Ay (Dünya'nIn Uydusu) Haberleri

Ay’a tarihi bir iniş yapan uzay aracı Odysseus'tan fotoğraf geldi! “Hayatta ve iyi durumda

ABD’nin Ay’a iniş yapan insansız uzay aracı Odysseus Ay’dan görüntü paylaştı. Öte yandan aracın gövdesinin yatay konumda olduğunu belirten Intuitive Machines'nin CEO'su ve kurucu ortağı Steve Altemus, Odysseus’un iniş yaparken yüzeye bir ayağını takıp düşmüş olabileceğini belirtti.

Haber 25-02-2024 09:55

Bilim insanları bu kez Mini Ayları gözüne kestirdi: Gezegenler arası bir tür olmamıza yardımcı olabilirler!

Dünya'ya olan yakınlıkları nedeniyle keşif için başlıca adaylardan biri "Mini Aylar" (minimoon) oluyor. Şimdi bazı bilim insanları, gezegenlerin ve uydularının oluşum ve evrimine dair önemli bilgiler sağlayabileceği düşünülen bu küçük uyduları, insanlığı kozmosun derinliklerine taşımak için kullanmak istiyor.

Haber 19-02-2024 10:29

NASA 'İlk kez gerçekleşti' dedi! Defalarca denenmişti sonunda başarılı oldu... Ay'daki nesneler artık izlenebilecek

NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter (Ay Keşif Aracı), gelecekteli ay inişlerinin hassasiyetini büyük ölçüde arttırabilecek deneyde lazer ışınlarının başarılı bir şekilde geri yansıtılması sağlandı. Işığın geri yansıtılmasına dayanan prensip Ay'ın yüzeyindeki nesnelerin daha kolay bir şekilde takip edilmesini sağlayacak.

Trend 23-01-2024 10:31

Japonya'nın uzay aracı Ay'a yumuşak iniş gerçekleştirdi! Dünyadaki 5. ülke oldu

Ülkeler arasındaki uzay yarışı giderek kızışırken, Japonya Ay’a uzay aracı ile yumuşak iniş yapan 5’inci ülke oldu. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) adlı insansız uzay aracının Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirdiğini açıkladı. Ay aracından henüz görüntü alınamazken, yapılan inişin animasyonları da JAXA tarafından paylaşıldı. Ay'a daha önce ABD, Rusya, Çin ve Hindistan'ın uzay araçları iniş yapabilmişti.

Haber 19-01-2024 21:57

Bu duyguyu tarif etmek imkansız NASA'dan 50 yıl sonra bir ilk! Dikkat çeken 'Star Trek' detayı

Özellikle uzay ve uzay araştırmalarında ilklere imza atmak konusunda uzun bir geçmişe sahip olan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1972 yılından bu yana ilk Ay misyonuna başlıyor. Hatta ilk ticari iniş aracını taşıyan Vulcan Centaur roketi bugün Florida'dan fırlatıldı! Roketin 23 Şubat Cuma günü Ay’a inmesi planlanırken, ABD bilim kurgu dizisi "Star Trek" ilgili detay da dikkat çekti.

Haber 08-01-2024 18:21

Hindistan'ın Ay aracı yeniden uyanabilecek mi? Umutlar giderek azalıyor!

Hindistan'ın uzay aracı, ağustos ayında Ay'ın Güney Kutbuna iniş gerçekleştirip tarihe geçmişti. Ancak dondurucu Ay sıcaklıklarından korunmak için kapanma moduna giren araç ile iletişim kurulamıyor. Aracın yeniden uyanıp uyanmayacağı merak edilirken, gelen açıklamalar umutların giderek azaldığını gösteriyor.

Haber 26-09-2023 12:29

Hindistan durmuyor: Ay sonrası yeni hedef Güneş!

Hindistan, Chandrayaan-3 görevi kapsamında bir uzay aracını Ay'a başarıyla indirerek önemli bir başarıya imza atmış ve Ay'ın az keşfedilen güney kutbuna inen ilk ülke olmuştu. Hindistan'ın uzay ajansı ISRO, tarihi başarıdan birkaç gün sonra, Güneş'i incelemeyi amaçlayan yeni bir uydu fırlatmaya hazırlanıyor. Böylece ISRO, Güneş'in faaliyetlerini ilk kez uzaydan gözlemlemeyi umuyor.

Haber 31-08-2023 15:35

Saat 04.36'da herkes gökyüzüne baktı! Mavi Ay” izleyenleri kendine hayran bıraktı

Ay'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu ve normalden daha parlak gözlendiği 'Mavi Ay' gökyüzünde zirveye ulaşarak, en parlak ve büyük haliyle gözlendi. Saat 04.36'da oluşan bu görüntüleri fırsat bilenler, ellerinde cep telefonları ile ayın bu evresini kaydetti.

Haber 31-08-2023 09:31

Hindistan'ın Ay'ın güneyine inen keşif aracı Chandrayaan-3'ün fotoğrafları paylaşıldı

Hindistan'ın Chandrayaan-3 adlı uzay keşif aracının Ay'ın güney yüzüne başarıyla inişinin ardından ilk fotoğraflar geldi. İniş sonrasında bünyesindeki tekerlekli araç Pragyaan'ı Ay yüzeyine bırakan Chandrayaan-3'ün görüntüleri heyecanla karşılandı.

Haber 25-08-2023 16:17

Hindistan'dan tarihi başarı... Ay'ın güney kutbuna iniş yapan ilk ülke oldu!

Hindistan, tarihi bir başarıya imza attı. Ülkenin uzay aracı Chandrayaan-3, Ay yüzeyine başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Hindistan, Ay'ın az keşfedilen güney kutbuna inen ilk ülke oldu.

Haber 23-08-2023 15:53

1976'dan bu yana Ay'a gönderdikleri ilk uzay aracı... Luna-25, Dünya'nın doğal uydusunun yörüngesine girdi!

Rusya'nın 1976'dan bu yana Dünya'nın doğal uydusu Ay'a gönderdiği ilk uzay aracı Luna-25'in Ay'ın yörüngesine girdiği bildirildi. Rusya Federal Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamada, uzay aracındaki tüm sistemlerin normal şekilde çalıştığı kaydedildi.

Haber 16-08-2023 17:53

Rusya, Ay’a göndermişti! Luna-25 ile ilgili yeni gelişme...

Rusya’nın su kaynağı aramak için Ay’a gönderdiği "Luna-25" uzay aracındaki bilimsel araçların faaliyete geçtiği ve ilk verilerin işlenmesine başlandığı bildirildi.

Haber 14-08-2023 10:11

NASA'dan Ay'a gidecek astronotlar için özel araçlar: Astrovanlar

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a gidecek Artemis astronotlarını uzay araçlarına taşıyacak ve ajansın tarihine de saygı duruşunda bulunacak özel araçları tanıttı. NASA'dan yapılan açıklamada, "çevre dostu" araçların, gelişmiş Orion mürettebat yaşam sistemi uzay giysileri içindeki dört astronotun yanı sıra bir uzay giysisi teknisyeni de dahil olmak üzere destek personelini taşıyacak şekilde tasarlandığı ifade edildi.

Haber 17-07-2023 10:13

Çin, 2030'a kadar Ay'a insan göndermeyi planlıyor!

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA), 2030 yılına kadar Ay'a insan göndermeyi hedeflediklerini açıkladı. Ay'a insanlı iniş projesinin başarılı olması halinde Çin, ABD'den sonra bunu başaran ikinci ülke olacak.

Haber 13-07-2023 15:47

İşte Çin'in Ay hedefi! 2030'a dek...

Çin'in uzay çalışmaları devam ediyor. Uzay yarışında önemli bir oyuncu olmayı başaran ülke şimdi Ay'a ayak basma hedefini açıkladı. Çin, 2030 yılına dek Ay'a insanlı sefer düzenleyerek ayak basmayı hedeflediğini bildirdi.

Haber 29-05-2023 13:02

ABD kolları sıvadı: Ay'ın navigasyon haritası çıkarılıyor

ABD Ulusal Coğrafi İstihbarat Ajansı Direktörü Tümamiral Frank Whitworth, Ay için Dünya üzerindekine benzer bir navigasyon sistemi geliştirmek üzere çalışma yaptıklarını açıkladı. Whitworth, “Ay Referans Çerçevesi” olarak adlandırılan sistemin Dünya Jeodezi Sistemi'nin benzer bir işlevini yerine getireceğini aktardı. Whitworth'a göre ileride diğer gezegenler için benzer navigasyon sistemleri geliştirmek üzere çalışmalar da yapılacak.

Haber 24-05-2023 09:17

Ay'ın karanlık yüzünde çarpıcı keşif! Hawaii Adası'nın 5 katı büyüklüğünde...

Ay'ın karanlık yüzüyle ilgili çarpıcı bir keşfe imza atıldı. Bilim insanları, Ay'ın karanlık yüzünde bulunan Aitken Havzası'nda dev bir yapı keşfetti. Aktarılan habere göre dev yapı, Hawaii Adası'nın 5 katı büyüklüğünde. ABD'nin Baylor Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Peter James, dev yapıyı tarif ederken yaptığı değerlendirme ise dikkat çekti.

Haber 05-05-2023 17:18

Bugün Ay yüzeyine inmesi planlanıyordu! Japon ispacein uzay aracı düştü mü?

Japonya merkezli ispace şirketi tarafından üretilerek Ay'a gönderilen uzay aracının akıbeti merak ediliyor. 26 Nisan'da Ay yüzeyine inmesi planlanan uzay aracının Ay yüzeyine inerken düşmüş olabileceği bildirildi. Firma tarafından yapılan açıklamada, "Uzay aracının, Ay yüzeyine sert bir iniş yapmış olma ihtimali yüksek" ifadeleri kullanıldı.

Haber 26-04-2023 08:16

Çin durmuyor: Şimdi de 3 aşamalı 'Ay' planı açıkladılar! Oldukça dikkat çekti...

Çin, Ay'da uluslararası araştırma istasyonu kurmak için 3 aşamalı plan açıkladı. Araştırma istasyonunun temel halinin oluşturulması için ilk aşamada, 2028'e kadar 3 keşif görevi kapsamında 7 fırlatış yapılacak. Ay'da uluslararası uzay istasyonu kurulması için 2030-2040 yıllarında 5 ayrı görevin yürütülmesi, 2040-2050 yıllarında ise istasyonun uygulama odaklı bir üsse dönüştürülmesi için daha ileri altyapının kurulması hedefleniyor.

Haber 26-04-2023 07:58

ABD ve Kanada, Ay'a göndereceği astronotlarını açıkladı! İlk kadın ve ilk siyahi insanın Ay'a ayak basmasına zemin hazırlayacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Kanada Uzay Ajansı (CSA), Ay'a dönüş programının ilk mürettebatlı uçuşunun astronotlarını açıkladı. 10 gün sürecek Ay görevinde ilk kez bir kadın ve bir siyahi astronot yer aldı. NASA'dan yapılan açıklamada "Bu uçuş, Artemis programı kapsamında ilk kadın ve ilk siyahi insanın Ay’a ayak basmasına zemin hazırlayacak ve gelecekteki uzun vadeli insanlı keşif görevleri için yol açacak" ifadeleri kullanıldı.

Haber 03-04-2023 23:06

Tayvan'da Ay ile Venüs'ün buluşması Türk bayrağını andırdı

Tayvan’da Ay ile Venüs’ün yan yana gelerek oluşturduğu görüntü Türk bayrağını andırdı.

Haber 25-03-2023 09:16

NASA tanıttı... Özel olarak tasarlandı! 'Daha modern ve esnek'

Gözünü yıllar sonra tekrar Ay'a çeviren NASA, bu kez Ay'da giyilmek üzere özel olarak tasarlanmış yeni uzay giysisiyle gündemde. Ajans, önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay'a gitmesi beklenen ilk astronotlar için özel olarak tasarlanmış ve aksesuarlandırılmış yeni nesil uzay giysisinin ilk prototipini tanıttı. Yeni giysinin daha modern ve esnek olduğu söyleniyor.

Haber 16-03-2023 12:52

Dünya, bu çalışmayı konuşuyor... Bir gizem çözülmüş olabilir

Dünya'nın uydusu Ay hakkında şaşırtan yeni açıklamalar yapılırken, Çinli bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma gündem oldu. Çalışmaya göre, bilim insanları, uzun süredir devam eden bir Ay bilmecesini çözmüş olabilir.

Haber 16-01-2023 16:09

Ay'a yeniden yolculuk: Heyecanla takip edilen Artemis I tamamlandı! Apollo 13'ün mesafe rekorunu aştı

İnsanlık yıllar sonra gözünü yeniden Ay'a çevirdi. Bu kapsamda Orion uzay aracını taşıyan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin geçen ay fırlatılmasıyla Artemis I mürettebatsız test uçuşu başlamıştı. Artemis I mürettebatsız test uçuşu, Orion uzay aracının Meksika açıklarına inerek Dünya’ya dönmesiyle tamamlandı. NASA'dan yapılan açıklamada, Apollo 13'ün mesafe rekorunu aştığı kaydedildi.

Haber 12-12-2022 15:25

Japonya'nın Ay macerası: M1 iniş aracı SpaceX roketi ile fırlatıldı

Japonya şirketi iSpace'in HAKUTO-R görevi çerçevesinde Ay'a göndermeyi hedeflediği M1 uzay aracı, SpaceX'e ait Falcon-9 roketi ile fırlatıldı.

Haber 11-12-2022 12:33

Şimdi Ay düşünsün! Japon milyarder Maezawa, 2023'teki Ay seyahatinin yolcularını duyurdu: Aralarında K-Pop sanatçısı da var

Japon milyarder Maezawa Yusaku, SpaceX roketiyle 2023'te çıkacağı özel Ay seyahatine hazırlanıyor. 47 yaşındaki milyarder Maezawa, Ay seyahatine katılacak 8 kişiyi ise duyurdu. Duyuruya göre, yaklaşık 1 milyon başvurunun geldiği tura katılacaklar arasında K-Pop sanatçısı Choi Seung Hyun da bulunuyor. Geçen yıl "Ay'a giden ilk Japon sivil" unvanını elde eden Japon Maezawa, Ay seyahatinin masraflarını üstlenecek.

Haber 09-12-2022 11:42

Orion eve dönüyor! Yakaladığı şaşırtıcı görüntü nefesleri kesti: Bu biziz

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Orion uzay aracı eve dönüyor. Orion Artemis 1 görevi kapsamında 16 Kasım'da Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle uzaya fırlatılmıştı. Şaşırtıcı görüntüler yakalayan araç şimdi Dünya'ya dönüş yolculuğuna başladı. Orion, yakaladığı 'Hilal Dünya' görüntüsüyle ise nefesleri kesti. NASA o görüntüyü "Bu biziz" diyerek paylaştı.

Haber 07-12-2022 10:32

Orion yakaladı, NASA paylaştı! İşte Ay yüzeyinin akıllardan kolay kolay çıkmayacak fotoğrafları...

Artemis I görevi kapsamında Ay'a giden Orion kapsülü, Ay yüzeyinin akıllardan kolay kolay çıkmayacak fotoğraflarını yakaladı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise Orion'un çektiği Ay fotoğraflarını resmi hesabından paylaştı. Tüm dikkatlerin Ay'a çevrilmesini sağlayan fotoğraflar gerçekten de olağanüstü görünüyorlar.

Haber 28-11-2022 10:02

Nefesler tutulmuştu! Beklenen oldu: NASA'nın Orion kapsülü Ay'da yörüngesine ulaştı

16 Kasım'da Dünya'dan fırlatılıp Ay yolculuğuna başlayan Orion kapsülünden yeni haberler gelmeye devam ediyor. Gün içinde Ay'a varması için nefeslerin tutulduğu kapsül beklenen gelişmeye imza attı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Ay'a dönüş projesi olarak bilinen "Artemis" misyonuyla fırlattığı Orion kapsülünün, Ay'ın arka yüzünde yörüngeye ulaştığı belirtildi. NASA'dan yapılan açıklamada, Orion'un,128 kilometre ile Ay'ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiğini duyurdu.

Haber 21-11-2022 18:23

Çamlıca Cami, Galata Kulesi ve hilal aynı karede buluştu: Ortaya güzel görüntüler çıktı

İstanbul’da eşine az rastlanır bir ay manzarası kaydedildi. Aynı karede buluşan Çamlıca Camii, Galata Kulesi ve hilalin manzarası sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Haber 21-11-2022 11:44

Görevimiz Artemis, hedefimiz Ay! Orion uzay aracı Ay'a ulaşmaya hazırlanıyor

NASA'nın Artemis 1 göreviyle uzaya gönderdiği Orion uzay aracı için artık nefesler tutuldu. Uzay aracı, artık Ay'a ulaşmaya hazırlanıyor. Orion, Ay yolculuğundan birkaç selfie göndermeyi de başardı. Artemis 1 görevi çarşamba günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden NASA'nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü roketin fırlatılmasıyla başlamıştı.

Haber 21-11-2022 11:16

Ay'a geri dönüş misyonu başlatmıştı! NASA, insanların Ay'da yaşayacağı tarihi açıkladı

NASA yıllar sonra Ay'a dönüş projesi kapsamında Orion uzay kapsülü geçtiğimiz günlerde üç kademeli programın ilk aşaması olan Artemis 1 çerçevesinde fırlatılmıştı. NASA Artemis görevinde önemli bir hedef belirlendiğini açıkladı. Uzay ajansı insanların 2020'li yıllar içinde Ay'a sadece gitmesini değil, aynı zamanda orada yaşamasını da isterken, 2030 yılı öncesi işaret edildi.

Haber 20-11-2022 20:29

Ay'da çekilen ilk selfie ve fazlası açık artırmaya çıkıyor: Çoğunu ilk kez göreceksiniz!

İlk insanlı Ay yolculuğu, Apollo Projesi kapsamında 16 Temmuz 1969'daki fırlatışla hayata geçirilmişti. Şimdi uzayda çekilen ilk selfie ve Ay'da çekilen ilk selfie dahil olmak üzere bazı önemli fotoğrafların açık artırmaya çıkacağı duyuruldu. İkonik Apollo görevinden arda kalan bu fotoğrafların çoğu daha önce hiç yayınlanmamış.

Haber 26-10-2022 18:29

Güneş tutulması nasıl izlenir? Güneş tutulması 3d güneş gözlüğü ile mi izlenir? Tutulma öncesi kritik uyarılar

Güneş tutulması bugün (25 Ekim) meydana gelecek. Nadir görülen doğa olaylarından olan Güneş tutulmasını izlemek isteyen vatandaşlar, tutulmanın nasıl izlenebileceğini araştırmaya başladı. Güneş Tutulması Türkiye'den de izlenebilecek. Peki Güneş tutulması nasıl izlenir? Güneş tutulması 3d güneş gözlüğü ile mi izlenir? İşte ayrıntılar...

Haber 25-10-2022 10:34

Güneş tutulması nedir, nasıl oluşur? Türkiye'de görülecek mi? İşte Güneş tutulması Türkiye başlangıç tarihi ve saati!

Güneş tutulması, nadir görülen doğa olaylarından biridir. Bu anı deneyimlemek isteyenler Güneş tutulmasının Türkiye'den ne zaman görüleceğini araştırmaya başladı. Tutulmanın en iyi Rusya'dan görüleceği söyleniyor. Ancak ülkemizden de gözlemlenebilecek. Peki Güneş tutulması nedir, nasıl oluşur? Türkiye'de görülecek mi? İşte Güneş tutulması Türkiye başlangıç tarihi ve saati!

Haber 11-10-2022 15:17

Güneş tutulması ne zaman? 2022 Güneş tutulması saat kaçta başlayacak, hangi ülkelerde görülecek? Türkiye’de görülecek mi?

Güneş tutulması, önemli doğa olaylarından biridir. İzleyicilere eşsiz anlar yaşatan Güneş tutulmasının ne zaman ve saat kaçta meydana geleceği, Türkiye'den görülüp görülmeyeceği araştırılıyor. Peki Güneş tutulması ne zaman? 2022 Güneş tutulması saat kaçta başlayacak, hangi ülkelerde görülecek? Türkiye’de görülecek mi? İşte ayrıntılar...

Haber 11-10-2022 14:41

Bir türlü olmuyor, olamıyor! NASA'nın üst üste fırlatamadığı Artemis için yeni tarih

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) günlerdir çıkan engeller nedeniyle uzaya gönderemediği Artemis roketinin eylül, en geç ekim ayı içerisinde fırlatılması bekleniyordu. Ancak bu beklenti de tutmadı. Artık "nazar değdi" yorumlarının gelmesine sebep olan Artemis resmi olarak kasım ayına ertelendi. Şimdi uzay meraklılarının tüm dileği Ay'ın etrafında dolaşacak aracın kasım ayında sağ salim yolculuğa çıkmasından yana.

Haber 03-10-2022 11:05

2 kez ertelenip nazar değdi yorumlarına yol açmıştı! Artemis 1 için yeni tarih belli oldu

NASA, merakla beklenen Artemis 1 görevini başlatmak adına üçüncü bir deneme yapmak için yeni bir program oluşturdu. NASA, tarihi görev Artemis 1 kapsamında Yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmak için iki deneme yapmıştı ancak iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Bu durum, "Artemis 1'e nazar değdi" gibi ilginç yorumlara yol açmıştı.

Haber 14-09-2022 11:47

Artemis 1'de sona doğru: NASA, yakıt sızdıran contaları değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 görevi kapsamında 29 Ağustos'ta ve 3 Eylül'de yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatmaya çalışmış ancak yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Yeni gelen bilgilere göre NASA, SLS roketinin onarımını tamamladı. Mühendisler, yakıt sızdıran contaları değiştirdi. Tarihi fırlatmada sona doğru yaklaşıyor olabilir, yakında roketin uzaya çıktığına tanık olabiliriz.

Haber 12-09-2022 11:11

Artemis 1'e nazar değdi! İki kez ertelenen tarihi görevde tüm planlar alt üst oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programına nazar değdi. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) hidrojen sızıntısı nedeniyle bir türlü uzaya çıkamadı. NASA ise önümüzdeki günlerde yeni bir deneme yapmayı düşünmüyor.

Haber 05-09-2022 13:10

NASA, tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı gecikmeli de olsa atacak! Tarihi fırlatmanın yeni günü belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı sonunda atıyor. Ajans ilk adımı aslında 29 Ağustos'ta atmayı planlıyor ve Artemis görevi çerçevesinde Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmayı hedefliyordu. Ancak teknik arıza şüphesi nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın 3 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Haber 31-08-2022 09:25

'Artemis 1' şoku! NASA, bugün gerçekleşmesi planlanan tarihi fırlatmayı erteledi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 misyonu kapsamında bugün TSİ 15:33'te Florida'dan yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi'ni (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü uzaya fırlatmaya planlıyordu. Fakat şok bir gelişme yaşandı. Tarihi fırlatma, yaşanan teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Haber 29-08-2022 16:04

NASA yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı bugün atacak! Yeni dönem başlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmak için ilk adımı bugün atacak. Ajans, Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Uçuş öncesi Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı. Fırlatmaya hazır bekleyen Artemis 1 roketinin, TSİ 15:33'te fırlatılması bekleniyor. Roket, Ay'ın çevresinde insansız uçuş gerçekleştirecek.

Haber 29-08-2022 10:04

NASA'nın gözü Ay'da! Yeni nesil mega roketini test uçuşu için fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor. NASA, gelecek hafta Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak.

Haber 25-08-2022 17:19

Uğruna 180 milyon dolar harcanan KPLO’yu uzaya fırlattılar! Güney Kore'nin ay misyonuna yönelik ilk adımı

Güney Kore, ilk ay keşif aracı KPLO’yu uzaya fırlattı. KPLO, SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adımı olan Ay Yörüngesi Keşif Aracı’na (KPLO) 180 milyon dolar harcandığı biliniyor.

Haber 05-08-2022 16:19

Ay'a ayak basan ikinci astronotun ceketine dudak uçuklatan fiyat: En değerlisi oldu!

Neil Armstrong ile birlikte 1969'da Ay'a inen Buzz Aldrin'in tarihi Apollo 11 görevinde uçuş sırasında giydiği ceketi, New York'taki bir müzayedede açık arttırmaya çıkarıldı. Üzerinde ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu ile ABD bayrağının yer aldığı ceket, dudak uçuklatan bir fiyata alıcı buldu. 92 yaşındaki astronotun ceketi satılan en değerli Amerikan uzay eseri oldu.

Haber 27-07-2022 12:34

İnsanlığın yeni Ay yolculuğu için kritik öneme sahipti! NASA'nın CAPSTONE uydusundan haber alınamıyor

NASA'nın Ay'ı incelemek için gönderdiği yeni uydudan haber alınamıyor. İnsanlığın yeniden Ay'a inişi için gerekli bilgileri sağlamak amacıyla fırlatılan CAPSTONE uydusuyla iletişim sıkıntısı yaşandığı ve yeniden temas kurmak için çalışıldığı belirtildi.

Haber 05-07-2022 23:29

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-2022 17:57

Süper Kanlı Ay Tutulması: Ay neden geçici olarak koyu kırmızı renk aldı?

Bugün TSİ 05:30'dan sonra Dünya, birkaç dakika boyunca Güneş ve Ay arasında konumlandı. O sırada Ay tamamen Dünya'nın gölgesinde kaldı ve geçici olarak koyu kırmızı bir renk aldı. Gökyüzü gözlemcileri, bu sırada çarpıcı ve olağandışı bir manzaraya tanıklık ettiler: Süper Kanlı Ay Tutulması.

Haber 28-06-2022 18:58