Denizci Haberleri

Zonguldak’tan acı haber! Bir denizcinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Zonguldak'ta batan gemide bir denizcinin daha cansız bedenine ulaşıldı, kayıp olan 10 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Haber

Zonguldak'ta batan geminin personelini arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kaybolan 11 kişilik mürettebatını arama kurtarma çalışmaları karadan, denizden ve havadan devam ediyor.

Yurthaber

Geleceğin denizcileri brövelerini taktı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri birinci sınıf öğrencilerinin bröve takma ve yemin töreni, DEÜ Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Haber

Bodrum süngerciliğinin yaşayan efsanesi: Aksona Mehmet

Mavi suların derinliklerinde yarım asırdan fazladır süngercilik yapan 72 yaşındaki Mehmet Baş, 18 metrelik "Aksona Mancorna" ismini verdiği teknesiyle, ekmeğini denizden çıkarmayı sürdürüyor - Vurguna karşı uygulanan emniyet durakları anlamına gelen "Aksona" lakabıyla anılan Baş: - "Süngercilik kültürü ile mavi yolculuğu birleştirdim. Teknelerime çocuğum gibi bakıyorum. Ekmek paramı da teknemle turizmden kazanıyorum"

Yurthaber

Denizci

Denizci Hakkındaki Haberler Mynet'te. Denizci Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Muğla'da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerle kutlandı

Muğla'da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerle kutlandı

Yurthaber

Plankton nedir? Plankton ne işe yarar? Plankton zehirli mi?

Belgesellerde ya da haberlerde sıklıkla duyduğumuz Plankton, son zamanların aranan konularından biri oldu. Denizciler tarafından iyi bilinen Plankton, balık türlerinin besin kaynaklarından biridir. Genel olarak suda yaşayan ve hareketlerini akıntıya göre ayarlayan canlılara Plankton denir. Peki Plankton zararlı mı? Plankton ne işe yarar?

Haber

Kabotaj bayramı nedir? Kabotaj Bayramı ne zaman?

Kabotaj Bayramı, ülkemizdeki Milli Bayramlar arasında yer alıyor. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak bilinen Kabotaj Bayramı her yıl olduğu gibi bu sene de 1 Temmuz tarihi itibariyle kutlanıyor. Kabotaj Bayramı ilk olarak 1926 yılında kutlanmaya başlandı. Kabotaj Bayramı, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalığa verilen isimdir. Peki Kabotaj Bayramı nedir? Kabotaj Bayramı neden kutlanıyor?

Haber

Yamyamların yaşadığı adada kral olan denizci Carl Emil Pettersson’un hayatı efsanelere konu oldu

20.yüzyılın ilk yarısında basında Carl Emil Pettersson isimli denizcinin hayatı büyük merak uyandırdı. Alışılmışın dışında bir hayat öyküsüne sahip olan bu denizci sonraki dönemde ise birçok efsanenin baş kahramanı oldu. Sizler için kulaktan kulağa yayılan ve tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başaran Pettersson’un hayatını araştırdık.

Trend

Atlantik Okyanusu’nda 133 gün boyunca tek başına kalan Poon Lim’in inanılmaz hikayesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz erzak gemisinin Atlantik Okyanusu’nda uğradığı saldırı tarihe geçti. Bu saldırıdan sadece Poon Lim isimli denizci sağ olarak kurtuldu. Ancak Atlantik Okyanusu’nda tek başına hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verdi.

Trend

Denizciler yanan gemide mahsur kalan 4 kediyi kurtardı

Tayland donanmasına bağlı denizciler, Andaman Denizi'nde yanmakta olan bir balıkçı gemisinde mahsur kalan 4 kediyi kurtardı.

Haber

Dışişleri Bakanlığı'ndan kurtarılan denizcilerle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, kurtarılan denizcilerle ilgili "15 vatandaşımız güvenli bir noktada bulunmakta olup sağlık kontrolleri yapılmaktadır" açıklamasını yaptı. Açıklamada, "Tüm kurumlarımızın etkin bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışması, aynı zamanda gemi sahibi şirketin vatandaşlarımızın serbest bırakılması yönündeki yoğun çabaları sonucunda bu hafta başından itibaren önemli ilerlemeler sağlanabilmiştir" denildi.

Haber

Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı

Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen İngiltere merkezli Borealis firmasına ait Mozart isimli gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırılmıştı. Yürütülen operasyonlar sonucunda 15 Türk denizci sağ salim teslim alındı.

Haber

GRAFİKLİ - Gemileri karadan yürüten Türk denizci: Umur Bey

Türk denizcilik tarihine adını altın harflerle yazdıran ve "İzmir Fatihi" olarak nitelendirilen Gazi Umur Bey, Osmanlı denizcilerinin atası olarak kabul ediliyor - Umur Bey, 1338 yılında Epir seferinde İnebahtı Körfezi'ne geçebilmek için Mora Yarımadası'nı dolaşmak yerine gemileri 10 kilometre karadan yürüterek körfeze inmeyi başardı - İzmir'in bir bölümünün fethinde de önemli rol oynayan Türk denizci, 1348'de gerçekleştirdiği harekat sırasında askerini cesaretlendirmek için ön saflarda savaşırken henüz 39 yaşında şehit oldu

Yurthaber

Eritre'de gözaltına alınan Türk denizcilerden Selim Ekmekçioğlu İzmir'deki yuvasına kavuştu

Dünya turunu noktalayan Selim Ekmekçioğlu: - "120 ülkeyi dolaşmak istiyordum ama artık eşimle karadan dolaşacağız" - "Eritre'de yaşadıklarımız çok kötüydü. Vatana kavuşma duygusu anlatılamıyor. Muhteşem bir şey. Türkiye dünyanın en güzel ülkesi. Çok ülkeyi dolaştım ama Türkiye gibisi yok"

Yurthaber

BM: Koronavirüs nedeniyle yüz binlerce denizci aylardır denizlerde mahsur

Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları yüzünden yüz binlerce denizcinin aylardır denizlerde mahsur kaldığını açıkladı.

Haber

400 denizcinin yüzde 60’ı koronaya bağışık!

ABD donanmasından USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına ilişkin yapılan araştırmada, test edilen yaklaşık 400 denizcinin yüzde 60’ında virüs için antikor geliştirdiği bildirildi.

Haber

ILO: 200 bin denizci gemilerde mahsur kaldı

Uluslararası Çalışma Örgütü koronavirüs önlemleri nedeniyle dünya çapında yaklaşık 200 bin denizcinin gemilerde mahsur kaldığını açıkladı.

Haber

50 denizcide koronavirüs tespit edildi!

Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait Charles-de-Gaulle adlı uçak gemisinde 50 denizcide koronavirüs (Covid-19) tespit edildi.

Haber

Libya'da alıkonulan Türk gemiciler korku dolu 12 saati anlattı

Libya'nın Derna kenti açıklarında darbeci general Halife Hafter'e bağlı güçler tarafından durdurulan gemide gözaltına alınıp, 12 saat saat tutulduktan sonra serbest bırakılan 3 Türk’ten baş makinist Muhsin Erduran (40), yaşadıklarını anlattı. Mürettebattan sadece Türklerin gözaltına alındığını belirten Erduran, "Gemiye çıkar çıkmaz bizi aradılar. Sanki bizim için özel gelmişler gibiydiler" dedi.

Haber

Limana çekilen Türk mürettebatlı gemi Mısır'a gidiyor!

Libya'da darbeci general Halife Hafter'e bağlı güçlerce limana çekilen gemideki Türk denizcilerin gemilerine döndüğü, geminin Mısır'a gitmek üzere limandan ayrıldığı bildirildi.- Personel ve gemiyle ilgili olumsuz bir durum olmadığı kaydedildi.

Haber

Togo’da 20 Hint denizci kaçırıldı

Korsanlar Gine Körfezi sınırlarındaki Togo sularında Angola’dan gelen petrol tankerine saldırdı

Haber

Benin'de korsanların kaçırdığı 9 Filipinli denizci 35 gün sonra özgürlüğe kavuştu

Benin'de korsanların kaçırdığı 9 Filipinli denizci 35 gün sonra özgürlüğe kavuştu

Haber

GRAFİKLİ - Türk denizcilik tarihinin parlayan yıldızı: Piri Reis

Amerika'yı gösteren dünya haritaları ve "Kitab-ı Bahriye" kitabıyla tanınan ünlü denizci, kaptan ve kartograf Piri Reis, doğumunun yıl dönümünde anılıyor - Okuma yazmayı öğrendikten sonra amcası Kemal Reis'in gemilerinde denizcilik mesleğine ilk adımını atan Türk denizcilik tarihinin parlayan yıldızı Piri Reis, tecrübeleri ve uzun yolculukları sonrasında hazırladığı çalışmaları kitap haline getirdi - Piri Reis'in önemli bir denizcilik kılavuzu olarak kabul edilen Kitab-ı Bahriye eseri, Pargalı İbrahim Paşa aracılığıyla Kanuni Sultan Süleyman'a da takdim edildi

Haber

Benin'de korsanlar 9 denizciyi kaçırdı

Benin'de korsanlar 9 denizciyi kaçırdı

Haber

Gemi yangınında hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlanıyor

Kerç Boğazı'nda iki gemide çıkan yangında yaşamını yitiren makine dairesi stajyeri Sinan Karabulut'un cenazesi, Yalova'da defnedildi

Haber

Samsun açıklarında batan gemi

Samsun açıklarında batan Panama bandıralı kuru yük gemisinin mürettebatından kurtarılan 7 kişi ile Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinde görevli Konsolos Borys Yasynskyi, Vali Osman Kaymak'ı ziyaret etti - Konsolos Yasynskyi: - "Çok profesyonel bir çalışma yapıldı. İnsanca ne gerekiyorsa yapıldı. Kurtarma ekibi hayatını tehlikeye attı. Biz yapılan tüm çalışmalardan çok memnunuz. Ukrayna devleti olarak Türk devletine teşekkür ediyoruz"

Haber

Samsun açıklarında batan gemi

Samsun açıklarında batan Panama bandıralı kuru yük gemisinin mürettebatından kurtarılan 7 kişi ile Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinde görevli Konsolos Borys Yasynskyi, Vali Osman Kaymak'ı ziyaret etti - Konsolos Yasynskyi: - "Çok profesyonel bir çalışma yapıldı. İnsanca ne gerekiyorsa yapıldı. Kurtarma ekibi hayatını tehlikeye attı. Biz yapılan tüm çalışmalardan çok memnunuz. Ukrayna devleti olarak Türk devletine teşekkür ediyoruz"

Yurthaber

Türkiye denizci bir ülkedir, Türk milleti denizci bir millettir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım: - "Denizcilik meşakkatli iş, denizcilik küresel bir iş, yerel kalarak denizde başarılı olma şansınız yok. Yedi denizde bayrağımızı dalgalandıracak ve aynı şekilde de itibarımızı daha da yukarı çıkarmak için uluslararası mevzuata hakim olmamız lazım" - "Kara yollarında ulaştığımız hedeflere denizde de ulaşmak için aynı kararlılıkla çalışmaları sürdürüyoruz. 'Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur' sözü Barbaros Hayreddin Paşa'dan bize bir mirastır. Türkiye denizci bir ülkedir, Türk milleti denizci bir millettir"

Haber

Dünyanın en seksi denizcisiyle tanışın: Shannon Ihrke

29 yaşındaki seksi denizci,19 yaşındayken orduya katıldı ve dört yıl boyunca aktif görev aldı. Orduya katılmanın onu “daha akıllı, daha hızlı, daha güçlü” yaptığını söyleyen Ihrke, askeri takvim için ağır silahlarla seksi pozlar verdi.

Trend

Yunanistan'da Türk denizcilere linç girişimi iddiası

Yunanistan'ın Astipalya Adası'nda, eksik evrak gerekçesiyle, geçen 23 Eylül'de el konulan Halis Temel isimli Türk bayraklı turistik yata, çekildiği Kilimli (Kalimnos) Adası Limanı'nda, çoğu alkollü, yaklaşık 50 Yunan'ın saldırıp, personeli linç etmek istediği ileri sürüldü. Olayların daha fazla büyümesini ise Yunan polisinin önlediği belirtildi.

Haber

Yunan gemisinin yardım çağrısına Türk fırkateyni yetişti!

Hint Okyanusu'nda, yaralı personeli için yardım çağrısında bulunan Yunan bandıralı ticari geminin yardım çağrısına, bölgede keşif gözetleme görevi icra eden TCG Giresun fırkateyni yanıt verdi. Helikopterle Yunan bandıralı gemiden alınan yaralı denizciye ilk müdahale TCG Giresun'un askeri doktoru tarafından yapıldı.

Haber

Kayıp denizcinin cenazesi bir yıl sonra memleketinde defnedildi

Geçtiğimiz yıl 28 Aralık'ta İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında iki kargo gemisinin çarpışmasında batan Türk gemisinin kaybolan Yiğit Küçükbıyık'ın cenazesi 1 yıl sonra Uşak'ta defnedildi.

Haber

Türk denizci Dilek Ergül Türkiye'ye döndü

Atlantik Okyanusu'na açılan ve dümeni kilitlenen teknesiyle 20 saat denizde mücadele eden Türk denizci Dilek Ergül Türkiye'ye döndü.

Haber

Meteorolojiden denizcilere fırtına uyarısı

Antalya Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi, Bodrum-Kaş açıklarında fırtına beklendiği uyarısında bulundu.

Haber

Türk denizci böyle kurtarıldı

Atlantik Okyanusu’nun ortasında seyir halindeyken geminin elektrik akımına kapılan Türk denizcinin kurtarılma operasyonu nefes kesti.

Haber

Hindistan'da kayıp denizcilere ulaşılamıyor

Hindistan'ın başkenti Mumbai'de Çarşamba günü iki büyük patlamayla içinde yangın çıkan denizaltıyı yeniden yüzdürme çalışmaları dalgıçlar ve acil yardım çalışanları aracılığıyla devam ediyor.

Haber

Kayıp 2 kişiden birinin cesedine ulaşıldı

Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesi açıklarında, zıpkınla balık avlamak için denize girdikten sonra kaybolan 2 kişiden birinin cesedine ulaşıldı.

Haber

Denizciler, Piri Reis'i andı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Ünlü Türk Denizci Piri Reis’in çizdiği Dünya haritasının 500. yıl dönümü nedeniyle, Kabotaj Bayramı ile birlikte Piri Reis de anıldı.

Haber

Piri Reis Ege'de bir gemiyle çarpıştı

Piri Reis ve Consouth isimli iki kargo gemisi Yunanistan açıklarında çarpıştı. Kaza sonucu batan Piri Reis'in 17 kişilik mürettebatından 2'si öldü, 8 denizci ise kayıp.

Haber

Kayıp denizcilerden birinin cesedi çıkarıldı

Şile’deki arama çalışmaları sırasında bulunan kayıp denizcilerden Mehmet Genç’in cesedi kayalıklardan çıkartıldı.

Haber

Adriyatik’te unutuldular

Batan ‘Reina 1’ gemisindeki 6 denizciye 388 gündür hâlâ ulaşlılamadı. Arama çalışmaları yapmayan yetkililere kırgın olan aileler, ‘Sahipsiz bırakıldık’ diyor.

Haber

İngiliz denizcilere tutuklama

İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanması’ndan yedi denizcinin cinayet şüphesiyle tutuklandığını bildirdi.

Haber

'Kondoma gerek yok çünkü Türk'üm'

AIDS riski yüksek meslek grupları arasında yapılan araştırma çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

Haber