kurduğu öğrenilirken; acılı aile "En büyük hayalini gerçekleştirdi ama en büyük hayali yarım kaldı" diye konuştu.

Haber 17-10-2022 10:20

Madendeki patlamada hayatını kaybeden Ramazan Özer ve Soner Ak, son yolculuğuna uğurlandı

Cenaze törenlerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katıldı

Yurthaber 16-10-2022 19:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yaralı madencilere ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın'daki maden patlamasında yaralanan işçileri ziyaret etmek üzere Çam ve Sakura Şehir Hastanesine gitti.

Haber 16-10-2022 16:43

Bakan Bozdağ, Amasra'da maden ocağındaki patlamada yaralanan işçileri ziyaret etti

Bakan Bozdağ, Amasra'da maden ocağındaki patlamada yaralanan işçileri ziyaret etti

Yurthaber 16-10-2022 12:01

Aynı madende çalışan kardeşleri patlama ayırdı! Kardeşi şehit oldu, ağabey yaralı: Hayat bu kadar ucuz olmamalı

Türkiye dün akşam Bartın'da meydana gelen patlamada hayatını kaybeden şehitlerine ağlıyor. Her saat yeni gelişmenin yaşandığı kahreden olayda can kaybı sayısı 41 oldu. 6 madenci Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne sevk edilmişti. Madenci İzzet Ak (42) 10 yıldır madende çalışıyordu, kardeşi Soner Ak (35) ise 4 yıldır çalışıyordu. Patlamada Soner Ak hayatını kaybederken, İzzet Ak ise yaralandı. Madencilerin yakınları, "Hayat bu kadar ucuz olmamalı" diyerek isyan etti.

Haber 15-10-2022 16:50

Türkiye'de Sorumlu Madencilik İnisiyatifi çalışmaları devam ediyor

Türkiye'de "Sorumlu Madencilik İnisiyatifi" çalışmaları devam ediyor

Yurthaber 24-09-2022 12:53

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bartın'da madencilerle buluştu:

"Geçtiğimiz yıl maden ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu sene bu 6 milyar doları da aşacağız. Dün ithal ettiğimiz ürünleri bugün artık ihraç eder hale geldik" - "Üretim artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz lazım. Üretim artışını sağlayacağız, hem de iş kazalarını daha da azaltmış olacağız. Ne kadar mekanize olursak size de faydası var. Beden gücünü daha az kullanmış olacağız"

Yurthaber 20-09-2022 19:05

TTK'ye ait maden ocağının yeni panosunda üretime başlandı

TTK'ye ait maden ocağının yeni panosunda üretime başlandı

Yurthaber 01-09-2022 15:30

Zonguldak'ta maden ocağında 2 işçi hafif yaralandı

Zonguldak'ta maden ocağında 2 işçi hafif yaralandı

Yurthaber 11-06-2022 00:44

O ülkede kan donduran çatışma: 200 ölü, 500 yaralı!

Afrika ülkesi Çad’da madenciler arasında çıkan çatışmada 200 kişinin öldüğü, 500 kişinin de yaralandığı iddia edildi. Çad hükümetinden ölü sayısına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, ölü sayısının artabileceği öne sürüldü.

Haber 25-05-2022 20:36

Denizli'deki maden işçisi Ali Rıza Kut kimdir? Ali Rıza Kut nereli ve kaç yaşındaydı? Evli mi, çocukları var mı?

Denizli'de maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden Ali Rıza Kut, vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Acıpayam'daki maden ocağında gerçekleşen göçükte 16 madenci kendi çabalarıyla kurtulmayı başardı fakat olaya ilişkin detaylar yürek sızlattı. Peki Denizli'deki maden işçisi Ali Rıza Kut kimdir? Denizli'de maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden Ali Rıza Kut nereli ve kaç yaşındaydı? Evli mi, çocukları var mı? İşte detaylar...

Haber 25-05-2022 07:38

Soma faciası ne zaman oldu? Soma faciasında kaç kişi öldü? Nedeni nedir, dava kaç yıl sürdü?

Soma faciası tüm Türkiye'yi derinden sarsmıştı. Üzerinden 8 yıl geçen olay, Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlar internette, Soma faciası ne zaman oldu? Soma faciasında kaç kişi öldü? Nedeni nedir, dava kaç yıl sürdü? soru ve konu başlıklarını araştırmaya başladı. 13 Mayıs Cuma (bugün), faciada hayatını kaybeden madenciler anılacak. İşte olaya ilişkin detaylar...

Haber 13-05-2022 08:59

MİSGEP kapsamında 10 bin madencinin sağlık gözetimi yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: - "Çalışanlarımızın sağlıklarını ve çalıştıkları koşulları önemsiyoruz. Örnek teşkil etmesi amacıyla 10 bin maden çalışanı için bedelsiz periyodik sağlık gözetimini bu ay itibarıyla başlattık"

Yurthaber 26-04-2022 14:40

Zonguldak'ta madenciler Çanakkale şehitleri için dua etti

Zonguldak'ta madenciler Çanakkale şehitleri için dua etti

Yurthaber 18-03-2022 15:59

Grizu faciasında babasını kaybeden maden işçisinin acısı dinmiyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğünde 3 Mart 1992'de 263 maden işçisinin öldüğü grizu patlamasında babasının da hayatını kaybettiği ocakta çalışan Ahmet Ali Mumcu, facianın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen yaşadığı acıyı unutamıyor - Maden işçisi Mumcu: - "Bizim için zor süreçti, çocukluğumuzu yarım yaşadık. Baba acısı, hasreti yaşamak farklı bir şey"

Yurthaber 02-03-2022 11:28

Zonguldak'ta 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlandı

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil: - "Yer altında çıkarılmayı bekleyen 1,5 milyar ton taş kömürü rezervimiz var. Bu rezervi yer üstüne çıkarıp ülkemiz sanayisine kazandırma zorunluluğumuz var"

Yurthaber 04-12-2021 15:18

Taş kömürü çıkaran madencilerin mutlak karanlıktaki zorlu mesaisi

"Kara elmas diyarı" Zonguldak'ta yerin metrelerce altındaki taş kömürünü yeryüzüne çıkararak ülke ekonomisine katkı sağlayan madenciler, rızıklarını dünyanın en zor mesleklerinden birini yaparak kazanıyor - Maden işçisi Tolga Arslan: - "Madencilik çok kutsal bir meslek. Yerin metrelerce altına iniyorsunuz, oradan kömürü yerin üstüne çıkarmak kolay bir iş değil. Kömürü milletimizin, vatanımızın hizmetine sunmak büyük bir hizmet"

Yurthaber 04-12-2021 11:18

Altın madeni emekçileri AA'nın Yılın Fotoğrafları oylamasına katıldı

Altın madeni emekçileri AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı

Yurthaber 04-12-2021 10:41

Kütahya'da kömür ocağında göçük: 1 yaralı

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kömür ocağında meydana gelen göçükte bir madenci yaralandı.

Haber 11-09-2021 01:25

Ankara'dan dönen maden işçileri kaza yaptı! Tahir Çetin ve Ali Faik İlter hayatını kaybetti

Manisa'nın Soma ilçesinden kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacakları için gittikleri Ankara'ya girişleri engellenen maden işçilerinden acı haber geldi. Dönüş yolunda kaza geçiren madencilerden Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ve Ali Faik İlter hayatını kaybetti.

Haber 09-07-2021 08:58

Peru’da madencileri taşıyan otobüs kaza yaptı: 27 işçi hayatını kaybetti

Peru’da madencileri taşıyan otobüsün kaza yapması sonucu 27 işçi hayatını kaybederken, 13 işçi ise yaralandı.

Haber 18-06-2021 23:23

Soma'daki maden faciası davasında 4 sanık yeniden yargılanıyor

Mahkeme başkanı, davayla ilgili kararı mahkeme heyetiyle oylamak üzere duruşmayı 16 Haziran Çarşamba'ya erteledi

Yurthaber 14-06-2021 20:41

Madenler için destek başvuruları 31 Mayıs'ta sona erecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yer altı maden işletmelerine yönelik yürütülen Finansal Destek ve Rehberlik Programı faydalanıcılarının hibe ödeme taleplerini 31 Mayıs'a kadar iletmeleri gerektiğini açıkladı.

Finans 28-05-2021 14:01

Madencilik sektörü nisanda ihracatını artırdı

Madencilik ürünleri ihracatı, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69,6 artarak 329 milyon 305 bin dolardan 558 milyon 471 bin dolara yükseldi.

Finans 04-05-2021 12:26

Maden işi erkek işi algısını yıkarak başına geçtiği şirkette 84 milyon lira ciro yaptı

Babası kalp krizi sonucu ölünce İstanbul'da sürdürdüğü avukatlık mesleğine ara verip Muğla'nın Yatağan ilçesindeki ailesine ait mermer şirketinin yönetim kurulu başkanlığını devralan 31 yaşındaki Melike Alpay Özmen, 4 yılda firmadaki kadın istihdam oranını yüzde 30 artırdı. Yönetimin başına geçtiğinde firmanın yaklaşık 8,5 milyon lira olan cirosu, 2020'de 84 milyon liraya ulaştı.

Haber 02-03-2021 16:26

Kripto para madenciliğine ilgi bilgisayar parçalarının fiyatını artırdı

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, kripto para madenciliğine ilginin bilgisayar parçası fiyatlarını artırdığını söyledi.

Finans 24-02-2021 14:06

Maden ocağındaki kazada hayatını kaybeden kuzenlerin son görüntüleri ortaya çıktı

Elazığ’da bir maden ocağında yaşanan asansör kazasında hayatını kaybeden 2 kuzenin maden ocağında çekilmiş beraber türkü söylerken görüntüleri ortaya çıktı.

Haber 20-02-2021 10:01

Çin’de mahsur kalan madencilerden 11’i iki hafta sonra kurtarıldı

Çin’de bir altın madeninde meydana gelen patlama sonucu mahsur kalan 22 madenciden 11’i iki hafta sonra kurtarıldı.

Haber 24-01-2021 11:06