Ay (Dünya'nIn Uydusu) Haberleri

2 kez ertelenip nazar değdi yorumlarına yol açmıştı! Artemis 1 için yeni tarih belli oldu

NASA, merakla beklenen Artemis 1 görevini başlatmak adına üçüncü bir deneme yapmak için yeni bir program oluşturdu. NASA, tarihi görev Artemis 1 kapsamında Yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmak için iki deneme yapmıştı ancak iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Bu durum, "Artemis 1'e nazar değdi" gibi ilginç yorumlara yol açmıştı.

Haber 14-09-22 11:47

Artemis 1'de sona doğru: NASA, yakıt sızdıran contaları değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 görevi kapsamında 29 Ağustos'ta ve 3 Eylül'de yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatmaya çalışmış ancak yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Yeni gelen bilgilere göre NASA, SLS roketinin onarımını tamamladı. Mühendisler, yakıt sızdıran contaları değiştirdi. Tarihi fırlatmada sona doğru yaklaşıyor olabilir, yakında roketin uzaya çıktığına tanık olabiliriz.

Haber 12-09-22 11:11

Artemis 1'e nazar değdi! İki kez ertelenen tarihi görevde tüm planlar alt üst oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programına nazar değdi. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) hidrojen sızıntısı nedeniyle bir türlü uzaya çıkamadı. NASA ise önümüzdeki günlerde yeni bir deneme yapmayı düşünmüyor.

Haber 05-09-22 13:10

NASA, tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı gecikmeli de olsa atacak! Tarihi fırlatmanın yeni günü belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı sonunda atıyor. Ajans ilk adımı aslında 29 Ağustos'ta atmayı planlıyor ve Artemis görevi çerçevesinde Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmayı hedefliyordu. Ancak teknik arıza şüphesi nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın 3 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Haber 31-08-22 09:25

'Artemis 1' şoku! NASA, bugün gerçekleşmesi planlanan tarihi fırlatmayı erteledi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 misyonu kapsamında bugün TSİ 15:33'te Florida'dan yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi'ni (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü uzaya fırlatmaya planlıyordu. Fakat şok bir gelişme yaşandı. Tarihi fırlatma, yaşanan teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Haber 29-08-22 16:04

NASA yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı bugün atacak! Yeni dönem başlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmak için ilk adımı bugün atacak. Ajans, Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Uçuş öncesi Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı. Fırlatmaya hazır bekleyen Artemis 1 roketinin, TSİ 15:33'te fırlatılması bekleniyor. Roket, Ay'ın çevresinde insansız uçuş gerçekleştirecek.

Haber 29-08-22 10:04

NASA'nın gözü Ay'da! Yeni nesil mega roketini test uçuşu için fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor. NASA, gelecek hafta Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak.

Haber 25-08-22 17:19

Uğruna 180 milyon dolar harcanan KPLO’yu uzaya fırlattılar! Güney Kore'nin ay misyonuna yönelik ilk adımı

Güney Kore, ilk ay keşif aracı KPLO’yu uzaya fırlattı. KPLO, SpaceX tarafından, Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adımı olan Ay Yörüngesi Keşif Aracı’na (KPLO) 180 milyon dolar harcandığı biliniyor.

Haber 05-08-22 16:19

Ay'a ayak basan ikinci astronotun ceketine dudak uçuklatan fiyat: En değerlisi oldu!

Neil Armstrong ile birlikte 1969'da Ay'a inen Buzz Aldrin'in tarihi Apollo 11 görevinde uçuş sırasında giydiği ceketi, New York'taki bir müzayedede açık arttırmaya çıkarıldı. Üzerinde ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu ile ABD bayrağının yer aldığı ceket, dudak uçuklatan bir fiyata alıcı buldu. 92 yaşındaki astronotun ceketi satılan en değerli Amerikan uzay eseri oldu.

Haber 27-07-22 12:34

İnsanlığın yeni Ay yolculuğu için kritik öneme sahipti! NASA'nın CAPSTONE uydusundan haber alınamıyor

NASA'nın Ay'ı incelemek için gönderdiği yeni uydudan haber alınamıyor. İnsanlığın yeniden Ay'a inişi için gerekli bilgileri sağlamak amacıyla fırlatılan CAPSTONE uydusuyla iletişim sıkıntısı yaşandığı ve yeniden temas kurmak için çalışıldığı belirtildi.

Haber 05-07-22 23:29

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-22 17:57

Süper Kanlı Ay Tutulması: Ay neden geçici olarak koyu kırmızı renk aldı?

Bugün TSİ 05:30'dan sonra Dünya, birkaç dakika boyunca Güneş ve Ay arasında konumlandı. O sırada Ay tamamen Dünya'nın gölgesinde kaldı ve geçici olarak koyu kırmızı bir renk aldı. Gökyüzü gözlemcileri, bu sırada çarpıcı ve olağandışı bir manzaraya tanıklık ettiler: Süper Kanlı Ay Tutulması.

Haber 28-06-22 18:58

NASA o görüntüleri paylaştı! Ay'a çarpan roket dev krater oluşturdu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 4 Mart'ta bir roketin Ay'a çarpması sonucu oluşan dev krater görüntüsünü yayımladı. Ay'ın uzak tarafında bulunan kraterin 28 metre çapında olduğu belirtildi. Çarpan roketin ne olduğu ise belirsizliğini koruyor.

Haber 28-06-22 01:44

En az 400 bin dolara satılacaktı! NASA'nın engeline takıldılar: Onlar bize ait, geri verin

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1969'daki Apollo 11 görevi sırasında toplanan Ay tozunu ve hamam böceklerini geri istiyor. "Tüm Apollo örneklerinin NASA'ya ait olduğu" düşüncesine sahip olan ajans, RR Auction isimli bir firmadan Ay tozunun ve herhangi bir patojen içerip içermediğini belirlemek Ay tozu yedirilen hamam böceklerinin satışının durdurulmasını istedi.

Haber 27-06-22 09:40

İstanbul'da Süper Ay şöleni... İşte büyüleyici görüntüler

Ay'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu zamanlarda ortaya çıkan "Süper ay" bir kez daha muhteşem görüntülere sahne oldu. İstanbul'da gözlemlenen Ay'ın, Sultanahmet ve Ayasofya ile birlikte oluşturduğu görüntü, görenleri mest etti.

Haber 14-06-22 08:07

Yüzünü Ay'a dönen NASA, giysi işini iki özel şirkete devretti! Yeni nesil uzay kıyafeti geliştirecekler

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay kıyafeti geliştirilmesi adına önemli bir adım attı. Ajans, iki özel şirket Axiom Space ve Collins Aerospace ile yeni nesil uzay giysilerini geliştirme konusunda el sıkıştı.

Haber 02-06-22 12:25

Olsa da içsem diyenlere müjde: Ay’daki su gelecekte içilebilir!

Ay'daki suyu içmek mümkün olabilir. Bilim insanları, geleceğin astronotlarının içme suyu ihtiyacını karşılamak için Ay'dan yardım alabileceğini gündeme getirerek büyük ilgi topladı.

Haber 22-05-22 18:12

Süper kanlı Ay: Tam Ay tutulması nadiren görülen manzaralar oluşturdu

Pazartesi günü saat 05:30'dan kısa bir süre sonra, Dünya, birkaç dakika boyunca Güneş ve Ay arasında konumlandı. O sırada Ay tamamen Dünya'nın gölgesinde kaldı ve geçici olarak koyu kırmızı bir renk aldı. Gökyüzü gözlemcileri, bu sırada çarpıcı ve olağandışı bir manzaraya tanıklık ettiler: Süper kanlı Ay.

Haber 16-05-22 09:53

AY TUTULMASINA ADIM ADIM! Ay tutulması ne zaman? Türkiye'den ay tutulması görülecek mi? Kanlı Ay tutulması nedir?

Kanlı ay tutulması merakla bekleniyor. Dünya kanlı ay tutulmasını izlemek için saat saymaya başladı. Kanlı ay tutulmasının etkileri merak edilirken bu muhteşem doğa olayına tanıklık etmek isteyenler "Kanlı ay tutulması ne zaman, saat kaçta?" şeklinde sorular soruyor. İşte Kanlı ay tutulmasına dair detaylar!

Haber 15-05-22 14:07

Ay toprağında yetiştirildi! Sonuçlar hayrete düşürdü: Bir ilk...

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Florida Üniversitesi'nden araştırmacılar, Ay toprağı kullanarak olağanüstü bir başarıya imza attı. Araştırmacılar, NASA'nın Apollo astronotları tarafından Ay'dan toplanan toprakta bitki yetiştirmeyi başardı. Bu, bir ilk.

Haber 13-05-22 11:45

NASA, Helga ile Zohar'ı Ay’a gönderiyor! Biri yelek giyecek, diğeri giymeyecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), radyasyonun kadın astronotlar üzerindeki etkilerini test etmek amacıyla Ay'a cansız mankenler Helga ve Zohar'ı göndereceğini açıkladı. Helga ve Zohar, yaklaşık 10 bin özel sensörle kaplanacak. NASA, Artemis programının bir parçası olarak Ay'a ilk kadın astronotu indirmek için çalışıyor.

Haber 05-05-22 17:19

Türkiye Uzay Ajansı'ndan Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) paylaşımı! Testi başarıyla yapıldı: Ay görevinde kullanılacak

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), sosyal medya üzerinden Milli Hibrit İtki Sistemi (HİS) paylaşımında bulundu. "Heyecanlı HİS'ler" ifadesini kullanan TUA, "Ay Araştırma Görevi"nde (AYAP-1) uzay aracını Ay'a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemi'nde (HİS) sistem seviyesi ateşleme testinin başarıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Haber 13-04-22 15:22

Neil Armstrong toplamış: Ay tozu örnekleri satışa çıkıyor!

1969'da gerçekleştirilen ilk insanlı Ay görevi Apollo 11'de Ay'a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong'un topladığı öne sürülen ay tozu örnekleri açık artırmaya çıkıyor. Ay tozu örneklerinin 800 bin ila 1.2 milyon dolar arasında bir fiyata satılması bekleniyor.

Haber 30-03-22 15:54

Ay'dan toplandı! 50 yıl sonra kutuyu açtılar

Apollo 17 misyonu kapsamında Ay yüzeyinden toplanan numuneler, 50 yıl aradan sonra açılıp incelendi. Numune bugüne kadar, Johnson Uzay Merkezi’nde ikinci bir koruyucu tüpte tutuldu. Bu şekilde Ay’dan toplanan parçalar, gelecekte daha iyi teknolojilerle incelenmesi için saklanıyordu. İşte haberin detayları...

Haber 25-03-22 18:51

Ay görevine geri sayım: NASA ilk kez fırlatma rampasına taşıyacak! Aylar süren hazırlıkların doruk noktası

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Ay görevi ‘Artemis I’ kapsamında inşa edilen dev roketi (SLS) ve üzerine monte edilen uzay aracı Orion’u ilk kez bugün fırlatma rampasına taşıyacağı açıklandı. NASA'nın aylar süren hazırlıkların ‘doruk noktası’ olarak nitelendirdiği taşıma işlemi 6 ila 12 saat sürecek ve canlı yayınlanacak.

Haber 17-03-22 16:42

Türkiye, Ay toprağı üretiyor: 10’uncu sıradayız!

ABD, Almanya (AB ile), Avustralya, Çin, Hindistan, İtalya (AB ile), Japonya, Kanada ve Kore’nin ardından Türkiye de Ay toprağına benzer toprak üretti. Gelecekte uzaya yerleşim amacıyla ‘Ay toprağı’ üreten ülkeler arasında Türkiye, 10’uncu sırada yerini aldı. Prof. Dr. Y. Cengiz Toklu Türkiye’deki Ay toprağı üretimi çalışmalarının daha avantajlı olduğunu belirtti.

Haber 14-03-22 12:01

Ay misyonları: 2022'de neden herkes Ay'a gitmek istiyor?

Ay'a iniş açısından hiçbir hareketin olmadığı 2021'in tersine bu yıl oldukça hareketli geçecek. ABD, Hindistan, Japonya, Rusya, Güney Kore ve BAE Ay misyonları başlatacak. Peki bunlarla ne amaçlanıyor?

Haber 18-02-22 14:08

Iris: Öğrencilerin yaptığı robot, Ay yüzeyinde araştırmalara hazırlanıyor

Öğrenciler tarafından yapılan ufak Ay aracı bu yılın ortalarında uzaya gönderilecek.

Haber 03-02-22 22:54

Şaka gibi ama gerçek! SpaceX'in roketi Ay'a çarpacak

Uzmanlar, Elon Musk'ın SpaceX şirketine ait olan ve 2015 yılında fırlatılan bir Falcon 9 roketinin Ay'a çarpacağını söyledi. Tahminlere göre uzayda başıboş bir şekilde dolanan roket, Ay'ın uzak tarafına çarpacak. Peki Falcon 9 roketi Ay'a ne zaman çarpacak? İşte uzmanların tahmini...

Haber 26-01-22 14:45

Ay'a insan götürecek! NASA, Orion uzay aracını onardı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Orion uzay aracının Uzay Fırlatma Sistemi'nde (SLS) bozulan bir ekipmanı tamir ettiği ifade edildi. Orion uzay aracı, Artemis-3 göreviyle Ay'a insan götürecek.

Haber 17-01-22 16:26

Daha önce yapay Güneş inşa etmişlerdi! Çinliler sonunda bunu da yaptı

Uzay araştırmaları ile adından söz ettiren Çin'in bilim insanları, yapay Güneş'ten sonra bir de "yapay Ay" inşa etti. Ay'ın yerçekimini taklit eden yapay Ay, gelecekteki keşif görevleri için taykonotların hazırlanmasına yardımcı olmak için tasarlandı. 2030 yılına kadar Rusya ile ortak bir şekilde Ay'da bir üs kurmayı hedefleyen Çin'in yapay Ay çalışması oldukça dikkat çekiyor. İşte "yapay Ay"ın detayları...

Haber 13-01-22 15:27

Belediyeden ilginç paylaşım! Öyle bir şey yaptı ki kayıtsız kalamadılar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım oldukça konuşuldu. Belediye, üst geçit asansörünün düğmesine ayağıyla basarak iz bırakan kişi ile 'ay'a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’un ayak izlerini yan yana koyarak sosyal medyada paylaştı. Paylaşım, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Haber 18-12-21 22:13

Güneş tutulması ne zaman? Güneş tutulması Türkiye’den gözükecek mi?

Yılın son güneş tutulması için geri sayım başladı. Bu kapsamda güneş tutulmasının ne zaman gerçekleşeceği ve Türkiye'den gözüküp gözükmeyeceği merak konusu oldu. Güneş tutulmasının Afrika, Avustralya, Güney Amerika gibi bölgelerden gözükeceği belirtildi. İşte detaylar...

Haber 02-12-21 18:39

Japon otomotiv devinin gözü Ay'da

Nissan Motor, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği ve Ay yüzeyinde kullanılmak üzere tasarlanan keşif aracını tanıttı. Nissan'ın motor kontrol teknolojisinden güç alan aracının, Ay'ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz bir şekilde hareket etmesi bekleniyor.

Haber 02-12-21 14:29

Son 6 asrın en uzun Ay tutulması! ISS’de görevli kozmonot fotoğrafladı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan kozmonot Pyotr Dubrov, 581 yıl sonra gerçekleşen en uzun süreli Ay tutulmasını fotoğrafladı. En son 1440 yılında gerçekleşen söz konusu Ay tutulmasının ardından NASA, bir sonraki uzun süreli Ay tutulmasının 8 Şubat 2669 tarihinde gerçekleşeceğini ve tutulmanın 3 saat 30 dakika ve 2 saniye süreceğini bildirdi.

Haber 19-11-21 18:56

Ertelendi! NASA, 2025’ten önce Ay'a insan göndermeyecek

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2025’e kadar Ay'a astronot göndermeyecek. NASA Yöneticisi Bill Nelson bir telekonferans görüşmesinde, NASA’nın 2025’e kadar Ay'a astronot göndermeyeceğini açıkladı.

Haber 10-11-21 09:45

NASA Ay'da Wi-Fi ağı kurmayı planlıyor

ABD'nin bazı bölgelerindeki internet sorununa çözüm arayan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni bir çalışma başlatarak Ay'da Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı Alanı) ağı kurmayı planladığını belirtti.

Haber 18-10-21 09:35

Çin'in Ay'dan getirdiği kaya örnekleri beklenenden çok daha genç çıktı

Çin'in Chang'e uzay aracının Aralık ayında Ay'dan getirdiği kaya örneklerinin beklenenden genç olduğu ortaya çıktı. Lav akımıyla oluşan bazalt kayaların 2 milyar yaşında olduğu açıklandı.

Haber 08-10-21 06:04

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: 2028 yılında aya araç indirme hedefimiz var

Kağıthane’de El Battani Uzay Evi’nin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “2028 yılının sonunda aya bir araç indirme hedefimiz var” dedi.

Haber 05-10-21 17:59

Türkiye'nin uzaydaki hedefi Ay'a ulaşmak

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Uzay Bilimleri Dairesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanında şu anki hedeflerinin Ay'a ulaşmak olduğunu belirterek, "Ay'a ulaşmamız lazım. Ay'a bir şekilde ulaşalım ve ondan sonra oraya araç indirelim. Ay'a ulaşmayı hedefliyoruz. Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir Türk astronotu göndermeyi hedefliyoruz." dedi.

Haber 04-10-21 13:52

Yer: Çin! Sosyal medyada viral oldu: Dev Ay'ı ellerinden kaçırdılar

Çin’in Hınan eyaletinde düzenlenen Ay Festivali’nde sokaklarda yuvarlanan devasa ay maketini yakalamaya çalışanlar insanların görüntüleri, sosyal medyada ilgi çekti.

Haber 23-09-21 16:00

Güneş tutulması ne zaman? 2021 yılı Güneş tutulması ve Ay tutulması tarihi...

Astronomiyi takip edenler ve vatandaşlar tarafından Güneş tutulmasının ne zaman gerçekleşeceği merak ediliyor. Kuzey Amerika'dan gözlemlenebilecek olan parçalı güneş tutulması, astronomiyle ilgilenmekte olan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki Güneş tutulması ne zaman? İşte 2021 yılı Güneş tutulması ve Ay tutulması tarihi...

Haber 13-09-21 20:56

Jeff Bezos'un şirketi Blue Origin, Elon Musk'ın SpaceX şirketiyle anlaşan NASA'ya dava açtı

ABD'li milyarder iş insanı Jeff Bezos'un uzay firması Blue Origin, Elon Musk'ın SpaceX'ine 2,9 milyar dolarlık Ay'a iniş sözleşmesi verme kararı nedeniyle Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) dava açtı.

Haber 17-08-21 02:16

Elon Musk umut verdi! 2024’ten önce hazır olabilir

SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Ay aracı hakkında Twitter'dan önemli bir bilgi verdi. Musk'a göre SpaceX'in yapımını üstlendiği, NASA'nın Artemis görevinde kullanılacak Ay'a iniş aracı 2024'ten önce hazır olabilir.

Haber 16-08-21 10:31

İki ülke harekete geçti: Ay toprağından oksijen üretecekler!

Ay'da oksijen üretimini amaçlayan deneysel projelerde yer almayı planlayan Japon ve İsrail firmaları, iş birliği yapacak. Toprağın yüksek sıcaklık eritilerek elektroliz edilmesini amaçlayan firmalar, bu yöntemle oksijen üretmeyi amaçlıyor.

Haber 16-08-21 08:23

Japonya Ay'da gıda üretmek istiyor!

Japonya, Ay'da gıda üretimini hedefliyor. Ülke, kamu-özel iş birliğiyle Ay'da sürdürülebilir gıda kaynaklarının üretimi için araştırma yapacak.

Haber 13-08-21 09:36

Jeff Bezos'tan NASA'ya Ay'a gönderilecek uzay aracı için dudak uçuklatan teklif!

Milyarder iş adamı Jeff Bezos, Ay'a yaptığı yolculuğun ardından ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'na (NASA), şirketi Blue Origin'e Ay'a gönderilecek insanlı uzay aracı yapması için ihale vermesi karşılığında NASA'nın masraflarını 2 milyar dolara kadar karşılamayı teklif etti.

Haber 27-07-21 11:04

Kanlı ay tutulması ne zaman? 2021 kanlı ay tutulması Türkiye'den izlenecek mi?

Tarih boyunca ay tutulmaları toplumlar tarafından ilgiyle takip edildi. Gökyüzünde gerçekleşen önemli olayların başında gelen ay tutulmaları arasında 'kanlı ay tutulması' yani diğer adıyla kırmızı ay da bulunuyor. Peki kanlı ay tutulması ne zaman? Kanlı ay tutulması Türkiye'den izlenecek mi? İşte merak edilenler...

Haber 26-07-21 15:16

Ay'a ilk ayak basan insan kimdir? İşte Ay'a ilk çıkan kişi hakkında merak edilenler...

20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yapılan yolculuk ile ilk kez Ay'a bir insan tarafından ayak basılmıştır. Vatandaşlar bu önemli olayın yıldönümünde "Ay'a ilk ayak basan insan kimdir?" sorusunu merak ediyor. Peki Ay'a ilk ayak basan kişi kimdir? İşte Ay'a ilk çıkan kişi ve yolculuğu hakkında merak edilenler...

Haber 21-07-21 00:28